PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord in kabinet over beleid in '82 DUIZENDEN JONGEREN SLAAGS MET DE ME Graf Sadat bij onbekende soldaat Oosterscheldewerken blijven 'op tempo' COMPROMIS FINANCIERINGSTEKORT Ontruiming kraakpand Amsterdam Dochter voor Christina Beeld John Lennon Regen en wind Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Harde tot stormachtige zuidwestelijke 224e jaargang no. 237 Vrijdag 9 oktober 1981 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft donderdagavond overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid voor het komend jaar. De ministers werden het met name eens over het financiële kader voor de begroting 1982. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor het opstellen van de regeringsverklaring, die premier Van Agt maandagmiddag in de Tweede Kamer zal afleggen. Dat betekent dat de nieuwe plannen van de verschillende ministeries be taald zullen worden door verschuivin gen binnen de begroting. Gezien de stijgende tekorten van de overheid zijn forse bezuinigingen eveneens waarschijnlijk. Het vaststellen van de financiële ruim te voor het komend jaar vormde in de afgelopen dagen het voornaamste struikelblok binnen het kabinet. Uit eindelijk hebben de ministers gister avond compromissen bereikt over de maximaal toelaatbare omvang van het financieringstekort in 1982, en over het werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl (sociale zaken). Overeenkomstig de afspraken uit het regeerakkoord zal de belasting en pre miedruk in 1982 niet verder stijgen. Het kabinet zal zich vandaag bezighou den met de overgebleven problemen Dat betreft de beoordeling van de vele eisen van de ministers. Het gaat daarbij om een totaal bedrag van enkele miljar den, die voor een groot gedeelte - zoals elk jaar - afgewezen worden. Echte pro blemen zal dit niet meer opleveren. In kringen rond de ministerraad viel gisteravond te beluisteren dat met de financiële afspraken de kou uit de lucht is. Hoewel vandaag nog fors gediscus sieerd zal worden op het Catshuis. zijn nieuwe problemen onwaarschijnlijk. Begrafenis Sadat rechtstreeks op tv HILVERSUM - De NOS zal zater dag 10 oktober uit het Eurovisie aanbod een rechtstreekse televisie uitzending verzorgen van de begra fenis van president Sadat. Deze uit zending. op Nederland 2, begint om 10.00 uur en duurt waarschijnlijk tol 12.30 uur. In de uitzending wordt ook de necrologie van presi dent Sadat herhaald, die dinsdag avond is uitgezonden. autobranche Het gaat nog altijd niet best met de autohandel. Voor het einde van dit jaar moet met een verlies van 2300 ar beidsplaatsen worden gerekend. pijlerdam De dijk rond de bouwput op het werkeiland Neeltje Jans in de mon ding van de Oosterschelde is doorge- baggerd. De negentien pijlers voor de stormvloedkering zfin overgeleverd aan eb en vloed. PAGINA 9 gehandicapten Een groeiend aantal gemeenten ln Zeeland past zijn openbare voorzienin gen zoals gemeenschapshuizen, zwem baden. sporthallen en biblioheken aan voor gehandicapten. De Zeeuwse stichting voor Revalidatie schrijft dit in haar Jaarverslag over 1980 werk-privé Een kwart van alle werknemers in ons land ondervindt in het werk omstan digheden, die een negatieve invloed hebben op het privéleven. Belonings kwesties nemen een relatief beschei den plaats in Problemen van bulten die de werksituatie ongunstig beïn vloeden, houden vooral verband met ziekte, slechte woonsituatie en huwe lijksmoeilijkheden. PAGINA 15 kortsjnoi-karpov De Russen Kortsjnoi en Karpov heb ben hun vierde party in de stry d om de wereldtitel schaken afgebroken. Kortsjnoi, die ln tydnood kwamstaat er slecht voor streepje voor De bondscoach van het Belgische voetbalelftal. Guy Thy s. meent dat on ze zuiderburen een streepje voor heb ben in de komende interland, omdat zij de punten niet nodig voor kwalifica