m l PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koopkracht iedereen aanzienlijk minder Nucleaire wapens op gestrande onderzeeër Kernwapens verdelen Witte Huis Veel kritiek van sociale partners kleintjes VOOR WERKGELEGENHEID MILJARD vandaag STRALING VERRAADT AANWEZIGHEID Overschrijding budget Oosterschelde nog groter WEINBERGER SPREEKT UITLATINGEN HAIG TEGEN Perioden met zon Wolkenvelden en een enkele bui. maar ook perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Matige noordioestenwind. 224e jaargang no. 262 Vrijdag 6 november 1981 kunt u telefonisch opecv Vlissingen 01184-15144 Middelburg 01 DEN HAAG - De voorstellen van de informateurs De Galan en Halberstadt, die woensdag geleid hebben tot oplossing van de kabinetscrisis, gaan uit van een aanzienlijke daling van de koop kracht voor iedereen. Voor de allerlaagste inkomens bedraagt de terugval in 1982 zo'n 1,2 procent. De hoogste inkomens zullen tot 3 procent moeten inleveren. Deze koopkrachtdaling wordt mede be- op een verhoging met 1 procent voor de men beslissingen van het kabinet om reikt door een eenmalige belastingver- rest van 1982. vakantiegeld en prijscompensatie te hoging voor alle tarieven, behalve de Deze maatregel komt naast de al geno- beperken en de aardgasprijs met 8,3 laagste, met 0,75 procent op jaarbasis. De maatregel zal echter pas op 1 april worden doorgevoerd en dan neerkomen Regeringsverklaring op 16 november (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister-president Van Agt zal op maandag 16 novem ber in de Tweede Kamer de rege ringsverklaring afleggen. De daar opvolgende dagen zal de Kamer over de beleidsvoornemens van het herboren kabinet debatteren. Tweede-Kamervoorzitter Dolman had erop aangedrongen dat de re geringsverklaring al volgende week zou worden afgelegd. Van Agt heeft hem echter meegedeeld dat de tijd van voorbereiding dan te kort zou zijn, gezien de fysieke toe stand van zijn ambtenaren. De Kamer zal de komende week nu benutten voor de behandeling van een reeks grondwetswijzigingen. bouwkosten DEN HAAG - De organisaties van werkgevers en werknemers hebben gisteren veel kritiek gespuid over het resultaat van het reparatiewerk van de informa teurs. In feite heeft alleen de FNV, de Federatie Nederlandse Vakbeweging, tot op zekere hoogte waardering voor de oplossingen die de informateurs hebben aan gedragen voor het herstel van het coalitiekabinet. De werkgeversorganisaties VNO en Het is een gevaar dat ook gevreesd straling de afdeling Milieuonderzoek van de KEMA heeft vastgesteld, dat er bij de kerncentrales van Borssele en Dode- waard geen sprake is van een hogere straling dan de natuurlijke. Na verge lijking met cijfers uit de periode voor de ingebruikname van de centrales, komt de KEMA tot de conclusie dat de milieubelasting ten gevolge van de kerncentrales is te verwaarlozen. vredesplan Minister Van der Stoel ziet in het Saoe- di-Arabische vredesplan voor het Mid den-Oosten een stuk erkenning voor de staat Israèl dat in eerdere plannen ontbrak. Volgens Van der Stoel kan het plan mogelijk verbetering brengen in de starre houding van Israel ten aanzien van autonomie voor de Pale- stjjnen. woningwetbouw De Vereniging van Nederlandse Ge meenten meent, dat de doorsnee wo ningwetwoning twintig tot vijfentwin tig procent duurder is dan noodzake lijk door toetsing en onderzoek van de bouwplannen. Willen de gemeenten ook in de toekomst kunnen blijven bouwen, dan moeten de bevoegdhe den van het rijk gedecentraliseerd worden werkloosheidsfonds Het voornemen van de regering om de rijksbijdrage voor het werkloosheids fonds in te houden, ontmoet hevige kritiek van de Sociale Verzekerings raad. De vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel noemt het hoogst ongelukkig, dat de regering zich aan haar verplichtingen onttrekt op een moment, dat werkgevers en werkne mers het zeer moeilijk hebben. PAGINA 21 De stijging van de kosten van bouw materialen steekt gunstig af ten op zichte van het. Inflatietempo. Deze ontr wikkeling, die zich voor het eerst sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog voordoet, zou mogelijk een opleving van de activiteiten in de bedrijfstak kunnen betekenen. Als de trend van lagere bouwkosten doorzet, kunnen er ook meer woningen