Kabinet: akkoord over pakket bezuinigingen Alleen neutronenbom na instemming NAVO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen kernafval naar Frankrijk, PZEM niet in problemen Zware gevechten om stad in Zuid-Angola Informele ontmoeting van informateur met Van Agt WONINGBOUWPROGRAMMA GESNOEID 'OPSLAGMOGELIJKHEDEN VOOR ENKELE JAREN' Eind september ontmoeting Haig-Gromyko Minstens 80 gewonden bij treinongeluk Oostenrijk VAN DER KLAA UW: ANDERS NIET IN EUROPA MENSWBXR Duikers vinden kluis van Andrea Doria NEDERLAND VEROORDEELT INVAL Af en toe zon Droog weer met wolkenvelden. maar ook af ten toe zon. Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Weinig wind. maar in het oostelijk waddengebied matige noordwestenwind 224e jaargang no. 201 Vrijdag 28 augustus 1981 VLISSINGEN - Dc Provinciale Zeeuw se Energiemaatschappij (PZEM) komt voorlopig niet in de problemen door het Franse besluit de (Franse) grenzen te sluiten voor radio-actief opwer- kingsmateriaal uit het buitenland. De Franse regering heeft actievoerders die in Nezidon een trein met radioac- Zoals bekend, zal van het totale bedrag ongeveer 1.5 miljard elk opgebracht moeten worden door de sociale zeker heid en de ambtenaren (inclusief trend volgers). Een half miljard wordt bezui nigd op de volksgezondheid, terwijl het resterende miljard naar verhoudmg 'tl/Itfiftft, MamBÉÉÉfej PAGINA 2 beroepsopleidingen Het begin van een hogere beroepsop leiding voor verpleegkundigen (hbo-vi. verbonden aan de Laboratorium- school Zeeland te Goes, betekent een aanzienlijke aanwinst voor hel hogere beroepsonderwijs in de provincie Veel Zeeuwse particuliere Instellingen en overheidsinstanties gaven hun daad werkelijke steun om de, voorlopig nog niet door het rijk erkende, opleiding van de grond te tillen, PAGINA 3 informatie Informateur De Gaay Fortman wil zo i snel mogelijk verslag uitbrengen aan f koningin Beatrix. Hij heeft inmiddels de onderhandelaars van CDA. PvdA en D'66 laten weten eventueel ook op zaterdagochtend te willen vergaderen. Vanochtend begint het gezamenlijke gesprek om tien uur. Het zal vanmid- J dag om drie uur hervat worden. PAGINA 4 besprekingen 1 De Egyptische president Sadat en Is raels premier Begin hebben in Ale- xandne besloten de Palestijnse „auto- r] nomie"-besprekingen in de tweede helft van september weer te hervatten, y maar dat deze besprekingen tot een i* oplossing van de Palestijnse kwestie 3 en tot vrede in het Midden-Oosten zul- L len leiden, gelooft niemand in de Ara- I bische wereld. H PAGINA 13 huisartsen n De Ziekenfondsraad is donderdag ak- B koord gegaan met de voorgestelde B maatregelen om grote huisartsenprak 1 tijken te verkleinen Vanaf 1 septem- 9 ber moeten praktijken van 3000 of B meer ziekenfondspatiënten worden in- U gekrompen, zo zijn de huisartsen en de I ziekenfondsen met elkaar overeenge- >"l komen. De meerderheid van de Zie- 8 kenfondsraad bleek achter dit beleid 9 te kunnen staan, de vakbewegingslc- 1 den waren echter tegen. I PAGINA 17 anthony ran kampen p Met Anthony van Kampen praat je R niet- Je luistert Uren lang Zonder je 8 een moment te vervelen Een man die de kamer helemaal vult. Alleen en uit- I sluitend met die ranselende, fluiste- I rende, bulderende en lispelende stem. I Van Kampen ..M'n kinderen zeggen I wel s ..Toe vader ga het nou niet ver- j sieren" Want die weten dat een klein I verhaaltje dan zomaar kan uillopen I tot eh... tot iets van een half uur. j Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. B Binnen- en buitenland: 3 B en 13. I Opinie en achtergrond: 4 D I Sport: 15. I Radio en televisie: 17. D Financiën en economie