Van der Stee: verhoging BTW serieus onderzoeken Succes voor betogers Frankfort pzcfl Van Dam wil verhoging huur en aardgasprijs combineren PZC/i ANDERE VORM SOLIDARITEITSHEFFING het weer Kok: geen eindoordeel solidariteitsheffing Belgen slaan ondergronds aardgas op Tonnen schade bij ziekenhuisbrand JAARLIJKS BEDRAG AAN WOONLASTEN Koerden slaan toe in Iran TIJDELIJKE BOUWSTOP STARTBAAN MOGELIJK Ép^li ■fa f MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 binnen-buitenland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het staat voor minister Van der Stee (financien) nog lang niet vast dat de zogeheten solidariteitsheffing zal bestaan uit een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting. Volgens hem moet het kabinet zich nog serieus buigen over het alternatief in de vorm van een BTW- verhoging. Dit kan omdat de informateurs de tweede mogelijkheid als voetnoot aan hun eindver slag hebben toegevoegd. Van der Stee zei dit zaterdag voor de Tros-radio. HU bekende overigens over het alge meen „bepaald geen voorstander van een solidariteitsheffing" te zijn. „Van Agt en ik waren felle tegenstanders van een solidariteitsheffing. Hij is nu sterk beperkt en in het totaal van het com promis acceptabel geworden. Ik sta echter niet te trappelen om hem in te voeren", aldus Van der Stee. Aanvankelijk wilden de ex-informa teurs Halberstadt en De Galan een ver hoging van de directe belastingen voor een bedrag van een miljard. Tijdens het heen en weer geschuif van de cijfers is datop voorstel van D'66 beperkt tot 500 PROTESTEN TEGEN KERNBEWAPENING IN ENSCHEDE EN IN MAASTRICHT ENSCHEDE/MAASTRICHT - In En- schede is zaterdagmiddag massaal ge demonstreerd tegen de kernwapen wedloop en in het bijzonder tegen de neutronenbom en de nieuwe kernra ketten. Ruim 4.000 Twentenaren - dat waren er aanzienlijk meer dan de orga nisatie had verwacht - liepen in de protesttocht door de Enschedese bin nenstad mee. Rond drieduizend mensen hebben za terdagmiddag in Maastricht betoogd legen de kernbewapening. De demon stranten trokken vanaf het bevrijdings monument op het Koningsplein naar het Vrijthof. Buiten de jeugd was in Maastricht de categorie van mensen van middelbare leeftijd erg sterk vertegenwoordigd. Tal van maatschappelijke groeperingen en politieke partijen hadden afgevaardig den naar de demonstratie gestuurd. Beide demonstraties verliepen zonder ongeregeldheden. miljoen gulden. „Per saldo moeten we niet zo'n drama maken van een heffing van deze omvang", meent de minister. In het eindverslag van de informateurs Minister van der Stee wordt als alternatief van de verhoging van de directe belastingen een verho ging van de BTW genoemd. De ex-in formateurs raden deze mogelijkheid echter af. Volgens Van der Stee moet het kabinet deze mogelijkheid serieus onderzoeken. Persoonlijk liggen zijn voorkeuren tussen dc twee alternatieven ongeveer „fifty-fifty", gaf de bewindsman aan. Gebeente heilige Lucia gestolen VENETIE (DPAJJPl) - Met getrokken pistolen zijn twee maniten zaterdag avond een kerk in Venetie binnenge drongen en hebben het gebeente van de heilige Lucia gestolen. Ze deden de beenderen in een zak en gingen er van door. In hun haast verloren ze op het kerkplein de schedel. Toen ze de kerk gingen, ivilden juist de twee laatste kerkgangers en de pastoor vertrekken. De overvallers dwongen hen in de kerk op de grond te gaan liggen. Vermoed wordt dat de daders een losgeld zullen eisen. In een nis nabij een lift in het groot- handelsgebouW in Rotterdam is zater dagmiddag een 26-jarige vrouw uit Dordrecht dood aangetroffen. De poli tie vermoedt dat zij aan een overdosis heroine is overleden, getuige enkele ge bruikersattributen, zoals injectienaal den, dip bij haar in de buurt lagen. Hij zei daarbij wel dat de meerderheid in