ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Crisissfeer rond overleg kabinet Omroepbonden leggen het werk neer Amfetaminefabriek in polder Hoek VAN MIERLO BLIJFT ZWIJGEN OVER BELEID P ff GELD PLAN DEN UYL GROOTSTE PROBLEEM vandaag Gruinard van buitenwereld afgeschermd Geen interpellatie Wiegel Nobelprijs literatuur voor Elias Canetti Terlouw wil prijsdalingen na revaluatie Perioden met zon Perioden met zon. maar voornamelijk in de kustprovincies ook een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zwakke tot matige noord westelijke wind. 224e jaargang no. 243 Vrijdag 16 oktober 1981 PZC DE JAGER-TOLHOEK moriKe Houtkade 7, tel. 01100-21250* atfiniHt** keukens MIDDELBURG Korte Noofdstraat 1, zaterdag van 10.00-12 00 1001 bouwmaterialen onder één dak! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het tweede kabinet-Van Agt is donderdagavond in een crisissfeer op het Binnenhof in Den Haag bijeengekomen. Tot diep in de nacht was het nog geheel onduidelijk of de vijftien ministers van CDA, PvdA en D'66 het alsnog met elkaar eens konden worden over de plannen voor het komend jaar. 0m twee uur vannacht was er nog geen zicht op politieke overeenstemming binnen het kabinet. Op dat moment vergaderden de drie politieke leiders. Van Agt, Den Uyl en Terlouw. onderling meen poging op die manier de bestaan de meningsverschillen uit de weg te rui men. CD A-fractieleider Lubbers was in middels op het departement van alge mene zaken gearriveerd om - zo wordt verwacht - te trachten het door hem in belangrijke mate opgestelde regeerak koord alsnog te redden. Het grootste probleem werd op dat mo ment nog steeds gevormd door de pro blemen rond de financiering van het werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl (sociale zakeni. De drie minis ters van D'66 hebben gisteravond be sloten hierbij de kant van het CDA te kiezen De spanningen binnen het kabinet zijn inmiddels zo hoog opgelopen, dat nog maar weinigen verwachten dat premier maandag eindelijk zijn regerings verklaring zal kunnen afleggen. De meest optimistische schattingen ko men nu uit op aanstaande woensdag. PAGINA 2 verzachten Ondanks de bezuinigingen willen b en w van Terneuzen in 1982 kost wat kost proberen 'de pijn voor de politie zoveel mogelijk te verzachten'. Het college heeft, in de aanbiedingsbrief bij de ont werpbegroting '82, geen goed woord over voor het bezuinigingsbeleid van Den Haag' PAGINA 3 haagse kwestie' De Ziekenfondsraad zal de "Haagse kwestie' grondig gaan onderzoeken. Alle omstandigheden en feiten die hebben geleid tot de ruzie tussen beide Haagse ziekenfondsen komen onder de loep bij een speciale commissie uit de raad. Die zal zich ook bezighouden melde vermoedelijke fraudes en onre gelmatigheden, waarvan het zieken fonds AZIVO wordt beschuldigd. PAGINA 7 inbreken Het inbreken in een vakantiewoning ln Cadzand-Bad, waarbij een enorme ravage werd aangericht, is twee Am sterdamse jongens donderdagmiddag op een boete van ieder driehonderd gulden komen te staan PAGINA 13 Politieke kringen sluiten echter niet uit dat het kabinet er definitief de brui aan geeft. De beslissende beraadslagingen bin nen de ministerraad begonnen donder dagavond omstreeks kwart voor elf, na dat het overleg in de loop van de dag al twee maal was geschorst. Ook in de loop van de avond duurde het nog ge ruime tijd voordat de ministers van de drie partijen het intern eens waren ge worden. Bij de hervatting van het overleg moes ten de ministers beslissen over een compromisvoorstel van premier Van Agt. dat enigszins tegemoet kwam aan de eisen van de PvdA. Tevens zou mi nister Van der Stee (financiën) dan een veer moeten laten met zijn eis het over heidstekort terug te brengen tot 6,5 pro cent in 1982. Het overleg werd omstreeks midder nacht voor de zoveelste maal ge schorst. Dit maal deelde de Rijksvoor lichtingsdienst mee dat de schorsing een nog „onbepaalde tijd" zou duren. De ministers overlegden tijdens deze schorsing met de drie fractieleiders. Politieke kringen schatten de kansen voor het kabinefcechter vrij somber in. Verlaging 'erzekering De Consumentenbond ls in actie geko men tegen wat hij beschouwt als een