is I E ZEEUWSE COURANT Egypte stelt Israël en het Westen gerust TWEEHONDERDDUIZEND BETOGERS OP DE BEEN Regeringsverklaring een week uitgesteld RELLEN IN VOERSTREEK HAIG: GEEN INMENGING VAN BUITENAF Massale roep om ontwapening in Bonn kleintjes rs Bokstitei Koopmans in gevaar KAMERVOORZITTER GEÏRRITEERD "Opnieuw regen Van het zuidwesten uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den. Matige tot krachtige wind uit zuidwest 224e jaargang no. 239 Maandag 12 oktober 1981 kunt u telefonisch opgeven. Bel Viissingert 01184-15144 I Terneuzen 01150 94457 100-16140 I Zienkzee 01110- 585 HILVERSUM-De VPRO en de Evangelische Omroep zijn bij de Nederlanders het minst geliefd. Dat kan worden geconcludeerd uit de resultaten van een onderzoek door bureau Lagendijk, verricht in opdracht van de AVRO Op de vraag welke omroepen er beter aan zouden doen te verdwijnen scoorden de VPRO met 33 en de EO met 26 procent het hoogst. Voor de andere omroepen waren de percentages: VARA 14, Veronica 13, TROS bijna 10, KRO ruim 4 en NCRV 4 De 'winnaar' in deze poel werd de AVRO, want nog geen drie procent vond dat die maar moet verdwijnen. Ook werd gevraagd welke omroepen zouden moeten voortbestaan Daarbij was de volgorde precies omgekeerd. Vóór de AVRO was 83 procent, voor de NCRV 79 voor de TROS 75. voor de KRO 74, voor de VARA 67, voor Veronica 65. voor dè VPRO en de EO beiden 41 procent. De vragen maakten deel uit van een op de toekomst gericht onderzoek. Daaruit bleek, dat de Nederlandse televisie zich voornamelijk zou moeten gaan richten op informatie: nieuws, achtergronden en documentaires. CAIRO - De Egyptische vice-president Hosni Moebarak heeft zondag beklemtoond dat Egypte zijn buitenlands beleid niet zal wijzigen en zal blijven vasthouden aan het vredesproces met Israël. Moebarak voerde het afgelopen weekeinde na de in alle rust verlopen begrafenis van de vermoorde president Sadat een reeks gesprekken met buitenlandse leiders die voor het bijwonen van de rouwplechtigheid naar Egypte waren gekomen. Het huis van de minister van binnen landse zaken. Habawil Ismail, is zon dagavond beschoten, hoewel dit offi cieel werd ontkend. De Zuidegyptische stad Maidoer. een bolwerk van de extre mistische Moslimbroeders, is door een militair cordon van de buitenwereld af gesloten. Een aantal fundamentalisti sche moslims is na de onlusten van don derdag vanuit Assioet naar het plaatsje Dairoet gevlucht. Ze hebben zich daar verschanst. Daarnaast willen voortdu rende geruchten dat er rellen en schiet- omroep zeeland Hoewel er nog geen duidelijkheid is over hoe het verder moet met de stree- kradio in de provincie, zijn de menin gen niet verdeeld over het bestaans recht van Omroep Zeeland. De con gresgangers. die in het afgelopen weekeinde op uitnodiging van de Zeeuwse culturele Raad in Kapelle vergaderden onderschreven het be lang van streekradio voor een veelvor mige berichtgeving PAGINA 3 raketten De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi vraagt regering en volks- vertegenwoordigingzlch uit te spreken tegen de productie, financiering en plaatsing van nieuwe middellange af standsraketten. herfstprijs Jan Raas heeft de Grote Herfstprijs ge wonnen. De Zeeuw bekroonde in de eindsprint het werk van zijn ploeg en stelde daarmee de critici, die meenden dat de sterke Zeeuw al afgeschreven zou zijn, in het ongelijk. PAGINA 10 voetbal Polen heeft zich door een 3-2 overwin ning op de DDR zeker gesteld van een plaats in de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal PAGINA 11 volle winst Jan Timman behaalde hel afgelopen weekeinde het volle profijt uit de twee Partijen die hij in het internationale schaaktoernooi van Tilburg speelde. Hij heeft opnieuw de leiding genomen, maar wordt op de voet gevolgd door de Russen Petrosjan en Beljavski PAGINA 15 volleybal In de landelijke volleybalcompetitie nebben vooral de Zeeuws-Vlaamse clubs