PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bloedige gevechten in straten Teheran Scherpe kritiek congres op de leiding van Solidariteit Stones terug kleintjes LINKSE BETOGERS TEGEN GARDISTEN Tasjesrover doodgeschoten Uitwisseling gevangenen in Duitsland ONENIGHEID BESLUITVORMING ZELFBESTUUR Regenkans Opklaringen maar ook nog een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwestelijke wind. 224e jaargang no. 227 Maandag 28 september 1981 TEHERAN (AFP/DPA/REUTER) Het centrum van de Iraanse hoofdstad Teheran is volgens ooggetuigen een groot deel van de zondag het toneel geweest van bloedige confrontaties tussen revolutionaire gardisten en groepen van gewapende linkse Moedjaheddien en betogende mede standers, die leuzen tegen het bewind schreeuwden. Er werden in de hoofdstraten van het centrum van Teheran tal van autobussen in brand gestoken met behulp van molotovcocktails en bij de hevige vuurgevechten die volgden vielen slachtoffers, al liepen de cijfers sterk uiteen. Radio Teheran meldde alleen veertig gewonden, een andere bron twintig doden. doordat de gardisten de Moedjahed dien achtervolgden en zij zich zo van de ene naar de andere straat verplaatsten. Volgens een bron met eigen waarne mers in de stad was de opgave van het aantal van veertig gewonden door radio Teheran wel juist, maar vielen er zeker ook zeven doden, onder wie één Moed- jaheddienlid, dat achtervolgd door gar disten, omkwam doordat een eigen handgranaat ontplofte. Een derde in formant sprak van zeker tien doden, op grond van Inlichtingen van het zieken huis Mostafa Khomeini in de stad. Tot hoelang de rond tien uur 's och tends begonnen gevechten voortduur den was niet duidelijk. Dit kwam ook AMSTERDAM (ANP) - De 17-jarige Clifford G. uit Amsterdam is zondag morgen vroeg in de Bijlmermeer dood geschoten door een vrouw, die hij even daarvoor samen met een vriend van haar tas had beroofd. Volgens de politie kwam de vriend van het slachtoffer, de 17-jarige S. R. naar het politiebureau met een schotwond in de borst. Hij vertelde dat hij en zijn vriend beschoten waren door een vrouw die zij op de eerste verdieping van de flat Kruithof van haar tas hadden be roofd. Beide jongens konden nog weglo pen maar G. zakte in de bosjes bij de flat in elkaar. Een intensieve zoekactie van de politie leverde in eerste instantie niets op. Bij daglicht werd verder gezocht en werd G. dood aangetroffen. den van de botsingen kan volgens waarnemers ook worden verklaard door het feit, dat deze beweging, zoals ook zondag gebeurde, een nieuwe tac tiek, van massaal de straat opgaan en leuzen schreeuwen tegen de regering, is gaan volgen om een algemene op- roerstcmming onder de bevolking te kweken. Dit trekt dan de gardisten aan, die onder vuur worden genomen door gewapende Moedjaheddien. Zon dag gebeurde dit volgens waarnemers door drie groepen van in totaal 150 ge- visserij De voorzitter van de Federatie van Visserijverenigingen, de Zeeuwse oud gedeputeerde J. van den Bos, vindt dat alleen overheidssteun een koude sanering van de visserij kan voorko men. Volgens Van den Bos komt Ne derland er bekaaid af bij de verdeling van de EG-vangstquota. Ook de hoge olieprijzen en zware hypotheken vor men een moeilijk te dragen last voor de vissers. voetbaloorlog De wedstrijd Feyenoord-Utrecht leek soms een regelrechte opstand tegen hel gezag. Scheidsrechter Charles Oor ver kon de zaken niet In de hand hou den. hetgeen resulteerde in een bikkel hard duel. Feyenoord won met 1-0 ten koste van een rode kaart voor Ivan Nielsen en het derde geel voor Pierre Vermeulen. De Utrechtenaar Ton de Kruyk moest na een botsing met de onbesuisde Joop Hiele al na zes minu ten het veld verlaten. Een gekneusde lende wervel zet hem voorlopig buiten spel. PAGINA 11 chaotisch Middelburg won in het afgelopen weekeinde met 1-0 van Virtus uit Steenbergen. De Zeeuwen ontmoetten een uiterst zwakke tegenstander, maar misten de slagvaardigheid om een score op het bord te brengen die enigszins