PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël verrast door vertrek van Haddad Wijzigingen kinderbijslag bij CDA onbespreekbaar Scandinavië maakt front tegen Russen GROOT UNIFIL VERWACHT GEEN GEVOLGEN KOSTEN STIJGEN SNELLER Lintje op de wonde Predikant Souburg uit ambt DE GROENE BV océs tycrf[efa.~</eoe&\. MINISTER VAN DER STEE- Af en toe regen Droog weer en zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 8 gra- Zwakke tot matige noordenwind. 224e jaargang no. 263 Zaterdag 7 november 1981 Automobielbedrijf Anieherslrul 5-7 <460 AC G063 Teleloon 01 100-16810 UTRECHT (ANP)-De voedingsbond FNV wilde 'solidariteitsheffing' die hetkabi- net heeft bedacht om de werkgelegenheidsplannen van minister Den Uyl te beta len teniet te doen door een extra looneis. Het dagelijks bestuur van de bond heeft vrijdag besloten dat het in de loop van deze maand aan de leden zalvoorstellen om de rekening van het werkgelegen heidsplan volgend jaar in de cao-oonderhandelingen aan de werkgevers te pre senteren. De looneis die de voedingsbond in petto heeft zal enkele procenten groot moeten zijn. om het uitgangspunt van koopkrachtliandhaving lot modaal te ha len, de voornaamste eis van de bond voor 1982 De voedingsbond verschut hiermee van opvatting met de Centrale FNV. die deheffïng niet afwijst als middel om de regeringsplannen uit te voeren. De voedingsbond vindt de plannen van Den Uyl te vaag en te onduidelijk om er geld van werknemers in te steken. De zogenaamde solidariteitsheffing isniet meer dan een verkapte belastingheffing, over de besteding van het geld hebben werkne mers rechtstreeks niets meer te zeggen, zo vindt de bond. Inleveren voor werk is alleen mogelijk als erdirekt 'over de toonbank banen voor worden teruggegeven, zo vindt de voedingsbond FNV TEL AVTV (REUTER/AFP) Majoor Saad Haddad, bevelhebber van de rechtse militie in het zuiden van Libanon is vrijdag afgetreden. Volgens een radio-station van de rechte militie wordt hij opgevolgd door luitenant Sharbel Barakat. De radio noemde geen redenen voor het terugtreden van Haddad, die enkele jaren geleden deserteerde uit het Libanese leger en sindsdien met enkele duizenden gewapende volgelingen strijd levert tegen Palestijnse guerrillastrijders in Zuid-Liba- Twee jaar geleden riep Haddad een ei gen staat 'Vrij Libanon' uit in de zuidelijke grensstrook, waar hij het ge zag van de regering in Beiroet niet meer erkende. Hij verzette zich ook tegen de aanwezigheid van een Syrische vredes macht in Libanon. Volgens de radio be dankte Haddad de Israëlische regering voor de steun aanzijn beweging. Israël heeft Haddads militie onder meer van wapens en andere voorraden voorzien. De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, en de chef van de generale staf, generaal Rafel Eytan, hebben vrij dag Haddad om uitleg verzocht. Vol- PAGINA 2 uit in zeeland De gemeenten, die bijdragen aan Uit in Zeeland', bereikten gisteren een grote mate van overeenstemming over de manier waarop problemen van de stichting moeten worden aangepakt. De kans op redding van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland Hjkl hier mee aanzienlijk vergroot PAGINA 3 bejaardenaftrek Bejaarden meteen inkomen van meer dan twintigduizend gulden gaan er volgend jaar op achteruit De bejaar denaftrek in de loon- en inkomstenbe lasting wordt verlaagd. Het ministerie van ünancien wil ook de arbeidsonge schiktheidsaftrek verminderen PAGINA 9 waterschappen Gedeputeerde staten stellen zich voor de zeven bestaande waterschappen in Zeeland rond 1986 te hebben gecon centreerd tot drie organisaties. rampgebied Overijssel dreigt een nieuw sociaal- economisch rampgebied te worden Volgens de industriebonden CNV en FNV staan er in de provincie meer dan tienduizend arbeidsplaatsen op de tocht. Er zou dan eenzelfde situatie ontstaan als in Oost-Groningen