Bezwaren tegen weigering vergunning opslaggebouw Rijksinspecteurs niet langer in vergaderingen van Onderwijsraad GREEN BERETS HERDACHTEN BEVRIJDING VAN WALCHEREN almanak Veere volgt op in Axel -|PZC/provincie Belgen houden vissers scherper in de gaten BEROEP PZEM BIJ GEMEENTERAAD 130 mille oud papier Beëdiging reservisten Bijeenkomst bij monument Westkapelle 'VERHOUDINGEN MOETEN ZUIVER BLIJVEN' MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 BRUSSEL - De Belgische autoriteiten hebben drie Belgische vissersschepen tuit Oostende, Zeebrugge en Nieuivpoorti aangewezen om samen met de marine en de Belgische zeevaartpolitie controle uit te oefenen op illegale visvangst. Die drie vissersschepen moeten voortaan, als ze illegale visvangst vaststellen, onmiddel lijk per radiotelefoon de bevoegde diensten waarschuwenDe nieuwe maatregel is vooral genomen om effectiever te kunnen optreden legen Nederlandse vissers als deze illegaal op tong vissen in de Belgische territoriale wateren. Vreemde en dus ook Nederlandse schepen van meer dan 70 bruto register ton die meer dan 300 pk kunnen ontwikkelen, mogen niet in de Belgische wateren komen. In het verleden heeft het toch verschijnen van deze Nederlandse schepen al tot incidenten geleid. De Belgische marine heeft al eens waarschuwingsschoten ge lost voor de boeg van een Nederlandse vissersschepen, die trachtten zich te ont rekken aan opbrenging naar Oostende. HEINKENSZAND - Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele hadden een bouwver gunning voor het opslagcomplex, waarin licht radioactief afval bewaard zal worden, moeten verlenen. Dit stelt de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (P7EM) in een bezwaarschrift aan de gemeenteraad van Borsele. Het bestuur van de PZEM betichi het college van 'onbehoor lijk' bestuur. B. en w. bemoeien zich met zaken die hen niet aangaan, aldus de energiemaatschap pij. Het beroepschrift van de PZEM wordt donderdag 19 november behandeld in de commissie voor bezwaar- en beroepschriften van de Zuidbevelandse gemeente. Zoals bekend heeft het Borselse college de bouwvergunning geweigerd op grond van een uitlating van de voorma lige minister van economische zaken drs. G. N. V. van Aardenne. Op vragen van de tweede kamerleden K. Zijlstra (pvda) en L. Jansen (ppr) zo stelde de minister: „Mocht het een incidenteel geval noodzakelijk blijken nog niet tot laag radioactief vast afval (lava) verval len hoog radioactief vast afval (HAVA) in het afvalopslaggebouw op te slaan. Etalage Terneuzens installatiebedrijf leeggehaald TERNEUZEN - Onbekenden hebben zaterdagnacht rond kwart voor vier de etalage van het technisch installatiebe- dnjf Verlinde aan de Axelsestraat in Terneuzen gedeeltelijk leeggeroofd. Dat gebeurde nadat een spiegelruit van 4.75 bij 2.20 meter met een baksteen was vernield. De buit bestond uit een kleine radio-tv-conibinatie. een wek kerradio en een minicassetterecorder. Andere apparaten die in de etalage stonden, werden beschadigd. Vijftien bekeuringen wegens illegaal spitten SINT-PHILIPSLAND - Afgelopen za terdag hield de rijkspolitie groep Tho- len/Sint-Philipsland in samenwerking met leden van de reservepolitie op de slikken rond Sint-Philipsland een con trole op het illegaal spitten van wormen en zagers. Dit in verband met een toene mend aantal klachten van de mossel schippers. Zes mensen werden bekeurd wegens vernietiging van mosselperce len. verder negen personen wegens het spitten van zagers zonder vergunning. Vijf rieken, drie emmers, drie accu's met lampen en draagtassen werden in beslag genomen. Een groot aantal spit- ters wist de dans te ontspringen door te vluchten. De controles zullen in de toe komst vaker worden herhaald. tADVERTENTIEl ANTIEK VEILING 12 november Aanvang 14.00 uur in de Schouwburg te Middelburg A. I. Verhage Veilingmeester ZEEUWSE Rolverdeling Van het geweld in de sport niets dan slechts natuurlijk. Tribunes met vechtende mensen, treinen