worden gebouwd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 20. Financiën en economie: 21. Varia: 17 en 19. NCW noemden het nieuwe akkoord 'schijnvertoning'. In een gezamenlijke verklaring zeggen ze: „Het bedrijfsle ven wordt opgescheept met de resulta ten van politiek onvermogen en komt verder in de knel. Dit rapport van de informateurs duidt nu al scherp de ga ten in de begroting aan, maar laat deze wel liggen. Zo zal het financieringste kort nooit kunnen dalen en de rente zal hoog blijven. Met dit beleid wordt 1982 geen opwekkend jaar". Het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond, een van de organisaties in het midden- en kleinbedrijf, vindt dat- er typisch politieke oplossingen zijn aangedragen die voorbijgaan aan een werkelijk fundamentele aanpak van de grote sociaal-economische problemen. „De solidariteitsheffing", zo zegt het NCOV bovendien, „is een mooi woord voor een extra aanslag op de koop kracht, met nadelige gevolgen voor het midden- en kleinbedrijf'. Plan voor de werkgelegenheid van start snel DEN HAAG (ANP) - Het kabinet-Van Agt is van plan binnen een jaar met een totaal werkgelegenheidsprogramma te komen. Daarin worden het beleid, de effecten ervan, de kosten en opbreng sten cn de fasering in de tijd aangege ven. Het programma wordt elk jaar bijgesteld. In de regeringsverklaring van het kabi net worden de eerste concrete maatre gelen voor 1982 met- hun effecten aange kondigd, opdat ook in dit eerste jaar noodzakelijke ontwikkelingen in gang worden gezet. Van dit eerste pakket maken deel uit: - een programma voor bouwnijverheid en energiebesparing ter grootte van on geveer 20.000 man.jaren. - een programma van concrete ar beidsplaatsen en deeltijdarbeid voor de kwartaire sector, met inbegrip van de gemeenten, van ongeveer 10 000 volle en deeltijdbanen. - maatregelen in het kader van ar beidsmarktbeleid (jeugdgarantieplan en dergelijke) met een vermindering van de werkloosheid van ongeveer 30.000 personen. Tevens kunnen bevorderingen van deeltijdwerk, arbeidstijdverkorting, alsmede eerste maatregelen worden verwacht. wordt door het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, de andere werkgeversorganisatie in het midden- en kleinbedrijf. „De economie", aldus het KNOV in zijn verklaring, „betaalt de tol voor dit politieke compromis". Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is evenmin zuinig in zijn kritiek. Het verbond is ongelukkig met de soli dariteitsheffing die in de stukken van de informateurs is voorgesteld. Het CNV heeft zelf de instelling van een werkgelegenheidsfonds voorgestaan en meent dat de nu voorgenomen heffing bij lange na niet tot de resultaten kan leiden die het verbond van het fonds had verwacht „Het fonds heeft een dui delijk doel, van de nu voorgestelde hef fing kan dit niet worden gezegd. De FNV heeft positief gereageerd op de werkgelegenheidsplannen, maar heeft wel zorgen over de verdeling van de fi nanciële lasten en de gevolgen voor de sociale zekerheid. In een- eerste reactie zei de vakcentrale dat het werkgelegen heidsprogramma mogelijkheden biedt tot het terugdringen van de werkloos heid. De federatie wil we! bij de verdere opzet en uitwerking van het werkgele genheidsprogramma betrokken wor den. De FNV vindt overigens dat de solida riteitsheffing te nadeling uitpakt voor de laagste inkomens. „De minima wor den veel te zwaar belast- Via de loon- en inkomstenbelasting moet die soli dariteitsheffing dan ook anders wor den verdeeld. cent te verhogen. Daarnaast is reke ning gehouden met de voorgestelde verhoging van de prermegrens van AOW-A WW, de verhoging van sommige indirecte belastingen, de beperking van de inflatiecorrectie tot 83 procent en maatregelen in de sfeer van de Ziekte wet. De informateurs wijzen er overigens op dat het beleid erop gericht blijft om het koopkrachtplaatje in 1982 meer in over eenstemming te brengen met de daar voor gemaakte afspraken: van -1 pro cent voor de minima tot -4 procent voor de hoogste inkomens. Pas na afloop van het arbeidsvoorwaardenoverleg kan echter bekeken worden of daarvoor overheidsmaatregelen nodig zijn. Miljard Naast de eenmalige belastingverho ging, waarvan de opbrengst geschat wordt op f 500 miljoen, wil het kabinet nog eenzelfde bedrag vinden