PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AWACS-toestellen zien aanval Iran op Koeweit Oostduitse meesterspion Guillaume terug in DDR S Zeker vijftig doden bij bomaanslag in Beiroet Gemeenten worden het niet eens over bijdragen Uit in Zeeland DE JAGER-TOLHOEK Mens vandaag Voorproefje dierendag Nieuwe stad Zeewolde HAIG: ARGUMENT VOOR LEVERING AAN RIAD Muntenvondst in Emmen 'SCHAVOT KAN NIET WORDEN UITGESTELD' RUIL GEVANGENEN MET BONDSREPUBLIEK Meer bewolking Half tot zwaar bewolkt en mogelijk en kele buien. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Matige aan de kust en op het IJsselmeer tijdelijk krachtige zuidoosten wind. Later op de dag wind draaiend naar zuid of zuidwest. 224e jaargang no. 231 Vrijdag 2 oktober 1981 moriKe GOES: Houtkade 7, lel. 01100-21250* zaterdag van 10.00-12.001 keukens MIDDELBURG. Korte Noordstraat 1, Geopend ma.-vr van8 00-17.00uur. 1001 bouwmaterialen onder één dakl Er gaan veel goederen via Koeweit naar Irak. waarvan vele havens als gevolg van de oorlog zijn gesloten. Iran heeft in PAGINA 2 kolencentrales De twee conventionele met olie ge stookte elektriciteitscentrales bij Borssele worden in de toekomst moge lijk omgebouwd tot één kolencentrale De PZEM laat momenteel de voor- en nadelen van een dergelijke omschake ling op een rytje zetten. De heer W. Don. voorzitter van de raad van be stuur van de PZEM. is van mening dat als de investeringskosten groter bla ken te zijn dan de besparing die wordt verkregen door de aankoop van kolen - de helft goedkoper - in plaats van olie, het project niet door moet gaan. PAGINA 3 wachtdagen De Federatie Nederlandse Vakbcwc ging zal de invoering van wachtdagen bij ziekte niet accepteren. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkge legenheid maakte enige dagen geleden bekend dat de regering het plan heeft om werknemers de eerste ziektedag of meer ziektedagen voor hun rekening te laten nemen. PAGINA 7 natuur Om in Zeeland waardevol landschap afdoende te kunnen beschermen, is van de provincie jaarlijks een bedrag van ongeveer 1.3 miljoen gulden nodig Van dat bedrag, gaat jaarlijks - gere kend vanaf 1982 - ruim 630 mille op aan allerlei beheerskosten Voor aan koop blijft dan 667 mille over. Uit een onderzoek is gebleken dal in de pro vincie 2500 hectare waardevol terrein dringend in aanmerking komt om te worden aangekqcht. PAGINA 13 kinderbijslag André Sabbe uit Zeebrugge heeft de Belgische staat aangesproken voor een bedrag van 1.5 miljard Belgische frank tongeveer honderd miljoen gul den) aan kinderbijslag. Hij meent daar recht op te hebben, niet omdat hjj zelf vijf kinderen heeft, maar omdat hij naar zijn zeggen in Somalië twaar hij sinds vorig jaar werkt) 30.903 kinderen heeft geadopteerd Sabbe heeft daar een stuk grond gekocht waar hij een 'kmderstad' wil bouwen PAGINA 15 fout Titelverdediger Anatoli Karpov heelt (Ie eerste partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken gewonnen Uit dager Victor Kortsjnoi. die met wit speelde, maakte halverwege de partij een beslissende fout Na de 43ste zet eaf Kortsjnoi. met een pion en een kwaliteit achterstand, op Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 3n 13. Sport: 14 en 15. Kunst en cultuur: 16. Radio en televisie: 17. Financien: 19. ALMERI-: (ANP) - De Rijksdienst voor de IJsselmeerpoIders heeft donder dagmiddag in Almcre het ontwerp-structuurplan vooreen nieuwe stad in Zuidelijk Flevoland. Zeewolde. gepresenteerd. De ontwerpers van Zeewolde gaan ervan uit dat de stad minimaal 80(10 inwoners en maximaal 25.000 inwoners zal moeten herbergen. Voor de verzorging van het agrarisch gebied in Zuidelijk Flevoland en recreatie, kan volstaan worden met 8000 inwoners Als de noordwest-Vein- we gebiuik wil maken van de