a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS voor tweesporig kernwapen-overleg Onderzoek vervangen bus door taxi in de avonduren Frankrijk wil Palestijnse staat PREMIERE EERSTE ONTMOETING HAIG GROMYKO STAATSSECRETARIS VAN DER DOEF: Actrices gewond bij auto-ongeluk Nu en dan regen Veel bewolking met van het westen uit nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den Tot krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind 224e jaargang no. 224 Donderdag 24 september 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST NEW YORK (UPI/ANP/DPA) - Washington wil nieuw overleg met Moskou over de strategische kernwapens die beide landen op elkaar gericht hebben naast het overleg over hun kernwapens voor de middellange afstand, die beide in Europa hebben. Dit tweesporenbeleid van Washington werd woensdag ontvouwd door de Amerikaanse onderminister van defensie voor het internatio- naleveiligheidsbeleid, Richard Perle, vlak voordat de Amerikaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken, Haig en Gromyko, elkaar in New York ontmoetten. Het was de eerste ontmoeting van Gro myko. die al 25 jaar minister van bui tenlandse zaken van de Sowjet-Unie is. en zijn collega van de regering-Reagan. Politieke waarnemers verwachten, dat het treffen nieuws zal opleveren over de toekomst van de Amerikaans-Russi sche onderhandelingen over beperking of vermindering van beider kernwa pens voor de middellange afstand in Europa. Perle zei eerder dat Washington bin nen de komende zes maanden de Sow jet-Unie los hiervan zal benaderen over het openen van nieuw overleg over de strategische intercontinentale kernwapens die zij op elkaar hebben gericht. Dit strategische wapenoverleg tussen beide landen. Salt geheten, als afkor ting van 'strategic arms limitation talks' ofwel 'onderhandelingen over be perking van strategische ikerntwa- pens'. leidde m 1979 tot de onderteke ning van een tweede verdrag daartoe. 'Salt-2'. tussen Washington en Moskou, datevenwel niet werd bekrachtigd door de Amerikaanse senaat. Het overleg over beider kernwapens voor de mid dellange afstand in Europa heet, afge kort. 'TNF'-overleg, waarbij 'TNF' staat voor 'theater nuclear forces' ofwel (Europese! slagveldkernwapens' Vol gens Perle nu is het niet noodzakelijk voor de Verenigde Staten om dit 'TNF'- overleg te gebruiken als 'kunstmatig' opstapje naar een nieuwe ronde van Salt-overleg. In het 'TNF'-overleg. over de kernwa pens in Europa dus, zullen de Russen volgens Perle pogen het NAVO-besluit tot plaatsing van 572 nieuwe kemraket- ten in Europa tegen te gaan door aan te bieden het aantal SS-20-raketten te verminderen, dat zij op Europa gericht hebben staan, zo zei Perle Het betreft hier mogelijk het zoge naamde dubbelbesluit van plaatsing van de nieuwe raketten onder en juist gelijktijdig onderhandelen over beper king ervan. Het neutronenwapen zal volgens Perle in het TNF- of Europese kemwapenoverleg. naar hij verwacht, geen punt vormen, al zullen de Russen het zeer wel kunnen gebruiken voor ziekenfonds De ziekenfondsen vinden dat de be langrijkste punten van de rechtsposi tie van patiënten contractueel vastge legd moeten worden met ziekenhui zen. artsen, apothekers, fysiothera peuten en andere beroepsbeoefenaars. De rechtsbescherming van patiënten is een van de prioriteiten die de fond sen zich stellen bij de bezinning over het totale takenpakket- PAGINA 7 afscheid Districtsbestuurder Henk Byvank neemt afscheid van de Industriebond FNV in Zeeland. Bijvank spreekt za terdag in Goes over zijn werk in Zee land. dat vooral wordt gekenmerkt door zijn aandeel in acties bij bedrij- PAGINA 13 korter werken De ambtenarenfederatie ABVAKA BO ziet weinig heil in arbeidstijdver korting in de strijd tegen de werkloos heid De opstelling van de werkgevers is er volgens de federatie oorzaak van dat korter werken nog lang niet altijd meer banen betekent. PAGINA 15 najaarsklassieker OOSTBURG - Het grondgebied