Solidariteit wil vrijdag met regering gaan praten Meer Nederlandse schepen betrapt op olielozingen PZCfl Belasting op premies brengt 12,5 miljard op EVEN KNUFFELEN GEEN EIND AAN REGIONALE STAKINGEN Ruim tachtig aanhoudingen bij inval heroïnecentrum het weer Vragen D '66 over nucleair waarschuwings schot NAVO CDA-COMMISSIE OP STUDIEDAG Personeel bezet gebouw woningbouwvereniging ARTIKEL IN NOORDZEE-NUMMER MARINE-BLAD: DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 PZC/binnen-buitenland WARSCHAU (RTR/) - Pogingen om de langste regionale staking in Polen te beeindigen zijn maandag mislukt terwijl de vrije vakbond Solidariteit de regering heeft gevraagd vrijdag in Warschau onderhandelingen te gaan voeren over de onenigheid tussen beide partijen. Plaatselijke vakbondsfunctionarissen in de westelijke provincie Zielona Gora zeiden dat de autoriteiten niet kwamen opdagen om een overeenkomst te teke nen met de stakers. Op het laatste mo ment was verschil van mening ont staan. In de provincie wordt op grote schaal gestaakt. Een staking in een ko lenmijn in Sileziè is ook doorgegaan. In Wroclaw was er een korte krantensta king. terwijl boeren in Siedlce een com munistisch jeugdcentrum bezetten. „De stakingen zijn een probleem, maar ze zullen het verloop van de besprekin gen niet schaden", aldus vakbonds functionaris Marek Brunne. Hij zei dat het presidium van Solidariteit een lijst met zes eisen heeft opgesteld waarover het wil praten in vervolg op het onder houd tussen leiders van rooms-katho- lieke kerk, de regering en de vakbond afgelopen week. Partijleider en premier Wojciech Jaruzelski had vakbondslei der Lech Walesa toen gezegd bereid te zijn om over alles te spreken. De eisen van Solidariteit betreffen de oprichting van een sociale raad voor het toezicht op de economie, toegang van de vak bond tot de massamedia, economische hervormingen, zelfbestuur, democrati sche verkiezingen voor plaatselijke ra den en prijsverhogingen. Volgens Brun ne hoort Solidariteit graag de tegen voorstellen van de regering. De mogelijkheid dat Solidariteit een soort coalitie met de communisten gaat vormen wordt besproken bij de ondergesprekken over plaatselijke verkiezingen, zo zei de woordvoerder. Over die mogelijkheid was onenigheid ontstaan binnen de vakbond. Gifgas De plaatselijke afdeling van Solidari teit in Zielanagora eist zendtijd voor de televisie om haar visie te geven op het. incident met gifgas, dat de directe leiding vormde tot de staking. Volgens de officiële lezing loopt het onderzoek naar de dader, die vanuit een rijdende auto drie ampullen met gifgas naar de Actie baggeraars ROTTERDAM (ANP) - De ongeveer 1500 baggeraars die in het buitenland werken, gaan acties voeren voor een betere verlofregeling. Onderhandelin gen tussen de bouw- en houtbond FNV en de werkgevers - de vijf grootste baggerconcerns - is maandag geen overeenstemming bereikt over een we reldwijde verlofregeling. De bond gaat zijn leden, die over de hele wereld zijn verspreid inlichten over de ontstane situatie en oproepen tot actie over te gaan. Rond Kerstmis wordt in Sliedrecht op een ledenvergadering een actieplan uitgewerkt. poort van de mijnuitgang gooide - waardoor tientallen mensen gewond raakten - „op volle toeren". In de plaat selijke kranten in Opper-Silezië is een 'compositie-foto' van de dader ge plaatst. Vierentwintig procent van de leden van de vrije Poolse vakbond Solidariteit is voor schorsing van het stakingsrecht en 65 procent is ertegen, zo blijkt uit een interne peiling die maandag werd gepu