PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bonden willen sociaal plan werknemers Ford Industriebond FNV eist maatregelen voor ketelbouw Vliegtuigen Israël schenden luchtruim Saoedie-Arabië Moeilijke formatie in België na verkiezingen Protest Canadese indianen DIRECTIE BEVESTIGT AANVRA GEN SURCEANCE CHRISTEN DEMOCRATEN MOGELIJK IN OPPOSITIE MOGELIJK ACTIES BIJ KMS EN STORK Ontwakende slak breekt alle records China waarschuwt VS Veel bewolking Veel bewolking en later op de dag mo gelijk regen. Middagtemperatuur on geveer zes graden. Tot vrij krachtig toenemende zuidwesten wind. 224e jaargang no. 265 Dinsdag 10 november 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 JERUZALEM RIAD (AFP/UPI) - Ver scheidene gevechtsvliegtuigen van de Israëlische luchtmacht hebben maan dagmiddag het luchtruim van Saoedi- Arabié geschonden. De toestellen vlo gen boven het noorden en het westen van het land. Saoedische gevechtsvliegtuigen .joe gen de Israëlische toestellen op de vlucht", aldus een bericht van het Saoe dische persbureau SPA. dat geen nade re gegevens verstrekte. De Amerikaanse regering heeft Israël en Saoedi-Arabië opgeroepen hun kalmte te bewaren. „Wij hebben de be richten over dit incident gezien en zijn met beide regeringen in contact getre den". verklaarde een woordvoerder van het Witte Huis. „Wij doen op beide par tijen een beroep zich te onthouden van iedere daad die de spanningen in dit gebied zouden kunnen vergroten", zei hfj. In Israël wilde men het incident be vestigen noch ontkennen. Premier Begin van Israël heeft maan dag eerdere verklaringen van zijn mi nister van buitenlandse zaken Sjamir aangescherpt door te zeggen, dat het Europese vredesinitiatief zowel als Het Saoedische vredesplan geen enke le kans maken. Sjamir had gezegt, dat Europees verzet tegen de akkoorden van Camp David en de levering van Amerikaans modern wapentuig aan Saoedi-Arabië de voor uitzichten voor het bereiken van een Arabisch-Israëlische vredesregeling kleiner hebben gemaakt. Er bestaat absoluut geen mogelijkheid voor het scheppen van een Palestijnse staat in de bezette gebieden, zo zei Be gin. Meer concessies dan Israël al deed om met Egypte tot overeenstemming te komen inzake een voorgesteld plan voor Palestijnse autonomie zitten er niet in Sjarrur had ook gezegd dat Israël wel licht „zijn politiek van het nemen van risico's voor vrede zal moeten herzien in het licht van de pro-Saoedische omme zwaai in het westen". AMSTERDAM (ANP) - De vakbonden en de ondernemingsraad van de Ford-Fabriek in Amster dam zullen zo snel mogelijk onderhandelingen beginnen met de directie om de rechten van de werknemers te beschermen. In een personeelsvergadering hebben bonden en OR maandag meege deeld dat zij de gebeurtenissen niet langer kunnen afwachten, omdat de directie officieel heeft bevestigd op 17 november surséance van betaling aan te zullen vragen. De directie wil de pro- duktieafdeling van de fabriek uiterlijk 24 november sluiten, waardoor 1.200 mensen werkloos zouden worden. over de arbeidsvoorwaarden van de mensen, die bij Ford in dienst blijven Dat zijn de ongeveer 325 mensen, die in de verkooporganisatie werken. Géén boycot Het Vos, districtsbestuurder van de in dustriebond FNV, zei dat bonden en OR overigens niet van plan zijn een boycotactie tegen Ford te beginnen, omdat dat de belangen van de werkne mers alleen maar zou schaden. Dit was voorgesteld door het Amsterdams werkgelegenheidscomité. Wel zullen zij zo goed als zeker in cassa tie gaan tegen het arrest van het ge rechtshof m Amsterdam van 22 okto ber. Dit arrest vernietigde het in kort geding waarin de Forddirectie werd verboden de fabrieken te sluiten. Het Behalve de dreiging van een faillisse ment is ook het feit. dat de onderne mingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft meegedeeld dat de uitspraak van het onderzoek nog wel even op zich