heilloze ontwikkeling op het gebied van de particuliere ziektekostenverze keringen die dreigt te leiden tot het ontstaan van twee gescheiden mark- ter een voor jonge en gezonde mensen "n voor ouderen. PAGINA 15 idee Het is Jan Timmans idee geweest Aieksander Beljavski mee te laten doen aan het vijfde topschaaktoernooi m Tilburg Toen Timman de naam Beljavski voorstelde aan het organisa tiecomité kon hij niet vermoeden dat hij de beslissende partij om de toer nooiwinst uitgerekend tegen de groot meester uit Lvov zou spelen En nog minder dat hij zou verliezen. PAGINA 17 handbal Zondag aanstaande begint weer de aalhandbalcompetitie op deze pagi na ren aantal voorbeschouwingen op *te komende seizoen, dat volgens een aantal beschouwers, wéér erg moeilijk Saat worden, zoals al enige jaren het pval blijkt te zijn in hel Zeeuwse handbal Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 9 en 10 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Opinie en achtergrond: 4 sPort: 14, 15 en 17 »Radio en televisie: 18 Financieel: 19 Het conflict tussen de ministers Den Uyl en Van der Stee heeft de afgelopen twee weken het opstellen van de rege ringsverklaring verhinderd, vooral om dat de overheid steeds minder geld be schikbaar bleek te hebben voor het plan-Den Uyl. Welingelichte kringen meldden donderdagavond dat het laat ste voorstel van Van Agt neerkwam op een nog verdere verlaging van het be drag Hierbij werden bedragen genoemd van tussen f 1,1 en f2 miljard, dat via een 'make-up' operatie opgekrikt zou moe ten worden om te lyken op f3 miljard. Tegelijkertijd zou Van der Stee moeten instemmen met een oprekking van het financieringstekort, of in ieder geval moeten accepteren dat niet alle bezui nigingen 'keihard' zouden zijn inge vuld. In deze strijd tussen Van der Stee en Den Uyl kozen de ministers van de bel de partijen de afgelopen weken telkens de kant van hun partijgenoot. De doorslag moest komen van de kant van D'66. De drie Democraten in het kabinet leken donderdagavond nog verdeeld over de te volgen koers. Minis ter Van Mierlo (defensie) voelde het meest voor de opvattingen van Den Uyl. die volhield dat zelfs f2 miljard te weinig was voor een goed werkgelegen heidsplan Zowel Terlouw (economi sche zaken) als Zeevalking (verkeer en waterstaat) steunden echter de CDA- lijn. LONDEN (DPA) - Het Britse ministe rie van defensie heeft donderdag scherpe veiligheidsmaatregelen geno men om het sedert 1941 door anthrax- bacteriën (miltvuur) besmette eiland Gruinard in het noordwesten van Schotland voor de buitenwereld af te schermen. Het ministerie zag zich tot deze stap gedwongen nadat een milieu-organisa tie enkele dagen gelegen pakjes met be smette aarde aan verschillende instan ties gestuurd had. Woensdag was tot schrik van de politie m de buurt van de plaats waar de conservatieve partij in Blackpool bijeen is een pakje met an- thrax-aarde ontdekt. Dit conflict binnen D'66 leidde tot de laatste verlenging van de schorsing, van tien uur tot half elf. Na dit extra overleg met fractieleider Brinkhorst besloten de drie D'66-ers gezamenlijk de kant van het CDA te kiezen. Hier door kwam de PvdA voor het blok te staan, omdat vasthouden aan de lijn- Den Uyl de breuk in het kabinet zou betekenen. 'Treinschutters' aangehouden BREDA/RIJEN (ANP) - De Bredase ge meentepolitie en de rijkspolitie in het district Breda blijken de vermoedelij ke daders van de treinbeschieling van afgelopen maandagavond op het baan vak Tilburg-Breda de volgende och tend al aangehouden te hebben zonder te weten dat zij met de schutters te ma ken hadden. De aanhouding vond plaats in verband met een gewapende overval, zaterdag avond, op een Bredase cafetariahouder en diens vrouw Voor die overval zijn de 16-jarige J. V., de 17-jarige D F, en de 22-jarjge K. K. aangehouden. K K. en D. F. hebben bij het verhoor ook toegegeven dat ze op de treinen geschoten hebben. Het Franse ministerie van justitie heeft woensdag besloten de 47-jarige Westduitse KatharinaBieg-Defries niet uit te leveren aan West-Duitsland. Het Westduitse openbaar ministerie heeft een aanklacht tegen de vrouw lopen wegens vermeende deelneming aan ter