PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan wil stabiele relatie met Moskou Blokkade bij Dode waard voorbij REGERING COÖRDINEERT HET VEILIGHEIDSBELEID pta goes VANDAAG GESPREK HAIG-GROMYKO Straaljager stort neer op Turkse soldaten Buitenlandse zaken en defensie VAN THIJN: OPTREDEN ME ONVERMIJDELIJK Bewolking Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui Middagtemperatuur ongeveer 17 graden Matige westelijke wind 224e jaargang no. 223 Woensdag 23 september 1981 deaJ&l Xfrniee Wescnaveno-ik-U3S Tet-01100 20B20 NEW YORK (REUTER/UPI/ANP) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft zijn Sow jet collega Leonid Brezjnev een brief gestuurd, waarin hij schrijft 'stabiele en opbouwende' betrek kingen met de Sowjet-Unie te willen vestigen. Woordvoerder Dean Fischer van buitenlandse zaken heeft dinsdag het versturen van de brief bekendgemaakt. Hij zei. dat Reagan er op wijst, dat Was hington niet kan berusten in een strate gisch minderwaardige positie jegens de Sowjet-Unie. De brief is dinsdag in Mos kou overhandigd. Reagan stelt erin voor, te komen tot een algemeen kader voor de betrekkingen tussen de twee supermachten waarbij 'De Verenigde Staten bereid zijn rekening te houden met de wettige belangen van de Sowjet- Unie. op voorwaarde dat de Sowjet- Unie dat ook doet met de onze'. Aan de vooravond van het eerste ge sprek tussen de ministers van buiten landse zaken van de V.S. en de Sowjet- Unie Haig en Gromyko verklaarde Rea gan zich bereid te zoeken naar 'belang rijke. controleerbare reductie' van de kernwapens. Ook wil hij de commercië le betrekkingen tussen beide landen uitbreiden. Misdaad De Sowjetminister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko heeft dinsdag in New York de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld, plechtig te verklaren dat staten en staatslieden die als eerste kernwapens gebruiken de zwaarste misdaad tegen de mensheid begaan. „Staatslieden die besluiten als eersten drugshulp De drie Zeeuwse gemeenten die deel nemen in liet. zogenaamde huiskamer project voor hulp aan drugs- en alco holverslaafden zijn verontrust over hel verminderen van de overheidssubsidie voor dit werk In een brief aan de mi nister van crm zullen zij hun ongenoe- PAGINA 3 luxe roof BIJ een overval op een Londense juwe lier heeft een viertal overvallers siera den ter waarde van ruim twee miljoen gulden buitgemaakt De vier gewapen de mannen gebruikten een Rolls-Roy ce als vluchtauto PAGINA 7 oosterschelde De werkelijke behoefte aan ligplaat sen aan de Oosterschelde blijkt veel lager dan in het recente verleden werd verondersteld In een toelichting op de ontwerp-begroting voor 1982 zegt het dagelijks bestuur van de gemeente Korfgene een discussie over aantallen wenselijke en toelaatbare ligplaatsen rond de Oosterschelde vrijwel zinloos te vinden PAGINA 11 postorders De vervoersbonden FNV willen dal het ministerie van verkeer en water- staal verhindert dat het transportbe drijf Var. Gcr.d Loos een nieuw dis tributiesystcem invoert, speciaal ge richt, op de postordermarkt, De bon den verwachten dat deze concurrentie tegen de PTT ongeveer duizend ar beidsplaatsen zal kosten. PAGINA 13 olympische speten Amateurstatus. doping, politiek en commercie brandende vraagstukken die aan de orde komen tijdens hel elfde j olvmpische congres in Baden-Baden De toekomst van de Olympische Spe- len lijkt in geding. PAGINA 17 landbouw De kosten van het Europese land- 1 bouwbeleid vallen mee Door hogere j opbrengsten op de wereldmarkt en be- I perkingen onistant een overschot i van vier miljard gulden De vraag is nu of de lidstaten dit bedrag zullen aan wenden voor de ontwikkeling van an dere EG-landbouwprojecten of liet als meevaller voor hun nationale kas zul- len