SIMON LAURENS Zaalvoetbalteam van Biervliet op hoger pell Attack behield contact met kopgroep volleybal Terneuzense doelman werd gevreesd om zijn harde schot PZC/sport DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 De Pooter-'t Oude Raedthuis: ...waar is die bal gebleven? TERNEUZEN— Wat aanvanke lijk door vele clubs met de no dige schroom tegemoet werd gezien, lijkt toch een geslaagd initiatief. De regioklas zaal voetbal in Zeeuwsch-Vlaande- ren, door velen bepaald niet met open armen ontvangen, draait volop en lijkt een schot in de roos te zijn. Nadat de meeste teams elkaar eenmaal werden enkele fraaie kansen gescha pen, waarbij het echter aan de afwer king schortte en de nodige dosis geluk ontbrak. Als daarnaast de momenteel van een meniscusoperatie herstellende Robbie van de Hemel weer terug is, moet een plaats in de sub-top haalbaar zijn. „Een in goede conditie zijnde Van de Hemel is inderdaad onze topspeler", -beaamt Jas Haak. „Hij is de man die makkelijk een bal aan de voet kan houden. Er straalt rust van hem uit, hij heeft een uitstekende pass in de benen en heeft overzicht. Voorlopig moeten we het echter zonder hem stellen en dus roeien met de riemen die we hebben. Toch mikken we op het handhaven van een middenmootpositie. Degraderen zie ik ons niet, er zijn wel zwakkere broeders". Ook volgens coach Rinus de Regt ligt het spelpeil in de regioklas duidelij k ho ger dan in de hoofdklas in Oostburg. „Daarbij moet ik zeggen dat het team van De Ster er echt uitspringt. Die jon gens zijn echte zaalvoetballers en trai nen ook in de zaal met elkaar. Dat is er bij ons niet bij. De meeste spelers van .ons voetballen in het eerste van Bier vliet en trainen daar genoeg om condi tie op te doen. Gelukkig zijn er over de combinatie veldvoetbal- zaalvoetbal nog nooit problemen gerezen. Als het er op aan komt. krijgt het veldvoetbal van de meeste jongens toch voorrang. Wij van onze kant hebben er alles aan ge daan om problemen te voorkomen. We hebben namelijk van te voren bij het bestuur van de regio-klas kenbaar ge maakt, dat we alleen op maandag en woensdag willen spelen. Op vrijdag vonden wij te bezwaarlijk in verband met het veldvoetbal. Dat aan dat ver zoek gehoor is gegeven, is alleen maar prettig", verzekert De Regt. ontmoet hebben kan voorlopig geconcludeerd worden dat het spelpeil inderdaad op een be hoorlijk niveau ligt en dat de in verrassend grote getale op komende toeschouwers volle dig aan hun trekken komen. Eén van de teams die in de regio-klas uitkomen, is het Biervlietse Oude Raedthuis, dat vorig seizoen nog in de hoofdklas van het rayon Oostburg uit kwam. De formatie, met louter vcld- voetballers in de gelederen, durfde de sprong te wagen en had geen bezwaren tegen de lange reisduur en de late aan vangstijdstippen, die door vele vereni gingen terecht als bezwaren werden aangevoerd. Volgens Jas Haak, grens rechter en voorzitter van de Biervlietse selectie, is de afstand niet onoverko- menlijk voor zijn team. „We zitten hier in Biervliet natuurlijk vrij gunstig, te midden van Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Wij zitten namelijk zo in Terneuzen en Axel en naar de andere kant is het naar Oostburg ook maar even rijden. Ik kan me echter wel voor stellen dat andere teams, bijvoorbeeld uitOostburg, best tegen de reizen naar Hulst aan zitten te hikken. Bovendien is voor die Jongens Axel en Terneuzen ook niet naast de deur. In dat geval zou ik me ook nog eens moeten bedenken. De