PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Premiegrens aow met 7000 gulden omhoog Poolse leger controleert aankoop levensmiddelen Winter in Zwitserland INFLATIECORRECTIE BELASTINGEN 80 PROCENT ADVIESGROEP NAVO TENDEERT NAAR NULOPTIE Dode bi] aanslag Londen STAKINGEN ONDANKS OPROEP SOLIDARITEIT Wapenwedloop en vredesbeweging Af en toe regen Veel beioolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Tot matig en aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig toenemende zuidwesten wind 224e jaargang no. 253 Dinsdag 27 oktober 1981 -M. tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 itjngaj 3 ann« oradit ten. B] r steel etvfc| nuttp i doe •ankt». In di :rg vit nindn tmbljk oenn-i ;ra-r. i. 37 ren. Xi opi vena seis te sluiten alvn DEN HAAG-De premiegrens voor de aow wordt in 1982 verhoogd met ongeveer 7000 gulden: van 48.750 gulden per jaar naar ruim 55.000 gulden. Dat betekent een verhoging van de aow-premie voor mensen met een jaarinkomen van boven 48.750 gulden. Daartoe hebben de ministers Den Uyl {sociale zaken), Van der Stee (financiën) en Terlouw (economische zaken) maandag besloten. De drie ministers hebben voorts beslo ten de inflatiecorrectie in de belasting tarieven op 100 procent te handhaven. De feitelijke correctie komt echter neer op ruim 80 procent, het percentage dat minister Den Uyl had voorgesteld. Dat komt omdat via een extra belastinghef fing ook uitkeringen aan KNIL-militai- ren betaald moeten worden. Die belas tingheffing ls In de inflatiecorrectie ver werkt. Over een aanpassing van de tarieven ran belastingen en sociale premies zou den nog geen definitieve beslissingen ijjn genomen. Ook over andere maatre gelen. zoals de hoogte van de prijscom pensatie en de vraag of in 1981 - evenals dit jaar- het vakantiegeld moet worden afgetopt of zelfs verlaagd, heeft het ka binet nog geen standpunt ingenomen. Die kwesties dienen in eerste plaats ge regeld te worden in het arbeidsvoor waardenoverleg tussen werkgevers en werknemers. Bovendien kan het kabi net daar momenteel gezien zijn demis sionaire status geen bindende beslui ten over nemen. De maatregelen rond de aow-premie- grens en de inflatiecorrectie moesten echter maandag door het kabinet wor den genomen, ondanks die demissio naire status. Volgens het ministerie van financiën was het maandag de laatste dag om dat te doen. omdat anders de .agtt; ;lope ijwu dt ee toe* speten Hoe lang kunnen ouders hun kinderen bezighouden als de regen dagenlang met bakken uit de hemel komt en de verveling op de loer ligt? De West- Zeeuws-Vlaamse afdeling van het zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming wil daar nu iets aan doen. Met een cursus 'project voor ouders' willen vier docenten in twaalf lessen uit de doeken doen wat voor mogelü k- heden er zi)n. j PAGINA 3 vredesmacht De Europese Gemeenschap heeft gis teren binnenskamers voorzichtig posi tief gereageerd op mogelijke deelname van Nederland. Engeland. Frankrijk en Italië aan een internationale vre desmacht in de Sinai-woestijn. PAGINA 9 deeltijdarbeid Deeltijdarbeid is bij de rijksoverheid 6,5 procent duurder dan een volledige dagtaak, zo heeft het instituut voor so ciaal-wetenschappelijk onderzoek in Tilburg berekend PAGINA 10 wonder Niemand geloofde nog in een wonder, toch gebeurde het nog bij de wedstrij den biljarten om het persoonlijk kam pioenschap vierde klas libre. Sam de Kok met overmacht uit de proloog ge stapt, faalde zondag volkomen en Jür- gen Schipper passeerde toen de man uit Krabbendijke en greep de titel. PAGINA 11 voorbijgegaan Wat er in Amerika op het gebied van sportbegeleiding ook werd ontwik keld, geperfectioneerd en model-ge steld. aan de wielrennerij is dat alles