innen Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 16. Financien en economie: 17. Varia: 15. kernwapens te gebruiken kunnen nim mer worden gerechtvaardigd of verge ven aldus de resolutie die Gromyko ter goedkeuring aan de afgevaardigden van de 155 bij de volkerenorganisatie Andrei Gromyko aangesloten landen voorlegde Ook doctrines die het eerste-gebruik van kernwapens mogelijk maken en elk op treden dat de wereld dichter bij een ca tastrofe brengt zijn onverenigbaar met de menselijke morele standaarden en de verheven idealen van de Verenigde Naties. Het is de hoogste plicht en rechtstreekse verantwoordelijkheid van leiders van kernwapenstaten om het gevaar van het uitbreken van een kernoorlog te verminderen De kernwa penrace moet door gezamenlijk optre den, door onderhandelingen die in een sfeer van vertrouwen en op basis van gelijkheid worden gevoerd, worden ge stopt. Het voorstel om een verklaring af te leggen over zgn. 'non first use) is niet nieuw. De NAVO-landen hebben derge lijke voorstellen, met een verwijzing naar de conventionele overmacht van dc landen van het Warschaupact, tol nu toe steeds van do hand gewezen. De Het oor matige gn:etaarskan:p Sint-Michielsgestel is voor ivat het hoofdgebouw betreft op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monu menten geplaatst strategie van het aangepaste ant woord - waarop Gromvko mogelijk doelde toen hij sprak over 'doctrines' die het eerste gebruik van kernwapens mogelijk maken - sluit eerste-gebruik niet uil. Gromyko leverde felle kritiek op het be sluit van de NAVO. 572 nieuwe raketten in West-Europa op te stellen, en liet zich in zeer voorzichtige bewoordingen uit over de mogelijkheid van Amerikaans- Russische onderhandelingen over kernwapens voor middelgrote afstan den in Europa Hij herhaalde, dat de Sowjet-Unie niet zal toestaan dat een ander land 'het be staande militaire evenwicht' veran dert ten nadele van de Sowjet-Unie. en verklaarde opnieuw dat Poien vast kan rekenen op 'de broederlijke steun en solidariteit van dc leden van hel Warschau Pact'. De rede van Gromyko werd door waar nemers beschouwd als de hardste die hij in jaren voor de Verenigde Naties heeft gehouden. Zij lijkt Moskous ant woord op dc lange reeks aanvallen van de Amerikaanse president Reagan en minister van buitenlandse zaken Haig. De scherpe toon van de toespraak be looft weinig goeds voor de ontmoeting die de Russische minister vandaag zal hebben met Haig. AMSTERDAM - Een paar honderd Amsterdamse krukas hebben dinsdag avond in de hoofdstad gedemonstreerd tegen het optreden van de politie iit West-Berlijn bij het ontruimen van gekraakte panden, waarbij een jonge inwoner van die stad is overleden Tijdens de tocht door Amsterdam werden ruilen ingegooid bij het Duitse verkeersbureauhet kantoor van de Lufthansa en het West duits,' consulaat Bij de Lufthansa weiden ook rookbommen naar binnen gegooid (zie ook pagina 3). Een van de rookbommen die dinsdagavond bii de Lufthansa i Amsterdam naar binnen werd gegooid ANKARA I AP'DP Al - Een su^. jager van de Turkse luchtmacht is dinsdag neergestort op een groep oefenende soldaten in het Europese gedeelte van Turkije. Over het aantal slachtoffers heerste dinsdagavond nog onduidelijkheid. Een Turkse militaire woordvoerder deelde dinsdagavond mee dat er 30 sol daten zijn omgekomen en 77 zijn ge wond In een bekendmaking van de ge nerale staf werd alleen gesproken van een reeks slachtoffers en materiele schade Volgens gegevens tut kringen van de plaatselijke autoriteiten waren er echter aan het eind van de middag 50 doden geborgen en lag het aantal ge wonden op ongeveer 300 Uit militaire bron werd ook vernomen dat de straaljager die op enkele honder den uitrustende soldaten neerstortte, er een hel type F-5 was