roristische acties Na de ontmanteling van het amfetamine-laboratorium op de bovenverdieping van de xooning werden de onderdelen op de benedenverdieping verzameld. TERNEUZEN - De politie van Terneu zen heeft donderdagochtend in alle vroegte in een arbeiderswoning in de Oud-Vogelschorpolder onder Hoek een amfetamine-fabriekje 'opgerold'. De politie vermoedde al enige tijd dat de huurder van bet pand, de 25-jarige ex- Amsterdammer H. H., het woninkje ge bruikte voor duistere praktijken. In de bovenwoning trof men een compleet laboratorium aan. Het is de vierde maal dit jaar dat de Nederlandse poli tie een amfetamine-laboratorium ont mantelt. Het fabriekje had, op het moment dat de politie er Cs morgens om een uur of vijf) binnenviel, nog geen produkt afge leverd. Wel was het 'produktieproces' gestart. In het pand trof de politie - op dat moment zeven man sterk - een aan tal jerrycans met grondstoffen aan. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - De Zweedse aca demie voor letterkunde heeft don derdag bekendgemaakt dat de No belprijs voor literatuur 1981 wordt toegekend aan de in Bulga rije geboren maar in Londen wo nende schrijver Elias Canetti. Canetti werd in 1905 geboren in het havenstadje Rutschuk aan de Do- nau in Bulgarije. Zijn familie be stond uit sefardim, uit Spanje ver- dieven joden, die in 1492 hun ge boorteplaats Canete tussen Cuen- ca en Valencia moesten verlaten. Na enkele jaren in Turkije geleefd te hebben, kwam de familie in Bul garije terecht, waar vandaan Ca netti met zijn ouders in 1911 naar Engeland vertrok. Na wat Canetti zelf noemt ,,de catastrofale dood van zijn vader" in 1913. vestigde de familie zich in Wenen. Hijzelf be zocht tussen 1916 en 1924 scholen in Zurich en Frankfort am Main. In Wenen studeerde Canetti chemie en behaalde hij in 1929 een doctors graad. Daarna begon zijn literaire carrière, die nu met een Nobelprijs wordt bekroond Hij wordt verwacht de Nobelprijs ter waarde van 450.000 gulden op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel, in Stockholm in ontvangst te komen nemen. (Zie ook pagina 18) DEN HAAG (ANP) - Fractievoorzitter Wiegel van de WD heeft donderdag in de tweede kamer zijn zin niet kunnen krijgen om nog voor het overleg van de Nuclear Planning Group van de Navo volgende week dinsdag en woensdag in Schotland met minister Van Mierlo van defensie te overleggen over het standpunt van het kabinet inzake de plaatsing van nieuwe kernwapens. In een kamervergadering die op ver zoek van VVD. SGP. GPV en RPF bij een was geroepen zei minister Van Mierlo er niets voor te voelen om de ka mer al mededelingen te doen over het standpunt van het kabinet in dat op zicht, voordat premier Van Agt maan dag in de tweede kamer de regerings verklaring heeft afgelegd. Van Mierlo meende dat er een verte kend beeld zou ontstaan als hij de ka mer vertrouwelijk zou inlichten over een deel van de regeringsverklaring. na_- melijk het veiligheidsbeleid, of daar weer een onderdeel van. namelijk het plaatsingsbesluit voor nieuwe kernwa pens van de Navo. Een poging van de WD om de vaste kamercommissie voor defensie in de loop van maandag nog een vertrouwe lijk overleg met Van Mierlo te laten heb ben liep ook op niets uit. Wiegel trok daarop zijn al aangekondigd verzoek tot een interpellatie in, maar zei maan dag na het afleggen van de regerings verklaring door premier Van Agt moge lijk op deze zaak terug te komen „Het laboratorium was compleet en goed, professioneel ingericht", zei korpschef C. O Hindriks donderdag middag. Aan de inval ging een aantal nachten posten vooraf. „Ons intensieve (Slot zie pagina 2 kol. 5) C'rislina Peruzzi. de 17-jarige klein dochter van een van Italies belangrijk ste ondernemers, is in de nacht van woensdag op donderdag in Montepul- ciano in Toscane ontvoerd, zo is in krin gen van de Italiaanse politie vernomen. De twee Britse politiemannen die de 'Yorkshire Ripper- grootste massa moordenaar uit de Britse misdaadge schiedenis - vingen, hebben woensdag te horen gekregen dat zijn niets krijgen van de beloning van 20.000 pond ster ling die was uitgeloofd aan degene die de Ripper zou pakken of aanwijzingen zou geven die