REGEN STAGNEERT HET OOGSTWERK bcrco Gs willen eiland Tholen in streekplan opnemen Vlissinger richt expositie in over illegale pers in oorlog 'n huis vol fijne winter mode uwmcw MEER GELDINGSKRACHT UITBREIDINGSPLAN PZC/provincie bi, GOES - MIDDELBURG - VLISSINGEN Geen boete ondanks parkeerovertreding in Retranchement OOSTBURG - Wel schuldig, dus strafbaar, maar geen boete. Dat was de conclusie van kantonrech ter mr C. van Hees donderdagoch tend in Oostburg in het geval van de fout-parkeerder G. L. uit Krim pen aan de Lek. L. had zijn auto geparkeerd aan de Duinweg in Retranchement. in de overtuiging dat hij daar wél mocht parkeren. Die overtuiging was me de gebaseerd op het feit dat enkele agenten verder aan de Duinweg bonnen aan het schrijven waren, maar kennelijk geen belangstelling hadden voor de twee auto's waar tussen hij zijn voertuig parkeerde. Tot zijn grote verbazing hadden beide auto's toen hij bij zijn auto terugkwam nog steeds geen bon, maar tussen zijn ruitewisser zat wel een briefje. L. was zo verbaasd, dat hij duidelijkheid was gaan vragen op het groepsbureau in Oostburg. maar daar maakte de aanwezige wachtmeester de zaak alleen maar verwarrender. En de man die de bon had geschreven was gaan eten. werd wel telefonisch om uitleg ver zocht. maar kon die ook niet ver schaffen. Verwarring dus, zij het niet bij offi cier van justitie mr J. van Marion, die gewoon het gebruikelijke tarief van vijitig gulden boete eiste. Die andere twee hebben gewoon geluk gehad, maar dat maakt u niet min der schuldig, zo vond de officier Schuldig, oordeelde ook mr Van Hees. Alleen vond hij dat het bij die schuldig-verklaring kon blijven Geen boete dus. VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 UITGEBREIDE COLLECTIE ONDERGRONDSE BLADEN VLISSINGEN - „Lopende in de Scheldestraat in Vlissingen had ik van melkboer Poppe het onder grondse blad 'Trouw' gekregen, om het thuis af te geven aan mijn vader, die in het verzet zat. De melkboer baalde het uit een melkbus op zijn wagen. Ik stopte het blad onder mijn jasje. Bij het passeren van een Duit se voorraadwagen, getrokken door paarden, viel het blad op de grond. Ik zag dat de Duitse Feldwebel die op de bok zat, van de wagen sprong en het opraapte. Toen nam ik de be nen". Zo beschrijft T. M. Muller hoe hij in Vlissingen werd aangehouden in 1944, omdat hij in het bezit was van het toen ondergrondse blad 'Trouw'. Dit verslag van zijn arres tatie en latere ontsnapping maakt onderdeel uit van de tentoonstelling over met name de rol van de onder grondse pers. in Zeeland tijdens de oorlogsjaren 1940-1945, die van vol gende week dinsdag tot en met vrij dag in de bovenzaal van café-bar 'The Flying Dutchman' in Vlissin gen is te zien. De tentoonstelling bestaat uit onge veer 5000 ondergrondse bladen uit Nederland, waaronder ook enkele uit Zeeland, zoals 'Overzicht der nieuws berichten' uit Middelburg en het met de hand geschreven 'De Vrije Schel- destroom' uit Vlissingen. Daarnaast worden ongeveer 125 dia's getoond. „Dit materiaal is nog nooit eerder in Vlissingen tentoongesteld", zegt Louis Muller, van wie deze documen tatie afkomstig is. Bovendien toont de expositie ongeveer 200 modellen van tanks, pantsers, geschut, vlieg tuigen en dergelijke, van de Vlissin ger Victor Provoost (31). „Misschien kan deze tentoonstelling met name de jeugd erop wijzen, hoeveel Vlissin gen eigenlijk heeft geleden in de oor log". zegt mede-organisator Ame Kamstra. „Over de betekenis van de ondergrondse