HALE ZEEUWSE COURANT Macht in Egypte nu bij Moebarak Nog geen zekerheid oorzaak vliegramp KANDIDAA T-PRESIDENT IDENTIFICA TIE DUURT EEN WEEK Ernstige ongevallen verminderd Subsidiestop bedreigt SCZ/Uit in Zeeland Stormachtig Veel bewolking en enige lijd. regen Middagtemperatuur ongeveer 14 gra den Harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. 224e jaargang no. 236 Donderdag 8 oktober 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST Bijeenkomst van het Egyptische kabinet onder leiding van vice-president Moebarak midden achten. Tweede v de Egyptische minister van defensie Aboe-Ghazala CAIRO - President Anwar El-Sadat van Egypte trad dinsdag met opgeheven hoofd de dood tegemoet Vice-premier Foead Mohjeddin vertelde woensdag in het parlement dat Sadat had geweigerd dekking te zoe ken toen vier soldaten in de militaire parade het vuur openden op de tribune en met granaten gooiden ..Wij probeerden hem naar beneden te trekken aldus Mohjeddin .JU aar hij bleef fier rechtop staan Dat was zijn aard. Dat ivas Anwar Sadat laatste les aan ons" Ook de minister van defensie. Aboe-Ghazala. zei woens dag dat Sadat beslist geen dekking had willen zoeken Volgens Ghazala probeerde de particulier-secretaris van de president, FawziAbdel Hafez, hem naar beneden te trekken, maar zonder succes Vervolgens probeerde hij Sadat te beschermen met zijn stoel, maar vergeefs Hafez werd ernstig gewond. 224e jaargang no. 236 Donderdag 8 oktober 1981 tVan onze redactie buitenland i CAIRO/WASHINGTON/TEL AVIV - De woensdag tot kandidaat voor het Egyptische presidentschap voorgedragen vice-premier Hosni Moebarak treedt sinds gisteravond op als premier. Dit bepaalde president-ad interim, Soefi Aboe Taleb, in een decreet dat in Cairo werd gepubliceerd. In het decreet werd Moebarak voorts aangesteld als opperbevel- - hebber van de krijgsmacht, zodat hij alle feitelijke macht in Egypte na de moord op president Sadat op zich neemt. KLUNDERT (ANP) - De dienst luchtvaart van de rijkspolitie en dc rijkslucht vaartdienst (RLD) zullen vanmorgen op Schiphol de 'zwarte doos', een apparaat dat tijdens de vlucht de vluchtgegevens registreert, en een apparaat dat alle gesprekken die in en met de cockpit zijn gevoerd opneemt, afluisteren van de dinsdag verongelukte Fokker F-28 van de NLM. Mogelijk verschaffen beide apparaten inzicht in de precieze oorzaak van het ongeluk, waarnaar de lucht vaartautoriteiten tol op heden alleen maar kunnen gissen. De dinsdag vermoorde president Sadat was ook regeringsleider en opperbevel hebber. Moebarak werd door de volks assemblee in Cairo eenstemmig geko zen tot kandidaat voor de opvolging van Sadat, er waren geen tegenkandi daten. De benoeming van Moebarak moet nog door middel van een volks raadpleging op 13 oktober worden goedgekeurd. Dit referendum geldt als een formaliteit en betekent dat Sadats politiek van het nastreven van perma nente vrede met Israël in bondgenoot schap met de Verenigde Staten zal wor den voortgezet. De volksassemblee verklaarde zelf m een motie dat. „de beginselen zoals vastgelegd door de martelaar en held behouden zullen blijven als lichtende bakens langs de weg van de nationale strijd." Hosni Moebarak is 53 jaar en vice-presi- dentsinds 1975. Sadat had hem als zijn 'kroonprins' bestempeld. Dinsdag be loofde Moebarak in een radiorede dat Nefarma. de overkoepelende organisa- üe van de Nederlandse farmaceuti sche industrie, is optimistisch over de toekomstmogelijkheden van de be drijfstak Vorig jaar boekte de genees middelenindustrie een exportover schot van zeventig miljoen gulden. ftteuws uit Zeeland: 2. 