PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Iraanse terreinwinst in oorlog met Irak s4. a Minister wil praten over gasprijs voor tuinders Storing pont Perkpolder: veerdienst drie uur stil Beurskoersen maken gevoelige val OMSINGELING OLIESTAD ABADAN DOORBROKEN •- NA VOORSPELLING GRANVILLE Diefstal Uzi's en geweren uit kazerne Perioden met zon Zonnige perioden en vrijwel overal droog Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. In de ochtend weinig wind. in de middag matige zuidelijke wind. 224e jaargang no. 228 Dinsdag 29 september 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 TEHERAN/BEIROET (AFP/RTR/ANP) - Irak heeft maandag toegegeven dat zijn strijdkrachten strategisch terreinverlies hebben geleden. In Teheran heerste, opnieuw, een overwinningsstem ming nadat zondagavond was bekendgemaakt dat de belangrijke zuidwestelijke oliestad Abadan was ontzet. Nadat Irak de Iraanse berichten over overwinningen bij Abadan zondag en maandag nog leugens noemde, gaf het militaire opperbevel maandagavond in een communiqué toe dat wegens ver nietiging door Iran van bruggehoofden over de rivier de Karoen besloten was tot terugtrekking over deze rivier. De Moskou: gebruik Pershing heeft gevolgen voor VS HAMBURG (AFP/DPA) - Het gebruik van de 'Pershing-2'-raketten tegen de Sowjet-Unie vanaf Europees grondge- XVVLIJ bied zou 'natuurlijk' rechtstreeks ge volgen hebben voor het grondgebied van de Verenigde Staten, zo heeft Leo nid Zamiatin, lid van het centrale co mité van de Sowjetrussische commu nistische partij, gezegd in een vraagge sprek dat op 1 oktober in het Westduit- se tijdschrift Stern zal worden gepu bliceerd. De Sowjet-Unie beschouwt die raket ten als strategische wapens omdat zij op de Sowjetrussische strategische middelen zijn gericht en het grondge bied van de Sowjet-Unie in vier zes minuten kunnen bereiken, zei hij. Karoen loopt in de zuidelijke buitenwij ken van de Iraanse havenstad Chor- ramsjahr, die Irak in de eerste weken van de oorlog had veroverd. De stad ligt een kleine twintig km ten noordwesten van Abadan. Beide steden liggen aan de door Irak opgeëiste rivier de Sjatt-el- Arab. waarin de Karoen uitmondt. Hoewel de Iraakse radio nog meldde dat er bij Abadan werd gevochten lijkt het erop dat de omsingeling - Iran be schikte slechts over een toegangsweg via een pontonbrug ten oosten van de stad - inderdaad is gebroken. In Tehe ran voorspelden Iraanse functionaris sen dat Chorramsjahr binnenkort zou worden heroverd. Radio Teheran zei maandagavond dat het Iraanse leger een strook van zestig km langs de oostelijke oever van de Ka roen heroverde. Hierdoor zijn de hoofd wegen van Abadan naar de noordooste lijk gelegen provinciehoofdstad Ahwaz en naar Bandar Mahshahr weer toegan kelijk. aldus de radio. In het offensief werden meer dan 1.500 Iraakse solda ten gevangengenomen, aldus de radio. De gevangenen worden, aldus een krant in Teheran, overgebracht naar de hoofdstad. Irak meldde dat twee Iraanse vliegtui gen waren neergehaald, dat 118 Iraanse soldaten waren gedood en dat '22 mar telaren' vielen te betreuren. Iran nodigde maandag de buitenlandse pers uit een kijkje te komen nemen aan het front in Qhoezestan. In Teheran heerst weer een ware overwinningsroes. Executies In Iran zijn zondag en maandag 110 mensen terechtgesteld. Dit heeft radio Teheran maandagavond meegedeeld Het merendeel van de geëxecuteerden zijn aanhangers van de linkse beweging Moedjahidien-e-Ghalq (volksstrijders van de Islam) die tegen de regerende geestelijkheid strijdt. Bij botsingen tussen leden van de revo lutionaire garde