tie voor de wereldkampioenschappen ln Spanje PAGINA 21 grensoponthoud I •'BerUJks gaat, ln West-Europa een mil- Jard gulden verloren door onnodig op- I onthoud aan de grenzen Dit melden de Nederlandse vervoerders in een I rapport dat zy op verzoek van het mi- nlstene van verkeer en waterstaat hebben opgesteld Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 1,3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur: 18. Radio en televisie: 19 Financiën 21. Varia: 17. Bij de vele eisen, die ter tafel liggen, gaat het onder meer om de wens van minister De Ruiter (justitie), dat hij voldoende geld krijgt voor rijkspolitie en de rechterlijke macht. Ook moet het kabinet nog geld beschikbaar stellen voor emancipatiezaken, dat als nieuw staatssecretariaat verbonden is aan het ministerie van sociale zaken. Naast deze financiële aangelegenheden zal vandaag ook nog een aantal andere twistpunten aan de orde komen. Zo (Slot zie pagina 8 kolom 6) UTRECHT (ANP)-Prinses Christina heeft donderdagavond om 21.09 uur in het academisch ziekenhuis in Utrecht bet leven geschonken aan een dochter. De baby woog bij de geboorte 3.240 gram en is vijftig centimeter lang. De toestand van moeder en dochter is uitstekend. Het medisch team dat bij de bevalling heeft geassisteerd bestond uit prof dr. A. A. Haspels, hoogleraar verloskunde en gynaecologie in Utrecht, mevrouw I. van Ertbruggen, kinderarts, mevrouw C. Smit-Koppert. verloskundige, zr. L. M van Dijkhuizen-de Gier en zr. De Bree, verpleegkundige De gisteren geboren dochter is het derde kind van Christina en Jorge Guillermo. Uit dit huwelijk zijn eerder twee zoons geboren. Bernardo Federico Torna (4 jaar) en Nicolas Daniel Mauricio Guillermo (2 jaar). De donderdagavond geboren oran jetelg is het veertiende kleinkind van prinses Juliana en prins Bernard. Het is de derde kleindochter. AMSTERDAM - Een groep van enkele duizenden jongeren, van wie er velen op rellen belust waren, trok gisteravond een spoor van vernielingen door de hoofdstad na de ontruiming 's middags van een kraakpand aan de Weteringschans en het sinds zondag bezette gemeentelijke opvanghuis Lydia. Daarbij moesten vooral bankgebouwen, reisbureaus, kantoren van lucht vaartmaatschappijen, dure auto's en winkels met luxe goederen het ontgelden. Vele malen kwam het tot een treffen Ondertussen bracht een hoogwerker der meer bij een gebouw van de Luf- thansa, gesticht. Met name bouwketen moesten het ontgelden. Een groot aan tal winkeliers ging om die reden over tot bepantsering van hun etalagerui ten. met de Mobiele Eenheid. Deze traden op met charges en traangas. De politie had het erg moeilijk met de demon stranten. Iedere keer verspreidden de rellenmakers zich weer. Bij de politie vielen drie lichtgewonden: aan de zijde van de demonstranten viel een onbe kend aantal gewonden. Er werden elf arrestaties verricht, van wie negen nog ingesloten zijn. De ergste onrust was rond middernacht voorbij. Nadat de laatste ongeregeldhe den zich hadden afgespeeld rond het Centraal Station, trok de politie zich terug. De ongeregeldheden begonnen al vroeg in de middag. Aan de Weteringschans zou een kraakpand worden ontruimd, waardoor enkele honderden mensen zich in de omgeving verzamelden en een barricade opwierpen. Terwijl in de lucht een helikopter hing. verscheen een ME-bus met daarin hoofdinspec teur Elout van de Amsterdamse politie, die de leiding over de ontruiming had. Hij zei via een luidspreker dat de aan wezigheid van de ME in de hoofdstad niet hoefde te betekenen dat het tot ge weld moest komen De bus van hoofdinspecteur Elout werd met stenen en verf bekogeld en de banden leeggeprikt. Om die reden ver schenen er 200 ME'ers van drie ver schillende kanten en dreven de demon stranten de Spiegelgracht op. Op die plek voerde de politie enkele charges uit, onder andere met honden. Ook werd