3 !0¥!I1CSALE ZEEUWSE COURANT Egyptische wens om vrede onderstreept Toch wilde stakingen in Polen ondanks oproep Solidariteit Massale betogingen tegen kernbewapening 'Open huis': vier auto's gestolen kleintjes IN VIJF EUROPESE HOOFDSTEDEN GENERAAL PROTEST Politieauto's zonder benzine Lubbers: tegenstellingen niet al te veel opkloppen KAMAL HASSAN ALI IN ISRAËL Af en toe zon Wisselend beioolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 9 gr Matige westelijke iDind 224e jaargang no. 252 Maandag 26 oktober 1981 TEL AVTV (REUTER/DPA/AFP/UPI) - De Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali is zondagmorgen in Tel Aviv aangekomen voor een driedaags bezoek aan Israël. Zowel Ali als de Israëlische minister van defensie Ariel Sjaron onderstreepte dat het bezoek een bewijs is van de vastbeslotenheid van Egypte voort te gaan met zijn streven naar vrede in het Midden-Oosten. De Egyptische bewindsman zei dat president Hosni Moebarak 'uiting heeft gege ven aan zijn wil de voetstappen te volgen van wijlen president Sadat. daarmee de wil van het volk vervullend." Volgens Israëlische regeringsfunctio narissen ziet men in Jeruzalem het be zoek van Ali als een proef op de som of de houding van Egypte tegenover Is raël is verhard. De Egyptische bewinds man heeft vandaag ontmoetingen met de Israëlische president Navon. met premier Begin, met zijn collega Sjamir. en met de delegaties die de besprekin gen voeren over autonomie voor de Pa- lestijnen. Het Egyptische ministerie van buiten landse zaken heeft zaterdag een verkla ring van Israels minister van buiten landse zaken. Sjamir. als zou Jordanië dé Palestijnse staat bij uitstek zijn. ver worpen als een schending van de ak koorden van Camp David van 1978. Sjamir had in een vraaggesprek gezegd dat het doel van de huidige onderhan delingen over Palestijnse autonomie niet was 'het creëren van een staat voor een staatloos volk' omdat de Palestij- nen „al hun staat hebben en hun land heet momenteel Jordanië". De Israëlische oppositieleider Sjimon Peres, die een bezoek brengt aan Cairo, meent dat de nieuwe Egyptische presi dent Hosni Moebarak er alle vertrou wen in heeft dat het vredesproces in het Midden-Oosten wordt voortgezet ROTTERDAM - Sinds enkele dagen staan er 35 surveillancewagens van de Rotterdamse politie, die op benzine lo pen, in de garage. Ze zullen daar voor lopig blijven. Dit omdat ook de Rotter damse politie slachtoffer van de ge meentelijke bezuinigingen is gewor den. Commissaris L. Fonkert zal het college van B en W van Rotterdam inlichten. De meeste wagens van de Rotterdamse politie rijden niet op benzine maar op gas. Functionarissen van de politie dringen al jaren aan op uitbreiding van het wagenpark. en dat er mogelijk andere Arabische landen bij worden betrokken. Na een gesprek van een uur met Moeba rak zei Peres dat hij op zijn beurt erop vertrouwt dat Egypte zijn vriendschap pelijke betrekkingen met Israël hand haaft. De Israëlische oppositieleider prees de vermoorde Egyptische leider Anwar Sadat en zei dat 'je een mens kunt do den maar dat je geen idee kunt ver moorden." Ongeveer 80 000 mensen hebben zater dagavond in Tel Aviv deelgenomen aan een manifestatie ter nagedachtenis van president Sadat van Egypte. Vredesmacht Syrië heeft zondag officieel laten we ten dat de deelneming van Franse, Britse en Italiaanse troepen aan de in ternationale vredesmacht in de Sinai van invloed zal zijn op de betrekkin gen tussen de Arabische landen en Eu ropa. Washington heeft onlangs een beroep op Engeland. Italië en Frankrijk ge daan deel te nemen aan deze internatio nale vredesmacht die volgens de ak koorden van Camp David op 25 april de Israëlische troepen in de Sinai zal ver vangen De Syrische onderminister van buiten landse zaken, Naser