mogelijkheid lot overlopen van woningzoe kenden dient een stad voor 25.000 inwoners gebouwd te worden Zeewolde wordt gesitueerd tegenover Ntjkerk in Zuidelijk Flevoland en hoort tot het bestuursgebied van het. openbaar lichaam Zuidelijke IJssel meerpoIders. AMSTERDAM - Ook voor deze kleine geitjes inde kinderboerderij tnArtis is het a.s. zondag Dierendag. Maar gisteren kregen ze al allerlei lekkers toege stopt. De baby in de kinderwagen keek enigszins beteuterd toen zijn 'lunch' in de geile-bekjes verdween. praktijk betekent dat het theaterleven in Zeeland de doodsteek wordt toege bracht. De gemeenten komen voor veel hogere kosten te staan bij het maken van programma's. Bovendien is bij ve len nauwelijks de kennis in huis om bij voorbeeld een theaterprogramma op te kunnen zetten ..Wij kunnen veel goed koper werken. Straks valt de zaak in brokken uiteen. Binnen veertien dagen zou er alsnog een oplossing bereikt moeten worden" aldus mr Bruin. Hij vertelde verder dat GS Uit in Zeeland een vacaturestop hadden opgelegd. Zo lang de onzekere financiële situatie voortduurt, blijft deze bestaan. In de praktijk betekent dit nu al dat. een ver trekkende boekhouder binnenkort niet vervangen zal kunnen worden. Door het wegvallen van een belangrijk deel van het takenpakket van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland betekent bo vendien dat de vijftien medewerkers 'erg ruim in hetwerkjasje komen te zit- tSlot zie pag. 7 kol. 7) WAL VISRESER VA A T BIJ SEYCHELLEN ZEIST - Om onderzoek naar de gedra gingen van walvissen mogelijk te ma ken, komt er in de Indische Oceaan ter hoogte van de Seychellen een walvis reservaat. De stichting van dit reser vaat en het onderzoek is mogelijk ge worden door de 400.000 gulden die dc verkoop van zilveren walvisjes heeft opgebracht. Volgens voorzitter J. Backer van de Ne derlandse afdeling van het Wereld Na tuur Fonds (WNF) is het voor de onder zoekers een reuze meevaller dat er zo veel geld bij elkaar werd verkregen. Walvisdeskundigen hebben afgelopen week in Zeist een conferentie over dit onderwerp gehouden. Prins Bemhard en Backer gaven donderdagochtend het startsein voor het onderzoek door aan onderzoekleider Harold Whitehead een vlag te overhandigen die door het onderzoeksschip zal worden gevoerd Het betreft een zeilschip waarmee ge durende drie jaar telkens vier maanden in de nabijheid van walvissen onder zoek wordt gedaan. Daarmee hopen de onderzoekers de natuur niet te ernstig te verstoren. Het Wereld Natuurfonds hoopt nog vijf mille bij elkaar te krijgen voor speciale apparatuur, die in samenhang met een satelliet kan zorgen voor het volgen van de dieren en het bepalen van hun plaats. De Zuidafrikaanse regering heeft 'in beginsel' aanvaard dat de rassenschei ding tn de mijnbouw wordt opgeheven De uiterst conservatieve blanke mijn- icerkersbond iMWUi is hier tegen ge kant en heeft gedreigd met een staking. BEIROET - Onmiddellijk na de explosie kwam een reddingsactie op gang om de slachtoffers uit de puinhopen te halen. BEIROET (UPI/AFP) - Bij een zware bomexplosie in een drukke straat in het westen van dc Libanese hoofdstad Beiroet zijn donderdagmorgen zeker vijftig mensen omgekomen en 250 gewond. Talrijke gebouwen liepen grote schade op. De PLO en dc Libanese premier beschuldigden direct na de aanslag Israël ervan die te hebben beraamd. De bom was verborgen in een auto, die voor het gebouw van het voorlichtings bureau van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO stond. Zij ontplofte te gen 08.00 uur iplaatselijke tijd) toen het op de straat druk was met winkelende mensen en venters. Meteen na de explo sie zetten PLO-strijders al schietend de wijk af om ruimte te maken voor ambu- lances. Bij een zoekactie werd in een auto in