PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet wil gasprijs met 12 cent verhogen Angola: nieuwe Zuidafrikaanse inval van troepen Regeringsverklaring kan nog problemen opleveren Kabinetscrisis Antillen opgelost keukens) keukens IQsi vandaag VAN A GT PRAA T MET FRA CTIELEIDERS Bommen onder auto's Russen in New York Dolman mag blijven Bonn bezuinigt 15 miljard GEEN LOONMA TIGING IN 1982 Nazomerweer In de vroege ochtend mistbanken, ove rigens zonnig. Middagtemperatuur on geveer 21 graden Tot zwak afnemende wind uil uiteenlopende richtingen Zie ook pagina 3 224e jaargang no. 207 Vrijdag 4 september 1981 DE JAGER-TOLHOEK moriKe GOES Houtkade 7. tel 01100-21260- E» Geopend ma.-vr van 8 00-17 OOuur I |i «terdagvan 1000-12.00uur. EJ 1001 bouwmaterialen onder één dak! MIDDELBURG Korte Noordstraat V ZAIRE Malaiye ANGOLA LÖhitw Benguela-^Hluambo $S2A=-»«"="9«= ^TLubango) Tahama* .Wangongo .gt «Ngiva CiluiQurdi', •Tsumeb NAMIBIË BOTSWANA ZUID AFRIKA 'Van onze redactie economie i DEN HAAG - Het demissionaire kabinet houdt in haar Miljoenennota vast aan een verhoging van de gasprijs per 1 januari volgend jaar met 12 cent per kubieke meter. In juli al hebben de gasdistributiebedrijven deze verhoging afgewezen. Zij kwamen met een compromisvoorstel dat neerkomt op een stijging van 8,25 cent per kubieke meter. Daarover moesten toen nieuwe onder handelingen worden gevoerd met de Gasunie. De partijen zijn inmiddels nog niet verder gekomen dan een toelichting van hun standpunten. Deze maand hoopt men deze zaak af te ronden. Mocht geen overeenstemming wonden bereikt dan moet het kabinet de knoop doorhakken De uiteindelijke beslis sing ligt bij de minister van economi sche zaken De gasbedrijven vinden de verhoging van 12 cent te fors omdat met Enschede ziet af van gedwongen ontslagen voor ambtenaren ENSCHEDE (ANP) - B. en w. van En schede zijn teruggekomen op hun plan volgend jaar ambtenaren te ontslaan. Aanvankelijk wilde het college - als onderdeel van de omvangrijke bezui nigingsoperatie - vijftien leerkrach ten lichamelijke opvoeding ontslaan. Zoals het er nu uitziet kunnen de twaalf onderwijzers (als gevolg van een nieuwe nieuwe norm drie minder) die te veel zullen zijn, via natuurlijk verloop af vloeien. Lukt dat, niet in alle gevallen, dan kunnen de leerkrachten elders in de gemeente Enschede of buurgemeen- tan het werk. sluis Als het aan minister Tuünman ligt. komt er geen sluis met een scheidings systeem voor zout en zoet water ln de Oesterdam, tussen Tholen en Zuid-Be veland. De minister heeft besloten het plan voor deze zogenaamde 'Bergse- dlepsluis' in heroverweging te nemen PAGINA 3 zuiveringsactie In Egypte Is een grootscheepse zuive ringsactie begonnen onder tegenstan ders van het regime van president Sa- dal De minister van staat voor presi dentiele zaken Mansoer Hassan beves tigde donderdagavond dat enige hon derden arrestaties zijn verricht onder geestelijk leiders, journalisten, advo caten en politici uitstellen De uitvoering van nieuwe zuiverings- technische werken ln Zeeland moet worden uitgesteld Alleen dan kan er een wezenlijke beperking van de kos ten van hel waterkwaliteitsbeheer worden verkregen Zo n beperking van de zuiveringsheffing is noodzakelijk, omdat enerzijds de kosten de pan uit- swingen en anderzijds er sprake is van gewijzigde economische omstandighe den en een toenemende weerstand te gen de almaar stijgende zuivenngslas- ten weg is weg Het is dat er een vereniging bestaat die zich bekommert over Nederlanders die in