PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Partijen willen lijmpoging door PvdA-informateur Dajan overleden Provinciale waterstaat Zeeland honderd jaar RECONSTRUCTIE GEVALLEN KABINET BENZINEPRIJS NIET OMLAAG COMMISSARIS KREEG GEDENKBOEK President Soedan: zelfmoordcommando naar Libië MOGELIJK ZOND A G STA A TSBEGRAFENIS Rustig weer Vrijwel overal droog In het noorden opklaringen, maar in het zuiden meer bewolking. Middag temperatuur om streeks 10 graden. Weinig wind 224e jaargang no. 244 Zaterdag 17 oktober 1981 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In politiek Den Haag werd vrijdagavond laat de benoeming verwacht van een PvdA-informateur die moet proberen de breuk in het tweede kabinet Van Agt te lijmen. De voorzitters van de drie regeringsfracties in de Tweede Kamer adviseerden de koningin vrijdag iemand van PvdA-huize aan te wijzen die het vrijdag in alle vroegte gevallen kabinet moet reconstrueren. De lijmpoging werd noodzakelijk nadat gisterochtend de 15 ministers met uit de problemen over het financieel en so ciaal-economisch beleid konden ko men. Zij konden het niet eens worden over de vertaling van regeerakkoord in een beleid voor 1982. Vooral de vraag hoeveel geld minister Den Uyl (sociale zaken) voor zijn werkgelegenheidsplan zou krijgen, verdeelde de ministerraad. Een laatste voorstel van premier Van Agt werd wel aanvaard door de CDA- en D'66-ministers, maar verworpen door de zes PvdA'ers. Premier Van Agt ging vrijdagmorgen naar koningin Beatrix om mede te de len dat alle ministers en staatssecreta rissen hun portefulles ter beschikking stelden. De koningin heeft dit in beraad genomen. In de loop van vrijdagmiddag ontving de koningin de gebruikelijke politieke adviseurs. Eerst kwam mr. W Scholten (vice-president van de Raad van State) Daarna volgden dr. Th. Thurlings (voorzitter Eerste Kamer), dr. D. Dol man (voorzitter Tweede Kamer) en de fractievoorzitters Lubbers (CDA), Meij er (PvdA), Brinkhorst (D'66) en Wiegel (WD). Lubbers, Meijer en Brinkhorst menen dat de breuk niet definitief hoeft te zijn. Zij wezen erop dat de ministers collectief hun portefeuilles ter be schikking hebben gesteld en dat niet alleen de PvdA-ministers zijn opge stapt. Blijkbaar zien de ministers zelf ook nog ruimte voor een lijmpoging, aldus de drie fractieleiders. Zij hebben de koningin dan ook in deze richting geadviseerd. De drie fractievoorzitters waren het er over eens dat de te benoemen informa teur een „boedelbeschrijving" (Meijer, Brinkhorst) moet opstellen van de fi nanciële situatie van ons land. Aan de hand daarvan kan dan geprobeerd wor den de financiële tegenvallers te ver werken en op basis van het bestaande regeerakkoord met nieuwe beleids voorstellen te komen. Zij voelden geen van drieën voor open- PAGINA 2 dicht De bedrjjfskadergroep van de Indus triebond FNV bij Pechiney Nederland NV vindt, dat de kerncentrale Borssele alleen dicht mag. Indien daarmee de werkgelegenheid bij de alumlnlumfa- bnek in Vlissingen-oost niet ln gevaar wordt gebracht. PAGINA 3 staking Het, dagelijks bestuur van de NOS heeft een kort geding tegen de vakbon den FNV en QNV aangespannen om einde te maken aan de staklngsac van het omroeppersoneel Dat heeft mr Erik Jurgens. voorzitter van de NOS. vrijdagochtend meegedeeld. PAGINA 7 'boze buurman Buurthuis 'De Bolster' in Terneuzen kan de bouw van een zaaltje voor jazz- bullet, cursussen en peuterspeelzaal- werk en vergaderingen voorlopig wel vergeten De door geldgebrek geteis terde Centrale SUchting. die het ge bouw beheert, vervult voor een aantal omwonenden de functie van 'boze buurman' PAGINA 11 te hoog In de meeste gevallen lig t het inko men van de medische specialisten meer dan 50 en In sommige gevallen zelfs meer dan 100 procent boven het algemeen aanvaarde bedrag dat een specialist als vrije beroepsbeoefenaar zou mogen verdienen PAGINA 22 stormloop Er is een ware stormloop ontslaan op kaartjes voor de wkkwalificatiewed- sthjd tussen Frankrijk en Nederland. Vrijwel direct na de 3-0-overwmning op Belgie werd de KNVB. de Franse ambassade in Den Haag en een aantal reisbureaus in het hele land over stroomd met de vraag om toegangsbe wijzen PAGINA 27 termindering De Koniklijke-Shell Groep en British Petroleum hebben maatregelen geno men die tot een verdere vermindering van hun raffinagecapaciteit in Europa zullen lelden. Nieuws uit Zeeland: 2,5. 6, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en li Opinie en achtergrond: 4 Sport: 22 en 23 Radio en televisie: 25 Financieel: 27 Zaterdagkrant 17. 18. 19 en 21 breking van het regeerakkoord, omdat dat de basis van het kabinet zou veran deren en daarmee de verhouding tus sen de drie regeringspartijen, aldus Lubbers. Om dezelfde reden werden voorlopig alle ideeën over het verande ren van de persoonlijke samenstelling van het kabinet van de hand gewezen. In politiek Den Haag werd vooral ge sproken over een vertrek van PvdA-mi- nister Den Uyl. ..Een lijmpoging van het uiteengeval len kabinet is een ernstige poging waard, onder de voorwaarde dat die voert naar een beleid waar de mensen beter van worden: economisch herstel en dus meer werk"aldus demissionaire premier Van Agt vrijdagavond in het NOS-journaal. Van Agt denker er niet aan naar de WD te stappen Een seneuze poging om de crisis te overwinnen, zij het niet tot elke prijs, had zijn voorkeur. Ook een combi natie met D'66 alleen kwam volgens Van Agt niet in aanmerking Breuk Lubbers vindt dat er een PvdA-infor mateur moest komen, omdat de socia listen de breuk hebben veroorzaakt. „De minderheid in de ministerraad kon zich niet schikken in de meerder heid", aldus Lubbers. De informateur moet een zakelijke analyse maken van de problemen en alleen als een afgelei de daarvan zou de personele samen stelling van het kabinet aan dc orde kunnen komen. Lubbers sloot daarbij niet uit dat zit tende ministers zouden moeten worden vervangen. De CDA'er wil uitgaan van het bestaande regeerakkoord tussen PvdA. CDA en D'66 „Wat nu gebeurd fSlot zie pagina 8 kolom li DEN HAAG - Teneergeslagen verlaat vice-pretnier Den Uyl het kabinetsbe raad omstreeks half vijf vrijdagoch tend. DEN HAAG - Premier Van Agt en minister Van der Slee staan verslaggevers te woord voor de deur van het ministerie van algemene zaken vrijdagmorgen om tien over half zes DEN HAAG - De vroegtijdige stranding van het tweede kabinet- Van Agt betekent een unicum in de Nederlandse parlementaire ge schiedenis. Het is voor het eerst dat een kabinetscrisis is ontstaan nog voordat de nieuwe ministers ploeg de regeringsverklaring heeft afgelegd in hel parlement. Dat betekent niet dat dit kabinet ook de kortste levensduur heelt ge had In 1939 kwam het vijfde kabi- net-Colijn ten val op de zestiende dag na zijn beëdiging. Dat gebeur de echter nadat de regeringsverkla ring was afgelegd, tijdens het debat daarover in de Tweede Kamer. De crisis kwam voor het kabinet- Van Agt 2 precies vijf weken nadat de ministers door koningin Beatrix werden beedigd De huidige crisis volgt precies vijf tien jaar na de nacht van Schmel- zer (16 oktober 1966). De toenmali ge fractieleider van de KVP liet toen de rooms-rode coalitie van Cals en Vondeling vallen over een gat van 150 miljoen gulden op de begroting Nu gaat het meningsver schil om een bedrag dat ongeveer tien keer zo groot is MIDDELBURG - Op het eeuwfeest van provinciale waterstaat heeft commis saris der koningin dr. C. Boertien vrij dagmiddag het eerste exemplaar ge kregen van hel gedenkboek, dat M.P. de Bruin in opdracht van het provin ciale bestuur over deze dienst heeft ge- CAIRO (AFP) - President Jaafar Ni- meiri van Soedan heeft vrijdag in een interview met het Egyptische dagblad Al Achram meegedeeld