en Zuid-Limburg, aldus de bonden. herkansing Doelman Hans Galjè krijgt een 'her kansing' in het eerste elftal van AJax De 24-jarige voetballer, die een groot deel van het seizoen in de dug-out heeft doorgebracht, vervangt Plet Schrijvers, die in conflict is met. de lei ding van de Amsterdamse ploeg PAGINA 29 ondernemingslust Voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemers zet een Poot vraagteken bij de voortschrij dende bureaucratisering. Volgens Van Veen maakt de berg regels en voor schriften die Nederland kent. het de ondernemer bijzonder moeilijk. Jonge ondernemers die succes hebben, moe ten zware hindernissen nemen zoals de vermogensbelasting en de successie wetgeving, aldus de VNO-voorzltter. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 23 en 25. Kunst en cultuur: 26. Radio en televisie: 27. Financiën en economie: 29. Zaterdagkrant: 17. 18, 19 en 21. gens de Israëlische televisie vreest men in Israëlische legerkringen dat de func tie van Zuid-Libanon als buffer tegen de Palestijnen door het aftreden van Had dad zal worden verzwakt. Bij Unifil verwacht men echter geen verandering in het evenwicht m het ge bied, aldus de Israëlische televisie. Haddad heeft als reden voor zijn terug treden 'vermoeidheid en interne pro blemen' genoemd, maar hij ontkende tv an onze redactie economie i DEN HAAG - De kosten van levenson derhoud zijn tussen half september en half oktober met 0,8 procent gestegen. Dat is meer dan verwacht en voor de maand oktober vrij hoog; vorig jaar was de stijging 0,4 procent. Dc zoge naamde inflatiegraad bleef op 6.6 pro cent staan. Daaruit concludeert het ministerie van economische zaken dat tot dusver de verwachte tendens niet wordt overschreden. Nu de prijsindex van half oktober be kend is, kon hét verschil met april wor den berekend om daaruit het percenta ge voor de prijscompensatie per 1 ja nuari af te leiden. Dit bedraagt 3.6; na zogenaamde ..schoning" voor indirecte belastingen, medische verzorging en subsidies. Voor veel cao's zal dit percen tage gaan gelden, althans in theorie, want een deel ervan zal waarschijnlijk door aftoppingsmaatregelen worden getroffen. Van de artikelen, waarvoor het Cen traal Bureau voor de Statistiek tussen half september en half oktober een stij ging noteerde, neemt kleding de be langrijkste plaats in. Verder werden duurder; vlees en vleeswaren, koffie, melk en melkprodukten. meubelen, schoeisel, medische verzorging in zie kenhuizen e.d., boeken, week- en maandbladen, openbaar vervoer, nieu we auto's en vers fruit. Goedkoper wer den: verse groenten, margarine, benzi ne, bloemen en kamerplanten. dat er meningsverschillen met de Israë liërs zouden zijn. Volgens journalisten in Beiroet en Zuid-Libanon zijn er de laatste tijd wel degelijk wrijvingen tussen Haddad en Israël. De Israëlische legerautoriteiten proberen een eenzijdige 'grenscorrec tie' door te voeren in Galilea, waar ze over een lengte van drie kilometer de grens twee kilometer naar het noorden willen verleggen om een rechte, beter verdedigbare grenslijn te krijgen. Haddad heeft herhaaldelijk tegen deze aantasting van Libanees grondgebied geprotesteerd, waarna de Israëliërs het aanleggen van een nieuwe prikkel draadversperring hebben gestaakt, al dus deze berichten. Haddad zou nu heb ben besloten dat aftreden de voorkeur iSlot zie pagina 8 kol. 4) SCHIPHOL - Unifil-vrijwiUiger Bart Hogeveen <19i uit het Groningse Den Ham krijgt vrijdag bij terugkeer uit Libanon op Schiphol uit handen van brigade-generaal G. C. Berkhof de herinneringsmedaille voor VN-Vredes- operaties opgespeld. De militair werd op 21 oktober jl. in Sidon in de buik geschoten. De medaille wordt uitgereikt aan alle Nederlandse soldalen die in Unifil-verband gediend hebben VLISSINGEN - Ds J. van der Heide van de Hervormde Gemeente in Oost-Souburg moet zijn