PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Haig beschuldigt Libië na aanslag in Parijs Kabinet gereed met regeringsverklaring Dit jaar 5 miljard exportwinst Geen ministers PvdA in vredesmars Benzine goedkoper vandaag L DE JAGER-TOLHOEK ZAAKGELASTIGDE VS AAN DOOD ONTSNAPT LUBBERS NEEMT AFSTAND BETALINGSBALANS HEEFT OVERSCHOT Overleg tussen Luns en Haig DEN HAAG - In de vredesmars van 21 november in Amsterdam zullen geen ministers of staatssecretarissen van de PvdA meelopen. De socialistische be windslieden onderschrijven de leuzen van de demonstratie tegen de kernwa pens. inaar vinden het staatsrechtelijk onjuist eraan deel te nemen, omdat de manifestatie zich ook tot de Neder landse regering richt. Haig zei m de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigen: „Wij hebben geen nadere gegevens, maar we hebben wel herhaaldelijk vernomen dat de Libi sche leider Gaddafi terreurgroepen heeft betaald, gesteund en een toe vlucht heeft verschaft om aanslagen op het leven en welzijn van Amerikaanse diplomalen en eigendommen te ple gen". Hij zei het nodig te vinden dat het pro- PAGINA 2 gezinsbedrijf De Christelijke Boeren en Tuinders- bond West-Nederland gaat de komen de periode met de leden overleggen over de wijze waarop de sociale positie van hel gezinsbedrijf kan worden ver beterd. Het komt nogal eens voor dat hol inkomen van de ondernemer lager ligt dan dat van de werknemer die op basis van een cao uitbetaald krijgt. PAGINA 3 gifgas Nederland heeft van 1939 tot 1942 in N'edcrlands-Indiê op grote schaal het uiterst giftige mosterdgas geprodu- deerd in een speciale fabriek in de buurt van Bandoeng. Pas in 1977 werd het opgeslagen gifgas weer ontdekt, toen lekkende chloor-flessen de bo dem in de omgeving verontreinigden. PAGINA 9 banden Het dagelijks bestuur van de stichting Zeeuws coordinatie-orgaan voor na tuur-. landschaps- en milieubescher ming (ZCO) wil de banden met de 26 aangesloten organisaties versterken. Hel bestuur denkt daarbij onder meer aan hel in het leven roepen van regio nale werkgroepen en het verbreden van de al bestaande provinciale werk groepen. PAGINA 15 water Deopenbarc drinkwatervoorziening is een van de pijlers van onze volksge zondheid Daarom kan er bij afweging geen sprake zijn van onderschikking ian de drinkwaterbelangen aan die van natuur en milieu De waterleiding bedrijven in Nederland, verenigd in het Vewin. zijn van mening dat het tweede structuurschema Drink- en In dustriewatervoorziening in die zin moot worden aangepast. PAGINA 17 blessure Jean-Francois Larios heeft zich nood gedwongen moeten afmelden voor de "Herland van Frankrijk tegen Neder- nnd1 volgende woensdag in Parijs. De nuddenvelder van Saint Etienne *ampt met een knieblessure en kon vit *orc,en opgenomen in de selectie ■an 1. spelers die de Franse coach Mi- cnei Hidalgo gisteren bekend maakte. Nieuws uil Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21 In speciaal onderling beraad hebben de ministers en staatssecretarissen van PvdA-huize gisteravond tot deze geza menlijke opstelling besloten. Deelna me van socialistische bewindslieden zou hen door de coalititepartners CDA en D'66 zeer kwalijk zijn genomen. D'66- leider Brinkhorst zei gisteren dat hij deelname van bewindslieden „uiterst merkwaardig" zou vinden". bleem ..op doelmatige, voorzichtige maar ondubbelzinnige manier" wordt aangepakt. Haig doelde hiermee ken nelijk ook op de dreigementen tegen de Amerikaanse ambassadeur in Italiè. Maxwell Rabb, en andere Amerikaanse diplomaten in Europa. Rabb werd vorige maand naar Wash ington teruggeroepen nadat de Ita liaanse politie aanwijzingen had gekre gen dat een Libische groep een moord aanslag op hem voorbereidde Bij ver scheidene Amerikaanse ambassades in Europa is de bewaking verscherpt. De aanslag gebeurde in de rustige Avenue Paul Deschanel dicht bij de Eiffeltoren. De schutter nam te voet de vlucht. Hij is tot dusver niet gevonden. De politie vond later zes hulzen van pistoolkogels van het kaliber 7,65 mm. Chapman oogstte lof van de