en aanhangers van de linkse Moedjahidien zijn zondag 22 do den gevallen, zo heeft het blad 'Islamiti sche Revolutie' maandag bekendge maakt. Naar het blad verder meldde, werden 150 mensen aangehouden Zomdagavond waren al processen be gonnen tegen enkele opposanten van het huidige bewind. zorgwekkend De positie van een aantal Zeeuwse bouwbedrijven is uiterst zorgwek kend. Als gevolg van de malaise op de bou wm ark t isditjaarinZeelandaleen handvol aannemingsbedrijven over de kop gegaan. En volgens voorzitter M. J Leenhouts van het gewest Zeeland van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid is het haast onvermijdelijk dat er nog meer klappen vallen. PAGINA 3 terrorisme Gezien de economische situatie en de gehele structuur van de huidige maat schappij zal er op enigszins korte ter mijn geen kentering komen in de kwaal van het terrorisme. Integendeel, verwacht moet worden dat dit zich sterk zal uitbreiden. Er moet voor meer gijzelingen en soortgelijke acties worden gevreesd, PAGINA 4 solidariteit „Misschien was Solidariteit een ge schenk. Maar dat kwam niet uit de lucht vallen. Solidariteit was er nooit geweest zonder jarenlange voorberei ding". Professor Jan Jozef Lipski, ac tief binnen Solidariteit, op het vak bondscongres deze maand vertegen woordiger voor het Warschause dis trict Mazowsce (een miljoen leden), weet als geen ander hoe belangrijk de Poolse illegale beweging voor de luU slankoming van Solidariteit is ge weest. PAGINA 12 kwaad De Nederlandse Kart Sport Raad INKSR) zal het behoorlijk aan de stok krijgen met KC Zeeland en KC Bra bant. organisatoren van de zaterdag en zondag gehouden wedstrijden voor de ZeBra-trofee. Beide verenigingen rekenden op een ferme komst naar de kartbaan 't Vroon in Westkapelle. maar vanwege wedstrijden in Limburg bleef het renners kwartier zowel kwali tatief en kwantitatief onder de maat. PAGINA 13 bloemen „Als we er woensdag via HSV doorko men, stuur ik de geblesseerde Horst Hrubesch bloemen", lacht Hans van Breukelen breeduit „Of. ik ga ze hem volgend Jaar persoonlijk brengen", laat hij er grinnikend op volgen. Waar mee de zondag 25-jaar wordende doel man van FC Utrecht laat blijken dat hij momenteel druk aan het sollicite ren is. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 12 en 13 Varia: 15 Radio en televisie: 16 Financieel: 17 PERKPOLDER - Enkele honderden passagiers hebben maandagavond noodgedwongen een klein uur 'vast ge zeten' aan boord van de veerpont 'Prins Willem-Alexander', doordat het schip, nog maar enkele meters onder weg voor de overtocht van Perkpolder naar Kruiningen, te kampen kreeg met het uitvallen van de hoofdstroom. Hierdoor kwam de pont geheel 'dood' te liggen en kon voor- noch achteruit. Hoewel de wal nog zeer nabij was, kon den de passagiers niet van boord. Op hetzelfde tijdstip, half zes, vertrok uit de veerhaven van Kruiningen de 'Prinses Christina', eveneens zo goed als vol, wat wil zeggen een kleine hon derd personenauto's, twintig vrachtwa gens en enkele tientallen passagiers te voet. Doordat de 'Prins Willem-Alexan- der' echter de fuik van Perkpolder ver sperde. kon de andere pont niet naar binnen. Men bleef enige tijd op en neer varen voor de haven, maar toen er geen verandering kwam in de situatie, keer de de 'Prinses Christina' na een uurtje terug in Kruiningen. waar iedereen van boord ging. Inmiddels was men er in geslaagd de 'Prins Willem-Alexander' met behulp van de lier terug te trekken tegen de brug, zodat tussen kwart over zes en half zeven met het lossen kon worden begonnen. Dit gaf de nodige proble men, daar met name de