PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Thatcher ontslaat critici in kabinet HAIG: ONDERHANDELINGEN MET RUSSEN NOG DIT JAAR VAN HOUWELINGEN KOMT OP DEFENSIE PARTIJVOORZITTER VERVANGEN vandaag Plechtigheden Prinsjesdag Staatssecretariaten bezet Voedselpakket voor Poolse voetballers Bericht uitstel Pershings 'onzin' Enige lijd regen Veel bewolking en enige lijd regen of motregen Mlddagtemperaluur ong> icer 19 graclen Matige wind uit zuid- nest tot zuid later aan de kust toene mend tot vrii krachtig 224e jaargang no. 216 Dinsdag 15 september 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 i Van ome correspondent LONDEN - De Britse premier Margareth Thatcher heeft maandag een kabinetswijziging doorge voerd waarbij zes bewindslieden van hun posten zijn ontheven. Ze zijn vervangen door aanhan gers van Thatchers krap-geldpolitiek. Met het aan de kant zetten van wat zij noemt de ..slappelin gen" wordt duidelijk dat de premier geenszins van plan is het roer om te gooien en een gematigder koers te gaan varen. De meest opvallende wijziging is het ontslag van de minister voor werkgele genheid. Jim Prior Prior, een van de duiven in Thatchers regering, wordt nu minister voor Noord-Ierland In politie ke termen komt dat neer op verbanning naar Siberië Hij had eerder gezegd als minister voor werkgelegenheid te wil len aanblijven en de post in Ulster te weigeren omdat hij daarmee zijn greep op Thatchers economisch beleid zou verliezen De premier heeft hem echter beloofd dat hij lid blijft van de economi sche commissie. Kritiek minder extreme waarden in de Conser vatieve Partij. Op de rotsen Volgens Gilmour stevent Thatcher HERVATTING VAN VREDESGESPREK MIDDEN-OOSTEN CAIRO IDPOAI - De al meer dan een jaar onderbroken onderhandelingen tussen Egypte, Israel en de Verenigde Staten over autonomie voor de Pale- stijnèh zullen op 23 september met een voorbereidend gesprek in Cairo wor den herval. De eigenlijke onderhandelingen begin nen pas in oktober in New York. aldus bet Egyptische persbureau Mena Het zegt dal in New York de ministers van buitenlandse zaken zullen onderhande len. Als werkgelegenheidsmimster voerde Prior de conservatieve verkiezingsbe loften uit door de Britse vakbonden aan steviger banden te leggen Voor de havi - ken. waaronder de premier, reikten zijn maatregelen echter niet ver genoeg Prior weigerde een hardere koers te gaan varen en bleef een confrontatie met de vakbonden uit. de weg gaan Ook zijn kritiek op Thatchers economisch beleid verstomde niet. met name op de gevolgen daarvan op de werkloosheid Hoewel de vakbonden het niet hardop 'zullen zeggen, konden zij het achter ge sloten deuren redelijk goed met Pnor vinden Norman Tebbitl. aie hem als minister voor werkgelegenheid zal vervangen is een voorstander van de harde lijn De staatssecretaris voor buitenlandse za ken. Sir Ian Gilmour. is ontslagen en zal als gewoon kamerlid in het Lagerhuis terugkeren Hoewel hij onder de zachte vleugel van de Conservatieve Partij minder populair is dan Prior, heeft hij al beloofd als kamerlid te zullen vechten voor een terugkeer naar de traditionele. Margret Thatcher hinderwet De Kroon is akkoord gegaan met de hinderwetvergunning die gedeputeer de staten van Zeeland ruim twee jaar terug aan Eurogas Terminals, op- en overslagbedrijf voor LPG. In het Stoe- gebied hebben verleend Opvallend in de Kroonuitspraak Is de mededeling dat het bekrachtigen van de hinder wetvergunning voor Eurogas niet in houdt dat daarmee de grootschalige aanlanding van LPG via de Wester- schelde ook impliciet zou zijn goedge keurd PAGINA 3 ontgroenen Een 18-jarige toekomstige officier van de Koninklijke Militaire Academie in Breda is tijdens een ontgroening on wel geworden en later met een bijna- hartstilstand opgenomen in het Igna- üusziekrnhuis in Breda Nog negen andere aspirant-officieren van de Aca demie zi)n de afgelopen dagen in het ziekenhuis opgenomen nadat ze PAGINA 11 verdeeldheid De opperbevelhebber van de NAVO de Amerikaanse generaal Bernard Ro gers. heeft bu de start van de legeroefe- ningen in het Deense Vaerlose gewe zen op het gevaar van verdeeldheid binnen deze organisatie We moeten het Oostblok er v an overtuigen dal we dar, valt mei alleen onze alliantie uil een. maar is de veiligheid van Europa