pers voor het verzet is eigenlijk met zoveel bekend", vult Muller aan. „De meeste aandacht gaat naar de geweldadige verschijn selen van het verzet, zoals uniformen en wapens. De pers was echter niet zo geweldadig. Er werd niet met wapens gelopen en geschoten Maar de straf was hetzelfde, wantje kreeg ook uit eindelijk de kogel", vertelt Muller, zelf geboren en getogen Vlissinger „Maar er is ook veel gevochten in Vlissingen. Dat is echter altijd weinig in de publiciteit gekomen. Er bestaat ook niet zoveel documentatie over. zuu^ over het verzet in het midden van het land", meent Kamstra. „Dat komt ook, omdat wij hier veel bombardementen en watersnode hebben gehad. Dan raakt alles weg", verzucht Muller. Hij is zelf bij een van de hevigste bombardementen van Vlissingen als enige overlevende uit een schuil kelder gekomen, waarin 17 andere personen het leven lieten. Onder hen bevond zich zijn vriend Chris de Vries, toen 14 jaar. Hij was zelf 16. Het gebeurde op 15 augustus 1943 en hij heeft er een uitgebreid verslag van gemaakt, dat ook wordt geëxpo seerd, naast de verslagen van vele andere personen van aangrijpende gebeurtenissen. „De kelder ging te keer als een schip op de ruwe golven en ik bad Onze Lieve Heer dat hij ons zou sparen schrijft hij „Het dak werd openge spleten en ik zag de lucht, die niet meer rood was. Maar er hing een mis tige nevel. De scherven suisden aan alle kanten rond mij heen en ik reali seerde mij, dat ik nog leefde. Ik hoor de ook gehuil en hulpgeroep vanon der de grond, want de hele kelder was ingestort Mijn hoofd stak boven de grond uit en ik keek rond mij heen Ik zag het achterwerk van een Duitse soldaat. Zijn bretels van zijn broek waren gescheurd en hij riep Lieber Got. hilfe mir'. Ik nep terug: „Ik zal je helpen", maar tegen de tijd. dat ik mezelf er uit had gewerkt, was alles m de kelder stil. Later heb ik Chris nog gezien. Hij lag met een kaartje rond zijn nek in een gang van het zieken huis". Ontsnapping Behalve deze persoonlijke verslagen, bezit Muller ook een zeer uitgebreide collectie ondergrondse bladen. In de oorlogsjaren begon hij ze al te verza melen „Mijn vader was in het verzet en zo kwamen mij n broer en ik in aan- rakmg met de ondergrondse bladen Wij brachten ze wel eens rond en mijn broer is daarbij nog eens gepakt. Hij wist echter ook weer te ontsnappen", vertelt hij. In Zeeland bestonden er niet zo veel ondergrondse bladen. „Wij lazen vooral de Zeeuwse editie van Trouw Maar je had hier ook het Overzicht der Nieuwsberichten" uit Middelburg, dat per week verscheen en 'De Vnje Scheldestroom' uit Vlis singen. dat helemaal met de hand werd geschreven. De uitgever is mij onbekend. Ik zou daer best wel eens meer over willen weten", zegt Muller. Hij bezit ook alle exemplaren van 'De Vrije Zeeuw', die op 16 november 1944 voor het eerst verscheen, zeer kort na de bevrijding van Zeeland. De laatste uitgave was nummer 54. op 24 januari 1945. Daarna verscheen de PZC. Muller bezit niet alleen veel docu mentatie, die ook is geraadpleegd voor het boek 'Zeeland in de oorlogs jaren 1940-1945' van De Bree, maar zal ook twee uniformen exposeren. Het uniform van de Landwacht van de NSB noemt hij zeer zeldzaam, om dat die kort na de oorlog zoveel mo gelijk zijn vernietigd. Hij heeft het jasje en de pet gekregen van het ste delijk museum van Vlissingen. on geveer een halfjaar geleden. Inmid dels heeft hij het uniform geheel compleet kunnen maken. Tijdens de tentoonstelling is ook het uniform van een