Weinig schade door opwaardering gulden Arabische Liga wil kantoor in Den Haag Goudstaven uit de Poolzee TERLOUW: NADEEL EN VOORDEEL Verlaging rente Beter één vogel in de hand Weg met verplichting werken in kerncentrale kleintjes vandaag GEEN STA TUS VAN AMBASSADE PVDA-MIDDELBURG: Luns moet opstappen DUIKERS IN GEZONKEN BRITSE KRUISER l Van onze redactie binnenlandi AMSTERDAM - De Nederlandse gulden heeft zich maandag op de geldmarkt als een sterkere munteenheid gemanifesteerd, dan aanvankelijk werd verwacht. Na het besluit van de EG-minis- ters van financiën om zowel de gulden als de Westduitse mark met 5,5 procent te revalueren, bleek de gulden nog iets sterker uit de bus te komen dan de mark. De dollar daalde met ongeveer zeven cent in waarde ten opzichte van de gulden. De opwaardering van de gulden leidde op de Amster damse beurs bovendien tot een verlaging van de rente tarieven op de geldmarkt met een kwart tot een half procent. De fractie van D'66 is daarentegen alles behalve gelukkig met de opwaardering van dc gulden. Het kamerlid Engwïrda vreest in tegenstelling tot zijn partijge noot Terlouw. dat de revaluatie geen enkele bijdrage levert aan het econo misch herstel. Export De export van agrarische produkten naar landen binnen de Europese ge meenschap die zijn aangesloten bij het Europees monetair stelsel (EMS) zal hoogstwaarschijnlijk geen nadelige gevolgen ondervinden van de revalua tie van de gulden met 5.5 procent. Dit hebben woordvoerders van het pro- duktschap voor vee en vlees en van hel landbouwschap maandag verklaard. Volgens beide woordvoerders zullen de verschillen in prijs voldoende worden gecompenseerd via het systeem van de monetair compenserende bedragen (MBC's). Ambtenaren van de EG verga deren daar woensdag over. De MBC's houden in dat bij uitvoer een subsidie wordt verleend en bij invoer een heffing wordt opgelegd. Brood. melk. boter, suiker en koffie in De revaluatie van de gulden heeft een nadelige invloed op de Nederlandse ex port. Het buitenland moet meer beta len voor onze produkten. wat niet ten goede komt aan de concurrentiepositie van het Nederlands bedrijfsleven. Mi nister Terlouw van economische zaken verwacht echter, dat die nadelige in vloed vrij gemakkelijk verwerkt zal zijn. Hij meent, dat de opwaardering van de gulden nauwelijks schade aan onze economie zal berokkenen. „Tegenover de nadelen voor de export staan voordelen voor de import. We kunnen nu goedkoper produkten uit het buitenland kopen. Dat betekent, dat de prijzen lager zullen zijn en dat daardoor de lonen minder hoeven stij gen en de prijscompensatie geringer hoeft te zijn. Dat kan een gunstige in vloed hebben op de inflatie. Bovendien kan de opwaardering leiden tot een ver laging van de rentestand", aldus Ter louw. Rente De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer vindt dat de rentestand nu snel moet worden verlaagd. Die verlaging is volgens de PvdA noodzakelijk om het proces tot herstel van onze econo mie niet te verstoren. „Zowel voor de exporterende industrie als voor de overheid vormen de huidige renteper centages een blok aan het been", aldus de PvdA. Bovendien komt een rente verlaging alle burgers, die onder hoge rentelasten gebukt gaan, ten goede. De politieke reacties op de versterking van de gulden lopen nogal uiteen. De CDA-fractie noemt het besluit tot op waardering juist. mede omdat de reva luatie tot matiging van de prijzen zal leiden. ..Nu in ons land al jaren aan in komensmatiging wordt gedaan, is het redelijk dat nu ook de prijzen aan ban den worden gelegd", aldus het CDA Ook de fractie van de WD ziet positie ve kanten aan de revaluatie. De op waardering van de gulden moet het voor buitenlanders aantrekkelijk ma ken hun geld in Nederland uit te lenen. „Dat maakt het voor de overheid ge makkelijker geld te lenen op de kapi taalmarkt om daarmee het financie ringstekort te dekken", reageerde het liberale kamerlid Joekes. kernafval De Proviijciale Zeeuwse Energie Maat schappij gaat in beroep bjj de gemeen teraad van Borsele tegen het besluit geen medewerking te verlenen