zal laten wachten, reden voor bonden en OR tot actie over te gaan. Zij zullen met de directie gaan onderhandelen over een sociaal plan, waarin de bescherming van de werkne mers maximaal gegarandeerd wordt. Aan de minister van sociale zaken is gevraagd geen ontslagvergunning te geven voordat er een sociaal plan is waar bonden en OR zich mee kunnen verenigen. Zij willen verder een garan tiefonds van de kant van Ford Motor Company in de Verenigde Staten, de moedermaatschappij van Ford Neder land, dat het mogelijk moet maken de werknemers vanuit een bestaand dienstverband naar andere werkgevers te bemiddelen, zodat zo weinig moge lijk mensen in de WW terechtkomen. Hiervoor zou volgens bonden en OR een bedrag van zes miljoen Amerikanse dollars nodig zijn Verder willen zij wa terdichte afspraken met de directie Vredeling, via welke multinationals verplicht zouden moeten worden meer inzage te geven in hun doen en laten. Vos zei verder dat hij om de principiële kant van de zaak graag verder gevoch ten zou hebben, maar dat dat niet kan. omdat een faillisement zou betekenen dat niemand meer iets zou hebben. „Mijn principes zijn geen vijftig mil joen waard", aldus Vos. Bovendien is volgens hem de overgrote meerder heid vaij het Ford-personeel het strij den moe, en is het nu zaak voor hen eruit te slepen wat eruit te slepen valt. AMSTERDAM - Tijdens een bijeenkomst van het personeel van de Ford-fabriek in Amsterdam hebben de vakbonden hun plannen uiteengezet ten aanzien van de afvloeiingsregeling voor de arbeiders veertarieven Een meerderheid van de statencom missie voor de bootdiensten vmdt een verhoging van de tarieven voor de Westerschelde-veren met (gemiddeld) acht procent te gortig. waarschuwing In Zeeland worden veel zaken die te maken hebben met mishandeling ge seponeerd door de officieren van justi tie. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van justitie naar het strafvervolgingsbeleid in vier arron dissementen. Hoofdofficier van justa- L tie in het arrondissement Middelburg mr J Hage. 'In een kleine gemeen schap worden conflicten doorgaans onderling geregeld en komt de dader er van af met een waarschuwing'. PAGINA 3 De president van Soedan, Jaafar Ni- meiri, heeft maandag de regering ont bonden maar de ministers verzocht de lopende zaken te blijven behartigen, totdat een nieuw kabinet is gevormd, zo heeft het officiële Egyptische persbu reau Mena maandag meegedeeld. Een reden voor het presidentiële besluit werd niet vermeld hof was van mening dat dit vonnis te vroeg was gevallen, omdat de directie op dat moment alleen nog maar een voornemen had kenbaar gemaakt en nog geen beslissing had genomen. Vos heeft de Ford-problematiek ook voor gelegd aan het Europees parlement. Deze zaak is volgens hem tot speerpunt geworden van de zogenaamde richtlijn- BRUSSEL- De vorming van een nieu we Belgische regering belooft uiterst problematisch te worden na het ver rassende en dramatische verlies van de Vlaamse eu Waalse christendemo craten bij de zondag gehouden verkie zingen. Binnen de Vlaamse CVP is de onenigheid over de nu te volgen koers groot en werd gisteravond een verga- gesprek Solidariteit heeft de Poolse regering gevraagd vrijdag onderhandelingen te gaan voeren over de onenigheid tussen beide partijen. Het presidium van de vrije vakbond heeft een lijst met zes eisen opgesteld die dan aan de orde moeten komen. De stakingen duren overigens nog steeds voort- PAGINA 11 winstkansen Karpov heeft uitstekende vooruitzich ten op een 5-2 stand in de strfjd om de wereldtitel schaken. De veertiende partij is na 46 zetten afgebroken in een stelling die hopeloos is voor uitdager Kortsjnol. Kortsjnoi speelde zwak en was eigenlijk al na zeventien zetten kansloos PAGINA 13 in mineur De drie Zeeuwse damesteams in de handbalcompetitie (derde divisie H) gaan in mineur verder Olympus pres teerde nog het beste maar moest in