PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zes ministers Poolse regering vervangen CDA-bezwaren tegen lijmplan Vaarverbod Volkerakslui s na lekstoten benzine-tanker WETSONTWERP VERBOD STAKINGEN vandaag Bestuur Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland ziet af van ontslagen EXPLOSIEGEVAAR NA AANVARING MET MEETPONTON Veel bewolking Weel bewolking en af en toe regen of motregen. Vrij zacht met middagtem- peratuur van ongeveer 12 graden Aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan harde zuidivestelijke wind 224e jaargang no. 257 Zaterdag 31 oktober 1981 l Van ome correspondent t WENEN - De Poolse minister-president, generaal Jaruzelski, heeft vrijdagavond zes ministers ontslagen. Ze zullen worden vervangen door vertegenwoordigers van de communistische partij, de kerkelijke beweging Pax en de kleine Boerenpartij. Het Poolse kabinet krijgt daarmee het aanzien van een door communisten gedomineerde coalitie. Daarnaast heeft Jaruzelski, die tevens secretaris van de communistische partij is. generaal Florian Siwieki als plaatsvervangend minis ter van defensie belast met de dagelijkse gang van zaken, een functie die hij eerder zelf bekleedde. De premier legde het parlement vrijdag een wetsontwerp voor om het door Solidariteit verwor ven stakingsrecht met onmiddellijke ingang in te trekken. Nog niet bekend is wanneer het wetsontwerp in stemming komt. lijk volgende week welke disciplinaire maatregelen tegen de onwillige vak bondsbestuurders zullen worden geno men. Het hoofdbestuur van de vakcen trale stelt dat wilde stakingen de vak centrale dreigen te verscheuren. De vakcentrale is bereid een overeen komst te treffen door slechts als „laat ste middel" stakingen af te kondigen Leger Mocht generaal Jaruzelski. die ook nog de post minister van defensie bekend het leger willen gebruiken wanneer de anti-stakingswet wordt aangenomen, heeft hij de beschikking over vier gene raals in de regering, dne in het Pohtbu- Jaruzelski heeft verklaard dat hij de verstrekkende overeenkomsten die vo rig jaar tussen regering en de stakende arbeiders zijn gesloten, wil terugdraai en. evenals het recht op een vrije zater dag. De premier zei de toestand in Po len voor uiterst gevaarlijk te houden Solidariteit De onafhankelijke vakcentrale Solida riteit heeft er vrijdagavond geen twijfel over laten bestaan dat zij onder geen voorwaarde duldt dat het Poolse parle ment of wie dan ook haar verworven rechten, waaronder dat van staking, aantast Met het oog op de parlementai re debatten deed de vakcentrale don derdagavond laat nog een dramatische oproep aan de plaatselijke afdelingen van de vakcentrale de voortdurende stakingen af te breken. Daarbij zijn meer dan 300 000 arbeiders in vooral de industriegebieden en in de mijnstreek in het zuidwesten van Polen betrokken. vertraging De voltallige ministerraad zal zijn fiat moeten geven aan het nieuwe financie- nngsschema voor de Oosterschelde- werken Volgens kringen in politiek Den Haag houdt dat risico's in voor de voortgang van de werken in de Zeeuw se zee-arm Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat kampt met fi nanciële tekorten en in dat verband wordt over vertraging van de Ooster- scheldewerken gefilosofeerd PAGINA 3 Een oproep tot werkhervatting die het hoofdbestuur eerder deze week aan de militante plaatselijke vakbondsleiders deed, heeft geen enkel gehoor gevon den. De vakcentrale bespreekt waarschijn- Twee onbekende mannen hebben vrijdagmorgen vroeg een 62-jange di recteur van een Rotterdams classifi- ceerbedrijf proberen te beroven. De overvallers sloegen de directeur om half zeven bij de Spuikreek in Rotter dam-Zuid met een stomp voorwerp neer In het Dijkzigt-ziekenhuis is een breuk in het sclindcldak en een gebro ken neus geconSlateerd ro en negentien in het centrale comité van de communistische partij. In Tsjechoslowakije