PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Steun voor Schmidt in kernwapenbeleid Geknoei met 'gifgrond' Leven ruim procent duurder GROOT «és tyaketa-e/eaé&t BONDSDAG ACHTER DUBBELBESLUIT NAVO BIJ VOETBAL GEEN TOERIST Tweehonderdduizend betogers naar Bonn ONDERZOEK LEKKERKERK Vandaag omroep Zeeland Automobielbedrijf DE Storm en buien Wisselend bewolkt en buien, mogelijk mei onweer. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Krachtige tot storm achtige zuidwestelijke wind. 224e jaargang no. 238 Zaterdag 10 oktober 1981 An|«ii*rstra*t 5-7 ««O «C GofiS Tdeloon 01100-16S10 Ivai fVan onze correspondent) BONN - Terwijl demonstranten in Bonn oefenden voor de grote manifestatie tegen kernwapens die hier vandaag plaats vindt, schaarde het Westduitse parlement, de Bondsdag, zich vrijdag in meerderheid achter de veiligheidpolitiek van de regering-Schmidt. Bondskanselier Schmidt verdedigde fel het zogenaamde „dubbelbesluit" van de NAVO van bijna twee jaar geleden, nieuwe kernwapens in West-Europa te stationeren en tegelijkertijd met Moskou te gaan onderhandelen over de terugdringing van kernwapens in Europa. Vrijdagmiddag werden voor het cen traal station in Bonn tijdelijk de open bare wegen bezet door demonstranten, die pamfletten ronddeelden met de me dedeling: „u moet een kaartje reserve ren voor de atoombunker". Volgens de verwachting van de politie in Bonn zouden er op de demonstratie vandaag minstens 200.000 mensen ko men. Er zijn 3000 bussen en 33 treinen ingezet. Als al die autobussen, zo is uit gerekend, naar Bonn komen en met een afstand van maar één bus tussenruimte rijden, ontstaat er een file van 60 kilo meter. Het is dus niet verwonderlijk, dat de politie zich afvraagt of alle de monstranten Bonn wel kunnen berei ken. In bet speciale Bondsdag-debat dat vrijdag aan de demonstratie is gewijd, hebben alle woordvoerders, dus zowel van de regeringspartijen als van de op positie. erop gewezen dat het niet tot geweld mag komen. De organisatoren van de demonstratie gaan ervan uit, dat dat ook niet het geval zal zijn. Van daar dat zij de deelnemers hebben op geroepen daar actief voor te zorgen. De voorzitter van de Westduitse so ciaal-democraten, oud-bondskanselier Willy Brandt, heeft vrijdag in de Bonds- ÈNBHlfcSéSifl windmolen Vrijdagmiddag is in Kwadendamme de eerste Zeeuwse windmolen ge plaatst die gekoppeld is aan het elec- tnciteitsnet van de PZEM. De molen gaat energie leveren aan een pluim vee- en varkensmesterijbedrijf en dient als demonstratieproject PAGINA 3 regeringsverklaring De ministerraad is nog druk bezig met het opstellen van de regeringsverkla ring, die premier Van Agt maandag in de tweede kamer zal uitspreken. Het kabinet is het al eens over het begro tingstekort: volgend jaar mag de Ne derlandse staat maximaal twintig mil jard gulden 'in het rood' staan. Dit be drag komt overeen met 6,5 procent van het nationaal inkomen. grevelingert se* Het streekplan Zuid-Holland-Zuid dat voorziet in een zout Grevelingenmeer. kan geen genade vinden in de ogen van de Gewestelijke raad van het Land bouwschap. In een bezwaarschrift zegt de raad dat het streekplan op geen en kele wijze rekening houdt met de be langen van de landbouwers. PAGINA 11 economie De economische deskundigen van de Sociaal Economische Raad dringen erop aan het herstel van de Investerin gen te bevorderen. In een rapport spre ken zij de verwachting uit dat de Ne derlandse economie nog Jaren in het slop zal blijven zitten. PAGINA 20 buitenlanders Voor het eerst m de geschiedenis van het Nederlands voetbal spelen zes Buitenlanders' in het nationale elftal. Bondscoach Rijvers doet voor de con frontatie met Belgiè een beroep op Thijssen en Muhren (Groot-Britanniè). Van der Korput en Krol (Italië), Rep (Frankrijk) en Neeskens (Verenigde 8tateni PAGINA 25 raffinage Een groot aantal raffinaderijen in West-Europa moet worden stilgelegd. Door vermindering van de vraag naar l Ht"8 e" andere olieprodukten zijn sluitingen en een groot verlies van ar beidsplaatsen onvermijdelijk. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 1,3 en li. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 20 en 21. Radio en televisie: 23. Financiën en economie 25. Zaterdagkrant: 15. 16. 17 en 19. dag beschuldigingen van communisti sche infiltratie in de Westduitse en Ne derlandse vredesbewegingen gekarak teriseerd als belachelijk en stemming makerij. Brandt beriep zich daarbij ook op het oordeel van de Nederlandse mi nister van binnenlandse zaken Ed van Thijn, die vorige week in de Tweede Ka mer verklaarde dat de Binnenlandse Veiligheids Dienst geen schijn van be wijs voor communistische infiltratie in Stenen door treinruit UTRECHT - Bij Rijswijk zijn vrijdag aan het eind van de middag stenen door een ruit van dc Ircin Den Haag- Rotterdam gegooid. Twee reizigsters raakten volgens een woordvoerder van NS licht gewond. De spoorwegpo litie stelt een onderzoek in. de Nederlandse vredesbeweging had gevonden. Brandt keerde zich scherp tegen pogin gen om de organisatoren van de massa le vredesdemonstratie vandaag in Bonn op één hoop te gooien met com munistische agitatoren. Hij benadruk te dat de SPD tegen elke actie-eenheid met communistische groeperingen is. Het gegeven echter dat zaterdag ook communisten op straat verschijnen mag. aldus Brandt, „geen reden zijn om ons niet verbonden te voelen met de oprechte zorg om de vrede, die tot het organiseren van de demonstratie heeft geleid". Manipuleren Het verschil van mening tussen Brandt en bondskanselier Schmidt over actieve deelname van vooraan staande SPD'ers aan de betoging DOETINCHEM - De VVV-directeur van Doetinchem wil toeristen en re creanten gaan afraden om Doetinchem te bezoeken als De Graafschap thuisspeelt. Ook heeft hij in een brief aan zijn collega's in plaatsen die een eredivisieclub hebben, om een reactie gevraagd op zijn idee. De VVV-directeur, Miel Kaiser spreekt van minimaal 18 onverkoopbare dagen per jaar veroorzaakt door uit de hand lopende supportersrellen. Miel Kaiser .Als de voetbalclub thuisspeelt. kan je als toerist beter wegblijven om niet in trein of horecabedrijf betrokken te worden bij situaties waarvoor je niet bent gekomen". De Doetinchemse VVV-directeur wil op de komende vergadering van VVV's in Nederland komen tot de oprichting van een gespreksgroep over het onderwerp „toerisme en voetbalrellen". Volgens de heer Kaiser zijn er ver schillende plaatsen in Nederland die minder toeristen trekken op dagen dat hun eredivisieclubs thuisspelen. kwam scherp naar voren, toen Schmidt uitriep dat hij als overtuigd democraat nooit met communisten voor vrede "zou kunnen samenwerken. '„Wij laten ons in onze vredespolitiek niet dc wet voorschrijven door mani pulatoren die werktuig zijn voor de buitenlandse politiek van een ander land. Het is helaas duidelijk, dat de or ganisatoren van de demonstratie zich niet van deze groeperingen hebben willen afgrendelen. Daarmee hebben zij een kans gemist", aldus Schmidt. Schmidt wees de oppositie verder op het feit dat de Bondsdag in mei una niem de vredespolitiek van de regering had gesteund. „Die politiek bestaat uit het uitvoeren van het NAVO-besluit tot modernisering en stationering van mid- deflange-afstandsraketten en tegelij kertijd onderhandelen met de Sowjet- Unie over wapenvermindering. Volgens Schmidt kunnen de onderhan delingen over de middellange-afstands raketten, die eind november in Genève beginnen, wel tot 1986 voortduren. Ter wijl Brandt het accent legde op de zgn. nul-optie (afzien van plaatsing van de Cruise- en Pershing-raketten in ruil voor wezenlijke vermindering van Rus sische middellange-afstandswapensi. beklemtoonde Schmidt dat de Sowjet- Ume op dit terrein het machtseven wicht had verstoord. „Deze moeizame onderhandelingen kunnen door Mos kou worden verlicht, wanneer er niet