sterk gepresteerd. EWC-Mara- (non werd uiteindelijk niethet topduel waaraan iedereen had gedacht. De da mes van Marathon waren duidelijk JSM5 6n wonnen met M5' 9'15 en PAGINA 16 veteraan Jan Zuiderlaan is terug in de atletiek, ^vroegere Nederlands kampioen veldlopen finishte als eerste veteraan lil de PZC-cross Nieuws uit Zeeland: 2.4 en 5. Binnen- en buitenland: 3. j Radio en televisie: 7. j Sport: 9,10,11,12.13.15 en 16. partijen in Cairo en Alexandrië zijn. De situatie in Cairo was zondagavond rus tig maar gespannen. Dc vroegere Amerikaanse presidenten Gerald Ford en Jimmy Carter, die de begrafenis bijwoonden,hebben voor enige opschudding gezorgd door zich uit te spreken voor een dialoog met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. In een gemeenschappelijk interview tij dens hun terugreis naar de VS stelde Carter gelijktijdige erkenning van de PLO door de VS en een PLO-verklaring over het bestaansrecht van Israël voor, Daarnaast zeiden beide ex-presidenten dat veel Arabische leiders hen in prive- gesprekken te kennen hebben gegeven achter de Camp-David-accoorden te staan, maar dit standpunt in eigen land niet te kunnen innemen. Voor zijn vertrek naar Egypte verklaar de de huidige minister van buitenland se zaken Haig dat de opstelling van Washington tegenover het Palestijnse vraagstuk onveranderd is. Een hoge Amerikaanse functionaris zei dat Amerika wapenleveranties aan Egypte zal bespoedigen in de vorm van tanks, maar geen vliegtuigen. Ook wor den in snel tempo wapens naar Soedan gestuurd, in het bijzonder gencht tegen Libië. Amerika verwacht verder van Is- (Slot zie pag. 6 kol. 5i Een aantal deelnemers aan de vredesmanifestatie droeg een spandoek met een afbeelding van Ronald Reagan en Helmut Schmidt 'rijdend op een raket' ROTTERDAM - De Eindhovense politie is een omvangrijke zwen- delzaak op het spoor gekomen waarbij o.a. de Europese boks kampioen in het halfzwaarge- wicht Rudi Koopmans is betrok ken. De politie heeft tot nu toe 16 verdachten verhoord. Drie men sen zitten nog in voorlopige hech tenis, onder wie oud-Nederlands bokskampioen Hennie Thoonen. De groep van zestien wordt er on der meer van verdacht auto's te hebben gestolen en branden te heb ben gesticht om de verzekering op te lichten. In totaal gaat het om een bedrag van ruim een miljoen gul den. De politie verdenkt Koop mans ervan de verzekering voor 33.000 gulden te hebben opgelicht. De bokser deelde de verzekering mee. dat zijn auto was gestolen, maar deze werd later bij de Belgi sche grens uitgebrand teruggevon den. Koopmans zou ook nog bij een andere oplichtmgszaak zijn be trokken. De politie, die op 26 au gustus j.l werd getipt over de zwen del. onderzoekt momenteel nog 50 andere zaken, die zich allemaal in Brabant hebben voorgedaan. Koopmans vertelde gisteren te goeder trouw te hebben gehandeld en niets te hebben geweten van de iSlot zie pag. 6 kol. 4) De weduwe van de vermoorde Egyptische president Sadat wordt in haar verdriet terzijde gestaan door vice-president Hosni Moebarak. In het dinsdag te houden referendum zal Moebarak naar alle waarschijn lijkheid tot opvolger van Sadat worden gekozen. De rouwstoet werd zater dag geleid door Gamal Sadat, de 25-jarige zoon van de vermoorde presi dent. De weduwe Jihan Sadat nam overeenkomstig de Arabische traditie niet aan de stoet deel, maar wachtte op de tribune waarop haar man vier dagen eerder vermoord werd, op de aankomst van de kist. Zij huilde toen de kist onder het grafmonument vanïïe onbekende soldaat in het graf werd gedragen. BONN (DPA/RTR/AFP) - Op de grootste vredesmanifestatie die ooit in de Duitse Bondsrepubliek is gehouden, hebben zaterdag in Bonn politici, theologen en pacifisten gepleit voor een beëindi ging van de kernbewapening in oost en west, te beginnen met een afzien van de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten en Pershings-2 voor de middellange