tief afval tegenhielden toegezegd dal geen nucleair opwcrkingsmateriaal uit het buitenland naar de <?ogema-fa- brick in Cap dc la Hague mag worden vervoerd totdat het parlementaire de bat over het Franse kernenergiebeleid - op 4 en 5 oktober - is gehouden. Ook als het debat in Frankrijk zou leiden iVan onze parlementaire redactie) door de departementen moet worden opgebracht. De besprekingen over de afzonderlijk begrotingshoofdstukken zijn donder dag ook aanzienlijk gevorderd. Naar verwachting zullen deze m de wekelijk se kabinetsvergadering van vandaag worden voortgezeten afgerond. Volgen de week deelde minister Wiegel al mee dat het merendeel van de begrotingen reeds gereed was. Woningen Als onderdeel van de bezuinigingen voor volgend jaar wil het demissionai- DEN HAAG - De plaatsing van neutro nenbommen of granaten in Europa kan alleen nadat de westerse bondgenoten in dc NAVO-raad het erover eens zijn. De Amerikanen kunnen niet zonder meer dit nieuwe wapen bij hun troe pen in Duitsland stationeren. Dal zei minister Van der Klaauw (buitenland se zaken) donderdag in antwoord op mondelinge vragen van de kamerleden tot een .afbouw' van de activiteiten in Cap la Hague voor opwerken van splijtsotfstaven dan zou dc PZEM - zo zei adjunct-directeur ir A. Tiktak don derdagavond desgevraagd - met de op slag van met name splijtsotfstaven „nog enkele jaren vooruit kunnen" in dc kerncentrale zelf. re kabinet in ieder geval het woning- bouwprogramma '82 verlagen tot 105.000. Dat zijn 18.000 minder dan de 123.000 gesubsidieerde woningen die voor dit jaar geraamd waren. Het is volgens een woordvoerder van volkshuisvesting niet te zeggen hoeveel de inkrimping van het woningbouwpro gramma oplevert. Dat hangt af van de verdeling tussen aantallen woningwet woningen (die het meeste overheids geld kosten) en premiewoningen. Over die verdeling wordt nog overlegd, De maatregel van hetdemissionarie ka binet wijkt sterk af van de woning bouwplannen zoals die stonden opge- De Vries en Ter Beek (beiden PvdAI en Waltmans (PPR). De bewindsman stelde zich met zijn uit spraak achter dc Westduitse premier Schmidt die vindt dat alleen de NAVO unaniem achter plaatsing van het nieu we wapen staat de VS over mag gaan op. invoering van de neutronenbom in Eu ropa. Volgens Van der Klaauw kunnen de Amerikanen zich na zoveel jaar niet Wat de korte termijn - tot de afloop van het Franse kernenergiedebat - betreft. wees de heer Tiktak erop, dat de PZEM voorlopig geen materiaal naar Cap de la Hague hoeft te transporteren. Dat was overigens wél de bedoeling ..Wij zou- (Slot zie pagina 8 kolom 4> nomen in het programma van het even tuele nieuwe kabinet van CDA, PvdA en D'66. Volgens de voorstellen van de toenmalige informateurs Lubbers, de Koning en Van Thijn zou de nieuwe re gering een bouwprogramma van 125 000 gesubsidieerde woningen aan houden. Het PvdA-kamerlid Marcel van Dam de beoogde minister van volkshuisves ting in een kabinet van PvdA-CDA- D'66. was donderdag nog met op de hoogte van het regeringsvoornemen en wilde daarom nog geen commentaar geven. Reacties Volgens de Federatie Bouw- en Hout bonden gaan de plannen van het de missionaire kabinet-Van Agt tiendui zenden arbeidsplaatsen kosten. Terwijl de vrije-sectorbouw in 1982 een ongekend dieptepunt zal bereiken, wordt nu ook fors het mes gezet in de gesubsidieerde woningbouw. Het on heilsplan om volgend jaar 18.000 huizen minder te bouwen dan dit jaar kost ze ker 20.000 bouwwerknemers hun baan, aldus de vakbond „In plaats van de crisis te bestrijden wordt die door deze aanval van blinde bezuinigingswoede verder aangewak kerd". aldus