PROVIE 01ALE ZEEUWSE COURANT Nieuw regeringsteam zal de begroting sterk wijzigen Economisch herstel hoofddoel kabinet Aanslag in Heidelberg op bevelhebber troepen VS TROONREDE MEERJARENPLAN WERKGELEGENHEID pta gnes LAAGSTE INKOMENS LEVEREN MINDER IN vandaag BONN VREEST OPLEVEN TERRORISME Vrijwel droog Half lol zwaar bewolkt en vrijwel over al droog Middagtemperatuur onge veer 19 graden, matige. aan de kust nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest 224e jaargang no. 217 Woensdag 16 september 1981 oleafel xyfiife West*Tavenc>.K Via Tel OHOO 20S20 PAGINA 19 geen illusies Coach Johan Braai heeft zich geen a! te grote illusies gemaakt over het de buut van het Graauusc Sint Aloysius in de Europacup tafeltennis. Het Tsje chische Vitcovice Ostrawa is zondag in Hulst veruit favoriet voor de winst Johan Braat. 'Ik denk dal we geen schijn van kans hebben Ik hoop alleen dat wc niet afgaan in Hulst PAGINA 21 chaos Vanaf 1 oktober moeten alle aniesien die niet m een ai beidsverhoudine staan met de opdrachtgever 18 pro cent btw over de bruto-gage afdragen aan de fiscus Deze richtlijn is niet in details uitgewerkt en bij de artiesten onvoldoende bekend, zodat de mu- zlek-en varicte-wereld een chaotische situatie vreest. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. Sport: 19. Radio en televisie: 20. Financiën: 21. Miljoenennota en reacties 13,14. 15. 16 en 17 iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - Mensen mei de laagste inkomens /.uilen volgend jaar minder moeien inleveren dan uit de begroting voor 1982 blijkt. De beide vice-pre miers van liet kabinet-Van Agt II. Den Uyl (PvdA) en Terlouw lD'66l, hebben dat dinsdag voor de NOS-televisie la ten weten, /.ij vinden dat de Miljoe nennota 1982 in de komende weken in grijpend gewijzigd moet worden. Den Uyl en Terlouw weigerden een ooi - deel te geven over andere onderdelen van de Mil joenennota Zo wilden zij niet zeggen of de voorgestelde bezuinigin gen van f4.5 miljard, aangevuld mei f 0.5 miljard „oud zeer'onverkort zui len worden doorgevoerd. Voor de plan nen van het nieuwe kabinet verwezen zij naar de regeringsverklaring, die op maandag 12 oktober door premier Van Agt zal worden afgelegd De beide partijleiders wezen het „inko- mensplaatji.'" voor 1982 voorgesteld door het oude kabinet, echter zonder meer van de hand. Zij willen vasthou den aan de in het regeerakkoord vast gelegde loonmatiging van -1 procent voor de minima lot -4 procent voor in komens van 1 140 000 vier maal mo daalt per jaar. Het kabinet Van Agl- Wiegel stelde daarentegen een verde ling voor van -2.5 procent iminimal ter wijl vier maal modaal gelijk blijft. NotaAlbeda Inmiddels is bekend geworden dat ook oud-minister Allieda (sociale zakenl weinig tevreden is met de plannen van liet oude kabinet. De afgelopen weken heeft hij op liet ministerie een nota la ten opstellen, waarin de mogelijkhe den zijn aangegeven om de verdeling te wijzigen. Naast de al voorgestelde maximering van de vakantietoeslag wordt bijvoorbeeld voorgesteld om opnieuw de prijscompensatie al le top pen. Het. nieuwe kabinet gaal er overigens van uit dat het verschil lussen mini mum en modaal nauwelijks verder ver kleind kan worden. Volgens Terlouw is dit. zelfs geheel uitgesloten. Den Uyl hield echter een slag om de arm. Vast staat echter dat ook het CDA weinig voelt voor verdere nivellering bij deze lagere inkomens. Minister Van der Stee tfinancieni heelt laten weten dat net aangekondigde werkgelegenheidsplan alleen betaald kan worden door een herschikking van de uitgaven in de begroting. Eveneens voor de televisie liet hij weten dat er nauwelijks ruimte is voor nieuwe uitga ven. Maar ook hij is van mening dat een cor rectie dient te worden aangebracht, in de inkomensverdeling, zoals