met destructieve supporters en bierfles- projectielen op het veld spreken niemand aan. Bovendien bederft het vertonen op de televisie van dit soort gewelddadigheden de blanke zielen van onze zonen want die mo gen tegenwoordig op zondag op blijven tot aan de lotto trekking. En 'zo de ouden zongen piepen de jon gen'. Toch is er iemand die er wél bij vaart en dat is Bertus. Iedereen kent Bertus, het is die jongen die bij iedere wedstrijd, op school of ge woon op straat, als laatste gekozen wordt. Als het even tegenzit en er wordt met een even aantal ge speeld mag hij gewoon niet mee doen. Of alleen voor spek en bonen, dat is minstens zo erg. We kwamen Bertus tegen op een Vlissings trapveldje, toen we de hond uitlieten tin de goot wil hij niet). Dertienjongens waren de rol len aan het verdelen. Twee keepers en twee handenvol spelers. Bleef Bertus wéér over. De grootste mond, die er kennelijk het meeste verstand van had, wist daar wel raad op: Dan is Bertus publiek kan die met rotjes gooien Zo werd voor Bertus als 'supporter' een nog veel interessant ere en minstens zo onmisbare rol gekozen. dan moet zulks gebeuren met machtne ming van alle bestaande wettelijke re gels op het gebied van stralenbeseher- ming." De kans dat in het gebouw toch HA VA zou worden opgeslagen was voor MIDDELBURG - De oud papier-ac ties voor de zending van de gere formeerde gemeenten heeft sinds november vorig raar honderdder tigduizend gulden opgebracht in de provincie Zeeland Dit bedrag werd zaterdag symbolisch over handigd aan ds P. Blok uit Capelle aan den Ijssel, waarnemend voor zitter van het zendingsdeputaat- schap. De overhandiging gebeurde in het kader van de achttiende 'Zeeuwse Zendingsdag' die zaterdag in het kerkgebouw van de gereformeerde gemeente Middelburg centrum aan de Segeerstraatwerd gehouden. De honderddertigduizend gulden zijn het resulattt resultaat van acties in de classes Middelburg. Goes en Tholen. De opbrengst van de door lopende activiteit was ditmaal be stemd voor het zendings- en ont wikkelingswerk onder de Swana's in Zuid-Afrika. Ds Blok toonde zich tijdens de door naar schatting twaalfhonderd personen bezochte middagsamenkomst bijzonder ver heugd over het bereikte resultaat en sprak van een moedgevende zaak die hem inspireerde om weer 'bij te tekenen' voor het zendings werk. De organisatoren maakten bekend dat de actie in oud papier en lom pen het komende jaar gericht is op projecten op West-Irian. Ze hopen een bedrag van honderd veertigdui zend gulden bijeen te brengen voor doelen als onderwijs bijbelverta- lingswerk. onderhoud gebouwen en gezondheidszorg. Tijdens de middagbijeenkomst vertelde de heer Chr. Wisse uit Oostkapelle een zendingsverhaal. De uit Zeeland afkomstige zendi zendeling Commeün liet per brief weten de aanwezigen een goede zendingsdag toe te wensen. De avondbijeenkomst werd door ongeveer duizend personen be zocht. De zangvereniging Crecen- do uit Tholen bracht een aantal liederen ten gehore. Koor en aan wezigen hielden ook samenzang terwijl de plaatselijke predikant E. Venema een meditatie verzorg de. De collectes die tijdens de twee bijeenkomsten gehouden werden leverden het bedrag van 33.450.op. het college een nieuw element, en in te genspraak met de bedoelingen waar mee de gemeenteraad op 4 november 1980 het voorbereidingsbesluit heeft ge- Het bestuur van de PZEM vecht in het bezwaarschrift deze argumentatie aan. Volgens de PZEM was de gemeente Borsele volledig op de hoogte en had dan ook kunnen weten, zo meent het bestuur van de energiemaatschappij, dat in het afvalopslaggebouw nooit HA- VA zou worden ondergebracht; de reglementen laten dit ook niet toe. Iets wat later in brieven van Van Aardenne en dr. J. Terlouw. de huidige minister van economische zaken, nog eens een keer nadrukkelijk is bevestigd. Boven dien is de problematiek van het al of niet opslaan van hoog radioactief afval niet ter beoordeling van het Borsele ge