PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vanmorgen beëdiging kabinet Van Agt Solidariteit eist vrije verkiezingen Verkeersdoden in mist MOSKOU: ANTISOWJET-ORGIE IN POLEN vandaag Vier doden bij autobotsing Mitterrand op bezoek in Engeland Horecaprijzen mogen vijf procent hoger Minder zon I Perioden met zon. Later meer bewol king en mogelijk een bui. Middag temperatuur ongeveer 22 gra den Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidoostenicind L- 224e jaargang no. 213 Vrijdag 11 september 1981 berco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen Het kabinet Van Agt II iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Koningin Beatrix zal vanochtend om elf uur op Huis ten Bosch in Den Haag de ministers van het nieuwe kabinet beëdigen. Het voorbereidend beraad van de leden van het tweede kabinet-Van Agt is gis teren onverwacht snel afgerond. Daar bij is overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van de beknopte Troon rede die de koningin dinsdag zal uit spreken In die Troonrede zal over het gevoelige punt van de kernwapens vrijwel niets te horen zijn. Een standpunt daarover zal het nieuwe kabinet van CDA. PvdA en D'66 formuleren in de regeringsverkla ring die op 13 oktober wordt, verwacht. Bovendien zal de kersverse minister van defensie Van Mierlo (D'66i op de vergadering van de nucleaire plan- groep van de NAVO. eveneens in okto ber. een Nederlands standpunt over de kernwapens moeten kunnen innemen Tijdens de eerste weken van het nieu we kabinet zal de conflictstof al ruim schoots voor het oprapen liggen. Tegen die achtergrond schertste PvdA-voor- inan Den U.vl gisteren - toen hij gewa pend met koffer en tas zijn fractielei derskamer aan hel Binnenhof ont ruimde om naar het ministerie van so ciale zaken te verhuizen - tegen zijn medewerkers: ..Jullie zijn nog niet van me af. over een maand of drie ben ik weer terug". Het zogenaamde constituerend beraad duurde donderdagochtend verrassend kort (ruim een uur), nadat eerder deze week was gezegd dat er nogal wat ge voelige zaken op tafel lagen Bespre king daarvan moest wachten tot na het PvdA-congres van woensdagavond. Het onomwonden .ja" van de PvdA te gen deelname aan het tweede kabinet- Van Agt heeft de laatste besprekingen vergemakkelijkt Koningin Beatrix ontvangt vanoch tend eerst CDA-leider Van Agt die als formateur eindverslag van zijn werk zaamheden zal uitbrengen Om elf uur komen de vijftien ministers ter beëdi ging. Vervolgens worden ook de zeven tien staatssecretarissen op het paleis verwacht Het CDA had gisteravond nog steeds geen staatssecretaris voor defensie aangewezen de enige post die nog openstaat. Als kandidaten werden ge noemd de kamerleden Van Houwelin- gen Borgman. De Kwaadsteniet allen ex-ARPi en de secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en water slaat, het ..rechtstreekse" CDA-lid ir de Man. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft gisteren met algemene stemmen Wim Meijer aangewezen als nieuwe fractievoorzitter. De ondervoorzitters «orden volgende week gekozen. Meij er kwam in 1971 in de Tweede Kamer In hel kabinet-Den l'yl was hij staats secretaris van CRM. De laatste vier jaar was hij tweede ondervoorzitter van de fractie 'Zie ook pagina 9 kabinet Van Agt II). GDANSK/WARSCHAU/MOSKOU - Het eerste deel van het eerste congres van de vrije Poolse vakbond Solidariteit, dat eind deze maand wordt vervolgd, is donderdagmiddag geëindigd met het stellen van de eis van vrije verkiezingen in het land. De afgevaardigden zongenhet Poolse volkslied en het lied 'God beschermt Polen'. Tezelfdertijd reageerde Moskou voor