A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Binnenschippers bedrijven met boycot dreigen ONTWERP RESOLUTIE EIST SANCTIES TEGEN PRETORIA Hoofdboekhouder bezorgt Pechiney miljoenenstrop Bomaanslag Amerikaanse basis in West-Duitsland N-BOM-BEELD DERDE WEEK SEPTEMBER WEER ACTIES Tegenstrijdig nieuws uit Angola Prinses Juliana voor onderzoek ultimatum in ziekenhuis Oostduitse atleten in Nederland achtergebleven Weinig verandering Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog Middagtempera- turen ongeveer 19 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Zie ook pagina 3. 224e jaargang no. 204 Dinsdag 1 september 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 Het N-bom-beeld. als stil protest neergezet op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal ui Amsterdam is nu gereed. Op de uit het trottoir oprijzende raket zit nu VS-president Ronald Reagan in Cowboy-uitrusting FRANKFORT (DPAl - Bi.i oen aanslag met explosieven op het SAVO-vIiegveld Ramstein, bij Kaiserslautern, zijn achttien Amerikanen en twee Westduitsers gewond geraakt, van wie enkelen ernstig. De aanslag, naar wordt aangenomen het werk van een terroristische organi satie. is dit jaar al de derde op Ameri kaanse militaire instellingen in de Bondsrepubliek. De explosieven. die in een auto verbor gen waren, ontploften maandagoch tend omstreeks half acht op een par keerplaats bij het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa en het hoofdkwartier van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Mid den-Europa- Twee leden van de Amerikaanse lucht macht liepen bij de explosie zware ver wondingen op. Zij werden met helikop ters naar het militair hospitaal in Land- stuhl. Beieren, overgebracht. Militaire autoriteiten deelden later op de dag mee dat zij nog steeds in levensgevaar zyn. Ook zeven minder zwaar gewonde Amerikanen en de twee Duitsers zijn in het Amerikaanse hospitaal opgeno men. De overige konden na medische behandeling op de luchtmachtbasis naar huis. De explosie was bijzonder zwaait In een omgéving van honderd meter werden mensen gewond en auto's zwaar be- El Salvador boos na Mexicaans- Franse verklaring NEW YROK AFPl - De Middenameri- kaanse staat El Salvador heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen een Frans-Mexicaanse verklaring, die hel verzet in dat land als een 'represen tatieve politieke macht' erkent. Volgens de maandag aan de voorzitter van de Veiligheidsraad overhandigde protestnota is deze Frans-Mexicaanse uiting een ..ernstige schending van het beginsel van met-inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een ander land" aan onze eisen tegemoet komt gaat pot dicht". aldus Jan de Vries. De demissionarie staatssecretaris van verkeer en waterstaat mevrouw Smit- Kroes heeft nog niet op de eisen van de organisaties gereageerd Bij de blokka des begin vorige maand liet zij weten niet onder druk van acties te willen on derhandelen Wel wilde ze na beëindi ging van de blokkades met de organisa ties aan tafel gaan zitten Dit gesprek heeft inmiddels ook plaatsgevonden, maar volgens woordvoerder De Vries heeft dat niets opgeleverd 82Rectificatie Hel schippersweekblad 'Schuttevaer' zal vrijdag in een rectificatie een aan tal forse aantijgingen aan het adres van de zand- en grindhandel terugne men. Een aantal uitlatingen in het be wuste artikel is 'onnodig grievend en kwaadaardig'. De juistheid van deze uitlatingen is volstrekt niet aange toond. Hierover althans werden beide partijen het maandag voor de president van