PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse ambassadeur in Beiroet vermoord tfVIUUf Vegin: stijging gasprijs niet boven 8,25 cent Mogelijk donderdag beëdiging kabinet ONDUIDELIJK WIE DE DADERS ZIJN 4 Kania: desnoods noodtoestand bij media-staking Ruimere verspreiding PZC-kinderkrant Protest stierevechters Prijzen stegen met 0,3 procent PROF SCHELTEMA STAATSSECRETARIS Zonnig en droog Zonnig en droog Middagtemperatuur ongeveer 22 graden ZWakke tot mati ge vrind in hoofdzaak uit richtingen tussen oost en zuid Zie ook pagina 3 224e jaargang no. 208 Zaterdag 5 september 1981 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180) 28000 i Van onze correspondent i BEIROET - De Franse ambassadeur in Libanon, Louis Delamarre (59). is vrijdagmiddag door onbekenden doodgeschoten. Op weg van de Franse ambassade in West-Beiroet naar zijn residen tie Palais des Pins werd Delamarre's auto door vier onbekenden staande gehouden. De ambassa deur werd gesommeerd uit te stappen. Toen hij dat weigerde, openden zij het vuur met automati sche wapens en raakten Delamarre in hoofd, borst en buik. In het nabijgelegen Barbir-ziekenhuis heeft men nog vergeefs getracht Delamarre te opereren. Het woonhuis van de ambassadeur staat vlakbij de demarcatielijn welke moslim West-Beiroet van christen Oost-Beiroet scheidt. De wijk waar de aanslag op Delamarre werd gepleegd, slaat in naam onder controle van de Syrische vredesmacht in Libanon. Het is een drukke volksbuurt, waar talloze moslim-linkse en Palestijnse milities kantoortjes hebben. Dat op zichzelf zegt niets, gezien de abnormale om standigheden in Libanon, waar bijna ie dereen gewapend is, zodat iedereen die dat maar wilde Delamarre heeft kun nen doodschieten. Over de identiteit en politieke kleur van de moordenaars van Delamarre wordtin Beiroetdruk gespe culeerd. De vraag wordt gesteld: wie heeft er belang bij Frankrijk te treffen, of de Frans-Arabische. Frans-Libanese of Frans-Palestijnse relaties te versto ren? K eis Cheysson De relaties tussen Frankrijk en de Ara bische wereld, Libanon en de Palestij- in het bijzonder, waren kortgele den aanmerkelijk verbeterd tengevol ge van de1 succesvolle rondreis die de Franse minister van buitenlandse za- beloning Twee bedrijfsartsen, werkzaam bin nen het concern Riin-Schelde-Verol- nie. hebben de gi ootsl mogelijke moei te met het nieuwe beloningssysteem dat mogelijk in de landelijke metaalin dustrie ingevoerd zal worden. In een rapport hebben de bedrijfsartsen een aantal uiterst kritische kanttekenin gen geplaatst bi) de regeling, zoals die nu op tafel ligt. werkgelegenheid Prins Claus heeft vrijdag ln Nijmegen de Juistheid ter discussie gesteld van een beleid dat grotendeels de werkge legenheid tot doelstelling.heeft De prins constateerde dat als gevolg van zich steed sneller Wijzigende weten schappelijke inzichten en technolo gieën prognoses op de lange termijn steeds moeilijker worden bezuinigen Het college van b en w van Vlissingen is in ernstige moeilijkheden geraakt door de mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken, dat de onder- wijsuitkeringen uit het gemeentefonds I voor 1982 worden verlaagd Dit bete- I kent volgens de Vlissingse wethouder I van financien ing GJAM Adan.dat 1 de gemeente Vlissingen volgend jaar [1 226 000 gulden extra moet inleveren argwaan Doordat zijn slachtoffers argwaan kre- I gen en hem "gijzelden" heeft de ge meentepolitie van Oss donderdag avond de 33jarige leraar C. L. aange houden Hij wordt er van verdacht sinds 1978 een groep te hebben opge licht voor in totaal 6.5 ton Dit heeft de politie vrijdag bekendgemaakt nog 16 Kees Rijvers heeft zijn selectie voor dc wedstrijd tegen Ierland teruggebracht van 22 naar 16 man Doorgestreept zijn de namen van Willy Janssen. Willy van de Kerkhof. Jan Poortvliet. Simon Ta- hamata. Andre van Gerwen en Hugo Hovenkamp Poortvliet daarover Het was of lk een klap in m n smoel kreeg" Nieuws uit Zeeland: 2.4, 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 23. 