het eerst, maar wel even fel als Warschau op de oproep van het congres van dinsdag tot andere landen vanhet oostelijk blok ook vrije vakbonden te stichten. De aanvallen van de officiële media in Oost-Europa waren ook gisteren weei ongekend scherp. Het Russische pers bureau Tass dat het congres geworden is tot ..een openlijke strijd tegen de gezondheidszorg De Raad voor de Volksgezondheid Zeeland gaat akkoord met het opzet ten van een onderzoek dat het- hele stelsel van de geestelijke gezondheids zorg m de provincie doorzichtiger moet maken PAGINA 3 bondgenoten Hoewel er nog geen sprake is van een echte toenadering tussen de Israeli sche premier Menachem Begin en de Amerikaanse president Ronald Rea gan. begint zich toch een strategisch bondgenootschap tussen de beide lan den af te tekenen. Reagan wil niet lo mgkomen op de voorgenomen le verantie van radarvliegtulgen aan Sa- oedi-Arabie. maar wil ook een nauwere samenwerking met Israël. PAGINA 7 waterzuivering Het waterschap Het Vrije van Sluis is bezorgd over de gevolgen van hel hoge tempo waarin zuiveringsprojecten moeten worden uitgevoerd. Het water schap vraagt het provinciaal bestuur rekening te houden met de extra kos ten voor gemeente, waterschap en ver vuiler. PAGINA 13 06 waterpolo fl Het Nederlandse waterpoloteam heeft l| met 8-9 van Joegoslavië verloren De {I Nederlandse ploeg kwam na afloop y van de wedstrijd witheet uit het water I boos op de Joegoslaven en op de I scheidsrechter Grove overtredingen van zwaar op de man spelende legon- standers werden niet bestraft Ij PAGINA 17 commercie e van erm geeft de om roep tot 1 oktober uitstel om hun com merciële nevenactiviteiten te beper I ken De meeste omroeporganisaties konnden hun op winst gericht werk niet zo vlug stopzetten als de overheid wenstte en willen eerst nog een ge sprek met de minister van erm Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 1 3, 9 en 13. Opinie' 4 Sport: 15. Radio en televisie: 17 Financiën en economie: I 19. Poolse Verenigde Arbeiderspartij <tde communistische partij) en de regering" En verder Een heel scala van contra revolutionairen van allerlei slag. waar onder agenten van de imperialistische geheime diensten, die allemaal het so cialisme haten, streven naar de onder mijning van de Poolse socialistische staat, naar het verbreken van de mter nationale allianties van de Poolse repu bliek en naar het herstel, op de langere termijn, van het kapitalistische sys teem in Polen". .Volgens waarnemers was de aanval van Tass op Solidariteit de scherpste tot dusver en komen deze neer op een oorlogsverklaring aan de vakbond. Een duidelijk opgeluchte vakbondslei der Lech Walesa verklaarde eerder op een persconferentie daler nu veel moei lijkheden binnen de vakorganisatie uit de weg zijn geruimd en dat op het twee de deel van het congres, dal op 26 sep tember begint, alle aandacht kan wor den geschonken aan de werkelijke pro blemen van de Poolse economie en de hele Poolse gemeenschap. De leidei Marinepersoneel wijst maatregelen Breguet-Atlantic af VALKENBURG (Z.H.l (ANPl-De twee belangenverenigingen van marineper soneel, VMO (officieren) en VBZ (on derofficieren) hebben de vaste tweede kamercommissie voor defensie don derdag op het marinevliegkamp Val kenburg laten weten dat zij de door de marinelciding voorgestelde maatrege len ter verbetering van het Breguet- Atlantic-vliegtuig als onvoldoende af wijzen. ..Indien er niet meer aan de Breguets wordt gedaan dan slechts het verster ken van een paar onderdelen, mag er wat ons betreft niet met dit vliegtuig worden gevlogen aldus VBZ-voorzit- ter Sohier desgevraagd Voorzitter Brand