VIN01ALE ZEEUWSE COURANT Washington probeert Europa te overtuigen Sikhs laten aantal passagiers vrij Nederlands vissersschip in Ierland opgebracht Jubileum-misdruk SLUITING DREIGT VOOR 13 KERNCENTRALES IN VS pta gnes BEELD MILITAIRE KRACHT SOW JETUNIE VANWEGE HARING IN VRIESAFDELING INDIAAS TOESTEL GEKAAPT Times kan weer verschijnen Kans op regen Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Matige en aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtige zuid- roesten wind. 224e jaargang no. 229 Woensdag 30 september 1981 .deoaêei ty'tide (Van onze verslaggever BRUSSEL - Met de publicatie van het document „De militaire kracht van de Sowjet-Unie" heeft de Amerikaanse regering een nieuw offensief geopend om de Europese bondgenoten te overtuigen van de noodzaak nieuwe nucleaire middellange-afstandsraketten te gaan plaatsen. In een gelijk tijdige persconferentie in Washington en Brussel - verbonden per satelliet - presenteerde de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, dinsdagmiddag een rijk geïllustreerde brochure, waarin een overzicht gegeven wordt van de groeiende Russische militaire kracht. De gegevens in het 99 pagina's tellende gegaan sinds die toezegging in maart, document zijn grotendeels afkomstig is onder meer veroorzaakt door strijd tussen de ministeries van defensie en van buitenlandse zaken over welke ge heime gegevens konden worden gepu bliceerd. Het Pentagon vreesde dat de Russen uit publicatie van sommige fei ten konden afleiden welke spionage- methodes Amerika toepast. Buiten landse zaken in Washington was voor stander van zo uitgebreid mogelijke informatie, om daarmee de publieke opinie in Europa te kunnen bewerken. van hoorzittingen van de Amerikaanse Senaat en uit militaire tijdschriften, zo dat voor experts weinig nieuwe feiten aan het licht komen. Washington mikt met de brochure dan ook op het grote publiek en rekent erop dat het aan bei de zijden van de Atlantische Oceaan een 'bestseller' zal worden. „Een juist en volledig begrip van de mi litaire kracht van de Sowjet-Unie. van hun uitgangspunten, hun capaciteiten, hun krachten en hun zwakheden" is volgens de Amerikaanse defensieminis ter essentieel voor het onderhouden en versterken van de westerse verdedi ging. In maart van dit jaar al beloofde de Amerikaanse bewindsman een aan tal van zijn Europese collega's op hun verzoek tastbare bewijzen van de kracht van de Sowjets voor een breed publiek bekend te maken. Dit tegen de achtergrond van de groeiende opposi tie tegen stationering van 572 Pershing- II- en kruisraketten in West-Europa. In het document worden alle aspecten van de Russische krijgsmacht volgens het Pentagon zo compleet en nauwkeu rig mogelijk toegelicht. Naast hoofd stukken over de organisatie van de Russische strijdkrachten, het snel inlo pen van de technologische achterstand en een apart hoofdstuk over de ideeën in Amerika over wat de Russen met de ze indrukwekkende wapenarsenalen over de hele wereld van plan zijn, wordt uiteraard uitvoerig ingegaan op de SS- 20 en het eventuele slagveld in Europa. Strijd. Dat er nog een half jaar overheen is ontmoetingsweek Burgemeester drs. P. A Wolters van Middelburg opende dinsdagmiddag de internationale ontmoetingsweek voor politieambtenaren, die aanstaan de vrijdag wordt besloten met het con gres van de International Police Asso ciation (IPAI. De openingshandeling bestond uit het hijsen van de politie- vlag voor het stadhuis door de burge meester en de vlaggen van Nederland. Zeeland en Middelburg door enkele politeifunctionanssen. PAGINA 3 geld Ook onder het nieuwe kabinet lijken werknemers straks niet ongestraft ziek kunnnen worden. Minister van so ciale zaken en werkgelegenheid