PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B en w Borsele weigeren PZEM vergunning voor opslaggebouw PvdA-congres akkoord met deelname kabinet AANTAL WERKLOZEN PASSEERT 400.000 Gesprek Reagan-Begin in vriendelijke sfeer Constituerend beraad kabinet Ruim 10.000 meer Walvissen aangespoeld ONZEKERHEID OVER HOOG RADIOACTIEF AFVAL Regering Frankrijk naast 36 banken VRIJWEL UNANIEM MAAR IN MINEUR Zonnige perioden Zonnige perioden en bijna overal droog In de eerste ochtenduren plaat selijk mist. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Tot matig toenemende zuidoostelijke wind 224e jaargang no. 212 Donderdag 10 september 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST iVan onze parlementaire redactie UTRECHT - Vrijwel unaniem, tnaar tandenknarsend, heeft het buitengewoon congres van de Partij van de Arbeid woensdagavond in Utrecht ingestemd met deelname aan het kabinet met CDA en D'66. Daarbij stelde het congres nog eens duidelijk vast dat de socialistische ministers zullen opstappen, zodra het nieuwe kabinet zou beslissen in Nederland kruisraketten te plaatsen. De stemming op het congres was nogal m mineur. Vrijwel alle afgevaardigden zeiden dat er van het. verkiezingspro gramma Weerwerk niet bijster veel in Nu het PvdA-congres, zij het schoorvoetend, akkoord is gegaan met de bereikte formatieresultaten, begint vanmorgen vroeg het con stituerend beraad de ojjïciele op richtingsvergadering van het kabi net, die voorafgaat aan de beëdi ging. Tijdens deze vergadering ho pen beoogd premier Van Agt en de veertien overige mmisterskandi- daten het eens te ivorden over de formulering i>an de belangrijkste beleidsvoornemens m de rege ringsverklaring Als de beraadslagingen vandaag veel lijd in beslag nemen. zal. de beëdiging van het. nieuwe kabinet door de koningin niet meer van daag. maar vnjdagochlend plaats vinden landbouw onderwijs veiligheid kansloos Het Nederlands elftal speelde gister avond gelijk tegen Ierland. Oranje had een groot veldoverwicht en kwam tweemaal op voorsprong, maar de Ie ren lieten zich niet afschudden Hel werd 2-2. Nederland is nu vrijwel kans loos voor plaatsing voor de wereld kampioenschappen in Spanje. PAGINA 17 ton sijbrands I De jubilerende damclub Middelburg is i erin geslaagd Ton Sijbrands naai de provincie Zeeland te halen De ver maarde dammer speelt in Middelburg simultaan tegen veertig tegenstan ders A PAGINA 25 ogem R Het verlies van Ogem over het eerste U halfjaar van 1981 ts beduidend lager !dan hel. verlies In dezelfde periode van vorig jaar De raad van bestuur van hel I bedrijf durft nog geen uitspraken over I geheel 1981 te doen De reorganisatie !van de holding kan de resultaten ln sterke mate beïnvloeden (i Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 |j en 9. I Binnen- en buitenland: 1.3 en 13. Sport: 15. 17. 19 en 21. I Radio en televisie: 24. I Financiën en economie: I 25. Varia: 23 Dc landbouwvestigmgswet het ministerie van landbouw en visse rij werkt, wordt door het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouwmaat- schappij met uiterste terughoudend heid bekeken Hel bestuur van de be langenorganisatie verwacht weinig goeds van de wel en wil beslist niet verder gaan dan het stellen van eisen aan opleiding en praktijkervaring van ondernemers in de landbouw PAGINA 9 Drie neutraal-bijzondere en een open- 1 bare school gaan samenwerken bij de vestiging van een openbare scholengc- meenschap voor middelbaar diensten gezondheids-en nijverheidsonderwijs in Vltssingen PAGINA 13 De veiligheid van de bemanningen van de Bréguet Atlantic, een van de op.sponngsvliegtuigen van de Konink lijke Marine, kan alleen worden ge waarborgd als de toestellen aan de grond blijven. Hoewel de vliegtuigen een besturingsmechanisme hebben dat niet geheel betrouwbaar is geble ken. meent de marine dat het onver antwoord is om de toestellen niet in te zetten. PAGINA 15 het regeerakkoord valt terug te vinden Maar bijna voltallig (slechts een hand vol partijleden stemde tegeni koos het congres toch voor de coalitie In nog eens vier jaar oppositie zag de PvdA leurstellende verkiezingsuitslag was uitgesproken Partijvoorzitter Max van den Berg en politiek leider Joop den Uyl namen stelling