afstand. Meer dan 200.000 demonstranten, gevoerd met 42 extra treinen en 3 000 autobussen, hadden zien in de 'Hofgar- ten', een park in het centrum van de ongeveer 300.000 inwoners tellende Westduitse hoofdstad, verzameld De manifestatie was door twee pacifisti sche evangelische organisaties opgezet en zij werd door ruim duizend groepe ringen. waaronder de jeugdorganisa ties van de sociaal-democratische par ty en de vrije democratische partij, christelijke verenigingen en talrijke linkse organisaties gesteund De voornaamste redenaars waren Er- hard Eppler. lid van het SPD-bestuur, William Borm. bestuurslid van de FDP. de theologen Heinrich Albertz, voorma lig burgemeester van West-Berlijn en Uta Ranke-Heinemann, dochter van de gewezen Westduitse president Gustave Heinemann, en de christen-democrati sche deskundige op net gebied van het vredesonderzoek Alfred Mechtershei- mer. Hoewel SPD-voorzitter Willy Brandt had betoogd dat de manifestatie niet gericht was tegen de Westduitse rege ring, werd vooral geageerd tegen het standpunt van bondskanselier Helmut Schmidt die zich geheel achter het NA- VO-besluit heeft gesteld van eind 1979 dat men in 1983 moet beginnen met de plaatsing van de nieuwe raketten, ten zij er voordien met de Sowjet-Unie overeenstemming wordt bereikt over wapenbeperking. In dit verband was er ook veel kritiek op het miliaire beleid van de Amerikaanse president Reagan. De manifestatie werd gesteund door de pro-Russische Westduitse communisti sche partij (DKP) en verscheidene an dere marxistische groeperingen, die spandoeken hadden met een pleidooi voor terugtrekking uit de NAVO en 'werk in plaats van bommen' Deze groeperingen waren echter duide lijk in de minderheid tegenover socia listen, aanhangers van milieubewegin gen en pacifisten. Er waren ongeveer 10.000 betogers uit Nederiand gekomen en duizenden uit Denemarken. Noorwe gen. België en Oostenrijk, aldus een me dedeling van de organisatoren. Voor en na de manifestatie heerste in Bonn. ondanks het koele weer en een- kele regenbui, een feestelijke stem ming. waartoe ook orkesten en zangers bijdroegen^ De minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noordrijnland-West- falen, Herbert Sehnoor, die ter gele genheid van de manifestatie duizen den politiemannen naar de hoofdstad had gestuurd, verklaarde tegenover journalisten onder de indruk te zijn van de discipline en de vredelievend heid van de demonstranten. Meisjes van pier gewaaid IJ MUIDEN - De reddingboot Prins Hendrik, schepen van bergingsbe drijf Wijsmuller. en van de rijkspo litie te water hebben zondagmid dag enkele uren bij de Noorderpier van IJmuiden gezocht naar twee meisjes die van de pier waren ge waard. Even na vijf uur moest de actie, die om kwart over twee be gonnen was. gestaakt worden, om dat volgens de politie gezien de duur van de actie en gezien het weer verder zoeken zinloos was. Zondagavond meldde zich een in woner van Zaandam bij de politie in Velsen met de mededeling dat hij zondagmiddag iwee onbekende meisjes tussen 18 en 20 jaar met be hulp van een sjaal uit het water bij de Noorderpier had gehaald. MHEER - Een aantal Walen is zondagmiddag in het Zuidlimburgse Mheer met twee auto's ingereden op rijkspolitiemannen. Door in de greppel langs de weg te springen, redden de politiemensen het vege lijf. Zij vuurden enkele pistoolscho ten af op de wegrijdende wagens, maar slaagden er niet in deze te treffen. Dit incident vormde de climax van de ongeregeldheden in Mheer. waar ruim 20 Belgische autobussen die Vlaamse „wandelaars" voor de Franstalige Voerstreek hadden vervoerd, stonden geparkeerd. De bussen waren door de Belgische rijks wacht aan de grens tegengehouden en teruggestuurd Walen die de grens waren gepasseerd, waren bezig een van de Vlaamse bussen te 'verbouwen-. Met ijzeren staven en andere 'gereedschappen' ontdeden zij de bus van ruiten en koplampen. Ook andere bussen