PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANKRIJK SCHAFT DE DOODSTRAF AF Politici opgelucht over visie VS op NA VO-steun raketten Bom verwoest kantoor G Feitelijk al een half miljoen werklozen DE JAGER-TOLHOEK Foot kreeg opgave van Sowjetwapens Lech Walesa kandidaat Nobelprijs Laatste in West-Europa FUNCTIONARIS WASHINGTON: GENOEG VOOR GESPREK MOSKOU Paniek in trein door 'kapingsgrap' ZEVENTIEN DODEN EN TACHTIG GEWONDEN Vee! bewolking Veel bewolking en af en toe regen of motregen, voornamelijk in het westen en noorden van het land Aan de kust lot vrij krachtig toene mende zuidelijke wind. 224e jaargang no. 219 Vrijdag 18 september 1981 affineéêo keukens MIDDELBURG Korte Noordstraal 1. lel 01180-28050 Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! GOES Houtkade 7. tel. 01100-21250' Geopend ma -vr van 8.00-17.00 uui saterdag van 10 00-12.00 uur BEIROET (UPI/RTR/AFPl - Een boni van 120 kilo TNT die in een auto was geplaatst heeft donderdagochtend het hoofdkantoor van het Palesti.jns-Libanese militaire commando in Sidon vernield en minstens 17 mensen gedood en 80 gewond. De bom ontplofte een uur voordat de wekelijkse vergadering van het commando zou beginnen. De PLO gaf in een verklaring Israel de schuld van de aanslag. Een ondergrondse groepering die zich „het front voor de bevrijding van Liba non van vreemdelingen'' noemt ver klaarde echter verantwoordelijk te zijn voor de aanslag en voor een tweede bomaanslag in een cementfabriek in Sluka in het noorden van Libanon Bij deze aanslag zouden tien mensen zijn gedood De bom was daar eveneens in een auto verborgen. De aanslag werd gepleegd terwijl de Pa lestijnse leider Jasser Arafat zich in de Libië bevond voor een conferentie van „Wij beloven de wereld dat niet zal wor den toegestaan dat Libanon het hoofd kwartier wordt voor vreemdelingen, sa menzweerders of aanslagplegers", al dus het front in een verklaring over de telefoon Sidon, 40 km ten zuiden van Beiroet, is een van de voornaamste hoofdkwartie ren van de Palestijnse guerrillastrijders en hun Libanese linkse bondgenoten in die streek De bomaanslag richtte aan de getroffen gebouwen en m de omge ving belangrijke schade aan Uit de woning van een antiekhande laarster aan de Avenue Foch in Parijs, de 'straat der rijken' in het 16e arron dissement, zijn in de nacht van woens dag op donderdag antieke sieraden en kunstvoorioarden ter waarde van en kele miljoenen guldens gestolr n. Eerste schattingen spreken van een schade van ongeveer tien miljoen franc. personeelsstop De ondernemingsraad van de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) wil dat.de directie van de stich ting de afgekondigde personeelsstop weer ongedaan maakt De beslissing is unaniem genomen, twaalf onder nemingsraadsleden stemden voor, drie leden - onder wie de voorzitter en de secretaris - waren tegen. Voor de secretaris woog de uiteindelijke beslis sing zo zwaar dat hij staande de verga dering is opgestapt. PAGINA 7 leefbaarheid Dorpsvernieuwing heeft te weinig werkelijke belangstelling van de plaat selijke en provinciale politici. Veel Zeeuwse gemeentebesturen stellen ach terughoudend op bh het behoud en verbeteren van de leefbaarheid in de kleine kernen. De provinciale com missie voorbeeldplannen komt tot de ze conclusies na gesprekken in vUf Zeeuwse regio's PAGINA 13 actieprogramma De stuurgroep voor het behoud van de natuur en natuurlijke hulpbronnen heeft de Nederlandse regering een ac tieprogramma in het kader van een in ternationale strategie voor het behoud van de biosfeer gepresenteerd. De aan bevelingen zijn vervat in het boek 'Be waar de aarde' Enkele van de advie zen instelling van een nationaal zee park Oosterschelde en een Noordzee forum meer geld voor alternatieve energiebronnen, verbetering van de milieuwetgeving, stopzetting van het storten van radio-actief afval in zee en hervatting van het Belgisch-Neder lands overleg over de Westerschelde PAGINA 15 integratie Met CRM-geld wordt getracht de ge- handicapten-sportbeoefening in Zee land een nieuwe impuls te geven De Zeeuwse sportraad heeft in samenwer king met de gemeenten Vlisslngen en Goes een 'integratieproject opgezet PAGINA 17 kabelnet De exploitant van hel Amsterdamse kabelnet KTA moet binnen twee we ken maatregelen nemen waardoor pi raten de kans niet meer krijgen via het kabelnet films uit te zenden. Dit be paalde het Amsterdamse gerechtshof bij de uitspraak in hoger beroep van «n kort geding dat een aantal film maatschappijen had aangespannen tegen KTA Nieuws uit Zeeland: 2. 