het kabinet voorstander is van een heffing via de loon- en inkomstenbe lasting. Eind 1982 moet de solidariteitsheffing afgelopen zijn en opgaan in het investe- ringsloon. dat tussen werkgevers en werknemers moet worden geregeld. Ook al mocht dit overleg mislukken, dan nog wil Van der Stee de heffing stoppen. „Na een jaar is het afgelopen. Dat is afgesproken en daar moeten we op vertrouwen. Wij gaan geen stap ver der". aldus de minister De Tweede-kamerfracties van PvdA en D'66 hebben in een reactie laten weten da t de solidariteitsheffing via de directe belastingen opgebracht moet worden. De woordvoerder van de PvdA-fractie benadrukte dat een heffing via de BTW denivellerend op de koopkracht zal werken De verhoging van de BTW is volgens de woordvoerder van D'66 technisch niet haalbaar en daarom is D'66 het met de ex-informateurs eens, dat de solidari teitsheffing door de loon- en inkom stenbelasting binnen wordt gehaald. De CDA-woordvoerder wil het voor stel van het kabinet afwachten. Deltagebied Een omvangrijk hogedrukgebied bo ven Scandinavië en West-Europa trekt langzaam naar het zuidoosten en neemt in betekenis af. Een kern daar van zal vandaag zuidwaarts over ons land trekken. Vandaag is er weinig windenzonnige perioden. Eris vanoch tend vorst, maar de temperatuur loopt vanmiddag tot ongeveer 4 a 5 graden Celsius boven het vriespunt op. Van avond daalt het kwik weer tot enkele graden onder nul. De temperaturen langs de kust zullen iets hoger zijn. Vooruitzichten voor dinsdag: overgang naar zachter weer, toenemende zuid tot. zuidwesten wind. Later mogelijk toene mende bewolking, maar overwegend droog. Maximum temperatuur later 8 graden Celsius. UTRECHT (ANP) De voorzitter van de Federatie Nederlanse Vakbewe ging, Wim Kok, heeft zaterdag in Utrecht gezegd, dat hij nog geen eind oordeel heeft over de solidariteitsheffing die het kabinet - via de belas tingen - in 1982 wil Invoeren om een banenplan te financieren. Op dit ogenblik vindt hij nog dat de werkgelegenheidseffecten te vaag zijn, dat de laagst betaalden te weinig worden ontzien en dat de oliemaatschap pijen „met fluwelen handschoenen" worden aangepakt. Kok sprak in Utrecht op de leden- lijke loonmaatregel. „Dat komt vergadering van de Vrouwenbond NW, waarop de statutenwijziging aan de orde lcwam die de vrouwen bond volwaardig, als 'huisvrou wenbond' van de FNV per 1 januari dus stemgerechtigd lid maakt van de FNV. Kok noemde het buitengewoon on verstandig, dat vanuit Den Haag - „en vooral de CA-ministers schij nen daarin een rol te hebben ge speeld" - bij het afronden van het overleg tussen de informateurs en de ministers alweer geruchten het land zijn ingestuurd over een moge- over als een provocatie aan het adres van de vakbeweging en het nodigt als het ware tot felle reacties uit", aldus Kok. Binnen een beleid van 'eerlijk de len' ziet Kok ook niet in, waarom niet eens kritisch zou kunnen wor den gekeken naar de manier waar op het systeem van kinderbijslag wordt toegepast. De kosten van kinderen drukken zwaarder naar mate het gezinsinkomen lager is, zei hij, en „mensen met topinko mens zitten niet op kinderbijslag te wachten". BRUSSEL (ANP) - De Belgische NV Distrigas, een van de grootste impor teurs en distributeurs van aardgas in het land, heeft van het ministerie van economische zaken in Brussel toe stemming gekregen om ondergronds aardgas te gaan opslaan. Dat blijkt uit een koninklijk besluit, dat zaterdag in het Belgische staats blad is verschenen. De NV Distrigas gaat dit gas opslaan in een onder grondse holte, die gelegen is onder de gemeenten Wuustwezel. Hoogstraten, Drecht en Rijckevorsel, vlak bij de Ne derlandse grens. Die ondergrondse holte bevindt zich op een diepte tussen de duizend en twaalf honderd meter. Er mag voorlopig zes honderd