Kaddocr. ontbood de ambassadeurs van de landen van de Europese Gemeenschap en Het hun we ten dat het afstaan van troepen voor dit doel beschouwd zal worden als 'deelneming van Europa aan de ak koorden van Camp David' Nederland zou in principe bereid zijn troepen af te staan voor de vredes macht in de Sinai. Order 60 miljoen voor RSV-Heusden HEUSDEN (ANP) - Rijn-Schelde-Ver- olme heeft een order in de wacht ge sleept van ruim zestig miljoen gulden voor de bouw van een zware-lading- schip voor Doek Express Shipping BV in Rotterdam. Het dokschip is het vier de in een serie doe RSV voor het Rot terdamse bedrijf heeft gebouwd. Het schip wordt gebouwd op de RSV-werf in Heusden, die daarmee tot eind 1982 is volgeboekt. Het nieuwe te bouwen dokschip heeft een totale lengte van 163 meter, tien meter langer dan zijn drie voorgangers. Het zal in april 1983 worden opgeleverd. TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn uit de showroom van Garage Vervaet aan de Langercksestraat in Terneuzen vier nieuwe personenwagens van Mercedes gestolen. Zij vertegenwoordigen een geza menlijke waarde van 400.000 gulden. De gemeentepolitie van Terneuzen heeft de diefstal in onderzoek, maar beschikt nog over geen enkele aanwij zing. Garage Vervaet heeft pas onlangs het dealerschap van Mercedes Benz in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen toegewezen gekregen Dat werd afgelopen vrij dag en zaterdag gevierd met een 'open huis'. De importeur had daarvoor de nieuwste modellen van het merk beschikbaar gesteld en naar Terneuzen laten overbrengen. Zaterdagnacht werden die wagens gestolen. De garage ontdekte de diefstal zondagmorgen ep deed even na half twaalf aangifte bij de politie. Haarjansdam herstelde zich zaterdag middag wonderbaarlijk van een mau- ge eerste helft tegen Bruse Boys Bruse Boys had voor rust wel het beste spel, maar nam slechts een 2-1 voorsprong. Na de hervatting nam de Zuidholland se ploeg het Initiatief over en haalde nog een gelijkspel PAGINA 16 tweede jeugd De Belg Mare Nevens verraste zichzelf met een zege in de Vlissingse Boule vardloop. De atleet kon maar niet be grijpen dat hi), hoewel hij slechts naar Zeeland was gekomen om zich met Ne derlandse topatleten te meten, met de ter gmg strijken. Nevens is specialist op de middenafstand, maar hoopt op een 'tweede Jeugd' op de vyf kilometer Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10.11,13.15 en 16' WARSCHAU (UPI/REUTER/AFP/ DPAl - De oproep om een eind te ma ken aan de wilde stakingen in Polen die vrijdag werd gedaan door de „na tionale commissie", het hoogste or gaan van de vakbond Solidariteit, scheen zondag niet veel gehoor te vin- den bij de basis in dc provincies. 3 Uit kringen rond Solidariteit werd ver- 1 nomen dat de algemene stakingen in de provincie Enten. Zielona-Gora en Tar- i nobrzeg. die al ruim twee weken aan de 4 gang zijn. ook zondag nog werden i voortgezet. In Zielona-Gora staken on geveer 150.000 arbeiders. Zij eisen een gesprek met de autoriteiten over het ontslag van enkele leden van Solidari teit In Tamobrzeg zijn ongeveer 120 000 arbeiders voor de derde dag niet aan het werk ..Onze lijst van eisen be vat 85 punten zo zei een woordvoer der. „De belangrijkste zijn het vergro ten van de voedselvoorraden, meer hui zen en het verdwijnen van corruptie op hoge posten" Een woordvoerder van Solidariteit in Warschau zei zondag dat dit de enige twee actieve stakingen in Polen zijn. naast de bezetting van fabrieken in Zy- rardow. bij Warschau, door 12 000 arbei ders. Zij protesteren tegen het gebrek aan voedsel Vlees is daar het grootste probleem en demonstranten in Zyrar- dow zeiden dat zij drie of vier dagen in de rij moeten staan om vlees te kunnen kopen Lech Walesa, juist terug uit Frankrijk, voerde zondag een „uiterst