heeft het lid van de leiding van de communistische partij. Vasil Bilak. de Poolse communistische leiders opgeroepen de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit te verbieden Hij riep verder alle Warschaupact-lan- den op zich in het Westen niet dieper in de schulden te steken. ..Een communistisch land dat kapita listische leningen aangaat", aldus Va sil Bilak, „is gelijk aan een christen die zijn ziel aan de duivel verkoopt". WARSCHAU - Premier Jaruzelski van Polen heeft vrijdag in het parlement een regeringswijziging voorgesteld, waarbij zes ministers vervangen worden, onder wie dne. die niet geliefd waren bij het vakverbond 'SolidariteitOp de foto Jaruzelski tijdens zijn toespraak in het parlement nivellering Mr C. van Veen. voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen. heeft tijdens een bijeenkomst in Eindhoven gewaarschuwd tegen het berijden van stokpaardjes als inko mensnivellering. 'Diegenen die hard werken worden op alle mogelijke ma meren en met steeds meer variaties af gestraft. Nivellering is een rem op het economisch herstel', zei de VNO-voor- zltter. PAGINA 7 woningbehoefte Is er een tekort of een overschot aan woningen in Zeeland? Uit het jaarver slag 1979 1980 van de directie volks huisvesting van de provincie Zeeland blijkt dat er nauwelijks inzicht bestaat in de behoefte aan woningen in deze provincie PAGINA 11 DEN UYL GENEIGD TOT 'JA VLISSINGEN - Er zullen voorlopig geen ontslagen vallen bij de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. Zo als bekend, waren directie en bestuur van plan om 46 gediplomeerde perso neelsleden op straat te zetten. Vrijdag avond heeft het bestuur van de stich ting die beslissing teruggedraaid. Na afloop van de bestuursvergadering verklaarde een duidelijk opgeluchte algemeen-directeur M. L. Almekin- ders, dat hel gezien de huidige situatie binnen de stichting niet noodzakelijk is om tot ontslagen over te gaan. Vol gens Almekinders is dat onder meer te danken aan de ingevoerde vakatures- top. Ook is het personeelsverloop de laatste tijd wat groter geweest dan t Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De informateurs De Ga- lan en Halberstadl hebben ook het weekeinde nog nodig voor hun poging de breuk in het tweede kabinet-Van Agt te lijmen. Vanmiddag zullen ze op nieuw gesprekken hebben met de vijf meest betrokken ministers afzonder lijk. Op hun voorstellen is gisteren door de ministers niet onomwonden ,ja" ge zegd „Het is nog niet gebakken", zei demissionair premier Van Agt (CDAi nadat hij gisteravond langdurig met de informateurs had gesproken Minister Den Uyl (PvdA, sociale zaken) noemde de voorstellen „degelijk en construc tief, met belangrijke aanknopingspun ten voor een oplossing" Van Agt zei dat de CDA-bewindslieden bezwaren hebben tegen het lijmplan van de PvdA-informateurs. Hij wil nog „bakkeleien" over de manier waarop het duo aan geld denkt te komen voor het werkgelegenheidsplan van PvdA- minister Den Uyl. Eén van de middelen is een extra inzet van aardgas. Het ni- (Slot zie pag. 8 kol. 6) DEN HAAG - De informateurs De Galan en Halberstadt ontvingen vrijdag de minister-president Van Agt en de minister uit de sociaal-economische driehoek en minister van Thijn. V.l.n.r. v.d Stee. prof. De Galan. premier Van Agt. mm. Den Uyl. min Terlouw. prof. Halberstadt en min Van Thijn aanvankelijk werd verwacht. Voorts is cr sprake van een toename van het aantal patiënten en pupillen. ,-,Ik ben er erg gelukkig mee dat we tot een op lossing zijn gekomen", aldus alge meen-directeur Almekinders. Eén en ander betekent overigens niet dat alle problemen binnen de stichting nu definitief tot het verleden behoren. De heer Almekinders zei vrijdagavond dat de directie van de stichting samen met de ondernemingsraad en de vak bonden zal blijven praten over maatre gelen die getroffen moeten worde om geheel uit