caféploeg uit Biervliet, bestaande uit Rob Gruben, Johnny Versluys, Sjaak Lijbaart, Ko Heule, Richard Bur- ky, Rinus Martens, Frank Inghels, Ro bert Boeijan en de momenteel gebles seerde Robbie van de Hemel, besloot echter om zich op te geven als gegadig de voor de regio-klas op een vergade ring van het rayon Oostburg. Samen met Diepvries flater teruggetrokken en vervangen door Raes) en Tem. Boys bleek het Oude Raedthuis kandidaat voor eeb plaats in de regio-klas. „Tot nu toe hebben we daar nog geen moment spijt van gehad," vindt coach en elftalleider Rinus de Regt. „We von den het echt een sportieve uitdaging, waarbij we de verwachting hadden om tot een hoger spelpeil te komen, door dat we tegen sterkere tegenstanders zouden spelen dan in Oostburg". Die verwachting lijkt volledig beantwoord, «a eerst met een aantal minimale ne derlagen genoegen te hebben genomen, draait de Biervlietse formatie de laatste weken aanzienlijk beter. Dat resulteer de onder meer in twee gelijke spelen, 4-4 en 0-0, tegen Raes en De Pooter en in beide wedstrijden was te zien, dat het team van het Oude Raedthuis het spell- tetje in de zaal door krijgt. Onervaren Jas Haak daarover: „In het begin was duidelijk te zien dat we nog wat oner varen waren. Nu hebben onze jongens door dat je in de zaal niet onverhoeds de aanval kunt zoeken. Bovendien ziet onze coach daar op toe". „Dat is inder daad mijn belangrijkste taak, samen met het i n de gaten houden van de wis sels, vult Rinus de Regt aan. Als de scnijn niet bedriegt gaan de zaalvoet- allers uit Biervliet daar in de toe- omst de vruchten van plukken. Voor- flli'-b duel met De Pooter werd da delijk dat er perspectief is voor de toe- omst. Met goed gegroepeerd voetbal SAS VAN GENT-Het Koewachtse At tack heeft in de tweede klasse van de volleybalcompetitie de aansluiting met de kopgroep behouden. Tegen me de-titelkandidaat Voorwaarts ver overde het twee punten in een van ze nuwen bolstaande partij. Voorwaarts lijkt door deze dederlaag iets te zijn achterop geraakt en het is de vraag of de ploeg uit Axel koploper Even Kij ken nog kan inhalen. De Zuidzandena- ren wonnen ook nu weer hun partij met grote overmacht. In de eerste klas is alleen Bok nog overgebleven als een van de serieuste bedreigers van Atha- natos. Savok moest in het onderlinge duel met de Kapellenaren het onder spit delven met 3-0. Heren eerste klas WISKA-CVC Weinig problemen voor de ploeg uit Clinge. Wiska speelde een bar slechte wedstrijd. Er werd te weinig bewogen in het achterveld en daar pro fiteerden de Clingse ploeg, zonder aan voerder Jan de Poorter naar Wisseker- ke vertrokken, goed van. CVC had een sterke opslag, daardoor was de stop bij Wiska onvoldoende. De spelverdelers hadden de grootste moeite de bal bij het net te krijgen en daarom is de ploeg geen enkel moment echt gevaarlijk ge weest. CVC komt door deze overwin ning op de derde plaats. De ploeg blijft het verrassend goed doen in deze com petitie. DE POLDER-ATHANATOS Athana- tos kon zich in deze wedstrijd naar har telust 'uitleven. De Polder heeft een ploeg die beslist te zwak is voor de eer ste klas. De ploeg is veel te statisch en mist de echte volleybalkwaliteiten. Daar profiteerde Athanatos grif van, door zich- zelf niet in de problemen te spelen. Vooral door het midden draaide de aanval goed. Het. toch al goede blok van de Kloosterzandenaren, moest in de hele wedstrijd slechts zelden in actie te komen. Volgens de coach van De Pol der, Frans