PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Solidariteit blijft hervormingen eisen EG-ministers: meer continuïteit beleid Sadat vraagt met referendum steun voor zuiveringsactie Minder gaatjes in Nederlands gebit VICE-PREMIER ROEPT OP TOT SAMENWERKING KERNENERGIEDEMONSTRANTEN TUSSEN VANGRAILS RW 58 COORDINA TIEGROEP DIPLOMA TEN RUIM 1500 TEGENSTANDERS GEARRESTEERD Denemarken: nooit n-bom JACHT ZINKT NA EXPLOSIE Vrij warm Zonnig en vrij warm met middagtempe- raluur omstreeks 24 graden. Eerst zwakke later matige zuidoostelijke wind. Zie ook pagina 3. 224e jaargang no. 209 Maandag 7 september 1981 Een tennituitruating van Zenstrasport, tilt elke tennisser er ver boven uit! Van onze correspondenti WENEN - „De onafhankelijke vakcentrale Solidariteit heeft het politieke en economische gezicht van Polen veranderd". Aldus luidt een van de verklaringen in het omvangrijke rapport over een bewogen en stormachtig jaar van de Poolse vakcentrale, dat zaterdag aan de deelnemers van het eerste congres van Solidariteit werd voorgelegd. Benadrukt werd dat nu de Poolse regering zó zwak is, de vakcentrale de enige garantie is voor het doorvoeren van hervormingen in het land. Het is de taak van het congres, maatregelen uit te werken om die hervormingen te waarborgen. 'Het congres van Solidariteit in Gdansk al verhit waren, laaiden nog hoger op zenden werd toegejuicht, viel toen een gevangene werd neergescho ten en gewond bij zijn poging uit de ge vangenis te ontsnappen. bestaat uit twee delen. Het eerste deel vond dit weekeinde plaats en het twee de deel zal worden gehouden aan het eind van de maand. Tijdens de tweede zitting van het congres zullen uitge werkte voorstellen aan de vergadering worden voorgelegd. Zondag ontsnapten 150 gevangenen uit de gevangenis van Bydgoszcz, een be langrijk industriecentrum in Noord west-Polen In de gevangenis zelf brak oproer uit. Een groep van ongeveer ruim honderd gevangen wierp barrica des op van uit de ramen gegooid meubi lair Op het congres van Solidariteit was eerder woedend geprotesteerd te gen de beslissing van de gerechtelijke autonteiten het onderzoek naar eèn in cident tussen de politie en vakbondsle den in Bydgoszcz, dat in maart plaats vond en waarbij verschillende vak bondsleden werden gewond, op te schorten. Bydgoszcz was het afgelopen weekeinde het toneel van woelige de monstraties. De gemoederen, die toch Hard standpunt „Onze vakcentrale blijft bestaan, of sommige mensen het willen of niet", zei vakbondsleider Lech Walesa zater dag in zijn openingswoord voor het congres, de eerste in zijn soort die in communistisch land wordt gehouden. Walesa, die op zijn weg naar het con gres in Gdansk, de havenstad aan de Baltische kust waar een jaar geleden de vakcentrale het licht zag, door dui- zijn openingsspeech op door een ongewoon hard standpunt in zijn kritiek op de regering, maar hij liet ruimte om te manoeuvreren tussen de militante vleugel binnen Solidariteit en de rege ring. Gematigd van toon was de officiële boodschap aan het congres van de Poolse regering. Daarin werd de vak centrale uitgenodigd te komen tot een ..vruchtbare samenwerking" De vroe gere hoofdredacteur en nu vice-premier Miecyslaw Rakowski. die de meeste on derhandelingen tussen vakcentrale en regering leidt, stelde in de boodschap dat Polen nu geen stakingen nodig heeft maar vrede om te werken. Ra kowski beloofde plechtig dat de rege ring haar beloften zal nakomen. Maar. zei hij. de vakcentrale moet het econo misch beleid van de regering steunen, wat drastische prijsverhogingen in houdt, alsmede stakingen en illegale activiteiten voorkomen. Om hun goede wil te tonen, hebben de drukkers in Rzeszow hun voor zaterdag geplande proteststaking opgeschort. Terwijl vice-premier Rakowski een ge matigde toon aansloeg, deed het Poolse ministerie van buitenlandse zaken een felle aanval op Solidariteit omdat het geen delegaties van vakorganisaties uit de Warschau-pactlanden zou hebben uitgenodigd en wel uit het Westen. De vakcentrale reageerde meteen fel terug met de mededeling: „Wij hebben ze alle maal uitgenodigd Kunnen wij het hel pen als zij het laten afweten". Oproep vertragen De Belgische milieu-organisaties wil len vandaag in alle vroegte proberen het. transport van radioactief afval naai' de haven van