elke week een op Europa gerichte SS- 20-raket wordt gestationeerd", zei hij, onder toejuichingen van de oppositie. Een door de CDU-CSU ingediende mo tie, waarin de demonstratie van van daag wordt afgekeurd als gericht te gen de vredespolitiek van de regering, heeft het niet gehaaid. Veel doden bij zware gevechten in El Salvador SAN SALVADOR (AFP) - In de loop van het tegen-offensief, dat de Salva- doriaansc strijdkrachten vorige week in het noorden van het land begonnen zijn tegen de guerrillastrijders, zijn 110 leden van het verzet en 12 soldaten gedood. Dit heeft kolonel Rafael Flores Lima, het hoofd van dc Salvadoriaansc strijdkrachten, vrijdag meegedeeld in San Salvador. De oud-presidenten van de Verenigde Staten Jimmy Carter, Richard Nixon en Gerald Ford bezochten gisteren in Gize de weduwe van de dinsdag vermoorde Egyptische president Sadat. Op de foto links Carter, rechts Ford. in het midden mevrouw Sadat, op wier gezicht het verdriet te lezen staat tzie ook pag. 3). BONN-De soldaten Jaap Bijleveld (ri uit Nederland en Wolfgang Muller uit West-Duitsland vrijdag in Bonn op een persconferentie, waar werd meege deeld dat tijdens de vandaag in Bonn te houden demonstratie 'NAVO- soldaten tegen atoomraketten' in ieder geval talrijkesoldaten uit Dene marken. Nederland en West-Duitsland zullen deelnemen. ROTTERDAM (ANP) - De rijkspolitie district Dordrecht is een informatief on derzoek begonnen naar de mogelijke storting van verontreinigde grond uit Lek- kerkerk in Sliedrecht en Papendreeht. Uit de inmiddels vastgezette top van het chemisch afvalverwerkingsbedrijf Uniser/Moerdijk is informatie gekomen dat dit gebeurd zou zijn. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie vrijdagmorgen desge vraagd meegedeeld. De rijkspolitie heeft behalve de verklaringen van de Uniser-top nog geen feitelijke informa tie Er zijn vier rechercheurs met het onderzoek belast. De gemeente Lekkerkerk (opdrachtge ver voor het afvoeren van de giftige grond uit Lekkerkek-West) en de pro vincie Zuid-Holland (die de directie over de schoonmaakwerkzaamheden voerde) hebben vrijdagmorgen in een verklaring meegedeeld dat „alle afge graven grond bij de AVR is terechtge komen". Het vervoer per schip en vrachtwagen naar de AVR is „uitvoerig en nauwkeurig" op papier vastgelegd. Het is volgens deze overheden dan ook praktisch uitgesloten dat de Lekker- kerkse grond op andere plaatsen dan bij de AVR is terechtgekomen De AVR heeft inmiddels 55.000 ton van de 150.000 ton grond verbrand. Direc tie-secretaris Chevalier zegt dat uitge breide veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen met de bij de AVR opgeslagen grond. Hij acht het uitgesloten dat grond is „verdwenen". De AVR heeft ook geen grond verkocht. Wel is een gedeelte van de „slakken" Commandant Unifil ernstig gewond NAKOERA (DPA) - Palestijnse extre misten hebben vri jdag de Nigeriaanse generaal Onoio. die commandant is van de VN-vredesmacht in Zuid-Liba- non, beschoten. Hij raakte ernstig ge wond, zo heeft het hoofdkwartier van Unilll in Nakoera meegedeeld. De staf van het VN-leger heeft een pro- testnota gestuurd naar de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLOi. Met drie collega's was de Nigenaanse generaal op weg. toen him jeep vanuit een hinderlaag onder vuur genomen werd. De commandant is overgebracht naar het Zweedse ziekenhuis in Nakoe ra, (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De kosten van levenson derhoud zijn tussen half augustus en half september met 1,1 procent geste gen. De zgn. 