PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Mierlo ontkent eenstemmig besluit OPNIEUW GEVECHTEN IN POOLSE STEDEN Belangengroepen winnaars in Limburg Staking omroep terecht kleintjes MODERNISERING KERNWAPENS ARM-IN-ARM Situatie 'uiterst gespannen9 Unifil- militair gewond Omroepstakers maken geen uitzondering voor nieuws PVDA GROTE VERLIEZER NA HERINDELING GEMEENTEN Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien, soms met hagel of onweer. Middagtemperaluur ongeveer 10 gra 224e jaargang no. 248 Donderdag 22 oktober 1981 GLENEAGLES - Nederland heeft de omstreden NAVO-beslissing van 1979 over de modernisering van de kernwapens in Europa „niet herbevestigd". Dat zei minister Van Mierlo van defensie gisteren met nadruk na afloop van de tweedaagse vergadering van de NAVO-nucleaire planning- groep op het Schotse landgoed Gleneagles. Van Mierlo sprak hiermee uitlatingen tegen van de Amerikaanse defensieminister Weinberger en NAVO-secretaris-generaal Luns, die meegedeeld hadden dat alle NAVO-ministers unaniem waren in hun herbevestiging van het moderniseringsbesluit. Luns had letterlijk meegedeeld dat alle NAVO-ministers ..hun trouw aan het besluit van 1979 hadden herbevestigd" en „krachtig door zouden gaan met de uitvoering van beide delen van dit be sluit (dc modernisering en de gelijktij dige onderhandelingen met de Russen ter beperking van die nieuwe kernwa pens voor de langere afstand in Euro pa). Weinberger prees nadrukkelijk de grote mate van unanimiteit op de NAVO-ver- gadering. „Wij vonden het essentieel cm de beslissing nog eens te benadruk ken en te herbevestigen, en daarom zijn we zeer verheugd over het resultaat", zei hij. Weinberger ontkende dat Neder land in Schotland .ja" gezegd zou heb ben tegen de modernisering, maar voegde daar aan toe „we begrepen dat Nederland nu ook geen nee kon zeg gen". Minister Van Mierlo wees er op dat het woord „herbevestigen" niet in de slot verklaring van de NAVO-vergadering voorkomt. Dat was in mei van dit jaar inde vorige bijeenkomst van de NAVO te Rome nog wel het geval. Van Mierlo zei dat er lang gevochten is om het uit in zeeland Gedeputeerde mrJ P Boersma heeft namens het dagelijks bestuur van de provincie een plan bekendgemaakt voor het behoud van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland. De provincie vraagt de aangesloten gemeenten om volgend jaar een bedrag van veertig cent per Inwoner bü te dragen aan dc kantoor- en publiclteitskosten van de stichting SCZ kan dan ook rekenen op 1.1 miljoen gulden van de provinciale overheid. PAGINA 9 betho Het algemeen bestuur van het produk- tie-, toeleverlngs- en hoveniersbedrijl De Betho beslist morgen, vrijdag, over de benoeming van de Delftenaar P. W. Bakker tot directeur van het sociaal werkverband PAGINA 15 privacy PTT-directeur-generaal Leenman wil op korte termijn een telefoontoestel waarop zichtbaar wordt wie de oproe per is Volgens Leenman ls er een groeiende behoefte aan een betere be scherming van de privacy. Een vin dingwaardoor de identiteit van de op roeper bekend wordt voor de haak wordt opgenomen, kan telefonisch "plagen' voorkomen. landskampioenen Na een 2-2 gelijkspel tegen Liverpool heeft AZ'67 nog maar weinig kans op «n plaats in de volgende ronde van de stójd om de Europacup voor lands kampioenen. De retum in Groot-Bri- tannie zal zwaar z(jn. Liverpool is 'thuis' vrijwel niet te kloppen PAGINA 19 fc utrecht Volgens enkele ingewijden ui het Utrechts betaald voetbal hebben twee bestuursleden van FC Utrecht zich voor 150 000 gulden per persoon inge kocht in de vereniging PAGINA 25 suikerbieten De directie van de Suikerunie wijt de overproduktle aan suiker op de we reldmarkt met name aan de Franse. Duitse en Belgische suikerproducen- die de in het afgelopen jaar grote hoeveelheden extra bleten hebben la ten inzaaien. De Suikerunie voelt niets voor het plan de telers in Nederland komend jaar tien procent minder sui kerbleten te laten inzaaien. Nieuws uit Zeeland; 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland; 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4. Sport; 17 en 19. Radio en televisie: 23. Financiën en economie; 25 woord herbevestiging buiten dc slot verklaring te houden. Hij gaf wel toe dat veel formules in de slotverklaring in de richting van herbe vestiging wijzen. Daar tegenover