PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bommen ontploffen in toestel Transavia Omroep gaat hele ochtend vrijdag 5'plat Gelijke basisprijs gas en lagere btw particulieren Kans voortzetting NAPM Vlissingen is vrij groot AANSLAG GERICHT OP VLIEGVELD CAIRO GOES Schmidt krijgt pace-maker VOORSTEL DIRECTEUR NEBEKO NAAR MINISTER Nimeiri: aanval op Libië niet uitgesloten Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra den. Matige westelijke wind. 224e jaargang no. 241 Woensdag 14 oktober 1981 Donderdag 22-\Aijdag 23 en Zaterdag 24 O kt. IN DE VEILINGHAL CAIRO (AFP, RTR, UPI, ANP) - Bompakketexplosies in een uit Libië afkomstig Transavia- vliegtuig op de luchthaven van Cairo en een vuurgevecht aan de rand van de hoofdstad hebben dinsdag het referendum 'begeleid' over de opvolger van de vorige week vermoorde president Anwar Sadat. De explosies deden zich voor in de lading van het toestel dat door Malta was gehuurd. Passagiers en bemanning bleven ongedeerd maar vier anderen, onder wie drie veilig heidsbeambten, zouden gewond zijn. Het toestel, een Boeing 737-200 met de registratie PH-TVC vloog voor Air Mal ta. Deze maatschappij heeft drie Trans avia vliegtuigen voor langere tijd ge huurd. Het toestel had een vlucht van Tripoli via Malta naar Cairo uitge voerd Van de 96 passagiers waren er 72 in Tripoli ingestapt. De bemanning be stond uit twee Nederlandse Transavia vliegers en vier cabinepersoneelsleden van Air Malta. Onder de passagiers zou den zich geen Nederlanders hebben be vonden. Volgens een communique van het mi nisterie van buitenlandse zaken, zo meldden de buitenlandse persbureaus, was het vliegtuig met vertraging in Cai ro aangekomen. Door die vertraging ontploften die bommen nog in het vlieg tuig en niet in de gegebouwen van de luchthaven. Op dat moment waren de passagiers al uitgestapt. BONN AFP) - Bij de Westduitse kanse- 17 lier Helmut Schmidt is dinsdag in het VUUrgeVeCtlt militaire hospitaal van Koblenz een pacc-maker ingebracht. Hij zal in de loop van volgende week zijn werk zaamheden hervatten, zo deelde rege ringswoordvoerder Kurt Becker mee. De lichte operatie heeft een uur ge duurd en werd uitgevoerd onder plaat selijke verdoving. Becker verklaarde dat de operatie noodzakelijk was we gens het risico van een onregelmatige hartslag. De 62-jarige Schmidt was maandag met hevige koorts in het zie kenhuis opgenomen. plan De Middelburgse wethouder G. B Schoenmakers heeft samen met zijn Vlisslngse collega D. J. P. Bruinooge een plan opgesteld om de Stichting Cultuurspreiding Zeeland ('Uit in Zee- land'i voor de ondergang te behoeden. Het plan behelst onder meer een ande re verdeelsleutel tussen de kosten voor de aangesloten gemeenten enerzijds de provincie anderzijds. PAGINA 3 gulden De afspraken die onlangs zijn gemaakt over de koersen van de verschillende Europese munten, zullen de Nederlan der een klein voordeeltje in zijn porte monnee bezorgen. Ze zullen dat. door dat produkten die uit Frankrijk. Bel- gie. Italië, Denemarken of Ierland wor den ingevoerd, de stijging van het ge middelde prijspeil enigszins remmen. PAGINA 7 hoopvol De Zeeuwse dag-avondscholenge meenschap (ZDASG) is hoopvol ge stemd over de mogelijkheden om met het regionaal educatief centrum voor volwassenen op de Bevelanden tot een goede samenwerking te komen De belde instellingen overleggen momen teel met elkaar. PAGINA 9 beperking De Sowjet-Ume zal alles m het werk stellen om de komende onderhande lingen met de Verenigde Staten over een beperking van de Euro-raketten tot een succes te maken Dit zei dins dag de Russische regeringsfunctiona ns Vadim Zagladin op een persconfe rentie in Brussel PAGINA 11 tweede? Hoewel Jan Raas dit wielerseizoen ge ruime tijd werd uitgeschakeld door een knieblessure, maakt hy alle kans om in het jaarklassement van topkoer- sende meest eervolle plaats te behalen achter de onaantastbare Bernard Hi- nault. Na zondag te zijn opgeklommen tot de derde plaats in de 'Super Presti ge'. heeft hij komend weekeinde de tweede plaats binnen zijn bereik. PAGINA 13 gelijk Voor de derde maal in vier wedstrijden heeR het tafeltenmsteam van MZ1 in de 3e divisie heren genoegen moeten nemen met een gelijkspel waardoor de Middelburgers duidelijk in de gevaren zone bleven. Nikon 2 was tegenstander Jn de Slaghvaert en ook voor dit. team betekende het de derde remise. Nieuws uit Zeeland: 2.4.5. 