VNZ wil begin maken met regeling rechten patiënt schade in Berlijn na rellen PZCfi Zigeuners wachten kort geding over uitwijzing af 179: ACTIEVOERDERS: OMWONENDEN VAN DODEWAARD KREGEN DE VRIJE HAND BREED TAKENPAKKET ZIEKENFONDSEN weer Hervormd moderamen wil opheldering uitlating van Alting von Geusau BIVAK OP TERREIN SOCIALE ACADEMIE BREDA Burgemeester Goldberg: volstrekte waanzin STILLE PROTESTMARS TEGEN DOOD KRAKER DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 4 - C vwtff binnen-buiten land ZEIST - De ziekenfonden gaan zich bezinnen op het brede takenpakket dat zij voor zich zien in de komende jaren. In de straks gereorganiseerde gezondheidszorg zullen zij een belangrijke rol spelen ten behoeve van de gebruikers. Zij vinden bijvoorbeeld dat moet worden begonnen met bescherming van de rechtspositie van patiënten nu wettelijke regeling nog lang kan uitblijven. Grote nadruk moet ook worden gelegd op de service aan de tien miljoen verzekerden. Dit zijn enkele punten uit het 'Beleids plan Ziekenfondsen '85', dat een studie commissie van de Vereniging Neder landse Ziekenfondsen woensdag heeft gepresenteerd. Dit overkoepelend or gaan bestaat nu vijf jaar en wil samen met de aangesloten 57 fondsen (in 1967 waren er 80) de koers voor de komende periode uitzetten. Het beleidsplan kan m december tijdens de algemene verga dering van de VNZ worden vastgesteld, waarna de uitvoering kan beginnen. De studiecommissie heeft de plaats van de ziekenfondsen in de maatschappelij ke ontwikkelingen opnieuw bezien. De fondsen moeten 'verzekeringsorganen van en voor de samenleving' zijn. zo wordt gesteld. Dit. houdt in dat zij zich niet alleen met de tarieven in de ge zondheidszorg bezighouden, maar ook met de omvang en de kwaliteit van de hulpverlening. Het kan ook nodig zijn dat ziekenfondsen zelf voor bepaalde voorzieningen zorgdragen, zoals hier en daar al op kleine schaal gebeurt, bij voorbeeld door het oprichten en in stand houden van apotheken. Ziekenfondsen zijn niet alleen registre rende instanties, maar vertegenwoordi gen de gebruikers. Zeker nu een gemid deld fonds groter is dan vroeger en het aantal ziekenfondsen door verdere fu sies nog zal dalen, moet worden opge past voor bureaucratie. De belangrijkste punten van de rechts positie van patiënten zouden contrac tueel moeten worden vastgelegd met de organisaties van de gezondheids zorginstellingen (als ziekenhuizen) en van hulpverleners (als artsen, apothe kers, fysiotherapeuten en andere be roepsbeoefenaars). Daarbij zal het dan vooral gaan om het recht op informatie en de vereiste toestemming van de pa tient (danwel familie) voor onderzoek en behandeling. Bij elk fonds zou de raad van verzeker- Nautisch bericht wind: zuid tot zuidwest 4 tot 6. tijdelijk 7. vanavond ruimend naar west. zicht: goed. temperatuur kustwater: 17 gra den. qfwijkmg waterstanden: bij hoog water vanmiddag iets minder dan een halve meter verlaging, maximum golf hoogte monding Scheldes. omstreeks een meter ZON EN MAAN 25 september Zon op 07.30 onder 19.31 Maan op 03.58 onder 18.56 Hoog water Donderdag, !1 september cm uur cm Vlissingen 12 08 158 24 41 185 Terneuzen 12.32 181 Zierikzee 1313 120 Hansweert 13.05 193 Wemeldinge 13.41 142 Kreekrak 13.38 165 Bruinisse 0124 173 14,08 144 Vrijdag, 25 si iptember uur cm Vlissingen 13.13176 Terneuzen 01.01 207 13.35 199 Zierikzee 01 58 150 14 10 130 Hansweert 01 45 222 14.12 211 Wemeldinge 02 16 176 1453 154 Kreekrak 02.12 205 14 49 179 Bruinisse 02.45 179 15.24 156 Laag water Donderdag, 2 4 september cm uur cm Vlissingen 06 01 153 18.48 188 Terneuzen 06 23 166 19.12 200 Zierikzee 06 43 131 19.18 164 Hansweert 06.44 184 19.34 218 Wemeldinge 07.00 148 1934 181 Kieekrak 07 18 173 1954 211 Bruinisse 07.09 150 19 45 181 Vrijdag. 