het buitenland werken, anders kreeg men helemaal het gevoel van 'weg Is weg' Voorzitter mr J Heus- dens van die vereniging 'Nederland in den vreemde' vindt, het maar vreemd, dat de Nederlandse overheid zo weinig doet aan al die landgenoten die over de grens vertoeven hoge kosten Het weren van illegale zenders op ka belsystemen brengt hoge kosten met zich mee. Bovendien zijn de techni sche mogelijkheden om radio- en tele- Vsiepiraten toegang tot de kabel te verhinderen voorlopig niet toereikend Daarom is het aan te bevelen eerst met een proefneming te beginnen om de ef fectiviteit en de betrouwbaarheid van de toegepaste methodemi vast te stel len Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7. 8 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 15 Radio en televisie: 17 Financieel: 19 name de lage inkomens hierdoor wor den getroffen Feit is dat zowel het kabinet als de Gas unie op het standpunt staan dat de klemverbruikerspnjs van het aardgas te laag is in verhouding tot die van de huisbrandolie, waaraan de gasprijs is gekoppeld. Het Konsumenten Kontact heeft woe dend gereageerd op de bekendmaking dat in de Miljoenennota van 1982 is voorzien in een gasprijsstijging van 12 cent per kubieke meter. Een dergelijke exorbitante gasprijsstijging betekent volgens KK voor een gemiddeld gezin een extra last van bijna 400 gulden per jaar. Konsumenten Kontact vindt het kabi net Van AgtrWiegel de consument door deze.volstrekt asociale maatregel naar het bankroet jaagt' Omdat deze maat regel in volstrekte tegenspraak is met het concept regeerakkoord eist KK van de komende regering dat „deze bespot telijke prijsverhoging" ongedaan wordt gemaakt Geen matiging Het demissionaire kabinet-Van Agt zal in de begroting voor 1982 geen loonma tiging voorstellen. Het kabinet, dat donderdag de beraadslagingen over de Miljoenennota afrondde, heeft er te vens van afgezien om nu al rekening te houden met de gevolgen van eventuele matiging. Hierdoor dreigen de inko mens het komende jaar sterk uiteen te gaan lopen. Het besluit van het kabinet ls ingege ven door de wens niet al op voorhand op de stoel van werkgevers en werknemers te gaan zitten. Pas indien die met lot voldoende loonmatiging besluiten, zou den maatregelen overwogen moeten worden Daarnaast vindt het demissio naire kabinet het minder fraai tegen over de nieuwe ministersploeg om nu al precies vast te leggen hoe de loonmati ging op een aanvaardbare wijze ver deeld moet worden. De voorstellen van het kabinet leiden tot een daling van de koopkracht van de minima met enkele procenten. De inkomens vanaf f 60.000 tot f 70 000 gul den gaan er daarentegen met enkele procenten op vooruit. Het nieuwe kabi net wil daarentegen komen tot een loonmatiging in 1982 van - 1 procent voor de minima tot ruim - 4 procent voor de hoogste groepen Premies 'Van onze correspondent! WILLEMSTAD-De Democratische Partij van de bovenwindse eilanden is toege treden tot de parlementaire meerderheid die nodig is voor een voortbestaan van het kabinet van Don Martina op de Nederlandse Antillen. De CuraGaose partijen MAN en DP. de Bonairiaansc partij UPB en de Democratische Partij hebben hier donderdag een akkoord over gesloten. De nieuwe regering zal onder andere een oplossing moeten zoeken voor wat zij noemen „de Arubaanse problematiek in het Antilliaanse samenwerkingsverband". De partijen hebben de mogelijkheid opengehouden voor welke Arubaanse partij dan ook om deel te nemen aan het nieuwe kabinet.. De Arubaanse partij Movia- mento