Experiment tweeklassige basisschool Serooskerke Reagan moderniseert de f strategische kernmacht J. vd Branden in Hulst koninklijk onderscheiden Prinses opende manifestatie PZC/Provincie/binnen-buitenland - PROJECT-PLAN GEREED Omroep Zeeland C23 Twee visies op bezoek Russische minister Prof. N. Speijer en echtgenote overleden ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 SEROOSKERKE (Sch) - Vanuit het Kleine Kernen-experiment Schouwen-Duiveland en het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) wordt momenteel volop gewerkt om te trachten het voortbestaan te verzekeren van de lagere school te Serooskerke. Voorgesteld wordt de huidige- eenmansschool begin volgend jaar om te vormen tot een zogenaamde experimentele tweemansba sisschool. Project-leidster drs E. Kleber van het kleine kernen-experiment stelt, dat de tweeklassige basisschool maar eens uitgeprobeerd moet worden Er zijn tenslotte veel schooltjes in het land die op basis van het aantal leerlingen nooit meer dan twee leerkrachten zullen krij gen. waarschijnlijk ook niet na de inte- Het RPCZ heeft daarvoor inmiddels een project-plan in ontwerp vrijwel ge reed De bedoeling ervan is ook heel duidelijk om het bestaansrecht van een tweemansbasisschool aan te tonen, al dus hoofdonderwijzer Henk Rósken. De Serooskerkse kleuters gaan naar school in Renesse en als het project plan mag worden uitgevoerd zal er voor de school in Serooskerke dus een kleu terleidster moeten komen, die ook les mag geven aan de laagste klassen van de lagere school. Het schooltje telt mo menteel 22 leerlingen. Er zijn twee loka len. zodat er wellicht in twee groepen gewerkt kan worden. Maar Rosken meent dat er toch wel enige bouwkun dige aanpassing en nodig zullen zijn. College B en w van Brouwershaven wil in beroep gaan tegen uitspraak gs BROUWERSHAVEN 1 Burgemeester en wethouders van Brouwershaven willen bij de Kroon in beroep gaan te gen het besluit van gedeputeerde sta ten om goedkeuring te onthouden aan een wijziging van het bestemmings plan buitengebied. De gemeentelijke planverandering beoogt onder meer een uitbreiding mogelijk te maken van het kampeerterrein aan de Trambaan te Zonnemaire. Gedeputeerde staten achten dit in strijd met het streekplan Schouwen-Duiveland. Over het voor stel van b en w om in beroep te gaan bij de Kroon beslist de gemeenteraad in de vergadering van maandag 12 okto ber (aanvang 19.30 uur). Het dagelijks bestuur van de gemeente stelt de raad ook voor om beroep m te stellen tegen het besluit van gedepu teerde staten geen goedkeuring te ver lenen aan het openen van de mogelijk heid van agrarische bebouwing aan weerszijden van de Schouwse dijk gele gen tussen Den Osse en Brouwersha ven. Gelet op de landschappelijke waarde van dit open agrarische gebied is hier geen enkele vorm van bebouwing aanvaardbaar, aldus gedeputeerde sta ten. (Slot van pag. 1) ding van de noodstudio naar de zender, die betaald moet worden. Daarvoor is met succes een beroep gedaan op het Anjerfonds Zeeland. Ook de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant zal meewerken aan de proefuitzending. Tijdens de uitzendingen wordt een groot aan tal professionele krachten inge schakeld. Zo zal Omroep Zeeland gepresenteerd worden door Rob van Hoek (NOS - Van gewest tot gewest) en Ingrid Rissen (AVRO- De bedoeling is dat de Zeeuwse luisteraars zaterdag een indruk krijgen van wat een streekradio Zeeland zoal te bieden kan hebben. De uitzendingen zijn te beluisteren via Hilversum 3 FM-zender Goes kanaal 27 - 95.0 Mhz. Omroep Zeeland gaat zaterdag morgen 10 oktober om 9.03 uur de ether in met Zeeuws nieuws (be richten en actualiteiten). In dat ac tualiteitenprogramma wordt de Zeeuwse bevolking in twintig mi nuten geïnformeerd over alle be langrijke zaken, die in het gebied spelen. Vervolgens om 9.23 uur een Zeeuws weerpraatje. rechtstreeks vanuit het KNMI-station in Zierik- zee. Van 9.25 tot 9.28 uur muziek. Daarna tot. 9.30 uur een quiz. Vanaf 9 30 tot 9.55 uur zendt Omroep Zee land reportages en