van de vereniging van marine-officieren (VMO) vindt het een pluspunt dat de twee organisaties nu op dezelfde lijn zijn gaan zitten ten aan zien van het Breguet-probleem. ..Ook wij vinden dat de door de marine- leiding aangekondigde maatregelen te vaag zijn en het vertrouwen bij de be manningsleden in het toestel niet heb ben hersteld". De beide belangenverenigingen zijn er niet van overtuigd dat de marineleiding voldoende heeft gedaan om het bestu ringssysteem veiliger te maken. Zij wij zen verder een persoonlpke beslissing tot wel of niet vliegen met dit toestel af zoals de marine per 1 oktober gevraagd heeft Dit leidt volgens de organisaties tot andere motieven dan alleen die van de vliegveiligheid. van Solidariteit deed een dramatische oproep om de rijen te sluiten Walesa was duidelijk verheugd over het feit dat hij steun had gekregen voor een sterke centrale leiding van Solidariteit, Een zekere mate van dictatoriale lei ding is de komende twee jaar noodzake lijk. aldus Walesa, die benadrukte dat de kwestie van arbeiderszelfbestuur nu prioriteit heeft. Het congres besloot gisteren al dat Soli dariteit zelf een referendum over haai voorstelllen voor zelfbestuur in de be drijven (met name het recht om direc teuren te benoemen en ontslaan) zal or ganiseren. als het parlement dat niet wil doen. Een voorproefje hiervan was een stemming op de grootste Poolse staalfabriek in Katowice. Daar stem den 8800 van de 15.776 aanwezige arbei ders voor het ontslag van directeur Bednarczyk. De leider van de bedrijfsafdeling van Solidariteit in Katowice. Jaeek Kiljan. verklaarde bij het bekendmaken van de uitslag dat de bond hier verder geen conclusies uit trekt. ,.Het was al vol doende, onze macht te tonen door hel referendum te organiseren", aldus Kil jan Eerder had de Poolse minister van mijnbouw al verklaard dat hij het resul taat van de stemming naast zich neei zou leggen. In een slotverklaring van zeven punten zette de vrije vakbond nog eens alle ei sen op een rijtje Behalve arbeiderszelf bestuur en vrije verkiezingen voor het parlement, werd daarin onder meer nog als eis geformuleerd publieke controle op de massamedia, het zelf in de hand nemen van voedseldistributie, en vrij heid voor de politieke gevangenen. Over de leidende rol van de communis tische partij stelde de verklaring dat die „scherp moet worden gedefinieerd om te voorkomen dat deze niet leidt lot een nieuwe nationale catastrofe". Lech Walesa BADHOEVEDORP - Op rijksweg A-9 tussen Badhoevedorp en Rottepolder plein zijn donderdagavond bij een au to-ongeluk vier mensen om liet leven gekomen. Dc auto waarin de slachtof fers zaten, brandde uit. Twee auto s die op de rijksweg naast elkaar reden, zijn volgens de gemeente politie van Haarlemmermeer vermoe delijk met de zijkanten legen elkaai ge komen De auto op de rechterbaan kwam daarna in de wegberm terecht en vloog in brand De vier inzittenden van deze Engelse wagen kwamen om De auto is voor onderzoek naar het hoofd bureau van politie in Hoofddorp over gebracht De bestuurder van de andere auto is in een ziekenhuis opgenomen. LONDEN - De Franse president. Frangois Mitterrand, is donderdag in Londen aangekomen voor een bezoek van een dag en is onmiddellijk besprekingen begonnen met de Brit se premier, Margaret Thatcher. President Mitterrand werd op de militaire luchthaven Northolt. bij Londen door premier Thatcher ontvangen. Na het inspecteren van de erewacht vertreokken beide leiders naar Downingslreel 10. de residentie van de Brose premier, voor een eerste gesprek Als socialist die voor liet eerst sinds 1945 communisten in de Franse regering heeft