de moeilijkheden te kunnen komen. Binnenkort is er een gesprek tussen de stichting en het COZ (Cen traal Orgaan Ziekenhuisvoorzienin gen) In december zal de directie weer om de tafel gaan zitten met de vakbon den De ambtenarenbonden ABVA KABO en CFO hadden vrijdagmorgen bij de directie van de stichting ver- pleeg-en rusthuizen Zeeland een aantal suggesties op tafel gelegd, waarmee de bonden de aangekondigde gedwongen ontslagen bij de stichting hoopten te gen te gaan De bonden hadden van de directie tot gisteren de tijd gekregen om met alternatieven te komen Vol gens de bonden kunnen de exploitatie tekorten waarmee de SVRZ te kampen heeft teruggebracht worden door een beroep te doen op de liquide middelen (bijna 4 miljoen gulden i waarover de stichting beschikt. In een reactie daar op verklaarde directeur Almekinders dat dit nagenoeg onmogelijk is De bon den hebben voorts geopperd om een aantal full-time-functies in deeltijdba nen om te zetten. Dat moet dan wel op vrijwillige basis gebeuren. Maar, zegt de ABVA KABO in een nota Een door ons uitgevoerde voorzichtige inventari satie heeft uitgewezen dat de ammo voor deeltijdwerk dusdanig groot is. dat men hiervan grote verwachtingen mag hebben". Directeur Almekinders zei vrijdag avond desgevraagd dat deze suggestie door de directie samen met de bonden verder onderzocht zal worden Volgens de vakbonden zal er op korte termijn een duidelijke meerjarenplanning tot stand moeten komen om een herhaling van de moeilijkheden tegen te gaan. De ABVA-KABO heeft vrijdagmorgen nog eens gedreigd met acties, indien moch: büjken dat er geen serieuze aandach aan de door de bonden ingebrachte sug gesties zou worden besteed. De christe lijke CFO heeft zich daarvan gedistan tieerd. De CFO was bang dat mogelijke acties ten koste zouden gaan van de pa tiënten. onderwijs De vooruitzichten voor de werkgele genheid in het onderwijs zijn uiterma te somber. Bij ongewijzigd beleid zul len de komende tien jaar. onder andere als gevolg van de daling van het aantal leerlingen, 30.000 banen verdwijnen. De Nederlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties heeft een sociaal plan voor het onderwijs gepresenteerd waarin gerichte maatregelen voor het behoud van zoveel mogelijk arbeids plaatsen worden bepleit PAGINA 20 afscheid Sal Simonse uil Middelburg zet van daag onverbiddelijk een streep onder zijn vele activiteiten binnen de voet balbond Simonse. 65 maar nog uiterst vitaal, wil zijn belofte 'te stoppen als ik 65 ben' gestand doen. 'Ik ben het werk voor de KNVB nog lang niet moe. maar ik ben er van overtuigd dat jon gere mannen die in de kracht van hun leven zijn, de taak van de ouderen moeten overnemen' Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 20 en 21. Radio en televisie: 22. Financiën: 23. Zaterdagkrant: 15, 16. 17 en 19. WILLEMSTAD - De Westduitse bin- nenvaarttanker „Paul" (1028 ton), die van Antwerpen met een miljoen liter superben/ine onderweg was naar het Westduitse Emmerich, is vrijdagmor gen vroeg lekgestoten op een meetpon- ton van Rijkswaterstaat. Het schip voer op dal moment in het Sehelde- Rijnkanaal onder Bergen op Zoom. Een uur later meldde de kapitein aan Volkeraksluizen dat zijn schip benzine verloor. Vermoedelijk is ongeveer 15.000 liter uit het schip wegge stroomd. Direct na de melding werd vanwege het explosiegevaar het rampenplan in wer king gesteld en werd een vaarverbod voor de scheepvaart in de omgeving van de sluizen wegdrijven Rond het schip en de benzine werd een olie- scherm gelegd, om het uitwaaieren van de benzinedampen te verhinderen De groepscommandant van de rijkspolitie te water noemde het een geluk bij een ongeluk dat op de plaats waar de tan ker lag gemeerd, geen concentratie van woningen is. Bovendien dreven de ben zinedampen de polder in. Tot twaalf uur gistermiddag is het vaarverbod wegens het explosiege- iSlot