de Assense rechtbank, mr E J Anne- veldt. het eens alvorens het daadwerke lijk tot behandeling van de eisen van de handelaren in kort geding kwam Uitge verij Born (Kluwen, hoofdredacteur Sweerstra en de schrijver van het arti kel. Dick Hartog. verontschuldigden zich tegenover de vereniging van zand en gi indhandelaren. Schuttevaer en de beide redacteuren moeten zich op straf fe van een dwangsom van vijf miljoen gulden in het vervolg van dit soort me dedelingen onthouden. Het gewraakte artikel is volgens Schuttevaer gebaseerd op uitlatingen van het feitenmateriaal, aangedragen door particuliere schippers. Nergens worden de uitlatingen echter gestaafd. Wel stelt het artikel in een van de te rectificeren uitlatingen dat 'de OG'ZV- regeling erop toeziet, dat de handel en wandel kan worden besloten en be klonken achter gesloten deuren, ver borgen voor menige blik en menig lou che handeltje wordt daar bekok stoofd'. Studenten van de Karthuizer Socia le Academic in Amsterdam hebben maandagochtend hun gebouw aan het Karthuizersplantsoen bezet De actie, waaraan ongeveer 300 studenten deel nemen. wordt gehouden uit protest te gen de invoering van de wet op de colle gegelden NEW YORK IDPA.UPI. AFP, RTR)- De zes niet-gebonden lidstaten van de Vei ligheidsraad hebben maandag een ont- werp-resolutie ingediend waarin om 'volledige en verplichte sancties' tegen Zuid-Afrika en schadeloosstelling wordt gevraagd wegens de 'daden van agressie' van dat land tegen Angola. Het is vrijwel zeker dat legen dit voor stel waarin het 'racistische regime van Zuid-Afrika met kracht wordt veroor deeld voor de welbewuste, met-utlge- lokte daden van agressie tegen de repu bliek Angola en de onmiddellijke en onvoorwaardelijke terugtrekking van alle Zuidafrikaanse troepen uit het ge bied van de republiek Angola wordt geeist. zal stuiten op een veto van de westelijke permanente leden van de Veiligheidsraad, de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk. De tekst is. naar in kringen van de Vei ligheidsraad verluidt, hoofdzakelijk op gesteld door Oeganda. Angola en Alge rije. Deze laatste twee landen zijn geen lid van de 15 leden tellende raad Volgens de ontwerp-resolutie van de niet-gebonden landen moet Zuid-Afn- ka 'een volledige en passende schade loosstelling' aan Angola betalen. On verwijld zou er een onderzoekscommis sie van vijf leden van de Veiligheids raad ter plaatse de situatie moeten gaan bekijken De volledige en verplichte sancties waarover in het voorstel wordt gespro ken. komen neer op volledige economi sche en diplomatieke sancties Op het ogenblik geldt tegen Zuid-Afrika alleen een embargo op de levering van wa pens Situatie Zuid-Afrika en Angola hebben maan dag weer zeer tegenstrijdige berichten verspreid over de situatie in Zuid- \n- gola. Terw ijl van Zuidafrikaanse zijde werd meegedeeld dat do terugtocht van de bmnengev allen Zuidafrikaanse troepen is begonnen, berichtte het An golese persbureau ANGOPdat de inv a- sietroepen hun acties in de provincies Cuneneen Huiuucuik» ungeureid tut de provincie Cuando-Cubango. In Windhoek, de hoofdplaats van Nami bië. verklaarde een Zuidafrikaanse mi litaire woordvoerder dal de terugtrek king van de rest van de ongeveer 4 000 man omvattende Zuidafrikaanse strijd macht tegen het eind van deze week moet zijn voltooid Volgens hem ver loopt de terugtocht niet zo snel omdat men uit vrees voor landmijnen de we gen mijdt en met het oog op eventuele tegenaanvallen ook verder behoed zaam te werk gaat Een andere vertra gende factor was dat de