vrachtwagens achteruit het schip moesten veriaten- Zodoende duurde het vrij lang voordat de pont geheel was ontruimd. Tegen half negen arriveerden twee sleepboten van de firma Muller uit Ter- neuzen en trokken de 'Prins Willem- Alexander' uit de fuik. zodat na drie uur de veerdienst hervat kon worden, zij het alleen met de 'Prinses Christina', wat overigens voor de avonduren normaal Alle personenauto's die op het veer- plein te Kruiningen stonden te wach ten, konden meteen met de eerste over tocht van half negen mee. Na de tweede vaart was men ook 'schoon' wat betreft de vrachtwagens. In Perkpolder lag de situatie wat moeilijker, daar stonden om half tien nog zeven banen met vrachtauto's. Per overtocht kunnen er drie rijen meegenomen worden. Voor mening vrachtwagenchauffeur bete kende de storing aan boord van de veerpont zodoende een aanzienlijke vertraging. De automobilisten werd er gedurende de periode dat er niet gevaren werd wel op gewezen dat er een storing was. „Maar we kunnen de mensen moeilijk adviseren om maar over Vlissingen of Antwerpen te gaan, want we hadden er geen idee van hoe lang of hoe kort het zou gaan duren", legde een PSD- beambte te Kruiningen uit De 'Prins Willem-Alexander' werd door de sleepboten naar Kruiningen ge sleept. waar men direct met man en macht aan het werk ging om de storing op te heffen. Men hoopt dat de pont vanmorgen (dinsdag) weer normaal in de vaart kan worden gebracht. Dh De Verenigde Staten hebben geweigerd visa te verlenen aan twee Iraanse on derministers van buitenlandse zaken die de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York wilden bijwonen, zo heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Hossein Mous- savi, zondag voor de Iraanse televisie verklaard Moussavi bevestigde dat de Verenigde Staten niet toestaan dat de Iraanse ver tegenwoordigers aan de vergadering deelnemen KOK: WERKLOZEN MET UITKERING AAN WERK HELPEN UTRECHT (ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok vindt dat het mogelijk moet worden dat bepaalde categorieën werklozen aan werk geholpen worden met behulp van hun eigen uitkering. Vooral in het onderwijs en in de gezond heidszorg is werk genoeg te doen. ter wijl er in deze sectoren ook duizenden mensen werkloos zijn omdat er geen geld is voor vaste banen, terwijl er wel grote bedragen aan uitkeringen worden uitgegeven. In zo'n situatie dient over wogen te worden werklozen met een uitkering voorlopig werk te bieden, zo stelde Kok maandag in het VARA ac tualiteitenprogramma 'Achter het nieuws'. LONDEN - Op de Londense effectenbeurs daalde gisterochtend in het eerste uur van de handel de Financial Times index van de 500 belangrijkste beurskoersen met 23.6 punten tot 451.1. Dit verlies ligt dichtbij het grootste verlies van 24 punten dat ooit op één dag is geregistreerd. Dit gebeurde in maart 1974 midden in een regeringscrisis. Op de foto de activiteiten op de vloer tn Londen. (Van een medewerken AMSTERDAM - Het was maandag op de Amsterdamse beurs een zwarte dag of. zoals de veroorzaker van die enorme terugslag, de Amerikaan Granville, het uitdrukte een 'blue monday'. Over de gehele linie vielen de koersen als bakste nen en werd 5 tot 10 procent van de beurswaarde ingeleverd. In bepaald opzicht was daar reden voor. Want bij een hoge rente kan een beurs niet leven. En een van de grootste teleurstellingen binnen de westerse economische ontwikkeling in het jaar 1981 is wel het bijzonder hoog blijven van de rente geweest. Aanvankelijk bestond vooral in de Ver- matig verschijnende beursbrief over de enigde Staten met de komst van de nieuwe