dezelfde straat nog een bom van 150 kg ontdekt. De ontplofte bom was 100 kg zwaar./ "Het front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders' heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslag. In telefoontjes aan de Li banese televisie en het kantoor van het persbureau Reuter verklaarde de groe pering de bom te hebben geplaatst De groepering die zich ook voor eerdere bomaanslagen verantwoordelijk stel de, dreigde met nieuwe aanslagen. Te genover Reuter verklaarde ze dat deze niet beperkt zullen blijven tot Libanon, maar ook vooraanstaande persoonlijk heden in de wereld Het aantal doden bedroeg volgens de Libanese politie en Palestijnse bronnen 47 en het aantal gewonden ruim 250 De zoekacties duurde donderdagavond voort en men rekent erop dat onder het puin nog meer slachtoffers liggen. Aan gebouwen werd grote schade aange richt. Journalisten die snel ter plekke waren, trokken een vergelijking met de schade na het zware bombardement door Israel op Beiroet half juni. PLO-man Shafik Al Hout beschuldigde Israëlische agenten ervan de bom te hebben geplaatst. Tijdens een perscon ferentie zei hij niet over materiële bewij zen te beschikken voor de Israëlische betrokkenheid. Maar 'wie anders heeft er belang bij', aldus Al Hout. De PLO heeft haar ruzie met, Libanese groepe ringen bijgelegd en zij beschouwt het als een ernstige schending van het be stand van juli. De PLO en Israel stem den na een oproep van de Veiligheids raad van de VN in juli in met een be stand. Premier Chafic Al Wazzan stelde Israel ook verantwoordelijk De aan slag van donderdag is de zevende in Li banon in twee weken. Daarbij vielen in totaal vijftig doden en 200 gewonden. MIDDELBURG - Het voortbestaan van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (Uit in Zeeland) hangt sinds donderdag aan een zijden draad. Tijdens het subsi- diêntenoverleg dat gisteren tussen provincie- en gemeentebesturen in het Mid delburgse stadhuis werd gehouden bleek dat de Zeeuwse gemeenten het onder ling niet eens kunnen worden over de wijze waarop zij meer bij moeten dragen aan de apparaatskosten van Uit in Zeeland. Gedeputeerde mr J. P. Boersma maakte dit na afloop van het overleg bekend. Hij heeft tijdens de bijeenkomst vastgehouden aan de eis van gedputeerde staten dat de 1.4 miljoen gulden belo pende apparaatskosten in het lopende seizoen 1981-1082 nog maar voor het be drag van 1,1 miljoen gulden door de provincie gedragen zullen worden. De komende jaren willen gs tot een 'fïfty-fifty'-verhouding tussen gemeenten en provincie komen. De gedeputeerde verklaarde donder dag dat de S(?Z nu een steunfunctie zal krijgen. Deze zal van de zijde van het college ruim geïnterpreteerd worden, zo voegde hij eraan toe. EMMEN (ANP) - De Emmenaar H. Dijkstra heeft bij de aanleg van zijn tuin ongeveer 70 oude gouden en zilveren munten gevonden wel ke dateren uit de jaren tussen 1604 en 1654. Experts schatten de vondst op een waarde van ruim een miljoen gulden. Dijkstra „Over de waarde kan ik nog mets zeggen. Dat zal de taxatie van het munten- en penningenka binet in Assen moeten uitmaken." Bij nader onderzoek in de tuin zijn geen verdere vondsten gedaan Dijkstra heeft de hulp ingeroepen van een expert die ook aanwezig was bij de vondst enige tijd geleden in het Zeeuwse Serooskerke. Of de vinder de munten als verzameling houdt of verkoopt weet hij nog niet. Mr H. Bruin, voorzitter van het S(?Z- bestuur, maakte duidelijk dat er in 1982-1983 van een theaterseizoen waar schijnlijk geen sprake meer zal zijn. Binnenkort moet reeds begonnen wor den met het afsluiten van de contracten voor het nieuwe seizoen Dit is een kwestie van weken Wanneer de Zeeuw se gemeenten op zeer korte termijn niet alsnog tot overeenstemmingmen over het