miljoen kubieke meter aard gas worden opgeslagen, maar die hoe veelheid kan later vergroot worden. Bo vengronds komt er een complex dat de compressie-, ontspannings- en zuive ringsinstallaties plus kantoorgebou wen gaat omvatten. Bepaald is dat bij de opslag van het gas, in een koepelvor mige formatie, ondergronds de Bel gisch-Nederlandse grens niet over schreden mag worden. De vergunning aan Distrigas voor het opslaan van het gas is verstrekt voor een termijn van dertig jaar. Verder is bepaald dat de ex ploitatievergunning ingetrokken kwan worden als er binnen een tijdperk van tien jaar geen gebruik van is gemaakt. De NV Distrigas. die zijn zetel in Brus sel heeft, was oorspronkelijk een parti culiere maatschappij. De Belgische staat nam er een partici patie in nadat het besluit was gevallen dat Distrigas ook Algerijns aardgas zou gaan importeren, waarvoor in de nieuwe baven van Zeebrugge een aan- voerterminal gebouwd wordt. GRONINGEN - Een brand in de chirurgische kliniek van het academisch ziekenhuis in Groningen heoft za terdag voor enkele tonnen schade aangericht. De brandweerrecherche was gisteravond nog volop bezig met het onderzoek naar de oorzaak. Er vielen geen slachtoffers. De brand ontstond kort na elf uur 's morgens door onbe kende oorzaak op de zolder boven het halgebouw van een 45 jaar oud deel van de chirurgische kliniek. Direct na het uitbreken van de brand werden de patiën ten in de kamers op de eerste verdieping van de kliniek overgebracht naar de naburige vrouwenvleugel. Toen het vuur ook deze vleugel dreigde te bereiken, werd de hele afdeling van ruim veertig patiënten naar een ander gebouw geëvacueerd. Omstreeks kwart voor een was de brandweer het vuur meester. Zaterdag en zondag hebben personeel en vrij willigers hard gewerkt om het gebouw, waar veel water schade was. schoon te maken. Het werk in de chirurgi sche kliniek zal vandaag weer vrijwel normaal kunnen verlopen Het ziekenhuis heeft een volledige inventarisatie van door de brand verloren gegane goederen nog niet af. Bekend is al wel dat een aantal kostbare apparaten voor hartchirurgie is verwoest. Vervanging van be langrijke apparatuur zal binnen enkele dagen geschie den. Het medisch archief blijkt nog grotendeels bruik baar. Een archief met dia's is verbrand. Al met al zal de schade in de tonnnen lopen, zo vermoedt men. DEN HAAG - Minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) wil de jaarlijkse huurverhogingen en stijgende aardgasprijzen met elkaar in ver band brengen. Hij zei dat zaterdag in het Vara-radioprogramma In de Rooie Haan. „De stookkosten worden door de mensen ervaren als woonlasten, alhoewel het eigenlijk twee verschi 1 lende zaken zijn. Men kan daarom denken aan een combi natie tussen de twee zaken", aldus minister Van Dam. Het idee van de bewindsman houdt in dat jaarlijks een stijging van de woon lasten wordt vastgesteld. Daarna moet Paus weer naar Polen VATICAANSTAD (AFP) - Paus Johan nes Paulus II heeft een uitnodiging aangenomen om in augustus van het volgend jaar opnieuw een bezoek te brengen aan Polen, zijn geboorteland. De uitnodiging is de paus zaterdag ver strekt door monseigneur Josef Glemp, aartsbisschop van Warschau, die een uitnodiging herhaalde die de paus al van het Poolse episcopaat gekregen had. De paus bezocht Polen van 2 tot 10 juni 1979, enkele maanden na zijn verkie zing. Vltnd: eerst oostelijk, later draaiend naar zuid, 2 tot 3 Bft, zicht: goed, tempe ratuur kustwater: ruim 10 graden Cel- zins, afwijking ivaterstanden: geen af making van betekenis, maximum golf- hoogte monding Schldes: minder dan vn halve meter. ZON EN MAAN 10 november zon op 07.52 onder 16.55 maan op 16.47 onder 05.16 UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV wil dc komende jaren wel blijven deelnemen aan