24 en 25 Varia: 27 Radio en televisie: 29 Financieel: 31 Zaterdagkrant: 17. 18. 19 en 21 ken, Claude Cheysson, nog geen week geleden maakte door Jordanië, Liba non en Syrië. Hier in Beiroet ontmoet te Cheysson toen ook de leider van de PLO. Yasser Arafat. Delamarre, die twee jaar op post was in Beiroet, heeft zich persoonlijk inge spannen om Cheyssons besprekingen met Libanese politici en met Arafat tot een succes te maken. Louis Delamare Een succesvolle reis. want Cheysson is er in geslaagd de indruk bij zijn Jor daanse. Libanese. Syrische en Pale stijnse gesprekspartners weg te nemen als zou de Midden-Oostenpolitiek van de nieuwe „pro-Israèlisch" geachte pre sident Mitterrand, wezenlijk afwijken WARSCHAU (UP1I- De regering zal zo nodig ook dc noodtoestand afkondigen om een staking bij de media te voorko men, zo heeft de Poolse partijleider Ka nia donderdag in zijn slotrede van een tweedaagse bijeenkomst van het cen trale comité der partij verklaard. De tekst van de rede werd pas vrijdagoch tend gepubliceerd. Solidariteit dreigt met zo een actie om toegang tot de media te krijgen en eist thans vooral twee uur eigen zendtijd per dag op de tv om verslag te doen over zijn congres, dat vandaag begint. Wordt dit niet toegestaan dan bestaat de kans dat de verslaggevers van de staat niet zullen worden toegelaten, aldus een woordvoerder van de bond. Kania zei niet te dreigen met (een noodtoestand) en er geen te willen. „(Maar) het verlammen van de media zoals radio en tv waarmee onze tegen standers dreigen mag niet slagen". De Sowjet-Ume is vrijdag begonnen met de volgens westerse defensiedes kundigen grootste militaire oefeningen sinds de tweede wereldoorlog. De ma noeuvres. die negen dagen duren, wor den gehouden aan de grenzen van Po len. Zweden heeft meegedeeld dat on geveer 60 Sowjetschepen voor de Li touwse kust voor anker lagen VLISSINGEN - De PZC-kinderkrant De Krullebak gaat de tweede jaargang in. Na een jaar 'proefdraaien' op Walcheren wordt de verspreiding van de kinder krant uitgebreid tot Noord- en Zuid-Beveland. Schouwen en Duiveland. Sint- Philipsland en Tholen. De PZC-lezers in deze gebieden /uilen met ingang van dinsdag De Krullebak maandelijks in hun krant aantreffen. De Krullebak mikt op een lezerspubliek van tien tot dertien jaar. Doel is de kinderen al vroeg met het verschijnsel 'krant vertrouwd te maken De formule van De Krullebak is geent op die van de PZC. Naast nieuws- en thema-verhalen bevat de kinderkrant informatie over hobby s als lezen muziek, koken en knutselen, en over sport Ook is er een rubriek 'lezers schrijven' waarin reacties van kinderen worden afgedrukt. Tevens kunnen kinderen in De Krullebak adverteren De redactie van De Krullebak bestaat uit mensen uit het onderwijs en PZC- redacteuren. In principe verschijnt de PZC-kinderkrant iedere tweede dinsdag van de maand De krant telt vier pagina's weekendformaat en draait mee in de gewone PZC van die onder oud-president Giscard. die erg populair was m de Arabische wereld In de Frans-Arabische of de Frans-Pa