bliceerd door de Warschause afdeling van de vakbond De communistische partij had voorge steld het stakingsrecht te schorsen. Eenenveertig procent van de vak bondsleden meent dat de verkiezing van premier Wojciech Jaruzelski tot lei der van de communistische partij de spanning in het land kan verminderen. Achttien en een halve procent meent dat die spanning juist kan vergroten. De Sowjet-Unie en andere Oosteurope- se landen hebben hun voedselleveran- ties aan Polen opgevoerd, zo heeft ra dio-Moskou maandag meegedeeld. De Sowjet-Unie leverde extra vlees, rijst, vis, kaas, thee en conserven. De DDR leverde meer vlees en Bulgarije meer groenten en fruit. De procureur-generaal van Polen. Luc- jan Czubinski (51is „op eigen verzoek" ontslagen en hij is vervangen door Franciszek Rusek 57een van de presi denten van het hooggerechtshof- zo heeft het Poolse persbureau PAP maandag gemeld. Het internationale Monetaire Fonds (IMF) zal vandaag dinsdag besprekin gen houden met Poolse functionaris sen. zo heeft het IMF maandag bekend gemaakt. Polen heeft een schuld van 24 miljard dollar aan het westen. De westerse lan den hebben in verband daarmee aan gedrongen op toetreding tot het IMF. Zij achten het fonds bij uitstek ge schikt voor het hanteren van de ontsta ne situatie. Bovendien zou Polen bij toetreding in aanmerking komen voor IMF-Ieningen om uit de economische problemen te komen. i ADVERTENTIE i ALARM IN NICARAGUA Vooruitzichten van het KNMI voor woensdag tot en met zaterdag: Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Een oceaandepressie trekt vandaag van de oceaan via Noord-Schotland naar Scandinavië en brengt opnieuw onbestendig weer met zich mee. Er komt dan veel wind en regen. Morgen, later op de dag wordt het weer kouder met noordelijke winden. Vandaag ko men aanvankelijk opklaringen voor en het begint droog, maar in de loop van de dag neemt de bewolking vanuit het westen toe en er valt vanmiddag regen. De matige zuidwestelijke wind neemt later tot krachtig toe. De temperatuur loopt ongeveer op tot 9 a 10 graden. Vannacht ligt het minimum rond de 8 graden Celsius. Vooruitzichten voor woensdag, eerst veel bewolking en re gen, later op de dag opklaringen en en kele buien. Maximum temperatuur on geveer 10 graden, later kouder, hard tot stormachtige zuidwestelijke wind, draaiend later naar noordivest tot noord en iets afnemend. V/ind: zuid tot zuidwest 3-4, vanmiddag 5-6. en later mogelijk 7 Bft, zicht: eerst goed en tegen de avond matig: tempe ratuur kustwaterruim 10 graden Cel sius; afwijking waterstanden: geen af wijking van betekenis: maximale golf hoogte monding Scheldes: bij hoog wa ter vanmiddag tegen de meter. ZON EN MAAN 11 november zon op 07.54 onder 16.54 maan op 17.14 onder 06.41 GRONINGEN (ANP) - De Groninger gemeentepolitie heeft maandagmid dag bij verrassing het ontmoetings centrum voor heroïneverslaafden 'De Bunker' in Groningen ontruimd. Daar bij zijn 83 aanhoudingen verricht, 73 van de aangehoudenen zijn, nadat pro ces verbaal is opgemaakt, inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Onder de mensen, die nu nog worden vastgehouden, bevindt zich een sub dealer. Naar de politie verwacht zullen negen van de overgebleven arrestanten binnenkort ook weer worden vrijgela ten. De ontruiming had plaats op last van de officier van justitie. De Bunker was een regionaal centrum voor heroï nehandel, dat tot uit West-Duitsland junkies trok. Het centrum, gelegen on der het Meeuwerderwegviaduct in Gro ningen, is nu gesloten. Bij de inval van de politie is geen