door mid del van twee aanvullende maatrege len. Daarbij gaat het om een eenmalige extra lening op de kapitaalmarkt van f250 miljoen en een even grote verla ging van de WIR-premies. De kapitaalmarktlening is bestemd voor maatregelen in de bouw. De WIR- gelden moeten volgens de informateurs gebruikt worden voor maatregelen in (Slot zie pag. 4 kol. 6) Miranda Goedegebuure slaapt rustig door tijdens het bezoek van haar twee redders. Links, met de speelgoed-aap, brandweerman J. Burgers, rechts brandweerman A. van der Reest. SINT-ANN ALAND - De drie maan den oude Miranda Goedegebuure is donderdagmorgen rond halftien op 't nippertje bij een uitslaande brand in de woning Burgemeester Smithstraat 13 in Sint-Annaland. Ze lag boven in haar wieg te sla pen, toen beneden brand ontstond, die razendsnel om zich heen greep. Twee Sint-Annalandsc brand weerlieden. voorzien van pers luchtmaskers en met waterstralen gedekt door collega's, bereikten via een ladder door bet slaapka merraam de wieg met het kind. Mi randa kreeg in de achtertuin zuur stof van huisarts A. C. J. Note- boom, waarna ze per ambulance werd overgebracht naar het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Ze bleek eerste graads brandwonden in haar gezicht te hebben, maar overigens heeft het kind heter wonderwel afgebracht. Toen de Sint-Annalandse brand weer aankwam, sloegen zowel aan de voor- als aan de achterkant van de rijtjeswoning de vlammen uit de ramen Mevrouw Goedegebuure was boven bezig met huishoudelijk werk. toen ze beneden haai" tweeja rig dochtertje Angelique hoorde (Slot zie pagina 2 kolom 4) STOCKHOLM - De onthulling van de aanwezigheid van torpedo's met atoomkoppen aan boord van de in Zuid-Zweden gestrande Sowjet-on- derzeeèr, heeft niet alleen in Zweden maar ook internationaal grote opwin ding veroorzaakt. De Zweedse premier Falldin verklaarde dat de onderzeeër „met grote waarschijnlijkheid bewa pend is met wapens met kernladin gen". Defensiewoordvoerders voegden daar naderhand de uitdrukking „vrij wel zeker" aan toe. Prinses Diana in verwachting LONDEN AFP- Prinses Diana, de echtgenote van kroonpritts Char les, verwacht in juni een kind. Dit is donderdag door het koninklijk huis bekendgemaakt. Het paar trad op 29 juli van dit jaar in het huwelijk. Diana is 20 jaar. haar echtgenoot 32. Deze foto van prinses Diana werd woensdagavond gemaakt terwijl zij luisterde naar een toespraak van echtgenoot prins Charles ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van renaissan- ce-kunst in Londen. In een nadere verklaring zei overste Bengt Schubach van de Zweedse mari ne, die het onderzoek naar de atoomwa pens had geleid: „Het begon als een rou tine-onderzoek direct na het vastlopen van de U-137. Tot onze grote verwonde ring. omdat het een oude onderzeeër is. ontdekten we zeer sterke ioniserende straling. Onze metingen lieten er geen twijfel over bestaan dat er kernwapens aan boord waren, en daarvan hebben we de regering toen meteen op de hoog te gebracht". De directe vraag van de Zweedse rege ring daarop aan de Sowjet-leiders lever de een schriftelijk antwoord op. „De Sowjet-onderzeeèr 137 heeft, net zoals alle andere Sowjet-oorlogsschepen ter zee, de noodzakelijke wapens en muni tie aan boord. Dit heeft echter niets te maken met de aanwezigheid van deze onderzeeer in de Zweedse wateren", zo luidde het Sowjet-antwoord. Deze verklaring bevestigde dat er kern wapens aan boord waren, zo verklaarde een regeringswoordvoerder, „want an ders hadden de Sowjet-leiders deze vraag direct en met grote verontwaar diging van de hand gewezen. We begre pen meteen dat ze geen zuiver geweten hadden, anders hadden ze het tegen deel bewezen door ons aan boord te la ten komen". Gevraagd of dit de verhouding met de Sowjet-Unie gaat beinvloeden. zei pre mier Faelldin: „Het is wel vanzelfspre kend dat. nu we het slachtoffer zijn ge worden van een dergelijke krenkende behandeling, we niet op dezelfde ma nier als voorheen met de Sowjet-Unie (Slot zie pag. 3 kol. 2) DEN HAAG - Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat verwacht dat de tekorten op de begroting van de Oosterschelde wellicht nog hoger uit zullen vallen dan de 700 miljoen gulden die hij afgelopen zaterdag noemde. De minister, die gisteren de tweede