is PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jaruzelski opvolger afgetreden Kania PvdA-economen De Galan- Halherstadt moeten lijmen kleintjes CENTRAAL COMITÉ WIL STAKINGSVERBOD TWEEMAAL ACTIE 'JAN LELS' VOOR REDDEN SPORTVISSERS Amsterdamse taxichauffeurs herdachten vermoorde collega Absolute meerderheid Griekse socialisten vandaag Lid Guardia Civil vermoord OP BASIS VAN BESTAANDE REGEERAKKOORD Enkele opklaringen Wolkenvelden, ook enkele opklaringen en tol de avond droog. In de ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatunr ongeveer 11 graden. Aan de kust tot krachtig toenemende zuidwesten wind. 224e jaargang no. 245 Maandag 19 oktober 1981 kunt u trlrfun 01140-14058 WARSCHAU (RTR/AFP/DPA/UPI) - Het centraal comité van de Poolse communistische partij heeft zondag het ontslag aanvaard van partijleider Stanislaw Kania, en generaal Wojciech Jaru zelski als zijn opvolger gekozen. Tevens sprak het centraal comité zich uit voor een opschorting van het stakingsrecht, een maatregel die naar algemeen wordt verwacht op hevig verzet van de vakcentrale Solidariteit zal stuiten. Een dergelijk tijdelijk stakingsverbod moet nog ter goedkeu ring worden voorgelegd aan het Poolse parlement. Ook wil het centraal comité dat er voorlopig weer op zaterdagen gewerkt moet worden. De resolutie van het 200 leden tellende centraal comité richt enkele scherpe waarschuwingen aan het adres van So lidariteit, en kondigt aan dat de autori teiten alle wettelijke middelen zullen aanwenden om de vitale belangen van de staat te verdedigen, „nu het voorbe staan van de Poolse natie op het spel staat." De resolutie verlang onmiddel lijk beëindiging van alle stakingen, en een scherpere controle op de pers. Soli dariteit moet de banden met 'anticom munisten' verbreken, en overschakelen op een positieve benadering van de re- geringspolitiek ter bestrijding van de economische crisis. Hoewel het cen traal comité zich ook uitspreekt voor de voortzetting van een dialoog met. de on afhankelijke vakbeweging, verlangt de resolutie ook dat opnieuw wordt onder handeld over eerdere overeenkomsten tussen regering en Solidariteit. Het cen traal comité vraagt nog niet om afkon diging van de uitzonderings-toestand die in Polen 'staat van oorlog' wordt genoemd - maar laat wel doorscheme ren dat in de toekomst met deze moge lijkheden rekening moet worden ge houden. Op Kania, die pas 13 maanden geleden als secretaris-generaal van de Poolse communistische partij werd geïnstal leerd, is binnen de partij de afgelopen weken scherpe kritiek uitgeoefend. Hem werd een besluitloze politiek en een te toegeeflijke houding tegenover Solidariteit verweten. Over het aftre den van Kania wordt al enige tijd ge speculeerd. Maar de verwachting was dat hij dan zou worden opgevolgd door een vertegenwoordiger van de harde lijn, zoals Olszowski of Barcikowski. De nu gekozen Jaruzelski heeft echter evenals Kania zijn naam verbonden aan een 'beleid van socialistische ver nieuwing' Hem viel evenals Kania de kritiek van het Kremlin ten deel Politieke waarnemers zien m Jaruzels ki's benoeming dan ook geen ingrijpen de koersverandering, maar wel een aan zet tot een hardere opstelling tegenover Solidariteit. Door de buitengewone concentratie van machtsposities bij Ja ruzelski, die nu tegelijkertijd premier, partijleider en minister van defensie is. zou de partijtop willen proberen weer greep op de toestand in het land te krij gen, zonder vooralsnog te willen grijpen naar extremere middelen zoals de af kondiging van de uitzonderingstoe stand. Solidariteit Het centraal comité beschuldigde So lidariteit van het eenzijdig verbreken van de akkoorden van Gdansk, van au gustus 1980. De