Christen-democraten verliezen in België Wijziging Sowjet-top verwacht PRC OIALE ZEEUWSE COURANT Koeweit tegen Europese deelneming Sinai-macht Spanje kan eigen atoombom maken Rechts-extremisme in opmars Bom in stadion kleintjes WINST LIBERALEN EN VOLKSUNIE Waar bleef Eva MAJOOR HADDAD BLIJFT ACTIEF BIERTJE DUURDER, BENZINE OMLAAG Droog en koud Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 4 graden Zwakke tot matige noordoostelijke wind. 224e jaargang no. 264 Maandag 9 november 265 K kunt u telefonisch o| VlissinKCn 01184-151 1 Middelburg 01180-276 Goes 01100-161 jgeven. Bel 51 Hulst 01140-14058 40 1 Zlerikzee OHIO- 5855 H (Van onze correspondent) BRUSSEL - De christen-democraten zijn de grote verliezers geworden van de Belgische verkie zingen van gisteren. Vooral de Vlaamse CVP van demissionair premier Eyskens heeft zware klappen gekregen. Winnaars waren gisteren de liberale oppositiepartijen in beide landsdelen en de seperatistische Volksunie in Vlaanderen. Het ziet er naar uit dat de socialisten, die over het geheel genomen licht zijn gestegen in zetelaan tal, de christendemocraten voorbij zijn gestreefd als de grootste politieke familie in België. Waarnemers in Brussel verwachten dat deze uitslag zal leiden tot een zeer moeizame formatie. Volgens voorlopige uitslagen gaat de CVP-voorzitter Leo Tindemans ver- Hij weet de achteruitgang aan het feit klaarde gisteravond dat het grote ver- dat de bevolking niet had begrepen dat CVP terug van 44 procent naar 32 pro cent van de stemmen in Vlaanderen. In zetels uitgerekend betekent dat een da ling van 57 zetels (van de 212 parle mentszetels) naar rond de 43, waarmee de CVP wel de grootste partij in het land blijft. De Waalse christendemocra ten verliezen 7 van de 25 zetels. lies voor zijn partij hem niet verbaasde, „wij de waarheid hebben gezegd. De woonlasten Het kabinet zou jaarlijks niet alleen de wettelijk voorgeschreven huurverho ging moeten bepalen, maar ook de aardgasprljs bij de woonlasten betrek ken en op die manier een maximale stijging van de 'totale' woonlasten moeten aangeven. Deze gedachte uitte minister Van Dam van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening in het af gelopen weekeinde. eredivisie Maar weinig koplopers in de eredlvise wisten het volle pond te halen uit de wedstrijden van het afgelopen week einde: PSV, AZ en NAC speelden ge lijk, Sparta verloor en alleen Ajax won. De Amsterdammers hebben zich op de derde plaats genesteld. damremise De vierde partij in de dam tweekamp tussen Harm Wiersma en Anatoli Gantwarg is in remise geëindigd. De stand is 4-4. Er volgen nog 16 partijen onvrede Onvrede bij Middelburg na een gelijk spel tegen Halsteren. De Zeeuwse for matie van trainer André Wurth stond vier minuten voor het einde nog met 2-1 voor. maar liet de winst toch nog glippen Een schot in eigen doel bracht de stand op een gezien de prestaties van de beide ploegen gerechtvaardig de 2-2. LONDEN (AP) - Nieuwe tandtech nische gegevens laten er geen twij fel over bestaan dat Adolf Hitler door eigen hand in zijn bunker in Berlijn is gestorven. Het stoffelijk overschot dat naast het zijne in de bunker werd aangetroffen, was evenwel vermoedelijk niet van Eva Braun. Dit is bekend gemaakt in een artikel van een Brits me disch tijdschrift, het november nummer van de Britisch Medical Association News Review. Russische soldaten die in het voor jaar van 1945 de Duitse hoofdstad veroverden, vonden in de bunker dertien lijken en sindsdien is door (Slot zie pag. 4 kol. 6) kiezers hebben niet begrepen hoe slecht ons land er economisch voor staat", aldus