lestijnse relaties kan derhalve niet de aanleiding gevonden worden voor een moordaanslag uit die hoek tegen een Franse ambassadeur De enige Pale stijnse splintergroep die zich fel verzet tegen de toenadering tussen de PLO en Europa, is die van Abu Nidal Deze groep was ook verantwoordelijk, neemt men aan, voor de aanslag vorige week op de synagoge in Wenen, waarbij twee mensen werden gedood. Verzoening Maar politieke waarnemers in Beiroet wijzen vooralsnog Palestijnse betrok kenheid bij de moord op Delamarre als mogelijkheid van de hand. Men ziet eer der een relatie met het algemene kli maat van optimisme dat de laatste da gen in Libanon heerst, nu een nationale verzoening tussen de verschillende par tijen eventueel mogelijk kan worden doordat de christen-rechtse falangisten verklaard hebben alle banden met Is rael te zullen verbreken Het is mogelijk dat diegenen die de Franse ambassa deur in Beiroet doodden, het klimaat van optimisme in Libanon hebben wil len verzieken. De meest voor de hand liggende theo rie is evenwel dat de moordenaars van Delamarre in pro-Iraanse groepen ge zocht moeten worden. Iran heeft er geen geheim van gemaakt Franse be langen in het Midden-Oosten te zullen treffen als vergelding voor het politiek asiel dat Parijs aan oud-president Ba- ni-Sadr verleende. In Libanon zijn vrij veel pro-Iraanse groepen actief, wat onder meer blijkt uit van tijd tot tijd oplaaiende gevechten tussen pro- Iraanse en pro-Iraakse groeperingen in de straten van Beiroet. MEXICO - Vier aspirant stierevechlers houden al 15 dagen, liggend op matrassen, een hongerstaking voor hel legendarische 'Plaza Mexico-sta- dionin Mexicoslad. Zij protesteren tegen het feit dat alleen gerenommeerde stierevechlers in de grootste arena ter wereld mogen vechten Ook de bijbe horende vriendjespolitiek, in hen een doorn in hel oog. De mannen houden zich in leven met een infuus 'VOOR ONS ALLERUITERSTE' APELDOORN (ANP) - De Vereniging van Gasbedrijven (Vegin) wenst na drukkelijk vast te houden aan een ma ximale gasprijsverhoging van 8,25 cent (incl. btwl per kubieke meter. „Dat is voor ons het alleruiterste", al dus vrijdagochtend de Vegin-woord- voerder. Hij reageert hiermee op berichten, dat het nog zittende kabinet van plan is de gasprijs met ingang van volgend jaar met 11.8 cent per kubieke meter te ver hogen. De Vegin is officieel niet van dit plan op de hoogte maar het ven ast de vereniging met helemaal Het ministe rie van economische zaken liet vrijdag weten ..Wat het wordt, horen we op prinsjesdag'De ledenvergadering van de Vegin besloot in juni dat de verho ging met 8.25 cent het maximaal haal bare is. De leverancier van het gas. de Gasunie wilde een ruimere prijsverho ging. ..Wij hebben ons besluit toen 'niet met liefde' genomen, aldus de Vegin- woordvoerder Hij wijst erop dat er bo vendien in juni slechts sprake was van een krappe meerderheid. Een grote Het cultureel centrum De Meervaart in Amsterdam heeft besloten de Zuid- afrikaanse musical ..Ipi Tombt" uit haar programma te schrappen Raar het oordeel van De Meervaart is deze musical ..meer dan commercieel amu sement. namelijk een cultureel produkt van apartheid. Derhalve is deze voor stelling door ons geannuleerd minderheid van de gasbedrijven vond zelfd die 8.25 cent te veel Het onbevestigde voorstel van 11.8 cent (ook incl. btwi betekent een verhoging met 25 procent, ofwel 350 gulden voor een gemiddeld gezin op jaarbasis. Vooral de minder draagkrachtigen worden hierdoor volgens de Amster damse wethouder Wolffensperger. ge