5. en 9. Binnen- en buitenland: en 13. Opinie 4. Sport: 15 Kunst en cultuur: 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19 MOSKOU (RTR, DPA, AFP) - Sowjet- president en partijleider Leonid Brezj- nev heeft de Britse oppositieleider Mi chael Foot donderdag in Moskou een lijst laten zien met opgaves van het Sowjet-wapenpotentieel. Volgens Foot die dit heeft meegedeeld, wordt de lijst mogelijk vandaag open baar gemaakt en bevat ze ook bijzon derheden over de Sowjet-kernwapens voor de middellange afstand die op West-Europa zijn gericht Volgens Foot staat Brezjnev erop dat de NAVO haar zogenaamde 'dubbelbe- sluit' laat vallen. Dit besluit voorziet in de stationering van Amerikaanse kern wapens voor de middellange afstand in West-Europa waarna Washington met Moskou onderhandelingen begint over de beperking van Eurostrategische wa- Arabische staten die tegen het vredes verdrag tussen Egypte en Israel zijn ge kant. Reactie Israël ..De aanslag op het commandocentrum van Palestijnen en linkse Libanese troepen te Sidon bewijst dat de Liba nese bevolking steeds kritischer staat tegenover de aanwezigheid en het op treden van de Palestijnen in hun land", dit heeft de Israëlische stafchef, gene raal Rafael Eytan. donderdag ver klaard. Volgens hem hebben de Palestijnen. sinds er anderhalve maand geleden in Zuid-Libanon een bestand werd geslo ten. zich geregorganiseerd. Zij zouden De burgemeester van Breda. ir. W. Merkx, is bereid twaalf personen die hij op 30 april jl. in Breda heeft laten aan houden, schadeloos te stellen. Over de hoogte van het bedrag zijn de stadsad vocaat en het Bredase advocatencol- lectief, dat namens de twaalf onderhan delt. het nog niet eens. Studenten hebben donderdagmor gen het hoofdbureau van de vrije leer gangen aan de Vrije Universiteit in Am sterdam bezet uit protest tegen invoe ring van de wet op de collegegelden. hun steunpunten weer hebben opge bouwd en hun wapenvoorraad aanzien lijk hebben uitgebreid .Als de Palestij nen het overeengekomen bestand schenden, zal Israel geweldig terug slaan". aldus generaal Éytan vanuit de Verenigde Stalen m een vraaggesprek met de Israëlische radio OSLO (RTR) - Lech Walesa, leider van de onafhankelijke Poolse vakbond 'So lidariteit'. is ëen van de kandidaten voor de Nobelprijs voor de vrede 1981. zo heeft de directeur van het Nobelin- slituul. Jakob Sverdrup. donderdag in Oslo verklaard. Sverdrup verklaarde dat er 86 kandida ten - personen en organisaties - zijn voor de Nobelprijs voor de vrede De directeur van het Nobelinstituut. dat namen van kandidaten gewoonlijk niet onthult, bevestigde dat naast Walesa ook onder anderen mevrouw Alva Myr- dal. ex-minister voor ontwapening van Zweden, en Lord Carrington, die een vredesregeling voor Zimbabwe tot stand bracht, kandidaat zijn. Het Nobelcomité zal op 14 oktober de winnaar bekendmaken Op 10 decem ber. de geboortedag van Alfred Nobel, zal de prijs worden uitgereikt. SIDON - Terwijl brandweerlieden de ruines blussen droogt iemand een gewond kind iceg na de bomaanslag in Sidon DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in ons land. die eind augustus de 400.000 passeerde, is als wordt uitgegaan van de nieuwe definitie die de Centrale Commissie voor de Statistiek iCCSi aanbeveelt nog eens circa 111.000 hoger en komt daarmee boven de half miljoen. Dit blijkt uit het donderdag gepubliceerde maandverslag ovei de arbeids markt van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid De CCS adviseerde medio dit jaar de definitie van de beroepsbevolking ie wijzigen zodat daaronder worden gerekend alle personen die betaalde ar beid verrichten of die dat niet doen maar dat wel v, illen en daar toe tevens in staat zijn. De CCS heeft in juni de toenmalige minister van sociale zaken Alberla verzocht de telregels die het ministerie hanteert bij het vaststellen van de zogenoemde geregistreerde werkloosheid conform de CCS aanbevelingen te veranderen Albeda stelde zich daar in principe positief tegenover en zijn opvolger Den Uyl is eenzelfde mening toegedaan zo blijkt uit