geweld gebruikt. Het voormalige jongerencentrum is het laatste jaar een broedplaats van mis daad geworden. De heroïnegebruikers, die vanuit Noord-Nederland en het noorden van West-Duitsland naar dit gebruikers centrum trokken, werden in toenemen de mate door dealers geëxploiteerd. Dat is de reden geweest waarom justitie opdracht heeft gegeven tot ontruiming en definitieve sluiting van de 'Bunker'. Het centrum de Bunker werd per dag door 300 tot 400 klanten bezocht. De minimale omzet per dag bedroeg zo'n 15.000 gulden. Naast de verkoop van heroïne vond in de Bunker ook een omvangrijke handel in gestolen goederen plaats Door de buurtbewoners is de laatste maanden bij herhaling geklaagd over de overlast, die de Bunker veroorzaakte. Met be hulp van een 'heroïne' hond werd de Bunker geheel uitgekamd. In de loop van de maandagavond zou het centrum met behulp van stalen platen worden dichtgelast. Ijverig zoekend probeert een politiehond de heroïne op te sporen. MANAGUA (AFP/RTR)- Het leger van Nicaragua is sinds maandag in staat van paraatheid. De Nicaraguaanse mi nister van buitenlandse zaken, Miguel d'Escoto, deelde mee dat deze maatre gel genomen was vanwege „het drei gen door de Verenigde Staten met mili taire acties tegen ons". Hij zei dat alle eenheden volledig pa raat zijn. en dat de militaire verloven tot nader order zijn ingetrokken. De Nicaraguaanse reactie is het gevolg van uitlatingen van Alexander Haig, minister van buitenlandse zaken in de Verenigde Staten. Deze weigerde vori ge week vrijdag tegen te spreken dat Washington militaire maatregelen overweegt tegen Cuba en Nicaragua. Deze landen maken zich volgens de Amerikaanse regering schuldig aan daadwerkelijke steun aan het gewa pend verzet in El Salvador. De Sowjet-Unie heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten hun handen van Cuba af moeten houden. Het com- munistisehepartijblad Prawda schreef dat „Cuba's vrienden en bondgenoten resoluut eisen dat Washington onmid dellijk zijn spelen met vuur dat de vrede gevaar brengt, beëindigt". „Er komen alarmerende tekens van over de Oceaan dat de Verenigde Sta ten zich voorbereiden voor nieuwe aan vallen op Cuba. Washington moet zich duidelijk ervan bewust zijn dat aanvalsacties tegen Cuba gevaarlijke gevolgen met zich meebrengen", aldus Prawda. AARDBEVING IN ITALIË VOORSPELD (Van onze correspondent ROME - Midden-Italie wordt waar schijnlijk binnenkort getroffen door een aardbeving. De rampmelding kwam van een groep natuurkundigen van de Romeinse universiteit en werd dezer dagen doorgegeven aan het mi nisterie van binnenlandse zaken en het pas opgerichte ministerie voor de bur gerbescherming onder leiding van Giuseppe Zamberletti, voormalig re geringscommissaris voor de aardbe- vingsgebieden van Friuli (1977) en de omgeving van Napels (november vorig jaar). Zamberletti was er bepaald met geluk kig mee, dat het bericht van de weten schappelijke verwachtingen maandag door de Italiaanse radio in de nieuwsbe richten werd voorspeld. Hij liet onmid dellijk daarna bekendmaken, dat er on voldoende grond bestaat voor alarm. „Dat Latium deel uitmaakt van de seis mische (aan aardbevingen onderhevi ge i gebieden van ons land, is al jaren bekendzo luidde de verklaring. Dat neemt niet weg. dat er door de mis schien voorbarige berichten onrust is gewekt onder de bevolking. Birma heeft een nieuwe president Generaal San Yu is maandag door het parlement gekozen als opvolger van ge neraal Ne Win, die na twintig jaar af trad. WASHINGTON - Mevrouw Nancy Reagan geeft James Brady, de