PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Justitie kan fouten in verkeer niet bijbenen Militairen VS in Egypte 3) "rmcovaÜe: ■Me*p i<ïe. Producer Bart van der Laar in woning neergeschoten auto adria STAATSRAAD: OVERTREDINGEN UIT STRAFRECHT HALEN vandaag De Koning: FAO blijven steunen Praten over minimaal kernwapenniveau Europa Stijging temperatuur Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Aan de kust en op hel IJsselmeer af en toe harde wind. draaiend van zuidwest naar west 224e jaargang no. 266 Woensdag 11 november 1981 Westhavendïjk 150 - Goes UTRECHT - Verkeersovertredingen worden zo massaal geconstateerd dat de rechterlijke macht de behandeling ervan niet meer kan bijhouden. In plaats van een dagvaarding zou de officier van justitie de bevoegdheid moeten krijgen boetes of zwaardere straffen op te leggen, maar geen vrijheidsberoving. Dat kan als verkeersovertredingen niet langer volgens het strafrecht, maar volgens het administratieve recht worden behandeld. Volgens mr. A. Mulder, lid van de Raad van State, is de juridische grondslag voor de tegenwoordi ge vervolging van verkeersovertreders verouderd. Hij betoogde dit dinsdag op een bijeenkomst van de Centrale politie-verkeerscommissie in Utrecht, gewijd aan de massaliteit van verkeers overtredingen. De Rotterdamse hoofdcommissaris A. Vermeij noemt het verkeer „uit de hand gelopen". Alleen al in Rotterdam is ruw geschat jaarlijks van bijna 2,5 miljoen parkeerovertredingen en 4 miljoen rood licht-overtredingen sprake. De criminoloog Th. J. B. Buiting ver wierp de opvattingen van mr. Mulder. De huidige situatie is. aldus Buiting, dat iemand die van een verkeersover treding wordt verdacht, tegenover de politie-ambtenaar het recht heeft om te zwijgen: de politie moet zelf de schuld van de verkeersovertreder aan tonen. Mr. Mulder bestreed dat de verkeers overtreder in zijn rechten wordt be perkt. Wanneer een verkeersovertreder het met de straf van de officier van just) - tie niet eens is. kan hij in beroep gaan bij de gewone rechter. Daar staan de twee partijen op gelijke voet tegenover elkaar. Te snel De veranderingen die mr. Mulder op het oog heeft, hebben tot gevolg dat ver keersovertredingen in beginsel alleen nog worden bestraft met een boete, met ontzegging van de rijbevoegdheid of met verbeurdverklaring van het voer tuig, die zonder tussenkomst van een rechter (en dus ook zonder dagvaar ding) worden opgelegd door de officier van justitie. Het voordeel daarvan, aldus mr. Mul der, is dat verkeersovertredingen, thans circa 90 procent van de zaken waarover de kantonrechter een oordeel moet uitspreken, sneller afgehandeld kunnen worden en dat het rechtelijke apparaat alsmede de taken van de poli tie sterk worden ontlast. Intussen houdt de verkeersovertreder de moge lijkheid tegen een beslissing van de offi cier van justitie in beroep te gaan, zodat volgens mr. Mulder de rechtszekerheid van de verkeersovertreder niet wordt aangetast. Mr Mulder heeft voorstellen voor zulke wijzigingen, die hij in overeenstemming acht met de vernieuwde grondwet en met de Europese conventie van de rech ten van de mens, voorgelegd aan de de partementen van justitie, binnenland se zaken en verkeer en waterstaat. Volgens commissaris Vermeij is een van de oorzaken van het massaal nege ren en overtreden van verkeersregels, dat verkeer en vervoer zich de laatste 20 jaar te snel hebben ontwikkeld. „Dis harmonie op vele punten is het gevolg", aldus de Rotterdamse politiechef. ..Er is onvoldoende parkeerruimte omdat de planning gericht was op rijden en niet op stallen en er is gebrek aan over eenstemming tussen uitvoering van sturend beleid enerzijds en aanpassing van wet en handhavingsmogelijkheden anderzijds". Volgens Vermeij is er bovendien on voldoende begrip voor en aanvaarding van de voorschriften