Den Uyl liet dinsdag op het fusiecongres van de FNV althans weten dat (bezui nigingsmaatregelen In het kader van de ziektwet niet zullen kunnen uitblij ven. gas Vierhonderd boze tuinders uit een aantal EG-landen hebben afgelopen maandag in Brussel geprotesteerd te gen het goedkope' aardgas voor de Nederlandse glastuinbouw. ZU eisten dat die prijs op korte termijn zou wor den opgetrokken tot het vergelijkbare industrieprijsniveau PAGINA 7 tweemaal Er bestaat grote onzekerheid over de voorgenomen bouw van een winkel promenade tussen de Lange Delft en de Gravenstraat ln Middelburg door de projectontwikkelaar 'De Waal Vast goed BV' uit Weesp De Waal heeft en kele huurders aan de Gravenstraat la ten weten dat de contracten volgend jaar niet verlengd zullen worden. PAGINA 11 3-0 Wat Linder een dag eerder verklaarde, kwam een etmaal later al uit. AJax, dat in de eerste helft zonder al te veel moei te partij kon bieden tegen Tottenham Hotspur, kwam er na rust niet meer aan te pas en werd binnen twintig mi nuten naar een 3-0-nederlaag ge speeld PAGINA 14 toon 31 Bob Rooyens is begonnen aan de opname voor een televisieprogramma rond Toon Hermans. Het programma dat door de AVRO wordt uitgezonden op Tweede Kerstdag duurt 80 minu ten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11 en 13 Radio en televisie: 14 Financieel: 15 ln het uiteindelijke product is nu wel een 'natuurgetrouwe' tekening te vin den van SS-20 raketten, maar niet de foto die hiervoor model heeft gestaan. Die blijft topgeheim. Geen alternatief Want hier ligt de essentie van het boek- werk en de manier van presenteren: „We hebben geen ander antwoord op deze onder meer op West-Europa ge richte, mobiele en van drie onafhanke lijke kernkoppen voorziene SS-20's, dan het invoeren van de Pershing-2 en kruisraketten", aldus Weinberger Behalve voor het Westeuropese publiek is de brochure ook geschreven voor de Amerikaanse bevolking. Op vragen van Amerikaanse verslaggevers in Was hington zei Weinberger, dat de Verenig de Staten „zich opnieuw moeten bewa penen om aan deze dreiging het hoofd te bieden om „de verloren gegane voorsprong in bewapening van de jaren vijftig weer goed te maken". Volgens de Amerikaanse regering heeft de bewapening van de Sowjet-Unie zo'n vaart genomen en zijn de Russen ook technisch zo ver gevorderd, dat de voor sprong zienderogen afgebrokkeld is. De Vietnamese oorlogen het binnenlandse verzet tegen al te veel nadruk op bewa pening zijn volgens Weinberger de oor zaak voor deze „achterstand". Het document bevat overigens voor deskundigen wel interessant nieuw ma teriaal over onder meer de nieuwe Rus sische T-80 tank, het nieuwe door nu cleaire kracht voortgedreven oorlogs schip van 23.000 ton van de Kirov-klas- se. en een vrij gedetailleerde tekening van de gemakkelijk verplaatsbare SS- 20 raketten. Meer raketten Volgens het Pentagon bad de Sowjet- Unie hiervan in de afgelopen maand juli 250 exemplaren ieder met drie kernkoppen opgesteld - twee derde daarvan is op West-Europa gericht Terwijl de produktieschema's er niet op duiden dat het tempo waarin de ra ketten worden opgesteld zal vermin deren, aldus het document. Volgens het Pentagon komen er spoedig nog 100 a 150 van deze raketten bij. De actie is duidelijk op het Westeurope se publiek - en met name op dat in Ne derland en België - gericht. Maar eerde re campagnes, zoals bij de „verkoop" van hel Amerikaanse beleid inzake El Salvador enkele maanden geleden, WASHINGTON - De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, presenteerde dinsdag in het Pentagon een boek met de door de Amerikaanse autoriteiten verzamelde gegevens over de bewapening van de Sovjet Unie. DEN HAAG (ANP) - De