PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers: zonder harde garanties van PvdA komt kabinet er niet Aanslag op president en premier van Iran Israël: aanslag Wenen schendt bestand Libanon SOLIDARITEIT KRIJGT ZENDTIJD VOOR CONGRES kleintjes ZWAAR GEWOND NAAR ZIEKENHUIS Acht doden bij hotelbrand in Beieren Zonnige perioden Droog weer en flinke zonnige perio den. middaglemperatuur ongeveer 19 graden, matige noord-oosten wind. 224e jaargang no. 203 Maandag 31 augustus 1981 m kunt u telefonisch opgevi 10016140 I Zierikzee 01110- 5R55 Greenpeace opent jacht op walvisvaarder AMSTERDAM <ANPl - Het Green- peace-vaartuig de 'Sirius' is zon dag met zijn 3l-koppige beman ning vanuit Torshavn op de Noor se Faro-er eilanden op zoek gegaan naar de walvisjager 'Ms Hvitiklet- tur'. Volgens een verklaring van Green peace was de 'Sirius'. die vrijdag in Torshavn arriveerde, niet welkom in de havenplaats. De Faro-ers 'ho me rule' hel autonome bestuur van de Faroer eilanden wilde een dele gatie van Greenpeace, die een offi cieel protest tegen de illegale wal- visjacht wilde overhandigen, niet ontvangen. De bemanningsleden van de 'Si rius' willen de illegale walvisvaart, die volgens Greenpeace door de nog enig overgebleven walvisjager Hvitiklettur wordt bedreven, een halt toeroepen, Terwijl de 'Sirius' op weg was naar de Faroer eilanden, verliet de wal visjager 'Hvitiklettur' Torshavn naar open zee. 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De leiders van CDA. PvdA en D'66 hebben afgelopen week einde met harde uitspraken over en weer de spanning in de kabinetsforma tie vergroot. C'DA-leider Lubbers zei zaterdag onomwonden dat het beoog de kabinet er niet komt als de PvdA geen harde garanties op financiecl- eeonomisch terrein wil geven. Lubbers koos daarmee, voor de KRO- tv. hetzelfde standpunt waarmee CDA- leider Van Agt twee weken geleden - kon voor de formatie mislukte - PvdA en D 66 de wacht aanzegde Volgens Lubbers is dit geen kwestie van wan trouwen. maar zijn die harde garanties vooraf nodig om echt iets aan de werk loosheid te kunnen doen Hij voegde er aan toe dat voor hem het oordeel van beoogd premier Van Agt doorslagge vend is PvdA-fractieleider Den Uyl zei zondag in een radiogesprek daarentegen dat juist de werkgelegenheid voorop moet slaan. Kwesties als de hoogte van hel financieringstekort. waaro\or het CDA nu garanties wil. mogen daar nooit los van staan, aldus Den l'yl. ..Als door hel CDA niet vastgehouden wordt aan dat essenliele. centrale punt van het akkoord dal er ligt. dan denk ik dat het voor de PvdA op is". Jan Terlouw iD 66) droeg zijn steentje bij aan de spanningen door op de Ad viesraad van zijn partij in Utrecht liet premierschap van mi\ Van Agt weer ter discussie te stellen ..Na alles wal er ge beurd is. is het premierschap van Van Agt geen uitgangspunt meer en niet langer vanzelfsprekend", zei Terlouw De drie fractieleiders en informateur De Gaay Fortman gaan vanmorgen om half elf verder met hun onderhandelin gen over de resterende geschilpunten op financieel-sociaal-economisch ter rein. Zaterdag werden nog geen conclu sies bereikt Het streven blijft erop ge richt dat voor het einde van de week te doen. ..Slap geklets" Zowel Lubbers als Van Agt scherpten zaterdag voor de tv de eisen van liet CDA nog eens aan. Lubbers zei er geen begrip voor te kunnen opbrengen w an- neer de PvdA geen garanties w il geven dat zij bereid is mee te werken aan de noodzakelijke impopulaire