Parijse po litie voor zijn koelbloedig optreden bij de aanslag. Toen de ambassade-auto voorreed, begaf de zaakgelastigde die HILVERSUM - Ons land zal dit jaar een terreinwinst in de export op dc we reldmarkt boeken van procent, dat is een waarde van vijf miljard. Er wordt een overschot op de betalingsbalans verwacht van 1,5 procent van het na tionaal inkomen (ongeveer vijf mil jard). Vorig jaar was er een tekort van die omvang. Dit heeft staatssecretaris Dik (economische zakenl gezegd op de Staalbouwdag 1981. De PVdA-bewindslieden hebben gister avond wel verklaard in te stemmen met het doel van de demonstratie op 21 no vember, waartoe het eigen partijbe stuur mede heeft opgeroepen: geen nieuwe kernwapens in Europa en Ne derland. Binnen het kabinet zien de PvdA'ers eigen mogelijkheden en ver antwoordelijkheden om dat doel te ver wezenlijken. in de hal van zijn woning had slaan wachten, zich naar het gepantserde voertuig. Plotseling zag hij een man met een pistool in de hand, die er uil- zag als 'een moordenaar in een slechte film', op hem aflopen. Chapman dook BRUSSEL (AFP) - De secretaris-gene raal van de NAVO. mr. J. M. A. H. Luns. zal op 16 en 17 november Washington bezoeken op uitnodiging van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig. Volgens de NAVO werd gezegd dat Luns en Haig de NAVO-conferentie in Brussel zullen voorbereiden, die begin december wordt gehouden. Deze flinke omslag is volgens hem niet alleen te danken aan de gematigde prijs- en loon ontwikkeling. De terugval van de invoer als gevolg' van de recessie en de groeiende opbrengsten van de aardgasexport spelen daarbij ook een rol. Men moet zich niet verkijken op die verbetering van de betalingsbalans, maar het is wel een aanwijzing dat we op de goede weg zijn. In de komende jaren, aldus Dik. het ex- Aan de vredesmars zullen wel veel ka merleden van de PvdA deelnemen. Fractieleider Wim Meyer is een van de sprekers op het Amsterdamse Mu seumplein. Enkele bewindslieden had den ook mee willen doen. maar volgens internationaal secretaris Maarten van Traa hebben ze daar uiteindelijk van af gezien ..omdat het wat mallotig is om tegen jezelf te demonstreren" direct achter de auto, terwijl de schut ter van enige afstand op hem schoot. De auto van de ambassade en enige an dere voertuigen in de straat vertoon den kogelgaten. De 60-jarige Chapman is sinds 2.5 jaar aan de ambassade in Parijs verbonden. De in Frankrijk geboren diplomaat heeft, eerder posten bezet in Laos. Viet nam, Iran. Libanon en Marokko Hij be vond zich in 1975 in Laos toen de com munisten na de val van Zuid-Vietnam het koninkrijk overnamen. Onder zijn leiding werd toen onderhandeld over de terugtrekking van de Amerikaanse di plomaten. Waarschuwing Twee Oostenrijkse bladen waar schuwden vorige week woensdag voor Libische aanslagen op Amerikaanse ambassades, uit wraak voor het neer schieten van Libische militaire vlieg tuigen door de Amerikaanse lucht macht eind augustus. Volgens de 'Neue Kronen-Zeitung' en de 'Kurïer'. twee partijloze kranten, zouden de ambas sades in Wenen, Londen, Parijs en Ro me het doelwit zijn. De twee bladen beriepen zich op de Amerikaanse ge heime dienst. i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet is er donder dag alsnog verrassend snel in geslaagd de hoofdlijnen van dc regeringsverkla ring vast te stellen. Vandaag zullen premier Van Agt en de beide vice-pre miers Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) gezamenlijk de laatste hand aan de verklaring leggen. Deze moet nog met ongeveer een kwart worden „inge dikt", omdat Van Agt maandag slechts ongeveer twee uur aan het woord wil blijven. Het kabinetsberaad werd donderdag omstreeks halfzeven afgesloten, nadat de ministers de gehele dag intensief over de sociaal-economische en finan ciële afspraken vergaderd hadden. In Den Haag wordt overigens verwacht dat de uiteindelijke tekst niet veel zal afwijken van de voorstellen die de infor mateurs De Galan en Halberstadt de afgelopen week hebben opgesteld. Premier Van Agt