PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noord-Zuid-gesprek 'onder voorwaarden' OMROEPSTAKING GAAT VANDAAG NIET DOOR Vlissings kind (5) gedood bij 'foto-drama' Eisen van de bonden ingewilligd kleintjes REAGAN OP TOPCONFERENTIE MEXICO: Knakworst bedorven Opklaringen Eerst nog enkele buien, maar later ge leidelijk meer opklaringen Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Matige noordelijke wind 224e jaargang no. 250 Vrijdag 23 oktober 1981 VL1SSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft donderdagmiddag de twee- «ïdertigjarige J. S. uit Oost-Souburg aangehouden in verband met de dood van njn vijfjarig dochtertje Maria. Volgens de verklaring van de vader zelf is het meisje overleden, nadat hij haar een trap in de buik had gegeven, omdat ze die middag niet wilde poseren voor een fotograaf. Het kind stribbelde volgens de verklaring van de vader tegen, toen de foto's moesten worden gemaakt Het meisje wilde niet gaan zitten. De man vond echter, dathet toch moest gehoorzamen en gaf het een trap in de buik. Daarna werden de toto's gemaakt. Het kind voelde zich na afloop niet goed en moest opeens braken. Even later werd het meisje buiten bewustzijn op het toilet gevonden. Een te hulp geroepen arts heeft nadien nog hartmassage toegepast. Het kind werd naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, maar bleek bij aankomst overleden. Vandaag ivrijdagi wordt sectie verricht op het stoffelijk overschot. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek naar de toedracht van het gebeuren, waarbij ook de moe der aanwezig was, is nog niet geheel afgerond- Ook is de identiteit van de fotograaf niet achterhaald CANCUN (REUTER) - De Verenigde Staten zijn onder vier voorwaarden bereid in te gaan op de wens van de ontwikkelingslanden tot onderhandelingen op wereldschaal over verkleining van de kloof tussen arme en rijke landen mits daaraan een proces voorafgaat waaruit blijkt dat zulke besprekingen zullen slagen. Dit heeft president Reagan donderdag verklaard op de eerste dag van de topconferentie van ontwikkelingslanden en industrielanden in de Mexicaanse badplaats Can- De president verkondigde in zijn toe spraak tot de overige 21 leiders voor de soveelste keer zijn filosofie dat econo mische vrijheid en uitbreiding van de handel en van de particuliere investe ringen de sleutels vormen tot ontwikke ling. Hij bracht nu echter enige nuance- nng aan door te verklaren dat hij de eerder dit jaar door de zeven grotere resterse industrielanden uitgegeven ïtrklanng aangaande de ontwikke lingsproblematiek serieus neemt. Op hun economische topconferentie in juli In Ottawa hebben de zeven zich ertoe verplicht ..deel te nemen aan de voorbe reidingen van een voor beide partijen aanvaardbaar proces van onderhande lingen op wereldschaal onder omstan digheden die vooruitzicht bieden op vorderingen van betekenis De leiders van de andere in Cancun aanwezige rye landen hadden zich al sex bedrijven hel college van b en w van Sluis wil m de naaste toekomst vaste greep kra gen op de commerciële sex in de ge meente Het college wil de bestaande 'sexshops' onder bepaalde voorwaar den legaliseren en hoopt daarmee een verdere uitwas van de bedrijfstak te gen te gaan. PAGINA 3 ziekenfondspremie Een meerderheid van de Ziekenfonds raad wil de premie voor de verplichte veraekering laten stijgen van 8.6 naar 9.4 procent. De raad adviseert de rege ring de premies voor de verschillende vormen van ziektekostenverzekering Hink te verhogen havens Zeeuwsch-Vlaanderen moet zijn lig ging aan diep vaarwater zoveel moge lijk uitbuiten De commissie voor ha- ven- en transportaangelegenheden van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel Is tegen de uitsluiting van grootschalige havenontwikkeling in het Structuurschema Zeehavens. PAGINA 9 Iholen Gedeputeerde mr J. P Boersma meent dat de Raad van State by de afwijzing van het uitbreidingsplan Buitenzorg II voor de stad Tholen ver keerde argumenten heeft gebruikt Toepassing van algemene regels op het gebied van de ruimtelijke ordening en het streekplan West-Brabant is niet juist Gedeputeerde Staten van Zee land overwegen haast te maken met een streekplan waarin het eiland Tho len is'opgenomen PAGINA 13 pensioen Detwee grootste pensioenfondsen van Nederland menen dat er op zeer korte termijn een eenvoudige basisregeling kan worden ingevoerd, die alle werk- g "emerseenbehoorlljkpensloengaran- deert. PAGINA 15 super prestige De Fransman Bernar d Hlnault. is voor de derde keer winnaar geworden van de Super Prestige-Cup Jan Raas werd de beste Nederlander. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 15 Kunst en cultuur: 19 Radio en televisie: 20 Financiën en economie: 21 Varia: 17 OSS-Drieduizend blikjes met kna kworstjes. die vermoedelijk onder hevig zijn aan bederf, zijn in ons land in omloop. Het gaat om de blikjes „Unox 10 knakworstjes", die na 1 oktober bij de detailhandel terecht gekomen zijn. De blikjes zijn in de fabriek te laag gesterili seerd. De blikjes waarom het gaal zijn voorzien van het slagmerk JTK in het deksel. De consument wordt geadviseerd de blikjes terug te brengen naar de winkelier, die de aankoopprijs zal vergoeden Volgens Unilever, de moedermaat schappij waartoe Unox behoort, is de kans op schadelijke gevolgen na het eten van de knakworstjes uiter mate klein, zeker wanneer de worstjes volgens de gebruiksaan wijzing eerst worden verwarmd. Bederf van de inhoud van blikken met JTK-slagmerk blijkt vrijwel al tijd uit het bol-staan van het blik of sterke smaak- en geurafwijkingen. Een woordvoerder van Unilever: .Bij een controle in de eerste week van oktober bleek dat er een afwij king van de normale sterilisatie- temperatuur was opgetreden: de blikjes werden 5 graden te laag ge steriliseerd Gezien de veiligheids marge die wordt aangehouden, werd besloten de blikken niet Ier. ger in de handel te brengen en reeds geleverde blikken terug te ne men om klachten over de kwaliteit te voorkomen" .Als men de knakworst onverhoopt toch eet, zouden maag- en darm stoornissen kunnen ontstaan. In een zeer sporadisch geval zou het mogelijk zijn dat binnen een dag na het eten van de worst ernstiger ver schijnselen optreden, waarna dan direct een arts dient te worden ge raadpleegd". eerder verplicht tot onderhandelingen op wereldschaal, Reagan had dit onder werp in zijn jongste verklaringen over de ontwikkelingsproblematiek echter vermeden, (wv). Voorwaarde De Amerikaanse president noemde in zijn toespraak vier voorwaarden waaraan moet zijn voldaan voor de VS deelnemen aan een nieuw voorberei- dingsproees om te zien wat er kan wor den bereikt: - op de agenda voor de eerste bespre kingen na de topconferentie in Cancun moeten de onderwerpen liberalisering van de handel, ontwikkeling van ener giebronnen en van de voedselproduktie alsmede verbetering van het investe ringsklimaat in de ontwikkelingslan den staan - er moeten geen pogingen worden ge daan om nieuwe internationale instel lingen in het leven te roepen - de besprekingen moeten gaan over het bewerkstelligen van internationale groei en ontwikkeling met inachtne ming van het economische beleid van de afzonderlijke staten - het overleg moet plaatsvinden in een sfeer van samenwerking en niet in een atmosfeer waarin de kansen op een overeenkomst door een polarisering van standpunten onnodig teniet wor den gedaan. Wat betreft het punt van de Internatio nale instellingen zei Reagan nog dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) de hoeksteen blijft van het inter national financiële stelsel. De Wereld bank en andere ontwikkelingsbanken hebben hun financiële middelen voor ontwikkeling dramatisch uitgebreid en (Slot zie pag. 3 kol. 4) Deze Mexicaanse soldaat, lid van de erewacht bij de verwelkoming van buitenlandse staatshoofden hi Cancun. neemt het er even van. Moe van het lange staan verschafte hij zich een 'zetel' door twee automatische geweren naast elkaar te plaatsen. Als zitting van de 'stoel'fungeren de munitiemaga zijnen. HILVERSUM - De omroepstaking gaat niet door. Donderdagmiddag om even na half vijf stapten dc