Electoral del Pueblo van Betico Croes had woensdag zijn steun aan het kabinet Martina opgezegd. Hierdoor ontstond een kabinetscrisis omdat de rege ring niet meer kon steunen op de meerderheid in het parlement. Met de komst van de Democratische Partij van de bovenwinden wordt het kabinet Martina gesteund door 12 van de 22 Antilliaanse statenleden De Democratisch» Partjj van de bovenwinden zal geen minister krijgen in hel nieuwe kabinet Het dreigend uiteenlopen van de inko mens is een gevolg van twee afzonderlij ke ontwikkelingen Aan de ene kant drukken op de laagste inkomens de al in juli doorgevoerde verhogingen van de premies voor aow en ww relatief het zwaarst. Dat komt omdat deze vanaf ongeveer f50.000 met verder stijgen Nieuwe verhogingen worden voorspeld voor januari. De styging van de hogere inkomens is een gevolg van het kabinetsbesluit af te zien van loonmatiging. De hogere inko mens zyn dit jaar verlaagd doordat de prijscompensatie afgetopt werd. Ook de vakantieuitkering werd aan een ma ximum gebonden Deze beide maatre gelen zal het kabinet op Prinsjesdag met voorstellen Demissionair en beoogd minister van financiën Van der Stee, die donderdag avond nog een gesprek met formateur Van Agt heeft gehad, liet woensdag al weten dal volgens hem de koopkracht daling voor de minima niet tot - 1 pro cent beperkt zou kunnen blijven. Hij legde er bij die gelegenheid overigens wel de nadruk op dat verschuivingen binnen de begroting mogelijk blijven. Alleen aan het totaal van de bezuini gingen van circa f 4.5 miljard kon vol gens hem niet meer getornd worden. DEN HAAG - Donderdag sprak Jonnateur van Agt op het Catshius met oa de fractieleiders van PvdA. Den Uyl en die van D'66. Terlouw. Foto: zittend in de zon op het bordes van het Calshuis formateur Van Agt en Den Uyl Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De vraag of de nieuwe ministersploeg nog voor zijn beëdiging de hoofdlijnen vooreen regeringsverklaring moei vaststellen, kan de formatie nog problemen brengen. Vanochtend i D'66 en de formateur hierover praten. Formateur Van Agt wil. overeenkom stig het advies van informateur De Gaay Fortman, dat de nieuwe minis ters al tijdens het zogenaamde consti tuerend beraad (de vergadering die aan beëdiging vooraf gaati de hoofdlijnen voor een regeringsverklaring bepalen. Gisteravond was nog onduidelijk of hij N'EW YORK (AFPl - Donderdagoch tend zijn in New York twee brandbom men ontdekt onder de auto's van Rus sische diplomaten die geaccrediteerd zijn bij de Verenigde Naties, zo heeft de politie meegedeeld. De bommen waren niet geëxplodeerd. De politie vond de bommen na een tele foontje aan verscheidene kranten van een onbekende die zei dat hij lid was van de 'militante afdeling van de joodse verdedigingsliga'. Hij vertelde dat hij de twee wagens in de lucht had laten vliegen die bij de Russische vertegen woordiging stonden geparkeerd. n de fractieleiders van CDA, PvdA e aan die wens vasthoudt, tegen de zin van PvdA en D'66 in. PvdA en D'66 vrezen dat met een dis cussie over de regeringsverklaring een nieuwe onderhandelingsronde over het moeizaam bereikte formatieakkoord wordt ingeluid. De meningsverschillen tussen de kandidaat-ministers over ge voelige punten (met name over het so ciaal-economische beleid i zouden hoog op kunnen laaien De beide huidige op positiepartijen willen eerst het kabinet beedigd zien. verwacht. Zij zou het nieuwe kabinet dan op Prinsjesdag aan haar zijde heb ben. PvdA-congres Nog vóór de beëdiging zal er een