kamer duidelijkheid moest verschaffen in de financiering van de Deltawerken, schat de kans dat de werken aan de stormvloed kering in 1986 gereedkomen op 'meer dan vijftig procent' Zeevalking gaf toe. dat een overschrijding van het budget ter grootte van een miljard gulden niet langer als 'indianenverhaal' betiteld kan worden. Zie ook pag. 2i WASHINGTON/MOSKOU (RTR^UPI' DPA) - De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft donderdag een verklaring van minister Haig dat de Navo beschikt over een noodplan voor het afvuren van een kernwapen bij wijze van waarschuwing, volko men tegengesproken. In de senaats commissie voor de strijdkrachten zei Weinberger dat er „in geen enkel ina- vo-iplan iets voorkomt dat hier ook maar in de verte op lijkt en dat dit ook niet zo zou moeten zijn". De Amerikaanse regering heelt zich donderdag ingespannen om de beroe ring. veroorzaakt door de woorden van Haig. te verminderen Haig heeft alleen herinnerd aan een bestaande westerse doctrine, die er op is gericht een even tuele tegenstander in het ongewisse te iaten over de risico's die hij neemtwan neer hij aanvalt, aidus een officiële ver klaring. Minister Haig van buitenlandse zaken had woensdag tot een senaatscommis sie gezegd dat er in de Navo-scenario's voor crisissituaties de mogelijkheid voorkomt van het afvuren van een kernwapen als waarschuwing dat de andere partij Sowjet-Unie i de toleran tiegrens in een conventionele aanval overschrijdt. Volgens Weinberger is het noodplan, waarover Haig gesproken heeft, alleen maar een suggestie die mi litaire plannenmakers in de jaren zestig gedaan hebben. Hoewel Weinberger de uitlatingen van Haig tegensprak, betwistten Engelse cn Wcstduitse functionarissen de juist heid van de woorden van Haig niet. Zij zeiden dat in de Navo-doctrine van het 'flexibele antwoord' noodplannen be staan. die ook het afvuren van een waarschuwingsschot met zich mee Kunnen brengen. Er zou toe overge gaan kunnen worden, wanneer de Sowjet-Unie een verrassingsaanval met conventionele wapens tegen West- Europa uitvoert. Europese diplomaten deden veelal de woorden van Haig af met te zeggen dat er „in wezen niets nieuws" in zit. Het Russische persbureau Nowosli zei donderdag dat iedere poging van de Na vo een kernbom te laten exploderen als waarschuwing aan de Sowjet-Unie. uit gelegd zou worden als het begin van een kernaanval. Het is naïef te veronder stellen dat, indien de Navo hiertoe over gaat. de andere partij dit niet zou be schouwen als het begin van een nu cleair conflict, aldus het Russische persbureau. De Amerikaanse president Ronald Keagan heelt de minister van buiten- De tegenvallers van Zeevalking DL landse zaken Alexander Haig en zijn veiligheidsadviseur Richard Allen donderdag bij zich geroepen om een einde te maken aan het onderlinge ge ruzie tussen zijn naaste medewerkers. Volgens een woordvoerder van het Wit te Huis gaf Reagan Haig en Allen te verstaan dat hij er zeker van wilde zijn dat 'de zaken van de afgelopen dagen zijn afgedaan". Hij besprak met zijn ad viseurs ook hoe op hel departement van buitenlandse zaken beter kan wor den gewerkt, en hoe de onderlinge kri tiek kan worden gestopt, aldus de woordvoerder Eerder deze week liepen de spannin gen tussen de adviseurs op toen Haig in een dagbladinterview liet weten dat een functionaris in het Witte Huis een 'oorlogscampagne' tegen hem voert om hem uit de regering te stoten. Hij noemde geen naam. kapitale tegenvallers 'bij de uitvoering van de Oosterscheldewerken zijn er een schoolvoorbeeld van hoe de financiële positie van de rijksoverheid de laatste jaren gierend uit de hand is gelopen. Gister morgen. kort nadat het kabinet-Van Agt n weer op de been was geholpen, voelde de tweede kamer minister Zee valking van verkeer en waterstaat aan de tand over zijn eerder voor de radio gemaakte schatting dat de afsluitïngs- werken in de Oosterschelde zo'n 700 miljoen gulden duurder dreigen te wor den. De bewindsman zit met de hele zaak danig in zijn maag. Er is maar een gedeeltelijke oplossing voor de dekking van het tekort; in de ministerraad zal het financiële plaatje nog op tafel moe ten komen. Een voorzeggende geest is overigens niet nodig om vast te stellen dat er toch niet veel andere zal opzitten dan dat de