werk zaamheden als predikant beëindi gen met ingang van februari. De landelijke commissie, benoemd door de synode, heeft besloten hem te ontheffen uit zijn ambt, na een verzoek biertoe van de Kerkeraad van de Hervormde Gemeente. De meerderheid van de Kerkeraad be sloot begin dit jaar de gprovincia- le Kerkeraad te vragen de proce dure hiervoor in gang te zetten, na zes jaar slepende problemen in dc samenwerking. De leden van de gemeente zijn via (Slot zie pagina 5 kol. 7) (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Een wijziging in de kin derbijslag in die zin dat de hoogte van de kinderbijslag afhankelijk wordt van het inkomen, is voor het CDA on bespreekbaar. Dit zei minister Van der Stee (financiën) vrijdagavond voor de VARA-tv. De wijziging van de kinderbijslag is een suggestie van de ex-informateurs De Galan en Halberstadt. Zij menen dat het een goede manier is om fors te bezuinigen op de overheidsuitgaven. Volgens minister Van der Stee staat ie dereen met kinderen voor dezelfde las ten en de kinderbijslag is dan ook voor iedereen gelijk. Volgens hem is dit prin cipe één van de ..heilige punten'' voor zijn partij en hij voelt er dan ook ..bitter, bitter weinig" voor de grondslag van de kinderbijslag te wijzigen. Hij noemde suggesties daartoe zelfs onbespreek baar. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid daarentegen vindt de suggestie van de ex-informateurs heel belangwekkend. ,Wij zijn verplicht de gedachten van De Galan en Halber stadt in het kabinet op zijn waarde te bekijken", aldus Den Uyl. Ook het CD A-tweede kamerlid H. Eversdijk liet zich gisteravond afwij zend uit over een eventuele kinderbij slag naar draagkracht. ..Het is een ver dere nivelcring en wij zijn daar niet voor in", zo zei hij tijdens een bijeen komst van de JOVD in Vlissingen. Oppositieleider Hans Wiegel kondigde gisteren in Lunteren op het jaarlijkse congres van de Vereniging van Staten- en Raadsleden van de WD aan dat zijn tweede-kamerfractie bij het komende debat over de regeringsverklaring een motie tegen wijziging van de kinderbij slag zal indienen. De aankondiging van de voorzitter van de Voedingsbond FNV Schelling, een extra looneis te stellen ter compensa tie van een solidariteitsheffing. viel slecht bij de minister Van der Stee en Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid). Den Uyl wil eerst de mening van de vakbondsleden afwachten maar zei wel dat extra looneisen niet de bedoeling was. Van der Stee zei dat wanneer de beoog de loonmatiging er niet zou komen, het kabinet maatregelen zou moeten ne men. Hij sloot daarbij een loonmaatre gel niet uit. Fractieleider Brinkhorst (D'66) noemde in hetzelfde tv-program- ma de eis van Schelling „onverant woord". De minister van financiën zei het ver standig te vinden als een aantal koppe lingen in de lonen losser of ongedaan gemaakt zou worden. Zo zouden dc ambtenarensalarissen autonoom be paald moeten worden. Ook de koppe- (Slot zie pagina 8 kolom 7\ ZANDVOORT - De internationale automobielfederatie iFISAi heeft de Grand Prix van Nederland van de kalender voor 1982 afgevoerd. In plaats van de race op het circuit van Zandvoort. zal op 29 augustus van hel volgend jaar de Grand Prix van Oostenrijk worden gehouden. Nederland staat voor volgend seizoen slechts als „reserve" op de Grand. Prix-lijst. FISA-president Jean-Marie Balestre en de voorzitter van de constructeurs organisatie FOCA. Bernie Ecclestone, besloten vrijdag tijdens een vergade ring in Londen „Zandvoort" te schrappen, omdat deCENAV nog steeds niet aan zijn financiële verplichtingen heeft voldaan. De circuit-exploitant zou volgens afspraak uiterlijk donderdag het bedrag van 1.1 miljoen gulden, dat verschuldigd is aan de constructeurs, betalen. Dat is niet gebeurd. (zie ook pagina 25) MOSKOU - De regeringen van Zweden, Noorwegen en Dene