daartoe zouden leiden. Een politiecommissie in Yorkshire be paalde dat de twee mannen met meer dan hun taak deden DEN HAAG - Oppositieleider Wiegel luistert naar Lubbers tijdens het spoeddebat o achter de regeringstafel, links, een eenzame minister Van Mierlo r het kernivapenbeleid. Voor het eerst HILVERSUM (ANP) - Minister Terlouw van economische zaken heeft de Economische Controle dienst opdracht gegeven erop toe te zien dat alle produkten die na de revaluatie van de gulden in prijs zouden kunnen dalen ook werkelijk goedkoper worden. „De consument moet het voordeel kunnen krijgen van de opwaarde ring van de gulden. Als er voor de geïmporteerde goederen geen da ling van de prijzen komt of een ver minderde stijging, dan moet dat af gedwongen worden', aldus minis ter Terlouw donderdagavond in een uitzending van KRO's actuali teitenrubriek 'Brandpunt' Impor teurs van goederen en reisorganisa ties blijken niet bereid te zijn het voordeel van een goedkopere im port direct door te geven aan de Ne derlandse consument. De minister wees het publiek erop. dat iedereen die meent dat voor een produkt ten onrechte een prijsdaling uitblijft, dat kan melden aan de Economi sche Controledienst. ONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN HILVERSUM (ANP) - De onderhandelingen tussen de omroepbonden en de werkgevers over het conflict rond arbeidsplaatsen is donderdagavond afgebro ken. Volgens Ab Engelsman, woordvoerder van de omroepbonden, gaat de aan gekondigde staking in de omroep vanmorgen door. Volgens woordvoerder Ab Engelsman van de omroepbonden hebben die tij dens de onderhandelingen donderdag avond twee pakketten op tafel gelegd Het eerste hield in om de twee procent korting op de prijscompensatie over 1981 volledig te gebruiken voor nieuwe arbeidsplaatsen Toen de werkgevers daarop niet in wilden gaan verlaagden de bonden hun eis. Zij vroegen nu een procent van die korting te besteden voor structurele arbeidsplaatsen en de rest van het bedrag ihet gaat totaal om ongeveer 8.5 miljoen gulden) inciden teel voor de financiering van het opfris- singsverlof Toen de werkgevers bi.» monde van economisch commissaris Kees Spaan van de NOS ook dat niet wilden, werden de onderhandelingen afgebroken. Engelsman verklaarde, dat de aangekondigde omroepstaking van ochtend van zeven tot twaalf uur nu doorgaat, En als er na twaalf uur geen gunstig resultaat loskomt, wordt er vol gende week een hele dag gestaakt Niette betalen Spaan zei na de vergadering dal de werkgevers de eisen van de bonden niet kunnen betalen. Hij zei ook dal de werkgevers bereid waren enigszins te gemoet te komen aan de eisen van de omroepbonden. maar dat zij twintig extra arbeidsplaatsen niet kunnen fi nancieren. De bonden wilden dat niet accepteren. „Zij wilden dat wij nu al een contract zouden tekenen om dan gezamenlijk naar de minister te stap pen om daar te praten. Maar wij wil den ons nog niet op deze manier bin den". aldus Spaan. Hij constateerde dat er sinds 1978 in totaal vierhonderd formatieplaatsen in de omroep zijn vervuld, waarvan 280 in \'f QSSÜUl de laatste twee jaar ..Ik vind dat je dan niet kunt gaan staken", aldus Spaan, die de houding van de bonden kwalifi ceerde als „een onredelijke afweging van de belangen" Spaan zei dat hij wel had voorgesteld samen met de bonden naar de minister te stappen om over de arbeidsplaatsen te praten. Maar En gelsman had dat afgewimpeld met de woorden dat de werkgeverswoordvoer der zijn eigen verantwoordelijkheid moet kunnen dragen Engelsman zei dat men volgende week eventueel de hele vrijdag wil staken. Hij had intussen de indruk gekregen dat de stakingsoproep voor vanoch tend massaal zal worden gevolgd. Spaan voegde nog aan zijn verklaring toe. dat ook de minister van erm een opening had gemaakt door bereidheid te tonen om beide partijen op korte ter mijn te ontvangen ..Maar dan wel zon der acties", aldus Spaan. Dc economisch commissaris van de NOS had vorige week al aangekondigd eventueel door de rechter te willen ia- ten uitmaken of de acties van de bon den „redelijk" zijn. Hij sluit een derge lijke stap nu niet uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1