de bouwbonden FNV De federatie zegt niets anders te ver wachten dan dat het parlement nog dit jaar de plannen terugdraait. „Een nieuw kabinet wacht de ondankbare taak na deze kraakactie van het kabi net-Van Agt/Wiegcl snel te beginnen met puinruimen en het voeren van een effectief bouwbeleid. Voor 1982 is een verhoging in plaats van een verlaging van het woningbouw programma drin gend nodig", aldus de Federatie Bouu - en Houtbonden. langer baseren op hel geallieerd vei drag na 1945 die de Britten, Fransen en Amerikanen het recht gat om naar ei gen goeddunken wapens in West-Duits- land op te slaan De minister herhaalde zijn standpunt van begin deze maand dat het Neder landse streven erop blijft gericht in voering van dat wapen te voorkomen. Hij ontkende overigens met klem dal (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. DEN HAAG - De Zuidafrikaanse militaire acties in An gola gaan, ondanks wereldwijde protesten, nog door. Zuidafrikaanse vliegtuigen en tanks hebben donder dag een massale aanval uitgevoerd op de Angolese stad N'Giva. De Zuidafri kanen zijn daar gestuit op felle weer stand, zo heeft het Angolese ministerie van defensie meegedeeld. De Angolese troepen hebben een Zuid afrikaanse helikopter neergeschoten. BONN (RTR) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Alexander Haig ontmoet zijn Sowjet-eollega An drei Gromyko eind september voor het eerst in New York. Dit heeft een hoge functionaris van de Westduitse So- er enig overleg met de bondgenoten aan de Amerikaanse beslissing vooraf is gegaan. Hij wilde met zover gaan dat het wapen onder geen omstandigheid zal worden ingevoerd. Wanneer het onverhoopt toch nodig zou blijken komt de regering echter eerst terug bij de Tweede Ka mer. aldus Van der Klaauw. In het voorstel van de Sowjet-Unie om een tank vernield en de vijandelijke troepen verliezen toegebracht, aldus het ministerie. Volgens het Angolese persbureau begonnen Zuidafrikaanse vliegtuigen N'Giva, de hoofdstad van de provincie Kunene, donderdagmor gen vroeg te bombarderen. Angolese en Zuidafrikaanse troepen zijn rond de stad. die 30 kilometer van de grens met Namibië ligt, in hevige gevechten ge wikkeld, aldus het persbureau. Dc Angolese president Dos Santos heeft donderdag om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd. Militaire waarnemers houden het voor waarschijnlijk dat de Zuidafrikaanse troepen met de aanval op N'Giva de An golese tegenstanders aan zich willen binden om tijd te winnen voor hergroe pering. Het Angolese persbureau meld de dat de ..invasietroepen" zich opma ken voor de terugtocht, die zou zijn af gedwongen door het Angolese leger Maar het wordt niet uitgesloten geacht dat de Zuidafrikanen blijvend posities in het gebied willen innemen De zuidelijke provincie Kunene is uitvals basis voor guerrilla's van de Namibi- sche onafhankelijkheidsbeweging SWAPO in onderhandelingen te treden om het neutronenwapen wederzijds te verbie den, ziet Van der Klaauw niet veel. .Het is geen wezenlijke concessie van de Sowjet-Unie. Het is een anti-tankwa pen waaraan zij geen behoefte hebben Er zou een moeizame afweging moeten plaats vinden tussen de neutronenwa pens en het aantal Sowjettanks'aldus de minister. BOSTON (DPA) - Duikers hebben in het wrak van het luxe Italiaanse passagiers schip 'Andrea Doria'. dat in 1956 voor de Amerikaanse oostkust zonk, een van de twee kluizen gevonden. Sa men zouden ze sieraden en geld bevatten tot een waar de van bijna drie miljoen gulden. Een expeditie onder leiding van de Amerikaanse avonturier-zaken- man Peter Gimbel zoekt sinds be gin augustus naar de vermeende