maatrege len. Zo moet de PvdA garanderen dat de overheidstekorten worden terugge drongen ook wanneer het economisch slechter gaat Bovendien mogen geen nieuwe uitgaven worden gedaan voor dat op andere posten het benodigde be drag is bezuinigd. Van Agt zei dat de tijd voor ..slap ge kletsvoorbij is. ..Er moeten harde al- spraken komen Liever wat later een kabinet met een goed akkoord, dan een snelle loslandkommg van dit kabinet met een mager akkoord De kwaliteit heeft voorrang boven de spoed Van Agt blijkt - hoewel hij zich als on derhandelaar heeft teruggetrokken nog steeds de touwtjes stevig in handen ie hebben. C'DA-onderhandelaar Lub bers werkt met programmatische voor stellen die hem door Van Agt zijn aan gereikt Lubbers gat dat na het onder handelingsgespiek van zaterdagoch tend. ook toe Ik maak dankbaa: ge biiuk van zijn mondeliime en schriftelij ke notities De harde (aal van de CDA-leiders schoot PvdA-fraclieleidcr Den L'yl in het verkeerde keelgat. Hij noemde het ..uiterst merkwaardig" dal hel CDA nu harde garanties vraagt. ..Hei huidure kabinet, met het CDA er in heeft grote gaten in 's lands finan cien geslagen. Me dunkt, als er harde garanties nodig zijn. dan moet het CDA die eerst aan zichzelf vragen" Den Uyl zei best bereid te zijn om ver duidelijkingen te geven op de program mapunien waarover nog geen overeen stemming bestaan Maar het gaat de PvdA om nieuw beleid, gericht op de werkgelegenheid Zaken als financie ringstekort en betalingsbalans zijn daaraan gekoppeld' D'66 De Adviesraad van D'Oti hield zich za terdag langdurig bezig met het beoog de premierschap \an Van Agt. Er gin gen stemmen op om Van Agt „onaaii- aard haar" te verklaren, maar ecu dergelijk \oorsiel haalde hel niet. Ter- louw ontraadde een dergelijke ..anti- Van Agl-motie Wel formuleerde de raad enkele eisen, waaraan Van Agt moet voldoeen wil hij acceptabel zijn voor D'66 Zo moet Van Agt het algemene vertrou wen van de drie partijen genieten en moet hij het kabinet op enthousiaste wijze leiden' Er kwam harde kritiek op Van Agt, een afgevaardigde noemde ,hem ..een nationale ramp werd ge noemd. Ook Jan Tel jouw liet zich in verrassend kritische bewoordingen over Van Agt uil. Hij zei dat de D 66-fractie het eerst Van Agt als premier accepteerde. Maar Van Agts optreden gedurende de laatste we ken heeft Terlouws standpunt gewu- zigd. Hij zei sterke aarzelingen te heb ben. of Van Agt dat vertrouwen w el kan wekken Maar ook als Van Agt dat ver trouwen niet toont, zal hij dit kabinet niet meer kunnen tegenhouden", be weerde Terlouw. Opmerkelijk was zondag echter de uil- spraak van Den Uyl die zei niet meer terug te willen komen op de bereidheid van de PvdA om Van Agt als premier van hel beoogde kabinet te accepteren. ..Ik vind liet niet nodig dat te verande ren". In de Maze-gevangenis bij Bet/ast sluit vanochtend de 25-jarige Hugh Ge rard Carville zich aan bij de hongersta king, die IRA-leden voeren om verzach ting van de gevangenisregels af te dwingen. Dit heeft een woordvoerder van het republikeinse perscentrum zondag meegedeeld. Het IRA did Carvil le zit een gevangenisstraf van 14 jaar uil voor verboden wapenbezit en aan stagen op drie hotels PAGINA 7 beukelpop Het einde was wel erg abrupt. Een kortsluiting in hetstroomsystoem had tot gevolg dat de Engelse groep SnifTn the Tears, de hoofdact van het Bier- vhetse Beukelpopfestival. haar optre den moest onderbreken. Het euvel was binnen enkele minuten weer verhol pen zodat