Duitse soldaat te zien. De geëxposeerde wapens zijn afkom stig van F. van Soest uit Oost-Sou burg. De tentoonstelling is van dins dag 27 tot en met vrijdag 30 oktober geopend van 10.00 tot 20.00 uur en gratis toegankelijk. Louis Muller uit Vlissingen, naast het uniform van de landwacht, met enkele voorbeelden van ondergrondse bladen uit de jaren 1940-1945. IADVERTENTIEi Veel landerijen - zoals hier op Tholen - hebben te lijden onder de overvloedige regenval van de laatste weken. Wonen maakte op de bijeenkomst in Tholen gewag van het dilemma waar de woningbouwcorporaties zich steeds meer voor geplaatst zien. Het is zo lang zamerhand een ondoenlijke zaak om nog tegen schappelijke huren te bou wen. zo meende Elenbaas. Hij zag ook een te klein verschil in prijs tussen een kleine woningwetwoning en een groter type. „We zullen er niet aan ontkomen om een woningtype te ontwerpen waar wu vyftien jaar geleden dankbaar af scheid van hebben genomen", zei de voorzitter van Beter Wonen. Ondanks deze pessimistische geluiden was de bijeenkomst in Tholen een feestelijke aangelegenheid. De stich ting Beter Wonen voegde namelijk de tweeduizendste woning aan haar be stand toe. Het ging hier bovendien om één van de twaalf houtskeletbouw-wo- ningen (aan de Touwslagersdreef in Tholen) die bij wijze van experiment zijn neergezet. Gedeputeerde Boersma overhandigde de sleutels van het huis aan dé nieuwe bewoners, de familie Van Loon uit Bergen op Zoom. Dorpscentrum Vogelwaarde viert tienjarig bestaan VOGELWAARDE - De stichting Dorps centrum Vogelwaarde houdt van vrij dag 30 oktober tot en met zaterdag 7 november een feestweek in verband met de viering van het tienjarig be staan. Burgemeester mr M. Somers van Honte nisse verricht 30 oktober om 19.30 uur de officiële opening van de feestweek. Dan volgt om 20.00 uur een optreden van de volksdansgroep HmNaguilaenEHBO-demonstraties vmorgd door de afdeling Vogelwaar de. Zaterdag 31 oktober worden de activi teiten in het dorpscentrum in Vogel waarde voortgezet met een volleybal toernooi, georganiseerd door Athana- tos uit Kloosterzande. Die wedstrijden beginnen om 9.30 uur en om 14.00 uur beginnen de judowedstrijden. De zon dag is gereserveerd voor de schutters. Om 14.30 uur begint in het centrum een tndoorschieting. De schooljeugd komt maandag 2 november aan bod. Dan is er «n filmavond en wordt de uitslag van de tékenwedstrijd ter gelegenheid van bet tienjarig bestaan bekend gemaakt. De filmavond begint om 18.30 uur. Verder houdt de stichting een indoor- benkamp tussen verenigingen uit de gemeente. De tienkamp is verdeeld over dinsdag 3 en donderdag 5 novem ber en begint op beide dagen om 18.30 uur. Woensdagmiddag om 13.30 uur is er een gaaibolling voor bej aarden en om 19-00 uur beginnen de open gaaibol- tampioenschappen. Vrijdag 6 novem ber is er vanaf 14.00 uur een ontspan- aingsmiddag van de Zonnebloem met een optreden van zangeres Corry Ko- amgs en Borah en Sabdy. Het zangkoor Stoppeldijk verzorgt vanaf 20.00 uur een zangavond. Het optreden van de Vlaamse zanger Willem Vermandere op aterdag vormt de afsluiting van de feestweek. Dit concert begint om 20.00 uur Tevens wordt tijdens deze avond ie uitslag van de loterij bekendge maakt. CDA-vrouwen Vlissingen over 'Vrede en veiligheid VLISSINGEN Het CDA-vrouwenbe- raad Vlissingen houdt donderdag 29 ok tober een bijeenkomst over 'Vrede en veiligheid' in het jeugdgebouw van de Petruskerk te Vlissingen. De bijeen komst begint om halftien 's morgens. Inleider