schatten van de Andrea Doria'. Hetschipzonkinjuli 1956 ongeveer 50 zeemijlen van het eiland Nantuc ket, nadat het in dichte mist in aan varing was gekomen met een Zweeds passagiersschip. Bij het on geluk vonden vijftig mensen de dood. De duikers werken vanuit een klok die zich 65 meter onder water be vindt Zij treffen voorbereidingen om de kluis te bergen Het is met uitgesloten, dat Gimbel de kist voor de televisiecamera's opent. Foto. Peter Gimbel en echtgenote Elga tonen aan boord van hun ber gingsschip enkele uit hel wrak op gedoken borden die woensdag voor het parlement m Kaapstad zei dat de Angolese verkla ringen over een invasie ..overdreven waren De Zuidafrikaanse zaakgelastigde in Den Haag, Du Toit, is gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden voor een veroordeling over de militaire acties in Angola. De Nederlandse regering vraagt, even als woensdag Londen en Bonn, om te rugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen op zo kort mogelijk termijn Zuid-Afrika moet bovendien afzien van verdere schendingen van Angolees grondgebied. Washington heeft tot dus ver alleen te kennen gegeven de acties te ..betreuren'' Inmiddels poogt Nederland nog steeds de EG-partners op een lijn te brengen voor een gezamenlijk protest bij de Zuidafrikaanse regering te protesteren tegen de ontruiming van de sloppen wijk Nyanga bij Kaapstad vorige week De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei desgevraagd dat hopelijk op korte termijn de reacties van de andere EG- landen bekend zouden zijn Over de kansen op succes kon hij niets Nederland wordt in geen geval finan cieel betrokken bij de produktie en eventuele plaatsing van het nieuwe wapen, stelde Van der Klaauw dc Ka mer gerust. Dit in tegenstelling tot de omstreden kruisraketten waarhij Ne derland door haar NAVO-verplichtin- gen 5,2 procent van de plaatsingskos ten betaalt, ook al komen de rakelten niet in Nederland te staan. DEN HAAG - Het demissionaire kabinet heeft donderdag onder leiding van vice-premier Wiegel de beraadslagingen over de begroting voor 1982 afgesloten. Het kabinet bereikte overeenstem ming over de noodzakelijke bezuinigingen van 4,5 miljard. Dit bedrag is verdeeld over de posten sociale zekerheid, ambtenarensalarissen en volksgezondheid. iVan onze correspondent) DEN HAAG - Demissionair premier Van Agt, inmiddels oud-fractieleider van de CDA in de Tweede Kamer, ont moette donderdag voor de eerste keer prof. De Gaay Fortman, sinds diens be noeming als informateur. Tijdens de presentatie van het boek „Recht, commercie en kolonialisme in West-Indié" van prof. Kunst schudden de twee elkaar hartelijk de hand Van Agt heeft begin deze week kritiek op de benoeming van De Gaay Fortman heeft geuit. Premier Van Agt was gisteren zover hersteld van zijn ziekte van de afgelo pen dagen dat hij donderdagmiddag zijn werkzaamheden als demissionaris- president. weer kon oppakken. De presentatie in het Antillen Huis in Den Haag noemde Van Agt een „mo ment van intense verkwikking temid den van ontwikkelingen die eindeloos door lijken te gaan" Hij wees erop dat men in Den Haag „politieke wezen aan het vergaren is", waarmee hij doelde op het proefschrift van de schrijver over het burgerweeshuis te Utrecht Van Agt ging in zijn korte toespraak voornamelijk in op de relatie tussen Ne derland en de overzeesche gebiedsde len, maar schuwde de actuele politieke situatie rond de kabinetsinformatie niet volledig Met de speelse opmerking „we buigen niet naar rechts en we bui gen niet naar links gaf de demissionai re premier blijk van zijn politieke op stelling op het moment Van Agt be wees de