betalen van de apparaatskosten, wordt 'Uit In Zeeland' uitgekleed. De SCZ zou dan alleen nog een adviseren de functie hebben. Contractering van gezelschappen en de propaganda zul len dan m handen van de gemeenten komen Mr Bruin vreesde dat dit m de Strippenkaart meer dan zeven procent duurder DEN HAAG - De strippenkaart is don derdag meer dan 7 procent duurder ge worden. nu tegelijk de maximale gel digheidsduur voor drie zones is terug gebracht van twee tot een uur. Velen moeten nu het met 7 procent verhoog de tarief twee keer betalen wanneer zij een retourreis maken. De stichting Reizigers openbaar ver voer (Rover i heeft leden van de Tweede Kamer per brie; gevraagd deze bekor ting van de geldigheidsduur ongedaan te maken, of anders de tariefsverhoging van 7 procent. Secretaris A. Mulder van' de stichting Rover stelt dat de bekor ting van dc geldigheidsduur aan de aandacht van de kamerleden is ont snapt, toen zij begin diljaar de tariefs verhoging bespraken. Mulder vindt dat de overheid onjuiste voorlichting heeft bedreven door na te laten op de consequenties van de halve ring van de geldigheidsduur twe wijzen, Het gebruik van de strippenkaart als retour is in overeenstemming met de richtlijnen. Binnen de duur van geldig heid mag onbeperkt, dus ook op dezelf de lijn terug, op dezelfde kaartstrippen worden gereisd. Bij de introductie van de strippenkaart is dit aspect genoemd als een van de aantrekkelijkheden bij de vervoersmaatschappijen die geen recht van overstappen gaven, of die de zelfde lijn van het overstaprecht uitslo ten. WASHINGTON/KOEWEIT/TEHERAN/LONDEN (RTR.UPI) - Iran heeft donderdag volgens de Amerikaanse AWACS-radarvIiegtuigen in Saoedie-Arabië Koeweit aangevallen, zo heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, in Washington verklaard tegenover de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen. Hij voegde daar onmiddellijk aan toe, dat dit tevens een naar zijn mening 'door God gegeven waarschuwing' is hoe belangrijk het is Saoedie-Arabië eigen vliegende radarposten van dit type te leveren. De Amerikaanse waarnemers zagen volgens Haig Iraanse straalvliegtuigen naar Koeweit vliegen vooreen bomaan val. Iran riep intussen berichten om waarin functionarissen van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken Irak beschuldigden van de aanval. Irak ontr kende de aanval te hebben uitgevoerd. de eerste maanden van de oorlog de kleine landen in het gebied van de golf herhaalde malen gewaarschuwd Irak niet te steunen. De uitschakeling van de olie-installatie in het noorden van Koeweit zal geen grote gevolgen heb ben voor zijn produktie en volgens des kundigen eigenlijk geen enkele voor de wereldmarkt waarop thans een groot overschot bestaat. Volgens Koeweit, later dus gesteund door Haig, werd de aanval van donder dag uitge voerd door drie Iraanse vlieg tuigen. De installatie werd gedeelte lijk vernield, maar er vielen volgens het land geen slachtoffers. De aanval werd buiten Koeweit niet alleen ver oordeeld door Irak, maar ook door Sa- oedie-Arabie en Bahrein, welke landen speciale samenwerkingsbanden heb ben met Koeweit. Volgens verklaringen van functionaris sen van het Iraanse ministerie van bui tenlandse zaken werd de aanval uitge voerd door Irak en zijn beweringen dat Iran het deed 'uitvloeisel van een kom- plot van het Amerikaanse imperialisme en zijn agenten om de islamitische re publiek in diskrediet te brengen in het gebied' Iran kreeg donderdag een nieuwe staf chef, maar nog geen nieuwe minister van defensie ter vervanging van zijn de- fensietop. die woensdag door het neer storten van een militair transportvlieg tuig werd gedecimeerd zonder dat er voorlopig aanwijzingen waren dat dit het gevolg zou kunnen zijn geweest van sabotage. Het