en van de andere westerse mogendhe- lopen Dat ri bezem Volgens achterstier Bennie Wijnste kers zal op korte termijn de bezem door Feyenoord heen moeten We zijn met zjin allen op de verkeeide wee Dat geld: zowel voor de spelers, het bestuur als de trainers PAGINA 15 musical De Haagse actrice Trudy Labtj geniet rooral bekendheid door haar mede werking aan blijspelen en musicals Momen'.cel vertolkt ze een van de hoofdrollen in de musical Madam Deze week ls dn werk van Annie Schmidt te zien m Middelburg en Ter neuzen. Trudy LabiJ over haar vak ■Wat je ook doel in dit vak ik geloor wl dat toch overkomt hoe je denkt als mens. bezig bent met dingen Al doe je gewoon maar een blijspel, je straalt dat toch uit denk ik Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland. 3 en 11 Opinie: 4 Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 15 Financien: 17. DEN HAAG (ANP)1- Koningin Beatrix en prins Claus zullen vandaag Prinsjesdag om 13 uur in een koninklijke stoet vertrekken van hel paleis Lange Voorhout naar de Ridderzaal op het Binnenhof, waar de koningin met het uitspreken van de troonrede het parlementaire jaar opent. In de stoet, die onder leiding staat van de stalmeester van de koningin, de majooi der koninklijke marechaussee J. van den Hout. rijden ook prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven mee. De route die wordt gevolgd is paleis Lange Voor hout. Lange Voorhout het Schelpenpad. Kneuterdijk. Lange Vijverberg. Korte Vijverberg. Binnenhof iRidderzaali. Langs de route, voor het paleis Lange Voorhout en voor de Ridderzaal staan erewachten van de verschillende krijgsmachtonderdelen De ere-afzetting op het Binnenhof bestaat uit detachementen van de Delftsche studentenweerbaarheid Leidsche studentenvereniging 'Pro Patria' en de Rotterdamse studenten schiet vereniging 'De Schutterij', en het twaalfde bataljon garde jagers en het dert iende bataljon garde fuseliers Prinses Irene Vanf het moment dat de koningin en prins het paleis verlaten tot het moment dat ze daarin terugkeren worden mmuutschoten gelost met haar economische beleid ..met vol le kracht op de rotsen af'. Hij deelt die mening met oud-premier Edward Heath. Volgens hem biedt Thatchers monetarisme geen enkele kans op eco nomisch herstel. Gilmour meent dat de regering het op den duur zal moeten afleggen tegen de kritiek van veront ruste Tories in de kiesdistricten en in het Lagerhuis. Lord Soames de voormalig leider van de conservatieven in het Hogerhuis is eveneens ontslagen De voorzitter van de partij, die vorige maand het econo misch beleid van de IJzeren Lady onge kend scherp afkeurde heelt zelf zijn ontslag aangeboden Gehandhaafd Thatcher handhaafde bij haar jongste ingreep evenwel de voornaamste minis ters op hun post lord Carrington op buitenlandse zaken sir Geoffrey Howe op economie en financiën. John Nott op defensie en William Whitelaw op bin nenlandse zaken Sir Keith Joseph, eerst minister van industrie kreeg maandag onderwijs. Anderajds wist minister van landbouw Peter Walker, toch ook een luide criticus van het. eco nomische beleid zijn post te behouden Tot de verdere mutaties behoort de wis sel van minister van energie David Ho well met het ministerie van vervoer dat tot dusverre werd geleid door Norman Fowler. Fowler neemt het ministerie van sociale zaken van Patrick Jenkin over die naar het ministerie van indus trie gaat. De onderminister van finan cien Nigel Lawson volgt Howell op ener gie op Lawson zelf wo"dt vervangen door Nicholas Ridley Lord Soames wordt opgevolgd door barones Young. De drie ontslagen ministers werden als troost tot ridder geslagen en mogen zich voortaan sir Partijvoorzitter De maandag eveneens vervangen voorzitter van de conservatieve partij, lord Thorneycroft, had enige weken geleden nog kritiek geuit op het beleid van de premier. Reeds drie weken gele den voerde hij als reden voor zijn 'vrij willig' terugtreden zijn leeftijd. 72 jaar, aan. Vast stond evenwel dat hij op het congres van de partij in oktober toch zou zijn vervangen. Lord Thor neycroft is vervangen door Cecil Par kinson. onderminister van handel, voor wie niet direct een opvolger werd benoemd. DEN HAAG - Na het parlementaire jaar tijdens een gezamenlijke zitting ran Eerste en Tweede Kamer voor gesloten te hebben verklaard, vertrekt de kersverse minister van binnenlandse zaken Ed van Thijn r. pvda maandagmiddag van het binnenhof. 