de CVP-voorman. Opvallend was dat van de bijna 7 mil joen Belgen die de gang naar de stem bus maakten zondag, het aantal men sen dat ongeldig of blanco heeft ge stemd kleiner was dan vervacht Be halve voor het parlement brachten on ze zuiderburen ook hun stem uit voor de Senaat en voor de provincieraden. Gecompliceerd Er wordt intussen al druk gespecu leerd welke partijen een volgende re gering moeten gaan vormen. De Waal se socialistenleider Guy Spitaels zei dat de politieke kaart van België ge compliceerder is dan ooit. De libera len, de enige partij die overal heeft ge wonnen, vinden dat zij aanspraak kun nen maken op regeringsdeelname, al dus P W-voorman en oud-minister van financiën De Clercq. Zijn partij gaat volgens de laatste voorspellingen van 22 naar 28 zetels, de Waalse tegenhanger van 15 naar 23. De socialisten, nu waarschijnlijk met klein verschil de grootste formatie in België, zullen ook in aanmerking ko men. evenals de CVP. Zeker is dat de CVP zich niet gemakke lijker zal opstellen in eventuele coalitie besprekingen. Leo Tindemans ver klaarde dat zijn partij zich harder dan ooit zou opstellen, ondanks het enorme verlies van de CVP. Als men ons pro gram niet tot uitgangspunt wil nemen, moet het maar zonder ons. zo zei de CVP-voorzitter. De verschuivingen in het franstalige Wallonië zijn minder ingrijpend dan in (Slot zie pag. 4 kol. 7) ROTTERDAM - Het eredivisie-duel tussen Feyenoord en NEC was nau welijks drie minuten oud toen de bijna 15.000 toeschouwers werden opgeschrikt door een enorme ex plosie. Uit vak S achter het door Joop Hiele verdedigde doel werd een zelf gemaakte bom geworpen, die met een geweldige klap ontplof te. Het projectiel raakte vlak naast Hiele de grond en sloeg een gat van tien centimeter diepte in het doel gebied. Hiele was zo geschrokken dat hij verzorgd moest worden. De Rotterdamse politie verrichtte zondagmiddag in het Feyenoord- stadion twee aanhoudingen in ver band met de bom die kort na het begin van de wedstrijd op het veld werd geworpen en tot ontploffing kwam. Volgens de politie blijkt een van de arrestanten niets met de zaak te maken te hebben. De ander, de 18-jarige J. A. P. uit Rotterdam, zit nog vast. Hij ontkent echter. De politie had beiden op aanwijzing van het publiek aangehouden Volgens een politiewoordvoerder is hel nog niet bekend waarvan de niet ver van Feyenoord-doelman Joop Hiele geexplodeerde bom ge maakt is. De politie heeft de bomresten voor laboratoriumon derzoek meegenomen. (Zie ook pagina 9) MANAMA (DPA/ANP/UPI/REUTER) - Koeweit heeft zondag officieel stelling genomen tegen de deelneming van ver scheidene Westeuropese landen aan de Multinationale troepenmacht in de Si nai. Een woordvoerder van het Koeweitse ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambassadeurs van Engeland, Nederland, Frankrijk en Italië gezegd dat deelneming van bun land aan de troepenmacht negatieve gevolgen zul len hebben op de betrekkingen tussen West-Europa en Arabië. Het kan nog wel even duren voordat de tien EG-landen een gezamenlijke pu blieke verklaring uitgeven over deelne ming van een aantal lidstaten in de Si- nai-vredesmacht. Dit heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken zaterdagavond op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Athene. Volgens Van der Stoel is deze verkla ring er tot nu toe niet gekomen, omdat de kwestie van het politieke kader waarin deze verklaring moet worden ingepast, nog niet is opgelost. De tien EG-landen voeren nu, behalve BONN (DPA)- De Bondsrepubliek telt, voorzover men heeft kunnen nagaan. 