troffen. Wolffensperger. en in zijn per soon de gemeente Amsterdam, beho ren tot de felste tegenstanders van de gasprijsverhoging. Ongerijmd De consumentenbond vindt het een on gerijmde maatregel als de regering in derdaad zou besluiten de gasprijs met twaalf cent te verhogen. Deze maatre gel wordt niet ingegeven door een afge wogen energiebeleid, maar is en pa nisch zoeken van de overheid om zijn eigen tekorten te dekken, aldus de bond. Het Konsumenten Kontakt dat on langs nog in een gezamenlijk onderzoek met de Industriebond FNV vaststelde dat de woonlasten vooral de lagere in komensgroepen ernstig duperen, is van mening dat het kabinet-Van AgtWie gel de consument door deze ..volstrekt a-sociale' maatregel naar het bankroet jaagt. heren- en kinderkleding cu u»unes- en kinderschoeisel duurder en stegen de tarieven voor medische verzorging in ziekenhuizen e.d De prijzen van verse groenten, vers fruit en van dameszo- merkleding daalden Het inflatietempo vertoonde de afgelo pen maand een lichte daling, aldus de woordvoerder van economische zaken. De prijsstijging tussen september vorig jaar en augustus dit jaar bedroeg 6.6 procent, terwijl dat tussen augustus vo- ngjaaren juli dit jaar op 6.7 procent lag. DEN HAAG (ANP)-De prijzen zijn tus sen half juli cn half augustus gestegen met 0.3 procent, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor dc Statistiek over het prijsindexcijfer voor de ge zinsconsumptie. Sinds half december vorig jaar is de prijsstijging 4.8 pro cent. Voor dit jaar wordt een stijging van ongeveer zeven procent geraamd. De belangrijkste bijdrage aan de prijs stijging werd geleverd door meubelen en benzine Voorts werden brood, vlees DEN HAAG - Het nieuwe centrum linkse kabinet van CDA. PvdA en D'66 kan mogelijk donderdag al door konin gin Beatrix worden beëdigd. Woens dagavond beslist een speciaal PvdA- congres over de deelname van die par tij aan het kabinet. Maandagmiddag of anders dinsdagochtend beginnen de ministerskandidaten met hun voorbe reidende bespreking. De vorming van het nieuwe kabinet is vrijdag een fors stuk opgeschoten, na dat formateur Van Agt een gezamenlijk gesprek had met PvdA-fractieleider Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers en D'66-leider Terlouw Nog in de loop van de vrijdagmiddag ontving Van Agt op het Catshuis de vijf PvdA-mimsters- kandldaten en de twee D'66'ers Maan dagochtend praat hij met de vijf CDA- kandidaten Daarna volgt een afslvn tend gesprek met de beide beoogde vi ce-premiers, Den Uyl en Terlouw. Van der Louw De kandidaat-ministers hebben tij dens het overleg met Van Agt agenda punten kunnen aandragen voor het ko mende voorbereidende (eonstitueren- del beraad. Tevens vroeg de PvdA-kan- didaal voor CRM. Van der Louw (nu burgemeester van Rotlerdami. aan Van Agt nog enkele dagen uitstel voor zijn definitieve beslissing. Hij wil nog in het weekeinde eer. over zicht krijgen van de financiële positie van het departementen de vooruitzich ten voor dc komende vier jaar Aan de hand daarvan wil Van der Louw zijn be slissing nemen In Den Haag wordt ove ngens verwacht dat hij de benoeming zal aanvaarden Inmiddels heeft D'6C> de Groningse professor mr M Schelte- ma uit Haren voorgedragen als staats secretaris van justitie Het overleg tussen Van Agt en de drie fractieleiders verliep bijzonder snel. De onderhandelaars werden het in korte tijd eens over het in elkaar schuiven van de verschillende formatieteksten Deze teksten zijn in de afgelopen maan den door de achtereenvolgende infor