de beleidscommissie scheepsbouw, maar alleen als de werkge vers bereid zijn tot waterdichte afspraken per onderneming. Weigeren werkgevers dat, dan zou volgende de rond de minister van economi sche zaken de werven geen steun meer moeten verlenen. Het gaat om een bedrag van één miljard gulden in totaal tot 1985. De kaderleden van de bond in de scheepsbouw hadden in april nog zo weinig vertrouwen in de werkgevers en waren zo boos over het massale verlies van arbeidsplaatsen bij de werven in de periode 1977-1981dat ze zich toen uitspraken tegen verdere deelneming van de Industriebond FNV in de beleidscommissie scheepsbouw. Inmiddels is als advies aan de minister een vervolgbeleidsplan tot 1985 opgesteld dat uitgaat van voortzetting van de steunverlening aan de scheepsbouw in de verwachting dat de werven zich in 1985 dan zelf kunnen redden. Deze week hebben 25 van de 39 kaderleden van de FNV-bond zich voor dat plan uitgesproken op voorwaarde dat de aanbevelingen over onder meer het overleg met de vakbonden gaan gelden als de 'tien geboden' voor de scheepsbouw. Veertien kaderleden, voornamelijk afkomstig uit het westen van het land. waren tegen. Zij voelen meer voor een 'harde strijd aan de basis' omdat er met de werkgevers toch geen afspraken te maken zouden zijn. De meerderheid wil echter wel proberen om tot afspraken te komen. Volgens bestuurder David Rijkse. die namens de bond in de beleidscommissie zit, mag uitvoering van het vervolgbeleidsplan geen vrijblijvende zaak zijn. Over heidssteun zal moeten worden geweigerd aan werkgevers die op ondernemingsni veau geen werkgelegenheidsovereenkomsten willen sluiten. Verder stelt de bond als voorwaarden: periodiek overleg tussen ondernemingen en bonden over capaciteit, werkgelegenheid en afzetmogelijkheden, afspraken over investeringen en de gevolgen voor de werkgelegenheid, verbetering van het arbeidsklimaat en de werkomstandigheden en een verbod - met strafbepalingen - op het 'malafide' inlenen van personeel. het kabinet bepalen hoeveel daarvan de stijging van de huur en van de gas- prijs moet zijn. Van Dam wil over deze gedachte overleg plegen met zijn colle ga minister Terlouw (economische za ken). Het grote belang van het voorstel is volgens Van Dam dat de schatkist meer baat heeft bij verhoging van de aardgasprijs dan bij een huurverho ging. Van iedere gulden, die voor aard gas wordt betaald, gaan acht of negen dubbeltjes uaar de staatskas. Van elke TEHERAN (AFP/UPD-Bij een aanval door Koerdische guerrillastrijders op de plaats Bowkan in het Noordiraanse Kordestan tijdens de viering van één der belangrijkste moslemfeestdagen zijn van vrijdag op zaterdag tientallen doden en gewonden gevallen onder de burgerbevolking, de verdedigende re volutionaire gardisten en de aanval lers zelf, zo heeft radio Teheran zater dag bekendgemaakt. De aanvallers waren de st.ad binnenge drongen en openden het vuur op het pubüek met machine- en automatische geweren. Zaterdag hadden de veilig heidstroepen volgens de radio tegen de avond de situatie weer in de hand. In Teheran werd het moslemfeest ter her denking van de dood van de heilige imam Hoessein 806 jaar vóór Christus door miljoenen op straat herdacht. Dit gaat gepaard met openbare zelfkastij ding met zwaarden en dolken gulden huur gaat slechts twintig cent naar de staat. Voor de eigenaar-bewo ners kan met het huurwaardeforfait de huurverhoging worden verwerkt, al dus Van Dam. Een voorstel zoals nu door Van Dam gelanceerd, is vóór de kabinetscrisis door minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) gedaan. Den Uyl stel de toen een -huurverhoging van drie procent per 1 juli voor en een stijging van de aardgasprijs van drie cent. Daar mee zou een fors bedrag worden bin nengehaald voor zijn werkgelegen heidsplan. Het voorstel