spe ciaal congres van de PvdA bijeen moe ten komen om „ja" of „neen" te zeggen tegen de formatieakkoorden. Dat con gres zal woensdag of zaterdag plaats hebben. Ordening Tijdens overleg met de drie fractielei ders praat formateur Van Agt vanoch tend voorts over een ordening van alle stukken die totnogtoe tijdens informa ties en formatie tot stand zijn geko men. Er moet een samenhangend re geerakkoord uit worden gedistilleerd. Van Agt heeft vandaag gesprekken met* kandidaat-ministers voor het tweede kabinet dat zijn naam zal dragen Gis teravond ontving hy de zowel demissio naire ais beoogde minister van finan cien. zijn partijgenoot Van der Stee Wanneer er rond het constituerend be raad niet al te grote problemen rijzen, kan de beëdiging van de nieuwe minis tersploeg door koningin Beatrix ver moedelijk eind volgende week worden LUBANGO - De Zuidafrikaanse inval ii Lubango. Angola heeft grote schade aangericht, zoals hier bij Cahama in het gebied v iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De huidige voorzitter van de Tweede Kamer. dr. Dick Dol man (PvdA), blijft na Prinsjesdag in functie. Nu ook de CDA-fractie zich achter de kandidatuur van Dolman heeft gesteld, staat niets een herkie zing meer in de weg. De VVD heeft al in mei van dit jaar gezegd voorstander te zijn van het aanblijven van Dolman. Aanvankelijk bestonden er bij een aantal CDA-Tweede-Kamerleden aarze lingen of zij de voorgezette kandidatuur van Dolman wel wilden steunen. Nu de CDA-fractie de grootste in de Tweede Kamer is geworden, meende zij dat de voorzitter uit het CDA moest komen Tol nu toe is het een ongeschreven regel dat de voorzitter uit de grootste fractie komt, maar in de geschiedenis is hiervan meermaals afgeweken De CDA-fractie is nu van dit gewoonte recht afgeweken, omdat zij eigenlijk wel tevreden is over het functioneren van Dolman Daarnaast speelt dat de voorzitter van de Eerste Kamer Thurlings. al uit het CDA afkomstig is LISSABON (RTR/UPIi- Zuidafrikaan se troepen zijn bezig met een nieuwe opmars in de dunbevolkte Angolese provincie Kuando Kubango. die grenst aan Namibië, zo hebben officiële Ango lese bronnen donderdag gemeld. Zuid afrikaanse grondtroepen trekken op in de richting van Mavinga. de hoofdstad van deze provincie in hel zuidoosten van Angola. In Kuando Kubango zijn Angolezen m gevecht met de Zuidafrikanen aldus dezelfde bronnen Nadere details gaven zij niet. Ze konden ook niet zeggen wan neer de Zuidafrikanen deze provincie zün binnengetrokken en hoe groot de troepenmacht is. Een woordvoerder van defensie in Zuid- Afrika noemde het Angolese bericht 'belachelijke propagandaHet is dui delijk bedoeld voor de speciale zitting van de Verenigde Naties die later don derdag begon, zo meende hy. De algemene vergadering van de Ver emgde Naties kwam gisteren in een spe ciale zitting bijeen op verzoek van Afri kaanse staten om te praten over Nami bië Twee van de vier Russische militairen die door Zuidafrikaanse soldaten in An gola werden gedood waren vrouwen Dat is donderdag in Westerse diploma tieke kring meegedeeld Het zou gaan om de echtgenotes van in Angola gesta tioneerde Sowjetmilitairen Een van dezen werd ook gedood, terwijl de an der. Nikolaj Psertrosov. gevangen werd genomen De twee vrouwen hadden de rang van officier Zuid-Afnka maakte eerder de ze week bekend dat vier Russische offi cieren in Angola waren gedood, maar had niet gezegd dat er twee vrouwen bn waren Volgens Westerse bron in Johannes burg zyn alle Angolese radar- en