Zeebrugge te ver tragen. De trein, die 4450 ton laag- radioactief afval vanuit Mol naar de Belgische kust moest brengen, werd daar in de loop van zondagnacht ver wacht, PAGINA 3 reis Premier Begin is zondag naar Was hington vertrokken voor zijn eerste ontmoeting met president Reagan in wat Israëlische officials als een 'reis naar het onbekende' noemen. Welis waar liggen Reagan en Begin op een golflengte waar het de communisti sche bedreiging voor de wereldvrede betreft, maar tot dusver heeft de rege- nng van president Reagan nog geen Midden-Oosten-politiek geformu leerd PAGINA 7 zonder naam 'Het leven lacht', zegt de tekst en zo is het Want de vertolkster is de Zangeres zonder Naam. Nog altijd zonder Naam. hoewel iedereen weet dat ze Mary Ser- vaes-Bey heet. Ze ziet er prima uit voor haar 62 Jaren Erg goed opgemaakt, draagt een lang purperrood gewaad van zijde, pralend geborduurd met trossen lovers. PAGINA 9 GDANSK. POLEN - De leider van de Poolse vakbond Solidariteit. Lech Walesa, maakt hier met twee handen het W-teken tijdens zijn openingsrede van het eerste nationale congres van de vakorganisatie Rond de 1000 afgevaardigden uit geheel Polen wonen het driedaagse congres bij. Voor het congres zaterdag begon, woonden de 960 afgevaardigden een mis bij die werd gecelebreerd door de nieuwe Poolse aartsbisschop Glemp Hij herhaalde zijn oproep van 26 augus tus voor een 30 dagen durende wapen stilstand tussen de vakcentrale en de regering. Ondanks de weigenng van So lidariteit cameramensen van de Poolse staatstelevisie tot het congres toe te la ten. hebben de Polen toch de mis en de toespraak van Walesa op hun tv- scherm kunnen volgen, dank zij een plaatselijke televisieploeg die wel toe gelaten werd. Intussen duren de vorige week begon nen Russische militaire oefeningen langs de Russisch-Poolse grens, voort. De manoeuvres, waaraan landmacht, luchtmacht en marine deelnemen, zijn de omvangrijkste sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Na geweldi ge druk van de NAVO-partners hebben de Russen meegedeeld dat bij de oefe ningen 100.000 man zijn betrokken, on der wie 25.000 mn reservetroepen. Het oproepen van reservetroepen op dit ogenblik betekent dat een deel van de oogst in gevaar komt Het Kremlin heeft gewaarschuwd dat er dit jaar ex tra hard moet worden gewerkt om de oogst binnen te halen. De gemeentepolitie van Middelburg verbaliseerde demonstranten bij Nieuwland VLISSINGEN - Tussen de vangrails in de middenberm van rijksweg 58 hebben zondag aan het eind van de middag een kleine negentig mensen gedemonstreerd te gen kernenergie en voorde sluiting vande kerncentrale Bor&ele. De demonstranten deden dat met 'sandicich- borden'. die 'op buik en rug gehangen, teksten van deze strekking bevatten. De politie heeft voortijdig een eind. gemaakt aan de actie door de demonstranten te verbali seren en hen in grote getale af te voeren naar polititiebu reaus 'Zie verder pagina 2> LONDEN (RTR'AFP) - Tijdens het in formele beraad van de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG- landen is dit weekend besloten tot een stayers 's Werelds beste stayers wonen in de contreien van Alkmaar. Dat maakte de strijd om de regenboogtrui achter de motoren duidelijk. „Ik woon nog geen vijf kilometer van Matthé Pronk verwijderd", zei René Kos tijdens het vraag- en antwoordspel lussen de in ternationale sportpers en de kersverse wereldkampioen bij de beroeps stayers PAGINA 11 'afmakers' Door gebrek aan 'afmakers' heeft Vlis- singen momenteel nog de grootste moeite om zwakkere tegenstanders op te rollen Dat bleek zaterdagmiddag nog weer eens in de oefenwedstrijd te gen De Meeuwen in Zoutelande. Van de vele kansen werden er maar twee in doelpunten omgezet PAGINA 14 GRONINGEN (ANP) - Nederlandedse tandartsen hoefden de afgelopen vijf jaar minder gaatjes in tanden en kiezen te vullen. In de toekomst zal deze afname van het aantal gaatjes itandcaries) in ons land zich in versterkte mate doorzetten. Dit is het gevolg van verstandige eetgewoonten, het beter poetsen en van de fiuoridering van drinkwater en tandpasta Dit heeft prof dr J Arens, hoogleraar tandheelkunde aan de rijksuniversiteit Groningen zaterdag betoogd, tijdens een internationaal congres gewijd aan tandheelkundig onderzoek Volgens de hoogleraar zal hierdoor het