klankbeelden uit over allerhande Zeeuwse zaken. Om 9.55 een evenementenagenda en om 10.00 uur wordtde eerste uit zending besloten Avond Om 18.04 uur komt Omroep Zee land er opnieuw in met Zeeuws nieuws (berichten, reportages, weerbericht). Dat wordt gevolgd (18.15 uur) door sport (reportages en uitslagen). Na een paar minuten muziek om 18.28 uur een reportage van de Zeeuwse Culturele Dag '81 en telefonische reacties van luiste raars op de ochtenduitzending. Volgen dan nog de uitslagen van de quiz, een kort Zeeuws verhaal tin dialect) en de culturele agenda voor Zeeland. Om 19.00 uur zit het er allemaal weer op. De Zeeuwse Culturele Raad is al sedert '78 bezig om te proberen in deze provincie een streekradio van de grond te krijgen. Voornaamste struikelblok is nu nog de financie ring. Ook zijn er nog tal van vragen over de bestuurlijke organisatie van een mogelijke toekomstige Omroep Zeeland. Wanneer echter op korte termijn een oplossing ge vonden wórdt voor de financiële problemen, is het volgens de heer H W. A Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. niet on denkbaar dat Zeeland binnen an derhalf jaar een eigen streekradio heeft. Roy Kirby treedt op bij jazzconcert in Terneuzen TERNEUZEN - De Stichting Jazzclub Zeeuwsch-Vlaanderen organiseert zondag een jazzconcert met The Roy Kirby Paragon Jazzband uit Engeland in Porgy and Bess in Terneuzen. Aan vang 14.30 uur. The Roy Kirby Paragon was een topat tractie van het Schelde-jazz-festival '79 Vorig weekeinde trad het orkest op tij dens het jazzfestival van Tilburg Het concert in Terneuzen besluit een suc cesvolle toernee door West-Europa en Skandinavie. Het orkest speelt een typisch strakke New Orleans stijl, waarbij banjospeler en leider Roy Kirby de uitblinkers zijn De bezetting bestaat verder uit: Nogel Hunt (trompet en zang), Pat O'Brian (trombone), Martin Boyd (klarinet en sax). Terry Knight(stringbassi en Geoff Wellinge (drums) Het concert van zondagmiddag is het tweede 'winterconcert' in een reeks van vier, die de Stichting Jazzclub wil orga niseren. gratie in 1983. aldus mevrouw Kleber. Voor al die schooltjes vindt ze het van belang te weten hoe met de kleuters er bij toch een goede school mogelijk is Garant Vanuit het Kleine Kernen-experiment Schouwen is onlangs al aangegeven dat het eventueel garant wil staan voor het geld dat nodig is als er voor de school te Serooskerke een kleuterleid ster moet komen en voor de onderwijs kundige begeleiding door het Regio naal Pedagogisch Centrum. Bevolking en vooral uiteraard de ou ders worden nauw bij de plannen be trokken. Zo wordt maandag 5 oktober in het dorpshuis te Serooskerke een tweede informatie-avond gehouden Radio Walcheren besteedt aandacht aan kinderboekenweek VLISSINGEN - De ziekenomroep Ra dio Walcheren besteedt zaterdag 10 ok tober extra aandacht aan de kinderboe kenweek. Medewerkers van Radio Wal cheren zijn zaterdagmiddag in het Be- thesda-St Joseph-ziekenhuis voor het verzorgen van een directe uitzending voor de Rawa-luisteraars. Er wordt een verkleind boekweekfestival gehouden voor de kinderen in het ziekenhuis en er worden interviews uitgezonden met de kinderboeksnschrijfster Mieke Dorre- stein en met een boekbinder Even als vorige maal zal weer worden ingegaan op het komende basisschool- experiment. waarbij overigens ook een nauwe samenwerking met de school te Noordwelle op het programma staat De avond wordt georganiseerd door de dorpsgemeenschap en begint om 20.00 uur i ADVERTENTIE i r% 01 01 O 1% 5 O O O O O Tot 31 december 1981: Annie Oosterbroek-Dutschun DAGERAAD-TRILOGIE Drie meeslepende streekromans van een geliefd schrijfster: Hefteden bdgon opnieuw. Dageraad en Wie kent het eigen hart. Heerlijk zo'n trilogie voor de lange avonden! Totaal 460 blz., gebonden met een prachtig kleurenomslag. Normale prijs 29,90 NU SLECHTS 14.90 Uw voordeel 15,- Bij de boekhandel bent u goed uit Zeeuws-Vlaamse rallycrossers in interland TERNEUZEN - De twee Zeeuws- V'laamse rallycrossers Bram van de Wegc uit Axel en Hermy de Windt uit