zal, zo wordt nu alge meen verwacht, maandagmiddag om twee uur beginnen met het voorlezen van de regeringsverklaring, die eigen lijk al half oktober had moeten worden uitgesproken De Tweede Kamer zal de gehele volgende week over deze verkla ring debatteren. Hel ziet er echter niet naar uit dat het nieuwe centrum-linkse kabinet nu al in moeilijkheden zal ko men. Eerder deze week stelde de minister raad de teksten vast die betrekking hebben op de overige belangrijke de partementen, Zo werd geruime tijd ver- portbevorderingsbeleid grote voorrang hebben. De regering beraadt zich nog over de aanbeveling van de informa teurs om extra gelden voor de export ter beschikking te stellen. De grote massa van kleinere bedrijven heelt de weg naar het buitenland nog niet ge vonden. Daarbij kan het aangaan van samenwerkingsverbanden een belang rijke rol spelen. Er is bundeling van krachten vereist gaderd over de defensieparagraaf. De tekst hiervoor was al half oktober vast gesteld. omdat minister Van Mierlo (de fensie) in die tijd naar het NAVO-be- raad in Schotland moest, maar het vastleggen van de laatste wijzigingen kostte eerder deze week toch nog meer tijd dan de verwachting was. Kernpunten Andere kernpunten in de regerings verklaring zullen onder meer gaan over het milieubeleid, de welzijnssec tor en volkshuisvesting. Uitgebreid aandacht zal voorts worden gegeven aan socinle zaken en werkgelegenheid, en de innovatie. Momenteel bestaat de regeringsverkla ring nog uit ongeveer 50 velletjes getikt papier. Dat is het restant van alle tek sten die de departementen zowel voor als na de kabinetscrisis hebben aange dragen. Van Agt. gelooft echter dat 35 tot 40 pagina's tekst voldoende is. zodat vandaag nog ongeveer een kwart zal moeten sneuvelen. Ondertussen heeft CDA-fractieleider Lubbers duidelijk afstand genomen van de vnorstellpn van de informateurs In het CDA-partijblad CD-Actueel zegt hij dat de fractie zich niet gebonden acht aan de voorstellen van De Galan en Halberstadt. Het debat hierover moet nog plaatsvinden en dat zal, aldus Lubbers, pas volgende week gebeuren. Sedert de regering in 1979 het tot stand komen van die samenwerkingsvormen daadwerkelijk begon te stimuleren zijn er 140 combinaties gevormd, waaraan totaal ruim 600 bedrijven deelnemen. Gezien het feit dat er een „kluwen" van organisaties in de exportbevordering werkt moeten er ..enkele lijnen worden rechtgetrokken", aldus de staatssecre taris. Als de meeste concrete activiteit op di« Het CDA is overigens blij aat de crisis door de beide informateurs werd opge lost. Maar Lubbers verbaast zich in dat verband wel over de negatieve reacties van werkgevers en werknemers op de voorstellen van de beide economen. Rente De werkgevers hadden volgens hem best eens mogen constateren dat het streven naar 1 procent vermindering van het financieringstekort in 1982 van groot belang is voor de rentedaling. De werknemers zouden volgens Lubbers positiever hebben kunnen reageren op de serieuze werkgelegenheidsaanpak zoals die uit de plannen naar voren komt. De vroegere CDA-staatssecretaris van financiën, Van Ameisvoort, die nu lid is van de Tweede Kamer, heeft zich in middels uitgesproken voor een snelle invoering van het investeringsloon. In een radiodebat zei hij donderdagmid dag dat een dergelijk investeringsloon al in de loop van 1982 zou moeten wor den ingevoerd. Zijn PvdA-collega Wollgens wees er overigens in dat zelf de debat op dat het „buitengewoon on waarschijnlijk" is dat dat mogelijk is. Nel als Woltgens sprak ook D'66-ka- merlid Engwirda zich uit voor een overgangsfase waarin - zoals ook de informateurs voorstellen - de loon- en inkomstenbelasting met een gering percentage verhoogd wordt. terrein beschouwt hij hel openen van liet „exportloket" bij zijn ministerie. Dit loket, waar ondernemers met aller hande problemen op exporlgebied te recht kunnen, fungeert goed. Dik ver wacht veel van het „Exporthotel" de gebundelde huisvesting van de econo mische voorlichtingsdienst van het ministerie en een aantal