traangas gebruikt. ME'ers op het gebarricadeerde dak van het kraakpand. Een pantserwagen met stormram maakte de versperde deur open. Om vier uur kwamen negen kra kers. onder wie drie vrouwen naar bui ten. Volgens afspraak werden ze direct vrijgelaten. Slopers braken onmiddel lijk daarna het dak af. Het pand behoor de tot de eerder ontruimde Grote Wete ring. Bij huize Lydia ontstonden later felle ongeregeldheden. Volgens onbevestig de informatie is hier met molotow- cocktails gegooid en zouden in hef nauw gedreven rechercheurs in de lucht hebben geschoten. De politie haalde tien mannen, vier vrouwen en een baby uit huize Lydia. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Voor zes van hen heeft de gemeente voor onder dak gezorgd. De demonstratie van donderdagavond was ook een protest tegen de ontrui ming van huize Lydia Naarmate de avond vorderde, kreeg de protesttocht een steeds grimmiger ka rakter. Zo werden er veel brandjes, on- Her en der werden ruiten van winkels ingegooid; vooral om en nabij de Dam deden zich relletjes voor. De politie voerde onder meer een char ge uit op de hoek Spuistraat-Kalver- straat, waar ook een aantal traangas granaten werd afgeschoten. Het verkeer in de binnenstad is don derdagmiddag urenlang ontwricht ge weest. Op de Vijzelstraat kwam het au to- en tramverkeer zelfs volledig vast De aanvullende steun die de ge meente Amsterdam sinds 1976 uit het Gemeentefonds krijgt icordt inge bouwd in de algemene uitkering van dat fonds. Het gaat voor 1982 om een bedrag van 129 miljoen gulden, dat voor de komende jaren dus eveneens veilig is gesteld. te zitten, vanwege stenen, hekken, ver keersborden en omvergeworpen bouwketen op de weg. De politie, die in totaal over 800 man beschikte, moest herhaaldelijk overvalauto's achterla ten omdat de banden waren lek gesto ken. De traras op het Rokin ondervon den gisteravond veel hinder van de on regelmatigheden. Passagiers die op het Rokin uitstapten, werden in som mige gevallen door personenauto's op gepikt en vervolgden zo hun weg. In Amsterdam zijn gisteren ook ge weldloze acties bij wijze van protest tegen de ontruiming gevoerd. Zo pos teerde een groep van enkele tientallen krakers en sympathisanten zich 's mid dags voor het stadhuis. De portiers slo ten daarop de hekken, zodat niemand erin of uit kon. De politie arriveerde ogenblikkelijk maar zag af van ver dere acties. Na twee uur werd de blok kade opgegeven. Het college van B en W' van Amster dam gaf donderdag een verklaring uit waarin werd gesteld dat de gemeente niet aan ontruiming van de Grote We tering kon ontkomen. Dit ondanks het feit dat de gemeente tegen de plannen van projectontwikkelaar Gerard Bak ker gekant is voor de bouw van de luxe appartementen en een parkeergarage Aan de oniruifning van dit laatste stuk van de Grote Wetering is dan ook een maandenlang juridisch steekspel aan voorafgegaan. Soldalen en werklieden zijn gisteren begonnen met het graven van een tijdelijk graf voor de dinsdag vermoorde president Sadat van Egypte bij de tombe van de onbe kendesoldaat in Cairo Vlak bij de plaats waar dinsdag de aanslag plaats vond zal een mausoleum worden op gericht. waarheen de stoffelijke resten van de president later zullen worden gebracht. De begrafenis zal zaterdag namens Nederland worden bijgewoond door prins Claus en minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Ook de Belgische koning Bou- dewijn en de Franse president Frangois Mitterrand zul len de staatsbegrafenis van de vermoorde president bij- Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het is uiterst onwaarschijnlijk dat het nieuwe kabinet zal heslui ten tot temporisering van de Oosterscheldewerken. In de besprekingen over de regeringsverklaring die premier Van Agt maandag in de Tweede Kamer zal afleggen, is tot nu toe niet gepleit voor opzettelijke vertragingen, om