tegen de overwegend negatïe- nog minder heil. zoals al vlak na de te- ve geluiden. Van den Berg bestreed de Washington De Israëlische premier Menachem Begin <l> samen met de Amen kaanse president Ronald Reagan. WASHINGTON iDPA) - President Ro nald Reagan van de Verenigde Staten en premier Menacliem Begin van Is raël zijn woensdag in Washington be gonnen aan hun tweedaagse overleg over de veiligheid in het Midden-Oos ten. Bij de begroeting van zijn gast voor het Witte Huis zei Reagan dat de veiligheid van Israël behoorde tot de fundamentele doelstellingen van zijn regering. Begin noemde Israël met een toespe ling op de recente binnenlandse ge beurtenissen in Egypte een ..stabiel bondgenoot." van de Verenigde Staten Hij nodigde Reagan uil lol een bezoek aan Israel ..en zijn hoofdstad Jeruza lem" Reagan en Begin hebben in hun eerste onderhoud tegenstrijdige standpunten naar voren gebracht over de voorgeno men leverantie door de Verenigde Sta ten van Amerikaanse radarvliegtuigen aan Saoedi-Arabie. maar volgens een officiële Amerikaanse woordvoerder is er ..niet met stemverheffing gespro ken". De Israëlische delegatie onder leiding van Begin had uiting gegeven, zei hij. aan „ernstig militair voorbehoud" De Amerikaanse president had geant woord dat de Amerikaanse belangen ln hel Midden-Oosten verreikend zijn en het streven naar vrede eist dat men die belangen weerspiegeld vindt in de Amerikaanse politiek vis-a-vis andere landen in het gebied Vroeg in hun eerste onderhoud waren Reagan en Begm het erover eens dat vrienden en bondgenoten verschillen van memng kunnen hebben en dat deze in een „vriendelijke en hartelijke sfeer aan de orde gesteld kunnen worden voorstelling van zaken, dal de PvdA haast alle strijdpunten zou hebben in geleverd. Den Uyl zei dat de PvdA het regeerak koord zonder schaamte voor zijn reke ning kan nemen, omdat er amper een punt in is te vinden dat uitvoering van het verkiezingsprogramma werkelijk belet. „De programuitkomst is redelijk en de samenstelling van het kabinet een goed uitgangspunt voor een nieuw beleid", zei Den Uvl „Het is niet toeval lig dat heel rechts Nederland storm heeft gelopen tegen dit akkoord" Den Uyl hield het congres voor dat het alternatief voor dit kabinet een rechts minderheidskabinet is. en dat dient verworpen te worden. „Wij wensen het regeringsspel niet te laten aan CDA en VVD", zei hij. „De vakbeweging is on der het huidige kabinet in een uiterst moeilijke positie gedrongen. Wij wen sen in een nieuwe regering de vakbew- ging de ruimte te geven die haar toe komt", Den Uyl liet er geen twijfel over be staan dat de rijksbegroting voor 1982 van het demissionaire kabinet dras tisch moet worden gewijzigd. „Dal hoeft geen betoog bij een begroting waaruit voortvloeit dat de laagste in komens fors teruggaan en de hogere nog iets stijgen. Deze begroting kan niet worden tot de begroting van het nieuwe kabinet". Raketten Het PvdA-congres legde in een motie nadrukkelijk vast. dat het nieuwe kabi net niet kan besluiten tot plaatsing van de kruisraketen in Nederland zolang er socialisten deel van uitmaken Indien het tweede kabinet-Van Agt toch tot (Slot zie pagina 6 kolom 4) GEMEENTEN VREZEN TIJDNOOD BETALEN UITKERING MINIMA DEN HAAG (AN'Pl- De vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNGl heeft er woensdag haar vrees over uitge sproken dat de eenmalige uitkering voor gezinnen met ëen minimuminko men misschien net voor het einde van dit jaar kan worden uitbetaald. Minister Albeda van sociale zaken heeft daarover onlangs een wetsontwerp in gediend. Om de koopkrachtdaling voor de gezinnen die van een minimumloon of uitkering moeten rondkomen enigs zins te beperken wil hij hun een eenma lige uitkering geven die afhankelijk van de gezinsgrootte loopt van 250 tot 450 grulden Er is steeds van uitgegaan dat vanaf 15 september de uitkering kan worden aangevraagd, aldus de VNG Nu blijkt dat de tweede kamer het desbetreffen de wetsontwerp onmogelijk voor 15 september kan behandelen Uitstel zal volgens de VNG leiden tot organisatori sche problemen en schadeclaims van gemeenten, zo heeft zij de kamercom missie van sociale zaken per brief laten weten. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van sociale zaken is het de be doeling dat de tweede kamer het wets voorstel behandelt op 16 september en de eeiste kamer op 22 september. „Wij geven toe dat dit een strak schema is maar we hopen dat de kamer dit zal doen. In dat geval houden we het erop dat de uitkeringen toch voor het einde van het jaar kunnen worden uitbe taald" UTRECHT - De nieuwe minister van sociale zaken en vice-premier Joop den Uyl bedankt hel congres uitbundig voor de steun. Naast hem van links naar rechts Hedy d'Ancona. staatssecretaris emancipatiezaken. Max van der Stoel, minister van buitenlandse zakenim Marcel van Dam minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in het te vormen kabinet DEN HAAG - Het aantal werklozen in ons land blijft met sprongen stijgen. Eind augustus waren er weer 10.600 meer dan een maand tevoren. Wel was de sprong in augustus beduidend min der groot dan in juli. toen vooral door het grote aantal schoolverlaters dat niet aan de slag kon komen, er in een maand tijds ruim 36.000 werklozen bij kwamen op de lijsten van de geweste lijke arbeidsbureaus. Uit de eerste voorlopige becijferingen van het ministerie van sociale zaken over de maand augustus blijkt dat het aantal ingeschrevenen bij de arbeids bureaus de vorige maand tot boven de 400 000 is gestegen. 150.000 meer dan een jaar geleden. In totaal stonden eind augustus 407.000 mensen als werkloos geregistreerd. 266,800 mannen (6200 meer dan een maand tevoren) en 140 200 vrouwen (4400 meen. De vorige maand werd al het moment bereikt dat de helft van het aantal werklozen werd gevormd door jongeren i24 jaar of jongen In augustus daalde ook weer het aantal aanvragen om personeel dat bij de ar beidsbureaus openstond Het kwam op De aanwijzing van de Biesbosch tot 'voorlopig) nationaal park is in een gevorderd stadium De voor de aanzet benodigde financiële middelen zullen op de rijksbegroting voor 1982 worden vrijgemaakt. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM woensdag geantwoord op schriftelijke vragen van CD A-tweedekamerlid Eversdjjk. Robyn Pike, echtgenote van een visser in St Helens in het Noord-Oosten van Tasmame bekijkt enkele van de ongeveer 180 walvissen die door sterke wind en ruwe zee op het strand van St.-Helens belandden. De meeste dieren waren dood voordat de reddingsploegen arriveerden De harde wind maak te het onmogelijk de nog levende dieren terug naar zee te slepen HEINKENSZAND - Het college var. (pvdai en L. Jansen ippri. Daarin heeft sele discussieerde over het nemen van met kernenergie. Het college zegt niet bedoelingen waarmee de burgemeester en wethouders van de Van Aardenne gesteld: „Mocht bei in een voorbereidingsbesluit voor het per- te twijfelen aan de bedoeling van de raad in november 1980 he eemeente Borsele heeft eeweieerd de incidenteel geval noodzakelijk binken ceel Van de kernenergiecentrale waar PZEM Om het ODSlaeeehouw nooit tp riino'shp'Utnr hppft opnnm.- HEINKENSZAND - Het college var. burgemeester en wethouders v gemeente Borsele heeft geweigerd de PZEM een bouwvergunning tc verle nen voor een opslaggebouw voor vast radio-actief afval. B. en w. zijn tot die beslissing geko men. omdat volgens hem niet vast staat dat in het te bouwen opslagge- bouw geen hoog radio-actief vast afval (HAVAl wordt opgeslagen. Dat is vol gens de Boi selse burgemeester drs. G. C. G. van den Heuvel duidelijk gewor den uit antwoorden van minister drs. G. N. V. van Aardenne. op vragen van de tweede kamerleden K. Zijlstra (pvda)en L. Jansen (pprl. Daarin heeft Van Aardenne gesteld: „Mocht bet i incidenteel geval noodzakelijk blijken nog niet tot laag radioactief vast af\ al (LAVA) vervallen hoog radioactief vast afval (HAVAl in hel alvalopslag- gebouw op te slaan, dan moet zulks ge beuren met inachtneming van alle be staande wettelijke regels op het gebied van straienbescherming". De mogelijkheid dal in hel gebouw m derdaad hoog radioactief vast afvul wordt opgeslagen is volgens Van den Heuvel iets nieuws Dai was nog mei bekend toen de gemeenteraad van Boi - sele discussieerde over het een voorbereidingsbesluit voor het per ceel van de kernenergiecentrale waar ook het opslaggebouw moet komen te staan. B en w van Borsele vinden de uit spraak