door weggebrui kers, massaliteit van verkeer en mas saliteit van geboden en verboden. De enorme hoeveelheid verkeersovertre dingen noemde hij een „hinderlijke bijkomstigheid van onze welvaart, van onze maatschappelijke structuur en van onze mentaliteit". De politieke overheid is naar zijn mening de eerst aangewezene om voorwaarden te scheppen die leiden tot het verdwijnen van deze last. PAGINA 2 verlies De Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) verwacht in de ko mende jaren in omvang toenemende verliezen. Als oorzaken daarvoor geeft de PZEM aan een vermindering van het elektriciteitsgebruik en een - zij het in mindere mate - teruggang in de afzet van gas Voor volgend jaar be groot het bedrijf een verlies van bijna 2,4 miljoen gulden. In 1985 zou dat al oplopen tot 20.8 miljoen gulden PAGINA 3 bouwprocedures Minister Van Dam van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening zal een aantal maatregelen nemen om de bouw van onnodig tijdverlies te verlos sen. De bewindsman wil met de ge meenten praten over een versnelling van de bouwprocedures die ti)d- en renteverlies veroorzaken. Voorts wil de minister de bezwaarschriften tegen bestemmingsplannen geen vertragen de werking meer laten uitoefenen op de uitvoering van een dergelijk plan. PAGINA 7 circus Het rommelt op drie fronten bij de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde'in Vlissingen Het lijkt onvermijdelijk dal er bij de KMS. waar in totaal onge veer vijfendertighonderd mensen hun brood verdienen, opnieuw acties zul len uitbreken. Schelde-directeur J A Smit keerde begin deze week terug van een vakantie in Zwitserland en landde meteen midden in de proble men. 'Het fijkt hier wel een circus PAGINA 11 spreiding De wens naar individuele vakantie leeft niet erg bij werknemers in de bouwvak. De helft van de bedrijven in deze sector wil weer terug naar de col lectieve vakantie. Dit blijkt uit een on derzoek naar de reacties op de dit jaar voor het eerst ingevoerde individuele bouwvakvaknntie. PAGINA 13 bom-plannen De drie Schiedammers die zijn aange- houden in verband met het bom-inci- j dentin het Feyenoord-stadion, blijken L soortgelijke plannen te hebben gehad voor de voetbalwedstrijd Frankrijk- j Nederland in Parijs De jongens had- den al een tweede bom gemaakt en met drie andere dozen vuurwerk wa- ten ze hetzelfde van plan. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie. 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 16. Financien: 17. GEEN SPOOR VAN DADER HILVERSUM - In zijn woning aan de Graaf Florislaan in Hilversum is dins dag de producer Bart van der Laar (36) neergeschoten. Hij werd van zeer nabij door een revolverschot in de hersenen geraakt. Een tweede schot is afgeketst op zijn kleding. De toestand van de producer is zeer kritiek. Hij is opgeno men in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Van de dader ontbreekt elk spoor. De politie vermoedt dat deze ge zocht moet worden in de platenwereld. Archiefopname van Bart van der Laar en Lynda Williams. De secretaresse van Bart van der Laar trof hem dinsdagmiddag even over enen gewond aan in zijn woning. Zij dacht aanvankelijk aan een ongeluk. Van der Laar is mede-directeur van de platenmaatschappij TTR Top Free Productions, een dochter van platenfir ma CNR. Binnen deze onderneming zijn ernstige financiële problemen. In Hilversum stond Van der Laar bekend om zijn riante levenswandel. De Belgische Nederlander was net twee weken terug van een maandenlange vakantie in Portugal. In januari van dit jaar was hij getroffen door een hartaan val. Voor die tijd woonde hij in Belgie nabij Turnhout, waar hij directeur was van het platenlabel Carrere. Ook pre senteerde hij shows voor de BRT-tele vi- In Nederland is Van der Laar onder an dere in opspraak gekomen door de in zending van Linda