die uit de begroting voortvloeit. Hij benadrukte echter dat ook het oude kabinet een dergelijke maatregel genomen zou heb ben. Gasprijs Daarnaast zal hel kabinet snel een be slui! dienen te nemen over de verho ging van de aardgasprijs. Van D'66 en (Slot zie pagina 17 kolom 2) Zoiets als een begroting roeiden heeft Prinsjesdag Zlizoveel vragen onbeant woord gelaten als dit jaar het geval is Zonder het verfoeilij ke woord 'doemdenken' in de mond te nemen, weet iedere Nederlander, dat de goede tijden van weleer plaats hebben gemaakt voor de magere jaren. Het spookbeeld van om en nabij een half miljoen werklozen vol gendjaar. krijgt met de dag reeier vorm Die uitdaging vraagt om een doeltref fend antwoord In principe had dat. naar mag worden aangenomen, pijnlij ke antwoord gisteren kunnen worden gegeven, maar door de kabinetswisse ling zo kort voor Prinsjesdag, kon daar niets van komen. Een Prinsjesdag zon der betekenis derhalve Aan de ijzeren discipline van de Grondwet is voldaan: er ligt een landsbegroting 1982. maar vraag niet naar de inhoud ervan De Miljoenennota is dit jaar fantasieloos en zonder beleidsvisie. Een vermoeide ploeg ex-ministers van het demissio naire kabinet heeft een vage wilsbe schikking achtergelaten, waarmee de hemelbestormers van het kabinet-Van Agt II - met name t.e vinden in de gele deren van de PvdA en D'66-nauwelijks een goede kant uit kunnen. Vertwijfeld wordt nu al uitgekeken naar de rege ringsverklaring van 12 oktober a s. Die moet goedmaken wat niet in de begro ting 1982 kon worden opgenomen als beleidsvisie voor de komende jaren Een dergelijke opvatting trekt al bij voorbaat een zware wissel op de nieuwe ministersploeg. Als die faalt, zo is zo n beetje de filosofie, zakt Nederland nog dieper in het economische moeras, waarin ons land de laatste jaren is te rechtgekomen. Typerend voor de algemene politieke malaise rond Prinsjesdag is de Troonrede van koningin Beatrix, een sober en somber verhaal, waaraan het voorrijden van de Gouden Koets geen enkele glans vermocht te geven Een Troonrede pleegt de visie van het kabi net uit te dragen in een reeks beleids plannen en -voorstellen, waarmee het kiezersvolk al dan niet gelukkig kan worden gemaakt. Door de wisseling van de wacht in de afgelopen week was van dit alles geen sprake Traditie en deco rum eens per jaar is beslist met overda dig). daar was Prinsjesdag nog net ge noeg voor; voor het overige was deze parlementaire hoogtijdag een toon beeld van middelmatigheid en politiek onvermogen. Een staatshoofd zou moe ten kunnen weigeren om een dergelijke inhoudsloze Troonrede - m grote haast bijeengeschreven door de top-drie van het kabinet - uit te spreken Er viel in feite niets te zeggen in de Ridderzaal; het. had ook niet gezegd moeten wor den. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt niet bij de vorstin. Zij heeft volgens de geldende regels haar staatsrechtelij ke plicht vervuld, zó te zien niet zonder enthousiasme. Maar dat enthousiasme was een betere zaak waardig Er is gisteren ook nog zoiets als een begroting ingediend; een lijvigstuk. samengesteld door een gezelschap cen trum-rechtse ministers, bestemd voor een club van centrum-linkse dames en heren. Tegenstrijdiger kan het haast niet. De spanningsvelden zijn voor ie der duidelijk zichtbaar. Wat is onder de ze omstandigheden de waarde van een dergelijke begroting'' De betrekkelijk heid van het stuk is. dat het kabmet- Van Agt II er zo nodig een prestigezaak van maakt her en der bij te schaven, te veranderen, te wijzigen, om te buigen. Het is zeker geen slechte zaak als het nieuwe kabinet iets van zichzelf, van het beleid dat het voorstaat, wil herken nen in de begroting voor 1982. De ande re kant van de medaille maakt echter pijnlijk duidelijk, dat de marges uiterst smal zijn. Het oude kabinet heeft vier eneenhalf miljard gulden bezuinigd, veelal op plaatsen, die het nieuwe kabi net bij voorkeur zal willen ontzien Maar bezuinigd moet er worden; daar is ook de ploeg-Van Agt II van overtuigd Dat wordt me wat in de komende we ken Het grote touwtrekken rond de ge wenste en noodzakelijke bezuinigings operatie gaat nu pas goed beginnen, te meer omdat het. 