vakbeweging matigt zich de positie aan van een aan nie mand ondergeschikte kracht, die haar wil wenst op te leggen aan de maat schappij, het parlement, de regering, en de maatschappelijke organisaties, aldus de resolutie. Tegelijkertijd stelt het centraal comité de vorming van een 'nationaal front' voor, waarin alle patriottische krach ten moeten samenwerken die 'niet te gen het socialisme zijn en die zich actief willen inzetten voor de redding van het vaderland'. De voorzitter van Solidariteit. Walesa, die een bezoek brengt aan Frankrijk, wilde zondag niet reageren op de wisse ling van de wacht in de Poolse partij top. Prijzen Juist dit weekend had een delegatie van Solidariteit overeenstemming be reikt met de regering over een bevrie zing van de prijzen van levensmidde len, in afwachting van verder overleg over het economisch beleid. Het centraal comité deed een klem mend beroep op het Poolse vol k om me t gezamenlijke inspanningen 'de drama tische loop der gebeurtenissen te ke ren'. Vooral met het oog op de komende winter zijn volgens het centraal comité dringend maatregelen nodig. Het Russische persbureau Tass heeft zondag zonder commentaar melding gemaakt van het aftreden van de Pool se partijleider Kania en diens opvol ging door generaal Jaruzelski. WARSCHAU- Generaal Wojchiech Jaruzelski i links i in gesprek met Stanislaw Kania tijdens het buitengewone congres van de PCP op 4 juli. Op Oosterschelde en Noordzee 'overkoepelend' Het - grotendeelds vernieuwde - be stuur van de Molukse stichting Sou- mokil wil in de toekomst blijven werken als 'overkoepeling' voor de maatschappelijke en sociaal-culturele activiteiten binnen de Molukse ge meenschap op Walcheren. Men zou het betreurenswaardig vinden als het bin nen Molukse kring tot een afscheiding zou komen. PAGINA 3 acties De regering kan op breed verzet vanuit cie bevolking rekenen tegen haar voor nemen de consumentenprijzen voor aardgas opnieuw te verhogen. Per re gio zal worden bekeken hoe actie kan worden gevoerd om de voorgestelde verhoging per 1 januari en per 1 Juli te voorkomen. PAGINA 11 stuurloos Het is voor Breskens blikbaar moei lijk te incasseren dat het debuut in de derde klas zo teleustellend zwak is. Te gen Jong Ambon had Wies van Aver- maete trainer zich gisteren weer niet meer in de hand Trillend van woede werd hij uit het veld gestuurd En Bres kens strompelde daarna 'stuurloos' naar een volgende misser. PAGINA 12 aandacht De heren van het Middelburgse EMM hebben al op de eerste dag van de handbalcompetme alle aandacht in de tweede divisie voor zich opgeeist. In een wervelende handbalshow werd gistermiddag het Haagse AHQ'28 met forse cijfers afgedroogd, De pioeg uit de residentie werd hel (eerste) slacht offer van de opvallende dadendrang van de EMM-heren. PAGINA 13 stap terug Enkele weken na de voor AZW zo glo rieuze start dreigt het Axelse team voorlopig weer een stap terug te moe ien doen. Tegen Good Luck thuis (on danks de 2-1 winst) had trainer Ben Pauwels die realiteit al onder ogen ge zien In Ridderkerk werd AZW znter dag volkomen terecht door het sterke HVVH uit de kopgroep verwezen PAGINA 15 kandidatuur ■föhn Vermeule heeft al meteen op de openingsdag van de Zeeuwse cross- eompetitie zijn kandidatuur gesteld voor de veldloopUtel Tijdens de KMS- eross van Zeeland Sport, de eerste die Pjeeteli voor het kampioenschap, klopte h)j in dc eindsprint titelhouder Kim Reynierse. Nieuws uit Zeeland; 2.4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10.11,12,13 en 15. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer vier honderd geëmotioneerde taxichauf feurs hebben zaterdagmiddag in een bijeenkomst op het Museumplein hun vrijdagnacht vermoorde collega Jan Scholts herdacht. De chauffeurs, die hun wagens in lange rijen op de weg hadden geparkeerd, werden toege sproken door de voorzitter van de Am sterdamse taxicentrale (ATC), P. van de Dungen. Van der Dungen zei dat de chauffeurs bijeen waren gekomen om uiting te ge ven aan hun woede en verdriet over de moord. Hij waarschuwde dat men in het taxibedrijf de provocatie om igen rech ter te spelen niet langer zal kunnen weerstaan. Hij riep de justitie op om de daders flink te laten boeten, om herha ling te voorkomen. Volgens een politiewoordvoerder werd de 54-jarige chauffeur met een mes steek in de keel vermoord. Het misdrijl gebeurde op de Rijksweg Amsterdam- Den Haag nabij Leiderdorp. Als ver moedelijke daders zijn aangehouden de 18-jarige Belg B. F J„ de 15-jange Ma rokkaan J. B en de 24-jarige Luxem burger M. S. Alle drie hebben zij het misdrijf bekend Woensdag zullen zij worden voorgeleid aan de officier van justitie In Den Haag Uit het verhoor is gebleken dat zij in de taxi waren gestapt om de chauffeur er gens buiten de stad te beroven. Zij had den driehonderd gulden nodig als aan betaling voor woonruimte die zij kon den krijgen. Het geld moest uiterlijk za terdagmiddag zijn betaald. Volgens de politie werd de chauffeur gedood om te voorkomen dat hij zijn belagers later zou herkennen De dodelijke steek werd hem toegebracht door de Luxembur ger. De daders gooiden hem daarna in een sloot en reden terug naar Amster dam. De wagen lieten zij omstreeks 03.15 uur achter op de Stadionkade. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse ta xicentrale (ATC) werd dit gezien door een bewoonster. Omdat de vrouw geen chauffeur zag kreeg zij argwaan en bel de de taxicentrale. Deze alarmeerde in de buurt rijdende taxi's Een van de chauffeurs volgde de drie verdachten en liet hen op een gegeven moment in- zijn vraag waar zij naar toe moesten noemde zij het Centraal station De wa gen met de verdachten reed daarna, be geleid door andere taxi's, terug naar de taxi van het slachtoffer. Hier was in middels de politie met een onderzoek begonnen. Het interieur van de taxi bleek onder het bloed te zitten. Ook de kleren van de verdachten waren door drenkt met bloed, aldus de ATC-woord- voerder Volgens de recherche hebben de drie verdachten geen vaste woonplaats. De laatste tijd verbleven zij bij vrienden en kennissen m Amsterdam. AMSTERDAM - De chauffeurs die hun wagens in lange rijen op de weg hadden geparkeerd hielden twee minuien stilte ter nagedachtenise van hun vermoorde collega BURGH-HAAMSTEDE - De redding boot Jan Leis is zaterdag enkele malen uitgevaren om in moeilijkheden ge raakte sportvissers in veiligheid te brengen. Zaterdagmiddag omstreeks half twaalf kwamen drie sportvissers op de Oosterschelde in de problemen, toen hun bootje omsloeg. In de nacht van zaterdag op zondag signaleerden opvarenden van het loodsschip 'Spica' een rode vuurpijl. Die bleek afkomstig van een door de kou bevangen visser die de hele dag bij de Middensteen- bank voor anker had gelegen. De drie sportvissers die zaterdagmid dag te water raakten waren 's morgens met hun boot. de 'Erica', vanuit Schelp- hoek op Schouwen-Duivelana vertrok ken. Door de opstekende wind kapseis de het bootje, dat volgens een beman ningslid van de Jan Leis net groot ge noeg was vpor twee personen. Even daarvoor waren de mannen er met be hulp van een 'bakkie' in geslaagd de kustwacht op de vuurtoren van Wester- schouwen te waarschuwen, die onmid dellijk een reddingsactie op touw zette. De drie mannen, eigenaar van de boot Van der P. uit Aarle en twee vrienden, werden uit het water opgepikt door col legasportvissers. De inmiddels ook uit gevaren Jan Leis heeft het omgeslagen