zie pag. 8 kol. 2) VOLKERAKSLUIZEN Brandweerlieden staan aan boord lan de benzmetanker 'Paul', die na een aanvaring een scheur opliep, waardoor duizenden liters benzine het water inliepen De plaats van het lek onder de waterlijn - bevindt zich onder de hurkende brandweerman. Het werk aan de tanker werd bemoeilijkt door het hoge explosiegevaar 'Schaaktweekamp is doorgestoken kaart' MERANO - Een doorgestoken kaart. Zo betitelt het Italiaanse dagblad Giornale d'Italia de schaaktweekamp om de wereldti tel tussen Karpo v en Kortsjnoi. die momenteel in Merano plaatsvindt. De uitslag van deze match, waarin Karpov met 4-1 leidt, zou volgens het Italiaanse dagblad onderdeel uitmaken van een overeenkomst met de Sowjet-autoriteiten: hel verlies van Kortsjnoi in ruil voor uitreisvisa voor de familie van de uildager. Van Sovjetrussische kant wordt deze publikatie een monsterlijke leugen genoemd. Tasscorrespon- dent Jevgeni Ivanov herinnert er aan. dat Konstanün Zotov. chef van de visum-afdeling van het de partement van binnenlandse za ken. heeft verklaard dat Kortsjnoi pas in september van dit jaar een officieel verzoek tot gezinshereni ging indiende en dat dit verzoek momenteel in behandeling is Overigens is het zo. dat in elk geval de voorzitter van de wereldschaak bond. de IJslander Olafsson de kwestie veel eerder ter sprake heeft gebrachtHij stelde er zelfs de twee kamp in Merano enkele wekqn voor uit. omdat hij vond dat niet van ge lijke omstandigheden van beide deelnemers kon worden gesproken Hij sprak bij drie gelegenheden met de Sovjet-autoriteiten een hall jaar geleden in Moskou, vervolgens op 12 juh in Amsterdam en daarna begin augustus in Atlanta. „De Sovjet-autoriteiten waarmee ik sprak hebben mij verzekerd, dat de familie van Kortsjnoi de Sovjet- Unie zou mogen verlaten, maar dat het onmogelijk was daarbij een pre cieze datum te noemen aldus de Fide-president ,Het is dus voorbarig om te zeggen dat de Russen hun belofte niet heb ben gehouden De Fide-president heeft tot driemaal toe gepoogd bij de 'bevoegde Sovjet-autoriteiten gedaan te krijgen dat de moeder, de vrouw en de zoon van Kortsjnoi nog voor het begin van de twee kamp in Merano de Sovjet-Unie zouden mogen verlaten Dit is met gelukt Overigens ontkennen de leden van de Sovjet-delegatie in Merano. dat de Sovjetrussische overheid ooit heeft beloofd de familie van Kortsj noi een uitreisvisum te zullen ge ven voor het begin van de twee kamp in Merano. Wel acht men het niet uitgesloten, dat de zoon van Kortsjnoi. Igor, eerder uit het straf kamp in Sibene zal worden ontsla gen dan de 12e mei 1982, waarop zijn straf afloopt. Igor werd destijds wegens dienstweigering tot twee en een half jaar strafkamp veroor deeld. Beleid maken met flarden \JJULf rpijdnood is de afgelopen jy£n]g| twee welcen binnen het tëgSc demissionaire kabinet-Van Agt n kennelijk de enige drijf- pM veer geweest om alvast een aantal belastingplannen en beslissingen in de inkomenssfeer naar buiten te brengen. Terwijl achter her metisch gesloten deuren twee PvdA- economen de samenstelling en houd baarheid beproefden van de lijm, waar mee de ernstige barsten in de regerings coalitie van CDA, PvdA en D'66 zo goed en zo kwaad als dat kan moeten worden weggewerkt, werd in het Catshuis een stukje haast aandoenlijke politieke eensgezindheid opgevoerdZo was daar eerst de aankondiging dat de premie- grens voor de AOW met ingang van 1 januari aanstaande met een bedrag van 7000 omhoog zal gaan Later volgde als vrucht van nader kabinetsberaad de mededeling dat per gelijke datum de accijnzen op produkten als bier. suiker frisdrank, mineraalwater en vruchten sap ongeveer zullen worden verdub beld Zonder dat er een regerings verklaring is afgelegd, waarin het kabi net het totaalbeeld van het te voeren sociaal-economisch beleid aan het par lement presenteert, worden de bedoe lingen en de