75 rechts-extremistische organisaties met bijna twintigduizend leden, zo heeft de Westduilse minister van binnenlandse zaken, Gerhart Baum. zaterdag in een intervieuw mei het in Bielefeld verschijnende blad 'Neuen Westfaelischen' verklaard. Het neo-nazisme steunt volgens hem op het potentieel van 22 actiegroepen met ongeveer 800 leden, waarbij nog 600 perso nen komen zonder organisatorische binding. Van deze 1.400 activisten worden 150 door gerechtelijke autoriteiten als ge weldplegers danwel deszulken in aanleg beschouwd. Zestig Heinz Galinski, de voorzitter van de Joodse gemeenschap in West-Berlijn. heeft zondag een hard oordeel geveld over „de golf van terreurdaden die uiterst-rechtse organisaties de afgelopen twee jaar in verschillende Europese landen heb ben begaan". Galinski, sprak op een bijeenkomst ter herdenking van de Pogrom door de nazi's op 9 november 1938, die als 'kristal nacht' de geschiedenis is ingegaan. Vanaf die datum trad het bewind van Adolf Hitier steeds driesteren gewelddadi ger op tegen de Joden. onderling overleg, ook overleg met de Verenigde Staten. De Amerikaanse krant New York Ti mes meldde zaterdag dat de regering Reagan Engeland en andere Europese landen ertoe had bewogen een voorge nomen verklaring over de vredesmacht voor de Sinai uit te stellen en de kwestie nog eens te bezien. Haddad Majoor Haddad. commandant van de christelijke milities in Zuid-Libanon is op zijn eerdere besluit om af te tre den teruggekomen. Na een dag van verwarring en tegen strijdige berichten deelde Haddad zon dagmiddag voor zijn radiostation 'De hoop van de vrede' officieel mee dat hij zou aanblijven als commandant van 'Vrij Libanon', maar dat zijn aanblij ven gepaard gaat met een reorganisa tie op militair en civiel gebied in de enclave. Haddad zei dat zijn eerdere besluit om af te treden uitsluitend het resultaat was van interne moeilijkheden. Hij ont kende dat er moeilijkheden of menings verschillen zijn met Israël. De aard van de moeilijkheden en de reden van zijn eerder aangekondigd ontslag is vaag gebleven nederlagen Twee Zeeuwse ploegen lieten zich in de landelijke volleybalcompetitie ver rassend verslaan: Morres Hulst werd thuis door VCH 3 gewipt en EWC ver loor de uitwedstrijd tegen Intermezzo. Archlplan hielp Marathon aan een overwinning. Trainer Goudzwaard kan weer tevreden zijn over zijn spe lers, die in voorgaande wedstrijden weieens een steekje lieten vallen. PAGINA 16 heidec.ro :.s De Belg Wtlly Laureys liep in het afge lopen weekeinde onbedreigd naar de zege in de Heidecross. Piet Vonck, die niet meeliep en zich beperkte tot het bespioneren' van de concurrentie. Kgt geen angst te hebben voor zijn rentree in het Zeeuwse veldloopcir- cult. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. MOSKOU (UPI) - De afwezig heid van twee belangrijke Rus sische politieke figuren bij de parade op het Rode Plein ter gelegenheid van de herden king van de revolutie zaterdag, heeft tot speculaties geleid over ophanden zijnde verande ringen in het Russische leider schap. Noch Viktor Grishin, die het Moskouse partij-apparaat controleert, noch Boris Ponomarev, een ideoloog die de betrek king met niet-regerende communisti sche partijen regelt, stond zaterdag op het Leninmausoleum om de parade op het Rode Plein aan zich voorbij te zien trekken. Een plaatsje bovenop het graf van Lenin is voor de Russische leiders het bewijs van hun politieke positie Af wezigheid wordt gewoonlijk alleen ver oorzaakt door ziekte of een naderende neergang in het staats- en partijappa raat. De meeste speculaties gelden de 67-ja- rige Grishin. die gezien