president, hoop op een einde aan de torenhoge rente Maar een van de grootste teleurstellingen in het tot dusver gevoerde beleid van Ronald Reagan is juist het aanhouden van die hoge rente geweest. Vooral Wall Street stootte zich daar hard aan en sloeg deze zomer, toen duidelijk werd dat de hoge rente een uitvloeisel is van het gevoerde financieel-economische beleid, de weg terug in. Voorspelling Sedert de Dow Jones-stand van 1025 eerder dit jaar zijn daarvan nu zo'n 200 punten ingeleverd. En juist op het meest gevoelige moment binnen deze grote baisse herhaalde de Amerikaanse beleggingsadviseur en publicist Gran ville zijn voorspelling dat de Newyorkse effectenbeurs nog eens zo'n 200 punten zal laten vallen. Hij deed dit afgelopen weekeinde in Londen nadat dezelfde Granville direct na Nieuwjaar een soortgelijke voorspelling in Newyork had gedaan. Toen veroorzaakte deze zwartgallige kijk op de koersontwikke ling in 1981 een tijdelijke koersval van een kleine 100 punten. Maar langer dan een paar weken duurde de sombere koersvoorspelling niet. Wall Street her vond al spoedig zijn kracht en kwam daarna in 1981 tot standen hoger dan ooit. Dat deze Granville desondanks zo'n grote invloed heeft, komt door een bre de schare van fans die hij meteen regel- situatie in Wall Street bereikt. Vooral de adviseurs van de vele Amerikaanse beleggingsmaatschappijen, pensioen fondsen en verzekeringsmaatschappij en behoren tot zijn clientèle. Zware klap Hoewel de herhaling van de sombere voorspelling op Wall Street vorige week niet veel indruk maakte, kwam Londen wèl onder de indruk. Daar maakte de beurs vrijdag al een zware klap door. Maar Granville liet het daar niet bij zitr ten. Hij bereisde nog meer effectencen tra in Europa en koos het weekeinde psychologisch goed uit. Want toen het grote publiek afgelopen zaterdag en zondag middels radio en televisie van de verwachting van Granville - veelal als een goeroe op koersgebied aange diend - op de hoogte werd gebracht en bang werd voor de voorspelde diepe baisse, begon het maandag te regenen van de verkooporders. En niet alleen in Amsterdam maar ook in Tokio. Parijs. Zurich. Dusseldorf en opnieuw in Lon den. Hierdoor werd het voor het mon diale beurswezen een zeer zwarte dag Zoals opgemerkt zijn de koersdalende voorspellingen van Granville niet he lemaal zonder grond. Het geduld van de grote beleggers begint op te raken en men wil van de hoge rente af. omdat deze ook de conjunctuur begint tc be dreigen. Gelukkig zijn er in de Verenig de Staten meer tekenen die wijzen op enige ontspanning aan het rentefront. Nu Wall Street de afgelopen maanden al zo'n 200 punten heeft ingeleverd, en meer Amerikaanse banken naar een la ger renteniveau overstag gaan, zou het dieptepunt in de huidige baisse wel eens spoedig kunnen zijn aangebro ken. Dan zou mr. Granville opnieuw zijn neus hebben gestoten. Want hij houdt het nog altijd op een koersni- veau van 500 tot 600 binnen enkele we ken. terwijl Wall Street nu nog rond 800 dobbert. BRUSSEL (ANP) - Drs Jan de Koning, de Nederlandse minister van land bouw, zal deze week nog een gesprek met het landbouwschap hebben over de aardgasprijs. De EG-commissie heeft het landbouwschap uitgenodigd voor een gesprek in Brussel, komende vrijdag. Dat is het enige dat maandag resulteer de uit een discussie over de Nederland se aardgasprijs voor de glastuinbouw, een discussie die overigens volgens De Koning ongewoon pittig was. Door tal van ministers is maandag in de raad ongewone druk op Nederland uit geoefend om nog voor dat het nieuwe stookseizoen begint de aardgasprijzen