richting van de beleids voornemens bij flarden en fragmenten zichtbaar. Een zotte zaak, die eens te meer aangeeft dat het eindeloze geruzie en gerommel rondom het Haagse Bin nenhof tot allerlei hoogst merkwaardi ge toestanden leidt. Verwarring, mistigheid en verlam mende vertraging op het brede maatschappelijke en sociaal-economi sche veld doen zich nu al maanden achtereen duchtig gelden Daar waar nog langer wachten echt op een chaos kan uitlopen komt de regeringsploeg- in-de-wachtkamer haastig tot deelbe- shssingen. Maar wat de grote lijn nu worden gaat die in de komende jaren zal worden aangehouden als het erop aankomt gerichte maatregelen te ne men in de bestrijding van de werkloos heid. - daarover blijft het gissen en ra den. En intussen groeit de irritatie. Bij de sociale partners (vakbeweging en werkgevers), op hoog en laag bestuur lijk niveau, in het bedrijfsleven, onder het grote leger werklozen en bij de klei- iff Wfheerders van al die miljoenen huishoudportemonnees. De kopstuk ken in politiek Den Haag moeten ermee rekenen dat elke dag die wordt toege voegd aan het gestuntel en getreuzel, dat hun optreden nu al maanden ken merkt. een zwaardere wissel trekt op de geloofwaardigheid van de recepten die zij willen uitschrijven om de langzamer hand totale malaise te lijf te gaan. Het is te hopen dat de technisch fi- nancieel-economische hand- en spandiensten van de informateurs De Galan en Halberstadt zoveel helder heid opleveren dat de bestaanszeker heid van het CDA-PvdA-D'66-kabinet voor een wat langere termijn dan op nieuw vijf weken kan worden gegaran deerd. Blijven voortsukkelen met re geerders die doorlopend op de grens van een politieke griep balanceren le vert bij gebrek aan beleid alleen maar méér ellende op. In dat geval kan de patiënt maar beter worden gedwongen om zich in functie te laten vervangen Het is namelijk opvallend dat er langza merhand buiten het Catshuis meer werkelijkheidszin voor de economische teruggang lijkt te bestaan dan bij de elkaar beoorlogende partijen binnen De opstelling van de vakbeweging is wat dat betreft tekenend. FNV en CNV hebben - voor zover zij dat bij gebrek aan concrete gegevens konden doen - hun arbeidsvoorwaardenbeleid op tafel gebracht. Het is de bonden duidelijk dat aan koopkrachtverlies niet valt te ontkomen; bij beide staat het belang van werkgelegenheid voorop Hel is duidelijk dat diezelfde vakbeweging te genover zoveel politiek onvermogen van de laatste maanden en tegenover zoveel voldongen feiten bijzonder zwaar tilt aan haar eigen onderhande- lingsvrijheid. het liefst zover mogelijk naar beneden in de onderneming zelf. In de strijd voor meer en kwalitatief be tere werkgelegenheid, voor beveiliging van de koopkracht en voor bescher ming van de sociale zekerheid zal ze zich niet zo snel op een zijspoor laten manoeuvreren. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid heeft al eerder van vakbondsvoormannen te horen gekregen dat zijn simpele aanwe zigheid in het kabinet geen garantie is voor meegaandheid bij de vakbewe ging. Inleveren? Het zal onvermijdelijk zijn. Maar dan wel duidelijkheid over nut en bestemming. Het gevecht om de minieme sociaal-economische ruimte m de komende jaren begint zich te ver harden. Ongeduld en ongeloofwaardig heid zijn daarin slechte raadgevers Het wordt hoog tijd dat er een eind komt aan het broddelwerk vdM Nederlandse j'ongen krijgt in Noorwegen 12 jaar wegens moord OSLO (ANP/DPA) - Een 16-jarige Ne derlander is vrijdag in het Noorse Mol de wegens verkrachting en moord ver oordeeld tot twaalf jaar. Na het uitzit ten van de straftijd blijft hij nog tien jaar onder toezicht van de Noorse jus titie. De rechtbank achtte bewezen, dat M van der M uit Hoorn op 28 juli in Mittet >West-Noorwegen) de 20-jarige Kart Mjanger heeft verkracht en vermoord-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1