mateurs en formateurs opgesteld Na dat ambtenaren een bepaalde volgorde hadden voorgesteld, konden de onder handelaars hier al snel mee instemmen. Nieuwe elementen zijn aan het akkoord niet toegevoegd, aldus de woordvoer der van-de formateur. Bij het overleg ging het vooral om het tot stand bren gen van een lopend geheel uit de vele. verschillende en op bepaalde punten inmiddels weer gewijzigde stukken Tijdens het constituerend beraad kun nen de ministers praten over onder meer de taakafbakening tussen ver schillende ministeries. Hierbij komen aan de orde de inmiddels opgeloste competentiegeschillen tussen buiten landse zaken (Van der Stoeli en defen sie (Van Mierloi, en tussen economi sche zaken (Terlouwi en sociale zaken (Den Uyll. Ook zullen de hoofdlijnen van de regeringsverklaring worden vastgesteld. De verwachting is dat het nieuwe kabi net nog zelf de i noodgedwongen kortei troonrede zal opstellen Hierin zal wor den meegedeeld dat er nota s van wijzi ging zullen komen op de verschillende begrotingen en de Miljoenennota. De regeringsverklaring zal begin oktober worden uitgesproken. Vice-premier Wiegel, die vrijdag de mi nisterraad voorzat, heeft inmiddels la ten weten dat hei demissionaire kabi net niet van plan is een Miljoenennota in te dienen waarin de lagere inkomens fors inleveren en de hogere erop voor uitgaan. Op zijn persconferentie zei hij dat stappen genomen waren om de ster ke stijging van de hoogste inkomens te voorkomen. Donderdag werd bekend dat - indien dergelijke maatregelen achterwege bleven - de minima zo'n twee procent zouden moeten inleveren als gevolg van de stijging van de premies aow en ww. De inkomens vanaf f60.000 zou den enkele procenten nettostijgen om dat prijscompensatie en vakantiegeld niet meer afgetopt zouden worden. Over dc door het kabinet gekozen maatregelen liet Wiegel zich verder niet uit. De pijn van het aardgas t-pxe derde dinsdag van sep- .L'tember - de dag dat de Miljoenennota, 's lands be groting voor volgend jaar wordt aangeboden - wordt dit jaar meer dan ooit met spanning tegemoet gezien. De econo mische barometer toont, dat ons land er verre van rooskleurig voorstaat. Er moet bezuinigd worden, fors bezuinigd want met ons allen zijn we te veel gaan verteren, met de overheid als grootste 'potverteerder voorop. De tering zal naar de nering moeten worden gezet, zoals vroegere generaties hun manier van bezuinigen - zeg maar: zuinig aan doen. want uitgezonderd een kleine be voorrechte groep was er toch al niet veel te verdelen - noemden Vandaag de dag geldt nog steeds hetzelfde de buikriem moet worden aangetrokken Dat wordt ons al jaren voorgehouden Het thema blijft hetzelfde, alleen de woorden veranderen. Of het nu mati gen' heet. 'inleveren' of bezuinigen' het effect is hetzelfde. Kort en goed bete kent het. dat de consument - wij allen - zich minder kan veroorloven. De bo men groeien niet langer tot in de hemel, wordt ons bijna dagelijks voorgehou den. Ondanks een grote voorraad kost baar aardgas, die ons land belangrijke inkomsten oplevert, is de Nederlandse economie in een moeilijke periode aan gekomen Dat is nu eenmaal de werkelijkheid, waarvoor niemand de ogen kan sluiten De toenemende werk loosheid met al zijn sociaal-maatschap- pelijke gevolgen is daar één aspect van Wat heeft dit alles te maken met Prinsjesdag? Heel veel. want in de begroting 1982 is het beleid voor dat jaar uitgestippeld. In de Miljoenennota worden alle voornemens van de rege ring aangekondigd, zoals bijvoorbeeld, verzwaring van de