van Hoof, heeft dan ook de beste best spelende ploeg verdiend ge wonnen: „Deze ploeg streeft recht op de titel af'. BOK-SAVOK Met veel spanning werd de wedstrijd tegen Bok tegemoet ge zien door de Sassenaren. Door een over winning kon de Sasse ploeg op een tweede plaats komen ten nadele van Bok. Dat het niet zo uitkwam, was vol ledig aan de Sassenaren zelf te wijten. De ploeg scoorde veel te veel punten voor de tegenstander door op een knul lige manier fouten te maken. Daarbij kwam nog dat de beide spelverdelers hun dag niet hadden, waardoor de aan val, normaal gezien het sterkste wapen van Savok. niet uit de verf kwam. Voor lopig moet Savok genoegen nemen met een gedeelde derde plaats. En met de wedstrijd volgende week tegen Athana tos in het vizier, zit er een hogere klasse ring na volgende week zeker niet in. Tweede klas ATTACK-VOORWAARTS Deze derby stond vol van de zenuwen. Voor beide ploegen hing er dan ook nogal wat van af. Zowel Attack als Voorwaarts had den kans om koplopers IJVC 2 en Even Kijken 2 te bedreigen. Die zenuwen kwam het spelniveau beslist niet ten goede. Er werden aan weerszijden een serie onbegrijpelijke fouten gemaakt. Ballen vielen tussen twee verdedigen in en er werd veel vuldig in het net gesla gen en op set-ups die al onder de ne- trand kwamen, werd toch geslagen. Al met al kwapi dit het spelniveau niet ten goede. Voor het publiek was het overi gens wel spannend. Na de derde set leek Voorwaarts de meeste aanspraak te kunnen maken op de overwinning. At tack gebruikte de twee minuten rust echter goed om elkaar eens stevig toe te spreken en dat hielp. De twee laatste sets stelde de Koewachtse ploeg de overwinning veilig en blijft met één ver- liespuntje dicht bij de koplopers. IJVC2-SLUVOC In de eerste set kwam IJVC al snel op een 13-3 voorsprong. Sluvoc leek weggespeeld te worden door de spelers uit IJzendijke. Dat liep echter anders uit. Tot 14-14 kwamen de Sluiskillenaren ineens terug en niets leek hun een setoverwinning meer in de weg te staan. Sluvoc kon het karwei echter niet afmaken en verloor alsnog die eerste set. Toen de tweede set ook maar nipt verloren werd laadden de Sluiskillenaren de akku nog eens ex tra. Dat resulteerde in een eerste se toverwinning. IJVC dacht echter niet aan opgeven. Met veel tactische ballen in het achterveld werd de Sluvoc-ver- dediging bestookt en daar hadden de Sluiskillenaren geen antwoord op. IJVC blijft door deze overwinning kop loper Even Kijken 2 het naaste bedrei gen. Dames eerste klas VERDEGEM-K1KKERS De westelijke streekderby's staan altijd garant voor een aantrekkelijke pot volleybal. Ook deze wedstrijd week niet af van dat vas te patroon. De meest technische ploeg heeft gewonnen. Dat was de conclusie die na afloop van de wedstrijd getrok ken kon worden. Niets was voorspel baar in deze wedstrijd, wat het duel bij zonder aantrekkelijk maakte. Van bei de kanten uit werd er goed geserveerd en was de aanvalsopbouw beslist vol doende. Dat daaruit door beide partijen ook lustig gescoord is bewijzen de set standen wel. Twee punten bleven nu bij de Oostburgse meisjes. Ware een gelijk spel mogelijk bij volleybal, dan was dat beslist een juistere uitslag voor het duel. DE STERRE-ARDITO Het Zuiddorpse De Sterre blijft het boven verwachting goed doen in de eerste klas. Werd na afloop van vorig seizoen nog gevreesd voor een plaats in de degradatie-zóne door het verlies van enkele speelsters, nu staat de ploeg op een tweede plaats met maar