bootje naar Schelphoek gesleept Vuurpijl Zaterdagavond omstreeks half twaalf signaleerden bemanningsleden van het loodsschip 'Spica'. dat voor de kust van Walcheren bij de Middensteen- bank ligt, een rode vuurpijl. De 'Spica' BILBAO (AFP) - In Santurce in de Spaans-Baskische provincie Biskaje is zaterdagmorgen een lid van de Guar dia Civil neergeschoten. De aanslag op de in burgerkleding gestoken Santiago Gonzalez was het werk van vier man nen die wisten te ontkomen, zo is van goed ingelichte zijde vernomen. Het is de eerste aanslag in Spaans Basken land sinds 27 juli jl. De 30-jarige man werd neergeschoten toen hij zijn woning verliet De politie zoekt de daders bij de Baskische af scheidingsbeweging ETA. begon daarop onmiddelijk een zoekac tie cn ook de 'Jan Leis' voer uit. Al na korte tijd vond men het jacht 'Eyelvno' met aan boord D. de J. uit Roosendaal. De J was 's morgens met zijn boot vertrokken en had de hele dag gevist. Toen hij naar de haven van Stel lendam, van waaruit hij was vertrok ken, wilde terugkeren weigerde de au tomatische stuurinrichting, zodat De J gedwongen was het jacht zelf te bestu ren. Na enige tijd werd hij bevangen door de kou en stak een vuurpijl af om de aandacht te trekken. Hij werd aan boord van het loodsschip genomen om weer wat op verhaal te komen. Een be manningslid van de 'Spica' ontfermde Volgens gezaghebbende kring in Ra bat hebben Marokkaanse troepen het belangrijke steunpunt van Guelta Zem- mour in de westelijke Sahara heroverd na de zwaarste strijd van de afgelopen zes jaar in het gebied tegen guerrilla strijders van de onafhankelijkheidsbe weging Polisario. Overlevenden van Polisario vluchtten naar de Maure- taanse grens, 40 km ten oosten van de zich over het jacht. Later is De J door de 'Jan Leis' naar ae wal gebracht. Een woordvoerder van de rijkspolitie te wa ter noemde het gedrag van De J. 'stom en onverantwoordelijk „Helaas is het niet strafbaar om alleen met een boot zo ver de zee op te gaan", zo zei hij. Het vaartuig RP 26 van de rijkspolitie te water is zondagavond vergeefs op zoek geweest naar een drenkelingin het verdronken land van Saeftinghe. Er was helemaal geen drenkeling Ook een gealarmeerde sleepboot uit Antwerpen kon al terugkeren voor de aankomst bij het land van Saeftinghe. Opvarenden van een passerend zee schip zagen een licht in de Saeftinghe. en meenden dat dit afkomstig moest zijn van een drenkeling Daarom alar meerde men de politie te water en een Antwerpse reddingsdienst. De RP 26 was er het eerst: de bedoelde lamp een stakellicht van een reddingboei, was snel gevonden, maar er was niemand te bekennen. Geen vermiste.' zo conclu deerde men. en de lamp werd wegge haald. De sleepboot die ondrweg was werd terug naar huis gestuurd. DEN HAAG - De informateurs prof. drs. v. Halberstadt ilien prof. dr. C. de Galan spraken zondag met elkaar in een Haags hotel i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De PvdA-economen prof. dr. Cecs de Galan en prof. drs. Victor Halberstadt moeten proberen dc breuk in het kabinet-Van Agt II te lij men. Zij zullen eerst de actuele finan ciële situatie in ons land in kaart bren gen en vervolgens bekijken hoe op ba sis daarvan een beleid voor 1982 gefor muleerd kan worden. De Galan en Halberstadt werden zater dagmorgen door koningin Beatrix tot informateurs benoemd Die benoeming komt overeen met de adviezen van de fractieleiders van CDA PvdA en D'66. die hadden aangedrongen op de benoe ming van een PvdA-informateur Overi gens had niemand de benoeming van een duo voorgesteld De informateurs begonnen zaterdag di rect met hun werk. Eerst ontvingen zij dr Willem Duisenberg. directeur en aanstaand president van De Neder landsche