van de gemeente Oostburg is 'atoom-vrij' ver klaard. Nadat de gemeenteraad deze maand een dergelijk verzoek van de werkgroep Kernenergie Zeeusch- Vlaanderen naast zich neerlegde, na men leden van de werkgroep en enkele sympathisanten woensdagmiddag het heft in eigen hand. Met behulp van kar tonnen borden werd de gemeente 'atoom-vrij' gemaakt. Eerst werd het beeld van de 'eenhoorn', symbool van de gemeente, met een bord behangen. Later vertrok de karavaan naar ver scheidene kernen van de gemeente, waar de actievoerders de plaatsnamen behingen met borden waarop staat: "Geen raketten. Een stap naar ontwa pening. Atoomvrije zone'. De actie van de Werkgroep Kernener- gie Zeeuwsch-Vlaanderen had Oost burg als doelwit omdat deze gemeente als eerste het schriftelijke verzoek tot het 'atoom-vrij' verklaren van de ge meentegrond had afgewezen. propagandadoeleinden. Per week komt er één SS-20 bij, zodat er thans 250 van deze raketten met drie kernkoppen, meest gericht op Europa, operationeel zijn. zo zei Perle De Westduitse minister van buiten landse zaken. Hans-Dielrich Genscher. heeft woensdag in de algemene verga dering van de Verenigde Naties in New- York de zogenaamde 'nul-optie' ter sprake gebracht, de mogelijkheid dat de NAVO-Ianden afzien van het opstel len van 572 nieuwe raketten indien de Sowjet-Unie de modernisering van haar kernwapens voor middelgrote af stand. SS-20-raketten en 'Backfire'- bominenwerpers. ongedaan maakt. Genscher. die een groot deel van zijn spreektijd aan ontwapeningsproble men besteedde, verklaarde dat de Bondsrepubliek kernwapens voor middelgrote afstand aan beide zijden tot een gelijk, zo laag mogelijk, niveau wil terugbrengen. (Zie ook pagina 6: raketteni. Met een geluidswagen. behangen mei plakkaten en stickers, reden leden van de werkgroep door de gemeente. Ze rie pen de bewoners op tot strijd voor een atoomvrij Oostburg Anderen deelden pamfletten uit. waarin de actie werd uitgelegd. „We willen proberen zoveel mogelijk 'atoomvrije zones' in Neder land te krijgen, dus gebieden waar geen kernwapens en géén kernenergie zijn, Een gemeente kan dit doen door aan de regering te vragen geen kernwapens op haar grondgebied te plaatsen er geen kerncentrales te bouwen, en geen nu cleaire afval over het grondgebied van de gemeente te vervoeren Over de negatieve houding van het col lege en de meerderheid van de Oost- burgse raad zegt de werkgroep m het stencil: „Blijkbzar vindt men - met uit zondering van de PvdA-fractie - dit on derwerp niet belangrijk genoeg om er serieus aandacht aan te besteden'' Volgens Toine Huysmans van de werk- Slot zie pagina 2 kolom 2) De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, Haig ilinks en Gromyko tijdens hun eerste onderhoud. DEN HAAG-Staatssecretaris Van der valking. Verder deelde Van der Doet Setten had verklaard een extra tariefs- ging blijft vertonen. Maar door d« Dnpf van verkeer en waterplaat heefl mee Haf hii en Tiin minister 'kant teke. 1I. iAr. ,^1. Koe„V,iL'V. DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat heeft gisteren gezegd dat het ministerie thans onderzoekt ..of de taxi in voorko mende gevallen kan worden ingescha keld in plaats van openbaar-vervoer- bussen in de stille uren". Van der Doef zei dit bij de opening van het KNVTO- congres Mens en Vervoer in het Con gresgebouw in Den Haag. Hij trad daar op namens minister Zee- Sowjet-vliegtuigen bij VS onderschept MASSACHUSETTS (UPI) - Ameri kaanse straaljagers hebben dinsdag twee Sowjet-verkenningsvliegtuigen onderschept ten oosten van de kust van de Verenigde Staten. Functionarissen hebben woensdag ver klaard dat de Sowjet-toestellen zich naar het zuiden heten leiden en uitein delijk naar Cuba terugkeerden De Amerikaanse luchtverdediging kreeg de Sowjet-machmes op de radar toen /e zich ongeveer 400 km ten zuidoosten van Nantucket in Massachusetts be vonden Daarop vertrokken van de luchtmachtbasis Otls twee onder- scheppingsvliegtuigen