voorbijgegaan. .Ze doen daar maar wat", concludeert Herman Krott, na een gastcollege van veertien dagen, in welke periode hij fletsles gaf aan de ploeg van een sponsor die draait op de naam en faam van Eric Heiden nieuwe tarieven niet meer tijdig in de tabellen kunnen worden uitgewerkt. Als dat niet voor 1 november is ge beurd. dan kunnen ook de werkgevers er niet tijdig in hun administratie meer rekening mee houden. Dat zou ertoe kunnen leiden dat de nieuwe taneven pas per 1 april 1982 in plaats van op 1 januari kunnen ingaan. BRUSSEL (ANP) - De bijzondere NA- VO-adviesgroep, die maandag in Brus sel bijeen was, heeft zich in zeer voor zichtige bewoordingen uitgesproken voor de 'nuloptie'. Dit houdt in dat de NAVO-landen geen cruise- en Pershing twee-raketten op hun grondgebied op stellen als op haar beurt de Sowjet- Unie bereid is zijn SS-20-keten aan ra ketten te ontmantelen. In het communiqué dat aan hetslot van de bijeenkomst, die door de Ameri kaanse onderminster van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger werd ge leid wordt gezegd dat het niet billijk is van de Sowjet-Unie nu reeds over te gaan tot een moratorium. „Dat zou de superioriteit van de Sowjet-Unie alleen maai' bevestigen, omdat Moskou reeds beschikt over 750 kernkoppen. Ook wordt er de nadruk op gelegd dat de NAVO-lidstaten er alles aan willen doen om het kernpotentieel in Europa op het laagst mogelijke peil te houden „Vandaar dat de NAVO-landen de on derhandelingen met de Sowjet-Unie, die op 30 november in Genève zullen beginnen, zeer ernstig maar ook loyaal zullen starten." zo staat m het commu niqué van de adviesgroep. „Echter een aanval tegen één van de landen staat gelijk met een aanval tegen allen." zo besluit de adviesgroep van de NAVO Een hooggeplaatste Amerikaanse amb tenaar meende dat het niet redelijk zou zijn als nu reeds de onderhandelingspo sitie van de VS voor Genève openbaar werd gemaakt „In nauw overleg met Washingtons bondgenoten wordt nog aan de gemeenschappelijke strategie gewerkt,zo zei hij maandag in Brussel regeling De overheid moet een speciale rege ling trefTen opdat de financiering van grote opknapbeurten van na-oorlogse woningen geen probleem zal opleve- ren.Deze wens sprak algemeen direc teur drs B G. A. Kempen van de na tionale woningraad maandag in Alme- Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 10 en 11 Radio en televisie: 12 Financieel: 13 Overigens werd er in Den Haag giste ren op gewezen dat het slechts om deel- beslissingen van het kabinet gaal. De ze besluiten alleen leveren nog niet het door het kabinet gewenste „inkomens- plaatje" op, dat uitgaat van een mati ging van min 1 procent voor de mini ma, tot min 4 procent voor de mensen met 140.000 gulden per jaar. Dat kan pas als ook het overleg tussen de socia le partners resultaat heeft opgeleverd. De definitieve besluiten kunnen daar om pas vallen wanneer Nederland weer een echt kabinet heeft. Bovendien moe ten de voorstellen van de ministers Den Uyl, Van der Stee en Terlouw - die door het kabinet gemachtigd waren knopen door te hakken - ook nog door de Twee de Kamer worden goedgekeurd. Oneens De bonden van middelbaar en hoger personeel zijn het niet eens met het fors optrekken van de premiegrens in de aow. Aanvankelijk werd daarbij zelfs gesproken - volgens een voorstel van Den Uyl - over een verhoging met 30.000 gulden. Voorzitter Van der Scha lie van de raad MHP zei maandag dat daardoor juist de middeninkomens het zwaarst worden getroffen, terwijl de la gere en hogere inkomens er relatief veel minder op achteruit gaan De besluiten die maandag zijn geno men zijn nauwelijks van invloed op de bezigheden van de informateurs De Ga- lan en Halberstadt. werd maandag op het