Bank. die aanvankelijk ook door de koningin als informateur was aangezocht. Duisenberg bedankte voor de eer om dat hij een informateursrol niet vindt stroken met. zijn functie bij De Neder- landsche Bank. Duisenberg wil als toe komstig Bank-president onafhankelijk blijven van het kabinet. Na hem spra ken de informateurs met de fractielei ders Lubbers (CDA), Meijer (PvdAi en Brinkhorst iD'66) en met Tweede-Ka mervoorzitter Dolman. Zaterdag ontvingen de beide informa teurs tal van stukken van de departe menten van financien, sociale zaken en economische zaken Daarover hebben zij zich gedurende het weekeinde gebo gen. Vandaag maken De Galan en Hal- Slot zie pagina 6 kol. 51 (Van onze correspondent) ATHENE - De Griekse parle mentsverkiezingen van zondag zijn uitgelopen op een klinkende overwinning voor de PASOK, de socialistische partij van Andreas Papandreou. Volgens de voorlopi ge cijfers behaalden de socialisten 47 a 48 procent van de stemmen, goed voor een parlementsmeer- derheid van circa 175 op dc 300 ze tels. Vier jaar geleden was het percenta ge nog 26 en het zetelaantal 91. De regeringspartij Nieuwe Democra tie onder premier Rallis staat op 36 procent, hetgeen haar volgens voorlopige berekeningen circa 110 zetels opbrengt. President Karam- lis zal vandaag Papandreon benoe men tot kabinetsformateur De Moskou-trouwe communisti sche partij boekte een veel kleinere winst dan gehoopt: van 9,5 op 11 procent. Het communistische streefcijfer, 17 procent, was gericht op het binnenhalen van restzetels, maar werd bij lange na niet ge haald- De resten van het oude Cen trum werden volgens de verwach tingen weggevaagd, zelfs op het ou de liberale bolwerk Kreta. Oud-premier Rallis kwam vroeg op de avond, toen nog maar een klem percentage van de uitslagen be kend was op het internationaal perscentrum zijn nederlaag toege ven. De PASOK zal nu comfortabel kunnen regeren, zonder de steun of gedoogsteun van de communisten. Voor Rallis is de consequentie van zijn nederlaag mogelijk dat hij de leiding van zijn partij over zal moe ten dragen aan zijn rivaal Evange- los Averoff. Verwacht wordt dat Papandreou binnen enkele dagen zijn regering zal kunnen presenteren aan presi dent Karamanlis, met wie hij de laatste 18 maanden een vrij rimpel loze verhouding heeft opgebouwd. Wie voor de portefeuilles in aan merking zullen komen, was zon dagavond nog een open vraag. Pa- pendreou heeft van het begin af de rol van absoluut leider in zijn partij gespeeld en van een gespeciali seerd team. laat staan schaduwka binet. dat onder hem opereerde is nooit sprake geweest. Al vroeg in de avond, toen de ten dens van de uitslagen zich manifes teerde, kwam er in de straten van Athene een vreugdemanifestatie op gang. grotendeels gevormd door claxonerende auto's en motorfiet sen met vlaggen en brullende men sen. Dit ging na tien uur door, hoe wel de (oude) regering dagen tevo ren het bevel had uitgevaardigd dat er na dat uur geen personenau to's zonder vergunning op straat mochten. De macht over de straat bleek reeds overgenomen. Een an dere stoet auto's reed ook naar Ka- stri. 25 kilometer bulten Athene, de woonplaats van Papandreou, die had aangekondigd een verklaring te zullen uitgeven In de verkiezingscampagne heeft Papandreou zich uitgesproken voor sluiting van de Amerikaanse militaire bases in Griekenland, te rugtrekking van Griekenland uit de militaire organisatie van de NAVO, en ccn referendum over de vraagofGriekenland lid moet blij ven van de Europese Gemeen schap. Op het vlak van de binnen landse politiek stelde hij ingrij pende economische hervormingen in het vooruitzicht. Andreas Papandreou

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1