Ierse marine heeft maandagmiddag het grootste Neder landse visserschip, de Sch. 106 'Boeier', opgebracht naar de Zuidierse haven Cobh nabij Cork. Volgens de Ierse autoriteiten had het schip haring aan boord, hetgeen in het zeegebied waar het werd aangetroffen, de Zuidierse wateren, niet zou zijn toegestaan. De rederij, Jaczon te Schevingen. zegt dat er alleen haring aanwezig was in de diepvriesafdeling van het schip en dat die vorige week op volstrekt legale wij ze is gevangen in een ander zeegebied, namelijk bij de Hebriden. Jaczon verwacht dat de zaak donder dag in Cobh voor de rechter zal komen. De Nederlandse landbouwattaché en de ambassadeur in Dublin zijn van de aanhouding op de hoogte gesteld door het Nederlandse ministerie, nadat dit door de reder benaderd was. Het minis terie heeft ook de Europese commissie ingelicht, maar heeft, naar een woor- hebbenêerdërêènaverechtsetrertgë voerder verklaarde, geen oordeel over de zaak gegeven. (Slot zie pag. 9 kol. 1) De'Boeier'had volgens de rederij enke le honderden tonnen bij de Hebriden gevangen en diepgevroren haring en driehonderd ton in de Zuidierse wate ren gevangen makreel en sprot aan boord. De "Boeier', vertelde rederijdirecteur J. Bakker, had tot en met vorige week vrij dag vergunning om in het Hebridenge- bied ten westen van Schotland haring te vissen. Aan alle voorwaarden waar onder die vergunning was afgegeven was voldaan. De vergunning zelf was aan boord, posities en vangsten werden in een logboek bijgehouden, twee maal per week meldde men zich bij het minis terie van landbouw en visserij in Den Haag. Met ingang van zaterdag 26 september verbood minister De Koning de haring visserij in dit gebied, omdat het hier aan Nederland toegewezen quotum van tweeduizend ton op was. De 'Boeier' koerste daarom reeds vrijdagavond naar de Zuidierse wateren, waar het vaartuig zondag voor anker ging. Maandag ging men er vissen op ma kreel en makreelachügen. Het schip werd door de Ierse marine aangehou den toen een trek sprot werd binnenge haald. Op geen andere plaats dan in de diep vries-afdeling, aldus Bakker, konden de Ierse officieren haring ontdekken, maar naar hun zeggen was in dit zeege bied niet alleen het vissen op haring maar ook het aan boord hebben van haring verboden. BORNE - Mevrouw F. A. G. van den Doel-Van Loon uit Borne toont een vel met postzegels die uitgegeven waren ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de toenmalige Koningin Juliana Een van de zegels heeft in tegenstelling tot de normale zegels een uitspringende haarlok. DEN HAAG - Vergaande „verbrossing" van de stalen om hulling van de reactorkern maakt dertien oudere kerncen trales in de Verenigde Staten zo onveilig, dat zij met slui ting worden bedreigd. Dr Thomas Murley, directeur voor veiligheidstechiiologie van de Amerikaanse instantie die toezicht houdt op het kernenergiegebeuren m de VS. de NRC, heeft dat verklaard tegenover de New York Times. Het „verbrassen" leidt ertoe dat het staal niet meer bestand is tegen snelle afkoeling ol verhitting, wat al bij normale storingen in de bedrijfsvoering kan optreden Het verschijnsel van verbrossing zelf is welbekend. Even be kend als het optreden van scheurtjes in reactorvaten en de steunen van deze vaten in met name Franse kerncentrales. Er zijn daar scheurtjes geconstateerd (in 1978) van 6 millime ter diep en 20 tot 30 millimeter lengte. Berekeningen daar gaven aan. dat er omstreeks 1984 kritieke situaties kunnen ontstaan in 17 kerncentrales. Maar aan de nauwkeurigheid van deze berekeningen wordt getwijfeld. In Nederland is veel onderzoek verricht naar de verbrossing van staal. De Nederlandse onderzoeksresultaten zijn door de NRC ge bruikt voor