5, 7 JJ Binnen" en buitenland: 3 en 15. Sport: 17. Radio en televisie: 24. Fianciën en economie: 25. -foria- 10 91 9.9 pn 93 hij in de voetsporen van Sadat zou tre den. Leger De Egyptische minister van defensie. Abdcl-Halim Aboe-Ghazala, deelde woensdag aan de pers mee dat de aan slag op Sadat werd gepleegd door 'een kleine groep'. Deze groep, bestaande uit vier militairen, had volgens hem geen banden inet organisaties in bin nen- of buitenland. Aboe-Ghazala. die bij de aanslag werd gewond, verwierp de suggestie dat er in de krijgsmacht een anti-regeringsvleu- gel zou bestaan. Naar uit Egyptische regeringskringen werd vernomen be hoort tot de aangehouden plegers van de aanslag de Egyptische landmacht majoor Hassan El-Istanboeli. die be trekkingen zou hebben onderhouden met de radicaal-mohammedaanse ple gers van een bloedige aanslag in 1972 op de militaire academie van Cairo. Generaal Saad Eddin El-Chazll die woensdag uit Algerije is vertrokken naar Tripoli, heeft vice-president Moe barak een 'ultimatum' gesteld waarin Moebarak DEN HAAG iANPi - In het eerste halfjaar van 1981 is het aantal ver keersongelukken met doden of ge wonden te opzichte van dezelfde periode in 1980 met 6.3 pet. ge daald de eerste helft van dit jaar 22.350 tegen 1980 1.500 meer. Ook het aantal verkeersdoden nam het eerste halfjaar 1981 af en wel met 5,9 pel. van 967 in 1980 tegen 910 in de eerste helft van dit jaar Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. afkomstig van de registra tie van de dienst verkeersongeval lenregistratie. Het aantal gewonden door een ver keersongeluk daalde voorts in de vergeleken periodes van 27.330 119801 naar 25.020 <19811. ofwel met 8.5 pet. Verdeeld onder de wijze van deel name aan het verkeer vielen de meeste doden onder de bestuur ders van personenauto's <290), hoe wel het aantal ook hier het eerste halfjaar 1981 ten opzichte van 1980 afnam Het aantal passagiers van personenauto's dat de dood vond 1142 in 1980 en 170 in eerste halfjaar 19811 nam toe met 19,7 pet. Een toe name viel eveneens te constateren onder het aantal voetgangers dal overleed <'80138 en '81140i. 1.4 pel. In de categorie fietsers en motorrij ders is het aantal doden m de ver geleken periodes het meest afgeo- men, resp. 209 naar 160 min 23,4 pet) en van 66 naar 50 <min 24,2 pet). hij eist dat alle politieke gevangenen in Egypte zullen worden vrijgelaten, de uitzonderingstoestand ongedaan zal worden gemaakt en alle 'fascist ische en repressieve wetten' zullen worden inge trokken. Chazli leidt een nationale beweging van Egyptische ballingen van velerlei plui mage omdat die tegen de politiek van de Egyptische regering zijn. Hij verklaarde dat de houding die hy en de zijnen tegenover de nieuwe leiders in Cairo zouden innemen, zou afhangen van hun reactie op zijn 'ultimatum' Chazli laat zijn ultimatum vandaag af lopen. Vandaag zou het Egyptische volk de straat moeten opgaan en mas saal inwilliging van de drie eisen verlan gen. Haig De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig heeft woensdag 'buitenlandse machten' ge waarschuwd niet in de Egyptische po litiek tussenbeide te komen, geduren de de periode van onzekerheid na de moord op president Sadat. Hij richtte zich daarbij niet alleen tot Libië, maar ook tot de Sowjet-Unie, in de eerste of ficiële reactie van de Amerikaanse re gering op de ingrijpende verandering die de dood van Sadat in het politieke beeld van het Midden-Oosten teweeg kan brengen. Gegeven de onzekerheid over de koers die Egypte onder een nieuwe leider uit eindelijk zal kiezen, kan de Amerikaan se regering momenteel weinig anders doen dan de huidige betrekkingen met gematigde Arabische landen consolide ren in de hoop na verloop van tijd daar op verder te kunnen bouwen. De Egyptische regering gaf woensdag opdracht tot het vrijmaken van de gro te hotels in het centrum van Cairo, zo dat er de gasten uit het buitenland bij Sadats begrafenis op zaterdag kunnen worden ondergebracht. Naar verluidde verwachtte men een vijfendertigtal staats- en regeringshoofden, vice-presi denten. ministers van buitenlandse za ken en grijze eminenties uit het verle den. Delegatie Om veiligheidsredenen