staat echter volgens Van Mierlo dat de tekst nu ook enkele „handvatten" bevat voor de wapenbeperking. Zo wordt in de slotverklaring benadrukt dat de NAVO niet naar superioriteit streeft, dat het niet een vergelijking per wapen tussen Oost en West wil maken en. zo wordt voor de eerste keer in een officieel NA- VO-communiqué. de mogelijkheid van de zogenaamde nul-optie genoemd. Daarin wordt gedoeld op een mogelijk onderhandelingsresultaat, dat de NA- VO-modernisering overbodig zou ma ken door grote Russische concessies. „Op basis van wederkerigheid blijft een nul-niveau een mogelijke optie onder ideale omstandigheden, zegt het com muniqué letterlijk. Ook wordt in het .communiqué uit drukkelijk melding gemaakt van de voorbereidingen voor een rapport waarin de huidige bewapening van NAVO en Warschau-pact tegen elkaar worden afgewogen. Een eerdere publikatie van het Ameri kaanse ministerie van defensie over de kracht van de Russische strijdkrach ten, waarom bij eerdere bijeenkomsten van de Nuleaire Plan Groep door onder meer voormalig minister De Geus was gevraagd, ontlokte in WesUEuropa vrij veel kritiek vanwege de eenzijdige be nadering Minister van Mierlo wasjedelijk tevre den" over de uiteindelijke tekst van het communiqué. Ten aanzien van de mo dernisering zegt het communiqué let terlijk „De ministers constateren met bezorgdheid dat het gebrek aan even wicht (tussen Oost en West) ten aanzien van de langere-afstandskernwapens in Europa niet alleen is blijven bestaan maar ook verergerd is. Tegen deze ach tergrond benadrukken zij dat de NAVO zal doorgaan met de uitvoering van het besluit van 1979". Voor de Amerikaanse regering was unanimiteit op dit punt van groot be lang omdat dit de Amerikaanse positie in de komende onderhandelingen met de Russen over beperking van de nu cleaire arsenalen in Europa zal ver sterken. Herbevestiging van het modernise ringsbesluit ligt echter moeilijk in poli tiek Den Haag omdat met name de PvdA zich steeds tegen dat besluit en de redenen daarvoor heeft verzet. Her bevestiging zou betekenen dat het nieuwe kabinet van CDA-PvdA en D'66 alsnog zou instemmen met die argu menten voor de modernisering De PvdA-defensiewoordvoerder drs. Harry van den Bergh, heeft Van Mierlo al be kritiseerd omdat deze in Schotland te ver zou zijn gegaan door de verwach ting uit te spreken dat de meerderheid van de Tweede Kamer zijn opstelling in de NAVO zal steunen. Van Mierlo noemde de PvdA-kritick gisteren desgevraagd „grote onzin". „Het was mijn eigen inschatting, als ik het buitenland geen indruk had kun nen geven van wat er in de toekomst van Nederland te verwachten is, dan had ik de strijd om het communiqué- niet kunnen voeren". (zie ook pagina 4) Bijgestaan door een vrouwelijke tolk begroet president José Lopez Portülo van Mexico zijn Amerikaanse collega Reagan bij diens aankomst in de Mexicaanse stad Cancun voor de conferentie tussen leiders van rijke en arme landen over de ontwikkelingsproblemen, die daar vandaag begint tzie ook pagina 4i DEN HAAG (ANP) - De Nederland se VN-soldaat Bart Hogeveen (19) uit Den Ham (Groningen) is woens dag in Libanon door een schot in de buik vrij ernstig gewond ge raakt. Dat gebeurde nabij de havenplaats Sidon (zo'n veertig kilometer ten noorden van de Umfïlzone) toen Hogeveen als bijrijder op een takel auto in een konvooi op weg was naar Beiroet. De gewonde dienstplichtig militair is direct naar een nabijgelegen zie kenhuis gebracht, waar hij is ge opereerd. Hij is buiten levensge vaar. Het incident ontstond toen een Ne derlands kolonne langs twee Liba nese vrachtwagens reed, die met elkaar in botsing waren gekomen. Het konvooi kon aanvankelijk zonder belemmeringen de plaats van de aanrijding passeren. De achterop rijdende Nederlandse ta kelwagen kreeg van een omstan der een stopteken. De chauffeur negeerde dit om het contact met dc kolonne niet te verliezen. Daarom werd met enige salvo's uil een au tomatisch wapen direct over dc ta kelauto geschoten. Vermoedelijk is Hogeveen door een verdwaalde kogel getroffen. WARSCHAU (DPA) - Na de schermut selingen dinsdag tussen politie en bur gers in Katowice is het woensdag in de Westpoolse stad Wroclaw tot vecht partijen gekomen. Zoals de Poolse te levisie woensdagavond meldde, trad de politic daar tegen mensen op die uit een auto 'staatsvijandige