werd toen ver worpen. Minister Terlouw wees zaterdag voor de radio het idee niet meteen van de hand, maar benadrukte dat er eerst in het kabinet over gepraat moet worden. Hoog water Maandag 9 november Vilsstagen 11.51 190 Temeuzen 12.12 212 Zlerikzee 00.49 150 12,49 143 Hansweert 00.38 226 12.52 224 Wemeldinge 01.07 177 13.30 167 Kreekrak 01.02 207 13.23 194 Brulnisse 01.36 181 14.03 171 Dinsdag lOnovember cm uur cm vlissingen 00.18 214 12.36 221 Temeuzen 00.42 238 12.58 245 Zlerikzee 01.51 166 13.40 163 Hansweert 01.30 252 13.42 253 Wemeldinge 02.02 194 14.19 190/ Kreekrak 01.57 226 14.13 220' Brulnisse 02.33 199 14.55 195 laag water Maandag 9 november cm Gissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldingi Kreekrak Brulnisse 05.40 148 06.13 158 06,35 117 06.40 176 06.53 136 07.07 133 00.00 000 ni„ uur cm ülnsdag 10 november ™sstogen 06.25 164 '«neuzen 07.01 175 oenkzee 07.20 125 nansweert 0730 193 jjttneldinge 07.39 142 «eekrak 07.57 168 Hrulnlsse 07.55 140 FRANKFORT (DPA) - De zaterdag in Frankfort door zo een vijftien a twin tigduizend mensen op vreedzame wij ze voortgezette betogingen tegen een nieuwe startbaan hebben een eerste re sultaat opgeleverd. De minister van binnenlandse zaken van de Westduitsc deelstaat Hessen. Ekkehard Gries, be loofde zich voor een bouwstop van be perkte duur te zullen inzetten. De demonstranten willen door middel van een handtekeningenactie cot een soort referendum komen. Er wordt al week tegen de nieuwe baan gede monstreerd in Frankfort. Het verzet te gen de uitbreiding van het vliegveld wordt gevoerd, omdat deze ten koste gaat van een naburig bos. Zaterdagoch tend ontplofte een bom in een hotel, die door onbekende betogers naar binnen was gegooid, maar de politie kon niet zeggen of dit verband hield met de be to gingen. Er werd alleen materiële schade aangericht. De minister van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Hessen. Ekkehart Gries (rechts/in gesprek met demonstranten, dtc zich tol het middel hebben ontbloot als teken van hun wil 'om geweldloos op te treden. tien vijftigtal betogers wist zaterdag middag met onbloot bovenlijf en de handen in de lucht door de prikkel draadversperringen van de bouwplaats in het bosgebied ondanks bewaking door honderden Westduitse politie mannen. Betogers blokkeerden volgens de poli tie voorts zaterdagavond uren lang het belangrijke aulobahnknooppunt van Frankfort, zodat de route naar Darm stadt volledig dicht kwam te zitten en richting Wurzburg en Keulen belang rijke hinder ontstond. Minister Gries wil beheeder van het vliegveld vragen de bouw op te schor ten. die op 14 november zou moeten be ginnen met het vellen van bomen. De tegenstanders zouden een volksraad pleging in de hele deelstaat Hessen wil len houden over de kwestie in afwach ting van een uitspraak van het hoogge rechtshof van Hessen in de zaak. Verzet tegen het project bestaat als sinds er vijftien jaar geleden voor het eerst over werd gesproken, maar in de afgelopen maanden heeft het zich ver der toegespitst tot rie politie deze week een aantal malen huttendorpen moest opruimen die tegenstanders steeds weer opbouwden aan het begin van het tracé van de nieuwe baan. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. <011801 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel, (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag Vm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag Vm vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-3fdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal f 53,40, franco per post 63,50; per maand 18,25; losse nummers 0.75 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16,20: ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel-, burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 3