in overeenstemming was met de krachtsverhouding op het veld. tafeltennis Sint Aloysius heeft in Hazerswoude een puntje afgesnoept van Avanti. De Zeeuws-Vlaamse club staat nu derde in de landelijke tafeltenniscompetitie. na Scylla en Torenstad simpele zege Enkele afgrijselijke verdedlglngsfou- ten kostten Hoek een 3-0 nederlaag te gen Zaamslag Hoewel Hoek zeker niet minder speelde en in het begin van de wedstrijd zelfs zeer goede doelkansen kreeg kon de ploeg ook toen Zaamslag gas terugnam geen vuist maken. handbal EMM heeft het Walcheren-toemooi ge wonnen, De Middelburgse ploeg stak met kop en schouders boven de overi- f. inch iwfci CU aci I ge teams uit. I Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 i Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13 en 14. Botsingen tussen voor- en tegenstan ders van het bewind doen zich al sinds het begin van de islamitische revolutie voor, maar zij zijn feller dan ooit ge worden vooral na juni na het vertrek van president Bani-Sadr. Sindsdien zijn twaalfhonderd legen- standers van het bewind geëxecu teerd, meest leden van de volksbewe ging Moedjaheddien. Het feller wor- LARNACA (AFP) - Drie jonge Kroaten die zaterdagavond een Joegoslavisch lijnvliegtuig op een binnenlandse vlucht hadden gekaapt, zijn zondag middag naar Belgrado teruggekeerd. Het drietal had zich van een Boeing-727 van de 'Jugoslovenski Areotransport' (JAT) meester gemaakt, toen dit toestel van Titograd in Montenegro via Du- brovnik op weg was naar Belgrado Healy (64samen met Michael Foot, leider van de Labourpartij zondagmiddag it Brighton. (Van onze correspondent) LONDEN - De strijd om het vice-leiderschap van de Labourpartij is zondag avond beslist in het voordeel van Denis Healey. De tot de gematigde vleugel behorende Healey versloeg zijn extreem-linkse opponent Tony Benn met minder dan één procent van de stemmen. In doodse stilte hoorden de delegatieleden in Brighton aan dat Tony Benn 49 procent van de stemmen gekregen had en Healey 50 procent. Het resultaat werd met opvallend weinig enthousiasme begroet. Healey kreeg de meeste stemmen van de gematigde leden, vooral uit de bond van ambtenaren, Benn van de overwe gend linkse partij-afdelingen. De vakbonden, die de meeste zeggenschap hebben in de keuze van de leider en plaatsvervangend leider van de Labourpartij. hielden de spanning er met hun verdeeldheid tot het laatste momentin. Hoewel de leden van de grootste vakbond, die van de transportarbeiders, hun voorkeur voor Healey duidelijk gemaakt had den. besloot het bestuur haar 1.250.000 stemmen op Benn uit te brengen. Hoewel de kwestie van het vice-leiderschap voorlopig van de baan is, geeft het minimale verschil waarmee Healey zijn vice-leiderschap behield aan hoe verdeeld de Labourpartij is. Leden van de rechtervleugel van de Labourpartij. die Healey steunden, uitten zondag de hoop dat de partij onder het leiderschap van Michel Foot en Denis Healey zich nu kon wijden aan haar meest belangrijke taak als oppositiepartij: het ten val brengen van de regering-Thatcher. BONN (AP/DPA/AFP) - Verschil lende Westduitse kranten hebben gemeld dat de Bondsrepubliek en de DDR gevangenen zullen gaan uitioisselen. Tot de belangrijkste aan Westduitse zijde behoort de spion Guenther Guillaume. wiens arrestatie tot het aftreden leidde van de vorige bondskanselier Willy Brandt. De berichten zijn door Westduitse regeringskringen be vestigd. Naar verluidt heeft de gezondheidstoestand van Guillau me ertoe bijgedragen, hem voortij dig uit gevangenschap te ontslaan. De 54-jarige Guillaume lijdt aan een nierkwaal, die de laatste jaren verergerd is. Zijn vrouw Christel, die in 1974 tot acht jaar gevange nisstraf was veroordeeld, is in maart dit jaar vrijgelaten en naar de DDR gestuurd. wapende leden van deze beweging, die vertrokken vanaf een centraal punt bij de universiteit van Teheran. Radio Teheran maakte 's middags wel bekend, dat er in vier Oostiraanse ste den weer 24 tegenstanders van "het be wind werden