ministerie van financiën gezegd. In het hele financieel-economisch kader is de invloed van deze voorstellen van marginaal belang, zo heette het. De informateurs zijn maandag doorge gaan met het werken aan een voorstel voor oplossing van de financiële proble men in het kabinet. Zij ontvingen 's middags de topambtenaren Lamers en Hol van het directoraat-generaal voor de sociale voorzieningen van het minis terie van sociale zaken, die hen de laat ste cijfers over de ontwikkelingen op hun terrein overhandigden. Het ging daarbij onder meer om de effecten van uitstel van het plan om een zelfbetaalde eerste ziektedag in te voeren. Uitstel van 1 januari naar 1 april van deze maatregel zou de schatkist ruim 300 miljoen kosten. Naar verwachting zullen de informa teurs woensdag een eerste gesprek hebben met de vijf meest betrokken ministers over hun eindvoorstellen. Voor dinsdag staan geen gesprekken met politici op het programma, al hou den de informateurs regelmatig de fractieleiders van CDA. PvdA en D'66 van hun vorderingen op de hoogte. De politie heeft maandagmorgen in diens woning in Haarlem het stoffelijk overschot aangetroffenvan een 26-jari- ge man. die overleed aan een overdosis heroïne LONDEN (AFP/UPI) - Een bomex plosie heeft maandagmiddag in het centrum van Londen zware schade aangericht en een dode geëist. Kort voor de bom in een toiletruim te van het hamburgerrestaurant Wimpy in Oxford Street explodeer de belde een man met een Iers ac cent het persbureau Reuter in Lon den met de waarschuwing dat in de cafetaria en twee andere plaatsen bommen van de IRA op springen stonden. De politie stuurde een deskundige naar de aangeduide plek om te proberen de bom on schadelijk te maken Het pakket ontplofte echter toen de man het onderzocht. Hij was op slag dood- De explosie blies praktisch de ge hele voorgevel van het eethuis weg. De politie ontruimde alle gebou wen in de naaste omgeving in ver band met de waarschuwing van de anonieme opbeller, dat er nog meer bommen waren geplaatst. Speur honden ontdekten even later een bom en een naburige winkel. Ook de derde bom werd gevonden. Vol gens de politie is het aan de vooraf gegeven waarschuwing te danken dat er niet veel meer doden zijn ge vallen. Er waren op het late midda guur veel bezoekers in de cafetaria. Deze konden tijdig een goed heen komen zoeken. Foto: het zwaar beschadigde pand. WARSCHAU (DPAAFP) - Ongeveer tweeduizend militaire 'opcratiegroe- pen' zijn maandag, voorzien van spe ciale volmachten van de regering, met hun werk in de Poolse gemeenten be gonnen. Zij moeten er op het platte land voor zorgen dat de aankoop van levensmiddelen soepel verloopt, dat de boeren beter voorzien worden van industriegoederen en dat recht en orde worden gehandhaafd. De groepen zijn volgens officieuze zegs lieden onbewapend en bestaan uit een variërend aantal militairen maar min stens vijf, De meesten zijn beroepssol daten. Zij worden bijgestaan door dienstplichtigen, terwijl de dienst plicht met twee maanden is verlengd. In Warschau vroeg men zich maandag af of het inzetten van de militairen een voorbereiding is van verplichte afleve ring, wanneer de toelevering aan de staatsinkoopkantoren door de boeren zo drastisch blijft verminderen. De stakingsgolf in verscheidene delen van Polen ging maandag ondanks de LUGANO - Zelfs in Lugano, een van de zonnigste plaatsen in Zwitserland, heeft de winter nu zijn intrede gedaan Niet alleen de temperatuur is fors gedaald, ook de neerslag heeft duidelijk winterse vormen aangenomen. Hier zijn sneeuwschuivers bezig de weg bij Monte Genert vrij te maken in een kerstkaartachtig decor. Het ni oproep van de leiding van Solidariteit voort. Solidariteit had opgeroepen zich aan te sluiten