tekorten straks eenvoudig zullen worden bijgepast. De minister liet namelijk doorschemeren dat er voor bezuinigingen op het karwei wei nig ruimte is en dat uitstel van werk zaamheden om puur financiële redenen eerder kostenverhogend dan bespa rend zal uitpakken. Wanneer het kar wei aan de pijlerdam en daarmee in sa menhang de aanleg van de zogeheten compartimenteringsóammen toch nog een extra vertraging oplevert - en Zee valking schat die kans op vijftig pro cent of daaromtrent - dan zullen de oor zaken daarvan voornamelijk van tech nische aard zijn. Met zijn globale aanduiding van de omvang van het tekort heeft de nieuwe minister op verkeer en water staat dan toegegeven dat er grote pro blemen zijn met de kostenontwikkeling en financiering van het Oosterschelde- project. In een toelichting op de gang van zaken zei hij gisteren tijdens het 'vragenuurtje' in de tweede kamer dat pas kort geleden de samenhang tussen de verschillende factoren voldoende duidelijk is geworden. Uit Zeevalkings bewoordingen valt verhulde kritiek te proeven op de manier waarop zijn voor ganger Tuijnman lange tijd heeft ge poogd om de tegenvallers bij het toch al zo dure en tegelijk zo technisch inge wikkelde project te verbloemen en te verdringen Begin dit jaar heeft onder meer deze krant al op grond van steeds hardere gegevens vastgesteld dat ae to tale financiële overschrijding van de eerder afgesproken grens van de Oos terscheldewerken best eens zou kun nen uitkomen op een bedrag van een miljard gulden; dat er bovendien voor de uitvoering van het project mogelijk twee jaar meer zou nodig zijn dan bij de aanvankelijke plannen was veronder steld en op grond daarvan aan Zeeland was beloofd. Minister Tuijnman heeft de publikaties over die dreigende te genvallers in geld en tijd heftig bestre den, ze als 'Indianen-verhalen' bestem peld. Zeevalking erkende gisteren dat ze niet ver bezijden de waarheid zijn ge weest. Terecht voelden verschillende parlementariërs zich voor aap gezet omdat nu blijkt waai- te zijn wat ze be gin dit jaar vermoedden, maar zich door de toenmalige bewindsman uit het hoofd lieten praten. Hun 'geloofwaar digheid' was ermee in het geding geko men, klaagde de CDA-er Eversdijk. Aan het eerste optreden van Zeevalking in de Oosterscheldekwestie was het overi gens voor de meest betrokken kamerle den ook wennen. De nieuwe bewinds man passeerde het parlement op een andere manier, Het is te hopen dat het overleg tussen kabinet (in dit geval de minister van verkeer en waterstaatl en parle ment over wat er werkelijk aan de hand is en blijft bij de afronding van de Delta werken in de komende jaren opener en directer verloopt dan in de vorm van pappen en nathouden die Tuijnman er op nahield. Het politieke gewicht van de uitvoering van het project sinds de aanvaarding van de compromis-oplos sing in het belang van veiligheid en mi lieu (de pijlerdam) moet volledig tot gel ding kunnen komen. Er zijn destijds af spraken gemaakt; tussen regering en parlement, met Zeeland, met België (over de internationale aspecten). Alle betrokken partijen moeten de blijven de waarde van die afspraken kunnen toetsen. Een kabinet van bijna gelijke partijpolitieke samenstelling als thans in het Catshuis zit heeft in de periode 1973-1977 de omwenteling in de plan nen voor afsluiting van de Oosterschel de tot waarmerk van zijn milieubeleid gemaakt. Op het ogenblik laat datzelf de project zich in al zijn vergaande con sequenties duchtig gelden. De verant woordelijkheden behoren in dat soort situaties duidelijk zichtbaar te zijn. In dat opzicht heeft minister Zeevalking niet geaarzeld om opening van zaken te geven Tegenvallers toedekken is abso luut geen oplossing. vdM Na de hevige botsingen van de afgelo pen dagen tussen politie en betogers hebben donderdagavond in Frankfurt opnieuw 5000 mensen gedemonstreerd legen de aanleg van een derde start baan voor het vliegveld Rhein-Main bij Frankfurt. De stoet betogers bracht het verkeer in de Frankfurtse binnenstad nagenoeg geheel tot stilstand. Bij het centraal sta tion en de ambtswoning van de burge meester zaten de demonstranten op de grond. De betogers richtten donderdag nieuwe kampen op in de bossen bij het betwiste gebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1