is de heer M. Juursema. hoofd van het CDA-bureau Zeeland. GOES - Het binnenhalen van de oogst op de Zeeuwse akkers - aanvankelijk voorspoedig verlopen - stagneert de laatste tijd als gevolg van de voortdurende regenval. Er is met name een achterstand ontstaan bij het binnenhalen van de aardappelen en uien. Ook het ploegen van het land en het zaaien van de winter tarwe is enigszins aan vertraging onderhevig. Van een 'panieksituatie' is echter geen sprake, zo verzekerde een woordvoerder van het consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes donderdag desgevraagd. Hoofd voorlichtingszaken van het con sulentschap, ing F. Vader, vertelde dat de boeren wel watgewend zijn, wanneer het gaat om weersomstandigheden die roet in het eten gooien bij de oogstwerk- zaamheden „Maar natuurlijk wil ie dere boer het liefst zo snel mogelijk de Natuurwerkkampen in Zeeuwsch-Vlaanderen NIEUWVLIET - De regio Zeeland van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) houdt zaterdag 7 en zondag 8 november een werkkamp ia Zeeuwsch-Vlaanderen. Het kamp is bedoeld voor iedereen in de leeftijd van ongeveer 15 tot en met 25 jaar. Er wordt beide dagen gewerkt op 'De Repe' nabij Nieuwvliet. Het werk gebeurt voornamelijk metschop, bül en zaag. Verder is er 19 en 20 december een werkkamp in Aardenburg. oogst achter de rug hebben en de win tertarwe hebben ingezaaid", stelde hij. Ing Vader legde er de nadruk op dat extreem slechte toestanden tot nog toe niet voorkomen (zoals bijvoorbeeld in 1974 toen de agrariérs door een uitzon derlijk nat najaar in de knel raakten). De deskundigen van het consulent schap schatten dat nog ongeveer de helft van de uienoogst op het land ligt. Er zitten zelfs nog uien in de grond. Met het rooien van de uien is wat later be gonnen. omdat ze wat later njp waren. De groei was namelijk vertraagd door een koud en nat voorjaar. Van de aard appelen was het grootste gedeelte on der gunstige omstandigheden gerooid. Reeks inbraken in Schoondijke SCHOONDIJKE - Onbekenden heb ben woensdag tussen één en zes uur in braken gepleegd in drie woningen in Schoondijke. Uit de woningen van M. S. A. van de S. en J. M. werden sieraden en geld ontvreemd. De hoeveelheid geld en de waarde van de sieraden kon de politie niet mededelen. Gemiddeld zit ln Zeeland nog ongeveer tien procent in de grond Dat verschilt van regio tot regio nogal: zo zijn de aardappelen op Schouwen-Duiveland vrijwel overal gerooid en in Zeeuwsch- Vlaanderen zitten er nog veel in de grond. Wanneer het slechte weer aan blijft houden, kan het rooien moeilijk worden, terwijl lagere temperaturen een grotere kans op rooibeschadiging (stootblauw) geven. Van de suikerble ten moet ongeveer 45 procent nog geoogst worden, maar een zorgenpunt' is dat niet. Wel hadden de suikerfabrie ken enige moeite om de aanvoer op peil te houden. Werkgroep Vlissingen wil eerst riolering, dan pas bestrating VLISSINGEN - De werkgroep Grave- straat van het wijkcomité binnenstad in Vlissingen heeft het gemeentebe stuur verzocht haast te maken met de aanleg van de riolering Oranjedijk Landingstraat. In een brief aan het col lege van b en w van Vlissingen geeft de werkgroep blijk van enige ontsteltenis omdat de aanleg van de sierbestrating door rijkswaterstaat is gepland vóór de aanleg van de riolering. Het komt erop neer dat de bestrating dan moet worden opgebroken ais die er juist een paar maanden ligt. De werk groep Gravestraat vindt dat de bewo ners al genoeg overlast hebben onder