onderhande- Iingsdelcgalies van de omroepbonden en de omroepwerkgevers opgelucht de grote vergaderzaal van het hoofdge bouw van de NOS uit. In twee uur ver gaderen en een schorsing van een half uur werd volledige overeenstemming over de cao-1981 bereikt. Dat betekent, dat de omroep de eis van de vakbonden tot omzetting in werkgelegenheid van de ingehouden 2 procent van de prijs compensatie heeft ingewilligd. De bonden hebben in feite zelfs meer gekregen dan zij verlangden in hun bod, waar een week eerder de staking mee begon. In totaal houdt de overeenstem ming in. dat de omroep er in 1982 137 arbeidsplaatsen bij krijgt, en een be drag van tussen de 4 en 4.5 miljoen gul den gestort wordt in een fonds voor de oplossing van werkgelegenheidsknel- punten Vorige week donderdag konden de werkgevers geen ..ja" zeggen tegen een eis van in totaal 132 arbeidsplaatsen De Spaanse anti-terrorismebrigade heeft sinds het afgelopen weekeinde 25 mensen aangehouden die ervan wor den verdacht lid Ic zijn van de baski- sche afscheidingsbeweging ETA of deze organisatie te hlepen, zo is donderdag uü politiekringen in Madrid vernomen Volgens de politie werden de arrestan ten aangehouden in Madrid, in Basken land en in de aangrenzende provincie Navarra. en 4 miljoen gulden vooreen werkgele- genheidsfonds. De werkgevers boden 80 arbeidsplaatsen, naast de al in de cao-onderhandel i ngen overeengeko men 32 arbeidsplaatsen. De omroep bonden eisten naast het al overeenge komen cao-resultaat 60 arbeidsplaat sen en 4 miljoen gulden voor incidente le werkgelegenheid in de vorm van een fonds. Het nu bereikte resultaat geeft beide onderhandelingspartners aanleiding om tevreden te zijn De bonden omdat zij hun eis ingewilligd zagen, de omroep omdat dank zij de bereidwilligheid van minister Van der Louw van CRM de om roepbegroting niet werd overschreden. De 8,5 miljoen gulden, die wegens de loonmaatregel-1980-'81 niet aan prijs compensatie kon worden uitbetaald, is nu gestoken in de uitbreiding van de werkgelegenheid De door de omroep zo noodzakelijk geachte vervangingsin vesteringen mogen worden gedaan uit de overschotten op de begroting-1980. DEN' HAAG - Soldaten die weigeren kernwapens te bewaken, kunnen voor taan op zwaardere straffen rekenen. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroordeelde woensdag de atoomwachtweigeraar Aad W. lot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. Het Hoog Militair Gerechtshof legde daarmee een zwaardere straf op dan de Krijgsraad had gedaan (zes weken voorwaardelijk). De openbare aankla ger had daar om gevraagd, omdat naar zijn mening de tijd van waarschuwings- strafien voor atoomwachtweigeraars voorbij is Staking openbaar vervoer Wroclaw FNV-bestuurder Ab Engelsman 'li overlegt even met NOS-voorzitter Eric Jurgens tijdens de persconferentie WARSCHAU (AFP'DPA) - Na een sta king van zeven uur is het openbaar ver voer in de Poolse stad Wroclaw don derdagmiddag om drie uur weer op gang gekomen, zo heeft het Poolse persbureau PAP meegedeeld. De bestuurders van de trams en bussen legden donderdagochtend om acht uur het werk neer uit protest tegen de ge vangenhouding van drie leden van de vakvereniging Solidariteit. Deze wer den woensdagavond in Wroclaw aange houden toen zij pamfletten uitdeelden waarin Poolse soldaten werden opge roepen zich niet te keren tegen arbei ders, boeren en Solidariteit Nadat de gevangenen donderdag rond het mid daguur waren vrijgelaten, stapten de bestuurders om drie uur weer in hun trams en bussen. Het verbod op samen scholingen dat het hoofd van de politie woensdag instelde is donderdag tegen de avond, nadat bleek dat de situatie weer normaal werd. opgeheven. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister van buitenland se zaken Max van der Stoel heeft don derdagavond de Nederlandse bereid heid bevestigd deel te nemen aan de vredesmacht in de Sinaiwoestijn tus sen Israël en Egypte. Eerder spraken Frankrijk. Engeland cn Italië, maar ook Canada. Australië, Uruguay. Co lombia en Fiji een dergelijke principe bereidheid uit. Van der Stoel bevestig de ook dat de Nederlandse verklaring volgt op een oproep van de andere EG- landen. Het vormen van een ongeveer 2000 man sterke Sinal-vredesmacht werd over eengekomen tussen de Verenigde Sta ten, Egypte en Israel in de zogenaamde Camp David-akkoorden Wanneer Is rael in april van het volgend jaar al de vroegere Egyptische gebieden in de Si- nai-woestijn heeft teruggegeven, zal on der gezamenlijk commando van de drie partijen een internationale vredes macht gevormd moeten-worden die op naleving van de akkoorden toe moet zien. Nederland voelde tot voor kort weinig voor eventuele deelname aan de vredesmacht vanwege de inspanningen ten behoeve van hoi Unifil-detache- ment in Zuid-Libanon Ook de politieke betrokkenheid bij Camp David - een doom in het oog van een groot deel van de Arabische wereld - leek een hinder paal Volgens Van der Stoel is het daarom voor Nederland wel een voorwaarde dat alle EG-landen instemmen met Ne derlandse deelname en mag Nederland ook niet het enige Europese land zijn dat troepen levert voor de Sinai. In Luxemburg zal dit maandag en dins dag een van de gesprekthema's vor men tijdens een bijeenkomst van de tien EG-ministers van buitenlandse zaken. De als voorzitter van de minis terraad functionerende Rrit Lord Har rington reist binnenkort naar Suocdi- Arabie om onder meer de mogelijke be zwaren aan gematigde Arabische kant te peilen. „Het voorstel behoeft uiteraard parle mentaire instemming", aldus minister Van der Stoel Maar in politieke krin gen in Den Haag werd donderdag vrij positief gereageerd op het idee van een Nederlandse deelname aan de Sinai- vredesmacht. Defensiewoordvoerders van de grote politieke partijen wezen er wel op dat deelname niet ten koste mag gaan van de inzetbaarheid van de Ne derlandse troepen in Europa. De CDA'er Frinking noemde het leve ren van een Nederlandse eenheid - ze ker als dat zou gebeuren in het kader van de Europese Gemeenschap - een ondersteuning van het Nederlandse Midden-Oostenbeleid „Dat zo'n een heid er moet komen, lijkt mij voor de hand te liggen", aldus Frinking. De WD'er Ploeg wees erop dat Neder land altijd heeft gezegd VN-vredesopc- ralies te zullen steunen. En deze. niet door de VN maar door de Amerikanen opgezette, vredesmacht noemde Ploeg vergelijkbaar met een VN-operatie. De voorzitter van de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken. Relus ter Beek (PvdA), zei met deze in Arabi sche kring verguisde Camp David-ope- ratie geen problemen te verwachten voor het Nederlandse Unifil-bataljon in Libanon. Wel is er volgens de PvdA'er een aantal technische problemen voordat tot deelname kan worden overgegaan. Om hoeveel Nederlanders het precies zou gaan. is nog niet duidelijk, maar ge dacht wordt aan ongeveer 100 man. De voorkeur gaat bij de meeste partijen uit naar een volledig door vrijwilli gers bemande ploeg. Maar volgens Ter Beek is dit gezien dc eventuele techni sche eisen aan de mannen misschien niet haalbaar. Afloop van een arbeidsconflict Dv, „Wij zijn verheugd dat dc omroep werkgevers hebben ingezien, dat ver der ongerief voor kijkend en luiste rend Nederland door inwilliging van onze eisen kon worden voorkomen, en daartoe ook hebben besloten", aldus een verklaring van de vakbonden. omroepstaking. voor 'vandaag aangekondigd, is van de baan. Radio en tele- visie zijn normaal in de lucht. NOS en vakbonden hebben volledige overeenstemming bereikt. De uitspraak van de president van de rechtbank in Amsterdam, mr Borgerhoff Mulder, in het kort geding dat de NOS en de Wereldomroep had den aangespannen tegen de omroep bonden en de Nederlandse vereniging van journalisten (NVJ). heeft gezorgd voor een doorbraak in het conflict. Mi nister Van der Louw van CRM bewerk stelligde gisteren dat de omroepwerk gevers de financiële ruimte kregen om tegemoet te komen aan de eisen van de bonden Twee procent door het om- roeppersoneel ingeleverd loon zal di rect worden omgezet in werkgelegen heid: er komen 137 arbeidsplaatsen bij. In plaats van een permanent testbeeld op de buis en een