Williams voor het Eurovisie Songfestival van vorig jaar in Dublin. Hij werd ervan beschuldigd het liedje (..Het is een wonder") niet zelf te hebben geschreven Van der Laar is me de-verantwoordelijk voor de successen van Lenny Kuhr. Wim Nijman en Fran cis Goya. De aanslag op Van der Laar heeft in Hilversumse showbusinesskringen voor grote opschudding gezorgd. Burgemeester van Nabloes mag niet naar Nederland DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Shaka van Nabloes, op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, heeft van de Israëlische autoriteiten geen uitreisvisum gekregen om een bezoek aan Nederland te brengen. Shaka was uitgenodigd door de partij besturen van PvdA, D'66. PSP. PPR en het hoofdbestuur van de JOVD. Bas- sam Shaka zou m Nederland gesprek ken hebben met vertegenwoordigers van een aantal politieke partijen, waar na hij zaterdag 14 november het woord zou voeren op een openbare bijeen komst in Amsterdam. Kamerleden van de fracties van CDA, PvdA, WD, D'66, PSP en PPR hebben aan minister Van der Stoel van buiten landse zaken in schriftelijke vragen ver zocht bij de Israëlische regering na te gaan wat de achtergronden van de wei gering zijn. Op de Westoever is dinsdag voor de ne gende achtereenvolgende dag door Pa- lestijnen geprotesteerd tegen het in stellen van een Israëlisch burgerbe wind in dat gebied. Minister De Koning Van onze correspondent! ROME - Deze week is in Rome de 21e conferentie begonnen van de FAO, de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties. De conferentie, waaraan rege ringsvertegenwoordigers van alle 147 betrokken landen deelnemen, is het hoogste bestuurslichaam van de organisatie, onder meer verantwoordelijk voor de verkie zing van de directeur-generaal en voor de goedkeuring van de twee jaarlijkse begroting. Nederland werd in de eerste paar dagen verte genwoordigd door minister van landbouw, drs. J. de Koning, wiens departement naast dat van ont wikkelingshulp iu een verhouding 40 tot 60, de Nederlandse bijdragen aan de FAO fourneert. Nederland blijft, met zijn voorkeur voor multilaterale hulp. een van de grootste hulpverleners in het kader van de FAÓ, Dit geldt met name (Slot zie pag. 6 kol'. 7 De waterschappen van de toekomst PRESIDENT REA GAN: WASHINGTON (RTRMFP/UPI/APA)- De onderhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie over wederzijdse wapenbeperking die 30 november in Genève beginnen, zijn be doeld om te komen tot het laagst moge lijke niveau van kernwapens voor de middellange afstand in Europa. Dit zei president Reagan van de VS dinsdag in een via de televisie uitgezonden pers conferentie. Reagan hield vol dat een beperkte kernoorlog mogelijk is en een conflict op wereldniveau waarbij kernwapens worden ingezet kan worden voorko men. Zijn verklaring van enkele weken geleden over de mogelijkheid van een tot Europa beperkte kernoorlog, is zijns inziens verkeerd uitgelegd. Dit keer zei Reagan van de veronderstelling uit te gaan dat beide zijden afzien van het ge bruik van strategische wapens als de legers op het Europese slagveld met el kaar werkelijk in gevecht zouden zijn- gekomen. „Ik vind nog steeds dat de enige waarborg (voor vrede) voor ons uitgaat van de afschrikkingsmacht zei hij. De president zei dat er geen verwarring in het buitenlands beleid van Wash ington bestaat. Reagan zei dat de Ver enigde Staten de B-l-bommenwerper en het MX-raketsysteem beide nodig hebben ter versterking van de strategi sche atoomstrijdmacht. Volgens een begrotingsrapport van het congres, dat dinsdag is verschenen, zou de bouw van honderd B-l-bommenwer pers 39.8 miljard dollar gaan kosten, bij na tweemaal zoveel als Amerikaanse defensiefunctionarissen hadden ge schat CAIRO (DPA/UPI) - De president van Egypte, Hosni Moebarak, heeft dins dag op een persconferentie in Cairo verzekerd