'snoeiwerk' van het de missionaire kabinet verre van vlekke loos is gebeurd. Op papier lijkt het alle maal wel te kloppen, maar bij toetsing aan de praktijk nemen de twijfels over de houdbaarheid van de cijfers alleen maar toe. In de Troonrede is aangekon digd. dat er een meerjarenplan voor de werkgelegenheid zal komen, een harde voorwaarde van Den Uyl tijdens de lan ge onderhandelingsronden bij de voor bereiding van het CDA-PvdA-D'66-ka- binet. Plannen, zeker zulke ambitieuze als waaraan Den Uyl denkt om de werk loosheid effectief te lijf te kunnen gaan. vergen grote sommen geld. die ergens vandaan moeten komen. Dat betekent maar een ding: hoe je het ook wendt of keert, het grote inleveren komt er pas goed aan Geen Nederlander zal er aan ontkomen, de een iets meer dan de an der. al naargelang ieders persoonlijke draagkracht Dat wordt een pijnlijke, maar onvermijdelijke operatie. Van Agt. Den Uyl, Terlouw en al die andere ministers, en staatssecretarissen zullen die weinig benijdenswaardige laak moeten uitvoeren. Half oktober zullen de kiezers kunnen beoordelen of zij de juiste mensen op de juiste plaats heb ben gebracht. Dim Vorig jaar brachten 2.227 000 rnensen in ons land een bezoek aan een circus Dit staat in het tijdschrift De Piste', een uitgave van de club van circusvrienden Nederland. Dit blad spreekt over het meest succesvolle circusseizoen sinds jaren. Koningin Beatrix heeft dit gistermid dag bij de opening van het pariemental - re jaar gezegd. In haar Troonrede riep zij „iedere burger" op zich in te zetten voor liet bereiken van deze doeleinden. Als iedereen ..bereid is de daartoe nodi ge offers naar draagkracht te brengen, is er goede reden om de toekomst met. vertrouwen tegemoet te zien." zei zij. De koningi n noemde het verder van we zenlijk belang „dat wij allen de uitda ging onderkennen waarvoor ons land nu staatDe Troonrede bevatte naast deze oproep voor samenwerltingen soli dariteit weinig concrete voorstellen van het nieuwe kabinet. De rede was dit jaar ook aanzienlijk korter en soberder dan in andere jaren. Het kabinet heeft nog nauwelijks tijd gehad zich bezig te houden met het. op stellen van nieuw beleid. Dat is een ge volg van de langdurige kabinetsforma tie. die dit jaar zo n 108 dagen duurde en pas vorige* week vrijdag met de beëdi ging van het kabinet werd afgesloten Hel kabinet ziet voor dc komende ja ren een aantal grote problemen, die op lossing vereisen. Dat zijn: de stijging van de werkloosheid. vooral onder jongeren, t de ernstige problemen in het be- PAGINA 2 status Een eventuele streekradio Zeeland moet worden ondergebracht bij de NOS en niet bij een zelfstandige Zeeuwse stichting De meeste reacties die de initiatiefgroep' ter voorbereiding van een regionale omroep in Zeeland de afgelopen maanden heeft gekregen op de nota over de 'status van een eventuele toekomstige omroep Zee land kiezen voor die mogelijkheid. PAGINA 3 encycliek De nieuwe encycliek 'Laborem Exer- cens van paus Johannes Paulus II heeft de menselijke arbeid tot onder werp De paus legt in dit document grote nadruk op hel privaat van de inensohlke persoon ten opzichte van zijn arbeid, dearbeidsverhoudingen. de sociale en politieke systemen waai - in zjjn arbeid zich afspeelt Een van de sleutelwoorden van do encycliek is ■Het werk is er voor de mens. niet de- mens voor het werk PAGINA 7 kritiek