het analyseren van het probleem bij de Ameri kaanse kerncentrales Scheuren in de reactormantel kunnen tot koelwaterverlies. het smelten van de reactorkern en re gelrechte rampen leiden. Reparatie is ondenkbaar door de Het probleem van het bros worden van de wanden van het reactorvat was reeds genoegzaam bekend toen met de bouw van de kerncentrale in Borssele werd begonnen. „Er is bij de bouw dan ook al rekening mee gehouden", liet de direc teur van de PZEM. ir. M. D. Dalebout. weten, om een reactie gevraagd op de problemen met de kerncentrales in Ameri ka. .Het was ons toen al bekend, dat sommige lassen bros kun nen worden door de neutronenstraling Om dit proces nauw keurig in de gaten te kunnen houden, zijn er stalen staaljes in het reactorvat gehangen, die regelmatig worden onderzocht. Tot nu toe hebben zich geen problemen voorgedaanDe heer Dalebout vertelde, dat de staafjes met opzet dicht bij de kern zijn opgehangen, zodat ze aan een veel grotere straling onderhevig zijn dan de wanden van het reactorvat. „Ze heb ben inmiddels al evenveel straling moeten verduren als het totale vat in veertig jaar zal ondergaan, de periode dat de kerncentrale zou moeten kunnen draaien. Hoewel deze staaf jes dus een versnelde veroudering hebben doorgemaakt, heeft het onderzoek uitgewezen dat er zich geen problemen voordoen. Zoals het er nu uitziet moet de centrale de gestelde periode zonder gevaar kunnen uitdienen (Zie ook pagina 10) LAHORE (DLHTR/DPAAFP/UPI) - Sikhs, die dinsdag een Indiaas vlieg tuig kaapten, hebben op het vliegveld van Lahore in Pakistan 67 van de 111 passagiers, de meesten vrouwen en kinderen, vrijgelaten. Onder de vrijge latenen waren naar verluidt 21 buiten landers. De kapers willen vrijlating van alle in Indiase gevangenissen ver blijvende leiders van de Sikhs. Voor vanochtend zes uur Nederlandse tijd moet met name hun leider Sant Jarnail Singh Bhinderanwale in vrijheid wor den gesteld. Bhinderanwale wordt beschuldigd van moord op de hindoestaanse journalist Lala Hagat, die zich in zijn krant had verzet tegen de eisen van de Sikhs die onder meer zijn gericht op het stichten van een autonome Sikh-staat Khalis- tan. Bhinderanwale werd kort geleden gearresteerd nadat een grotp politie macht de Sikh-tempel had belegerd waarin hij beschermd door honderden volgelingen een veilig heenkomen had gezocht Aan de arrestatie ging een bloedig treffen tussen politie en Sikhs vooraf, waarbü verscheidene doden vie len. Het vliegtuig werd dinsdagochtend ge kaapt toen het een binnenlandse vlucht tussen Nieuw Delhi en Amritsar maak te. De gezagvoerder zette de Boeing uit eindelijk in Lahore aan de grond omdat brandstofgebrek dreigde De kapers, die gewapend zijn met mes sen en dolken en wier aantal onbekend is, gaven een verklaring uit waarin zij zeiden dat de kaping was uitgevoerd om de aandacht van de wereld te vesti gen op „de gruwelen die tegen de Sikh gemeenschap in India worden be gaan" De bezetters van de Indiase Boeing be horen tot de afscheidingsbeweging 'Dal Khalsa' i beweging voor Khalistani. Dat de kapers gewapend waren vindt zijn oorzaak in het feit dat het ondanks de strenge veiligheidsmaatregelen op de Indiase vliegvelden aan Sikhs is toe gestaan hun 'kirpa'. een dolk. te dragen. Dit houdt verband met hun religieuze overtuiging. 