Hulst zullen Nederland morgen (zon dag) vertegenwoordigen tijdens de Duitse Grand Prix, die in Buxterhude wordt verreden. Naast dit duo was ook Cor van Ham uit Kapcllebrug uitgeno digd, maar omdat hij momenteel de voorkeur geeft aan de strijd om het Ne derlands kampioenschap, heeft hij ge meend aan deze invitatie geen gehoor te moeten geven. Van Ham heeft momenteel elf punten voorsprong in de strijd om de nationale titel in Divisie II en volgende week zon dag (wanneer overigens de laatste wed strijd voor dit kampioenschap wordt verreden) wil hij dan ook optimaal aan de start verschijnen. Van de Wege en De Windt hebben hun uitnodiging voor de ze wedstrijd te danken aan hun presta ties tijdens wedstrijden buiten Zeeland op het circuit in Valkenswaard. De wed strijd van morgen in Buxterhude bete kent meteen de finale-wedstrijd in de strijd om de Europese titels. De laatste wedstrijd in Zeeland, die voor vandaag (zaterdag) op het programma stond in Axel. gaat niet door Onderwijzer Tiersen Axel nam afscheid AXEL - De heer J. A. Tiersen heeft gis teren. vrijdag, tijdens een drukbezoch te receptie, hem aangeboden door het personeel en de oudercommisaie van de lagere school in Axel. afscheid geno men van het openbaar onder wijs in Axel. De heer Tiersen, die ruim 31 jaar aan het openbaar onderwijs in Axel verbonden is geweest, nam afscheid in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Behalve onderwijzer, hij trad op 11 maart 1948 in dienst, was de heer Tier sen régisseur van verschillende ama teurtoneelgezelschappen... Tijdens de receptie in de PrinsesMarij- keschool namen veel leerlingen en oud leerlingen afscheid van de heer Tiersen Een groep oud-leerlingen bracht een speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerd lied ten gehore en verder was er een optreden van de drumband Axel. Maandag 19 oktober is er ter gelegen heid van het afscheid van de heer Tier sen een receptie in het gemeentehuis, hem aangeboden door het gemeentebe stuur. waarop bestuur, personeel, ou dercommissie en schoolinspectie offi cieel afscheid nemen. Die receptie be gint om 16.00 uur SINT-JANSTEEN - Burgemeester P. J. G. Molthoff heeft vrijdagmiddag de bronzen medaille, behorende bij de Or de van Oranje Nassau, opgespeld bij de heer J. A. van den Branden uit Hulst. Hij kreeg de onderscheiding in ver band met het veertigjarig dienstver band bij de Watermaatschappij Zuid- West Nederland (WMZ). De heer Van den Branden werd van verschillende kanten geprezen tijdens de jubileum bijeenkomst in De Warande in Sint- Jansteen. WMZ-directeur P Stoter bracht de loopbaan van de monteur Van den Branden in herinnering. Hij noemde hem een "ail-round vakman' en een zeer sympathieke medwerker en collega. De heer Stoter verving het gouden insigne dat de heer Van den Branden draagt sinds zijn 25-jarig jubileum door een nieuw, vanwege het 40-jarig jubileum- Waarderende woorden kwamen ook van de directe chef van de heer Van den Branden, de heer P. M. de Vree. Hij zei al heel lang prettig met de heer Van den Branden samen te werken, mede omdat de jubilaris bekend staat als een pietje precies Namens de personeelsvereniging sprak de heer Th de Hulsters. Hij herinnerde eraan dat de heer Van den Branden ge ruime tijd bestuurslid was van de perso- neelsverenigi ng, en "niet vies is van een feestje of partijtje". Alle sprekers hadden een passend ca deau meegebracht. Burgemeester Molthoff bracht felicita ties over namens de Raad van Commis sarissen waarin hij zitting heeft. Hij roemde de onderscheidene als een 'man op wie Je kunt bouwen Burgemeester Molthoff speldde de heer Van den medaille op jdagmiddag tijdens receptie in De Warande de bronzen ROTTERDAM Prinses Margriet opende vrijdagmiddag in de Rotterdamse Humanitasklimek de manifestatie 'Huma- nitas Haventhuis', georganiseerd door de Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden HumanitasOp de foto de prinses in gesprek met bewoners van het tehuis Eind woor( tegen vand werel een L gevor waclr ring. hij er Het si en he ken