de slotminuut toch nog buigen tegen We re Di 14-15). De belde andere vertegen woordigsters in deze klasse. Marathon en Hontenisse. incasseerden nederla gen met forse cijfers. BUSSUM - Een groep van ongeveer 200 Canadese indianen is gisteren vanuil Bussurn een toernee begonnen door Nederland. Tot en met woensdag reizen zij verschillende plaatsen af om aandacht te vragen voor hun situatie in eigen land. Door plannen van de Canadese regering om de grondwet te wijzigen, dreigen de indianen bepaalde rechten te verliezen. Foto een van de indianen legt de aanpak van de acties uit aan andere leden van de groep dering van het partijbestuur belegd. Oud-premier en partijvoorzitter Leo Tindemans had eerder al gezegd het niet ondenkbaar te achten dat de chris ten-democraten" in de oppositie gaan. De CVP is vanaf 1958 onafgebroken in de regering geweest. De christen-democraten, en in eerste plaats de Vlaamse CVP, willen zowel met Waalse en Vlaamse liberalen als Vlaamse socialisten regeren. Maar. zo als CVP-leider Tindemans het formu leerde. wel op basis van het CVP-pro- gram, dat voorziet in een economische herstelplan waarbij fors op de over heidsuitgaven zal worden bezuinigd De liberalen hebben nog verdergaande bezuinigingsplannen en dat is voor de socialisten reden niet met hen in één regering te willen zitten. De Vlaamse socialisten willen nog wel met de chris ten-democraten in zee. maar de Waalse Parti Socialiste, die deze verkiezingen noodzakelijk maakte door haar verzet tegen een saneringsplan voorde Waalse staalindustrie van het vorige kabinet- Eyskens, voelt daar weinig voor De CVP op zijn beurt wil niet met de Waal se socialisten regeren. Uitslagen In het nieuwe parlement, dat 212 zetels telt. zijn de christendemocraten vol gens de maandagmiddag bekend ge worden officiële verkiezingsuitslag te ruggevallen van 82 naar 61 zetels Zij verloren daarmee ongeveer een kwart van hun aanhang en zijn niet langer de grootste partij van het land De Waalse socialisten, die een bescheiden winst boekten en hun Vlaamse collega's ko men samen eveneens op 61 zetels. De liberalen waren de grote winnaars: zij boekten in Wallonië en Vlaanderen resp. 9 en 6 zetels winst. Zij hebben nu in totaal 52 zetels. De verkiezingen hebben de taaipartijen zowel winst- als verlies opgeleverd. In Vlaanderen won de Volksunie zes zetels (van 14 naar 20). maar de Waalse FDF- RW. die vooral in Brussel aanhang heeft, verloor er 7 «van 15 naar 8). De Belgische communisten zagen hun aanhang gehalveerd (van 4 naar 2 ze tels). terwijl Waalse (Ecolo) en Vlaamse (Agalev; Anders Gaan Leven) milieu groeperingen ieder 2 zetels behaalden. De Anti-Belasting Partij RAD-UDRT veroverde 3 zetels (was 1). Van enkele zeer bekend politici weet men inmiddels ook het aantal voor keursstemmen dat op hen werd uitge bracht. De aftredende Belgische pre mier Mark Eyskens bleek zijn aantal voorkeursstemmen te kunnenhandha- ven op ongeveer 32.000. Willy Claes. de Vlaamse socialist die sinds jaren minis ter van economische zaken is. kwam van 25.000 op 31.000 voorkeursstem men. De bijna 7 miljoen Belgen die zondag naar de stembus gingen, kozen ook een nieuwe Senaat en provincieraden. Ook in de Belgische Eerste Kamer zijn de chnsten-democraten fors teruggeval len. van 41 naar 30 zetels (op een totaal van 106). De socialisten bleven gelijk (31), de liberalen wonnen er 8 (van 17 naar 25) en de Vlaamse Volksunie krijgt er nu 10 (was 7). De 'groene' partijen komen voor het eerst in de senaat en wel met vier zetels. De 'anti-belastingpartij' RAD/TJDRT komt ook voor het eerst in de senaat en wel met één zetel. De communisten be houden de ene senaatzetel die ze had den en de Waalse taaipartij FDF/RW valt cerug van negen tot vier zetels. CVP-leider Leo Tindemans toonde zich als één van de weinige christen-demo cratische politici niet verrast door het grote verlies van Vlaamse en Waalse christen-democraten. „Wij hebben kla re taal gesproken over de slechte eco nomische situatie van ons land, de kie zers hebben dat niet begrepen", aldus Tindemans. krullebak De kinderkrant besteedt onder meer aandacht aan het feit dat de laatste t(jd erg veel explosieven in Zeeland worden gevonden en aan een actie van Amnesty International voor vermiste kinderen in Zuid-Amerlka. Het thema handelt deze keer over de jacht op re- cordsen grenzen (aan de groei). Verder de vaste rubrieken als koken, boeken, vrije tyd en sport (boogschieten). Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11 en 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 15. (Van een onzer redacteuren' UTRECHT - De Industriebond FNV heeft van de minister van economische zaken geëist, dat hij nog deze week maatregelen treft om de Nederlandse bedrijven, die zich bezighouden met de bouw van ketels voor elektriciteits centrales, uit het moeras te trekken. Om die eis kracht bij te zetten, zullen de komende dagen bij de KMS Ketel- en Apparatenbouw (KAB) in Vlissin- gen en Stork-KAB in Hengelo vermoe delijk acties worden gevoerd. Beide bedrijven verkeren in moeilijkheden door het uitblijven van grote opdrach ten. Volgens de industriebond FNV zou het een ramp zijn. indien het tot een sluiting komt. Er staan in totaal enkele duizenden arbeidsplaatsen op het spel In een 'brandbrief aan minister dr J C Terlouw van economische zaken schrijft de Industriebond, dat de pro blemen in de Nederlandse ketelbouw om een oplossing schreeuwen. Vooral de situatie "bij Stork is uiterst zorgelijk De Industriebond FNV vindt, dat met gezwinde spoed een beslissing geno men moet worden over de uitvoering van het programma van de SEP (Sa menwerkende Elektriciteits Productie bedrijven). Het gaat daarbij om de nieuw- en ombouw van ketels voor cen trales in Borsseie, Velsen. Dordrecht en de Maasvlakte Verder dient volgens de iSlot zie paq. 7 kol. 5) LONDEN iRTR, - Een sierlijke zee slak die als ornament werd ge bruikt heeft zijn Britse eigenaar doen schrikken door driejaar na dat hij was gevernist en was neer gezet weer tot leven te komen. De slak heeft hiermee een record ge broken met twee jaren. Tot dusver was de langst waargenomen tijd waarin een slak zonder voedsel in leven kon blijven een jaar. Biolo gen vermoeden dat de slak door de vernis in een soort winterslaap is gekomen en daaruit weer ont waakt is toen de vernis begon te brokkelen. De eigenaar, de 74-jari- ge gepensioneerde mijnwerker Jo seph Bell. heeft het dier wat kool blaadjes te eten gegeven en is van plan het vandaag weer aan de zee toe te vertrouwen. Verdeeld België j11/ Tn België is zondag niet één VoW J-volk - het Belgische - naar fiMW de stembus gegaan, maar twee door taal, cultuur en welvaart (of het ontbreken daarvan) gescheiden bevol kingsgroepen. de Vlamingen en de Wa len. met de Brusselaars als 'derde stam". Dit hopeloze verdeelde volk heeft voor een zodanige stembusuitslag gezorgd, dat leidinggevende politici grote twijfels hebben over de vorming van een regering, die kan rekenen op een parlementaire meerderheid. In de 'verkiezingen van de laatste kans' lie pen de christen-democraten tegen een grote nederlaag op. Zij zagen ruim een kwart van hun aanhang verloren gaan. Niet langer meer beheersen de Vlaamse CVP en de Waalse PSC het politieke leven in België, zoals zij een halve eeuw hebben gedaan: sinds zondag moeten de christen-democraten de socialisten naast zich dulden. Beide partijen Wa len en Vlamingen tezamen) beschikken over 61 zetels in de 212 zetels tellen de volksvertegenwoordiging. Voor de CVP-PSC houdt dit een verlies in van liefst 21 zetels; de socialisten - met na me de Waalse groepering - wonnen er drie. Hoe merkwaardig deze verkiezingen zijn geweest moge blijken uit het feit, dat de regeringspartij die de crisis veroorzaakte - de Waalse socialisten van Guy Spitaels - winst