geëxecuteerd samen met 14 andere veroordeelden. Gemeld werd ook dat er zondag in het Westiraanse Khoramabad weer een moslem-geeste lijke was vermoord. Volgens het dag blad Islamitische Republiek van zon dag waren zaterdag in Teheran vijf re volutionaire gardisten, twee gewapen de tegenstanders en een vrouw omge komen bij botsingen in Teheran. De gardisten werden volgens het blad be schoten toen zij leuzen op een muur schreven ten gunste van een kandidaat voor de presidentsverkiezingen. DEN HAAG - De adviesraad van D'66 vindt dat het aardgas volgend jaar meer dan zeven cent (exclusief btw) in prijs verhoogd moet worden. Op een zaterdag in Utrecht gehouden vergade ring sprak de raad uit dat een extra verhoging, bovenop de plannen van minister Terlouw (economische za ken), op zijn plaats is. De raad legde zich niet vast op een bepaalde invoe ringsdatum van de verhoging. PHILADELPHIA - Negentigdui zend mensen woonden vrijdag het eerste concert sinds driejaar in de Verenigde Staten van de Rolling Stones bij. Mick Jagger -gele trui. witte broek en witte schoenen - opende met 'Under my thumbeen nummer dat feministen voor het stadion boos te hoop had doen lopen. De Stones waren bijna een uur te laat en het ongeduldig geworden publiek jouwde de laatste twintig minuten voor hun opkomst elke aankondiging en elke gespeelde plaat uit. Volgens de politie werd er maar heel weinig bier gedronken en ma rihuana gerookt op de tribunes. De controle van tassen en jassen aan de ingang van het stadion was streng geweest. GDANSK (UPI/AFP/DPA/REUTER) - De leiding van het Poolse onafhankelijke vakverbond Soli dariteit heeft zondag felle kritiek van het congres te verduren gekregen niet alleen op de inhoud van het 'compromis' inzake arbeiderszelfbestuur in de bedrijven, waartoe zij besloot, maar ook en vooral op de wijze waarop het besluit tot dit voorstel tot stand is gekomen. dat er meer politie dan normaal op de been is in Gdansk en in het zuidelijk industriecentrum Czestochowa. Dit houdt mogelijk verband met de aan-, kondiging van premier Jaruzelski. dat hij eenheden van leger en politie zou inzetten om een eind te maken aan wat hij noemde uitingen van anti-Sowje- tisme en anarchie. Overigens waren op het congres vrije lijk allerlei brochures verkrijgbaar, die kritiek bevatten op de internationale verplichtingen van Polen. Zo is er een verzameling niet-officiële documenten van de KPN. de bond voor een onafhan kelijk Polen, tegen wiens leiders een Door de kwestie, waarvoor zich bijna vijftig sprekers hebben aangemeld, zal het tweede deel van het congres van de bond vrijwel zeker langer duren dan tot 3 oktober, zoals oorspronkelijk de be doeling was en de vraag is of het voor stel het haalt in het congres. Vanaf za terdag was er al door tal van nationale leiders op aangedrongen het congres niet verdeeld te laten worden door de kwestie, zoals bijvoorbeeld door alge meen secretaris Andrzej Cellnski. Des ondanks kreeg de ongekroonde koning van de bond. Lech Walesa, zondag maar een deel van de 2.000 afgevaardigden op zijn hand. toen hij zijn persoonlijke ge wicht in de schaal gooide om het 'com promis' te verdedigen. Daartoe was door de leiding besloten onder het voor behoud. dat het achteraf zou worden goedgekeurd door het congres. Vrijdag, een dag voordat het tweede deel van het congres begon, had het Poolse par lement een ontwerp volgens het com promis aangenomen. Deze werd onmid dellijk van kracht en laat het recht op benoeming van de directeur in strate gisch belangrijke bedrijven aan de staat, waar het eerste deel van het con gres der bond begin deze maand had bepaald, dat dit recht in alle bedrijven aan de arbeiders toekomt. Riad overleden CAIRO (AFP) - Mohamed Riad, oud staatssecretaris van buitenlandse za ken van Egypte, is zondag op 58-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Joego slavische Ljubljana na een langdurige ziekte overleden. Riad weigerde in november 1977 Ismail Fachmi als minister van buitenlandse