Zuidafrikanen een grote hoeveelheid buitgemaakte wapens van Russische makelij meevoe ren. zoals verscheidene tanks van het type T-34. pantservoertuigen, enige honderden zware vrachtwagens en vele stukken luchtdoelgeschut 'Leugens' Het Angolese persbureau ANGOP noemde de berichten over een Zuid afrikaanse terugtocht 'leugens'. Vol gens dit bureau had de Zuidafrikaanse luchtmacht in het weekeinde plaatsen in Cuando-C'uhango aangevallen. t?r- u i jl zondag een Angolese militaire co lonne die van Bango op weg was naar Cunene. met splinterbommen was be stookt. Tussen Cunene en Huila zou den alle bruggen zijn vernield, terwijl de plaatsen ahama en Xangongo 'vrijwel geheel' waren verwoest. Een 30-jarige Oostduitse ingenieu t s zijn land zwemmend ontvlucht. Een Westduits zeiljacht pikte hem in dc bocht van Luebeck op. nadat hij 12 uur tevoren in surf pak en met zwemvliezen zee gekozen had Als reden voor zijn vucht noemde hn ontevredenheid over de politieke ver houdingen in de DDR Pretenties en werkelijkheid komen steeds minde' met elkaar overeen" aldus de vlucht lino ROTTERDAM - De binnenschippers verenigd in de ONS en ASV en ook de Federatie van Binnen schippers dreigen in de derde week van september boycotacties tegen bedrijven te beginnen als voor die tijd niet aan hun eisen wordt voldaan. De belangrijkste eis van de drie organisaties komt er op neer dat er spoedig een einde dient te komen aan het eigen vervoer met „huurschepen", en de daarmee gepaard gaande lage vrachtprij zen. Ook willen de organisaties dat dit vervoer dat nu niet via de schippersbeurzen loopt daar in het vervolg wel wordt ingebracht. Nieuw bij de aangekondigde acties is dat nu ook de Federatie van Binnenschippers zich achter de eisen heeft opgesteld. Bij de blokkades begin augustus was dat niet het geval. een beroep doet op particuliere binnen- Het eigen vervoer met huurschepen komt er in de praktijk op neer dat een bedrijf dat bijvoorbeeld denkt in een jaar 100.000 ton veevoeder te zullen ver schepen „voor het zekere deel" ten dat is altijd meer dan de helft) rechtstreeks schippers. Met deze schippers wordt rechtstreeks onderhandeld. Het ..onzekere deel" van de 100 000 ton wordt weer wel via de beurs verscheept. Het verschepende bedrijf weet zo aan de ene kant een lage vrachtprijs te bedingen, en het risico dragende deel van de lading via de beurs te laten lopen DEN HAAG (ANP) - Prinses Juliana moet in de loop van de maand septem ber een aantal dagen voor onderzoek worden opgenomen in het academisch ziekenhuis in Utrecht. De rijksvoorlichtingsdienst heeft dit maandag meegedeeld Volgens de dienst is opneming in een ziekenhuis wenselijk in verband met 'op zichzelf niet verontrustende klachten'. De prinses zal in het ziekenhuis worden behandeld door prof. dr. A. A. Haspels. Zij heeft haar verplichtingen voor het tweede deel van september afgezegd. De eis van de schippersorganisaties is niet nieuw. Die zat ook al in het eisen pakket bij de blokkades van vorige maand en in 1975. Een eerdere boy cotactie voor deze eisen van de organi saties bij Hoogovens leverde geen re sultaat op. Afgelopen zaterdag heeft het actiecomité van de binnenschip pers tijdens een vergadering in Am sterdam besloten een aantal bedrijven een brief met een ultimatief karakter te schrijven. In deze brieven wordt aan de bedrijven verzocht dat ze voor 12 september vrij willig moeten besluiten met de huur schepen te stoppen. Doen ze dit niet dan volgt een boycot De organisaties willen op deze manier bereiken dat de 2 miljoen ton