Het ongeluk gebeurde tijdens de voorbereidingen van de NAVO-oefenmgen die hel Turk se leger met troepen uit de Verenigde Staten. Groot-Brit tannie. Grieken land. Italië en Portugal zal houden MIDDELBURG - Het kantoor van gemeentebedrijven aan de Dam in Middelburg is dinsdagmorgen in allerijl ontruimd nadat een onbe kende man telefonisch had laten weten dat er een bom was ge plaatst. De melding kwam om streeks kuart over negen binnen. Het personeel kreeg na de ontrui ming rijaf tot elf uur en is op dal tijdstip, nadat een zoekactie van de recherche zonder resultaat bleef, weer aan het werk gegaan. Een woordvoerder van de recher che van de Middelburgse gemeen tepolitie vertelde dat er geen ver band wordt gelegd melde actiedag die anti-kernenergiegroepen woensdag hielden. Tijdens deze ac tiedag zouden overal in het land ac ties ondernomen worden tegen ge bouwen die iets met kernenergie te maken hebben Gemeentebedrij ven Middelburg betrekt eleclrici- leit van de PZÊM die de kerncen trale in Borsele exploiteert De re cherehe Sri Middelburg liet dinsdag verder weten dat de zaak van de valse bommelding nog in onder zoek is Voorshands ziet. men geen verband mei de valse bommelding op woensdag 1 juli toen hel stad huis en enkele gebouwen waarin gemeentelijke diensten zijn gehuis vest ontruimd moesten vonden D> recherche gaat voorlopig uit van een misplaatste 'grap'. Acties als valse bommeldingen worden op het politiebureau ten scherpste af. Degelijke acties leveren voor nie mand voordeel op. Ze zorgen er al leen maar voor dat de gemeen schap voor nieuwe uitgaven komt te staan waaraan iedere belasting betaler meebetaalt" aldus de woordvoerder Een zegsman van de actiegroep 'Stop Borsele' liet weten dat valse bommeldingen niet in de lijn van deze organisatie liggen. „Wij zijn niet gek en evenmin uit op paniek" aldus de woordvoerder. Volgens hem zijn er wellicht mensen aan het werk die Slop Borsele door valse bommeldingen en dergelijke in een kw aad daglicht willen stel len. „Ik denk dat er. zoals dezer da gen ook in Doodewaard bleek, mensen zijn die er behoefte aan hebben om ons in de criminele sfeer te drukken" aldus de zegs man. Direct na het telefoontje bij ge meentewerken werd het kantoor dinsdag aan de Dam ontruimd. Te lefoniste Anja Jonkman nam het in ontvangst De opbeller zei: ..Er is een tijdbom in het kantoor ge plaatst u bent gewaarschuwd" De Slot zie pagina 2 kolom 2> DEN HAAG - Het Nederlandse veili heidshcleid zal voortaan niet meer de eerste plaats door de minister v. buitenlandse zaken Worden bepaal maar in overleg tussen hem en de n uister van defensie. Daarvoor is e stuurgroep wapenbeheersing en n cleaire bewapening ingesteld, wa; van beide ministers beurtelings h voorzitterschap zullen vervullen. Belangrijkste argument is dat terrei nen als wapenbeheersing en verdedi ging zo met elkaar zijn verweven, dat beslissingen van de ene minister door werken op het gebied van de ander. Maar in politiek Den Haag wordt de creatie van deze stuurgroep toch vooral gezien als uitvloeisel van de wens van de nieuwe defensieminister Hans van Mierlo» D'66i om zich actief met de poli tieke dimensie van zijn portefeuille be zig te houden. Van Mierlo had dat als voorwaarde gesteld voor het vervullen van het ministerschap. In een perscommuniqué van beide mi nisteries wordt gewezen op de be staande meningsverschillen binnen het kabinet over de plaatsing van de iSlot zie pag. 9 kol. 2> DODEWAARD (ANI'l- Aan de tweede grote blokkadeaclie rond dc kerncen trale in Dodewaard (GKNi is dinsdag na drie - van de geplande zeven - da gen een einde gekomen. Honderden bo ze omwonenden blijken dit einde te hebben bewerkstelligd. Hun ultima tum. dal de anli-Dodcwaardbcwcging uiterlijk d'^ooag de gemeente moest