aan de bouw van een opslag voor radioactief afval. Tegelijkertijd vraagt de energie maatschappij het college van gedepu teerde staten om vrijstelling van bepa lingen in het bestemmingsplan voor het gebied rond de kerncentrales te Borssele. rem De discussie over de plaats van het be dieningshuis remt de oplevering van de middensluis in Temeuzen. Aanvan kelijk was het de bedoeling het com plex in mei "82 in gebruik te nemen, maar rijkswaterstaat verwacht nu ze ker een vertraging tot eind volgend jaar NEW YORK (UP1/RTR) - Enige grote banken in de Verenigde Staten heb ben maandag hun prime rate verlaagd van 19.5 tot 19 procent. Het is de rente die ze berekenen over leningen aan hun meest kredietwaardige cliënten in het Amerikaanse bedrijfsleven. In bankkringen in New York wordt algemeen verwacht dat de grote meer derheid van de Amerikaanse banken zich bij de verlaging zal aansluiten. Volgens financiële deskundigen in New York zit een verdere daling van de rente op de geldmarkt er wel in. De rente die de banken elkaar onderling berekenen voor kortlopende leningen is al gezakt van 20 procent in juli tot 15,5 procent. De Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, heeft maandag onverwacht een steentje bijgedragen aan de daling van de rentevoet in de VS door te verklaren dat het voor de Federal Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS. nu tijd lijkt te worden om de monetaire teugels wat te laten vieren. Frankrijk mogen de eerstkomende dne maanden niet duurder worden. De overheid zal toezien dat de prijzen van deze levensmiddelen op hetzelfde peil blijven als afgelopen vrijdg. Ook de ta rieven in de dienstensector komen on der overheidstoezicht, zo heeft de Fran se minister van financien en economi sche zaken, Jacques Delors, maandag bekendgemaakt. Het is de eerste maatregel ter beper king van de inflatie, die kan worden aangewakkerd door de maatregelen die het afgelopen weekeinde in Brussel zijn genomen met betrekking tot het Europese Monetaire Stelsel (EMS). De winstmarges van importeurs wordt „bevroren". De bedoeling van deze „zeer ongewone en tijdelijke" maatre gel moet ertoe bijdragen dat de inflatie wordt verminderd van veertien tot tien procent, aldus Delors. De opwaardering van de gulden zal ten gevolge hebben dat de winkels in de grensstreken van Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen minder Belgi sche klanten gaan trekken. Dit zei maandag voorzitter Wouter Perquin van het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond tijdens de „Brabant dag" van zijn organisatie als reactie op de revaluatiemaatregel van het afgelo pen weekeinde. Voor het midden- en kleinbedrijf als ge heel zal de opwaardering niet op voor hand negatief hoeven uit te vallen, meende Perquin. Voor de koopkracht van de consument is zij positief, er is ook kans dat de rente gaat dalen. Voor de investeringen kan de maatregel een stimulans betekenen, de loonkosten stijging kan iets beperkt worden. De export van het midden- en kleinbe drijfkan daarentegen wel nadelige ge volgen ondervinden. De gevolgen voor het toerisme schat Perquin negatief in: als vakantieland worden we wat duur der voor Fransen, Italianen en Belgen. DEN HAAG (ANP) - Van alle EG-lid- staten is de kindersterfte van babys onder de eén jaar in Nederland het laagst. Van de 1.000 geboren kinderen sterven er in Nederland slechts 8.7. Dit blijkt uit gegevens van het bureau voor de statistiek van de EG. In de ge meenschap is de kindersterfte beneden de één jaar het hoogst in Griekenland: 18.7. In de tien lidstaten van de EG is de kindersterfte langzaam aan het afne men. Bedroeg over het jaar 1977 het aantal nog 14,6 (op 1.000 geborenen), twee jaar later blijkt het aantal tot 12,6 te zijn gedaald. Alleen in het groot her togdom Luxemburg is er sprake van een toename van het aantal Regenachtig Veel beivolking en af en toe regen Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Zuidelijke wind, eerst matig, later toe nemend tot krachtig. 