veevoeder die nu jaarlijks met huurschepen worden vervoerd via de beurs gaan lopen. Er zijn aanwijzingen dat de boycotac ties zich eerst zullen richten tegen be drijven in Groningen en Wageningen Volgens ONS-ASV-woordvoerder Jan de Vries is ook aan de Franse en Belgi sche schlppersbonden gevraagd de ac ties te steunen. „Een bedrijf dat nu niet PAGINA 2 aankoop De gemeenteraad van Middelburg is maandagmiddag na uitvoerige discus sie akkoord gegaan met de aankoop van twee stukken grond ten behoeve van de aanleg van het stuk rondweg lussen de wijken Griffioen en KJaren- beek PAGINA 3 uitkering Dc rond 300 000 gezinnen die uitslui tend van een minimuminkomen of -uitkering moeten leven krilgen m de cember een eenmalige uitkering van tussen de 250 en 450 gulden netto. De uitkering is bedoeld om het koop kracht-verlies voor deze zogenaamde 'echte minima' dit jaar beperkt te hou den PAGINA 7 revalidatie Na een lange voorbereidingstijd ziet hel er naar uit dat nog voor het eind van 1981 een Zeeuwse voorziening voor hart- en dagrevalidaue in gebruik kan worden genomen Enige tijd gele den is de bouwvergunning verleend en inmiddels zfin de inrichtingswei k- zaamheden volop aan de gang. De hart- en dagrevalidaue voorziening wordt voorshands gevestigd in het ge bouw Stnt.-Joanna van het streekzie kenhuis 'De Bevelanden' in Goes PAGINA 13 grap De grap van de week voor de afgelopen zeven dagen Is bedacht door technisch leider van de voetbalbond Kees Ru- vers. Hij koos PSV'er Willy Janssen in het Nederlands voetbalelftal dat van avond In Zurich tegen Zwitserland speelt en kreeg met die keuze de voet balsupporters smakelijk aan het la chert PAGINA 15 super-firato Nil dc Berltjnse Fnnkausstellung. een soort super-Firato. weer gehouden wordt, is het goed eens na te gaan wat er nu werkelijk aan nieuws op het ge bied van geluidsweergave aangeboden wordt Zeker is dat er uit de videohoek voorlopig nieuws zal blijven komen, maar de laatste Jaren is het opmerke lijk stil rond versterkers, luidsprekers, pickups en tape- en cassetterecorders Nieuws uit Zeeland: 2.4. 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport 13 Varia: 15 Radio en televisie: 16 Financieel: 17 JUSTITIE NOG NIET INGESCHAKELD RAMSTEIN - Gewapende militairen zetten de plaats van de explosie af na de aanslag op de Amerikaanse basis Ramstein in West-Duitsland TWINTIG MILITAIREN GEWOND schadigd. Gebouwen ln de omtrek he pen schade op. Diject na de aanslag werd op het terrein van de basis naar eventuele andere bommen gezocht, maar er werd niets gevonden. De militaire autoriteiten lieten onmid dellijk de bewaking van de basis ver sterken. Dat gebeurde ook met het mili taire gedeelte van de luchthaven van Frankfort, waar woensdag de eerste Amerikaanse vliegtuigen zullen arrive ren. die deelnemen aan de komende NAVO-oefening 'Reforger'. De Westduitse justitie heelt de zaak in onderzoek genomen. Tot dusver tast men in het duister over de identiteit van de daders. Nog niemand heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk ge steld. BOM VOOR REAGAN DETROIT (RTRAJPH-In een brieven bus in Detroit is een pakje gevonden met een zelfgemaakte bom die getuige de adressering bestemd was voor pre sident Reagan. De politie heeft de boni. die volgens haar bestond uit oud dyna- miet, onschadelijk gemaakt. Er zat een briefje bij, maar de politie wilde niet vertellen wat daarin stond Er zijn geen sporen van de dader De politie deelde mee dat het pakje bn de postbeambten die de brievenbus lichtten, direct een verdachte indruk