dat de Amerikaans-Egypti sche manoeuvres, die zaterdag onder de codenaam 'Bright Star 82" begin nen. „tegen niemand gericht zijn". Moebarak zei dat hij geen enkele acne tegen geen enkel land in het Midden- Oosten voorbereidt „en ik meen wat ik zeg". In Cairo kwamen dinsdag nog meer militaire eenheden uit de V.S. om aan de manoeuvres deel te nemen. In de Egyptische havenstad Alexandrié kwam een speciaal vrachtschip aan met enkele honderden Amerikaanse pantservoertuigen en wagens voor troe pentransport. De pantservoertuigen zullen in de woestijn ten westen van Cairo gaan opereren en de hoofdweg tussen Cairo en Alexandrie is daarom van woensdag tot vrijdagochtend versperd. Aan de manoeuvres nemen in totaal 4.000 Amerikaanse en evenveel Egyptische militairen deel. Er zullen niet alleen tanks maar ook Amerikaanse bommen werpers van het type B-52 en jachtvlieg tuigen aan meedoen. De voornaamste oefeningen spelen zich afin Egyptische woestijngebieden, maar enkele specia le oefeningen worden ook in Oman. So malië en Soedan gehouden. Ameri kaanse militairen bevestigden dinsdag in Cairo dat de manoeuvres al vele maanden geleden zijn voorbereid en dat begin december de laatste Ameri kaanse tank Egypte weer verlaten zal hebben. In de pers van de linkse Arabi sche landen werd kritiek op Bright Star 82 geleverd. Er werden vergelijkingen gemaakt met de Suezcrisis van 1956 en elders werden de oefeningen een 'nieu we vorm van kolonialisme' genoemd Amerikaanse tanks in de har Werk in chips en fijnmechanica ENSCHEDE (ANP) - Het aantal ar beidsplaatsen in de fijnmechanica en elektronika neemt de komende 5 jaar met 10.000 tot 12.000 toe. Dit betekent een stijging van de werk gelegenheid in deze branche met ruim 10 procent. Deze verwachting heeft A. Kauling, directeur van het Micro-Centrum, dinsdag uitgesproken bij de ope ning van Markt-info "81. een mani festatie in de Enschedese vestiging van het Micro-Centrum. Zijn rooskleurige kijk op de toekomst van de fijnmechanica en de elektro nika baseert Kauling op zijn recen te ervaringen in de Verenigde Sta ten en met name Los Angelos, waar het Micro-Centrum al een kleine vestiging heeft In een als afstudee ropdracht geschreven rapport stelt THT-medewerker H. J. Bosch dat de Nederlandse industrie die pro- duktie-apparatuur maakt voor chipfabrikanten een complete uit rusting zou kunnen leveren aan ie mand die bijvoorbeeld in Saoedi- Arabiè een chipfabriek zou willen beginnen. Deze bedrijfstak kan jaarlijks in Nederland met 25 pro cent groeien wat omzet en perso neel betreft. (Zie ook pagina 17). Dp, )e (Zeeuwse) waterschap pen staan de laatste week weer stevig in de kijker. Eerst was er een nogal ver reikend voorstel van gs aan de staten van Zeeland om vóór het jaar 1986 een beslissing te nemen dat de overgebleven waterschappen in deze provincie worden samengevoegd tot 'ten hoogste' drie nieuwe. Vervolgens haalde de Unie van Waterschappen, de landelijke organisatie, in eigen huis nogal wat overhoop toen ze de onderlin ge verhouding tussen de voornamelijk traditionele waterschapsbelangen en de belangen van natuur, landschap en openluchtrecreatie op de eigen jaarver gadering in Utrecht aan de orde stelde. In beide gevallen ging het er voor de waterschappen om dat hun huidig functioneren kritisch werd benaderd en dat zij van "buitenaf (het Zeeuwse pro vinciebestuur, een visie vanuit de hoek van het ministerie van CRM) voorstel len tot aanpassingen in de eigen organi satie kregen aangedragen. De ideeën bij het Zeeuwse college van gs om tot een verdergaande concentratie van de huidige zeven waterschappen te komen spruiten voort uit de overtuiging dat de waterschappen beter moeten worden 'opgetuigd' om in de toekomst de nieu we. steeds zwaarder wegende beheers taak van de waterkwaliteit - en daar mee de zuivering - aan te kunnen. Van