doorlopende pauze- piep op de radio vandaag, gisteravond beeld en geluid van een overwinnings feest m Hilversum. En daarmee is dan meteen de aandacht van een dreigende omroepstaking met ongerief voor kij kers en luisteraars (vooral vorige week vrijdag bij de prikactie werd duidelijk hoe sterk de doorgaande informatie, in dat geval over de 's nachts ontstane ka binetscrisis. kan worden opgehouden» verplaatst naar de inzet van de moei lijkheden, de manier waarop ze werden opgelost en de gevolgen van deze uit komst in wijder verband Krijgt de bij de omroep voor het eerst doorgevoerde bestemming 'sala- risgeld rechtstreeks naar werkgelegen heid invloed op het komende arbeidsvoorwaardenoverleg in het be drijfsleven? Vanuit de vakbeweging was men er gisteren kien genoeg op om de lijn maar meteen door te trekken. De Amsterdamse rechtbankpresident had bij zijn rechtvaardiging van het -fcta- kingsdoel van de omroepbonden over wogen „Het verlangen van de werkne mers om de ingehouden prijscompen satie. voor zover mogelijk, in werkgele genheid om te zetten is. gezien de uitla tingen daarover van oud-minister van sociale zaken Albeda afgelopen winter, begrijpelijk." Een formele erkenning volgens de bonden, die een snelle uit werking kreeg. Voor minister Van der Louw bleef er niet veel anders over dan ervoor zorgen dat 'het gelijk' van de werknemers In dit arbeidsconflict zon der verdere schade van een staking in maatregelen werd omgezet. Het ligt voor de hand dat de vakbeweging deze uitspraak als een rechtstreeks voor schot in de komende CAO-onderhande- lingen zal beschouwen, waarvoor FNV en CNV zich de laatste weken - ook te genover het(demissionaire) kabinet - zo sterk mogelijk maken. Bovendien raakt de afloop van het arbeidsconflict in omroepland rechtstreeks de proble men. die de voortijdige val van het kabi net Van Agt 2 hebben veroorzaakt Oorzaak van een politiek conflict Dat meningsverschil tussen de rege ringspartijen over de beleidsruimte voor een arbeidsplaatsenplan in de ko mende vier jaar, waarvoor nu repara teurs zijn ingehuurd om het op te los sen. heeft gisteren op de eerste dag van het partijcongres van de PvdA extra diepte gekregen ..Het gaat om een fun damenteel politiek conflict, niet om een enkel bedrijfsongeval", zo omschreef partijvoorzitter Max van den Berg de tegenstellingen tussen CDA en D'66 aan de ene kant en PvdA aan de andere. Het aanvankelijk uitsluitend huishou delijk van aard bedoelde driedaagse congres krijgt de volle lading van de actuele politieke situatie mee Daarbij is een ding heel duidelijk: de PvdA denkt er niet aan om haar leider Den Uyl te laten vallen. Het congres moet dat sterk onderstrepen. PvdA-fractie- leider Wim Meijer schuift in een inter view met 'De Tijd' van deze week alle suggesties van de laatste dagen aan de kant met de opmerking uiteindelijk ben ik ter wille van de totstandkoming van het kabinet geweken voor de visie van het CDA. Ik heb toen die vijftien ministers geaccepteerd en dat doe ik nu nog. Ik vind het niet verantwoord deze informatie nog weer eens te belasten met een discussie over personen." De manoeuvreerruimte voor de informa teurs De Galan en Halberstad'. zal de komende dagen op het partijcongres van de PvdA vrii nauwkeurig worden omschreven. Het zal hun beider lijmpo ging er niet eenvoudiger op maken. vdM Passagiers Hongaars vliegtuig na ongeluk in Praag doorgereisd BOEDAPEST (AFP/DPA) - De passa giers met bestemming Boedapest van het Hongaarse vliegtuig dat woens dagavond bij de landing in Praag naast de baan schoot, zijn donderdag doorge reisd, zo heeft het Hongaarse persbu reau MTI gemeld. Volgens MTI zijn de passagiers van het toestel van de Hongaarse luchtvaart maatschappij Malev „gezond en veilig op hun bestemming gearriveerd. Enke le tientallen reizigers liepen bij de door een lekke band mislukte landing lichte verwondingen op. Na behandeling in het ziekenhuis konden zij woensdag avond in hotels worden ondergebracht Het toestel, een Toepolev TU-154 b. kwam uit Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1