zullen de Ame rikaanse president Reagan en vice- president George Bush niet naar Egyp te reizen voor de begrafenis van presi dent Sadat. De Verenigde Staten stu ren niettemin een omvangrijke delega tie, waarvan de drie ex-presidenten Carter, Ford en Nixon deel zuilen uit maken. Minister van buitenlandse zaken Haig leidt formeel de afvaardiging, die ver der zal bestaan uit minister van defen sie Weinberger. VN-ambassadrice Jeanne Kirkpatrick, Henry Kissinger, voormalig speciaal onderhandelaar voor het Midden-Oosten Sol Linowitz, alsmede de Republikeinse en Democra tische leiders van Senaat en Huis van Afgevaardigden. Alexander Haig zal van de gelegenheid gebruik maken om besprekingen te voeren met de Egyptische leiders Weinberger gaat mee om te illustreren dat de Verenigde Staten wel degelijk oog hebben voor de Eygptische veilig heidsbelangen. De Israëlische premier, Menachem Be- (Slot zie pagina 6 kolom 6) Het verongelukte toestel dat om vier minuten over vijf vanaf de Rotterdam se luchthaven Zestienhoven is opgeste gen, is voor het laatst op de radar van het vluchtbegeleidingscentrum Euro control in Beek (Limburg) gesignaleerd om dertien minuten over vijf. Daar nam men kort daarvoor waar. dat het toestel snel hoogte verloor: van 3600 (ongeveer 1100 meter) voet naar 800 voet Op het radarscherm waren daarna nog even twee voorwerpen te zien, wat vermoe delijk het toestel en de afgebroken rech ter vleugel zijn geweest. De KLM trok woensdagavond haar lezing van het on geluk. als zou dit om 17.28 uur zijn ge beurd in en sloot, zich aan bij de versie van de rijkspolitie, die het op kwart over vijf houdt. Ook het laatste radio-contact tussen de F-28 en de militaire vluchttoren Dutch MUI' in Nieuw-Millingen dateert van 17.13 uur. In dit gesprek meldde de ge zagvoerder van het toestel niet, dat er moeilijkheden waren. De F-28 is tijdens zijn vlucht enkele ma len van de geplande route afgeweken in verband met het noodweer Woordvoerder P. J. M Wellhüner van de KLM zei. dat de beslissing al dan niet te vliegen door de gezagvoerder geno men wordt De gezagvoerder van het verongelukte toestel was sinds 1971 bij de NLM in dienst en had een ruime vliegerervaring. aldus Wellhilner Het verongelukte toestel is dinsdag middag vóór het ongeluk naar Londen op en neer geweest. Voor deze vlucht heeft het een reparatie ondergaan aan een van de hoogtemeters. Identificatie In de loop van woensdag is een begin gemaakt met de identificatie van de zeventien slachtoffers. De identificatie vindt plaats op de luchtmachtbasis Wocnsdrecht. Daar wordt ook de afge broken rechtervleugel onderzocht die in het Hollands Diep is teruggevonden. Verwacht wordt dat de identificatie van de slachtoffers, die overigens officieel nog als vermist worden opgegeven, ze ker een week gaat duren Onder de slachtoffers van het NLM- vliegtuig bevinden zich zes Westduitse MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de slichting Cultuurspreiding Zeeland (.Uit' in Zeeland) min of meer een .verbod' op gelegd om voor de periode na het lo pende theaterseizoen nog verplichtin gen aan te gaan. .Uit' hoeft niet te reke nen op provinciesubisidie als men con tracten afsluit voor theatervoorstel lingen in het seizoen 1982-1983. Met die beslissing hebben gedeputeerde staten van Zeeland dinsdag gereageerd op het uitblijven van een oplossing, vori ge week, over het gemeentelijke aan deel in de kosten van .Uit'. managers van bedrijven uit Hamburg Zij waren werkzaam in de scheepvaart- olie en levensmiddelenindustrie Volgens de firma's bij wie zij werkzaam waren, hadden zij in Nederland zakelij ke besprekingen gevoerd en waren op weg naar huis. De slachtoffers zijn de 31-jange Bemd J. Edye van de rederij Rob M Sloman und. co., de 50-jarige Heinrich Winkler van de rederij Hapag- LLoyd. de 40-jarige Klaus Witten en de 40-jarlge Cord Holst: beiden werkzaam by redery Bruns