belangrij ke" bespreking met de plaatselijke lei der van dc Vakbond. Jan Kulaj. Onderwerp van gesprek waren het voedselgebrek en dc algemene staking die voor woensdag is vastgesteld. Tot die staking besloot vrijdag de „natio nale commissie" van Solidariteit in een poging de wilde stakingen en pro testacties te kanaliseren. De Poolse regering waarschuwde Soli dariteit zaterdag dat de besprekingen tussen de partijen „alle zin verliezen als de vakbond niet ophoudt met zijn poli tiek van oppositie in de vorm van sta kingen De „regeringscommissie voor de relaties met de vakbonden" gaf een verklaring uit waarin de vakbond wordt verweten, „een economische oor log te voeren door de produktie te sabo teren" De regeringscommissie erkent dat de „autoriteiten in het verleden zware economische fouten hebben be gaan". maar ze veroordeelt de stakin gen „die het land naar de afgrond lei den". De verklaring houdt verband met de door Solidariteit aangekondigde alge mene staking van woensdag. „Het sta kingswapen is niet alleen gericht op de slaap van de regering maar op de slaap van de gehele maatschappij", aldus dc regeringscommissie. In het Oostduitse Potsdam demon streerden zondag 50.000 personen tegen de 'herbewapening van de NAVO', zo meldde het Oostduitse persbureau ADN. Volgens ADN richtten de demon stranten in Potsdam boodschappen aan de „betogers voor de vrede in Parijs en ander Europese steden". „Net als in Parijs, Brussel en Oslo", veroordeelden zij „de gevaarlijke aggressie van het im perialisme tegen de vrede en veiligheid van de vokeren", aldus ADN Zaterdag betoogden honderdduizen den mensen in Rome en Londen voor de vrede en'ontwapening in oost en west. In Londen deden meer dan hon derdduizend mensen mee aan de groot ste manifestatie sinds de tweede we- PARIJS/BRUSSEL/ROME/LONDEN - Honderdduizenden Europeanen hebben in het weekeinde betoogd tegen de kernwapen wedloop en de modernisering van de Amerikaanse kernwapens. In Parijs liepen zondag tienduizenden betogers mee in een optocht die was georganiseerd door de Franse 'beweging voor vrede'. Voorts waren de Franse communistische partij, de vakbond CGT, de katholieke werkende jeugd, de milieuorganisatie 'Greenpeace' en talloze pacifistische bewe gingen verantwoordelijk voor de organisatie. De demonstranten begonnen hun mars bij het museum 'Georges Pompidou'. Zij droegen borden met leuzen als 'geen Pershings en geen SS-20. ontwapening roor vrede' en schreeuwden anti-Ame rikaanse leuzen. Een aantal betogers droegen gasmaskers en kartonnen mo dellen van kernkoppen. De organisato ren lanceerden op een bijeenkomst hun 'oproep van Parijs'. Daarin wezen zij op de 'absurditeit van het doorgaan van de iemwapenwedloop' en zeiden zij dat de pacifistische beweging in Frankrijk sierker op de voorgrond zal treden „om toe te zien dat de Franse regering initia tieven voor de vrede neemt en de wil tot vrede uit, wat belangrijker is dan erover te praten en te onderhandelen". In Brussel betoogde zondag tussen de 100.000 en 120.000. meest jonge, mensen tegen kernwapens in oost en west en voor een kernwapen vrije zone m Euro- i. De mars werd georganiseerd door het overlegcentrum voor de vrede, het Vlaamse actiecomité tegen atoomwa pens en het nationale actiecomité voor trede en ontwikkeling. In de kilometers lange stoet werden leuzen meegedra gen als 'Pershing, Cruise, neutronen bom, neen. afbouw SS-20" en „geen kernwapens, niet in België en niet in HILVERSUM (ANP) - De tegenstellingen tussen de visies van PvdA en CDA moe ten niet te veel worden opgeklopt. Er zijn tal van punten waar we het wel mei elkaar over eens zijn. Laten we daarmee beginnen. Dit zei CDA-fractieleider Lub bers zondag voor de radio Volgens Lubbers gaal het ook bij het CDA om het herstel van de werkgelegenheid