'inflatiegraad' is echter ge lijk gebleven. Die staat nu al enkele maanden op 6.6 procent, zodat ons land daarmee ongeveer gelijk loopt met West-Duitsland. Er is goede hoop dat het inflatictcmpo dit jaar niet hoger Van half december 1980 tot half septem ber 1981 zijn de kosten van levenson derhoud met bijna 6 procent gestegen Daarmee blijven zij ,.in de pas" met de prognoses, die inmiddels zijn bijgesteld en nu voor het gehele jaar op 7 procent liggen. De periode van de nazomer is altijd goed voor een tamelijke stijging, vorig r 0.8 procent en nu 1,1 procent Behalve voor kleding en schoeisel ste gen de prijzen van vlees en vleeswaren, benzine, eieren, vers fruit en de taneven van elektriciteit en de verpleging in zie kenhuizen en andere gezondheidszorg instellingen. Giuuigeu werden voorna melijk geregistreerd bij verse groenten. De consumentenbond maakt zich zor gen over de ontwikkeling van de prij zen. Dit zegt de bond vrijdag in een reactie op het prijsindexcijfer. Vol gens de bond is deze stijging wat forser uitgevallen dan verwacht had mogen worden. (verbrandingsresten) verkocht aan het Rotterdamse bedrijf Eurotrans. Wat er daarna mee gebeurd is weet Chevalier niet. De geleverde slakken waren in ie der geval „schoon", aldus Chevalier. Er ligt bij de AVR echter nog 200.000 ton slakken opgeslagen Die zijn moeilijk te verkopen, aldus Chevalier. Hij ontkent dat de AVR zaken heeft ge daan met Uniser of het bedrijf Anreco van scheepsmakelaar Renes. Dit be drijf heeft bijvoorbeeld het terrein in de Papendrechlse Johannapolder bouwrijp gemaakt. Op dat terrein is onoangs ernstige bodemverontreini ging geconstateerd. Failliet De rechtbank in Breda heeft gistermor gen het faillissement uitgesproken over Uniser Holding BV en haar dochteron derneming Recycling Terminal Moer- (Slot zie pagina 10 kolom 7) KAPELLE - Vandaag - zaterdag - zijn in Zeeland twee proefuttzen- dingen te beluisteren van omroep Zeeland. Tussen 9 en 10 uur van ochtend en zes en zeven uur van avond komt de streekradio in de ether Dat gebeurt via Hilversum 3 (de FM-zender Goes, kanaal 27-95.0 mHzi. Zoals eerder gemeld heefl de minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk iverk toestemming ge geven voorde uitzendingen Ze zijn gekoppeld aan de Zeeuwse culturle dag. die vandaag in .De Vroone' te Kapelle wordt gehouden en die is gewijd aan het onderwerp regiona le omroep voor Zeeland Het programma voor de proefuit- zendingen bestaat vanmorgen on der meer uit nieuws uit Zeeland, een weerpraatje voor het Deltage bied. een quiz, een evenementen- agenda en verschillende reporta ges en klankbeelden over Zeeuwse zaken, die in de actualiteit slaan. In het programma tussen 6 en 7 uur vanavond zit opnieuw Zeeuws nieuws, er wordt verslag gedaan van sporl-gebeurtenissen. J. Kou semaker uit Middelburg vertelt een kort verhaal in dialect en er is een reportage over de culturele dag. Omroep Zeeland uit luchtledige? VL&a/ xrandaag voor het eerst ffluagl krijgt Zeeland de gelegen- by-oCj heid om kennis te maken met gglSij het verschijnsel 'streekradio Tweemaal een uur verzorgt een nog niet echt bestaande Omroep Zeeland vanuit een proviso risch ingerichte studio in de veilinghal len van Kapelle een proefuitzending, die via de FM-zender in Goes de lucht ingaat. De uitzendingen zijn tegelijker tijd franje en graadmeter voor de Zeeuwse Culturele Dag 1981. die van daag geheel aan het belang van en de mogelijkheden tot een regionale om roep in dit gewest zal zijn gewijd. De initiatiefnemers van de conferentie en de proefuitzending hebben er verstan dig aan gedaan de streekradio als zoda nig eens breed ter discussie te stellen, want tot voor kort bleef het werk aan de voorbereidingen zich afspelen in een klein hoekje en werd het vrijwel uitslui tend gedaan door enthousiastelingen die echt m dit medium 'geloven'. Buiten deze kring werd er veelal wat schou derophalend en meesmuilend over ge daan, de ijveraars ervoor werden niet zelden beschouwd als luchtfietsers. Werkelijke tegenwerking ondervonden ze niet. maar de afwachtende houding kon op zijn best worden omschreven als 'we zullen het allemaal wel zien. praat ons alleen niet over kosten Tot oktober 1979 was het niet zo ver wonderlijk dat het fenomeen streekradio-in-Zeeland langs de zijlijn van de publieke