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Thijn tbinnenlandsezaken) heeft maandag de zitting van de heide Kamers van de Stalen-Generaal gesloten. De pas beëdigde minister kwam - begeleid door tien motoragenten - met een auto. Dit in tegenstelling tot zijn ambtsvoorganger Wiegel (VVD), die elk jaar deze traditionele tocht per koets maakte met een begeleiding van ongeveer twin tig man politie te paard. Wiegel, die na zijn ministerschap weer oppositieleider is geworden, heeft naar aanleiding van de rede van Van Thijn schriftelijke vragen aan premier Van Agt gesteld. Volgens de liberale voorman heeft Van Thijn tijdens ziin korte redevoering gezegd dat de kabinetsformatie te lang heeft geduurd Hij wil nu van zijn vriend en oud collega Van Agt weten aan wie dit verwijt van de minis ter van binnenlandse zaken is gericht. De VVD'er wil dat de vragen ruim voor de regerings verklaring worden beantwoord. Hij is al begonnen met het verzamelen van vuurwerk voor dat eerste debat met de nieuwe regering. Daarbij komt immers ook de afgelo pen formatie aan de orde. DEN HAAG (ANP) - Het CDA-tweede kamerlid Jan van Houwelingen is maandagmiddag door koningin Bea trix beedigd als staatssecretaris van defensie Hij zal zich vooral bezighou den met personeelszaken. Dit heeft een woordvoerder van het CDA meege deeld. Van Houwelingen was eerder op de dag door het CDA aangewezen alsstaatsse- ROTTERDAM - Hoe de uilslag woensdagavond ook uitvalt, de voetballers van Szombierki Bvtom zullen in elk geval niet met lege han den naar Polen terugkeren. Uit een voor een voetbalclub opmerkelijk sociaal gevoel heeft Feyenoord be sloten alle leden van de groep van de eerste tegenstander in het Europa- Cup-lII-toernooi een pakket levens middelen mee te geven. Naast de ge bruikelijke cadeautjes krijgen de Polen „een pakket gevuld met de eerste levensbehoeften, plus een grote kist mei babyvoeding en voe ding voor zieken" overhandigd. Manager Stephan heeft het initiatief genomen tot de hulpactie, onder de indruk als hij na een bezoek aan Po len was van de daar heersende voed selschaarste „Als je hier uit de over vloed komt. valt de toestand daar heel erg op aldus Stephan ..Er is echt hulp nodig, want er staan ont zettend lange rijen voor de winkels. Huisvrouwen gaan zelfs s nachts hun bed al uit om op tijd m de rij te staan Du is het minste wat we kun nen doen Als we naar Polen gaan willen we zoiets nog eens herhalen Niet als club maar via elke speler die we de tegenstander dan nog eens een pakket zullen laten overhandigen Ook de gemeente Rotterdam heeft een hulpactie op touw gezet voor de Polen Er wordt gedacht aan een col lecte in de stad en m het stadion cretaris. Alle staatssecretariaten zijn nu bezet. Van Houwelingen komt uit de vroegere ARP en stond bekend als 'loyalist'. Hij werd op 8 december 1937 in Leerdam geboren. Na een opleiding aan de middelbare school volgde hij een opleiding chemical engineering' in Londen van 1959 tot 1965 Tot 1973 was hij lid van de directie van Electrofact. Control Data In dat jaar werd hij twee dekamerlid voor de AR P. na maart 1973 voor de CDA. Van Houwelingen publi ceerde een aantal artikelen op het ge bied van automatisering en politiek Minister Van Thijn en zijn staatssecre taris Van Leijenhorst van binnenlandse zaken zim een taakverdeling overeen- Een Spaans vissersschip heefl de plaats ingenomen van het actieschip Sinus' van de milieu-organisatie Greenpeace, dat wilde demonstreren tegen de dumping in de Atlantische Oceaan van vaten radio-actief afval. De Sinus ligt echter sinds zaterdag avond met motorpech voorde kust van de Engelse haven Plymouth Dit heefl een woordvoerder van Greenpeace maandag bekendgemaakt gekomen. Van Leijenhorst zal zich be lasten met de coördinatie van het min derhedenbeleid en van de civiele verde diging. en met de brandweer en de be scherming bevolking Dr G J. Fleers is door het partijbestuur van het CDA aangewezen als nieuwe vice-voorzitter. Hij is de opvolger van P H van Zeil. die als staatssecretaris voor economische zaken is benoemd. Fleers (39l is burgemeester van Oost- marsum. Hij heeft rechten gestudeerd in Groningen waar hij