Hot bestuur van de stichting Zeeuws Coordinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming heeft forse kritiek op de manier waar op dc aanleg van hel havencomplex in Colijnspiaai wordt uitgevoerd Vol gens het bestuur wordt bij de werk zaamheden op zeer laakbare wijze de hand gelicht met wettelijke regelingen en procedures Hel bestuur heeft zijn grieven in brieven aan het college van gedeputeerde staten en aan het colle ge van burgemeester en wethouders van Korlgene meegedeeld drijfsleven. waarbij vooral de indus trie er slecht voorstaat: de investeringen zijn te laag: en het financieringstekort is te hoog. R ege rings verklaring Het nieuwe kabinet heeft nog nauwe lijks tijd gehad voor beraad over het te voeren beleid. Koningin Beatrix ver wees dan ook naar de komende rege ringsverklaring voor een duidelijker uiteenzetting van het te voeren beleid. Deze zal waarschijnlijk op 13 oktober door premier Van Agt worden uitge sproken. Toch bleek uit de Troonrede al enigs zins de wijze waarop hel nieuwe kabi net dc huidige economische proble men. en dan vooral de werkloosheid, denkt aan te pakken Zo kondigt het kabinet aan dat zo snel mogelijk een meerjarenplan voor de werkgelegen heid zal worden opgesteld. Verder wordt het financieringstekort van de overheid teruggebracht, zodat het be drijfsleven meer 'lucht' krijgt. De druk van belastingen en sociale premies zal echter niet verzwaard worden. Het is vooral noodzakelijk dat het be drijfsleven weer vitaliteit krijgt. „Een nieuw economisch elan is nodig. Het is gewenst het produktief investeren aan te moedigen." zei koningin Beatrix Voor plannen op dit punt venvees zij naar de „baanbrekende studie" over de herindustrialisatie van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid Verder zal het kabinet in de regerings verklaring plannen ontvouwen voor de bevordering van de woningbouw en de stadsvernieuwing. Ook de bescherming van het milieu eri het bewaren van de rechtsstaat zullen in de regerings verklaring een belangrijke plaats inne men Het kabinet wil ook een „alomvat tend"' beleid ten aanzien van de minder heden ontwikkelen. Het veiligheidsbeleid zal evenwichtig zijn. „Dat betekent: zorgen voor een deugdelijke defensie en tegelijk werken aan beheersing en beperking van.de be wapening. in het bijzonder van de nu cleaire bewapening in Oost en West", aldus koningin Beatrix. Werkloosheid Het optimisme van het nieuwe kabinet staat in schrille tegenstelling; tot liet weinig opwekkende beeld waarmee het oude kabinet zijn taak heeft beëin digd. Volgens minister Van der Stee (fi nanciën) is er geen enkele reden voor optimisme over de ontwikkeling van de economie. In de Miljoenennota, die nog onder ver antwoordelijkheid van het oude kabi net is opgesteld, noemt hij liet perspec tief voor 1982 „nog zeer onbevredi gend". Voor 1982 voorspelt hij 460.000 werklozen (1981. 375.000). ondanks de verbetering van betalingsbalans (een overschot van 10 miljard in '82. tegen 2 miljard in 1981) en nationaal inkomen De nog door het oude kabinet opgestel de rijksbegroting voor 1982. die totaal 129 miljard gulden groot is (vorig jaar bijna 120 miljard), geeft een tekort te zien van 6.50 procent <20 miljard gul den). Dat tekort zou 1,25 procent hoger zijn geweest als het demissionaire kabi net Van Agt niet voor bijna 5 miljard gulden aan bezuinigingen had voorge- Tekort Minister Van der Stee hamert erop dal het nieuwe kabinet - waarin hij dezelf de post bekleedt - het financieringste kort verder terugdringt. In het regeer akkoord is overigens afgesproken dat tekort volgend jaar blijvend met 1 pro cent terug te brengen, op weg naar een aanvaardbaar tekort van,4 procent, De bewindsman noemt voorts stabilisatie belasting- en sociale premiesdruk van essentieel