premie- c.q. belas tingdruk, hogere accijns (denk aan de duurdere rookwaren en alcoholhouden de dranken), enzovoort. Elk jaar wordt in de weken vóór Prinsjesdag druk ge speculeerd over.de vraag met welke ver hogingen de consument deze keer weer zal worden geconfronteerd Voor vol gend jaar kennen we er sinds twee da gen één: het gas. Het demissionaire ka binet. dat het nog slechts enkele dagen voor het zeggen heeft, wil een verhoging van de gasprijs per 1 januari 1981 van maar liefst 12 cent per kubieke meter. Als die plannen doorgaan zal ieder Ne derlands gezin volgend jaar gemiddeld een bijna vierhonderd gulden hogere gasrekemng gepresenteerd krijgen In percentages uitgedrukt gaat het om een verhoging van niet minder dan 25 procent. Dat hakt fors in het gezinsbud get. dat de afgelopen anderhalf tot twee jaar toch al onder druk is komen te staan. Op de valreep stelt het 'oude ka binet' verder een zodanig beleid in de inkomenssfeer voor, waarvan het resul taat zal zijn dat de maxima er iets op vooruit zullen gaan en de minima aan koopkracht zullen moeten inleveren Dat is niet alleen precies het omgekeer de van wat het nieuwe kabinet zich voorstelt, maar in relatie tot de drasti sche verhoging van de gasprijs kan ge sproken worden van een onaanvaard bare situatie, de consument begrijpt het met Een dergelijke maatregel staat wel heel erg ver weg van het door vrijwel alle grote politieke partijen beleden principe 'de sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen Nu mag het natuurlijk ook nooit de bedoeling zijn. dat de lasten uitsluitend en alleen wor den afgewenteld op degenen die een iwat) hoger salaris hebben. Daaruit zou een stuk onrechtvaardigheid kunnen voortvloeien, dat al even ongewenst is als het voorstel om de minima meer te laten inleveren dan de maxima. Het heeft er veel van weg. dat de demissio naire ministers er kost wat kost wilden uitkomen en om die reden én door de tijd opgezweept voor de voor de hand liggende oplossing hebben gekozen: drastische verhoging van de gasprijs Het vervelende met de gasprijs is. dat deze is gekoppeld aan de olieprijs, die de afgelopen maanden alsmaar is gestegen. Er is een tijd geweest - en dat is nog maar zeven jaar geleden - dat een kubieke meter gas 11 cent kostte. In die tijd en daarvóór werd de consument aangespoord snel van kolen over te stappen op het goedkope, milieu-vrien delijke aardgas. Nederland heeft daar massaal gevolg aan gegeven. Kijk maar eens goed in het rond en u zult zien. dat vele huizen al geen schoorsteen meer hebben' Tal van mensen hebben dan ook geen alternatief: zij moeten gas blij ven stoken. De overheid, die in de jaren vóór 1973 - het jaar van de eerste oliecri sis - de consument zo driftig aanspoor de van de gasbel te profiteren, geeft nu met thuis. Een nieuw kabinet zou. als het eerder tot stand zou zijn gekomen, ongetwijfeld heel wat zorgvuldiger te werk zijn gegaan. Misschien kan dat straks alsnog als het kabinet-Van Agt II zich over de begroting 1982 zal buigen, maar veel ruimte voor manoeuvreren, voor het verplaatsen van de lastendruk, is er niet. Aan bezuinigen valt nu een maal niet te ontkomen. Dat is en blijft altijd een pijnlijke operatie Maar het gas geeft toch wel erg veel pijn. Dim Bij een explosie m een kolenmijn Pluto' tn Zaluzi. 70 kilometer ten noordoosten van Praag, zijn donder dag 65 doden gevallen, zo heeft hel Tsje chische persbureau CTK vrijdag be kendgemaakt. Veertig mijnwerkers konden icorden gered

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1