h ontke zou zi dan o De m via de terse! zen) v tSlot van pag. li snel mogelijk uit moeten, en 1000 Minu- teman raketten. De MX. die net als de B-l bommenwerper in 1986 operatio neel moet zijn, heeft tien kernkoppen, tegenover de drie van de modernste Mi- nuteman-versie. Minister van defensie Weinberger ver klaarde in een toelichting dat de vs mo menteel niet beschikken over een ABM-svsteem dat goed genoeg is: het zou op zijn best de helft van de aanval lende raketten kunnen neerhalen. Maar. zei hij er bij. als we ontdekken dat het verbeterd kan worden, dan zullen we zeker niet aarzelen dat te doen. De VS en de Sowjet-Unie hebben een ver drag om van ABM-systemen af te zien. Het is een van de weinige verdragen die goed hebben gewerkt tussen de twee supermachten. Weinberger zei weliswaar dat Reagans plannen voor een ABM-systeem ..nu nog niets met het verdrag van doen hebben", maar juist dit element in de plannen vervult met grote zorg. Zij vre zen dat elke maatregel en elk systeem dat in geval van een kernoorlog be scherming en overleving suggereert (zo als de civiele defensie) de kans op zo'n oorlog verruimen. Weinberger gaf ook toe dat binnen het raam van deze enorme inspanning om op korte lermijn het uiterste te halen uit Amerika's techno logische voor sprong. tevens wordt gekeken naar ruimte-wapens. zei Weinberger: ,,We willen graag ver mindering. maar je kunt niet onderhan delen als je zelf niks hebt. We willen geen ruilmateriaal bouwen - maar alles moet worden overwogen". Volgens Reagan en Weinberger stre ven de VS niet naar militaire superio riteit. maar naar genoeg sterkte om een aanval te ontmoedigen. Gaat dit alles in de richting van gedachten aan wat wel eens een beperkte en overlccf- bare kernoorlog is genoemd? „De Rus sen denken daaraan en dan moeten wij een sterke afschrikking hebben. Ik hoop", aldus Weinberger, „dat we die wapens nooit behoeven te gebruiken". Dhae: omda „Het zou fout zijn", had zijn chef gan toen al verklaard, „onze vastbesl» tenheid tc onderschatten". Zijn plaajjj1 had hij beschreven als een betaalbaai i Jl,,,. herstel van de veiligheidsmarge. - Volgens het Sowjet-persbureau Taanen t leidt het besluit van president Reaga:^^ voor modernisering van het Ame:,0_,.r kaanse kernwapenarsenaal lot een uil breiding van de bewapeningswedloop tussen de twee supermogendhede&JJj j( .De VS is de weg opgegaan van e« J scherpe escalatie van de kernwapc- ^DI wedloop", aldus Tass vrijdagavond een korte reactie op de aangekondigd Zeela modernisering. re?'01 briek Erasn schon ADVERTENTIE Gooi ook uwoude CV-ketel eruit! Antwoordnummer 67, 5960 VJ Panningen RADSON spaart u energie De bij de in wordt ^/UtEJP Ruilen Wat de onderhandelingen met de Rus sen over wapenvermindering aangaat. DEN HAAG (ANP)- Prof. dr. N. Speijer (76) en zijn vrouw R. Speijer-van Kol- lem zijn woensdag in hun woonplaats Den Haag overleden. Beiden zijn in middels gecremeerd. Prof. dr. Nico Speijer was een interna tionaal erkend deskundige op het ge bied van sociaal-psychiatrische proble matiek. Daarnaast was hij deskundige op het gebied van zelfdoding. Algemeen directeur G. Verzijde van de Haagse vereniging Dr. Schroeder van der Kolk. waaraan prof. Speijer als ad viserend psychiater was verbonden, deelde mee dat het echtpaar Speijer 'geheel vrijwillig en weloverwogen' is overleden. De heer Speijer promoveerde in 1935 tot doctor in de geneeskunde aan de rijksu niversiteit in Leiden op een proefschrift getiteld "Bijdrage tot de energetisch- psychologische grondslagen van de zelfmoord'. Na van 1935 tot 1943 als ge neesheer verbonden te zijn geweest aan de psychiatrische inrichting 'Het Apel- doornse Bos' werden dr. Speijer en zijn echtgenote door de bezetters in een concentratiekamp opgesloten Van 1950 tot 1965 was dr. Speijer hoofd afde ling geestelijke volksgezondheid van de GG en GD in Den Haag en van 19G5 tot 1973 hoogleraar sociale psychiatrie in Leiden Prof Speijer was officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder ln de. Orde van de Nederlandse