6 en 7 Binnen- en buitenland en 9 Sport: 11 en 13 Varia: 14 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 Bij een vuurgevecht in de buurt van de pyramiden van Gizeh tussen politie en radicale moslims werden drie politie mannen gewond en werden zes extre misten gevangen genomen. Het referendum over de opvolging van Sadat. waarvoor vice-president Hosni Moebarak de enige kandidaat is. ge schiedde onder de uitvoerigste veilig heidsmaatregelen. vooral in Assioet waar de bloedige botsingen van vorige week meer dan 50 mensenlevens eisten. Tal van militairen en politiemannen patrouilleerden in de straten van As sioet en er werd streng gecontroleerd. De regering had maandag opdracht ge geven op ieder te schieten die de veilig heid in gevaar bracht. Waarnemers rekenden op een overwel digende meerderheid onder de 12 mil joen kiezers voor Hosni Moebarak die vandaag beëdigd zal worden. De minis ter van binnenlandse zaken (politie), Nabawi Ismail, zwoer dinsdag de extre mistische islamitsiche groepen tot het bittere einde te zullen bestrijden ..Ik beloof dat ik de leiding zal nemen by de strijd van deze groepen en het zuiveren van Egypte daarvan", aldus de minister bij een stembureau. De minister van defensie, generaal Ab- del Halim Aboe Ghazala, beloofde dat hij en zijn troepen Moebarak als presi dent zullen steunen. De vrouw van de vermoorde president bracht dinsdagmiddag, vergezeld van familieleden, haar stem in Qairo uit Met speciale toestemming nam de Soe- danese president. Jaafar Nimeiry, aan het referendum deel. Plan Fahd BREDA (ANP) - Onbekenden heb ben maandagavond iaat geschoten op twee treinen op het traject Til burg - Breda. In beide treinen zijn kogelgaten aangetroffen. Van een van de twee treinen zijn ook een aantal ruiten vernield. Er zijn geen gewonden. De beschietingen vonden plaats ter hoogte van Rij en. De rijkspolitie van Gilze en Rijen heeft dinsdagmiddag op de grens van de gemeente Güze en Rijen en Oosterhout, 35 lege hulzen van het kaliber 22 gevonden. De politie neemt aan dat dit de hulzen zijn die gebruikt, zijn bij de beschieting. De spoorwegpolitie en de technische recherche van de rijkspolitie heb ben in de twee treinstellen in totaal 32 inslagen geteld. De politie stelde verder vast, dat. een ANWB-ver- keersbord in de buurt doorzeefd is door kogels. De politie heeft er nog geen idee van wie er heeft gescho ten. De voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschappen, de En gelse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington, gaat binnen drie we ken naar Ryadh voor overleg met zijn Saoedische collega kroonprins Fahd over diens plan vooreen oplossing van het Midden-Oosten-conflict. Dit is na het eerste overleg van de tien minis ters van buitenlandse zaken, dinsdag in Londen, meegedeeld. Volgens prins Fahd moet Israel zich uit alle gebieden die het sinds 1967 bezet houdt. Oost-Jeruzalem incluis, terug trekken, moeten de tientallen nederzet tingen die sinds 1967 op de westelijke Jordaanoever, op de hoogvlakte van Golan en in de Gaza-strook zijn ge bouwd worden ontmanteld, en krijgen alle godsdiensten het recht op de heili ge plaatsen hun godsdienst te beleven. Het Palestijnse volk moet het recht krijgen naar zijn oorspronkelijke woongebied terug te keren - zij die niet willen terugkeren ontvangen een scha deloosstelling - de westelijke Jor daanoever cn de Gazastrook komen niet langer dan enkele maanden onder bestuurlijk toezicht van de Verenigde Naties, er komt een onafhankelijke Pa lestijnse staat met als hoofdstad Jeru zalem. de landen in het gebied krijgen de garantie dat zij in vrede kunnen le ven. en de VN of enkele leden van de volkerenorganisatie staan garant voor de uitvoering van deze beginselen. CAIRO - In een vliegtuig van de Nederlandse chartermaatschappij Transavia deden zich dinsdag op de luchthaven van Cairo twee explosies voor. Het toestel, een Boeing 737-200 vloog voor Air Malta Op de foto het flink beschadigde deel van het toestel. 