maakte omdat er draden uithingen Sinds de aanslag op haar echtgenoot op 30 maai t heeft Nancy Reagan tijdens verschillende gelegenheden waarbij zij in het openbaar moest verschijnen, een kogelvrij vest gedragen, zo is door 'Newsweek' gemeld VLISSINGEN - Pas nu is bekend ge worden. dat een van de Oostduitse at leten die zou deelnemen aan de Euro pese jeugdkampioenschappen atletiek in Utrecht in Nederland is achtergeble ven. Nog voor deze atleet, de 18-jarige Nils Brandt, in aelie moest komen op de tien kilometer snelwandelen ver dween hij spoorloos. De organisatoren hebben zijn plotselin ge verdwijning zo lang geheim gehou den om deze DDR-atleet in de gelegen heid te stellen een schuiladres in Neder land te vinden, waar hij niet ontdekt zou kunnen worden door begeleiders van het Oostduitse team. Het is de ver wachting dat Nils Brandt, asiel zal aan vragen m Nederland. In ieder geval zijn de Oostduitsers zonder deze snelwan delaar vertrokken. Ook tijdens de interland Nederland- Oost-Duitsland-B in het afgelopen weekeinde in Lelden is een Oostduitse atleet voor het evenement van start ging verdwenen. Ook zijn verblijfplaats is niet bekend. Officials van de KNAU waren gisteravond nog niet bereid zijn naam vrij te geven Ook van deze Oost duitse atleet teen senior) wordt ver wacht dat hij asiel zal aanvragen in Ne derland. De zaak kwam aan het licht tijdens een interne controle. De directie van Pecni- ney heeft tot op dit moment geen aan leiding te veronderstellen dat de be trokken boekhouder het geld 'ten eigen bate heeft gebruikt'. Vandaar, dat Pe chiney de justitie nog niet heeft inge schakeld Noch bij de recherche van de Vlissingse gemeentepoltie. noch bij de rechtbank in Middelburg was maan dagmiddag iets van deze affaire be kend De Pechiney-directie heeft de on dernemingsraad gistermiddag op de hoogte gesteld van de gang van zaken. Na afioop van die vergadering verklaar de directeur Van Schalkwijk desge vraagd. dat het aluminiumbedrijf een forse financiële strop heeft geleden om dat de boekhouder buiten zijn boekje is gegaan ..Wij hebben inderdaad een hoofdboekhouder van ons bedrijf moe ten ontslaan, omdat hij zijn instructies voor wat betreft het omgaan met vreemde valuta - de aan- en verkoop daarvan - in ernstige mate heeft over schreden. Het vervelende gevolg van zijn handelwijze is. dat ons nogal ernsti ge schade is toegebracht' Over de omvang van die schade wilde Van Schalkwijk geen enkele medede ling doen Maar het is volgens de Pechi- ney-directeur zeer waarschijnlijk dat het optreden van de boekhouder de alu- miniumfabriek een verlies heeft be zorgd dat in de miljoenen loopt. ..Het is in ieder geval geen kleine zaak geweest. Maar nogmaals: het kan mee- of tegen- <Slot zie pagina 2 kolom 5) VLISSINGEN- Door onjuiste specula ties op de valutamarkt heeft de alumi- niumfabriek Pechiney Nederland NV in Vlissingen-Oosl een miljoenenver- lies geleden. Een hoofdboekhouder van het bedrijf zou voor deze strop ver antwoordelijk zijn geweest. De man J. C. P. uil hel Walcherse Serooskerkei is ongeveer veertien dagen geleden op staande voet ontslagen. De directie van Pechiney heeft de zaak nog in on derzoek. De juiste omvang van het ver lies, staat niet vast. Er is een bedrag van twintig miljoen gulden genoemd. „Waar dat bedrag vandaan komt weel ik niet. m ieder geval niet bij ons", al dus Pechincy-dirccteur R. A van Schalkwijk. Het is echter nagenoeg wel zeker, dat met deze affaire enkele miljoenen guldens gemoeid zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1