grotere afstand die hij heeft ge nomen tot de informatiegesprekken door deze van hem bekende tekst in het Latijn uit te spreken Zich wendend tot de gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse Antillen in Nederland. Casseres en de schrijver van het boek over juridische en economi sche aspecten van de Nederlandse kolo nisatie in West-Indie. prof. Kunst, zei Van Agt zich „een vriend" te voelen van de Antillen en de Antillianen. Een datum voor de tweede Ronde Ta fel Conferentie, waarop de toekomsti ge onafhankelijke structuur van de ei landen wordt bespreken, blijft volgens Van Agt echter moeilijk te bepalen. Meer over informatie op pag 3 ciaiii-Lst-muci auaviic paru.i uuuueruag gezegd op een door zijn partij georga niseerd vredesforum in Bonn. Hans-Juergen Wischnewski. de onder voorzitter van de SPD, zei dat de ont moeting plaats vindt op 28 september. Een voordvoerder van de Westduitse regering kwalificeerden de loslippig heid van Wischnewski, die op zeer goe de voet staat met kanselier Helmut Schmidt, als een indiscretie. Eind september is de algemene verga dering van de Verenigde Naties bijeen. AI verscheidene malen had de regering van de Verenigde Staten aangekon digd. dat Haig zijn Sowjet-collega voor het eind van het jaar zou ontmoeten Ze zullen naar verwachting een tijdsche ma opstellen voor onderhandelingen over de middellange-afstandsraketten in West-Europa. Zowel Schmidt als minister Genscher van buitenlandse zaken hebben hun politieke lot verbonden aan een vlot be gin van de onderhandelingen - een van de onderdelen van het tweeledige be sluit van de NAVO uit december 1979 Toen kwam het westelijk bondgenoot schap overeen, dat de Verenigde Staten vanaf 1983 zouden overgaan tot het in West-Europa stationeren van raketten voor de middellange afstand. Militaire experts in Pretoria en Wind hoek zijn ervan overtuigd dat de inval ten doel heeft radar- en raketteninstal- laties ln het Zuiden van Angola te ver nietigen. Daarbij wordt verwezen naar ionbevestigde) berichten dat Russi sche- en Oostduitse militaire adviseurs werken aan de installatie van radar- en lanceerinrichtingen die Zuidafrikaanse luchtverkenning en acties tegen SWA PO onmogelijk moeten maken. Eveneens nog onbevestigde berichten vermelden dat de Zuidafrikaanse troe pen worden bijgestaan door Israëli sche militaire raadgevers. Het is een bekend feit dal de militaire en econo mische samenwerking tussen Israel en Zuid-Afrika steeds inniger wordt. Al eerder werden Israëlische officieren in hel grensgebied met Angola gesigna leerd. Van Zuidafrikaanse legerzijde wordt nog steeds geen commentaar op de ge beurtenissen geleverd. Wel is erkend dat militaire eenheden slaags zijn ge raakt met Angolese troepen. Volgens de officiële opgave zijn acht Zuidafri kaanse soldaten en 29 SWAPO-guerril- la's gedood bij de acties. Voor het overi ge verwijzen militaire woordvoerders naar de verklaring van premier Botha. zeggen. Een eerder initiatief van Frankrijk om met alle Westerse landen gezamenlij protest aan te tekenen liep op niets uit door het verzet van de Ver enigde Staten, en van Grool-Brittanië en West-Duitsland. Londen bekleedt momenteel het voorzitterschap van de EG-raad. WENEN 1RTR) - Bij een treinongeluk in Oostenrijk zijn donderdag zeker 83 personen gewond geraakt, van wie drie ernstig. Dit hebben functionaris sen van de Oostenrijkse spoorwegen meegedeeld. Bij Wels. in West-Oostenrijk, reed een personentrein met ongeveer 400 passa giers tegen een goederentrein. Een per sonenrijtuig en drie goederenwagons liepen uit de rails

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1