dat hij van plan is militairen naar Libië te sturen voor het uitvoeren van 'zelfmoordac ties'. Nimeiri zei: „Ik sta op het punt kamika zes te formeren en ben van plan actie in Libië zelf te ondernemen. Ik stuur 500 of 600 man en zij zullen opereren in Tripo li. en misschien zelfs in de woning van Gaddafi. Het zal gemakkelijk genoeg zfjn" Libië heeft donderdagavond de Ver enigde Staten gewaarschuwd voor "de gevolgen van hun imperialistische poli tiek' in het Midden-Oosten en geëist dat hieraan een eind komt Radio Tri poli, beluisterd in Parijs, haalde een verklaring aan van het 'Libische Volks comité belast met buitenlandse betrek kingen'. waarin de waarschuwing was vervat. De Egyptische ordetroepen hebben in het hele land honderden, zo niet duizen den islamitische fundamentalisten aangehouden, zo hebben ingelichte kringen in Cairo vrijdag gezegd schreven. Waterstaatsgedeputeerde A.L. van Geesbergen bood het hem aan. in een Middelburgse Schouwburg vol genodigden, die de herdenking van 100 jaar provinciale waterstaat in Zeeland meemaakten. „Een dienst die niet ver andert heeft zijn werk niet goed ge daan," zei dr. Boertien bij die gelegen heid. „Provinciale waterstaat is een dynamische dienst, die ook in de bege leiding van de ontwikkelingen die ons te wachten staan, opnieuw een belang rijke rol zal vervullen". De aanbieding van het gedenkboek vormde het hoogtepunt van de officiële jubileumviering. Gedeputeerde Van Geesbergen wees erop, dat voorzat de beschrijving van de waterstaat „als het ware te projecteren tegen de achter grond van de zaken, die voor de Zeeuw se samenleving in de laatste honderd jaar van belang zijn geweest" Auteur M.P. de Bruin noemde hij „een kenner bij uitstek van de Zeeuwse geschiede nis" en dr Boertien stelde vast: ..Dat hem de opdracht voor het schrijven kon worden gegeven, is bij gs niet aan twijfel onderhevig geweest Hij was voor ons - en dal in positieve zin - geen onbeschre ven blad". De heer De Bruin gaf in een toespraak aan, waarom hij de titel „Waken en be waren" voor het gedenkboek heeft ge kozen. Daarbij ging hij terug tot de St. Felixvloed van 1530 en stelde: „Ennog steeds moet er worden gewaakt, voor de .natte' afdeling van provinciale water staat blijft waakzaamheid geboden Bewaren slaat op de noodzaak van een goed milieubeheer, zo verduidelijkte de auteur. „De wegen vormen een belang rijk communicatie middel tussen de mensen: zij verbinden ook wat bewaakt en bewaard moet worden" De commis- Slot zie pagina 9 kolom TEL AVIV (UPI)-Mosje Dajan, een van Israels bekendste politici en leger leiders, is vrijdag overleden. Hij was 66 jaar. Zijn familie maakte bekend dat Dajan overleed in een ziekenhuis in Tel Aviv. Dajan werd donderdag in het zieken huis opgenomen met ademhalings moeilijkheden en klachten over pijn m de borst Hij was de grote held van het Israëlische publiek in de zesdaagse oor log van 1967 Later werkte hij mee aan de tot standkoming van de akkoorden van Camp-David Tot oktober 1979 was Dajan minister van buitenlandse zaken in de regering- Begin. Sindsdieh was hij nog lid van het Israëlische parlement, de Knesseth, In juni 1979 onderging hij een operatie voor kanker aan de ingewanden. Na die operatie is hij nooit helemaal de oude geworden. Vrijdag nog verscheen een artikel van zijn hand in het dagblad Yedioth Ahra- noth. waarin twijfels doorschemerden over de voortgang van het normalise ringsproces met Egypte na de dood van president Sadat. „Ik geloof wel dat de nieuwe Egyptische regering de over eenkomst naar de letter zal uitvoeren, maar naar de geest - dat is een heel andere vraag", aldus Dajans laatste ar tikel. Dajan diende in verscheidene regerin gen als minister van defensie, en als mi nister van buitenlandse zaken. Tijdens de Suez-crisis van 1956 was hij chef van de generale staf, en tijdens de Arabtsch- Israelische