'MIES' KWARTIERTJE OPGEHOUDEN HILVERSUM - De omroepbonden FNV cn CNV hebben dinsdagavond opge roepen tot staking. Vrijdag zal als op brede schaal aan deze oproep gehoor worden gegeven. Tussen 's ochtends zeven en twaalf uur zal het gehele om roepbedrijf stilliggen. Namens de bonden stelde FNV-bonds- bestuurder Ab Engelsman vast dat het er met om gaat het publiek te treffen, maar de werkgevers De inzet van de staking is de vaststelling van de cao 1981. De prikactie van gisteravond, die het programma ..Mies" gedurende een klein k~»'nrtier ophield, vormde hierop een inleiding. De bonden eisen van de omroepwerkgevers dat de twee procent, niet uitbetaalde prijscompensatie wordt omgezet in werkgelegenheid De omroepwerkgevers vinden in meerder heid dat zo'n eis onredelijk is. In de VARA-studio vond dinsdagavond de actiebijeenkomst plaats, waar de omroepbonden hun voorstel om vrij dagochtend te staken bekendmaakten. Op 28 september besloten de ledenver gaderingen van de bonden al tot actie, indien zou blijken dat de omroep zal volharden in afwijzing van de belang rijkste cao-eis. In een ultimatum, dat op VOORWAARDE PZEM NOG STRUIKELBLOK VLISSINGEN - De kans dat de Neder lands-Amerikaanse pijpleidingmaat schappij (NAPM) in Vlissingen-Oost zal worden voortgezet, is vrij groot. Mogelijk vandaag (woensdag) zal een definitieve beslissing vallen over een overname van het bedrijf, dat vorige week failliet werd verklaard. Ex- NAPM-directeur H. Panhuyzeu wilde dinsdag nog geen mededelingen ver strekken. We zei hij dat de onderhandelingen in een eindfase verkeren. Volgens districtsbestuurder R. R. Ja cobs van de Unie BLHP staat het nage noeg vast. dat de NAPM - althans voor een gedeelte - zal worden gered. Een van de problemen is echter nog dat de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij een waarborgsom van 150.000 gulden wil Komt dat geld er niet. dan zal de PZEM de nieuwe onderneming geen stroom leveren. Districtsbestuurder Jacobs verklaarde dinsdagavond dat directeur Panhuy- zen en een aantal stafleden (onder meer door eigen kapitaal in de zaak te ste ken l trachten om het bedrijf op kleinere schaal door te laten draaien. Als die plannen slagen, kunnen naar schatting 80 tot 100 ex-werknemers van de NAPM aan de slag. Bij de NAPM werken in totaal zo'n 320 mensen. De nieuwe on derneming wil proberen een order, die bij het faillissement van de NAPM is blijven liggen, in de wacht te slepen. Als dat lukt is de werkgelegenheid in ieder geval voor een halfjaar veilig gesteld. In die tussentijd zal getracht worden om meer vaste voet aan de grond te krijgen. Het havenschap Vlissingen en de AM- (Slot zie pag. 4 kol. 1) 7 oktober afliep, kondigden de omroep bonden vervolgens eerst prikacties aan. en hielden de mogelijkheid open tot een algemene staking. NOS-perso- neelscommissaris C. Spaan heeft de af gelopen week bij herhaling laten weten eventuele stakingsparolen door de rechter op redelijkheid te zullen laten toetsen. Dinsdagavond kon hij echter nog niet meedelen of hij dat voornemen ook ten uitvoer zou leggen. Prikactie De dinsdagavond in 't Spant in Bussum gehouden prikactie werd 's middags al min of meer aangekondigd. ..Het is niet uitgesloten dat individuele en-of groe pen van omroepwerknemers heden avond tussen 19 en 24 uur het werk on derbreken aldus een 's middags aan de NOS-personeelscommissaris be zorgde brief Mies Bouwman en de AVRO waren niet tevoren op de hoogte gebracht van het plan om juist het direct uitgezon den programma „Mies" te treffen- Na een aanvankelijk eerste schrik liet Mies Bouwman na-de hervatting van de uitzending weten dat wat het pu bliek betreft beter haar programma, dan de vanavond te spelen voetbalin terland door acties van omroepmede werkers getroffen kan worden. iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De gastarieven zouden een andere opbouw moeten krijgen. Er zou een gelijkluidende basisprijs voor alle verbruikers moeten komen. Tot een verbruik van 5000 m3 per jaar zou 4 procent btw en niet 18 procent moeten worden betaald. Daaronder vallen alle gezinsaansluitingen. De gasprijs zou per 1 januari 1982 voor particulieren met niet meer dan 8,26 cent (btw inbe grepen) moeten worden verhoogd. Die prijsverhoging is gelijk aan het voorstel van de gasdistnbutiebedrij- ven, waarvoor