gehaald, staat Mit terrand met zijn politieke ideeen ver van de Britse consen alieve eerste-mmister Maar op het persoonlijke vlak blijkt Thatcher veel beter met Mitterrand te kunnen opschieten dan met zijn voorganger Valery Giscard d'Estaing Uil het feit dat Mitterrand wordt vergezeld door zeven van zijn ministers maken waarnemers op dat de wederzijdse. Europese en wereldproblemen zo uitgebreid mogelijk aan bod zullen komen. De Franse en Britse ministers houden eigen onderlinge besprekingen. Vanmorgen is er afsluitende plenai re vergadering en een werklunch. DEN HAAG (ANP)-Hel ministerie van economische zaken heeft de horccasector toestemming gege ven om met ingang van 13 septem ber de prijzen voor eet- en drin kwaren en voor overnachtingen te verhogen met vijf procent. De prijs van een toenstenmenu mag worden verhoogd van 14,25 tot vijftien gulden. Vü( V pt DRIEBERGEN - Dichte mist heelt donderdagochtend nogal wat overlast bezorgd aan het verkeer. Minstens twee personen kwamen bij ongevallen in de mist om het leven. Rond half tien botste op een overweg bij Wouwse Plantage een vrachtauto op de intereitytrein Amsterdam-Vlissin- gen De chauffeur van de vrachtauto, de 27-jarige J. Strik kwam bij het ongeluk om het leven Twee vrouwen die in de trein zaten raakten gewond. De trem ontspoorde gedeeltelijk Tot vier uur 's middags was geen treinverkeer moge lijk tussen Roosendaal en Bergen op Zoom Passagiers weiden tussen belde stations met bussen vervoerd, wat in de ochtenduren enige vertraging oplever de. De bussen konden door de mist niet met. normale snelheid rijden. Op de snelweg Gorinchem-Breda-Til-, burg hebben zich ter hoogte van de zuidelijke rondweg van Breda vijf onge lukken voorgedaan, waarbij de 47-jari- ge mevrouw R. A. Smit uit Maarssen om het leven is gekomen en negen per sonen gewond raakten Ook op de A-2 vonden botsingen plaats ter hoogte van Vinkeveen. maar deze waren minder ernstig. De veren Krui- ningen-Perkpolder en Anna Jacobapol- der-Zijpe vaarden donderdagmorgen niet vanwege de mist. De mist leidde lol files op diverse snelwegen. Een van de wrakken op de snelweg Go- rinchem-Breda-Tilburg poor Nederlandse begrip pen is de formatie van het kabinet-Van Agt II toch nog reaggi redelijk snel rondgekomen ggga Vier jaar geleden liet de tot- stand koming van de rege ringsploeg bijna een half jaar op zich wachten. Objectief geredeneerd is drieëneenhalve maand natuurlijk erg lang. De ons omringende landen kijken dan ook altijd in opperste verbazing naar Nederland In die landen komen de regeringen bij wijze van spreken in een handomdraai tot stand. Engeland. Frankrijk. West-Duitsland zijn landen, waar nooguit enkele weken over de vor ming van een nieuwe regering heen gaan. Belgie. dat een al bijna even inge wikkeld politiek patroon heeft als Ne derland. weet ook over lange formatie- perioden mee te praten, maar bij het opmaken van een 'algemeen klasse ment' zou Nederland de Belgen toch ruim verslaan op dit punt Overigens zag het er enkele weken geleden naar uit. dat Nederland opmeuw op weg was naar een triest formatie-duur-record. namelijk toen de formatiepoging van het duo Kremers-Van Thijn stuk liep op de weigering van het CDA het voorlopig regeerakkoord te bekrachtigen De kort daarop gevolgde 'tactische terug tocht' van Van Agt als CDA-onderhan- delaar opende de weg om alsnog snel tot zaken doen te komen. Verscheidene kandidaat-ministers lieten de afgelo pen weken herhaaldelijk blijken, dat ze het allemaal pas geloven als ze op het bordes van Huis ten Bosch naast konin gin Beatrix zullen staan. Vandaag is het dan zo ver: vanmorgen worden de mi nisters