meentebestuur. maar aan de ministers van economische zaken, van volksge zondheid en milieuhygiëne en van so ciale zaken, zo schrijft de PZEM in haar bezwaarschrift. „De wet op de ruimtelij ke ordening en de woningwet hebben niet ten doel mensen, dieren, planten en goederen te beschermen tegen eventue le radioactieve straling; en burgemees ter en wethouders of de gemeenteraad hebben niet de bevoegdheid om deze wetten daarvoor te gebruiken." betoogt het bestuur van de PZEM. Tot nog toe heeft het gemeentebestuur een consequent beleid gevoerd ten aanzien van de kerncentrale, maar nu wordt deze lijn plotseling en geheel on verwacht verlaten, zo schrijft het PZEM-bestuur. De PZEM benadrukt dat het afvalopslaggebouw een vitaal element is in de bedrijfsvoering van de kerncentrale. Mocht dit gebouw er om de een of andere redenen niet kunnen komen dan kan dit zonder meer inhou den dat de centrale moet worden stil gelegd. Dat is niet alleen een financiële strop, maar ook een enorme klap voor de werkgelegenheid, aldus het bestuur van de PZEM. Van links naar rechts de zaterdag beedigde officieren P. Verhoeff, C. Fierloos, A K. R. van Tatenhove en F. W. Buy ze naast het vaandel van de nationale reserve MIDDELBURG - Vier adjudanten van de Nationale Reserve werden zater dagmorgen op de binnenplaats va Berghuijskazerne in Middelburg beë digd tot reserve-eerste luitenant. De plechtigheid werd geleid door luite nant-kolonel C. M. van der Vliet, mili tair commandant van de provincie Zeeland. Ongeveer tweehonderd leden van de Nationale Reserve waren aanwezig bij de beëdiging. De Nationale Reserve heeft vijf pelotons boven- en drie pelo tons beneden de Westerschelde. De nieuwe luitenants zijn de heren P, Verhoeff, C. Fierloos A. K. R. van Ta tenhove en F. W. Buyze. Zij zijn allen meer dan 10 jaar in dienst van de Natio nale Reserve. Luitenant kolonel Van der Vliet herinnerde er in een toespraak aan dat de beëdiging een unieke zaak is De bevordering van adjudant tot luite nant bij de Nationale Rserve is in jaren niet meer voorgekomen. De heer Van der Vliet memoreerde dat de eed uit vier korte zinnen bestond; „Ik zweer trouw aan de koningin, ge hoorzaamheid aan de wetten, onder werping aan de krijgstucht, zo waarlijk helpe mij God Almachtig". „Gehoor zaamheid aan de wetten betekent heel simpel, en dat schijnt heden ten dage nogal eens problemen op te leveren, het respecteren en opvolgen van de door het wettig gezag gestelde regels" hield de commandant zijn gehoor voor. de Koninklijke Militaire Kapel speelde na zijn toespraak onder leiding van ee ste luitenant A. Kuypers het volkslied en begeleidden de felicitaties met de mars van de Nationale Reserve. Na af loop was er een receptie. Enkele hon derden leden van de Nationale Reserve en familieleden kwamen de beëdigde officieren de hand drukken. WESTKAPELLE - Een delega tie van de Green Beret Associa tion uit Deal heeft zaterdag middag een bloemenkrans ge legd bij het landingsmonu ment op de zeedijk van Westka pelle, ter herdenking van de landing van de geallieerde troepen en de bevrijding van Walcheren in november 1944. Daarbij was ook een vertegen woordiging van de vereniging van oud-strijders, the old com rades association. Burgemees ter H. A. van Maldegem legde een bloemenkrans namens het gemeentebestuur van Westka pelle. De herdenkingsbijeenkomst op de zee dijk begon om half twee 's middags met de kranslegging door voorzitter J. Dun ne van de Green Beret Association en wellfare-officer H. J. Poolman van de Old Comrades Association. De heer Dunne zei, dat de bijeenkomst met lang hoefde te duren. „Wij willen alleen maar even onze gevallen vrienden herden ken", zei hij. Burgemeester Van Maldegem wees op de vele grote veranderingen gedurende de afgelopen 35 jaren.„Het dorp is in middels geheel herbouwd. De Duitsers komen weer op bezoek in Westkapelle, maar nu als toerist. Ik hoop dat wij nooit meer de wapens op zullen pakken. Daarom moeten wij wel goed opletten, wat er gebeurt in de wereld", aldus de burgemeester. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de inmiddels 70-jarige T. M. 1 nam, die op 1 november 1944 met ande re geallilerden is geiand bij Westkapelle en heeft meegeholpen aan de bevrijding van Walcheren. Het gezelschap verbleef in totaal drie dagen in Westkapelle er bracht zaterdagmiddag nog een bezoek aan Vlissingen. Mr J. A. de Boe statenlid (CDA) MIDDELBURG - Mr. J. A. de Boe Is vrijdagmorgen beëdigd als lid van de provinciale staten van Zeeland. De heer De Boe (CDA) vervult de vacature, die is ontstaan door het vertrek van drs. H. Eversdijk uit de staten. Voorzitter H. J. Poolman van de Old Comrades Association legde een krans bij het landingsmonumenl in Westkapelle DEN HAAG - Binnen enkele dagen is de benoeming van Veeres burgemees ter A. Hack tot burgemeester van Axel te verwachten. De heer Hack. lid van het CDA. afkomstig uit de CH-bloed- groep, wordt opvolger van Axels ex- burgemeester A. de Kam, die met pen sioen is gegaan. Veeres huidige burge meester staat nummer één op de voor dracht die commissaris der koningin dr C. Boertien aan minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft ge-, stuurd. De heer Hack is al voor het for mele kennismakingsbezoek aan de be windsman in Den Haag geweest. Axel krijgt, zoals gezegd, nu een CH- burgemeester; de heer De Kam kwam uit de AR-bloedgroep. Hacks benoe ming heeft veel te maken met het feit dat Goes normaal gesproken een CH- post zou zijn, maar met de komst van mr W. Blanken naar de ARP verhuisde. De benoeming van Veeres burgemees ter past echter ook in het doorstro- mingsbeleid van dr Boertien, waardoor burgemeesters in principe niet te lang op dezelfde post blijven zitten. Hacks benoeming in Axel is zijn laatsK kans op promotie voordat hij, over on geveer zeven jaar. met pensioen gaat Hack wordt in CH-kringen gezien alt een goed bestuurder die het ook in Ar- nemuiden - waar hij burgemeester war voordat hij naar Veere ging - met sleed; heeft gedaan, terwijl Arnemuiden toe!) zeker niet de gemakkelijkste plaats om te besturen. De heer Hack was zondagavond nie bereikbaar voor commentaar. Eerder echter heeft hij gezegd zich in principe te verheugen op promotie. Hij had ooi naar de burgemeesterspost in Goesgt- solliciteerd. MIDDELBURG - De rijksinspecteurs voor kleuter-en lager onderwijs in Zee land is na elf jaar een verbod opgelegd nog langer deel te nemen aan de verga deringen van de Provinciale Onder wijsraad. Afwijking van de rijks vakantieregeling 1981-1982 door de vier inspecteurs is voor de inspecteur- generaal van het onderwijs aanleiding geweest dit verbod uit te vaardigen. In een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland heeft inspecteur-generaal drs. J. G. F. Veldhuis laten weten, dat 'om de verhoudingen tussen de verschil lende lagen van openbaar bestuur zui ver te houden het ongewenst is dat le den van de rijksinspectie als lid, waar nemer of adviseur deelnemen aan pro vinciale, regionale of gemeentelijke onderwijsraden.' De briefwisseling tussen gedeputeerde staten en de inspecteur-generaal is op genomen in het pas verschenen num mer van POR-Mededelingen. Breek punt voor het ministerie is geweest de vaststelling van de uniforme vakantie regeling 1981-1982 voor de scholen voor kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs. Met instemming van de inspecties zijn voor wat Zeeland betreft de vakanties vrijwel gelijkgetrokken. Een werkgroep uit de POR. die zich telkeryare over de vakantieregeling buigt, was tot de con clusie gekomen, dat met name de zo mervakantie voor tal van groeperingen in de samenleving het tegendeel van spreiding betekent. Als de vakanties el kaar geheel overlappen, vallen de zo mervakanties voor kleuter- en lager on derwijs enerzijds en voor het voortgezet onderwijs anderzijds gedurende zes we ken samen. Het volgen van de rijksrege ling 1981-1982 zou hebben betekend, dat