persvoor lichter van het Witte Huis. een spontane kus tijdens de officiële opening van de gerenoveerde perskamer in het Witte Huis. Brady, die in maart ernstig gewond werd door een schot bij de aanslag op president Reagan, verscheen bij deze gelegenheid voor de eerste macd in het openbaar. DEN HAAG (ANP) - Het tweede ka merlid voor D'66 Cotterell wil weten welke criteria er gelden voor het afvu ren van een nucleair waarschuwings schot, éen van de NAVO-scenario's voor crisissituaties die onlangs door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Haig. openbaar is ge maakt. Cotterell vraagt minister Van der Stoel van buitenlandse zaken of men er in een dergelijke situatie van uitgaat dat het niveau van de aanval tot het laagst mo gelijke niveau beperkt wordt. Cotterell wil verder weten hoe deze plannen zich verhouden tot de uitlatingen van de Amerikaanse minister van defensie Weinberger, dat binnen de NAVO over wogen wordt te komen tot een verkla ring om niet ais eerste kernwapens te gebruiken. Sowjetonderzeeër had kernkop met kracht van bom Hirosjima aan boord HAMBURG (DPA'GPD) - De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Ola Ullsten heeft bevestigd, dat zeker een van de achttien torpedo's aan boord van de kortelings op de Zweedse kust gestrande Russische onderzeeër een kernkop droeg met een kracht gelijk aan die van de bom die indertijd Hiros jima in Japan verwoestte. Hij deed dit in een interview dat ver schijnt in de volgende uitgave van de in Hamburg verschijnende 'Stern'. Vol gens Ullsten had Zweden met zijn aanpak bereikt wat het wilde bereiken: „Opzien baren in de hele wereld." Het onderzoek naar mogelijk door de Russische onderzeeboot m de wateren rond de Zweedse marinebasis Karls- krona achtergelaten atoommijnen of signaalboeien is maandag voortgezet. UTRECHT (ANP) - Als we loon- en in komstenbelasting zouden betalen over de premies voor volksverzekeringen, zou dat de schatkist 12,5 miljard ople veren. Een deel daarvan zou te gebrui ken zijn voor het verlagen van belas tingtarieven. Dat zei dr. J. Christiaanse, voorzitter van de commissie 'herziening belas tingwetgeving". van het wetenschappe lijk instituut voor. het CDA. Hij sprak maandag in Utrecht op een studiedag over het rapport dat de commissie in juli van dit jaar uitbracht. De premies zijn nu aftrekbaar. Afschaffen daarvan zou bovendien de heffing van belastin gen en premies eenvoudiger maken. Een verdere beperking van de aftrek posten, zoals de commissie in haar rap port heeft voorgesteld, zou nog eens ruim 1 miljard gulden opleveren. De verhoging van het laagste btw-tarief van 4 naar 6 procent brengt 1,3 miljard op. Al die wijzigingen kunnen volgens de CDA-commissie ten goede komen aan een eenvoudiger en rechtvaardiger belastingsysteem- Het rapport stelt voor de inkomstenbelasting minder progressief te laten verlopen en te ko men tot een maximum tarief van 60 pro cent. Dat zou moeten leiden tot een be tere 'belastingmoraal' bij de Neder landse bevolking. De compensatie voor die belastingverlaging voor de hoogste inkomens zoekt de commissie in een (geleidelijke) verhoging van de btw. „Wil deze operatie effect sorteren dan moeten de belastingtarieven over de hele linie omlaag", aldus de mening van de Leidse hoogleraar in het belastin grecht, mr. J. Verburg. Hij vroeg zich in zijn inleiding echter af of het verhogen van de btw wel te verenigen is met de gedachte van 'belasting naar draag kracht', waarvan de commissie stelt dat het één van de uitgangspunten is van haar werk „De draagkracht-ge dachte wordt een tarce als de belasting betalers er massaal de brui aan geven", gaf prof. Verburg toe. maar van de in komstenbelasting voor de hogere ïnktv- mens zou volgens hem met zonder meer leiden tot een 'fiscaal reveil' Verhoging van de btw noemde Ver burg onwenselijk. „Zweren bij de draagkrachtgedachte en verhogen van de btw kan dat samen gaan. zo vroeg hij zich af, „of zijn we in de nieuwe coalitie nu al bezig naar 'rechts' te cor rigeren"? BREDA (ANP) - Medewerkers van de woningbouwvereniging St.