één puntje achterstand op leidster Mytilus 2. Achtervolgsters heeft de ploeg uit Zuiddorpe niet meer. Nummer drie in de rangschikking, Ver- degem Oostburg. staat al op vier pun ten en de rest van het veld ligt nog ver der achter. Ook in de wedstrijd tegen Ardito 2 is De Sterre nooit werkelijk in gevaar geweest. Na de nederlaag in de tweede set herstelde de ploeg van Isaac de Graaf zich voorbeeldig en speelde de wedstrijd gewonnen uit. Tweede klas ATTACK-SLUVOC Vooraf zou ieder een gezegd hebben: dit wordt de wed strijd van de mug tegen de olifant. De mug zou dan Attack moeten zijn en de olifant Sluvoc. De meisjesploeg van At tack heeft echter de laatste weken een enorme trainingsarbeid onder leiding van Carlos Celie verstouwd, met als ge volg dat de ploeg zienderogen vooruit gaat. Dat moest de koploopster in de tweede klas Sluvoc in de tweede set aan der lijve ondervinden. Attack wist tot 13-13 prima bij te blijven. Met iets meer routine in de ploeg was de setoverwin ning een feit geweest. Voor Sluvoc blijft het allemaal rozegeur en maneschijn. De ploeg heeft voorlopig nog weinig concurrentie te vrezen. VEDEGEM 2-ATHANATOS 3 De enige dissonant in de wedstrijd was het optre den van de coach van Athanatos die zich herhaalde malen tot de scheids rechter wendde. Dat die voor de opmer kingen gevoelig was, kwam alleen maar ten voordele van de gasten. De ploeg uit Kloosterzande heeft zulke maatregelen beslist niet nodig. Athanatos 3 speelt een goede partij volleybal met veel va riatie. Daar werd tegen de Verdegem- reserves dan ook dankbaar gebruik van gemaakt. Standen heren eerste klas: 1 Atha natos 1 5-15; 2 BOK 5-12: 3 CVC 5-8; 4 Savok 5-8; 5 Mytilus 3 5-7; 6 EWC 3 5-7; 7 De Sterre 2 5-6; 8 Wiska 5-5:9 De Polder 5-4; 10 Mytilus 4 5-2. heren tweede klas: 1 Even Kijken 2 5-15; 2 IJVC 2 5-10; 3 Attack 1 3-8; 4 Savok 2 4-7; 5 Voorwaarts 4-7; 6 Verdegem 2 5-7: 7 Sluvoc 4-5, 8 Kikkers 2 4-5; 9 SSV 4-4; 10 De Sterre 3 3-3; 11 Athanatos 2 4-3; 12 Attack 2 5-0. dames eerste klas: 1 Mytilus 2 5-14; 2 De Sterre 5-13: 3 Verdegem 5-9; 4 IJVC 4-7: 5 Klkkrtd 5-7.6 Dynamo 5-7:7 BOK 3-6; 8 Ardi to 2 5-5.9 Mytilus 3 4-4; 10 Marathon 3 4-2:11 Athanatos 2 5-1. dames tweede klas: 1 Sluvoc 4-12; 2 Athana tos 3 5-11:3 Verdegem 2 5-10:4 Even Kijken 2 4-9, 5 Savok 2 4-5; 6 Attack 5-4,7 UVC 2 5-3,8 Voorwaarts 2 4-0. - TERNEUZEN - Simon Laurens, geboren in 1910, speelde zo'n twintig jaar voetbal op het hoogste niveau in Zeeland en maakte deel uit van het befaamde binnentrio van Terneuzen voor de oorlog. De inmiddels 71-jarige Laurens werd ge vreesd door menige doelwachter om zijn geweldige uithalen met zijn linkerbeen. „Het was een tijd met grote uitslagen", herinnert hij zich. „Grote overwinningen, maar ook grote nederlagen". „Ik was vijftien of zestien jaar toen ik bij de snioren ging voetballen. Ik werd in het tweede opgesteld in de halflinie. De aanvoerder van dat team, een groutineerde oud-eerste elftalspeler, zag direct dat ik daar niet op de juiste plaats stond. „Jij moet naar voren", zei hij, „met zo'n schot in je benen". Een jaar later speelde Simon Laurens als zeven- tienjarige in het eerste van Terneu zen en maakte deel uit van het be faamde binnentrio met Louis Dobbe- laeir en Adriaan Kouwijzer. Terneu zen speelde in die tijd derde klas en had een vrij goede ploeg, getuige de regelmaat waarmee kampioen schappen behaald werden. „We had den een goede voorhoede en maak ten veel doelpunten. Toch zou het voor ons niet meevallen