en de economie. Maar de aanpak van de werkloosheid is niet op een dag aan te pakken. Je moet in fases durven werken," aldus Lubbers Hij zei dat het moeilijk zal zijn om uit de crisis te komen, mede gelet op de 'erg harde' punten in het regeerakkoord, zoals terugbrenging van het financieringstekort en geen verdere belastingstijgingen. Wijzend op de houding van de PvdA zei de CD A-fractieleider: .Als je het met zon soepele man als Van der Stee niet eens kan worden, moetje natuurlijk zelf gaan twijfelen of je misschien tegenover hem een verkeerde houding aanneemt'' reldoorlog. De betogers verzamelden zich in Hyde Park, waar zelfs overle venden van de atoombom op Hirosji- ma aanwezig waren. De organisatoren van de demonstratie de Britse „cam pagne voor nucleaire ontwapening", schatte het aantal deelnemers op 250.000. Dc Britse oppositieleider, Mi chael Foot, bevestigde het voornemen van de Labourpartij bij een regerings wisseling te gaan werken aan nucleai re ontwapening. In Rome waren zaterdag 300.000 men sen samengestroomd voor een vredes demonstratie De oproep tot de beto ging kwam van meer dan 500 vredesco- mites en de communisten, kleine linkse partijen en vakbondsafdelingen sloten zich daarbij aan. De leiders van de Ita liaanse regeringspartijen, tot en met de sociaaldemocraten en de socialisten, meden de demonstratie die zich vooral richtte tegen de. door het Italiaanse parlement besloten, plaatsing van ra ketten voor de middellange afstand op Sicilië. In Londen verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cas par Weinberger, dat de deelnemers aan de campagne voor nucleaire ontwape ning serieus moeen worden genomen. Voor zijn vertrek naar Washington zei Weinberger dat „alles wat 150.000 men sen naar een demonstratie trekt se rieus genomen moet worden, maar dat dit niet de politiek van de regeringen zal veranderen". „Het is zeer begrijpe lijk", aldus Weinberger, „maar hel is een slechte methode om te bereiken PAGINA 2 verzet Een tiental leden van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevange nen hebben zaterdag het verzetsher- denkingskruis 1940-1945 gekregen. Burgemeester P. J. G Molthoff van Hulst speldde de onderscheidingen op. PAGINA 3 regeerakkoord Het congres van de PvdA wil vasthou den aan het regeerakkoord. Het Lijmen van de breuk in het kabinet is alleen mogelijk in het kader van die overeen komst, aldus de socialisten. Het PvdA- congres schaarde zich zaterdag met de uitspraak dat de minimum-inkomens niet meer dan een procent in koop- kracht achteruit mogen gaan en dat aan het werkgelegenheidsplan moet worden vastgehouden, achter de poli- tieke leiders van de party. PAGINA 9 psv-ajax Ajax heeft de uitwedstrijd tegen PSV met 3-0 verloren. De Eindhovense lei ders in de eredivisie kwamen wat moeiiyk op gang en lieten het initlatiel aan Ajax. Tot rust bleef het 0-0. In de tweede helft rolde PSV de Amster dammers op. Het werd 3-0 door doel punten van Poortvliet en Geels (2) wat wij allen willen: nooit meer oor log". PAGINA 11 vergeten Zierlkzee kan het 3-2 verlies tegen Ter neuzen vergeten. De formatie van trai ner Bas de Zeeuw maakte gisteren kor te metten met Goes. Kees Verkaart had een belangryk aandeel in de winst. Hi) nam drie van de vyf doelpunten van Zierlkzee voor zijn rekening PAGINA 15 herstel De Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hasan Ali lrechts i hier bij zijn aankomst zondag op het vliegveld van Tel Aviv voor een drie daags bezoek aan Israel. Een van de vele duizenden betogers tegen kernbewapening in Rome het er weinig twijfel over bestaan legen welk land hij zijn protest vooral richtte. Getooid met een sinister masker had hij zich in het uniform van een Amerikaanse generaal gestoken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1