-Lauren- tius in Breda eisen een diepgaand jus titieel onderzoek naar de gang van za ken bij de vereniging, zowel die bij het voltallig algemeen bestuur als die bij bepaalde medewerkers. Daarnaast eisen zij het aftreden van het voltallig algemeen bestuur. Om hun ei sen kracht bij te zetten hebben 19 van de 25 medewerkers sinds zondagmid dag het algemeen bestuur de toegang van het kantoor in Breda ontzegd en dit kantoor bezet. De nationale woning raad is gevraagd de verantwoordelijk heid voor de werkzaamheden door de medewerkers met onmiddellijke in gang te willen overnemen. In een uitvoerige brief spreken de bezet- Hoof water Dinsdag lOnoveniber 0.18 214 00.42 238 01.51 166 01.30 252 02.02 194 01.57 226 02.33 199 Terneuzen Zierikzee Hansweeri Wemeldinge Kreekrak Brulnis.se 12.36 221 12.58 245 1340 163 13 42 253 14.19 1904 14 13 220 Woensdag 11 november Vlissingen 00.59 242 Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 14 5: 195 01.22 267 02.39 182 02.12 279 02.48 214 02.43 249 03.21 218 13.13 251 1336 275 1427 179 14 23 280 15.03 210 14.57 215 15.36 215 uur cm Dinsdag 10 november vlissingen 06.25 164 19 10 203 Terneuzen 07.01 175 19.42 214 Zierikzee 07.20 125 19.51 158 Hansweert 07.30 193 20.10 231 Wemeldinge 07 39 142 20 08 180 Kreekrak 07 57 168 20 26 211 Bruinisse 07.55 140 20.21 174 Woensdag ll november vlissingen 07 11 184 1946 212 Terneuzen 07.47 192 20.18 223 Zierikzee 07 59 135 20.24 160 Hansweert 08 16 212 2048 241 Wemeldinge 08.21 153 20.45 182 Kreekrak 08.39 179 2102 214 Bruinisse 0835 149 20.57 175 DEN HELDER (ANP) - Vorig jaar zijn meer Nederlandse schepen betrapt op het illegaal lozen van olie op de Noord zee dan andere nationaliteiten. Maak te in 1979 Nederlandse schepen nog slechts zeven procent uit van de in to taal 83 betrapte illegale olielozers, in 1980 was dat percentage opgeklommen tot zestien procent. Toen werden vijf tig schepen op het illegaal lozen van olie betrapt. Dit schrijft A. van Eden. van de directie Noordzeezaken van Rijkswaterstaat in het jongste nummer van het Marine blad. het maandablad van de Vereni ging van Marine Officieren tVMOi. Het novembernummer is gewijd aan een spectrum van facetten die betrekking hebben op de Noordzee. Maandag werd m uen Heider op net hydrografisch onderzoekschip Blom- mendal van de koninklijke marine het eerste exemplaar aangeboden aan mr. B. Biesheuvel, Van Eden schrijft dat moedwillige olie lozing met, 72 procent het grootste deel vormt van door de scheepvaart veroor zaakte olieveronlreiniging op de Noordzee In dezelfde 'Noordzee-special' schrijft secretaris drs D. J Langstraat van de Stichting voor Nederlandse Visserij dat de grote zeevisserij op de Noordzee over zijn dieptepunt heen is. Er worden thans weer nieuwe schepen gebouwd Controle Mr. Drs. Ph. J. de Koning Gans. tot be gin UILjüdl 11UU1U vdliuu aiucimg ^pcia- ties van het marinekamp Valkenburg en hoofdredacteur van het marineblad, schrijft in een bijdrage over de lucht vaart en de Noordzee dat scheepvaart en visserij op de Noordzee de