und co. de 38-jarlge (Slot zie pagina 6 kolom 6) BOUWFRAUDE ONTDEKT IN DE RANDSTAD ALKMAAR (ANP) - Het recherche team van de rijkspolitie te Alkmaar heeft een bouwfraude ontdekt waar van het team verwacht dat deze zich over de hele Randstad uitstrekt. De politie kwam de bouwfraude op het spoor nadat verdenking werd gekoes terd tegen de in St. Pancras wonende aannemer V D G Onderzoek bij de aannemer deed de politie besluiten woensdag twintig huiszoekeingen te doen. Bij een van de huiszoekingen is een bedrag van 100.000 gulden gevon den en in beslag genomen Hetzelfde ge beurde met administraties en vijf vuur wapens bij andere huiszoekingen. Vol gens een politiewoordvoerder zyn er geen aanhoudingen verricht. In totaal zyn honderd mensen van politie en het sociaal fonds bouwnijverheid op deze fraude gezet. Zoals gemeld raakten de gemeentelijke vertegenwoordigers en de provincie het tydens het subsidièntenoverleg niet eens over de manier, waarop de ge meenten meer zouden kunnen bijdra gen tn de apparaatskosten van de stich ting cultuurspreiding De provincie heefl al enkele jaren gele den besloten zich terug te trekken uit financiële verplichtingen, die eigerüyk tot het gemeentelijke takenpakket ho ren. Vonge week heeft men vastgehou den aan het 'bod' van 1.1 miljoen gulden (Slot zie pagina 2 kol. 2) Het dubbeltje en de eerste rij VA/hAf Tjien ernstige verschraling KWrri ivanhetvoorzienlngenpeil hF~!Sj bedreigt 'cultureel Zeeland' nu het voortbestaan van de baas»# Stichting Cultuurspreiding Zeeland iSCZ. in de wande ling 'Uit in Zeeland') met de dag beden- kelyker wordt. Het college van gedepu teerde staten heeft besloten de stich ting die in deze provincie de theatereve nementen organiseert in haar bewegin gen danig te kortwieken door haar te verhinderen om voor het volgende sei zoen (1982/83) met gezelschappen en theaterbureaus contracten af te sluiten voor het nieuwe programma. En daar mee draait de provinciale overheid in het conflict over de toekomstige finan ciering van 'Uit in Zeeland' de overige subsidiegevers (de gemeentebesturen) de duimschroeven aan. Immers: gs heb ben zich in het kader van een spreiding van de verantwoordelykheid (decentra lisatie) voor het theaterleven in Zee land op het standpunt gesteld dat er een betere verdeling van de ongedekte kosten met de gemeentebesturen moet komen, maar de gemeenten hebben het tot nog toe laten afweten. Om dc impas se te doorbreken is er nu vanuit de Mid delburgse Abdygebouwen via subsidie beperking een stop op de voorbereiding van culturele activiteiten in het volgen de seizoen by "Uit in Zeeland' gelegd. Daarmee is de kwestie zodanig op scherp gesteld dat er nog maar weinig ruimte is om beslissingen vooruit te schuiven. Het is alles bijeen een wat bescha mende vertoning, dat pokerspel tussen de subsidiegevers van een bu reau dat nu al twintig jaar de culturele activiteiten in dit gewest voor een zeer belangrijk deel onder zijn vleugels heeft. 'Uit in Zeeland' heeft een stuk sa menwerking en coördinatie opge bouwd voor het merendeel van de be roeps-theatervoorstellingen en -concer ten in dit gewest en voor een gesmeerd lopende organisatie naar het publiek gezorgd. Voor een provincie zonder ei gen gezelschappen- en theaterbeleid een niet geringe prestatie. De in de loop van jaren sterk groeiende belangstel ling voor wat SCZ op de planken bracht was de beste honorering van het werk. En daar bleef het niet bij 'Uit in Zee land' heeft in de twintig jaar van haar bestaan ook gewerkt aan kwaliteitsver betering van het gebodene. aan een ver breding van de programma-inhoud en aan een vergaande spreiding van de ac tiviteiten over de provincie. Niet alleen in de schouwburg van Middelburg en de concert- en toneelzalen van Goes. Ter- neuzen en Zierikzee worden onder de vlag van SCZ voorstellingen en concer ten gebracht, ook in veel kleinere ker nen als Oud-Vossemeer, Kapelle. Sas. van