vonden van de dijkwerken. Het college wordt verzocht wat meer contact te houden met rijkswaterstaat, zodat de twee uit te voeren werken ln eikaars verlengde komen te liggen. THOLEN - Gedeputeerde staten van Zeeland overwegen haast te maken met het opstellen van een streekplan waarin het eiland Tholen is opgenomen. Een dergelijk streekplan zou meer geldings kracht geven aan het uitbreidingsplan voor de stad Tholen, Buitenzorg II, dat vorig jaar door de Raad van State grotendeels naar de prullenmand is verwezen. Een en ander deelde gedeputeerde mr J. P- Boersma donderdag in Tholen mee op een bijeenkomst waarbij de tweeduizendste woning van de stichting Beter Wonen in gebruik werd genomen. Mevrouw V. F. T. vanLoon-Bijlhouwer krijgt de sleutels van haar nieuw huis, de tweeduizendste ivoning van de woningbouio- corporatie Beter Wonen, uit handen van gedeputeerde mr J. P. Boersma. De gedeputeerde stelde dat de Raad ua State ten onrechte alleen was uitr jtgaan van landelijke nota's op het ge bied van ruimtelijke ordening en het streekplan West-Brabant; de Zeeuwse nota bewonlngspatroon waarin de groei van alle plaatsen in Zeeland keu rig staat verwoord was in de uit spraak up de Kroon niet terug te vinden. Dan wordt er onredelijk gemeten", al dus mr Boersma. In de nota bewonings patroon heeft de stad Tholeri een - be scheiden - opvangfunctie voor West- Brabant. Het bestemmingsplan Bui tenzorg II (waarin ongeveer 160 wonin gen waren geprojecteerd) sluit in zover re dan ook aan bij de nota bewonings- Mtroon. De streep die de Raad van State door st plan trok kwam zowel de gemeente Iholen als het provinciaal bestuur van Zeeland als een volslagen verrassing. De beslissing van de Kroon zette de Zeeuwse nota min of meer op losse schroeven. In overleg met de provincia le planologische dienst werd besloten iel uitbreidingsplan voor de stad Tho- üi. in een wat gewijzigde vorm omdat bet 'nee' van de Kroon onherroepelijk a opnieuw in roulatie te brengen. En ditmaal wil ook het dagelijks bestuur ran de provincie zijn schouders onder deprocedure zetten; tenslotte is de no ta'bewoningspatroon en daarmee het beleid van de provincie, in het geding. Uit de woorden van gedeputeerde Boersma bleek dat het provinciaal be stuur denkt de nota bewoningspatroon hard te kunnen maken in een streek plan; Tholen is nog steeds niet in een dergelijk streekplan ingepast. Overi gens gaf mr Boersma niet aan wat de geografische reikwijdte van het streek plan zal zijn. Meerhuizen De gedeputeerde betoogde voorts dat het provinciaal bestuur wel van plan is de nota bewoningspatroon enigszins te herzien. Zo is de bevolking van het eiland Tholen sneller gegroeid dan de natuurlijke aanwas. Dat betekent na een aantal jaren dat er meer huizen no dig zijn om de natuurlijke groei (die immers is toegenomen) op te vangen. Boersma dacht in het geval van Tholen aan een jaarlijks contingent van 135 woningen. Daarbij tekende de gedepu teerde wel aan dat de rijksoverheid zich anders moet opstellen dan nu het geval is. Met het inzakken van de bouwmarkt krijgt het verstedelijkte Westen meer aandacht dan die provin cies waar de woningnood veel minder is. „Daarvoor heb ik begrip. Maar waar ik geen begrip voor heb is dat straks de situatie ontstaat dat er hier in Zeeland als gevolg van een en ander ook wo ningnood gaat ontstaan. En ik heb de indruk dat wij die weg opgaan. Dat is onverteerbaar". Voorzitter L. A. M. Elenbaas van Beter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9