de zomervakantie 1982 van deze beide schooltypen elkaar slechts gedu rende vijf weken zou overlappen. Voor ouders met kinderen op beide schoolty pen en voor degenen, die zelf onderwijs volgen of geven zou dat een beperking van de geplande vakantieduur kunnen inhouden. Motivering Als voornaamste motief voor zijn be slissing voert de inspecteur-generaal - blijkens een brief aan gs - aan, dat het ongewenst is, dat rijksinspecties hun goedkeuring hechten aan regelingen, die afwijken van die welke door het ministerie zijn vastgesteld. In de brief wordt er op gewezen, dat als gevolg van de ontwikkelingen in het onder wijs de werkbelasting van de inspec ties steeds verder toeneemt. 'Dit noopt tot een bewaking van een efficiente tijdsbesteding en dus ook tot het stellen van prioriteiten. Bij de rijks inspectie behoort schoolbezoek en de daarop gebaseerde rapportage over de toestand van het onderwijs prioriteit te hebben. Dit taakaspect kost veel tijd en brengt met zich mee dat de tijd die de inspectie aan andere aspecten van haar taak kan besteden, waaronder partici patie in bedoelde overlegorganen, wordt gelimiteerd. Hoewel deze argu menten niet in alle situaties in dezelfde mate een rol spelen, is toch gekozen voor een principiële benadering en voor een uniforme gedragslijn." aldus de brief. Gedeputeerde staten betreuren de gang van zaken. In een brief aan de in specteur-generaal dringen zij er op aan alsnog een vertegenwoordiger van de rijksinspectie aan te wijzen om de ver gaderingen van de POR bij te wonen. Sinds de oprichting van de POC (de voorganger van de POR) in 1970 heb ben de rijksinspecteurs in Zeeland als adviserend lid deel uitgemaakt van de ze commissie, later raad. Gs in hun brief: 'De inspecteurs hebben in hoogst belangrijke mate bijdragen geleverd tot, het goed functioneren van de Onderwijsraad De vele deskundige en objectieve adviezen van de inspec teurs zijn in de loop der jaren voor de ontwikkeling van het onderwijs in Zee land, alsmede van de coördinerende en stimulerende rol van de provincie daar bij. van zeer grote waarde gebleken Het college van gs vindt, de maatrege len van de inspecteur-generaal 'nadelig voor de ontwikkeling van het onderwijs in Zeeland.' Bovendien achten g.s. het besluit in strijd met het in het openbaar bestuur waar te nemen streven naar een goede wederzijdse afstemming van het beleid van de verschillende be stuurslagen. Gs delen de vrees voor minder zuivere verhoudingen niet. Te veel werk In een korte reactie stelde onderwijs- inspecleur H. Verboom uit Middelburg vast, dat de inspecteur-generaal niet anders heeft gedaan dan een 'oneigen lijke taak' weghalen bij de inspecties. 'Het is inderdaad juist, dat de inspec ties de laatste jaren herhaaldelijk hun beklag hebben gedaan in Den Haag over de toegenomen werkzaamheden.' aldus inspecteur Verboom, die de POR het platform noemde, waarin alle know how op onderwijsgebied in Zeeland op unieke wijze is samengebundeld. Overi gens is volgens de heer Verboom de mo gelij kheid opengehouden, dat een rijks inspecteur na overleg met de inspec teur-generaal als contactpersoon op treedt in gevallen waarin de provincie problemen heeft en met concrete vraag stelling komt Burgemeester Hack J. de Voogd (WD) wil regionale omroep voorlopig vergeten VLISSINGEN - De regionale omr« moet volgens het Zeeuwse slatenlid de Voogd (VVD) voorlopig worden« geten, evenals een Vaste Oeververbii ding Westerschelde (VOW). Hij zei i vrijdagavond in Vlissingen, tijde een bijeenkomst van de JOVD. I® PZC van zaterdag werden deze we.' den abusievelijk toegeschreven het Tweede Kamerlid H. Eversffl) (CDA). De regionale omroep en VOW zijn gens De Voogd te ambitieuze planrc ontstaan in een tijd, dat de bomen tot in de hemel reikten. Hij zei ditt dens de forum-discussie, waaraan der deelnamen de Tweede Kamerlef F. Niesen (PvdA), H. Schaper (1 H.-Eversdljk (CDA).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2