communi qués verspreid' hadden. Daarna zou een mensenmenigte samengedromd zijn die oprukte naar het gebouw van de politie. Volgens een woordvoerder van de onaf hankelijke vakbond Solidariteit ging het om een luidsprekerwagen van de bond die de informatiedienst van 'radio Solidariteit' had uitgezonden De inzit tenden van de auto zouden gearres- plaatsen in Polen gestaakt en hingen er teerd zijn. stakingen in de lucht, terwijl de span- Woensdag werd er op verscheidene ning groot was in het belangrijke mijn- Paus in 1982 naar Groot-Brittannië LONDEN (DPA) - Paus Johannes Pau- lus II, die zich van de verwondingen door een aanslag in mei goed heeft her steld, brengt volgend jaar een bezoek aan Groot-Brittannië. De primaat van de Britse katholieke kerk. Basil Hume, zei woensdag dat de paus zich naar eigen zeggen voorbe reidt op een pastoraal bezoek eind mei aan Engeland, Schotland en Wales. Kardinaal Hume verklaarde dat er bij het opstellen van het reisprogramma overigens rekening moet worden ge houden met de gezondheidstoestand van de paus. gebied rond Katowice na de botsingen tussen de politie en de vrije vakbond Solidariteit dinsdagavond. Een woordvoerder van Solidariteit noemde de situatie in het industriege bied Neder-Silisié 'uiterst gespannen' wegens het gebrek aan voedsel en sta kingsdreiging. Dit alles gebeurde aan de vooravond van een belangrijke bijeenkomst in Gdansk van de nationale leiding van Solidariteit, die moet beslissen over het uitroepen van een nationale staking wegens het gebrek aan levensmiddelen. ..De dramatische voedselsituatie en de naderende winter hebben de vakbond in een situatie geplaatst waarin zijn ta ken veel groter zijn dan zijn mogelijkhe den". aldus het orgaan van de War- schause afdeling van Solidariteit. De verkiezingen die dinsdag in Gali- cië in het noordwesten van Spanje zijn gehouden voor een autonoom streek- parlement hebben volgens de voorlopi ge resultaten verlies opgeleverd voor de regerende unie van het democra tisch centrum lUCD). De unie verloor veel terrein aan de conservatieve volksalliantie iAP> van Manuel Fraga, die onder Franco een ministersfunctie bekleed heeft. KORT GEDING: HILVERSUM - Vanmiddag half zes is het laatste tijdstip, waarop de Om- roepbonden FNV de staking binnen de omroep nog kunnen tegenhouden. De NOS (als vertegenwoordiger van de omroepen) en de Wereldomroep heb ben het kort geding tegen de Omroep- bonden FNV en CNV verloren, juri disch ligt de weg voor de vorige week al aangekondigde omroepstaking dus vrij. Vanmorgen hebben de omroepwerkge- vers echter nog een onderhoud met mi nister Van der Louw van CRM De bon den waren voor dat gesprek bij monde van CRM-directeur-generaal Van der Hoeven ook uitgenodigd, maar achten hun aanwezigheid niet zinvol. Mocht in het laatste gesprek, waarin tevens de concrete gevolgen van de bemidde lingspoging van de minister van CRM ter sprake komen, blijken dat de om roep nog mogelijkheden heeft om via een laatste aanbod de staking te voor komen, dan moet daarover voor het ein de van de middag overeenstemming be reikt zijn. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. BorgerhofT Mulder, heeft de Omroepbonden in zijn uit spraak in het door de omroep aange spannen kort geding volledig in het ge lijk gesteld. Niet alleen is hij tot de conclusie geko men dat de bonden bij het uitroepen van de staking alle zorgvuldigheid in acht hebben genomen, hij sprak tevens uit dat het stakingsdoel geheel ge rechtvaardigd is. Waar de bonden om staken, is de omzetting van de 2 procent over 1981 ingehouden prijscompensatie in werkgelegenheid. De omroep heeft dat. verwijzend naar de richtlijnen van de minister van CRM. steeds gewei gerd In de ogen van mr. Borgerhoff Mulder betekende de bemiddelingspo ging van minister Van der Louw afgelo pen maandag, geen nieuw perspectief in het al maanden sukkelende werkge- legenheidsgevecht tussen bonden en omroepen. Daarnaast was de rechtbankpresident van mening dat de minister geen ge sprekspartner van de werknemers is in de cao-gesprekken. Het verlangen om de ingehouden prijscompensatie, voor zover mogelijk, in werkgelegenheid om te zetten achtte hij, gezien de uitlatin gen daarover van oud-minister van so ciale zaken Albeda afgelopen winter, begrijpelijk. De eerste reactie van de bonden was er een van bijna dolle