bij de eenuursstaking die woensdag gehouden wordt en andere stakingsacties in aparte bedrijven of gebieden na te laten of te beëindigen. In de gebieden Zielona Gora en Tarnobr- zeg. evenals in Zyrardow bij Warschau, werd maandag nog algemeen gestaakt. Stakingsbereidheid werd uitgeroepen in de stad Sosnowiecz in het kolenbek ken van boven-Silezie. Bijzonder ernstig is de staking in Tar- nobrzeg. waar een zwavelbedrijf en de staalfabriek Salowa Wola stil liggen. Beide zijn ook van belang voor de wa penindustrie. Maandag ging een bijzon dere commissie die door premier Jaru- zelski was gevormd, na hoe groot de schade is die door deze staking wordt veroorzaakt. In de tractorenfabriek Ursus bij War schau en in de staalfabriek Huta Wars- zawa is eveneens stakingsbereldheid uitgesproken- Parlement Polen stond maandag opnieuw voor een beslissende week. Van Politici werd vernomen dat het centrale comité nu donderdag in plenaire zitting bijeen zal komen, nadat deze al minstens een maal was uitgesteld. Dat is een dag na de algemene proteststaking van een uur die Solidariteit voor het hele land heeft uitgeroepen. Vrijdag komt het parlement bijeen De partij heeft zich tijdens hel weekeinde tegen schorsing van het stakingsrecht uitgesproken, die door het centrale co mité werd geëist. Een dergelijk wets ontwerp zou op verzet in het parlement stuiten. De partij zou ook voorstander zijn van vorming van een commissie voor nationale redding, waarin premier generaal Jaruzelski. de voorzitter van de democratische en de boerenpartij, primaat aartsbisschop Jozef Glemp en vakbondsleider Lech Walesa zitting zouden hebben. De voorgenomen een uursstaking wordt scherp verworpen door de Poolse massamedia. Warschaupakt De militaire raad van de strijdkrachten van het Warschaupakt zal "de komende dagen' in Boedapest vergaderen, zo heeft het Hongaarse persbureau MTI maandagavond meegedeeld- De mili taire raad maakt deel uit van het ver enigde oppercommando van het War- schuapakt en alle landen van het Oost blok zijn erin vertegenwoordigd. De raad werd na de invasie van Oost bloklanden in Tsjechoslowakije in au gustus 1968 opgericht. De opperbevel hebber van het Warschaupakt. de Rus maarschalk Viktor Koelikov. is voor zitter van de raad. [et spookbeeld van een nucleaire holocaust, die de dood van tientallen, moge lijk honderden miljoenen LacMd mensen tot gevolg zal heb- ben. begint de laatste tijd voor velen in het Westen nachtmerrie achtige vormen aan te nemen. De vrees, dat de ongerijmde, ongelimiteerde, niet te rechtvaardigen wapenwedloop tus sen de beide supermachten Sowjet- Unie en Verenigde Staten op een kwade dag in een catastrofe zal eindigen, bracht het afgelopen weekend in diver se Europese steden honderdduizenden betogers voor vrede op de been. Wat leeftijd en politiek betreft een bonte verzameling van mensen, die het atoomgevaar willen uitschakelen en die de voorgenomen stationering van Amerikaanse kruis-en Pershingraket- ten op grondgebied van West-Europa hebben aangegrepen voor de vrede te demonstreren. Plaatsing van deze mid dellange afstandsraketten betekent volgens de demonstranten verdere es- calering van de toch al toegenomen spanning tussen Oost en West. Zij zijn in principe tegen elke atoombewape ning, die zij als de grootste bedreiging beschouwen welke de mensheid ooit heeft uitgevonden. Terwijl in een lange periode van rela tieve ontspanning tussen Oost en West, voorzichtig op gang gekomen na de Cuba-raketten-crisis van 1962 en abrupt geëindigd met de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan eind 1979. de vrees voor een kernoorlog tussen Oost en West goeddeels was weggeebd, is de laatste tijd de angst voor een gewa pend treffen weer toegenomen. In