van het type F- 106. Ze bereikten de Sowjets op 330 km ten zuidoosten van Nantucket Onder tussen waren van bases in Virginia en South Carolina F-106's opgestegen, die de verkenningsvliegtuigen verder naar het zuiden begeleidden De Russische toestellen zijn niet in het Amerikaanse luchtruim geweest Op een bepaald moment waren ze 200 km van Cherry Point in North Carolina In januari en maart onderschepten straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht Sow jet-verkenningsvlieg tuigen die zich in hetzelfde gebied be vonden. valking. Verder deelde Van der Doet mee dat hij en zijn minister 'kantteke ningen' plaatsen bij de onlangs inge diende begroting die niet van hun hand is. maar dat zij nog niet in staat gebleken zijn feitelijke wijzigingen aan te brengen. Van der Doef zei 'nog geen concrete aktiepunten' te kunnen ontvouwen. Van der Doef vertelde zijn gehoor, dat dinsdag bij monde van voorzitter Van Setten had verklaard een extra tariefs- erhoging voor het openbaar vervoer van zes procent te weinig te vinden, dat ..de realiteit is dat het totale rijks budget niet toereikend is om te voor zien in de vele behoeften en verlangens die bestaan in het openbaar vervoer". Op grond van de bevolkingsgroei en in verband met de ruimtelijke ontwikke lingen „zou verwacht moeien worden dat de mobiliteit nog een zekere stij- DEN HAAG - De eerste vergadering van hel nieuwe kabinet vond gisteren plaats in de Treveszaal van het Binnenhof Alleen minister Van der Stoel, die momenteel de Algemene Vergadering van de VN bijwoon! liet vers!ek gaan. Foto Minister-president Van Agt en minister Den Uyl hadden een onderonsje voor de aanvang van het kabinetsberaad ging blijft vertonen. Maar door de da ling van de reële beschikbare inko mens in samenhang met sterke prijs verhogingen voor onvermijdbare vas te lasten zoals huisvesting en energie, wordt de bestedingsruimte beperkt voor uitgaven die wel te beïnvloeden zijn", aldus Van der Doef. Van der Doef vervolgde ..Aangenomen moet worden dat dit de groei van de mobiliteit in algemene zin zal beperken of zelfs enigszins zal ombuigen. Bij voortzetting van het gevoerde beleid zal door de stijgende brandstofkosten het gebruik van de auto negatief wor den beïnvloed"' Daartegenover veron derstelde hij voor het openbaar vervoer „een groei van twee a vier procent per jaar" Om die stijging in een verlieslijdende bedrijfstak op te vangen zonder een evenredig groter beroep op de belas tingbetaler te hoeven doen. bepleitte Van der Doef een streven van overhe den en bedrijven gezamenlijk naar meer eenheid. „Er valt nog veel te ver beteren door het ophefen van doublu res tussen stads- en slreekvervoers- diensten en ook tussen streek- en NS- diensten". PRESIDENT IN BRAZILIË BRASILIA (AP) - De waarnemende president van Brazilië Aureliano Cha ves heeft woensdag officieel de plaats ingenomen van de zieke Joao Figueire- do. Hij is de eerste burgerpresident na een periode van 17 jaar militair be stuur. De 52-jarige Chaves verklaarde bij zijn ambtsaanvaarding te bidden voor een spoedig herstel van Figueiredo. die vrij dag werd getroffen door een hart aanval. De Belg Roger de Vlaeminck heeft de eerste najaarsklassieker. Parijs-Brus- sel, gewonnen Vla een ontsnapping met Jan Raas deed De Vlaeminck een geslaagde greep naar de wlnst. PAGINA 21 nationalisatie Zesendertig Franse banken en twee fi nancieringsondernemingen worden genationaliseerd Het Franse kabinet keurde gisteren het betreffende wets- i| ontwerp goed. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 1.3 en 13. Sport: 15. Radio en televisie: 19. ■j Financien en economie: 21. Varia: 17. l> NEW YORK - De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, heeft zich woensdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York uitgesproken voor de vor ming van een Palestijnse staat. Cheys son ging hiermee verder dan de Euro pese Gemeenschap als geheel die, ge tuige de rede van EG-voorzitter lord Carrington een dag eerder, slechts spreekt over het „recht op volledige zelfbeschikking" en „een vaderland". Kennelijk doelend op de talrijke VN-resoluties die Israel naast zich heeft neergelegd - o a over Oost Jeruzalem en de Libanon - verklaarde Cheysson dat „de onontbeerlijke veiligheid van alle landen in het Midden-Oosten. Israel inbegrepen niet wordt verzekerd door het schenden van VN reso luties ..Het is niet door oorlog dat de volkeren tn dit deel van de wereld, het Palestijnse volk inbegr- pen, hun rechten, waaronder het recht op een va derland en op een staat, erkend zullen zien.' Cheysson sprak over ..het recht op vrede" van „de mensen en culturen in het Midden-Oosten die. soms eeuwenlang, hier en elders, het slachtoffer zijn geworden van historische ontwikkelingen verachting en soms haat Zonder Israel en de PLO met name te noemen verklaarde hij dat m het Midden-Oosten, „zoals overal elders ter we reldonderhandelingen de enige weg naar een oplossing vormen Cairo Na een onderbreking van 11 maanden zijn giste ren in Cairo de onderhandelingen voor Palestijn se 'autonomie' hervat. De hernieuwde besprekin gen staan in het teken van de maatregelen die Israëls nieuwe minister van defensie Sharon heeft beloofd om de Palestijnen aan ie moedigen aan de autonomieplannen mee te werken. Sha ron is begonnen in de hr/ctle gebieden anti-l'LO- groeperingen te cultiveren, met name verlegen woordigers an de dorpen rond Hcflron. v au wi< Mustafa Dudiu. voormalig Jordaans minister van binnenlandse zaken een exponent is Doel van deze manoeuvre is het huidige pio l'LO leiderschap te passeren De Israëlische regering zal zondag een plan bespreken en waarschijnlijk aanvaarden om het militaire bestuur in de bezette gebieden gedeeltelijk af te schaffen ten gunste van een anti-PLO-leiderschap. dat mee wil doen met de autonomie-opzet Zaken die veiligheid en buitenlandse politiek betreffen, blijven onder mi litaire controlede andere zaken zouden onder een burgeradministratie komen Sharon heeft hiermee duidelijk het initiatief geno men Tijdens de openingsbijeenkomst gisteren In Cairo vroeg hij de Egyptische delegatie recht op de man af of Egypte wel of geen autonomieak- koord wil De Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel Hassan Ali zette de Egyptische visie van de autonomie uiteen - dat niet nieuw was Auto nomie is volgens Egypte een eerste stap op weg naar zelfbeschikking Ali toonde verdei veel be langstelling voor wat de Eeyptenaren de vertrou wenwekkende maatregelen an Sharon noemen Hit toonde zich redelijk tevreden over hetgeen Sharon tot dusver heeft gedaan, te w eten het be vorderen v an een w al ontspannener atmosfeer in de bezette gebieden. President Sadat heeft gezegd voor hel einde van het jaar een overeenkomst te verwachten. ZAANDAM - Door een verkeersonge luk op de Coentunnelweg in de ge meente Oostzaan zijn de actrices Mary Dresselhuys, Ina van Faassen. Renee Soutendijk en Suze Brockx gewond ge raakt. Ina van Faassen en Renee Soutendijk konden na behandeling van enkele lich te verwondingen in het ziekenhuis van Zaandam weer naar huis terugkeren De beide andere actrices zijn opgeno men in het ziekenhuis Over de toe stand van Marv Dresselhuys konden nog geen mededelingen worden gedaan omdat de foto's die van haar zijn geno men nog bekeken moesten worden. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur van het personenbusje. waarin de actri ces zaten, werd verrast door een file die zich ter plaatse had gevormd ln ver band met werkzaamheden aan de weg. Bij het plotselinge remmen is het busje omgeslagen aldus een mededeling van de rijkspolitie De actrices waren op weg naar Hoorn waar een repetitie op hei programma stond van Harold and Maude onder regie van Guus Hermus. Het stuk zou op 21 oktober in première gaan. maar door het ongeluk kan deze datum ver schoven worden naar een later tijdstip. Cheysson

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1