werk van de Nederlandse tandartsen enigs zins veranderen, er zal minder hoeven te worden geboord en gevuld De tandartsen zullen zich meer bezig gaan houden met gebitsverzorging en het bestrijden van tandvleesziekten. Op het congres bleek verder dat het aantal gaatjes in kindergebitten tussen 1969 en 1981 sterk is afgenomen. Dertig procent van kinderen van zeven iaar heeft nu og geen enkel gaatje, terwijl in 1969 bij de zevenjarigen dat percentage op drie lag Het congres, dat werd georganiseerd door de internationale vereniging van tand heelkundig onderzoek, is door ongeveer vierhonderd specialisten uit Scandinavië en Midden-Europa bezocht. 'bescheiden verbetering' in de politie ke samenwerking die de continuïteit van beleid moet bevorderen. Dit heeft woordvoerder Nicholas Fenn van het Britse ministerie van buitenlandse za ken zondag in Londen verklaard. Die continuïteit zal verbeterd worden door de vorming van een groepje diplo maten, dat wordt belast met de coördi natie van de Europese Politieke Sa menwerking. Het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap wisselt elk halfjaar Om nu toch continuïteit van beleid moge lijk te maken zal hel voorzittende land ondersteuning krijgen van twee diplo maten uit de twee landen die voorgin gen als voorzitter, en een diplomaat uit het land dat het volgende halfjaar met het voorzitterschap wordt belast. De ministers hebben in Brocket Hall, bij Londen, onder meer van gedachten gewisseld over de kwestie-Namibië. het Midden-Oosten, Afghanistan, en een nieuw Pools verzoek om voedselhulp Engeland, Frankrijk en West-Duits- land, die met de Verenigde Staten en Canada de Westerse 'contactgroep' voor Namibië vormen, hebben gerap porteerd dat de Verenigde Staten in be sprekingen achter de schermen met Zuid-Afnka 'nuttige vooruitgang' heb ben geboekt- De ministers besloten voorts hun voor stel voor een internationale conferentie over Afghanistan op tafel te houden, ondanks afwijzende racties van de Sow- jet-Unie en Afghanistan De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Chevsson bracht verslag uit van zijn bezoeken aan het Midden- Oosten. waar hij onder meer met PLO- voorzitter Yasser Arafat heeft gespro ken. Arafat zou graag een onderhoud met Carrington hebben, maar de Britse minister maakte duidelijk dat hij daar alleen mee instemt als met zo'n gesprek iets bereikt kan worden. Op het ogen blik ziet Carrington niets in een nieuwe diplomatieke tournee. verwacht Pieter Polderman, Janlne Goethals en Wim den Engelsman deden zondag tij dens de 12e Kanaal-race in Vlissingen wat van hen verwacht werd. Zij kwa men alle drie als eerste Zeeuw binnen en loonden daarmee andermaal aan de beste Zeeuwse te zijn op dit mo ment. De Zeelandbekers gaan dit jaar dan ook naar dit drietal Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9. 10. 11,12,13 en 14 (Van een onzer verslaggevers CAIRO - Donderdag wordt in Egypte een referendum gehouden waarin pre sident Sadat het Egyptische volk vraagt zijn maatregelen goed te keu ren waarbij de religieuze en de linkse oppositie in Egypte het zwijgen wordt opgelegd. Sadat kondigde zaterdag voor het Egyptische parlement een grootscheepse zuiveringscampagne Met het argument dat hij religieus fana tisme voor eens en voor altijd uit de Egyptische samenleving wil bannen, heeft Sadat verregaande maatregelen genomen, zowel tegen de islamitische, christelijke als niet-religieuze politieke oppositie. Een ervan is het afzetten van de koptische patriarch Shnuda III. een zeer vergaande maatregel, die onge twijfeld kwaad bloed zal zetten bij de koptische minderheid van 6 miljoen in Eygpte Daarnaast is een groot aantal islamitische oganisaties. die „de natio nale eenheid in gevaar brachten ver boden. Sadat zei in zijn drie uur durende toe spraak dat patriarch Shnuda de kopti sche gemeenschap grote schade heeft berokkend en dat hij drastische maat regelen tegen zowel islamitische als koptische fanatici had moeten nemen om een „ernstige bedreiging van de na tionale eenheid, sociale vrede en natio nale veiligheid te bieden" Er zijn het laatste jaar ernstige onlusten geweest tussen kopten en moslims, die zeker ze ventig doden hebben geeist Geen genade Het lijdt geen twijfel, dat de islamiti sche oppositie - in het bijzonder de fa natieke Moslimbroeders - het grootste gevaar vormen voor Sadat. Sadat zei dat hij ten aanzien van de Moslimbroe ders een ernstige fout heeft gemaakt. Wijlen president Nasser verbood in 1954 de Moslimbroeders, maar Sadat liet in 1971 een groot aantal van hen vrij, zonder dat de Moslimbroeders overigens officieel werden gerehabili teerd. Toch konden zij tamelijk vrij opereren en zelfs een krant uitgeven, El Dauwa geheten. De president ver klaarde echter voor de Moslimbroe ders nu geen genade te kennen. Hun leider is gearresteerd en de krant is ge sloten. „Halve maatregelen zijn onvoldoende want waar het nu om gaat. is Egypte, zijn veiligheid, imago en eenheid", al dus Sadat Hu heeft het echter niet bij de Moslimbroeders gelaten, maar te vens van de gelegenheid gebruik ge maakt om al zijn tegenstanders uit te schakelen, de grootste zuiveringsactie sinds 1971. toen hij met de nassensten afrekende. Behalve een aantal koptische bisschop pen zijn ook socialisten, communisten en rechts-nationalistische leiders In de gevangenis gestopt, onder wie advoca ten, journalisten en intellectuelen. Het opmerkelijkste is de arrestatie van Ha- sanin Heikal. eens de machtige en in vloedrijke spreekbuis van Nasser Hei- kal - die politiek met actief is en alleen in buitenlandse kranten zijn alkeer uit sprak over Sadats beleid - wordt als hét symbool gezien van de periode-Nasser. precies de reden waarom ook hij tot de ruim 1500 arrestanten behoort Met name in koptische kring wordt Sa dat verweten dat hij de kopten erbij heeft gesleept om een evenwichtige in druk te maken bij zijn zuiveringscam pagne. Het werkelijke gevaar gaat uit van de moslims - niet van de kopten en ook niet van de oppositie, zo wordt ge steld. Hoewel het afzetten van patriarch Shnuda grote consternatie heelt, ge wekt bij de koptische kerk. die zich in De Egyptische president Anwar Sadat tijdens zijn toespraak voor het parle ment toenemende mate bedreigd voelt door het islamitische fanatisme, heeft de kerk niettemin onmiddellijk verklaard de maatregel van de president te aan vaarden. De kerk ziet het afzetten van de patriarch echter slechts als een ad ministratieve maatregel. Sadat heeft een college van vijf bisschoppen be noemd. dat in de plaats van patriarch Shnuda komt. Paus Shnuda blijft ech ter toch de feitelijke geestelijk leidei van de koptische kerk Van islamitische kant zijn de reacties heftiger geweest. Afgelopen vrijdag, na de arrestatie van een aantal islamiti sche leiders, vond er een grote optocht plaats van moslims na het wekelijkse gebed in de moskee. Daar werd gepre dikt legen de „vijanden van de islam". Namen werden niet genoemd, maar de toehoorders begrepen de hint en togen in groten getale naar de koptische ka thedraal. waar zij door de veiligheids politie werden tegengehouden De grote vraag is nu, of Sadat zijn libe- raliseringspoliliek van 1975. die oppo sitie legen het regime binnen zekere grenzen mogelijk maakte, heeft stop gezet, of dal bet om een tijdelijke on derbreking gaat. KOPENHAGEN' (AFP) - Denemarken zal nooit toestaan dat de neutronen bom op zijn grondgebied wordt gesta tioneerd. Dit heeft minister Kjeld Ole- sen van buitenlandse zaken zaterdag verklaard na een bijeenkomst van de leiding van de regerende sociaal-de mocratische partij. Olesen zei. dat Moskou ten onrechte al le kwalen van de wereld toeschrijft aan de Verenigde Staten. Hij wees het stre ven van de Amerikaanse minister van defensie Weinberger, naar een over wicht op de Sowjet-Unie. evenzeer van de hand. Een delegatie van de gezamenlijke ac tiegroepen 'Stop de neutronenbom, stop kernwapenwedloop' is zaterdag voor een vijfdaags bezoek naar Rusland vertrokken. De delegatie, die tijdens het verblijf gast zal zijn van het Sowjet- vredescomité. wil er bij de regering van de Sowjet-Unie op aandringen het be sluit van president Reagan van de Ver enigde Staten tot produktie van de neu tronenbom niet na te volgen, aldus een woordvoerder van 'Stop de neutronen bom' ENKHI IZEN (ANP) - Op het Ussel- meer is zondagavond rond half zes drie kilometer buiten de kust van Enkhui- zen een jacht gezonken na een explosie aan boord, waarvan do oorzapk nog on bekend is. De opvarenden van het jacht stapten even voor de ontploffing over op een ander Jacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1