25 september cm uur cm Vlissingen 07.08 162 19.47 201 Terneuzen 07 34 174 20 15 213 Zierikzee 07.51 133 20 23 170 Hansweert 08.00 194 20.42 232 Wcineklinge 08.09 152 20.40 188 Kreekrak 08.29 177 21.00 219 Bruinisse 08.19 152 20.51 188 den omvang en samenstelling van het bestuur moeten bepalen en de be stuursleden benoemen. Volgens de wet telijke bepalingen moeten de verzeker den in het bestuur 'een redelijke mate van invloed' hebben. Dit houdt in het beleidsplan m dat deze raad van de be stuursleden ten minste de helft plus een, uit zijn midden moet kiezen Verdere samenstelling kan worden ingevuld naar gelang van plaatselijke ol regiona le wensen en mogelijkheden. Daarbij valt dan te denken aan bestuursleden uit de kringen van vakbeweging, pa tiëntenverenigingen of andere maat schappelijke groepen. Het beleidsplan noemt het sociale ver zekeringsstelsel 'een groot goed. dat niet mag worden prijsgegeven'. Wel moet worden ingespeeld op de nieuwe wettelijke ontwikkelingen naar regio nalisatie van de zorgverlening en de dringende wens tot beheersing van de kostenontwikkeling. Nagegaan zou moeten worden of verzekerden een grotere keuzevrijheid van voorzienin gen kan worden geboden dan nu het geval is. Zij zouden dan. zoals bij parti culiere ziektekostenregelingen, hun pakket zelf kunnen samenstellen. iADVERTENTIEt OVER FINANCIERING IKV DEN HAAG (ANP)-Het moderamen (bestuur) van de hervormde synode heeft prof. jhr. dr. F. A. M. Alting Von Geusau om opheldering gevraagd over zijn uitlatingen op een studiedag van de Atlantische commissie. Alting von Geusau bepleitte daar dat de regering de financiering zou onderzoeken van het interkerkelijk vredesberaad (IKV). Aangezien de financiën van het pagne die thans wordt gevoerd. IKV worden beheerd door de admi nistrateur van de Nederlands her vormde kerk in zijn hoedanigheid als penningmeester van het IKV en van dit beheer elk jaar openbaar rekening en verantwoording wordt afgelegd vraagt het moderamen Al ting von Geusau om opheldering „Indien u". aldus het moderamen. „over gegevens beschikt waaruit zou blijken dat financiële manipu laties worden verricht die het dag licht niet kunnen velen, dan menen wjj reclit op deze gegevens te heb ben. Zo niet dan menen zij u drin gend te moeten vragen de onjuiste indruk publiekelijk recht te zetten of uw beschuldiging publiekelijk in te trekken", aldus het moderamen in de brief aan prof. Alting von Geu sau. Het pleidooi van prof Alting von Geusau verleent volgens het mode ramen niet alleen een schijri van ge loofwaardigheid aan de hetze-cam- maar wordt tevens als kwetsend en grievend ervaren voor de admini strateur die iecler jaar in het open baar verantwoording aflegt van zijn beheer. VVD De WD-fractie van de tweede ka mer is bezig bewijsmateriaal te ver zamelen over de connecties die er zouden bestaan tussen de vredes beweging in Nederland en de com munistische landen m het oost- blok Dat zei fractiesecretaris D Dees dinsdagavond tijdens een spreekbeurt in Roosendaal Vol gens Dees komen de laatste weken bij de fractie in Den Haag steeds meer 'spijkerharde gegevens' bin nen van wat hij noemde deskundi ge mensen op het gebied van bui tenlandse zaken over hechte rela ties van met name het interkerke lijk vredesberaad met communis ten,- ALBANY. NEW YORK - In het Amerikaanse Albany