van de minister in tegenspraak met de bedoelingen waarmee de ge meenteraad op 4 november 1980 liet. voorberelcÜngsbesluit heeft genomen. Hei college van b en w van Borsele hecht waarde aan de antwoorden van Van Aardenne. omdat de minister van economische zaken grote zeggenschap heeft over 2aken. die te maken hebben met kernenergie. Het college zegt niet te twijfelen aan de bedoeling van de PZEM om het opslaggebouw nooit te gebruiken voor hoog radioactief afval, maar meent dat elk misverstand moet worden voorkomen. Het college is van mening, dat de kernenergie en speciaal de afvalverwerking als één totale pro blematiek moet worden gezien en een zaak van algemeen belang is, waarbij geen verschillen van inzicht tussen de overheden en bedrijven mogen voorko men B. en w van Borsele hebben ge concludeerd dat de uitspraak van de minister in tegenspraak is. althans niet volledig in overeenstemming, met de bedoelingen waarmee de gemeente raad in november 1980 het voorberei- dingsbesluit heeft genomen. Nu zou het college met de nieuwe infor matie wel naar de gemeenteraad kun nen stappen, zo maakte burgemeester Van den Heuvel woensdag tijdens een persconferentie duidelijk, maar dan zou de raad betrokken worden in de be slissing over de bouwaanvraag van de PZEM En dat is volgens de wet niet toegestaan omdat de gemeenteraad moet fungeren als beroepsinstantie bij (Slot zie pagina 2 kolom 5 een nieuw dieptepunt van 18.500 door een daling met 2400 De gecorrigeerde werkloosheidscijfers (die ontstaan door uit de werkelijke ontwikkeling de invloed van het sei zoen weg te rekenen i tonen eveneens de emst van de situatie, zij het dat het aan tal werkloze vrouwen volgens die bere kening zou zijn gedaald met 200 Door een toeneming van het aantal werkloze mannen met 5500 tot 267 500 liep het totale aantal werklozen volgens deze berekening echter op tot 392 700 PARIJS (REUTER) - Het Franse kabi net heeft zijn goedkeuring gehceht aan de plannen voor nationalisatie van 36 banken die samen over 95 procent van alle banktegoeden in Frankrijk be schikken. Pierre Beregovoy. secretaris van het kabinet van de Franse presi dent. heeft dit woensdag meegedeeld na afloop van een ministerraadsverga dering. Buiten de nationalisatieplannen vallen banken die buitenlands eigendom zijn. coöperatieve banken en banken met te goeden van minder dan twee miljoen frank op 2 januari van dit jaar Ook Compagnie Financiere de Suez en Compagnie Financiere de Paris et des Pays-Bas worden genaast maar hun in dustriële bezittingen die geen deel uit maken van een andere groep die gena tionaliseerd wordt, zullen weer worden verkocht. De aandeelhouders van de banken en de industriële ondernemingen die gena tionaliseerd worden krijgen obligaties ais schadevergoeding maar de waarde en de samenstelling van de obligaties moeten nog worden vastgesteld Bere govoy deelde mee dat spoedig onder handelingen zullen Öeginnen die ertoe zullen leiden dat de staat een belang van 51 procent krijgt in de vliegtuig- en wapenfabriek Avions Marcel Dassault- Breguet Aviation. De maatschappij wordt binnen vijfjaar volledig staatsbe zit. Er wordt ook onderhandeld over een staatsdeelneming van 51 procent in het wapen- en elektronicaconcern Matra maar volgens Berégovoy is het met de bedoeling dat die onderneming later volledig wordt overgenomen. De schul den van de staalconcerns Usinor en Sa- cilor zijn al overgenomen door de staat. Ze zullen zonder verdere kosten worden omgezet in deelnemingen die de staat zeggenschap verschaft. Péchiney Verder zullen Compagnie Generale d'Electricite. Compagnie de Saint-Go- bain. Péchiney l'gine Kuhlmann. Rho ne Poulenc en Thomson Brandt wor den genationaliseerd. Met drie concerns die voor het meren deel in buitenlandse handen zijn wordt onderhandeld over een herstructure ring van de vermogensverhoudingen- Dat zijn Roussel-Uclaf. ITT France en CII Honeywell Bull Het is de bedoeling dat het kabinet het volledige wetsontwerp inzake de na tionalisatie voor 23 september goed keurt. Het zal nog die dag of de volgen de dag openbaar worden gemaakt. Voor die tijd moet de Franse Constitu tionele Raad er zijn licht over laten schijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1