224e jaargang no. 234 Dinsdag 6 oktober 1981 kunt u telefonisch opgeven. Bel Prins Claus heeft gisteren in Rijswijk het nieuwe gebouw van Sijthoffpers geopend. Bij deze gelegenheid liet de prins een duif los, die na deze handeling een klein souvenir in de hand van de prins achterliet AMSTERDAM-Bij dit deviezen-makelaarskantoor in Amsterdam werd gistermorgen druk gehandeld in de diverse valuta 's. Na de 'herschikking' van de Europese wisselkoersen PAGINA 3 olievlek Een grote olievlek van enkele vierkan te kilometers vervuilt het LJsselmeer in de omgeving van Amsterdam. De olie komt uit de tank van een groot hotel in de binnenstad Tegen het be drijf is proces-verbaal opgemaakt we gens nalatigheid. PAGINA 9 premiedruk Het. Algemeen Werkloosheidsfonds verwacht dat de ww-premie volgend jaar nog sterker zal stijgen dan was ge raamd Het fonds heeft een tekort van 435 miljoen gulden dat vla premiever hoging moet worden opgeheven. Ook de aaw-premie zal waarschijnlijk stij gen De wao-premle kan mogelijk iets omlaag PAGINA 11 korte metten Rudy Koopmans verraste gisteravond zijn uitdager Fred Serres. Koopmans beelndlgde de partij na twee minuten In het Rotterdamse Ahoy-gebouw maakte hij een bhksemstart. Zijn te genstander uit Luxemburg ging in een zeer korte tijd twee keer neer Koop mans won 75.000. oo;4 PAGINA 15 spaarzegels Spaarzegels. waardepunten, ca deautjes en prijsvragen van fabrikan ten zijn zeer populair. Twee van de drie Nederlandse huisvrouwen sparen ze gels of waardepunten. Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland; 3 en 9. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 11 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën en economie; 15. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft de Arabische liga toestem ming gegeven een kantoor in Den Haag te openen. De besprekin gen hierover, met het secretariaat generaal van de liga in Tunis, zijn nog niet afgerond, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Kantoren van de liga, een door de Ver- plaatsing van het secretariaat-generaal enigde Naties erkende Arabische menwerkingsorganisatie, zijn in talrij ke Westeuropese hoofdsteden zoals Bonn, Londen. Brussel en Parijs geves tigd. Het kantoor in Den Haag krijgt niet een zuiver diplomatieke status zoals bij voorbeeld een ambassade. Het bestaan van een liga-kantoor in Nederland bete kent echter wel dat contacten tussen de Nederlandse overheid en de liga. waar mee de Europese gemeenschappen in het kader van de zogenaamd Euro-Ara bische dialoog al jarenlang over nauwe re samenwerking sprekenwordt verge makkelijkt. Het gesprek is gestokt na de uitstoting van Egypte - en de ver van de üga van Cairo naar Turns - als gevolg van de akkoorden van Camp Da vid. die elders in de Arabische wereld als verraad worden gezien. De vestiging van een kantoor van de Arabische liga in Nederland betekent De uit Wales afkomstige dichter Dy lan Thomas die in 1953 op 39-jarige leef tijd in New York overleed, krijgt een plaquette in de Londense Westminster Abbey. Toen de toenmalige Amerikaanse pre- dtdent Jimmy Carter in 1977 Londen be zocht, opende hij een campagne om Thomas te eren in de Westminster Ab bey nietdat de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) een kantoor in Neder land krijgt, hoewel de PLO. evenals de Arabische landen, een volwaardig lid van de liga is. Het ligt echter voor de hand dat de liga-vertegenwoordiger in Nederland de belangen van één lid, in Casu de PLO, niet minder ter harte zul len gaan dan van een ander, en wellicht zullen ook een of meer Palestijnen deel uitmaken van de staf. Nederland, noch dc overige landen van de Europese gemeenschappen, zijn zo als bekend bereid de PLO te erkennen als enige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk. PAPANDREOU: MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de Partij van de Arbeid is van mening, dat de mensen, die bij de PZEM gaan werken niet langer moeten worden verplicht een verklaring te te kenen, dat zij bereid zijn in de kerncen trale Borssele te werken. De PvdA- Middelburg sprak die mening uit bij het behandelen van het ontwerp-ver- kiezingsprogramma voor de verkiezin