zijn verscheidene demonstraties gehouden tegen een rugbywed strijd tussen het Zuidafnkaanse team Springboks en een Amerikaans team. Hoewel de gouverneur van de staat New York het optreden van de Springboks had verboden, gebood de rechter dat de wedstrijd moest doorgaan Dubbelzijdige stepmantel met stepvoering (kontrastkleur) in glanspopeline. Kleuren: Bordeaux, kaki of zwart Prijs: BREDA - De ongeveer honderd zigeuners die woensdagavond laat vanuit Rijs- bergen in de richting Breda zijn vertrokken, zouden daar de nacht doorbrengen op het terrein van de sociale academie Breda 'Markendaal' in Nieuw-Ginnekcn. Tien studenten en een docent van de academie zijn dit overeengekomen met de vertegenwoordiger van de groep zigeuners, Paul van Eeuwijk van de vereniging ROM. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. Modehuis Bobbe. exclusieve damesmode Coosje Buskenstraat 149-151 Vlissingen. tel. 01184-12660 Vanmorgen zal de rijkspolitie met het bestuur van de sociale academie over leggen of de groep zigeuners op het ter rein van Markendaal kan blijven tot het kort geding over hun uitwijzing. Sinds dinsdagavond stond de groep met hun auto's en caravans op een van de rijstroken van de E-10 bij de grens post Hazeldonk. waardoor het verkeer enige vertraging opliep. Eerder op de dag besloten de zigeuners de grenspost niet te passeren naar België, ondanks dat de Belgische rijkswacht zich had teruggetrokken om de zigeuners in ie der geval de mogelijkheid te geven Bel- Perioden met regen en middagtempe- raluur ongeveer 17 graden. e een re_ Ierland en Schotland. Dit gebied be hoort bij een koufront van een zich nog steeds uitdiepende depressie ten zuiden van IJsland. Deze depressie blijft de ko mende dagen daar vertoeven en houdt via zijn zuidelijke flanken een stevige ivestelijke stroming in stand, waardoor randstoringen afgewisseld met kleine opklaringsgebieden elkaar in vrij snel tempo opvolgen. Gistermiddag en -avond passeerde nog een zwakke rug van hogedruk. maar vandaag zal het al eerder genoemde koufront voorbij trek ken. Vooruitzichten voor vrijdag: veel be wolking en tegen de avond regen. NIJMEGEN (ANP)-Burgemeester Goldberg van Dodewaard heeft omwonenden van de kerncentrale de afgelopen dagen wel degelijk gezegd de vrije hand te hebben in hun optreden tegen de actievoerders van de anti-Dodewaard-bewe- ging. Woordvoerders van de actievoerders hebben dit woensdag tijdens een persconferentie in Nijmegen meegedeeld. De actievoerders toonden vraaggesprekken op video met buurtbewoners, die hun zienswijze delen. Goldberg zei tegen de buitenwereld (met name journalisten) steeds iets heel anders dan tegen de buurtbewoners, zo meent de "Dodewaard gaat dicht'-beweging Burgemeester Goldberg bestempelt de zienswijze van de actievoerders, dat hij de omwonenden min of meer de vrije hand zou hebben gelaten, als 'volstrekte waan zin'. „We hebben in liet beleidscentrum er zelfs over gesproken of wij mobiele eenheid tegen onze eigen bevolking ter bescherming van de actievoerders op het tentenkamp zouden moeten inzetten Hoe kan iemand dal. andere verhaal nu gelovenaldus Goldberg De burgemeester zei tevens 'absoluut niet te geloven' dat rechtse krachten op georganiseerde wijze de omwonenden van de kerncentrale tegen de anti-Dode- waard-actievoerders hebben opgezet. De aanwezigheid van deze rechtse extremis ten zou volgens de actievoerders zijn gebleken uit grote hoeveelheden stickers in de gemeente en een vliegtuigje met sleeptekst. De rechtse groepen maakten ook gebruik van een illegale