'Dal Kahlsa' is de radicaal ste groepering binnen de Sikh-gemeen schap. Ze vertegenwoordigt slechts een kleine minderheid die herhaaldelijk zwaar wordt aangevallen door andere Sikhs Maar vanuit het buitenland, in het bijzonder Canada en de Verenigde Staten ontvangt Dal Khalsa veel gel delijke en andere materiele steun Doel Dal Khalsa probeert de uitroeping van een onafhankelijke staat Khalistau in de Noordwest-lndiase deelstaat Poendjab af te dwingen. In India leven ongeveer 12 miljoen Sikhs, tien mil joen ervan in de Poendjab, waar zij de meerderheid uitmaken van de bevol king. De rest woont verspreid over heel het land. Binnen de Sikh-gemeen schap wordt tussen rivaliserende groe pen heftig gestreden om de su prematie. De Sikhs zijn te herkennen aan een aan tal uiterlijke kenmerken: zij hebben een baard, ze dragen een tulband, een sta len armband en een mes (de beroemde kirpani Hun gemeenschapesikh leer ling) werd in de vijftiende eeuw gesticht in de buurt van Lahore ut het deel van de Poendjab dat later bij Pakistan zou komen. De stichter. Guru Nanak 1469 - 1539) streefde naar verzoening en ver menging van de islam en het hindoeïs me De Sikh-godsdienst erkent slechts één goed i hari en gelooft in de wederge boorte. De Sikhs verwierpen het hin- doe-kastensteisci. Zij gaan uit van ge lijkheid onder de mensen, ook tussen man en vrouw. Er wordt veel waarde gehecht aan het gehoorzamen van de geboden van God en weinig aan reli gieus ceremonieel. De Sikhs kennen geen priesterstand en ascetendom. De tiende guru overleed in 1708 en sinds dien is op zijn verzoek de heilige schrift van de Sikhs (adi-granth) de guru. De Sikhs zfjn traditioneel actief in hun 'vier beroepen": de landbouw, de han del. het schrijven en de krijgskunst. Tijdens een congres van Dal Khalsa in Chandigarh, een autonoom gebied dat tevens hoofdstad is van het Poendjab en de deelstaat H an ana. werd afgelo pen maart bekendgemaakt dat ..ergens ln Canada een regering en de Sikhs van de partijAkali Dal' blokkeerden de motie. LONDEN (UPI) - Leider van de druk- kersbond hebben dinsdagavond een 'voorlopige' overeenkomst bereikt waardoor de Times en de Sunday Ti mes de publikatie kunnen hervatten, zo heeft Len Murray, de secretaris-ge neraal van het Trades Unions Con gress, meegedeeld. De stakingsposten die waren ingesteld zullen worden opgeheven en de druk kers keren vandaag naar hun werk te rug om de edities van donderdag te ver zorgen. Uitgever Robert Murdoch had de besprekingen van dinsdagavond „de laatste kans voor het gezonde ver stand" genoemd. DESKUNDIGEN: ISRAËL KAN KERNBOM MAKEN NEW YORK (UPI/DPAl- Israël bezit de technische capaciteiten om 'binnen zeer korte tijd' kernwapens te vervaar digen. Niet zeker is of het land de drem pel tot kernmogendheid al heeft over schreden. Dit heeft een aantal interna tionale deskundigen vastgesteld in een rapport dat dinsdag aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties is aangeboden. De vijf deskundigen, twee Amerikanen, een Rus, een Canadees en een Libanees, kregen vorig Jaar op verzoek van de al gemene vergadering opdracht van se cretaris-generaal Waldheim een onder zoek in te stellen naar 'het gevaar van de introductie van kernwapens in het Midden-Oosten'. Als voornaamste con clusie van het rapport komt naar voren dat Israél al tien jaar geleden nucleaire wapens had kunnen bezitten. Mocht dit inderdaad het geval zijn. dan zou het een zeer ernstig element in de destabili sering van een al gespannen situatie in het Midden-Oosten zijn, aldus het rap port. Mobilisatie in Nicaragua tijdens vlootoefening VS MANAGUA (UPI) - De bevelhebber van het Nicaraguaanse leger Humber- to Ortega heeft opgeroepen 'tot een permanente mobilisatie' in verband met Amerikaanse vlootoefeningen volgende maand. Hij vreest dat deze een inleiding vormen vooreen invasie. Ortega zei maandag dat de mobilisatie zal duren tot het einde van de oefenin gen in het Caribische gebied door de vloot van de Verenigde Staten en de vloot en de luchtmacht van het buur land Honduras van 7 tot 9 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1