zaken op te volgen, toen deze uit pro test tegen het bezoek van president Sa- dat aan Jeruzalem was afgetreden. In 1978 werd Riad benoemd tot secretaris generaal van de Arabische liga. Hij be kleedde deze functie twee jaar Bepaalde andere leden van Solidariteit verweet Walesa van Solidariteit een even totalitaire macht te willen maken als de huidige regering. „De vakbond moet maathouden", zo stelde hij onder bijval van een deel der afgevaardigden vast. „wy bouwen Polen niet voor ons zelf (de leiding), wy bouwen het voor alle mensen en onder de nieuwe wet zal er overal arbeiderszelfbestuur zyn", zo .zei hy. Het is niet bekend, wanneer de afgevaardigden stemmen over het on derwerp. In de sporthal waar het congres gehou den wordt, deden geruchten de ronde proces gaande is omdat zy zouden heb ben gepoogd de regering omver te wer pen. De KPN heeft meermalen ver klaard, voorstander te zyn van Polen' terugtrekking uit het Warschau-pact De niet officieel geregistreerde vak bond van politiemensen liet de con gresgangers weten dat ze „geen blind instrument wenst te zijn tegen di werkende massa's". Afgelopen vrijdag hielden leden van de bond een zitsta- king van drie uur voor het Warschause gerechtsgebouw, nadat het hof had ge weigerd hun organisatie te erkennen. Lech Walesa in gesprek met generaal Boruta-Spichowicz. een beroemdheid uit de strijd in 1939. Club voor de onafhankelijkheid opgericht in Polen GDANSK (AFP) - Een groep actie ve leden van Solidariteit, intellec tuelen en journalisten van niet-of- ficièle publikaties hebben zondag de organisatie 'Club voor de onaf hankelijkheid' opgericht, zo is zon dag in Gdansk vernomen. De club. die gevormd is in de wan delgangen van het congres van So lidariteit, beschouwt zich als „een vorm van burgerlyk handelen ten gunste van de vrijheid van de mens en van de nationale soevereiniteit". Ze stelt zich tot doel „de samenle ving voor te bereiden op vrije ver kiezingen voor het parlement en voor regionale organen, en op een campagne voor het arbeiderszelf bestuur.'' Daarnaast wil menmaat- schappelyke acties ondernemen met het oog op ..de economische soevereiniteit van Polen." Tot de 39 ondertekenaars van de verklaring behoren verscheidene activisten van Solidariteit, onder wie Seweryn Jaworski, de onder voorzitter van de afdeling-War- schau. enkele leiders van de onaf- hankelyke unie van studenten (NZS), diverse wetenschapsmen sen en journalisten. BRUSSEL (ANP) - Het is nu zeker dat de Belgen opnieuw een gang naar de stembus zullen moeten maken. De datum voor de verkiezingen wordt hoogst waarschijnlijk 8 november. Dit blijkt uit mededelingen die de Belgische infor mateur Willy Claes heeft verstrekt in een zondag met hem gevoerd vraaggesprek voor de Belgische televisie. De Vlaamse socialist Willy Claes. vice-premier en minister van economische zaken in het vorige week maandag gevallen kabinet-Eyskens (een coalitie van Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten) ontving afgelopen woensdag van Koning Boudewijn een tweeledige informatie-opdracht. Hy moest in de eerste plaats onderzoeken of er, met vermyding van verkiezingen, nog een regering te vormen was en als hy daarin niet slaagde diende hy de weg te effenen naar verkiezingen Claes gaf zondag openly k toe dat een herstel van de oude coalitie („het enige dat eventueel mogelyk geweest zou zyn") er niet in zit Verkiezingen op 8 november achtte hy 'haalbaar'. Volgens Claes doet ach echter nog wel een technisch pro bleem voor. Als gevolg van een wetswijziging is in Belgiè enige Ujd geleden de grens van het actief kiesrecht verlaagd naar 18 jaar. De vraag is volgens Claes of alle kiesregisters in het land al aan de nieuwe bepaling zyn aangepast. De regering-Eyskens viel nadat de Waalse socialistische ministers in het kabinet weigerden nog langer mee te werken aan het regeringswerk zolang er geen oplossing gevonden was voor de Financiering van het Waalse staalprobleem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1