komende jaren sterk zullen toenemen. Zo sterk dat er behoefte zal ontstaan aan een constante aanwezigheid van vliegtui gen boven de Noordzee, als vertegen woordiger van de Nederlandse staat. De Koning Gans vindt dat de vliegtui gen van de Marineluchtvaartdienst in clusief de nieuw aan te schaffen Orion, te duur zijn voor deze typische noord- zeetaak. Hij pleit voor het inzetten van vier goedkopere F-27 maritime-vlieg- tuigen. Mr. B. Biesheuvel, de voorzitter van de interdepartementale coördinatiecom missie voor Noordzee-aangelegenhe- den,(IKONA)zei op de bijeenkomst dat de commissie binnenkort een nota hoopt af te sluiten waarin een aanzet wordt gegeven voor een samenhangen de beleidsvisie ten aanzien van de Noordzee. Dr. J. W. van Borselen. adviseur voor Noordzeezaken van de directeur-gene raal voor wetenschapsbeleid, vroeg zich tenslotte af of het niet tijd wordt de groeiende maatschappelijke betrok kenheid bij alles wat de Noordzee be treft meer gericht vorm te geven. Hij dacht daarbij aan de instelling van een maatschappelijke raad voor de Noord zee. ters de hoop uit. dat zij snel onder de bescherming van een integer en be kwaam bestuur zullen komen te werken. Zij hebben zich verzekerd van juridische bijstand. Er bestaan sterke aanwijzingen dat een of meerdere lei dinggevende functionarissen van St.- Laurentius steekpenningen in ontr vangst genomen hebben. Dat wordt be vestigd door directeur N. van Belzen van de nationale woningraad. Het be stuur van St.-Laurentius wil tot nu toe niet reageren op de bezetting. De Bre dase politie bevestigt dat zij enkele we ken geleden een onderzoek is begonnen naar de gang van zaken bij St.-Lauxen- tius. St.-Laurentius bezit in Breda driedui zend woningwetwoningen. Het college van b. en w. van Breda heeft in een telegram aan minister Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening zijn bezorgdheid uitgesproken over de 'onwerkbare situatie' die als ge volg van de bezetting van het kantoor van de woningbouwvereniging Sint- Laurentius is ontstaan. Het college vreest dat door het conflict stagnatie zal optreden in de uitvoering van de so ciale woningbouwprogramma's. B. en w. verzoeken de minister dan ook een onderzoek in te stellen naar maatrege len 'die een ongestoorde voortgang van die projecten waarborgen.' Een woordvoerster van het bestuur van Sint-Laurentius heeft maandag middag berichten ontkend, als zouden leidinggevende functionarissen steek penningen hebben aangenomen. Minstens 12 doden bij treinongeluk in Spanje MADRID (DPA/UPI) - Bij een treinon geluk ten zuiden van de Pyreneeën in de Spaanse provincie Huesca zijn maandag volgens de eerste berichten twaalf mensen om het leven gekomen. Er zijn minstens 30 gewonden. De trein reed op een overweg op een vrachtauto met zand. De chauffeur werd gewond. Het treintje rijdt tussen de dorpen Tradiente en Vicien en ver voert meestal bergbeklimmers en toe risten Directie: K Scherphuis, W F. de Pagier en F van de Velde Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144, Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. iel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur, Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533 Advertentie-afdeling' (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (01184H4796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 53.40; franco per post 63.50; per maand f 18.25, losse nummers 0.75 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16,20; ingezonden mededelingen 2 Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 3