oorlogen van 1967 en 1973 was hij minister van defensie Volgens een Israëlische regerings- RcCICticS woordvoerder is Daian aan een hart aanval overleden Woordvoerder Porat zei dat premier Menachem Begin heeft besloten dat Dajan een staatsbegrafe nis zal krijgen Vermoedelijk wordt hij morgen, zondag, begraven. Gedeputeerde A L van Geesbergen i rechts i biedt commissaris der koningin drC Boertien het eerste exemplaar aan van het gedenkboek "Waken en bewaren'. Dc Egyptische minister van staat voor buitenlandse zaken dr. Boutros Ghali heeft vrijdag gezegd bedroefd le zijn over hel overlijden van Dajan. Ghali zei dat Dajan een belangrijke rol had gespeeld in de vredesonderhandelin gen tussen Israel en Egypte. Dajan ge loofde in de mogelijkheid van vreedza me coëxistentie van Israël en Palestij- nen, aldus de Egyptische minister. De socialistische oppositieleider Sji- mon Peres noemde Dajan in een eerste reactie een „staatsman die de wereld met zijn bekwaamheden verrestte". De gematigde Palestijnse burgemeester van Bethelehem op de bezette Westelij ke Jordaanoever, Elias Freij. noemde het heengaan van Dajan „een verlies. Hij was een practicus en had een per soonlijke stijl. Hij zou iets hebben kun nen bereiken met de Arabieren. Ik ont moette hem een paar maanden geleden nog' iZie ook pagina 4 DEN HAAG (ANP) - De prijs van aardolieprodukten, waaronder benzine blijft op het moment onge wijzigd. Dat heeft hel ministerie van economische zaken vrijdag meegedeeld. De prijzen worden twee maal per maand aangepast op grond van de dollarkoers en de noteringen voor aardolieprodukten op de vrije markt Als dat nu zonder meer was gebeurd zou de benzineprijs vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken met ruim vier cent omlaag hebben gekund Het maximumprijssys- teem dat door het ministerie wordt gehanteerd steekt daar echter een stokje voor. Volgens dit systeem wordt een produktwaarde vastge steld op basis van de maximum prijzen. Ais deze produktwaarde zit op een niveau van 90 procent van de waarde van de ingevoerde ruwe aardolie dan wordt de prijs niet ver laagd. Dat is nu het geval en minis ter Terlouw heeft geen gebruik wil len maken van uitzonderingsmoge lijkheden Wel heelt hij aangekon digd om met het oog op de prijsaan passing per 1 november met de olie maatschappijen overleg te gaan voeren over een prijsverlaging. De consumentenorganisatie Konsu- menten-Kontakt heeft in een brief eerder deze week de minister al voorgerekend dat de benzineprijs minstens twee cent omlaag zou kunnen. Terug naar 'af in onzekerheden liiy Txet was dus toch te mooi VornZ. ilom waar te zijn. Bijna Ryé^l vier maanden na de verkie- DgggU zingen van 26 mei een kabi- fwSij net. dat met een goed door- timmerd beleidsplan voor de bestrijding van de griezelig hoog opge lopen werkloosheid in het parlement kon verschijnen. - het zat er niet in. Een dag na de-nacht-waarin-het-stukliep lijkt er niets veranderd: in Den Haag gaat de kabinetsinformatie 'gewoon verder'. Van Agt is voor de tweede keer demissionair, verontwaardiging en on begrip alom over zoveel politieke cha os Afgelopen maandag nog. toen de mi nister-president in de tweede kamer be delde om een week uitstel voor het op stellen van de regeringsverklaring, moest hij een gnuivende oppositielei der Wiegel toegeven dat een van de eer ste daden van de nieuwe ploeg 'een slechte beurt' was Aan het herstel daarvan is het CDA-PvdA-D'66-kabi- net in zijn samenstelling die dateert van vijf weken terug, niet toegekomen. Diep in de nacht van gisteren kwam de breuk nadat duidelijk was geworden dat de ministers van de PvdA geen poli tieke verantwoordelijkheid wensten te nemen voor een laatste bod van pre mier Van Agt om uit het dilemma tus sen de financieel-economische ruimte en de omvang van het werkgelegen heidsprogramma te komen De interne spanningen waren - wat al dagenlang was gevreesd - dus toch niet meer te beheersen Altijd weer boeiend om te zien is het op zo'n dag van het schrikeffect hoe de hoofdrolspelers teleurstelling over de puinhoop die ze achterlaten vermen gen met plotseling opkomende heldere adviezen aan het staatshoofd om uit de problemen te komen Van Agt hoopte er gisteravond in een verklaring voor het NOS-Journaal op dat 'de schokwer- king van deze breuk een aantal mensen tot beter nadenken zal aanzetten'. Een prachtig paardemiadel voor een filoso fie achteraf, maar als de samenwerking tussen de deelnemende partijen aan een CDA-PvdA-D'66-combinatie in de toekomst afhankelijk wordt van dit soort heropvoeringen wordt het toch tijd om eerst en vooral een paar andere vuiltjes op te ruimen. Er zijn de afgelo pen weken namelijk nogal wat sfeer- en beleidsbepalende kwesties aan de op pervlakte gekomen die met elkaar een zware hypotheek op de slagkracht van en het vertrouwen binnen het nieuwe kabinet legden. Zo is haarscherp duide lijk geworden dat akkoord na akkoord per slot van rekening geen akkoord bleek te zijn. Wanneer er moeizaam een zekere mate van overeenstemming was bereikt gaf elk van de partijen daaraan zijn eigen uitleg: de onenigheid bereik te daarna snel het kookpunt. Het zal niemand zijn ontgaan dat er binnen de (nu demissionairei regeringsploeg een verschuiving van machtsverhoudingen is ontstaan. D'66 had al eerder laten blijken dat ze op de sleutelpositie een meer en meer. gerichte eigen koers wen ste te gaan varen. Bij de toch wel dra matische ontknoping van gisternacht koos Terlouw de zijde van het CDA: een duidelijk signaal voor de PvdA om re kening mee te houden. Komt bij dat Den Uyl zich als minister van sociale zaken en werkgelegenheid zo met huid en haar heeft verkocht aan 'zijn' werk gelegenheidsplan dat de vraag of net wel zo verstandig is dat hij bij een lijm poging ln het kabinet terugkeert niet meer uit de weg kan worden gegaan. Terug naar 'af dus? Een heel eind zal er vijf maanden na de verkiezingen niet aan te ontkomen zijn. CDA-fractie- leider Lubbers gaat er van ui t dat er aan de oorspronkelijke wezenlijke inhoud van het regeerakkoord niet te veel ge sleuteld moet worden omdat anders de basis aan de samenwerking tussen de drie deelnemende partijen ontvalt. Maar daar staat dan toch maar tegen over dat het bewuste 'akkoord - of wat daarvoor mocht doorgaan - zoveel ga ten vertoonde dat het zeifis niet moge lijk bleek om er een regeringsverklaring op te funderen. De brokkenmakers van gisternacht zijn het er met elkaar over eens dat er nu eerst eens helder op pa pier moet komen hoe slecht de vlag er in Nederland financieel-economisch bij- hangt 'om van daaruit naar een oplos sing voor de gerezen problemen te zoe ken'. Aangemoedigd door de weten schap dat er buiten een coalitie tussen CDA-PvdA-D'66 nauwelijks iets anders mogelijk is en bekropen door de angst dat nieuwe verkiezingen (behalve voor D'66) alleen maar verlies kunnen ople veren is daar dan toch maar weer op nieuw die keus voor een poging om de barsten weg te werken Of het lukt is even onzeker als de gegevens over de stand van s lands financieel-economi sche ellende na iedere nieuwe tegenval ler in de afgelopen maanden De enige zekerheid voor alle drie partijen is dat ze zullen moeten leren leven met de ge dachte dat onzekerheden vaste gege vens geworden zijn. Met hoeveel ont ploffingen dat proces nog gepaard zal gaan. - aan een voorspelling daarover zal wel niemand zich meer durven wa gen. Het is ontnuchterend om vast te stellen dat we al aardig op weg raken naar het record van de kabinetsforma tie van 1977 vdM Bij een ongeluk in een kolenmijn bij Yubari. in het noorden van Japati. zijn vrijdag zeker 42 mijnwerkers omgeko men. Ongeveer 90 mijnwerkers zitten in de m\jn opgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1