het verslag. iDoor onze correspondent PARIJS - Het Franse parlement zal vandaag, vrijdag, dankzij een overtui gende socialistische meerderheid een wetsontwerp aannemen ter afschaf fing van de doodstraf. Daarmee komt een eind aan het tijdperk van de guillo tine. Frankrijk was het laatste land in West-Europa dat de doodstraf nog niet had afgeschaft. Het mes van de guillotine viel voor het laatst in 1977. De veroordeelde was een 28-jarige invalide Tunesier die een jon ge vrouw gemarteld en daarna gewurgd had. Voor- en tegenstanders van de doodstraf bevinden zich in het parle ment niet bij uitsluiting in het ene of het andere politieke kamp. Een recent opi nie-onderzoek heeft uitgewezen dat 62 procent van de Fransen tegen afschaf fing van de doodstraf is. President Giscard d'Estaing had al ge ruime tijd voor de presidentsverkiezin gen van dit voorjaar geen doodvonnis sen meer bekrachtigd. Hoewel hijzelf tegenstander van de doodstraf was. hield hij er rekening mee dat grote de len van de bevolking zijn mening niet deelden President Mitterrand trof bij zijn ambtsaanvaarding in mei nog ter dood veroordeelden in de Franse ge vangenissen aan. Het gratieverzoek van een van hen willigde de nieuwe pre sident vier dagen na zijn installatie al in. Haast Met de wet ter afschaffing van de dood straf werd daarop door het socialisti sche bewind grote haast gemaakt. De nieuwe minister van justitie. Badin- ter. was als beroemd strafpleiter teven een van de grootste strijders voor de afschaffing van de guilotine. In zijn praktijk vocht hij met afwisselend succes voor het leven van zijn cliënten President De Gaulle liet elf ter dood veroordeelden onder de guillotine ont hoofden. President Pompidou maakte twaalf maal van zijn gratierecht ge bruik en weigerde het driemaal. Presi dent Giscard weigerde driemaal het recht op gratie Hét linkse dagblad .Li beration" kwam dezer dagen met nieu we cijfers die aantonen dat in de perio de van de Algerijnse bevrijdingsoorlog en met name tussen oktober 1954 en lanuari 1961 nog eens 222 gevangenen door de Franse autoriteiten ter dood met na te melden dat de huidige presi dent Mitterrand ien afschaffer van de doodstraf» van 1954 tot 1957 achtereen volgens minister van binnenlandse za ken en van justitie was. De guillotine was al in de middeleeu wen bekend, maar in 1789 werd de arts Guillotin door de grondwetgevende vergadering aangewezen het moordwa pen te vervolmaken Zoals bekend ver loor Guillotin zelf ook zijn hoofd onder het door hem verbeterde werktuig. De Franse beulen werden sinds eeu wen gerecruteerd uit de familie Sam son. De laatste is slechts aangetrouwd en luistert naar de naam Desfour- neaux. Hij was hulpbeul sinds 1930 en getuige van 286 onthoofdingen. De laatste openbare onthoofding betrof tevens zijn eerste klant: de zesvoudige moordenaar Weidmann. Desfourneaux ontving voor zijn baan omgerekend zo'n 12.000 gulden per jaar en nog eens 3000 gulden per hoofd. ALMELO (ANPI - Twee jongens hebben donderdagavond de reizigers in de trein van Almelo naar Enschede de slui pen op het lijf gejaagd door in het conducteursverblijf bij wijze van 'grap' door de microfoon 'dit is oen kaping' te roepen. De conducteur zelf liep op dat moment door de trein De reizigers vluchtten in Hengelo de trein uit. Het tweetal, uit Almelo en Njjverdal. dat daar het effect van zijn actio vol belangstelling gadesloeg is aangehouden De justitie neemt de grap volgens een woordvoerder van de spoorwegen hoog op De trein is met enige vertraging doorgei eden naar Enschedi maar enkele reizigers waren zo geschrokken dat zii niet voi der mee wilden PARUS Een model van de Frc grafeerd - die waarschijnlijk ir hle mag niet worden gefoto- zal worden gebruikt DEN HAAG - Het CDA heeft met enige opluchting kennis genomen van uitla tingen van een hoge Amerikaanse re geringsfunctionaris. dat de door Duits land. Engeland en Italië genomen be slissing om nieuwe middellange af- standsraketten op hun grondgebied te stationeren ..een geloofwaardig uit gangspunt is" voor onderhandelingen' lussen de VS en de Sow jet-Unie. CDA- dcfensiespecialist Frinking zei gister avond desgevraagd dat Nederland nu ..met minder bezwaard gemoed" uit stel van stationering van 48 C'ruise-ra- ketten op Nederlandse bodem kan voorstaan. Dit uitstel is opgenomen