marken en IJsland hebben hun ambassadeur opdracht gege ven vandaag weg te blijven van de parade ter gelegenheid van de herdenking van de revo lutie van 1917. Van de Noordse landen zal slechts Finland aan wezig zijn bij de parade op het Rode Plein. Woordvoerders van de Noorse. Deense en IJslandse ambassade in Moskou lie ten weten, van hun ministerie van bui tenlandse zaken opdracht tot de boycot te hebben gekregen, nadat was komen vast te staan dat de voor de Zweedse kust vastgelopen Sowjet-onderzeeér kernwapens aan boord had. Zweden blijft bij de festiviteiten in Mos kou weg om te protesteren tegen het hele incident met de onderzeeër, die vrijdag uit de Zweedse territoriale wa teren vertrok. De Deense minister van buitenlandse zaken. Kjeld Olesen, zei vrijdag dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Noord-Europa zwaar zijn belast door de affaire met de onderzeeboot. „De voor Zweden gestrande onderzeeër heeft duidelijk gemaakt dat de Sowjet-Unie ook aan het Kola-schiereiland, de Oost zee en de Oostzeestaten moet denken, als ze het heeft over een kernwapenvrije zone in het noorden," aldus Olesen In Denemarken is ook een Russische spio- nagezaak aan het licht gekomen. De Zweedse minister van buitenlandse zaken. Ola Ullsten, zei dat het gepraat van de Sowjet-Unie over de Oostzee als een zee van de vrede geen enkele geloof waardigheid meer heeft. De ernstige schending van de Zweedse neutraliteit door de Russische onderzeeër is vol gens hem een „cynische aanval op een klein neutraal en op vriendschap ge steld land". De Zweedse communisti sche partij kondigde een brief aan waar in geëist wordt dat Russische onderzee boten met kernwapens uit de Oostzee verdwijnen. De Russische onderzeeër, die 11 dagen geleden vastliep bij de Zweedse mari nebasis Karlskrona. is onder Zweedse begeleiding vrijdagochtend vertrok ken naar internationale wateren. Na veel diplomatiek geharrewar tussen de Sowjet-Unie en Zweden werd beslo ten de onderzeeër te laten vertrekken De Zweedse loods Eric Svensson ging in een rode boot vooruit om de Russische commandant. Pjotr Goesjin. te laten zien hoe hij moest varen en ervoor te zorgen dat hij niet onder water ging voordat hu' de internationale wateren ISlot zie pag. S kolom 7i Een nucleaire waarschuwing De Begeleid door Zweedse oorlogsschepen kiest dc Russische onderzeeboot het ruime sop. >e Amerikaanse president Ronald Reagan en zijn b^zP'AU minister van buitenlandse za- ken Alexander Haig blijven EgSgjj verbazen met ongenuanceer- de uitspraken over oorlogs dreiging en inzet van kernwapens Twee weken geleden deed Reagan een aantal ongelukkige uitspraken over de mogelijkheid van oorlog in Europa, die zou kunnen worden gevoerd zonder dat één van de supermachten op de nu cleaire knop drukt. Deze week ging mi nister Haig een stap verder, toen hij in de senaatscommissie voor de strijd krachten opmerkte, dat in de Navo-sce- nario's voor crisissituaties de mogelijk heid wordt genoemd van het afvuren van één kernwapen ais waarschuwing aan de Sowjet-Unie, indien dit land de tolerantiegrens in een conventionele aanval overschrijdt. Dit soort uitspra ken van leidende politici onderstreept het failliet van de détente. Sinds Rea gan in het Witte Huis is getrokken, neemt Washington een hard standpunt in tegenover de Sowjet-Unie. In tegen stelling tot zijn voorganger Carter heeft Reagan er voortdurend behoefte aan de Russische leiders duidelijk te maken, dat de VS een macht vormen, waarmee niet te spotten valt. Het verbale geweld in de richting van Moskou doet on Amerikaans aan. Het heeft dan ook niets te maken met een gericht buiten lands beleid. Bij tijd en wijle raaskalen de regeerders in Washington er lustig op los. niet gehinderd door een gedegen kermis van het onderwerp. Tot onstel- tenis veelal van de bondgenoten in Eu ropa. die na een jaar