SnifTn the Tears haar optre den normaal kon afmaken. Als pleister op de wonde gaven de Engelsen een extra toegift. PAGINA 9 freddy maertens Freddy Maertens is in Praag voor de t weede keer in ztjn loopbaan wereld kampioen wielrennen op de weg bij de professionals geworden In een sensa tionele spnnt versloeg hij de Italiaan Giuseppe Saronnl en de regerend we reldkampioen Bernard Hinault. De Belg werd in 1976 bij de wereldkam pioenschappen in Ostuni ook al in het regenboogtricot gehesen In 1977 ging helechter bergafwaarts met Maertens Dit jaar maakte hij een verrassende rentree in de Tour de France met vijl rltoverwinningen. Beste Nederlander bi) de wereldkampioenschappen in Praag was Johan van de Velde PAGINA 11 sparta Sparta is voorlopig lijstaanvoerder van de eredivisie Na AZ en Fevenoord was Willem II gisteren hel derde slachtofTer van hei Rotterdams collec tief Het was voor Spartatrainer Barry Hughes een primeur in zijn loopbaan Nog nooit had hü met een ploeg aan de top gestaan PAGINA 13 drie eilandentocht Vorig jaar werden de wandelaars aan de 120 kilometer lange Drie Eilanden- tocht geteisterd door regen, storm en blikseminslag Dit jaar was het com pleet anders prima weer en weinig uit vallers. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie 7 Sport: 9.10.11.12.13.15 en 16 Het zwaar beschadigde kantoor van premier Javar Bahonar i Van onze correspondent i WENEN - De Poolse vakbondsleider Lech Walesa verschijnt dinsdag een half uur in een eigen televisieprogram ma. De uitzending zal gaan over de vakcentrale Solidariteit. Donderdag is er een ander programma van een half uur over de activiteiten van de vakcen trale en een reportage van een perscon ferentie over liet eerste congres van de onafhankelijke vakcentrale Solidari teit, dat eind deze week moet begin nen. De twee uitzendingen zijn een compro mis en het resultaat van harde onder handelingen tussen de vakcentrale en de regering. De vakcentrale had van de regering geeist het verloop van het vak bondscongres rechtstreeks via radio en televisie te mogen uitzenden en had ge dreigd als deze eis niet zou worden inge willigd middels een staking de omroep voor zes dagen uit te schakelen Over de berichtgeving tijdens het con gres gaan de twee partijen vandaag ver der praten. Het. voornaamste geschil punt betreft de vraag onder wiens ver antwoording deze berichten worden in gezonden. Wat. de uitzendingen van dinsdag en vrijdag betreft is bepaald dal de staat daarvoor verantwoordelijk zal zijn In de industriestad Radom. waar de af deling van Solidariteit vecht om na de opstand van 1976 gedegradeerde arbei ders le rehabiliteren, werd een ander compromis bereikt waardoor een alge mene staking werd afgewend. De reti ring heeft toegezegd voor de arbeiders die bij de opstand m 1976 ten onrechte zijn benadeeld een financiële regeling te treffen. Een lid van het Poolse politbureau heeft gewaarschuwd dat het iand de ko mende herfst en winter een uiterst har de tijd tegemoet gaat en dat de toch al wanhopige toestand in de voedselsitua tie waarschijnlijk nog erger wordt. Of schoon de oogst in Polen dit jaar uitste kend is, komt het niettemin verscheide ne miljoenen tonnen graan tekort om de veestapel in leven te houden. In Gdansk kwamen zondag naar schat ting 40.