en politieke belangstel ling stond en niet veel verder geraakte dan een discussie in het luchtledige, ook al waren tien jaar eerder reeds stek ken gestoken om een regionale omroep in deze provincie van de grond te krij gen Immers: er was na de tweede we reldoorlog niet veel veranderd in de ver starde situatie dat het noorden, oosten en zuidoosten van het land beschikten over regionale zenders terwijl de rest het zonder een dergelijke voorziening onder de vlag van de NOS moest stel len. Weliswaar kwamen er bij wijze van proef in de jaren '70 twee onafhankelij ke regionale omroepen (SROB in Eind hoven en STAD in Amsterdam) bij. maar een wezenlijke verbetering van de mogelijkheden om in Zeeland tot de op richting van een streekradio te komen was er nog steeds niet. Alle voorzichtige pogingen in de richting van Den Haag strandden bij gebrek aan middelen en andere afhouderige argumenten. De zaak kwam heel anders te liggen toen minister Gardeniers van CRM uit het vorige kabinet nu twee jaar terug haar beleidsnota 'Regionale radio-omroep' uitbracht, waarin zij de noodzaak van een landelijk net van streekradio's be pleitte en financieringsmogelijkheden voor de exploitatie van dit soort zen ders aankondigde. Daarmee droeg zij een wettelijk en financieel kader aan waarbinnen in principe ook voor Zee land deuren naar een eigen regionale omroep kunnen worden geopend. Dat de minister met een kostenverdeling (waarbij ook een stuk verantwoorde lijkheid naar de provinqje werd overge heveld) op tafel kwam die bij nadere becijfering voor Zeeland erg nadelig uitviel is een hoofdstuk apart. Het laat ste woord is daarover natuurlijk nog lang niet gezegd. Het lijkt onvoorstel baar dat uiteindelijk als gevolg van een onevenwichtige regeling enkele provin cies van mogelijkheden op een regiona le omroep zouden worden uitgesloten rntussen heeft een onder de vleugels van de Zeeuwse Culturele Raad ope rerende Initiatiefgroep de plannen voor een streekradio in deze provincie al ver uitgewerkt en een keus gemaakt voor de organisatie: de omroep zou onder deel moeten worden van de NOS en in de regio zelf zou een programmaraad moeten worden ingesteld, waarvan de leden - op voordracht van gedeputeerde staten - worden benoemd door de mi nister van CRM. Langzamerhand is de voorbereiding zover gevorderd dat er principiële uitspraken behoren te wor den gedaan. Wie vanavond na deze Zeeuwse Culturele Dag 1981 en na de eerste proefuitzendingen de stand van zaken opmaakt zal niet meer aan die indruk kunnen ontkomen Toch wringt 'm daar wel een beetje de schoen. De lagere overheden in dit gewest (provin cie- en gemeentebesturen) hebben de zaak van de regionale omroep steeds wat op een afstand gehouden via het argument van de financiéle onhaal baarheid. Gemeenteraden bouwden in reacties, waarom hen werd gevraagd, allerlei voorbehouden in om zich toch vooral financieel niet te branden. De batten in provinciale staten eindigden vaak verwarrend en lieten de kwestie van de streekradio dan weer in een groot gat vallen. Het gevolg daarvan was dat de Culturele Raad eigenlijk doorlopend nogal geïsoleerd bezig is ge weest met voorbereidend (denk)werk over een toekomstig medium, dat in brede kring lang als een luchtspiegeling is beschouwd. Toch hebben de ontwik kellngen (zeker in het buitenland. Zwe den. Engeland) niet stilgestaan regio nale en lokale omroep zijn in opmars Ook in Nederland wordt nu met veel pijn en moeite een raamwerk voor de werkingssfeer van streekradio in het hele land geschapen. Bij de gedachten- vorming over de opzet van een dergelij ke nieuwe informatie- en communica tievoorziening gaat het om meer dan de financien. De initiatiefnemers die haar op gang hebben gebracht mogen ver wachten dat de discussie over een re gionale omroep op korte termijn in de Zeeuwse samenleving breder wordt en meer diepgang krijgt. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1