radiozender, die soms uitzond onder de naam 'Zwijgende Meerderheid' en andere keren onder de naam 'Radio Werkend Nederland' Zij hebben met succes gezinspeeld op de gevoelens van de omwonendenzo luidt de conclusie van de Dodewaard gaat dicht beweging De honderden naar Nijmegen vertrokken Dodewaard-betogers hebben woensdag veel vergaderd Een deel van hen zal zich de komende dagen bezighouden met verdere acties tegen kernenergie Een andere groep helpt gegevens te verzamelen over de rol van burgemeester Goldberg en genoemde rechtse organisaties. De gemeente Dodewaard heeft door de blokkadeacties rond de kerncentrale op haar grondgebied alles bij elkaar een schade geleden van enkele tonnen. Dit bedrag omvat de schade aan wegen en andere gemeentelijke eigendommen, de vele overuren door ambtenaren gemaakt en de schadeclaims dooi de bevolking De gemeente zal trachten deze kosten ofwel een flink deel daarvan te verhalen op het rijk. Van de zestien actievoerders, die de afgelopen dagen in Dodewaard zijn aange houden. zaten er woensdag nog acht in hechtenis. Van dit achttal moeten er nog zeven worden voorgeleid aan de rechter-commissaris in Arnhem. Dat gebeurt vandaag. Bloemenhulde Een bloemenhulde woensdagmiddag door het personeel van de kerncentrale in Dodewaard aan de daar nog altijd (tot en met zaterdag) aanwezige mobiele eenheid, is bij de rijkspolitie in het verkeerde keelgat geschoten: „We zijn er zeer boos over. We stellen ons in de strijd om kernenergie strikt neutraal open willen niet op deze manier worden misbruikt", aldus dc woordvoerder van de rijkspoli tie. gie binnen te gaan De voorwaarde van identificatie van de zigeuners is inge trokken. aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Voorburg Kortgeding De zigeuners hebben woensdag hun ad vocaat. mr. C. Roza in Zwolle, verzocht een kort geding aan te spannen tegen de Staat der Nederlanden om uitzetting uit ons land te voorkomen. Volgens Paul van Eeuwijk van de Stichting ROM kan de situatie, waarin de groep Compromisvoorstel van Solidariteit goed ontvangen WARSCHAU (REUTER/AFP/UPI) - De Poolse leiding heeft woensdag via mi nister Stanislaw Ciosek gunstig gerea geerd op het compromisvoorstel van de Poolse vrije vakbond solidariteit inzake arbeiderszelfsbestuur. De Poolse regering gaat er. zo zei hij op een persconferentie, ook van uit. dat de bond in het tweede deel van zijn con gres dat zaterdag begint terugkeert naar de basis van de akkoorden van Gdanks. die de oprichting ervan moge lijk maakte, maai" tevens stipuleerden, dat Solidariteit geen politieke partij zou worden. De leiders van het hele Sowjet-blok zijn onder aanvoering van Moskou in het geweer gekomen tegen Solidariteit nadat deze zich volgens hen op het eerste deel van zijn congres eerder deze maand ontwikkelde tot een organisatie van politieke oppositie. Het besluit an de bond te aanvaarden dat de regering ook bevoegdheid heeft directeuren te benoemen en te ontslaan is een stap in de richting van realisme", zo zei Ciosek. ..Maar onze houding te genover de bond is niet veranderd zo zei hij ook zonder te zeggen wat de rege ring zou doen als hij op het congres zou vasthouden aan zijn programma van politieke oppositie. verkeert 'volstrekt niet'. Die mensen kunnen namelijk niet naar hun land van herkomst worden uitgewezen. De verblijfsvergunning die zij hebben aan gevraagd. is hen geweigerd. Vandaar het kort geding tegen dé uitzetting', al dus Van Eeuwijk. Volgens advocaat Roza zal het geding volgende week woensdag voor de president van de rechtbank