belang voor de positie van het bedrijfsleven De sterk stijgende aardgasinkomsten (volgend jaar 42 miljard, waarvan 23 miljard binnenlands» vertekenen het beeld, vindt de minister Want in 1982 zal alleen aan werkloosheidsuitkerin gen en rente op staatsschulden alweer vier miljard gulden meer moet worden betaald dan dit jaar. De groei van het nationale inkomen gaat nu volledig op aan de stijging van de rente-betalingen, die in 1982 al 11.5 miljard gulden bedragen. Het herstel van de economie gaat daarbij aanzien- Slot zie pag. 17 kol. 5) Begroting zie ook de pagina 's 13. 14. 15 en 16. DEN HAAG - Koningin Beatrix dinsdag tijdens het uitspre ken van de troonrede Indonesisch parlement: minder denken, meer jogging Jakarta upi - Indonesische parle mentsleden hebben besloten min der denkwerk te verrichten en meer aan jogging te doen teneinde fatale hartaanvallen le i ermijden Dit iieefl een volksvertegenwoordi ger. Yusuf Ajuin, dinsdag meege deeld In de 460 leden tellende volksverte genwoordiging zijn er in de afgelo pen twee jaar elf afgevaardigden aan een hartaanval overleden Volgens artsen hebben veel parle mentariërs hartkwalen omdat zij te veel denken, veel zitten en geen li chamelijke oefeningen doei: Amin richtte voor parlementsleden de 'gezond-hartclub' op om de col lega's die een zittend leven lijden, te helpen. En volgens hem bestaat daarvoor veel belangstelling steld. Of die ook worden uitgevoerd is een zaak voor het nieuwe kabinet Van die 5 miljard is 1,9 miljard gevon den op dc sociale voorzieningen. 585 miljoen op de volksgezondheid. 1,3 miljard door te snoeien op de inko mens van ambtenaren en trendvolgers en 971 miljoen via bezuinigingen op de iVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Het nieuwe, centrum-linkse kabinet heeft het streven naar economisch herstel tot hoofddoel gemaakt van zijn beleid. Volgens het kabinet van CDA. PvdA en D'66 kan alleen op deze wijze de werkloosheid serieus bestreden worden. Maar ook voor de bescherming van de collectie ve voorzieningen is het herstel van de economie een voorwaarde. diverse begrotingen, waarbij volks huisvesting en onderwijs hel meeste inleveren HEIDELBERG (AFP/DPA/RTR) - De opperbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in Europa, generaal Frederick Kroesen. is dinsdagochtend vroeg bij een aanslag in Heidelberg ternauwernood aan de dood ontsnapt. Hel was de vierde aanslag op Ameri kaanse doelen in YVest-Duitsiand in twee weken en de tiende dit jaar. In de Bondsrepubliek wordt met vrees ge constateerd dat het terrorisme, waar van men had gehoopt dat het definitief was uitgeroeid, weer de kop opsteekt. De 58-jarige Amerikaanse generaal werd slechts licht gewond toen zijn ge pantserde auto door een granaat werd geraakt en acht schoten op de wagen werden afgevuurd. Hij was op weg van zijn huis naar zijn hoofdkwartier en dankt zijn leven hoogstwaarschijnlijk aan de bepantsering van de dienstauto Na een korte behandeling van smjwon- den in het Amerikaanse militaire hospi taal in Heidelberg hervatte Kroesen zijn werkzaamheden. Ondanks het feit dat de omgeving van de aanslag onmid dellijk werd afgegrendeld zijn de daders ontkomen. Het openbaar ministerie in Karlsruhe maakte dinsdagmiddag bekend dat op een heuvel in dc bossen een granaat werper. van .waarschijnlijk Russische makelij", een radio, een tent en slaap zakken zijn gevonden. Het onderzoek wijst in de richting van ieden van de Rote Armee Fraktion en is gebaseerd HEIDELBERG - De zwaar beschadigde auto van generaal Km,■sen </,- uunslog m Heidelbeig Een granaat trof de gepantserde wagen op het kofferdeksel en vloog zonder in de auto le c rploderen door de zijkant weer naar buiten (Slot zie pagina 17 koloill 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1