uit spraken van politici en hoge militairen doemt West-Europa op als het slagveld, waar de nucleaire oorlog wel eens zou kunnen beginnen. De angst vindt een voedingsbodem in het besef dat zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten de afgelopen twintig jaar - nota bene de jaren van ontspanning - een geweldig arsenaal van alles vernietigend oorlogs tuig hebben opgebouwd, dat m staat is de wereld vele keren te verwoesten, als of één keer al niet één te veel is. Het wapengekletter klinkt in het Pentagon al even luidt als in het Kremlin. West- Europa, dicht bevolkt en in oppervlak te slechts een fractie van dc VS cn de Sowjet-Unie. voelt zich naakt en onvei lig togen deze grootste dreiging aller tij den. Het is dan ook niet zonder reden, dat de vredesmarsen juist in Europa op gang komen en record aantallen deel nemers trekken. Het heeft, zoals de En gelse The Times onlangs signaleerde, te maken met de natuurlijke morele af keer van de mens jegens de gedachte, dat kernwapens gebruikt zouden kun nen worden nu die wapens steeds 'dich terbij' komen. Met 'dichterbij' wordt bedoeld het gemak waarmee de laatste tijd over het i beperkt) inzetten van kernwapens wordt gesproken. Alsof het gaat om een aantal saluutschoten, die een evenement luister moeten bijzetten in plaats van vernietigingswapens, die in luttele seconden miljoenen kunnen doden. In verschillende steden waren de vre desdemonstraties (mede) georgani seerd door communistische groeperin gen. hetgeen de voorstanders van een harde lijn tegenover de Sowjet-Unie het argument in handen speelt dat 'Mos kou er achter zitHet onzuivere in de discussie is. dat elke anti-plaatsingsde- monstratie al snel als pro-Moskou wordt uitgelegd. Immers, slechts Mos kou is in die redenering gebaat bij het niet-stationeren van kruis- en Pershingraketton, die zijn gericht op militaire doelen in de Sowjet-Unie Een zelfde Sowjet-Unie. die - en dat mag niet worden vergeten - er geen proble men van maakt zogeheten SS-20-raket- ten, gericht togen honderden doelen in West-Europa, te plaatsen. In Moskou geen demonstraties. Wèl in het Westen look nog één in Oost-Duitsland, maar die was eenzijdig tegen de Navo); geluk kig kan dat hier. De tolerantie van de westerse democratieën gaat terecht zover, dat mensen hun onbehagen kun nen uiten door middel van demonstra ties. Van dat 'grote goed' maakt de vre desbeweging dankbaar gebruik. Dat verlangen naar vrede, naar een veilige wereld, vrij van elke nucleaire dreiging is niet nieuw: het manifesteerde zich ook vóór de tweede wereldoorlog, toen Hitler-Duitsland zich in razensnel tem po bewapende. Dat onder de demon stranten zoveel jongeren worden aan getroffen is niet zo verwonderlij k de na oorlogse generatie kan het Oost-West- conflict maar moeilijk bevatten. Het verlammende effect van een alles ver nietigende atoomoorlog sterkt de vre desbeweging in haar overtuiging, dat hoe dan ook wat tegen deze dreiging moet worden gedaan De tegenzijde van de medaille is evenwel, dat West-Europa zich bij elke vorm van eenzijdige ontwapening overlevert aan de genade of de ongena de van de Sowjet-Unie. Het rijke, hoog- gemdustriailseerde West-Europa, dat geen afdoende verdediging meer heeft, kan een verleidelijke prooi vormen voor een op expansie belust Rusland Ont wapening is daarom een zaak van en voor beide partijen. De overtuiging, dat zij een heilloze weg bewandelen als zij op deze wijze doorgaan, moet de partij en tot elkaar (kunnen) brengen De on derhandelingstafel en niet het slagveld Europa is de plaats waar de supermach ten elkaar moeten ontmoeten. Als het geweten van bezorgde volkeren dient tSlot zie pagina 3 kolom 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1