(100 mensen bijeen om te her denken dat 12 jaar geleden de tweede wereldoorlog begon met de Duitse in vasie in Polen. Plaats van samenkomst was de 'Westrplatte' waar destijds 200 Poolse militairen een week stand hiel den tegen de Duitsers die vanuit zee werden gesteund door het slagschip 'Schleswig Holstein'. TWEE DODEN EN 19 GEWONDEN rechtgesteld, zo blijkt uit de in Teheran verschijnende kranten Vanuitzijn ballingsoord in Parijs heeft Massoud Rajavi, de leider van de guer rillabeweging Moejaheddin-Chalq, Khomeini laten welen, dat de execu ties van zijn aanhangers niet ongewro ken zullen blijven. Het kantoor van Rajavi meent, dat de islamitische machthebbers al 500 van zijn aanhan gers hebben terechtgesteld. MÜNCHEN (DPA)- Bij een hotelbrand in Ebermannstadt bij Forcheim in Beieren zijn zondagochtend acht men sen omgekomen en zes gewond ge raakt. van wie een aantal ernstig. Het volle hotel 'Zur Sonne' brandde vol gens de politie door nog onbekende oorzaak geheel af. De vorige grote hotelbrand in de Bondsrepubliek dateert van oktober 1972. Toen kwamen acht gasten van een hotel aan de Moezel om. Zeven doden en 70 gewonden bij kettingbotsingen in Frankrijk AUXERRE (RTR/AFPi - Bij twee ket tingbotsingen op de snelweg tussen Zuid-Frankrijk en Parijs zijn zondag ochtend in de buurt van Auxerre zeven doden en ongeveer zeventig gewonden gevallen. Dit heeft de Franse politic meegedeeld. De ongelukken gebeurden bij grote ver keersdrukte en mistbanken, waardoor het zicht plaatselijk maar tien meter was. dat de aanslag voor rekening komt. van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLOi. Deze organisatie had zaterdag in Beiroet verklaard, dat zij de aanslag als een misdaad veroordeelt en er krin gen zijn, die de PLO deze in de schoenen wil schuiven. De gewonde terrorist verklaarde te be horen tot de Palestijnse groep, die zich als 'algemeen commando Al Asifa' ook verantwoordelijk stelde voor de moord op het Weense gemeenteraadslid op 1 mei en later een waarschuwing gaf aan het gemeentebestuur van Wenen. Bondskanselier Bruno Kreisky gaf als zijn mening dat het terrorisme de zaak van de Palestijnen niet dient. Dat was zijns inziens ook het geval met de aan slag op de Weense synagoge De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken. Willibald Pahr. heeft zon dag de Israëlische zaakgelastigde bij zich geroepen Hij wil van hem ophelde ring over dë verklaring die een woord voerder van de Israëlische regering heeft afgelegd na de aanslag in Wenen. Dit is zondagavond uit officiële Oosten rijkse bron vernomen. ClieyssonlHiajai De Franse minister van buitenlandse zaken. Claude Cheysson. heeft zondag in Beiroet gesproken met de leider var. de Palestijnse bevrijdingsorganisatie «PLO) Jasser Arafat. Na enig touwtrek ken om de plaats van samenkomst ont moetten zij elkaar in het appartement van de Libanese premier Sjafic Wazzan. Arafat noemde het onderhoud dat 50 minuten duurde, 'constructier. Minister Qhe.vsson verklaarde na af loop van het gesprek dat er geen wijzi ging in hel Franse standpunt is geko men ten aanzien van de PLO als 'een vertegenwoordigster van het Pale stijnse volk". Premier Mohammed Javar Bahonar President Mohammed Ali Radjai JERUZALEM/WENEN (DPA/AFP/ RTR'UPI)-Israël laakt de politiek van de Oostenrijkse regering ten opzichte van de Palestijnen en acht de aanslag van zaterdag op de Weense synagoge een schending van het bestand in Liba non. Dit heeft de Israëlische vice-pre mier. Simcha Ehrlich, zondag in een interview voor de Israëlische staatsra dio verklaard. Bij het akkoord over een bestand in Libanon met de Pale stijnse guerrillastrijders had Israël ge steld, dat het