van de nieuwe regering Van Agt beèdigd. Misgaan kan er nu niets meer Het constituerend beraad van giste ren heeft het ücht op groen gezet voor het CDA-PvdA-D'66-kabinet. Het voortbestaan van deze centrum-linkse regering is al onder druk komen te staan voordat de ploeg officieel is aan getreden. Weliswaar ligt er een om vangrijk regeerakkoord, maar op een aantal belangrijke punten staan de vi sies van de part ijen lijnrecht tegenover elkaar De binnen enkele maanden te nemen beslissing over plaatsing van kruisraketten bijvoorbeeld kan al ge makkelijk tot een breuk leiden. Het bui tengewone partijcongres van de PvdA heeft er deze week geen twijfel over la ten bestaan hoe de socialisten tegen over een positieve beslissing mzake de plaatsing van kruisraketten denken. De socialisten stappen met weinig gre tigheid de regering binnen. Er is zoveel dat zij willen, maar 7,0 weinig dat gege ven de omstandigheden mogelijk is. Regeren met een dergelijke coalitie be tekent nu eenmaal flinke scheuten wa ter in de wijn doen. De kleur wordt wat fletser, de smaak wat minder Toch heeft de PvdA ingestemd met deelne ming aan dit kabinet onder Van Agt Vier jaar oppositie voeren is een harde en wijze les geweest voorde socialisten. In de regering zit je in elk geval in het centrum van de macht: oppositie voe ren kan naar verloop van tijd frustre rend werken. Den Uyl heeft het donder dag heel duidelijk gezegd op het buiten gewone partijcongres: „De Partij van de Arbeid wenst het regeringsspel niet te laten aan CDA en WD". Om mee te (mogen) doen. moetje nu eenmaal be reid zijn te geven en te nemen want anders geeft de andere partij niet thuis Weinig bevredigend voor het nieuwe kabinet - en zeker voor de minis ters van de PvdA en D'66 - moet het zijn. dat zij uitgerekend vierdagen voor Prinsjesdag Ijet roer overnemen. Welis waar ligt er een isoorti begroting 1982 klaar, maar die is samengesteld door het oude kabinet van CDA- en WD- ministers. Van een 'echte' begroting kan nauwelijks worden gesproken De vraag is tevens aan de orde hoe de troonrede moet worden gewogen Het nieuwe kabinet heeft geen tijd gehad een andere koers uit te zetten Daar gaan maanden overheen. Met alle res pect voor de vorstin kan niet worden volgehouden, datde troonrede 1981 een weerspiegeling zal zijn van de wensen verlangens, beleidsvoornemens en be slissingen van het kabinet-Van Agt II. Evenmin mag er de visie van de 'oude' regering in doorklinken. Van een 'echte' troonrede kan derhalve ook al geen sprake zijn. Blijft over het enthousias me van de nieuwe ministersploeg. Dat klinkt goed. maar goede bedoelingen geven geen inhoud aan de derde dins dag. Het zal duidelijk zijn. dat de ko mende jaren heel wat gesleuteld zal worden aan de begroting. Op die ma nier begint het kabinet-Van Agt II al met een achterstand. Twee jaar zaaien en twee jaar oogsten staan voor een ka binet. dat de rit afmaakt De nieuwe centrum-linkse regering, aangevoerd door drie 'kopstukken' van de Neder landse politiek, staat om in termen van de landbouw te spreken, voor de zware taak de woeste gronden te bewerken. Na het ploegen en het eggen komt deze regering pas in tweede instantie aan zaaien toe. Aan oogsten valt de eerste jaren helemaal niet te denken Dim De secretaris generaal van de Ver enigde Naties. Kurt Waldheim. heeft zich donderdag beschikbaar gesteld voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar na hel aflopen van de tweede, eind december Als de Oostenrijkse diplomaat wordt gekozen is hij de eerste secretaris-gene raal die een derde ambtstermijn ver vult.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1