Gent en Kortgene is de organisatie met een programma present. Kortom, uit de bundeling van krachten is een voorzieningenpeil gegroeid waarvoor een dunbevolkte provincie als Zeeland met beperkte middelen zich niet hoeft te generen. Terecht stelt het bestuur van 'Uit in Zeeland' dat er by een ver snipperde aanpak van culturele activi teiten nauwelijks of geen sprake zou zyn. Komt bovendien bij dat de ge meentebesturen die in de organisatie deelnemen over het algemeen tevreden zyn over het beleid en werkwijze van de SCZ. Des te wranger is het dat het werk van 'Uit in Zeeland', het voor dit doel opgebouwde apparaat en de daar in verzamelde kennis en ervaring in een doodlopende straat terecht dreigen te komen, nu er een volwassen discussie over de financiële verantwoordelijk heid op gang wordt gebracht Veel ge meentebesturen. tot nog toe gewend om "voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten', zyn huiverig nu er van hen een grotere geldelijke inbreng wordt verwacht. Ze verkeren in het on zekere over een compensatie vanuit 'Den Haag' en kiezen daarom de een voudigste weg: de boot afhouden De toekomst van het Zeeuwse theater- en muziekleven komt door deze gang van zaken op het spel te staan. Als niet. snel maatregelen worden genomen is hel uit met 'Uit in Zeeland' En dat laatste zou dan wel getuigen van een culturele a: braakpolitiek die de nu ruziende pro vincie- en gemeentebesturen zich toch met goed fatsoen niet kunnen permitte ren vdM Palesrijn bekent moord op Weens gemeenteraadslid WENEN (AFP/RTR/UPI DPA) - Een lid van de Palestijnse splintergroep 'Abu Nidal' heeft op eën mei het Wccnsc ge meenteraadslid en voorzitter van de Oostenrijks/Israëlische vriendschaps vereniging, Heinz N'ittei, vermoord. Dit heeft de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken woensdag op een persconferentie meegedeeld Minister Erwin Lanc zei datde 21-jarige Husham R^jih. ééi\van de twee daders van de aanslag op een synagoge in We nen op 29 augustus, na lange verhoren bekend heeft de 50-Jarige Nittel ver moord te hebben Rajih werd geareresteerd na de aanslag op de synagoge, die aan twee mensen het leven kostte. Bergings- en Identificatieploegen bezig met het bergen van de overblijfselen van de slachtoffers PAGINA 2 sportduiken De politie gaat sportduikers die hun liefhebberij zonder vergunning uitoe fenen verbaliseren. Tot nu toe werden alleen waarschuwingen gegeven PAGINA 3 dreigement .Als de Poolse regering de prijzen van de eerste levensbehoeften verder laat stijgen, roept Solidariteit binnen twee weken een waarschuwingsstaking In het gehele land uit De Poolse vak bond nam woensdag een programma aan. waarin wordt verklaard dat het openbare leven in het Oosteuropese land drastisch gewijzigd moet worden PAGINA 7 machinebouw kms De industriebond FNV ziet niets posi- uefs in het reorganisatieplan voor de machinebouw van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin- gen Naar de mening van de industrie bond heeft het uitblijven van investe ringen de machinebouw opgescheept met verouderde apparatuur. De voor gestelde reorganisatie, die voorziet in inkrimpen van het personeelsbestand met een kleine honderd man. biedt volgens de bond geen uitzicht op her stel. PAGINA 15 energieonderzoek De voorlopige raad voor het energie onderzoek pleit in een meerjarenplan voor extra aandacht voor energiebe sparing, steenkool en alternatieve energiebronnen De raad meent dat het overheidsonderzoek naar kern energie geleidelik teruggebracht kan worden. PAGINA 17 rijvers boos Het zit bondscoach Kees Rijvers dwars dat AZ'67 zaterdagavond een vriendschappelijke wedstrijd speelt De bondscoach van het Nederlands elftal wil de AZ-geselccteerden rust gunnen voor de wedstrijd tegen Belgie die voor volgende week op het pro gramma staat. PAGINA 25 geneesmiddelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1