hebber, verlaten, miste zijn uilwer king niet: het landelijk overleg van de actievoerders besloot rond het midda guur hel niet op een confrontatie met de bevolking te laten aankomen De actievoerders ontkennen, dat de be volklng in Dodewaard zich massaal le gen hen heeft gekeerd het gaat in hun ogen om veelal jongere raddraaiers, die veelal niet eens m de buurt van de cen trale wonen Burgemeester Goldberg heelt dinsdag avond op een kruispunt, in het dorpje Wely bij de kerncentrale enige honder den mensen bedankt voor hun acties van maandagavond, die er volgens de burgemeester toe hebben bijgedragen, dat de blokkade van de tol een einde is gekomen Eerder op de avond weiden de laatste circa 100 actievoerders op het teiUeil- kamp alsnog door even even groot aan tal omwonenden verdreven Enige au to's van demonstranten werden daarbij in een sloot geduwd De politie trad niet noemenswaardig op. Het gekraakte weiland lag er tijdens de toespraak van Goldberg in Welv donker en verlaten bij Circa driehonderd Dodewaard-demon- stranten hebben dinsdagavond hun in trek genomen in de gekraakte voorma lige Turmac-labnek aan de GrualseWeu in Nijmegen Aanvankelijk waren deze actievoerders bezig tenten op te zetten op hei Piersonplein waar in februari een massale ontruiming van kraakpnu den plaatsvond De politie verbood du Perskaart De Stichting Landelijke Politiepers- kaart vindt hel volstrekt onaanvaard baar dal bij de actie in Dodew aard ook perskaarten beschikbaar zijn gesteld aan politiemensen en andere met-jour nalisten. De doelstelling van de stich ting, door uitgifte van de landelijke po- liliepcrskaart bij te dragen aan opti male werkomstandigheden van jour nalisten. wordt op deze wijze in de kern bedreigd, aldus een woordvoer der dinsdag. Onvermijdelijk Het optreden van de Mobiele Eenheid in Dodewaard was helaas onvermndr lijk gezien de weigering van zoveel de monstranten af te zien van hel bouwen van barricades. Dit zei minister Van Thijn ibinnenlandse zakeni dinsdag middag voor de radio. De bewindsman sprak na het einde van de actie in Dodewaard van een "kater- stemming ..Ik betreui het buitenge woon dat wat bedoeld was als een vreedzame demonstratie tegen kern energie en voor sluiting van Dode waard al vrij snel is ontaard in een ge welddadig treffen met de Mobiele Een held'aldus Van Thijn Volgens hem heelt het gevoerde beleid van de waarnemeudburgcmeesier van Dodewaard daartoe geen aanleiding gegeven. Dal beleid w as duidelijk: er mocht wel vreedzaam worden gede monstreerd. maar er mochten geen barricades worden opgericht. Het opgebroken kampement BS ij het opmaken van de ba- Hans van de heftige ge- beurtenissen rondom de {gjsS&j kerncentrale Dodewaard zou de uitkomst wel eens kunnen zijn dat de anti-kernenergie beweging zelf de grootste schade heeft opgelopen Na een bijna rechtstreeks treffen met murw gedemonst reerde om wonenden uit het dorpje Wely. dicht bij de kerncentrale, hebben de actievoer ders gisteren besloten hun tenten op te breken. Er is bi] die gelegenheid ge zocht naar motiveringen om het beeld dat de uit de hand gelopen demonstra ties en pogingen tot blokkades in Dode waard hebben nagelaten te zuiveren van bedenkelijke neveneffecten. „Wij moeten duidelijk maken dat vernielin gen en geweldplegingen niet van ons alkomstig waren", verklaarde een woordvoerder van de demonstranten. En daarmee gaf hij de organisatoren van het toenemend verzet tegen de bei de kerncentrales in Nederland (Dode waard en Borssele) een kennelijke boodschap tot nadere bezinning op het uiteindelijk 'resultaat' van de actie mee Een nuttige wenk. want het ver loop van de confrontaties in het strijd gebied langs de boorden van de Waal is de afgelopen dagen druk bezig geweest een volstrekt averechtse uitwerking te krijgen. Van