minister Terlouw econo mische zaken) wel voelt. Maar de be windsman wil dan op 1 juli 1982 op nieuw een verhoging Dat zou niet pas sen ln het voorgestelde systeem. Het is afkomstig van mg. E. de Ferrante. di recteur van het Nederlands Bureau voor Energiekostenonderzoek iNebe- koi in Bussum. De Ferrante heeft dinsdag zijn plan toe gelicht en ook voorgelegd aan het mi nisterie van economische zaken, de Gasunie en de VEGIN (Vereniging van Gasdistributiebedrijven). In zijn visie worden de gaspnjzen op een andere ma nier gekoppeld dan tot dusver en niet meer aan stookolie. Na vaststelling van een basisprijs wordt voor het overige een koppeling aan het prijsindexcijfer gehanteerd. Problemen Tegen het bestaande systeem, dat uit de jaren zestig stamt, heeft De Ferran te bezwaren. Daarbij wordt de gehele prijsstelling opgehangen aan een klei ne hoeveelheid stookolie, een produkt dal voornamelijk in de elektriciteits centrales wordt gestookt. De voortdu rend schommelende noteringen van stookolie geven veel problemen, zodat ons prijsstelsel ook afwijkt van de bui tenlandse systemen. Juist omdat ons aardgas na de zoge naamde Spierenburgronde iheronder handelingen met buitenlandse afne mers over de exportprijzen i zoveel meer opbrengt, (f24 miljard per jaari zou er ook binnenslands een uniformer sys teem moeten komen. vindtDe Feraran- te. Hij is al bijna 20 jaar bezig op het terrein van energiekostenonderzoek en als zodanig ook secretaris van de groep zeer grote energieverbruikers indus trieën Nieuwe zone De gastarieven worden nu in vijf zoge naamde zones geheven. Daarvan wil De Ferrante er zeven maken. Allereerst zou hij voor het verbruik tot 5000 m3 per jaar een aparte zone willen invoeren, waar op de prijs 4 procent btw wordt geheven in plaats van 18 procent. Vier procent is het tarief voor de eerste le vensbehoeften en daartoe rekent de voorsteller ook energie Gevolgen van lagere stijging van de prijs voor de kleinverbruikers, die in be ginsel voor drie jaar wordt vastgesteld is dat de staat inkomsten van ruim een half miljard gulden gaat missen. Het is De Ferrante dan ook duidelijk dat zijn voorstel politieke gevolgen heeft. Hij wil er echter mee bijdragen tot de aan de gang zijnde discussie De tarieven voor het kleinverbruik zijn overigens, zo releveerde De Fer rante dinsdag, de laatste jaren bijzon der hard opgelopen. Nog niet zo lang geleden betaalde men als particulier voor een kubieke meter aardgas 7 cent. Nu wordt al gesproken over bijna 60 cent (een prijs die bijna hoger ligt dan wat de industrie moet betalenl, terwijl hel om een klein deel van de totale af zet gaat. De grillige ontwikkeling van de slookolieprijs heeft hiertoe hel meest bijgedragen. BEIROET (UPI) - In een vraagge sprek dat dinsdag verscheen in Beiroet heeft president Jaafar Ni meiri van Soedan gezinspeeld op de mogelijkheid van een „eerste klap die een daalder waard is" te gen Libië. In zijn Interview met het dagblad An Nahar verklaarde Nimeiri dat hij na de moord op president Sadat van Egypte, verwachtte elk ogen blik zelf ook te kunnen sterven. De bedreiging met agressie die van Li bië uitgaat, aldus Nimeiri. duurt voor. „Zelfverdediging kan in het militairejargon.dat ik zeerwel ken. de vorm hebben van de aanval, die ik niet uitsluit". Gevraagd of hij bedoelde dat Soe dan een oorlog met Libië zou kun nen ontketenen, antwoordde Ni meiri: „inderdaad". Nimeiri ont hulde dat er een Egyptisch-Soeda- nees plan is ter bestrijding van de activiteit van de leider van Libië. Moammar Gaddafi In een vraag gesprek met het Franse persbu reau AFP zei Nimeiri. „Gaddafi moet fysiek worden geliquideerd, zelfs als hij verdronken moet wor den ln de oceaan of uiteen vliegtuig gegooid", aldus Nimeiri. De Verenigde Staten hopen Egyp- te's bondgenoot Soedan nog voor heteind van dltjaar wapens ter ver dediging tegen een mogelijke aan val van Libië te kunnen leveren. Zij zijn echter geen verplichtingen aangegaan voor rechtstreekse mili taire bijstand aan Soedan, aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken dinsdag De Amerikaanse regering beschikt echter over geen enkel bewijs dat een invasie door Libië in Soedan ophanden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1