in 1976 promo veerde. Vóór de fusie van de drie christelijke partijen was hij vicc-voor- zitter van de KVP, toen Van Zeil voor zitter was. tVan onze correspondent1 BONN - Afzien door het westen van stationering van nucleaire miriilrll.in- ge-afstandsraketten in Europa is vol gens de Amerikaanse minister van bui tenlandse /aken. Alexander Haig. .il leen mogelijk onder ideale voorwaar den. De Sow jet-l'nic zou dan bereid moeten zijn al geproduceerde SS-20- raketten fte vernietigen. Ilaig is niette min van mening dat deze zogenaamde nul-oplossing zeker ter sprake moet komen bij de voorbereidingen, dit na jaar. voor de komende Amerikaans- Russische ontvv apeningsgesprekkeii. Hij is er van overtuigd dat nog v oor hel einde van het jaar effectiel met die on derhandelingen kan worden begon Haig. Schmidt zowel als Genscher noemden de gevoerde gesprekken bui tengewoon belangrijk" Wij zijn het over alle principiële vraagstukken eens aldus een goed geluimde Alexan der Haig maandagmiddag in Bonn. Dat is des te belangrijker omdat president Ronald Reagan volgens Haig van me ning is dat de verhouding tussen de Bondsrepubliek Duitsland en de Vei- enigde Staten van fundamenteel be lang is voor de verhouding lussen Ame rika en Europa en voor de verhouding binnen het Atlantisch bondgenoot schap. Onzin Mini' r Hm sconfei 1 Bol BONN Tweemaal Haig tijdens zijn persconf cri republiek daags bezoek aan de Bondsrepubliek Duitsland Maandag heel'. Ham m Westduitse hoofdstad met kansehei Schmidt en minister van bultenlandsf zaken Gcnsrhei gespt oken Misolutr onzin", zo noemde Haig noemde een bericht in de Washington Pust dal de Verenigde Staten v an plan zouden zijn de installatie v an Pershing ll-rakeltcn in Wesl-Duitsland min stens vier maanden op te schorten. „l>e produktie van de kruisraketten en Pershings loopt precies volgens sche ma". aldus Haig. Dat betekent dat als inderdaad w ordt besloten totstatione- Over de produktie van het neutronen wapen merkte Haig op dat de Verenig de Staten hier nun of meer toe waren gedwongen, omdat er anders een hoop geld uit het raam zou zijn gegooid'De produktie van de onderdelen voor de neutronenbom was immers gewoon doorgegaan nadat de toenmalige presi dent Carter had besloten dit wapen vooralsnog niet in elkaar te zetten Haig liet doorschemeren dat met dat laatste niet langer meer gewacht kon worden. Hij legde er nog eens de nadruk op dat dit een autonome Amerikaanse beslis sing was geweest, maar dat eventuele plaatsing van het neutronenwapen m Europa natuurlijk pas zal gebeuren na intensief overleg met het land waar die wapens moeten komen en ..natuurlijk speciaal West-Duitsland" De minister w ilde er niet over specule ren onder welke voorwaarden en hoe de neutronenbom in Europa dient te komen. Benzine twee cent goedkoper DEN HAAG - De gedaalde dollar koers in de afgelopen weken heelt ervoor gezorgd dat de benzineprij zen iets omlaag kunnen, inor het eerst sedert zeer lange lijd. Als eer ste „publieke beleidsdaad" be sloot de nieuwe minister van eco nomische zaken. Terlouw. maan dag om de prijs van super, nor maal en iweetakl met twee cent per liter tc verlagen. De nieuwe maximumprijzen gaan woensdag 16 september in en lui den super 184.0 cent normaal 177.4 cent en tweetakt 195.0 cent per liter Ook de pnjzon van diese lolie. petroleum en huisbrandolie gaan omlaag, achtereenvolgens met 0.6.0.8 en 0.5 cent per liter Die selolie kost dan 120.8 cent: petro leum 119.5 cent en huisbrandolie 80.4 cent per liter LPG blijft onge wijzigd op 80.90 cent per liter staa n De stookolie wordt duurder door dat de dalende dollarkoers voor dit produkt meer dan gecompenseerd werd door de stijging van de note ringen op de vrije markt, waai stookolie als een schaars produkt geldt Stookolie met 2 procent zwa vel stijgt met ƒ5.30 per ton tot 533.30 en stookolie met 1 procent zw avel met 12.20 tot 569.50 De prijzen voor dieselolie, petro leum. huisbrandolie en stookolie zijn die voor de Randstad Noord en Zuid-Holland en Utrecht» Voor de rest van het land geldt een ver schil in de maxima die berekend kunnen worden dieselolie en pe troleum doen 0.8 cent per liter meer. huisbrandolie 0.7 cent per li ter meer en stookolie is 2.45 per ton hoger in prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1