het plaatje over een opgewekte, geweldloze actie tegen kernenergie, uitgevoerd door kleurige kampeerders van wie werd verwacht dat ze zich zou den beperken tot 'een symbolische blokkade', was na een paar dagen niet veel meer over. Bij Dodewaai'd woedde een grimmige oorlog tussen politie en demonstranten, die met het uur ver hardde. Tot de munitie behoorden traangas en knuppels aan de ene kant. straatstenen, versperringen en kraaie- poten aan de andere. Nog niet eerder was het gekomen tot een zo zware veld slag tussen harde elementen onder of naast de demonstranten en een scherp reagerende ME In een dergelijke hitte van het gevecht gaat het al lang niet meer om het beoogde doel van de actie, maar om de vraag waar en bij wie ge welddadigheden beginnen en uitlok king daartoe eindigt. Er treedt een stuk polarisatie op. dat soms griezelige en gevaarlijke hoogte bereikt. In de dis cussie krijgen verkettering en veroor deling over en weer een kans. Boven dien werkt de ene poging om eigen rech ter te gaan spelen de andere inde hand Dat laatste was het geval toen boeren uit de omtrek zich zo opwonden over de onrust en de schade in hun gebied dat ze dreigden met landbouwwerktuigen naar het tentenkamp van de demon stranten op te trekken om de betogers en blokkadeleggers eigenhandig te ver jagen. Pas op dat moment zagen de or ganisatoren van het gebeuren bij Dode waard in dat de actie haar doel heel dui delijk was voorbijgeschoten Kampe ren bij de boer heeft tenslotte zijn be perkingen Zoals te doen gebruikelijk na dit soort gebeurtenissen: het likken van de wonden kan beginnen. De poli tieke partijen maken zich op voor een nabetrachting van alles wat er is gepas seerd. Er zou veel mee gewonnen zijn wanneer straks in het parlement een debat over het verloop van deze actie tegen Dodewaard zou kunnen worden gehouden dat duidelijk aangeeft waar de grenzen liggen Minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft al laten weten dat hij 'in grote hjnen achter het in Dodewaard gevoerde politiebeleid staat'. Gezien de verwarrende stand puntbepaling binnen de PvdA over de grenzen van de tolerantie bij deze actie een opmerkelijke uitspraak, die maat gevend behoort te zijn voor volgende gelegenheden. De nieuwe bewindsman op deze post zei dat hij in Dodewaard had gerekend op 'een geweldloze, mas sale en indrukwekkende demonstratie tegen kernenergie'. De werkelijkheid was heel anders En dat is een slechte zaak Deanti-kernenergiebewegmgzou er goed aan doen eens na te gaan hoe veel krediet zij eigenlijk verspeelt bii een uit de hand gelopen actie als die van afgelopen weekend, of ze zich nu voor de aangerichte schade verant woordelijk voelt of die aan randver schijnselen toeschrijft. Het lijkt name lijk zo veel op verspilling van moeite en energie als je steeds opnieuw moet gaan uitleggen wat all^piaai Riet de bedoe ling en niet jouw schuld is geweest. vdM Croes: politieke situatie op Aruba explosief ORANJESTAD (ANP) - De leider van de MEP op Aruba en voorzitter van de raadscommissie onafhankelijkheid Aruba. Betico Crocs. heeft dinsdag in telegrammen aan de Nederlandse mi nister voor Antilliaanse zaken. drs. J. M. den l'yl en de vaste commissie van eerste en tweede kamer gezegd dat de politieke situatie op Aruba explosiefis en aangedrongen op een gesprek met Nederland over de Arubaanse onaf hankelijkheid. In het telegram wordt onder meer ge zegd dat de eilandsraad van Aruba op 9 september Jl. unaniem een motie heeft aangenomen teneinde op grond van ar tikel 26 van de eilar.denregeling Neder landse Antillen, de belangen van Aruba te bepleiten bij de koninknjksregering en de staten-generaal. Volgens het tele gram is tot op heden geen reactie ont vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1