vreugde. Vooral de opmerkingen in het vonnis over de principiële kanten van de staking (werkgelegenheid in ruil voor loonma tiging) waren daar aanleiding toe. Ten zij de omroep alsnog ingaat op de laat ste eisen van de bonden is de staking vrijdag een feit. Die laatste eisen ko men in geld uitgedrukt neer op 5.5 mil joen gulden extra voor de werkgele genheid, waarvan l.G miljoen in de vorm van vaste arbeidsplaatsen. De omroep reageerde teleurgesteld. „Het is de omroepwerkgevers niet mo- (Slot zie pagina 8 kolom li In het Poolse Katowice is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen toen de politie ingreep nadat leden van de vakbond Solidariteit pamfletten uitdeelden met anti-regerings- en anti-Russische teksten. Op de foto proberen 'kaderleden van Solidariteit, staande op een gekantelde politiewagen, hun mensen tot kalmte te bewegen HILVERSUM (ANP) - De omroepbonden zullen, wanneer er vrijdag in de omroep wordt gestaakt, geen uitzondering maken voorde uitzendingen van het NOS-joumaal en die van de radionieuwsdienst ANP. zoals 'door de hoofdredacteuren van deze rubrieken was gevraagd. De bonden zijn van oordeel, dat men bij een stakingsoproep geen selectie kan maken tussen de diverse zendgemachtigden eniof programma-onder delen. De bonden erkennen dan ook geen uitzonderingspositie voor de nieuwsvoorziening, zoals door de hoofdredacteuren is geclaimd en erken nen voorts geen uitzonderingspositie voor die rubriekenten opzichte van de actualiteitenrubrieken van de diverse zendgemachtigden Men stelt, dat ook bij een staking bij de geschreven media geen uitzonderinaen worden gemaakt voor bepaalde bladen of tijdschriften. Dat. zo wordt tenslotte ge zegd. door stakingen maatschappelijke belangen worden geschaad is on vermijdelijk. HEERLEN - De belangengroeperingen hebben woensdag gezegevierd hij de gemeenteraadsverkiezingen in het herindelingsgebied Zuid-Limburg. Van de landelijke politielkc partijen die aan deze verkiezingen deelnamen kan alleen het CDA als winnaar wor den aangemerkt al behaalden de be langengroeperingen in diverse ge meenten beduidend meer stemmen dan deze partij. De PvdA verloor in vrijwel alle gemeenten. De uitslag in bijna alle 20 gemeenten, waarin de nieuwe gemeenteraden wer den gekozen, heeft een grotere versnip pering gebracht in die gemeenteraden. De doorbraak van de landelijke politie ke partijen, die bij deze verkiezingen zou moeten komen, is uitgebleven De kiezers hebben net als voorheen geko zen voor personen in plaats van partij en. en voor dorpsgroeperingen in plaats van landelijke partijen De belangstelling van de kiezers voor deze verkiezingen viel hard tegen In bijna alle gemeenten was er duidelijk minder opkomst dan m 1978. bil de laai sle gemeenteraadsverkiezingen. De ge meente Heerlen scoorde met een op komstpercentage van 58 5 procent het laagste. De gemeente Susteren. waar een bijzonder stevige verkiezingsstrijd was gevoerd, kwam met 90.9 procent erg hoog uit de bus. Van alle landelijke partijen is vooral dc PvdA de grote verliezer geworden bij deze raadsverkiezingen. In bijna al le gemeenten daalde het PvdA-aandeel in de raad In de gemeenten Kerkrade en Heerlen moest de PvdA zelfs drie zetels inleve ren Een deel van deze linkse stemmen kwamen bij kleine linkse partijen te recht. waarbij vooral D'66 hier en daar winst boekte In gemeenten, waar bij de lüstsamen- stellingen heftig strijd is geleverd tus sen plaatselijke politici en het CDA, zo als in Schinveld en Simpel veld. is het CDA flinke verliezer geworden. Ook hier stelde men meer vertrouwen in de persoon dan in de politiek. De gemeenteraadsverkiezingen in de regio Zuid-Limburg waren nodig omdat per 1 januari 1982 het aantal van 56 ge meenten wordt teruggebracht tot 23. Bij deze tot dusver omvangrijkste her indeling was een klein half miljoen in woners betrokken. In drie van de 23 nieuwe gemeenten zijn geen verkiezin gen gehouden, omdat de grenswijzigin gen daar slechts correcties betreffen. CDA-artijvoorziller Piel Bukman meent, dat het CDA het in Limburg 'op z'n zachst gezegd goed heeft gedaan'. Bij de analyse van het PVdA-kamerlid Thijs Wöltgens dat vooral de PvdA heeft geleden onder de winst van dc plaatselijke groeperingen zette hij vraagtekens. Van oudsher telden deze tSlot zie pagina 8 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1