in Breda dienen Eerder op de dag had Roza het wat het kort geding betreft over een zware be valling. Omdat het zeker nogal wat- moeilijkheden zal geven om uitzetting van de groep tc voorkomen. De groep zal in ieder geval voorlopig ongemoeid worden gelaten, zo is de advocaat met het ministerie van justitie overeenge komen. Een van de vier kapers van een Pools toestel, die naar West-Berlijn wilden, doch door de piloot werden misleid en dinsdagavond in Warschau landden, is bij de arrestatie ernstig gewond ge raakt als gevolg van schoten door een speciale anti-terreurgroep van de poli tie. De vier. onder wie een vrouw, wei gerden zich over te geven, zo heeft hel Poolse persbureau PAP woensdag ge meld. WEST-BERLIJN (DPAi - Bij de hevige onlusten in West-Berlijn is ook in de nacht van dinsdag op woensdag grote schade aangericht. Dit heeft de Wesl- berlijnse politie meegedeeld. Er werd, volgens de politie die woens dagmorgen nog geen definitief over zicht had over de gebeurtenissen. 25 maal brand gesticht in politiebureaus, banken en instellingen van het West- berlijnse gemeentevervoer Bovendien werd een groot aantal winkels geplun derd. aldus de politie De moeilijkheden begonnen tijdens en na een stille demonstratieve optocht voor de dinsdag omgekomen 18-jarige demonstrant Klaus-Jurgen Rattay. Volgens de politie werd een groot aan tal luiten ingegooid. Het hevigst waren de rellen in de buurt van de Potsdamer Strasse. waar Rattay bij de ontruiming van acht kraakpanden omkwam Poli tie en demonstranten raakten hier ver scheidene malen slaags De demon stranten. voor het merendeel jongeren. Vele jongeren besloten woensdagmor gen tot een stille protestmars tegen de dood van de 18-jarige kraker "Klaus- Jurgen Rattay. Ze legden bloemen neer op de plaats waar de jongeman om kwam. wierpen barricaden op en gooiden ste nen naar de politie Bij de straatgevechten werden 60 po litieagenten en nog een onbekend aan tal demonstranten gewond, zo deelde de politie mee. Meer dan honderd jon geren werden gearresteerd. In talrijke andere Westduitse steden werden solidariteitsdemonstraties ge houden. Velen ervan hepen uit op straatgevechten. In Frankfurt werd volgens de politie voor bijna een mil joen D-mark 11.1 miljoen gulden) scha de aangericht. Ruim 500 demonstran ten raakten hevig slaags met de politie, waarbij auto's in vlammen opgingen en winkelruiten sneuvelden. Demonstraties gevolgd door straatge vechten deden zich bovendien voor in Stuttgart. Freiburg (Baden-Wurtem- bergi. Hamburg. Hannover. Bremen cn München. In de meeste gevallen trok ken demonstranten op naar de kanto ren van de woningbouwvereniging 'Neue Heimat' - eigendom van de vak beweging - die eigenaar is van zes van de acht ontruimde Westberlijnse pan den Een bomaanslag op het hoofdkantoor van politie in Karlsruhe staat volgens de politic mogelijk in verband met de onlusten. De bom richtte overigens weinig schade aan, aldus de politie. Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraal 56-60,4381 EG Vlissingen, te! (01184)15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (03100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Huist: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184) 63533. Advertentie-afdeling <01186)1584 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 53,40; franco per post 63,50. per maand 18.25. losse nummers 0,75 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm, minimumprijs per advertentie 16,20; ingezonden mededelingen 2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 37