uit de hoek van voornamelijk de na tuurbescherming komt er steeds meer druk om in het bestuurlijke werk van de waterschappen te kunnen meepraten en meebeslissen. Eenvoudig hebben ze het er niet mee. de waterschappen en hun besturen. Dat blijkt steeds opnieuw uit de reac ties. Vooral wanneer er maar een spoor te ontdekken zou zijn dat de drang naar ingrijpende wijzigingen in het water- schapsbestel of de -organisatie onder hevig wordt aan modieuze denkbeel den op maatschappelijk terrein is van uit de waterschapshuizen de tegendruk sterk. Bovendien zijn waterschapsbe stuurders allergisch voor iedere poging die ertoe zou kunnen leiden dat hun vrij solide en duidelijk doelgerichte manier van werken wordt ondergraven. Water- schapstaken vergen een stabiele aanpak, zo is ruwweg de redenering. In terne onrust en onzekerheid moeten buiten de deur gehouden worden. Van daar dat processen om tot Veranderin gen en aanpassingen in eigen huis te komen eerst na heel grondige voorbe reiding en extra nauwgezette afweging op gang worden gebracht. Niet voor mets werd een gezelschap bestuurders en deskundigen dat destijds aan het werk toog om de bestuurlijke organisa tie van de Nederlandse waterschappen door te lichten van de doopnaam 'diep- del verscommissie' voorzien. Het spreekt vanzelf dat de jongste discussie over de huidige en toekomstige gang van zaken bij het beheer van de water kwaliteit in Zeeland, in 1973 als een nieuwe taak opgedragen aan de water schappen. niet rimpelloos zal verlopen. De eerste ronde van reacties die de wa terschappen hebben weggegeven na verschijning van het rapport, eerder dit jaar, waarin acht jaar waterkwaliteits beheer werd doorgelicht en waarin een krachtig pleidooi werd gevoerd voor verdere waterschapsconcentraties, duidt op krachtig verzet. De water schappen zijn bereid een studie te ac cepteren. maar vinden dat het voor in grijpende maatregelen te vroeg is en wensen bovendien een 'behoorlijke pe riode van rust' De relatie met organisa ties die zich beijveren op het gebied van natuur- en milieubescherming is voor de waterschappen vaak nog een uiterst delicate. Vooral ook omdat vaak op ge scheiden golflengtes wordt gediscus sieerd. Toch is het uiterst nuttig dat het ge sprek over de positie van de water schappen met het oog op de toekomst gaande wordt gehouden en dat ook soms als 'lastig' ervaren discussiepun ten niet op de lange baan worden ge schoven. Zelfs al is daarvoor een tame lijk uitdagend voorstel van gs voor no dig. waaruit een zekere haast spreekt om in Zeeland uiteindelijk organisato risch op drie krachtige waterschappen uit te komen. In een kort geleden ver schenen boek 'Waterschappen in Ne derland' wordt dit bijzondere stukje overheid, verbonden met de ontstaans geschiedenis van dit land. omschreven als een instituut dat „door de aard van zijn werk midden in de dagelijkse prak tijk staat. Met de lenigheid van het wa ter zeif heeft het (waterschap) kans ge zien steeds weer te voldoen aan de eisen van nieuwe waterhuishoudkundige omstandigheden en van maatschappe lijke verandering Dat betekent aller minst dat er in de waterschapswereld niets meer voor verbetering vatbaar is. Het betekent wel dat het waterschap er tot op heden in geslaagd is het oude, dat waard is behouden te blijven, te verbin den met het nieuwe, dat waard is opge nomen te worden." Het spanningsveld voor de waterschappen van de toe komst is in deze omschrijving uit eigen koker al voorzichtig aangegeven. De (Zeeuwse) waterschappen moeten de trillingen ervan al duidelijk voelen aan komen. vdM Bij een hevige veldslag tussen Cam bodjaanse guerrillastrijders en door Vietnam gesteunde regeringseenheden zijn afgelopen weekeinde aan de grens met Thailand vijftien guerrillastrijders om hel leven gekomen. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1