voor de Nederlandse kastuinders op te trekken tot het niveau dat geldt voor de industrie Minister De Koning heeft enerzijds de boot afgehouden door het van ouds be kende Nederlandse regeringsstand punt te herhalen, namelijk dat de gas prijs een zaak is van het landbouw schap en de Gasunie. Anderzijds ver klaarde de bewindsman met het land bouwschap te willen overleggen - op ba sis van een gemeenschappelijk belang van de regering en de tuinders - we moe- Britse boeren betogen in Brussel tegen de lage prijs die Nederlandse tuinders betalen voor aardgas. In Brussel is maandag ook besloten tot een gesprek over de Britse maatregelen tegen vluimvce-imvort ten voorkomen dat de zaak uit de hand loopt, aldus de minister, zinspelend op regelrechte dreigementen van EG-tuin ders (namelijk om straatacties tegen Nederlandse tuinbouwprodukten te be ginnen). maar ook wel van bepaalde re geringen (namelijk om eigenmachtig de grenzen voor de Nederlandse produk- ten te sluiten). SCHAARSBERGEN (ANP) - On bekenden hebben dit weekeinde een aantal wapens buitgemaakt tijdens een inbraak in de Oranje kazerne te Schaarsbergen. Dat heeft de voorlichtingsdienst van het ministerie van defensie maan dag meegedeeld. De daders braken eerst een muni tiebunker open. maar vonden daar niets. Daarna slaagden ze erin de wapenkamer van een onderdeel uit de kazerne open te breken Ze gin gen er vandoor met zes UZI-pistool- mitrailleurs. twee geweren en een terugstootloze vuurmond. Een recherche-team van de ko ninklijke marechaussee is belast met het ondeizoek. Volgens een woordvoerder van defensie worden de lokaties binnen de kazerne niet vast bewaakt Ze zijn wel in een wachtronde opgenomen. Hij ver moedt dat de inbrekers over de ka- zememuur naar binnen zijn geko men. Het is de tweede wapendief stal binnen een jaar. Eerder ver dwenen wapens uit een kazerne in Vught. Labour tussen links en rechts Britse Labourparty 'heeft getrouw aan haar |*jSpqE| tradities de al tientallen jaren pESfgJ durende strijd om de macht jggga tussen'links'en'rechts'tot in ^-^—2 het bijna absurde voortgezet op het jaarlijkse partijcongres in Brigh ton. De verkiezing van een plaatsver vangend leider van de partij ging dit weekend gepaard met veel ruzie, inti midatie. gemanipuleer, kortom de de mocratische waarden, waarop Labour zich graag mag beroepen, waren ver te zoeken in de Engelse badplaats. In een nek-aan-nek-verkiezingsrace won de kandidaat van de rechter vleugel, de so ciaal-democraat Denis Healey met nau welijks één procent verschil van de kan didaat van links, de radicale socialist Tony Benn. De Britse socialistische partij maakt duidelijk een crisis door. het is niet de eerste in haar lange ge schiedenis en het zal zeker niet de laat ste zijn. Labour telt sinds zijn oprich ting een linker en een rechter vleugel, die naar gelang het politieke getij in meer of mindere mate met elkaar in de clinch liggen. Links, bij tijd en wijle erg radicaal, kon in het verleden niet veel meer dan speldeprikken uitdelen. Niet temin zag de linker vleugel door de ja ren heen kans min of meer als het 'ideo logisch geweten' van de partij te funge ren. Maar echt macht oefende links niet uit. In een land. waar als gevolg van het kiesstelsel (districtenstelsel) slechts plaats is voor grote(re) partijen zijn ra dicale en gematigde socialisten nu een maal tot elkaar veroordeeld. Fractie vorming binnen de partij behoeft niet a priori verlammend te werken op het partij-apparaat. Uit de botsing der me ningen komen vaak uitstekende prag matische oplossingen naar voren vöor schijnbaar onoverbrugbare ideologi