Leeuw DEN' HAAG (ANP) - Nederland en de Sowjet-Unie zijn het duidelijk oneens over de aard van het bezoek, dat de Sowjel-minister van machinebouw voor de veefokkerij en de voederindus trie, Konstanti Belvak, van 5 tot 12 ok tober aan ons land zal brengen. Volgens de woordvoerder van de Sow- jet-ambassade in Den Haaf betreft het WAARSCHIJNLIJK GEEN STRAF VOOR SCHIETENDE VROUW IN BIJLMER HILVERSUM - De 33-jarige vrouw die een week geleden in de Bijlmer een tas jesrover doodschoot en diens handlan ger levensgevaarlijk verwondde, zal waarschijnlijk worden ontslagen van rechtsvervolging. I)at heeft de hoofof- ficier van justitie in Alkmaar, nir. J. Abspoel, gisteren gezegd in het KRO- radioprogramma „Op dc valreep". Volgens mr Abspoel kan aannemelijk worden gemaakt dat de vrouw handel de uit noodweer. De wet eist daarvoor dat zij lijf. eer of goed verdedigde. Dat laatse zou van toepassing zijn. Gemak kelijk kan voorts worden vastgesteld aldus mr. Abspoel. dat de vrouw kans loos zou zijn geweest als zij zich met blote handen zou hebben proberen te verdedigen tegen twee aanvallers. Dat. maakt acceptabel dat zij haar toe vlucht tot een wapen heeft genomen De wijze waarop de vrouw zich heeft verdedigd en de zeer grote gevolgen die dit voor haar aanvallers heeft gehad, kunnen in de zin der wet worden gezien als noodweerexces, ontstaan door hoog oplaaiende emoties. Aan de hand daarvan kan de rechter eveneens tot ontslag van rechtsvervolging conclude- hier een officieel bezoek Minister B>: lyak komt op uitnodiging van de vra gere minister van landbouw. Brat naar Nederland, en een minister dier uitnodiging van een andere ministi een land bezoekt brengt een officieel h zoek. Bovendien, aldus de woordvot der. zal minister Belyak een gespre voeren op het ministerie van landboi' en visserij in Den Haag. De woordvoerder van het minister van buitenlandse zaken in Den Haa herhaalde echter dat het gaat om es werkbezoek' en een 'beleefdheids^! zoek" aan de huidige minister van larr bouw en visserij. De Koning. Toen Nederland na de Russische inv» in Afghanistan in januari vorig jaar aa kondigde dat ..bezoeken en contacts' op ministerieel en hoog ambtelijk: veau tot nader order niet plaats zouc? dienen te vinden" werd. aldus de won voerder van buitenlandse zaken, p doeld op officiële bezoeken, en niet te werkbezoeken I ADVERTENTIE Maandag gesloten ïtotieecric l|crbcrg- „ÏMOatuc" Beestenmarkt 14 Goes, tel. 01100-20818 Het restaurant voor uw gezellige verzorgde lunch of diner. Zowel in privé of zakelijke sfeer. Dagelijks geopend van 11.00 uur. Arafat vreest Syrische aanslag CAIRO - PLO-leider Yasser A rati Jieeft op een besloten zitting van h? uitvoerend comité van de PLO li; vrees uitgesproken dat de Syricrshe uit de weg willen ruimen, zo meldr bronnen in Cairo die in nauw contaij staan met de PLO. In verband nictd slechte betrekkingen tussen Syrië de PLO heelt Arafat tevens in bcslolfi kring de gedachte geopperd om W hoofdkwartier vanuit Beiroet n« Zuid-Libanon te verplaatsen, buitc- bereik van Syrië. Gedacht wordt P' de stad Sidon of Tyrus. De spanningen tussen de PLO en SP hebben onder meer te maken mei e wapenstilstand in Zuid-Libanon ene- Syrische vrees dat de PLO een onaftia] kelijke politiek wil voeren. Dat besta:- m Zuid-Libanon. dat sinds juli «j kracht is. werd via Amerika en Saoec Arable tot stand gebracht, en Syne# niet graag dat de PLO politieke beslt smgen neemt buiten de machthebbt-j in Damascus om. Met name vrezen* Syners dat de PLO via Amerika en? oedi-Arabie verder zal willen onderis'; delen over de situatie in Libanon SP zelf beschouwt zich als enige vrede; stichter In Libanon. Het verplaatsen van het hoofdkwart^ naar Zuid-Libanon zou een dubt» functie hebben, met alleen dat de? riers daar afwezig zijn. maar tevens» het PLO-hoofdkwartier dan dicht de Israëlische'grens zijn. kwetsbf in tijd van oorlog, maar niet zola een bestand is. En zoiets kan een gi reden zijn om het bestand te l voortduren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 8