elke Palestijnse aanval opzijn grondgebied of joodse instellin gen in het buitenland als een schen ding zou beschouwen. Als gevolg van de aanval op de synago ge zaterdag in Wenen vielen twee doden en 19 gewonden. Er ontstond een schietpartij, toen drie (volgens andere lezing tweei. gewapende mannen het gebouw wilden binnengaan en bewa kende agenten dit wilden voorkomen. Een van de aanvallers raakte'gewond en zei Egyptenaar te zijn en Ali Yoes- soef te heten. De'andere aanvaller zou de 21-jarige HesjamMohammed Radjih uit Bagdad (Irak) zijn. die sinds 1979 in Wenen studeert. Aangenomen werd. dat het in elk geval om Arabieren ging. De terroristen waren bewapend met Poolse machinegeweren en handgrana ten De Israëlische vice-premier zei zondag. TEHERAN (UPI/DPA) - De Iraanse president Mohammed Ali Radjai en premier Mohammed Javar Bahonar zijn zondagmiddag ernstig gewond bij een bomaanslag in het kantoor van de premier in Teheran. Bij de aanslag zijn vijf mensen omgekomen en vijftien mensen gewond, zo hebben de Iraanse media gemeld. Radjai en Bahonar werden na de aan slag ijlings naar een ziekenhuis ge bracht. Een krachtige bom explodeer de om 15.00 uur Iraanse tijd (half twee Nederlandse tijdl ln de kamer waar de president, de premier en nog twaalf an deren in vergadering waren. De woord voerder van de Iraanse regering, Beh- zad Nabavi. die in een aangrenzende kamer zat, verklaarde dat 'veertien of vijftienmensen zwaar gewond naar een ziekenhuis zijn gebracht. ..Onder hen waren helaas ook Radjai en Bahonar". aldus de regeringswoordvoerder. Tot de gewonden behoorde ook het hoofd van de Iraanse politie. Vahid Dastgardi. Na de explosie brak er brand uit en drie van de lijken waren zodanig verbrand, dat ze niet meer te herkennen waren. De brand was snel onder contro le. zo werd meegedeeld. De namen van de vijf doden zijn nog niet bekendge maakt De verantwoordelijkheid voor de aanslag legde de radio bij 'Ameri kaanse huurlingen', een benaming die vaak gebruikt wordt voor Iraanse te genstanders van de door de geestelijk heid gedomineerde Iraanse regering. mier werd afgegrendeld en boven de wijk waar de regeringskantoren zijn gevestigd, cirkelden helikopters. Een aantal journalisten werd korte tijd vastgehouden. De voorzitter van het parlement. Raf- sanjani. riep de bevolking op door te gaan met de revolutie. Hij verklaarde dat 'een dergelijke gebeurtenis' ver wacht was. ..Wij waren en zijn bereid dergelijke ernstige gebeurtenissen te aanvaarden", aldus Rafsanjani in zijn boodschap aan het volk. „Het volk moet bereid zijn de verantwoordelijk heid voor het voortzetten van de revolu tie te dragen" Eind juli werd in Teheran een aanslag gepleegd op het hoofdkwartier van de regerende Islamitische republikeinse partij iIRPi Daarbij kwamen 69 men sen om. onder wie de IRP-leider. Aya tollah Beheshti en een aantal parle mentsleden. In verschillende Iraanse steden zijn de afgelopen dagen'46 leden en aanhan gers van verboden oppositiegroepen te- Spoedvergadering Na de explosie kwam de Iraanse rege ring in spoedvergadering bijeen. De omgeving van het kantoor van de pre- •*73k BEIROET - De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson ilinksi in gesprek met PLO-leider Yasser Arafat in het huis van de Libanese premier Sjaflc Wazzan t midden i. Wazzan stelde zijn huis beschikbaar als 'neutrale' plaats, waar beide partijen over hun moeilijkheden konden spreken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1