werden beschadigd Toen de politie ter plaatse kwam. wezen inwoners van Mheer de daders aan Enkele van hen renden naar de twee wagens en reden daarmee op de politie in Twee anderen, die de auto's niet meer op tyd konden bereiken, werden gearres teerd. Het zijn twee Walen uit de Voerstreek Zij zijn ingesloten. In de Voerstreek in Belgisch Limburg, liep gistermiddag een verboden manifes tatie van ruim drieduizend Vlaamse activisten uit op ernstige ongeregeldheden. De rijkswacht, tweeduizend man sterk, moest verschillende charges uitvoeren, waarbij onder meer traangas werd gebruikt. Er werden 21 arrestaties verricht. Twaalf gewonde rijkswachters moesten in een ziekenhuis worden behandeld, twintig anderen raakten licht gewond. Ook vijftien paarden liepen verwondin gen op. <Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet is bij de uitwerking van het vorige week genomen principebesluit over het financieel-economisch beleid onverwacht op moeilijkheden gestuit. Het afleggen van de regeringsverklaring en het debat erover wordt waarschijn lijk een week uitgesteld. Premier Van Agt liet kamervoorzitter Dolman zaterdag weten dat het debat over de regeringsverklaring niet op de geplande dag plaats kan vinden. Dol man zal vandaag aan de Kamer voor stellen de regeringsverklaring een week uit te stellen en pas te houden op 19 oktober. De kamervoorzitter reageerde „geïrri teerd" op het verzoek van de premier. Hij meent dat het uitstel niet nodig was geweest. Het kabinet heeft te veel in de regeringsverklaring vast willen leggen door de hele begrotingswijzingen te wil len regelen. Oppositieleider Wiegel (WD) vindt het een „beschamend" begin voor het nieuwe kabinet. De problemen zouden zijn ontstaan, doordat de ministers eerst overeenstemming hebben willen bereiken over het uitgeven van geld. Daarna wordt de rekening gepresen teerd en dan ontstaan de problemen, aldus Wiegel voor de Tros-radio. Vorige week zag het er niet naar uit dat er nog zulke problemen zouden opko men. Donderdag was er in principe overeenstemming bereikt over de fi nanciering van het werkgelegenheids plan van minister Den Uyl (sociale za ken). Er zou drie miljard voor het her stel van de werkgelegenheid uitgetrok ken worden voor dertig- tot veertigdui zend arbeidsplaatsen en dertigduizend deeltijdbanen per jaar. Deze afspraak is niet in het geding, maar juist over de uitwerking van het principe-besluit zijn problemen gere zen. De moeilijkheden zijn vrijdag avond ontstaan toen uit een nota van minister Van der Stee (financiën) bleek dat er minder geld beschikbaar was dan door de afzonderlijke ministers wordt gevraagd voor een nieuw beleid. Volgens de minister van financiën is de oorzaak van de tegenvallende finan ciële ruimte het besluit van het kabi net het financieringstekort terug te brengen tot 6.5 procent. Den Uyl heeft toen dit percentage weer op de helling gezet, omdat hij meent dat voor zijn banenplan het tekort wel weer met een half procent mag worden vergroot. Een ander probleem in dit verband is dat minister Terlouw (economische za ken) weigert met de oliemaatschappij en te gaan onderhandelen over een gro ter staatsaandeel in de aardgaswin sten, Volgens Terlouw is hij gebonden aan de afspraken die zpjn ambtsvoor ganger Van Aardenne heeft gemaakt met de oliemaatschappijen. Den Uyl hield vast aan nieuwe onderhandelin gen. Hij heeft de extra aardgasbaten hard nodig om zijn werkgelegenheids plan te kunnen betalen. Een laatste probleem binnen de rege ring is de invulling van de bezuinigin gen op dc begrotingen van de departe menten in enge zin. Vooral de minis ters Van Kemenade (onderwijs), Van Dam (volkshuisvesting) cn Van Mierlo (defensie) lijken zich sterk tegen kor tingen op hun budget te verzetten. Vlamingen smijten zondag tijdens een demonstratie in de Voerstreek voorwerpen naar hun tegenstanders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1