nog nauwelijks we ten waar ze met deze Amerikaanse pre sident aan toe zijn. Dat in de VS een groot wantrouwen bestaat tegenover de bedoelingen van de Sowjet-Unie is niet zo verwon derlijk. De Russen blijven onvermin derd aanhanger van een ideologie, die de wereldrevolutie preekt. De hele we reld communistisch is het grote ideaal van de Russische machthebbers, die niet aarzelen een leidende rol in deze wereldrevolutie toe te kennen aan de Sowjet-Unie. Het doel moge naar het oordeel van velen in het Westen veraf en al lang niet meer te verwezenlijken zijn. de Sowjet-leïders denken er echt toch anders over, zij het dat die opvatting tegenwoordig zelden in het openbaar wordt geventileerd. Reagan c.s. reage ren uiterst wisselvallig op de Russische 'uitdaging'. Gevolg daarvan is, dat steeds meer Europeanen de Ameri kaanse president en niet Brezjnew als een bedreiging voor de vrede beschou wen. Het gemak, waarmee bijvoorbeeld een Reagan en een Haig over het (be perkt) gebruik van kernwapens spre ken. is niet in overeenstemming met de Amerikaanse traditie. Het telkens weer zo nadrukkelijk verwijzen naar militai re oplossingen wekt weinig vertrouwen. Een dergelijke opstelling is koren op de molen van de Sowjet-machthebbers. die Reagan en zijn ploeg als oorlogshit sers brandmerken. In dit kille klimaat moet eind deze maand in Genève een begin worden gemaakt met besprekin gen tussen de VS en de Sowjet-Unie over vermindering van wapensystemen voor de middellange afstand. Voorlopig is er van weinig 'goede wil' sprake. Dragen enerzijds de uitlatingen van Reagan en Haig weinig bij aan verbete ring van het politieke klimaat tussen Washington en Moskou, de gebeurte nissen met de Russische onderzeeër in de territoriale wateren van Zweden le vert evenmin een bijdrage aan de zo zeer begeerde détente. De Russen zijn zeer in verlegenheid gebracht door de onthulling van van de Zweedse premier Faelldin, dat de onderzeeër - nog wel één van een zeer oud type - met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid was uitgerust met kernwapens. Het Westen is altijd van de veronder stelling uitgegaan, dat de Sowjet-Unie slechts over een gering aantal met atoomwapens uitgeruste onderzeeërs beschikte. Nu weet men, dat de Oostzee 'bezaaid' is met Sowjet-onderzeeèrs, die kernwapens meevoeren. De plannen voor een atoomvrije zóne in Noord-Eu ropa. door de Russen zo vurig bepleit, zijn daarmee voor altijd van de baan. Het Zweedse instituut voor vredeson derzoek SIPRI heeft al laten weten dat door de aanwezigheid van zovele kern onderzeeërs in de Oostzee de beoorde ling over wapencapaciteit en macht moet worden herzien. Er zal, zo betoogt het instituut, een verschuiving van het evenwicht plaatsvinden. Met andere woorden, de plaatsing van Kruis-en Pershingraketten in West-Europa zou daardoor wel eens in een geheel ander licht kunnen komen te staan. In hoever re het onderzeeërs-incident van invloed is op de besluitvorming rond de Cruise en Pershing zal de komende maanden blijken. Mocht het plaatje van de mili taire machtsverhoudingen echt zoveel zijn verschoven, dat een nieuw even wicht moet worden gezocht, dan komen ook de besprekingen in Geneve onder zware druk te staan. De vooruitzichten zjjn in elk geval niet bemoedigend. Dim Bij twee bomaanslagen in het cen trum van Frankfort is vrijdagmorgen grote materiële schade aangericht. Vol gens een politiewoordvoerder waren de aanslagen op hel Oostenrijkse cotisu- laatsgebouw en een bankgebouw het werk van tegenstanders van de aanleg van een derde startbaan bij de Frank- fortse luchthaven. De in financiële moeilijkheden ge raakte Italiaanse uitgeversgroep Riz- zoli-Corriére-Della Sera heeft donder dag aangekondigd dat zij twee van haar verlieslijdende kranten en een te levisiestation gaat sluiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1