sterven van de defensie- top vormde een nieuwe slag voor het bewind van ayatollah Khomeini, vlak voor de nieuwe presidentsverkiezingen van vandaag. Khomeini beschouwt deze als een proef om de steun voor zijn orthodox-islami tische bewind te peilen, riep op tot een grote opkomst en verlaagde de kiesge rechtigde leeftijd van 16 tot 15 jaar. Daartegenover maakten de uitgewe ken oppositieleiders in Parijs om de bevolking te demoraliseren voor wat betreft de gang naar de stembus juist donderdag dc vorming bekend van een tijdelijke regering in ballingschap in Parijs. Deze leiders zijn Radjavi van de volksbeweging Moedjahidien-c Chalq en oud-president Bani-Sadr. Volgens Koeweit, dat Iran ervan be schuldigde. vloog door de aanval even ten noorden van de ook Koeweit heten de stad een olieverzamelinstallatie bij Um Aleish, 40 kilometer ten zuiden van de Iraakse grens, ln brand. Vanaf het begin van de oorlog tussen Iran en Irak, ruim een jaar geleden heeft Iran zeker tweemaal eerder, kennelijk per onge luk, installaties in ditzelfde gebied ge bombardeerd en daarvoor zijn veront- schuldigingen aangeboden. Deze oor log heeft het risico van aanvallen op olie-installaties in het gebied sterk ver groot, en Saoedie-Arable vroeg Was hington al in de eerste maanden ervan om AWACS-vliegtuigen te stationeren om zijn eigen olievelden te beschermen. iVan onze correspondent) BONN - De Oostduitse spion Gunter Guillaume (54), wiens arrestatie in 1974 de aanleiding - niet de oor/aak - was tol het aftreden van Willy Brandt als bondskanselier, is donderdag ver vroegd vrijgelaten. In 1975 werd Gaul- laume wegens hoogverraad tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het is nog niet. bekend hoeveel gevan genen de DDR in ruil voor Guillaume naar het Westen laat gaan. Ook is on duidelijk of Zuid-Afrika. Frankrijk en Denemarken in het kader van de groot scheepse spionnenruil rond de persoon van Guillaume belangrijke Oostblok- agenten hebben vrijgelaten Dat geldt overigens ook voor de in de Bondsrepu bliek wegens spionage voor de DDR tot zes jaar veroordeelde Renate Lutze. Gunter Guillaume was dinsdag van de gevangenis Rhelnbach bij Bonn naar een ziekenhuis getransporteerd. Hij lijdt aan een ernstige nier- en maag kwaal. Vandaar is hij in een gesloten bestelauto naar de grensovergang Her- leshausen gebracht Even na acht uur donderdagavond bereikte hij Oostduit se bodem. Ruim zeven jaar lang heeft Bonn zich geweerd tegen de vrijlating van Guil laume. Midden vorige week werd echter duidelijk dat de „meesterspion uit de bondskanselarij" (hij was persoonlijk medewerker van kanselier Brandt' bin nenkort uitgewisseld zou worden. Het gevaar bestond dat Guillaume vanwe ge zijn ziekte niet langer gevangen kon worden gehouden. In de woorden van de voorzitter van de Bondsdagcommis sie voor Duits-Duitse betrekkingen. Ronneburger (FDP): „Anders zou zijn „marktwaarde" teveel zijn gezonken". Vanwege „menselijke aspecten" is Guillaume dus na een gevangenschap van ruim zeveneneen half jaar vrijgela ten. Het besluit tot gratienng was afgelopen maandag door bondspresi dent. Carstens ondertekend. In ruil voor Guillaume zpu de DDR bereid zijn tien tallen politieke gevangenen en mede werkers van de Westduitse inlichtin gendienst. die in Oost-Duitsland ge vangen zitten, vrij te laten Op dit moment zitten veertig West duitse spionnen in dc DDR gevangen. Verder zou dc Bondsrepubliek onge veer 3000 DDR-burgers die naar fami lieleden in het westen Willen, kunngn „vrijkopen". HERLESHA VSEA' In een kampeerwagen met. gesloten gordijnen is dc vrijgela ten spion Guenter Guillaume gisteravond via de grensovergang Herlesliauscn. in de deelstaat Hessen, over de grens met dc DDR gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1