als we nu moesten spelen", beseft de linksbin nen van weleer. „De dekking is nu veel meer uitge werkt, iedereen krijgt tegenwoordig een mannetje bij zich en dat was vroeger absoluut niet zo. Wij kregen ontzettend veel vrijheid en daar pro fiteerden we van". Promotie „Onbewust speelden we eigenlijk 4- 2-4", herinnert Laurens zich. „Na tuurlijk, je had een vijfmansvoor hoede, maar wanneer je in de ver drukking kwam, ging je automa tisch terug naar achter om die bal te bemachtigen en aan de tegenstoot te beginnen. In diederde klas hadden wij bovendien geen trainer die je op de fouten kon wijzen, en dat was toch te merken". Verscheidene ma len werden de Terneuzenaren kam pioen, maar promotie wilde telkens maar niet lukken. „Elke keer kwamen we net weer iets te kort, totdat we een beslissings wedstrijd tegen Alliance moesten spelen in Goes. Na een half uur ston den we met 1-0 voor en opeens begon het te regenen. Niet zo maar een buitje, maar werkelijk een stortbui. Iedereen naar binnen en even later keurde de scheidsrechter het veld af, waardoor we genoodzaakt waren om de volgende week opnieuw naar Goes te gaan en weer van vooraf aan moesten beginnen. Kwamen we toch wel met 0-2 achter". burg, RBC, TSC en Hero, dat waren de topploegen in die tijd. „Hero uit, daar gingen we met 9-2 de boot in, maar thuis wonnen we met 10-3". Volgens Simon Laurens had de er barmelijk slechte conditie van het veld aan de Koedijk daar alles mee te maken. „We hadden het slechtste veld van heel Zeeland. Steen. Axel, Corn Boys, noem maar op. ze hadden allemaal een beter terrein. Het was bij ons gewoon een koeiewei, hobbe lig en in feite onbespeelbaar. Afkeu ringen waren dan ook niet van de lucht, vooral in de wintermaanden. In een regenperiode lagen we soms vijf, zes weken stil en als het een beetje winter was, speelden we twee maanden niet". „Toch hadden we ontzettend veel voordeel van dat veld. De tegenstan ders hadden er een verschrikkelijke hekel aan om naar ons toe te komen. Spelen in die modderpoel was voor hen geen eenvoudige opgave, te meer daar wij over een vrij lichte ploeg be schikten, die bovendien aan dat veld gewend was". Toch waren er ploegen waar Terneu zen het altijd moeilijk mee had. „Mid delburg bijvoorbeeld had een gewel dige ploeg met Piet Vogel, Mercx, Ploegaert, De Lokker (Remijn) en zijn sterke achterhoede. Dat was ein- gelijk de topploeg van Zeeland". Vermoeiend Hadden de Scheldestadbewoners bij thuiswedstrijden een groot voordeel, bij uitwedstrijden had men het juist erg kwaad. De lange reisduur speelde daarbij parten. „In de derde klas, als we naar Zierikzee moesten, dan stond ik om kwart over vijf op, want om zes uur 's morgens vertrok het bootje naar Hoedekenskerke. Dan liepen we om half acht in Goes. Niet één café open natuurlijk. Om negen uur ging het bootje bij Katseveer, we waren dan om half elf in Zierikzee en om twaalf uur moesten we pas spe len. 's Middag namen we het pontje van drie uur terug om aan de thuis reis te beginnen". „Ook in de tweede klas duurde het In het laatste half uur kon Terneuzen echter orde op zaken stellen en door drie doelpunten van het binnentrio werd met 3-2 gewonnendus iedereen opgewekt het veld af. Lang duurde de vreifgde niet, want Alliance protes teerde en claimde een strafschop, die prompt na de wedsteijd(l) alsnog werd toegewezen. De penalty werd benut en er moest verlengd worden. Terneuzen verloor met 3-4, maar pro moveerde toch. Met dit tweedeklasserschap van