gen van provinciale staten van vol gend jaar. De verplichting bestaat voor met name produktiepersoneel en werd in 1973 in gevoerd. Personeel dat toen al in dienst was kan niet worden verplicht in de kerncentrale te werken. De heer G. de Jong. die de zaak aanhangig maakte in de afdelingsvergadering in Middelburg, vond het tekenen van een dergelijke verklaring een griezelige zaak. ..Straks moeten alle militairen een verklaring tekenen, waarin staat dat ze bereid zjjn atoomwapens te gebruiK.cn zo verge leek de heer De Jong. De heer W. Don, als gedeputeerde voor zitter van het dagelijks bestuur van de PZEM,, verklaarde desgevraagd, dat hij nog niet kon overzien wat de gevol gen zouden zijn als de PZEM zou beslui ten om het tekenen van de gewraakte verklaringen achterwege te laten Tot nu toe is nooit gebleken, dat er hierover moeilijkheden waren. Ook van de zijde van de vakbonden is daar bij mijn we ten nooit bezwaar tegen gemaakt. Ik kan het nu nog niet overzien, maar ik zal deze zaak uiteraard in zijn conse quenties goed laten bekijken". De mening van de afdeling Middelburg van de PvdA gaat als amendement op het ontwerp-verkiezingsprogramma naar het gewestelijk bestuur, waarna de verschillende afdelingen het weer behandelen alvorens de gewestelijke vergadering het programma definitief vaststelt. LONDEN (REUTER) - Duikers die op rccorddiepten in poolwateren werk ten hebben uit een gezonken Brits oor logsschip voor ongeveer 30 miljoen dollar Russisch goud geborgen. Malcolm Wharton, directeur van de be trokken bergingsmaatschappij, ver telde maandag dat een ploeg van onge veer twaalf duikers tot dusver ruim 300 goudstaven hadden gehaald uit de ruimten van de kruiser Edinburgh', die op 240 meter diepte in de ijzige Ba- rentszee ligt. Hij verwachtte dat nog deze week de resterende 100 staven ge borgen zouden worden. De Edinburgh werd in 1942 ten noorden van Moermansk door de torpedo van een Duitse onderzeeboot getroffen en later tot zinken gebracht. Aan boord bevond ach vijf ton goud. een uuu•- sche betaling voor Amerikaanse wa penleveranties aan de Sowjet-Unle. Het goud was gemeenschappelijk verze kerd door Groot-Brittannie en de Sow- jet-Unie. die beide een aandeel van de schat krijgen. Het bergingswerk moest vorige week door zwaar weer worden onderbroken en Wharton zei dat als het erger zou worden de duikers wellicht met in staat zouden zijn alle goud naar boven te halen. Het bergingsschip, de Stephaniturm. gaat met het geborgen goud naar Moermansk. waar het onder het wakend oog van Russen en Britten verdeeld zal worden. Wharton zei dat zijn maatschappij voor het bergings werk ongeveer 20 miljoen pond sterling zou krijgen, de Sowjet-Ume tweederde en Groot-Bnttannie eenderde van de rest. De Verenigde Staten hebben geen belangstelling omdat zij door de verze kering schadeloos gesteld werden De laatste lucratieve goudberging be trof het passagiersschip 'Lurentic', dat in 1917 ter hoogte van Donegal (Noord- Ierland) op een mijn gelopen was en gezonken. Er werd voor 5 miljoen ster ling uit de ruimen gehaald. DEN HAAG tANP) - ,JLuns zou met pensioen moeten worden ge stuurd'. Dit zei Andreas Papen- dreou, de leider van de Griekse so cialisten, maandag voor de Neder landse televisie. De Griekse opposi tieleider reageerde op de recente uitlating van mr Joseph Luns. de secretaris-generaal van de NAVO. dat een overwinning van Papand- reou in de komende algemene ver kiezingen 'een dramatische ver slechtering van de positie van de NAVO' zou betekenen. Papand- reou noemde in een interview met de VARA deze uitspraak ontoelaat baar. Papandreou beklemtoonde dat er geen omwenteling zal plaats vinden in zijn land als hij op IS ok tober tot premier zou worden geko zen. „We zijn geen avonturiers", zo zei de Griekse politicus. Hij heeft zich in zijn verkiezingscampagne sterk voorstander getoond van een Grieks uittreden uit de NAVO. slui ting van de Amerikaanse militaire bases op Grieks grondgebied en een herziening van de relatie van Griekenland met de Europese Ge meenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1