sche geschilpunten. Labour heeft in de loop van vele jaren met het fenomeen 'links' en 'rechts' leren leven De een heid is nooit echt bedreigd geweest De schade, die de socialisten leden onder hun onderling gekrakeel, bleef beperkt Maar nu zijn er tekenen van verval waar te nemen. Labour ruziet nu al meer dan twee jaar over de bezetting van de top functies. De strijd om de macht heeft zich ook op tal van andere terreinen toegespitst. De huidige crisis raakt dan ook de fundamenten van de Labourpar- ty. Het verdeelde huis van Labour ver loor begin dit jaar een aantal pro minente leden - o. a. Roy Jenkens, Shir ley Williams en David Owen - die een eigen Sociaal-Democratische Partij op richtten. Inmiddels staat al vast, dat de SDP over ruim twee jaar de parle mentsverkiezingen zal ingaan aan de zijde van de Liberalen. Deze SDP-Libe- rale combinatie doorbreekt het naoor logse politieke patroon in Engeland. Het gaat nu niet meer om een clubje van 'dissidenten', maar om een heuse, geloofwaardige, alternatieve, de kiezers aansprekende partij, die volgens prog noses van dit moment de komende ver kiezingen wel eens zou kunnen winnen Dat is een ontwikkeling, die zeker een partij als Labour de ogen zou moeten openen. Labour stelt echter bijzonder weinig tegenover deze voor haar onaan- gename gebeurtenissen. Men zou mo gen verwachten, dat de Britse socialis ten nu eensgezind de rijen sluiten, ten einde politiek te redden wat er te red den valt. Maar wat laat het congres in Brighton achter? Een gespleten partij, ziek van de ruzies, die ondanks mooie woorden van sommige afgevaardigden, verre van een eenheid is Labour wil graag een alternatief vormen voor de in socialistische ogen volstrekt rampzali ge politiek van de conservatieve me- vrduw Thatcher. Een nobel streven .dat - helaas voor de Britse socialisten - in Brighton in ruzie is gesmoord. Tony Benn en zijn radicale aanhang zullen niet berusten in de nederlaag die zij hebben geleden. De Benn-vleugel, nu al bijna de helft van Labour, zal blijven streven naar de heerschappij in de par tij. Het gaat om fundamentele verande ringen. die op enkele centimeters na binnen het bereik van de radicale stro ming van Labour liggen. Het is eenvou dig niet aan te nemen, dat alles wat 'links' is bij Labour zich aan de krappe rechtse meerderheid zal conformeren, nu de zege zo nabij is geweest Dat vraagt - volgend jaar - om een tweede poging. De gespletenheid van de Britse so cialisten moge blijken uit het feit, dat een kleine meerderheid de voorkeur gaf aan een man (Denis Healey), die te gen eenzijdige kemontwapening en te gen Engelands uittreden uit de EEG is. terwijl een vorig congres (Blackpool, oktober 1980) juist voorstellen aannam om zo snel mogelijk uit de EEG te tre den en over te gaan tot eenzijdige kern- ontwapening. Uitgerekend Tony Benn is degene, die met hart en ziel achter deze congresbesluiten staat. Dat Benn dit weekend buitenspel werd gezet heeft meer te maken met zijn (omstre den) persoon dan met zijn politieke denkbeelden. Met dit soort op onzuive re motieven gebaseerde beslissingen heeft het radicale deel van Labour het erg moeilijk. Voorlopig lijkt een ver enigd Labour dan ook een illusie. De Britse socialisten solliciteren met die houding naar een nederlaag tijdens de volgende parlementsverkiezingen. La bours 'zelfmoordpoging' kan op geen ongelukkiger moment komen Dim In de katholieke toijk Andersonstown in West-Belfast is maandag een Noord- ierse politieman om het leven gekomen en een collega ernstig gewond na een raketaanval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1