Ter- neuzen kwam een einde aan de heer schappij van de rood-zwarten In de derde klas. Het binnentrio, aange vuld met op links Jan Smit en op rechts Tinus Riemens moest zich op hoger niveau bewijzen. Onder bezie lende leiding van de Engelse trainer James Hudson, die later nog Go- Ahead trainde, werd er fanatiek ge traind en ging de techniek goed voor uit. „Die man had zelf op hoog niveau gespeeld en dan heeft een trainer toch een streepje voor. In de winter kwam hij van Antwerpen om op za terdagmiddag te trainen en 's zomers trainden we gewoon 's avonds. Zijn enthousiasme sloeg over op de spe lers. Toch waren er jongens die vlak voordat we begonnen nog gauw even een sigaretje opstaken en zich na af loop vol goten met pils. Twee slechte gewoonten voor een sportman en lk heb daar vaak wat van gezegd. Som migen begrepen dat wel, maar ze konden het niet laten". Modderpoel Desondanks kon Terneuzen zich een aantal jaren in de tweede klas hand haven, zij het met wisselend succes. „Een echte topper waren we niet", herinnert de 71-jarige zich, „maar we konden toch goed meekomen". Grote overwinningen werden afge wisseld met grote nederlagen. On voorstelbaar grote afstraffingen, vooral bij uitwedstrijden. Middel reizen erg lang. Zes uur 's morgens met het bootje als we naar Bergen op Zoom of Roosendaal moesten. Ver schrikkelijk vermoeiend was dat. Je stond gewoon gammel op het veld. Kwam je dan terug, dan stond je eerst een uur of vier in Goes, want de laatste boot ging pas om negen nar terug op zondag. Later zijn we op den duur over Antwerpen gegaan met de bus. Dat was een geweldige verbetering, want dan hoefde je pas om half negen op". Malaise Het huidige voetbal heeft zeer zeker nog de interesse van de gewezen top scorer. „Buiten vroeger is het natuur lijk geweldig geëvolueerd. Vooral de betere velden ('biljartlakens"), maar ook de betere trainingen en de ver zorging hebben daar voor gezorgd", mijmert Laurens. „Toch zouden wij het nu heel moei lijk hebben door die verdedigende systemen. Tegenwoordig spelen ze toch met veel te weinig mankracht in de voorhoede? Vier-vier-twee, een en kele maal 4-3-3. Je ziet het aan de uitslagen. Nul-nul heb ik nooit mee gemaakt in al die twintig jaar dat ik gevoetbald heb. Nu is zo'n uitslag schering en Inslag. J e ziet het ook aan de teruglopende toeschouwersaan tallen. De mensen komen daar niet voor, ze willen doelpunten zien. Daar komt nog bij dat er tegenwoordig zo veel oyertredingen gemaakt worden, dat er maar drie kwartier gevoetbald wordt". Een enkele keer gaat hij nog wel eens kijken naar Terneuzen. Verder blijft hij op de hoogte door kranten, radio en tv. De oplossing van de malaise waarin het huidige voetbal verkeert, is volgens hem niet eenvoudig. „Het betaald voetbal zou terug moeten gaan naar het semi-professionalis- me. De rode streep is voor iedereen fataal". Een verbetering van het spelpeil ziet Simon Laurens alleen maar door een bundeling van krachten. „Ik weet dat veel kleine verenigin gen er anders over denken, maar voor een verhoging van hei peil is het beslist noodzakelijk. Had je dal vroeger gezegd, beseft de man die ooit nog eens een drievoudige hat trick scoorde, dan hadden ze je ge loof ik vermoord. Nu staat men daar gelukkig iets anders tegenover, hoe wel men het toch betreurt als een talent vertrekt. Dat is begrijpelijk", zegt Laurens, „maar het is de enige manier om het niveau weer te verho gen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 25