in het regeerakkoord tussen PvdA. CDA en D'66. Premier Van Agt heeft zich in het verle- de.n en ook tijdens de kabinetsformatie zeer sterk gemaakt voor een Neder lands .ja' tegen de nieuwe kernwa pens waarover de NAVO in december In Brussel beslist Een hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris, die ano niem wilde blijven, verklaarde gisteren tijdens een persgesprek in Brussel dat een positief besluit van Nederland «en België i over de plaatsing van Cruise raketten niet meer strikt noodzakelijk is Doordat dne andere bondgenoten wel akkoord zijn gegaan, is onze onder handelingspositie sterk genoeg, ver klaarde hij Het CDA had zich met veel hangen en wurgen achter de eind 79 door het vori ge kabinet genomen beslissing gesteld om wei te moaei niseren. maar een voor behoud te maken voor plaatsing op Nt derlands grondgebied De stationering van de 572 Cruise- en Pershmg 2-rakei ten. het Amerikaanse antwoord op de Russische SS-20-raket en de Backfire bommenwerper, vindt op z'n vroegst in 1983 plaats Volgende week biv inner de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Haig en zijn Russische collega Gromyko aan besprekingen, die uiteindelijk tot wederzijdse wapen vermindering moeten leiden D'66: klein Volgens D'66-fractievoorzitter Brink horst illustreert de Amerikaanse op stelling ten aanzien van Nederland dal „wij slechts een kleine kans hebben op invloed in de ontwapeningsgesprek ken Brinkhorst, wiens partij zich te gen modernisering cn plaatsing onder de huidige omstandigheden had uitge sproken verwfjt dal gebrek aan Neder landse invloed aan het vorige kabinet dal zich wel voor modernisering uit sprak, maar ontk-i druk van een kabi netscrisis ..niet de consequenties van plaatsing trok Volgens Brinkhor-si zouden de Nederlandse argumenten be ter zijn overgekomen w anneer was ge steld eerst wapenonderhandelingen. dan bekijken ol er gemoderniseerd moet worden. VVD: lachen druk van de partijen die nu in de rege ring zitten Frinking en Brinkhorst menen echter dal hel iVVD-istandpunt .uitstel verzwakt de westelijke onder handelingspositie" met de Amerikaan se verklaring voldoende ontkracht is Bolkesteln bestrijdt dat. ..De Amerika nen kunnen moeilijk zeggen onze on derhandelingspositie is verzwakt door de Belgisch-Nederlandse houding. Nee. du standpunt bevestigt alleen wat de VVD altijd heeft aangevoerd Neder land isoleert zich binnen de NAVO Ik vind dan ook dat we ons in december onverkoit achter modernisering en plaatsing van de nieuwe raketten moe ten stellen". Brinkhorst ziet ook zijn gelijk tegen over het argument van de vredesbewe ging '..als Nederland binnen de NAVO nee zegt. zullen meer partners nee zeg gen en gaat de modernisering niet PvdAniet geïsoleerd Voor PvdA-defensiespecialist De Vries komt die conclusie te vroeg. Na eerst afstand te hebben genomen van ..het geschetter dat ons voortdurend uit Brussel ln de oren klinkt", zegt hij: „De Amerikanen hebbA ingezien dat het Nederlandse verzet tegen de moderni sering niet geïsoleerd was. Vooral de Bondsrepubliek en Italië moeten nu over de streep worden getrokken „En het staat nog te bezien of die lan den in '83 nog steeds .ja" tegen plaat sing zeggen Washington ziet de West- duitse oppositie tegen de kernwapens groeien In Italië is de discussie pas op gang gekomen Amerika beseft terdege dat het op de vingers wordt gekeken bij de komende ontwapeningsgesprekken Het onderhandelingsresultaat zal be palend zijn voor de vraag of de nieuwe raketten er in die landen ook zullen ko men" De Vries en Brinkhorst menen dat de uitlatingen van de Amerikaanse ftinc- tionaris nog eens aantonen dat plaat sing op Nederlands grondgebied mili tair gezien geen absolute noodzaak is. Op een punt heerst overeenstemming tussen de politici: het Amerikaanse standpunt ontdoet het kernwapenhan gijzer in de huidige regeringscoalitie van zijn hoge temperatuur. Auto woordvoerder Dodewaard-actie in brand gestoken NIJMEGEN (ANP) - Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag op don derdag aan de Oranjesingel in Nijme gen brand gesticht in de auto van Jac ques Thielen. eën van de woordvoer ders van de Dodcwaard-gaat-dicht-bc- weging. De wagen brandde geheel uit en is voor nader onderzoek door de po litie meegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1