raket- installaties in een strook van 150 kilo meter ten noorden van Namibië ver woest door Zuidafrikaanse luchtaan vallen Het voornaamste doel van de Zuidafrikaanse operatie die elf dagen geleden begonnen is. was het uitscha kelen van het Angolese luchtafweersys- teem, omdat hierdoor verrassingsaan vallen op Swapo-bases in Angola moei lijk werden, zo werd gezegd Volgens Angolese bronnen werd er.don- derdag voor de vijfde achtereenvolgen de dag gevochten rond de Angolese si ad Cahama. aan de hoofdweg tussen Namibië en Lubango in hel zuiden van Angola aldus de Angolese bronnen Zuid-Afrika zegt dat het bezig is zijn troepen terug te trekken, na een succes volle actie tegen de Swapo. de bevrij dingsbeweging van Narrubie. Volgens een militair woordvoerder in Windhoek, de hoofdstad van Namibië, is de terugtrekking van do Zuidafri kaanse troepen bijna voltooid. Van onze correspondent i BONN - Na lang heen cn weer gepraat tussen de beide regeringspartijen SPD en FDP en een twee dagen durend over leg in het kabinet staat dc Westduitse begroting voor 1982, evenals de finan ciële middellange-termijnplanning tot 1985, nu vast. Een kennelijk opgeluch te en tevreden minister van financiën. Matthofer, heeft dit donderdag op een persconferentie in Bonn bekendge maakt. De begroting stijgt als ver wacht met 4.2 procent tot een totaal vo lume van 240.8 miljard mark. De staatsschuld wordt beperkt tot 26,5 miljard. Hiervoor was een bezuini gingsoperatie ter grootte van bijna 15 miljard noodzakelijk. Minister Matthofer verkondigde trots dat er door wat in Bonn wordt genoemd „Operatie '82" niet is gezaagd aan de sociale peilers van de Bondsrepubliek Duitsland. De werkloosheidsuitkerin gen. de oude-dagsvoorzieningen. de doorbetaling bij ziekte en de verzorging van de oorlogsslachtoffers worden niet aangetast Misbruik van sociale voor zieningen zal echter krachtig worden aangepakt omdat het. aldus Matthofer. in moeilijke tyden niet aangaat op kos ten van de gemeenschap uit te rusten. De kinderbijslag voor het tweede en derde kind wordt met 20 mark vermin derd, wat een bezuiniging van 1.5 mil jard oplevert In de nabye toekomst zullen verder on der andere medicynen voor niet zware ziekten door de patiënten zelf moeten worden betaald en het ziekenfonds zal nog maar 60 inplaats van 80 procent van de tandartskosten vergoeden Ook de subsidies voor zogenaamde Kur-ver- biyven worden verminderd De accijnzen op tabak en alcohol gaan omhoog, wat er op neer komt dat een pakje sigaretten byna eenderde duur der wordt, een fles wyn circa 75 pfennig en een fles jenever ongeveer 1.50 mark Matthofer noemde dit echter sociaal aanvaardbaar omdat iedereen zyn drank- en rookgewoonten kan verande ren. SOCIALISTEN SPANJE: NIET IN NAVO MADRID (RTR'UPLDPAi We zijn niet tegen de NAVO op zich, maar gelo ven dal Spanje niet gehaat is bij toetre ding lol hel bondgenootschap. Dat heeft de grootste oppositiepartij, de so cialistische PSOE. bij monde van haar leider Felipe Gonzalez donderdag la ten weten. De PSOE voert, net ais andere linkse partijen in Spanje, een actie tegpn de door de regering gewenste toetreding tot de NAVO De socialisten willen een volksreferendum over de zaak. terwijl de regering het voorstel het parlement wil laten passeren Als tot toetreding wordt besloten, moet Spanje volgens Gonzalez van de NAVO-partners in elk geval eisen dat ze de soevereiniteit van het land over Gibraltar erkennen. Gi braltar is een kolonie van Groot-Brit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1