wordt als een van de kandidaten om president Brez-j- nev te zijner tijd op te volgen. „Hij heeft een üevieKie carriere gehad", zegt een westerse deskundige over Grishin. die eens de Russische vak bond leidde en daarna de leider van de machtige Moskouse afdeling van de partij werd. De positie van de 76-jarige Ponomarev lijkt wat zekerder, en zijn afwezigheid wordt toegeschreven aan ziekte. De traditionele militaire parade gade geslagen door staats-en partijleider Leonid Brezjnev en andere leiders van het Kremlin, duurde slechts ongeveer 20 minuten. Dit was korter dan vorig jaar. Volgens waarnemers zouden de Russen hiermee hun als 'vredespro- gram' aangeduide beleid willen onder strepen Uit protest tegen de Russische aanwezigheid in Afghanistan lieten de ambassadeurs van de NAVO-landen. met uitzondering van Griekenland en Frankrijk verstek gaan. Ook de Zweed se ambassadeur liet zich door een lage re functionaris vertegenwoordigen. Dit gebeurde naar aanleiding van het incident met de Russische onderzee boot die vorige week nabij het Zweed se vlootbasis Karlskrona op de kust liep en pas na veel geharrewar afgelo pen vrijdag toestemming kreeg te ver trekken. Denemarken en Noorwegen sloten zich bij de Zweedse protestactie aan. HILVERSUM (ANP) Een glas bier in een café mag vanaf 1 janua ri met tien cent in prijs worden verhoogd. Dit komt te staan in een prijshesrhikking die minister Ter louw van economische zaken bin nenkort zal publiceren en verband met de verhoging van de accijnzen op bier. Terlouw zei zaterdag in het Vara- radioprogramma 'In de Rooie Haan', dat de horeca door deze ver hoging een voordeeltje toevalt van twee tot drie cent per glas bier, maar dat dat in 1983 weer verre kend zal worden. Voor de tweede keer in korte tijd kan de prijs van benzine weer ver der omlaag. Zoals de cijfers en nu uitzien kan deze daling van twee cent per 16 november ingaan. Dat heeft minister Terlouw (economi sche zaken) zaterdag voor de Vara- radio aangekondigd. Er is een afspraak met de oliemaat schappijen dat er binnen de twee weken geen grotere prijsaanpassin gen komen dan twee cent. Terlouw wil daaraan vasthouden, ook nu een snellere daling mogelijk was geweest. Hij is bang dat hij daar mee een precedent zou scheppen en dat dit door de maatschappijen zou worden aangegrepen om snel ler de prijs te kunnen verhogen. (Van onze correspondent) MADRID - Spanje is in staat om tien atoombommen per jaar te fabriceren, wanneer daar politieke bereidheid toe bestaat. Aldus een bewering van tech nici. verbonden aan de Spaanse Raad voor kernenergie, gevestigd in Madrid. De Spaanse minister van defensie, Al berto Oliart, bevestigde tegenover ons dat Spanje op dit moment de techni sche en industriële capaciteit heeft om een eigen kernwapen te maken. De kwestie van de Spaanse atoombom, waar in het verleden regelmatig over gespeculeerd is, is opnieuw actueel. Dit naar aanleiding van de bouw van een speciaal experimenteel nucleair cen trum in de provincie Soria, waar vol gens ingewijden in versneld tempo aan gewerkt wordt. Dat nucleaire centrum zal bestaan uit een experimentele con ventionele kernreactor, een snelle- kweekreactor, een opwerkingsfabriek voor radioactief afval en een laborato rium voor experimenten met pluto nium. Volgens officiële woordvoerders van de Raad voor kernenergie dient het centrum van Soria alleen maar voor vreedzame doeleinden: het verlenen van technologische steun aan de com merciële kerncentrales en het fabrice ren van isotopen voor medische doel- (Slot zie pag. 4 kol. 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1