op die manier een aantal jaren geld op de begroting van verkeer en waterstaat vrij te krijgen. Ook stellen Haagse ingewijden dat de regering geen aandacht zal beste den aan de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Goed ingelichte Haagse bronnen zeg- schetst als een zeer overtuigd verdedi ger van vertragingsplannen Daar komt bij dat het ambtelijk apparaat van rijkswaterstaat een niet te onderschat ten druk op de bewindsman kan uitoe fenen. Veel zal overigens afhangen van het tiende voortgangsrapport over de Oosterscheldewerken, dat in november zal verschijnen, en dat een nieuw tijds- en financieringsschema bevat Haagse kringen achten het voor 99 pro cent uitgesloten dat de Westerschelde- verbinding in de regeringsverklaring zal figureren. Belangrijke reden daar voor is dat het contract met Zeeland, dat de aanleg onder voorwaarden re gelt. nog niet rond is. Het noemen van de VOW zou het project bovendien in politiek Den Haag extra gewicht geven, iets waarop het ministerie van finan cien bijvoorbeeld per se niet uit is. Het departement van verkeer en waterstaat verwacht dat het VOW-contract met Zeeland eind van dit Jaar aan minister Zeevalking kan worden aangeboden Men is nu bezig met het regelen van de details. Op energiegebied valt niet veel te ver wachten van dc nieuwe regerings verklaring. met uitzondering van de studie naar alle aspecten van de slui ting van de beide kerncentrales. Ver der is slechts een herhaling van dc de len uil het regeerakkoord tc verwach ten. zeggen ingewijden op economi sche zaken. Op waterstaatgebied zal de regeringsverklaring zich uitspreken tegen inpoldering van dc Marker waard en andere grote waterstaatkun dige projecten, zo werd donderdag in Den Haag gesteld. gen dat in het kabinetsberaad dat dezer dagen aan de gang is, temporisering van de Oosterscheldewerken niet is overwogen. Die mogelijkheid zat erin, zeker gezien het feit dat het vooral D'66 is dat temporisering zou voorstaan. D'66-leider Terlouw pleitte nog vóór de verkiezingen voor deze vorm van ver tragingen. om alsnog de grootste ope ning ln de stormvloedkering mogelijk te kunnen maken De beraadslagingen in het kabinet zijn overigens nog niet afgerond, doch spit sen zich in hoofdzaak toe op de vraag hoe het financieringstekort terugge bracht moet worden en op welke ma nier het werkgelegenheidsplan van mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid op poten moet wor den gezet en gefinancierd. Geringe voordelen Veelbetekenend is dat zowel het CDA, waarvan de opstelling al duidelijk was. maar ook de PvdA tot nu toe geen behoefte tonen aan temporisering van de Deltawerken. Binnen het ministerie van verkeer en waterstaat wordt met veel nadruk gesteld dat vertraging met bijvoorbeeld drie jaar slechts zeer geringe financiële voordelen oplevert, gezien de vele verplichtingen die vast staan. De „winst" zou dan ook zeer be perkt zijn. zeker in relatie met de poli tieke terugtocht die nodig zou zijn om de nieuwe vertraging te rechtvaardi gen. Minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat wordt overigens niet geken- LOS ANGELES (AP) - Van John Lennon, die vandaag zijn 41e ver jaardag zou hebben gevierd, wordt op zijn geboortedag in Los Angeles een 2.13 meter hoog standbeeld ont huld. Hel bronzen beeld van de doodge schoten ex-Beatle zal voor het eerst aan het publiek worden getoond ter gelegenheid van het vierde jaarlijkse straatfestival van Los Angeles. Lennon is afgebeeld in spijkergoed en met een Mao-pet. De beeldhouwer Brett Livingstone- Strong werkte zeven maanden aan het beeld. De 27-jarige beeldhouwer pon Au stralische afkomst verwierf drie jaar geleden nationale beroemd heid toen hij een beeld van John Wayne maakte uit een groot rots blok dat op de weg langs de kust van de Stille Oceaan was gevallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1