maakte, ter wijl de andere partner - in dit geval de CVP-PSC - met de grootste nederlaag in zijn geschiedenis werd geconfron teerd. En uitgerekend de partij, die vóór de verkiezingen had gezegd, dat zij graag wilde regeren met de christen democraten. namelijk de liberale partij kwam van 37 op het respectabele aan tal van 52 zetels. Een ding is volstrekt duidelijk geworden: De Beigische kie zers hebben zondag de politiek van het duo Eijskens i ex-premier) en Tinde mans Vlaams CVP-leider) afgewezen. De diepgeschokte christen-democra ten zijn door het resultaat zelfs zó van de kaart, dat zij al hebben uitgeroepen voorlopig van regeringsverantwoorde lijkheid verschoond te willen blijven. Vast slaat in elk geval wèl. dat heel wat kritiek zal worden geleverd op de wijze waarop met name Tindemans de ver kiezingscampagne heeft gevoerd. De Vlaamse CVP-leider. die volgens insi ders weer lonkte naar de functie van eerste minister, hield de Belgen voort durend voor dat het land aan de rand van een bankroet staat. Kennelijk heeft de kiezer zich afgezet tegen de woorden van de "onheilsprofeet" Tindemans Feit is. dat de Belgen zich immuun toonden voor de soms hartstochtelijke oproepen van de heren politici. In het bijzonder de CVP heeft het vermogen van de Belgen om dag-in-dag-uit met rampspoed te worden geconfronteerd, verkeerd ingeschat. In theorie zijn er heel wat mogelijkhe den voor de vorming van een rege ring. maar mede als gevolg van de Vlaams-Waalse tegenstelling, dwars door de partijen heen, is iedere specula tie op dit moment een wilde gok. Geen van de partijen heeft zijn houding al be paald. De Belgen vreten nu een "Neder landse toestand": maandenlang forme ren met een dubieus resultaat Door het wegvallen van de machtsfactor CVP- PSC - die positie moet voor het eerst worden gedeeld met de socialisten - is plotseling een geheel nieuwe politieke situatie ontstaan in België. Louter cij fermatig gezien zijn diverse levensvat bare 'regeringscombinaties mogeiijk, maar daarbij wreekt zich meteen de toegespitste tegenstelling tussen Vla mingen en Walen. De Vlamingen, die numeriek in de meerderheid zijn en die kunnen bogen op een sterke industrie en handel, voelen er weinig voor de Wa len te blijven 'subsidiërenEindelijk zien vele Vlamingen de kans schoon om Wallonië de rekening van een bijna hon derdjarige politieke, economische en culturele overheersing te presenteren. De Walen zelf voelen zich als Belgen te kort gedaan. De al honderdvijftigjarige taalstrijd moge bij tijd en wijle de kop opsteken, anno 1981 is het met name de economische ongelijkheid ten nadele van de Walen, die de twee bevolkings groepen steeds verder uit elkaar drijft Veel Walen flirten met de idee van een federatieve staat, waartegen tal van Vlamingen op zich geen bezwaar heb ben, mits Wallonië daaruit de financiële consequenties trekt. In de verschillen de kampen gaan ook stemmen op voor volledige onafhankelijkheid van beide landsdelen, maar verantwoordelijke politici wijzen dit denkbeeld als ge speend van elke werkelijkheidszin van de hand. Splitsing van België biedt geen uitweg uit de huidige moeilijkhe den. Met een werkloosheidspercentage van meer dan twaalf, een op instorten staande economie en een staat, die hon derd miljoen gulden per dag moet le nen. staat België aan de rand van de afgrond. Slechts een eensgezinde rege ring. die bereid is offers te vragen aan de bevolking, kan het land uit de put ha len. Ruzie tussen Vlaanderen en Wallo nië is de doodsteek voor het land. Dim PEKING (AFP'RTR) - China heeft maandag laten weten, dat hel zich het recht voorbehoudt, „met alle middelen die het nodig acht" tc streven naar her opening met Taiwan. Daarnaast waarschuwde het de Ver enigde Staten, dat het de banden met Washington zal laten verslappen als Amerika moderne straaljagers aan Tai wan verkoopt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1