exportorgani saties. Hij hoopt dat het in 19S3 zover zal zijn. Klemmende vragen van schooljeugd De eerste Zeeuwse Beroe- penmanifestatïe. die op het ogenblik in de Goese vei linghal op volle toeren draait, is een schoolvoorbeeld van een frisse aanpak om voor de toekomst vaak vrij hoge drempels tus sen onderwijs en arbeid te verlagen. Bij duizenden trekken jongelui die zich een voorstelling pogen te maken van de ar beidsplaats waarop ze later mogelijk te rechtkomen (schoolbezoekers en schoolverlaters), langs de stands boor devol informatie en informanten. De massale belangstelling voor de mani festatie duidt erop dat een zinnige en vooral praktische manier van inspelen op klemmende vragen, die de jeugd van vandaag bezighouden, een misschien nu nog niet te meten effect kan hebben op het onderwijs en het arbeidsveld zelf en niet te vergeten op de overstap van het één naar het ander. De overweldi gende toeloop is vrijwel zeker ook te verklaren uit een pijnlijke bewustwor ding onder de schoolgaande jeugd dat de gang 'op zoek naar werkbestem- ming er met de dag moeilijker op be gint te worden. De jongste cijfers over de sterk toegenomen werkloosheid on der de jeugd in Zeeland spreken voor zich. Ruim een week geleden meldde de PZC dat bijna 40 procent van de eind- klasleerlingen van het lager beroepson derwijs en mavo in deze provincie, schooljaar 1980/1981 werkloos is. En er is nog geen zicht op een eind aan de stijging. Vergelijkingen dringen zich op met de stand van zaken in Zeeland aan het eind van de jaren '50 en het begin van de jaren '60. Dit gewest stond toen te boek als een 'probleemgebied van so ciaal-economische ontwikkeling'. Het was karig bedeeld met mogelijkheden voor voortgezet en hoger beroepsonder wijs. Het merendeel van de schoolverla ters was gedwongen zich buiten de pro vincie te begeven om een baan te vin den. Hoe 'onnatuurlijk' dat stukje wet matigheid van onderwijs en arbeids markt destijds was bleek jaren later, toen zich in de zogeheten industrieker nen grote nieuwe bedrijven vestigden. Een met onaanzienlijk deel van het vers op te bouwen personeelsbestand werd gevormd door 'remigranten". Mensen die Zeeland in een periode zonder uit zicht hadden verlaten en nu kans zagen om zich hier. voorzien van werk en wo ning. te vestigen. Op het gebied van de onderwijsvoorzieningen is Zeeland in middels met een belangrijk stuk voor uitgang gezegend. Maar op de arbeids markt beginnen de toestanden van zo'n twintig jaar geleden met angstige snel heid terug te keren. De schooljeugd die zich jaarlijks op de arbeidsmarkt, meldt loopt voor een deel klem. komt moeilijk aan bod en heeft er - ondanks alle toege stoken handen en begeleiding - in toe nemende mate problemen mee om zich te oriënteren. Vanuit de gedachte dat het hoog tijd wordt om onderwijs en ar beidsmarkt beter op elkaar af te stem men wordt in Zeeland nu al enkele jaren richtinggevend gewerkt^ En de beroe- penmanifestatie in Goes is daarvan een duidelijk herkenningspunt. Landelijk hebben de activiteiten van de Zeeuwse Werkgroep Contact On derwijs Beroepenwereld (onderdeel van de provinciale onderwijsraad) kenne lijk zo sterk de aandacht getrokken dat is besloten Zeeland met ingang van 1 januari 1982 een proeftuin-functie te ge ven voor een regionaal Contactcen trum Onderwijs-Arbeid. Het gaat daar bij om een bundeling van alle activitei ten die er links en rechts gaande zijn om onderwijs en arbeidsveld dichter bij elkaar te brengen, samenhang tussen al die verspreide initiatieven te bevorde ren. Kortom, te ordenen waar dat ont breekt. Voor het behoud van wat Zee land in de afgelopen twintig jaar aan onderwijsvoorzieningen en aan allerlei nieuwe werkgelegenheid heeft opge bouwd een zaak van het grootste be lang. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft de afgelopen jaren gezien dat er op dit vooral voor de jeugd nogal on overzichtelijke veld een taak lag om gidsend op te treden. De beslissing in Den Haag om hier nu te starten met een eerste proef voor een contactcentrum onderstreept het belang ervan. Van daag ivrijdagi starten provinciale sta ten van Zeeland met de driedaagse be handeling van de bep-oting-1982. Voor de komende jaren zijn de staten eraan gehouden dit werk stevig te ondersteu nen. Werkgelegenheid en onderwijs zijn in jaren van vrij grootscheepse sociaal- economische ontwikkelingen in dit ge west steeds in één adem genoemd. Voor de nieuwe lichtingen op de arbeids markt die er voorlopig steeds meer moeite zullen hebben hun weg te vin den. moet die verwevenheid nog beter zichtbaar worden. Ieder die daaraan zijn steen kan bijdragen is dat aan de toekomst van de jeugd van dit gewest verplicht. vdM DEENSE REGERING GEVALLEN KOPENHAGEN - De Deense regering is donderdagavond na een tweedaags debat gestruikeld over een crisispak ket voor de werkloosheid. Het parlement was in meerderheid te gen de plannen van de sociaal-demo cratische premier Anker Joergensens om de hoge winsten van pensioenfond sen en levensverzekeringsmaatschap pijen te gebruiken om werkgelegenheid te scheppen. Waarschijnlijk zullen op 8 december verkiezingen plaatsvinden. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en een enkele bui. Noordwestelijke wind. in het binnen land matig, aan de kust af en toe krachtig. Middag temperatuur circa S graden. 224e jaargang no. 268 Vrijdag 13 november 1981 moriKe GOES: Houtkade 7, tel. 01100-21250* Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur saterdag van 10.00-12.00 uur. KEUKENS MIDDELBURG: KorteNoordstraat 1. lel. 01180-28050 1001 bouwmaterialen onder één dak! PARIJS AFP/RTR) - De Amerikaanse zaakgelastigde in Parijs, Christian Chapman, is donderdag aan een aanslag ontkomen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade vuurde een oosters uitziende man van circa 30 jaar zes kogels af op de diplomaat toen deze van zijn huis naar zijn geparl .rde auto liep. De 60-jarige Chapman bleef ongedeerd, doordat hij wegdook achter zijn auto. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, zei gister avond te vermoeden dat Libië meer weet van de aanslag. CAPE CANAVERAL. FLORIDA (AP - GPD) - Het Amerikaanse ruimteveer Columbia heeft don derdag na een geslaagde lancering moeilijkheden gekregen met een brandstofcel, hetgeen de leiding van het ruimtevaartcentrum heeft doen besluiten om de duur van de missie te bekorten van vijf tot twee dagen. Ook voor de lancering deden zich problemen voor. waardoor de start met tweeëneenhalf uur werd ver traagd. nadat die vorige week woensdag al moest worden ver schoven. De vlekkeloze start ten spijt, bleek al in de eerste omloop dat de 'Co lumbia' met aan boord de astro nauten Engle en Truly nog kuren vertoont. Eén van de drie appara ten die hydraulische kracht leveren functioneerde niet naar behoren En bij de eerste televisie-uitzen ding. werkte één van de camera's niet. bleken de beelden zwart-wit te zijn in plaats van in kleur en de enorme deuren van de laadruimte werden niet. zoals de bedoeling was. geopend. De Columbia" vervoert op deze tweede vlucht al een nuttige lading waaronder de 'arm' die in de toe komst wordt gebruikt voor het 'vangen' en 'parkeren' van satellie ten in de ruimte. PARIJS - De Amerikaanse zaakgelastigde Christian Chapman laat h>> door achter zijn auto toeg te duiken aan een moordenaar ontkwam DEN HAAG (ANP) - De niaximumprij7en voor normale benzine, super en tweetakt gaan met ingang van maandag met twee cent omlaag tot respec tievelijk 172.2. 178.8 en 190 cent. De maximumprijs voor dieselolie gaat daarentegen met 1,2 cent (inclusief btw) omhoog lot 119.8 cent. De prijs voor LPG blijft ongewijzigd, zo heeft liet ministerie van economische zaken donderdag meegedeeld. De maximumprijzen voor petroleum en huisbrandolie gaan met respectie velijk 1.1 cent (inclusief btw) en 0.9 cent (exclusief btw) per liter omhoog. De maximumprijs voor stookolie met een zwavelgehalle van 1 procent blijft ongewijzigd, die met een zwavelgehalle van 2 procent gaat met 4.80 gulden (exclusief btw) per ton omhoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1