PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Actie Zuid-Afrika scherp veroordeeld PL O: Palestijnen niet bereid te overleggen Informateur wil snel gezamenlijk gesprek WALDHEIM: GEVAAR VOOR ESCALATIE vandaag Mijnongeluk in W.-Duitsland Bloemen Van Agt SAD AT AARZELEND OVER AUTONOMIE Weinig verandering Wolkenvelden en vrijwel overal droog Middagtemperatlllir rond 20 graden Matige noordwestenwind, wmdkraeh- 224e jaargang no. 200 Donderdag 27 augustus 1981 KEUKENCENTRUM t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST 'Van onze redactie buitenland) WASHINGTON, JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse invasie in Zuid-Angola is door verschil lende Westeuropese landèn scherp veroordeeld. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher noemde de inval ..onaanvaardbaar". Bonn en Londen hebben de Zuid afrikaanse ambassadeurs op het matje geroepen en hen te verstaan gegeven dat de Zuidafrikaanse troepen met spoed uit Angola moeten worden teruggetrokken. De reactie van Washington was aan merkelijk milder Witte-Huiswoord- voerder Larry Speaks verklaarde dat Amerika „iedere escalatie van geweld in zuidelijk Afrika betreurt. Maar het ministerie van buitenlandse zaken wees op de van Angolees grondgebied opererende Namibische onafhankelijk heidsbeweging SWAPO en de aanwe zigheid van Cubaanse troepen en Oost- duitse en Russische militaire adviseurs in Angola. Desgevraagd zei Leak dal het inzetten van deze troepen in het conflict door Washington „niet welwil lend zal worden bezien". Een ofGciele Nederlandse reactie was er gisteravond nog niet De Sowjet-Unie heeft, via egn scherp commentaar van het persbureau Tass. de onmiddellijke beëindiging van Zuid- Afrika's militaire activiteiten in Angola geeist Gewezen werd op het verdrag van vriendschap en samenwerking dat Moskou met Angola heeft gesloten Bezorgd De secretaris-generaal van de Verenig de Naties. Kurt Waldheim, is uiterma- records De Nederlandse jeugd wordt steeds langer, is onlangs vastgesteld En zo hebben we dan toch weer iets waarin een klein land groot kan zijn. De zeld zame uitschieters, die nu nog met kop en schouders boven de massa uitste ken en voortdurend worden lastig ge vallen met flauwe opmerkingen als 'ls het koud boven' kunnen opgelucht ademhalen ze krijgen daarboven ge zelschap tijdritploeg Voordat er gisteren in Praag een meter van het wereldkampioenschap vnel- rennen was afgelegd, zat de Neder landse tijdritploeg al met de dreiging van een diskwalificatie in de maag Veldscholten en Schipper, hadden het op dat moment druk meteen sanitaire noodstop en arriveerden pas aan de i startstreep toen Koppert en Solleveld al waren vertrokken. PAGINA 15 sensatie Gisteren beleefde het betaalde voetbal weer een sensationele avond Alle 'top' clubs verloren hun wedstrijden AZ werd in eigen huis verslagen door Go Ahead. Ajax verloor van Twente. PSV kon niet winnen van Haarlem en Feye- noord kreeg klop van Sparta. PAGINA 19 te bezorgd over de Zuidafrikaanse in val in Angola. Hij ziet hierin een 'ge vaarlijke escalatie van geweld' in het gebied. Naar een woordvoerder van de Verenig de Naties woensdag meedeelde, zal Waldheim wegens de gebeurtenissen in Anglola zijn verblijf in Oostenrijk on derbreken en naar het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York terugkeren President Jose Eduazrdo Dos Santos van Angola heeft Waldheim in een brief voor een uitbreiding van het conflict ge waarschuwd. die zou kunnen leiden tot een 'oorlog van met te voorziene om vang' Volgens de Angolese president heeft Zuid-Afrika 45.000 soldaten gemo biliseerd om delen van Angola te bezet ten. Dos Santos verzocht Waldheim zich er voor in te zetten dat er een eind komt aan de 'voortgezette daden van agres sie tegen Angola'. In het hoofdkantoor van de NV in New-Uork acht men het niet uitgesloten dat Angola zich tot de veiligheidsraad zal wenden De organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) heeft een beroep gedaan op de DUESSELDORP (DPAl - Bij een onge luk in een kolenmijn in Ibhcnbueren in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen zijn woensdag zeker vier mensen omgekomen. Zeven mijnwer kers raakten gewond, van wie sommi gen ernstig. Er worden nog drie perso nen vermist. Het ongeluk gebeurde op 1.300 meter diepte, toen er mijngas vrijkwam, het geen met een explosie gepaard ging. Een groot deel van een 140 meter lange gang stort te in en veertien mijnwerkers werden onder het puin bedolven Onder hen waren vier Polen, die in dienst wa ren van de Poolse mijnbouwmaat- schappij. Kopex. die al laren werkzaam is in deze mijn Kort na het ongeluk haalden reddings ploegen de zeven gewonden naar bo ven Daarna werden vier lijken gebor gen Gevreesd wordt dat ook de drie vermisten zijn omgekomen cis ka peters Als je nou in Nederland zou vragen aan de mensen Clska Peters, kennen jullie die? Dan zouden de meesten wel ,ja" zeggen. Maar niemand zou precies we ten waarvan ze die Ciska nou eigenlijk kennen Ze zingt weliswaar, maar wat precies, dat kan bijna niemand vertel len ik zit zou al twintig jaar in dit vaak, zegt ze en ik vond 't tyd worden om met mijn zangcarrière weer 's iets nieuws te gaan doen orders De nieuwe orders voor de Nederlandse scheepswerven geven in de eerste helft van dit Jaar een lichte verbetering te zien in vergelijking met de eerste helft van het vorige jaar De Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Neder land zegt dat dit reden tot enige tevre denheid geeft, omdat dit de eerste vooruitgang in lange tijd ls. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 19. Financiën en economie: 21. Varia: 16 en 17. Verenigde Naties Zuid-Afrika uit de or ganisatie te stoten. In een speciale ver klaring van het secretariaat van de OAE werd voorts gezegd dat alle lan den die nog diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika onderhouden, die ban den moeten verbreken In een telegraam aan de secretaris-ge neraal van de Vereigde Naties spreekt NIJMEGEN - Mevrouw Van Agt nam in haar woning uit handen van een bloemist een door een on bekende aangeboden plant in ont vangst In zijn woning herstelt de missionair premier Van Agt. die het fractievoorzitterschap van het CDA heeft opgegeven, van een ziek te. de Wereldraad van Kerken zijn diepe bezorgdheid uit over de Zuidafrikaanse invasie in Angola. Hiermee toont Zuid Afrika zijn minachting voor het hand vest van de Verenigde Naties De We reldraad vraagt Waldheim alle pogin gen in het werk te stellen opdat Zuid- Afrika onmiddellijk zijn troepen uit An gola terugtrekt. Angola was tot 1975 een kolonie van Portugal. De bevrijdingsbeweging MPLA wist in dat jaar. militair ge steund door Moskou en de andere War- schaupactlanden. de macht aan zich te trekken Officieel heeft Zuid-Afrika de aanwezig heid van zijn troepen in Angola (vol gens Angolese bron gaat het om twee kolonnes gepantserde legervoertuigen en tanks, ondersteund door de Zuidafri kaanse luchtmacht) met toegegeven Volgens premier Botha zijn de Angole se verklaringen „overdreven" en een „absoluut onjuiste weergave van de werkelijke stand van zaken". West-Duitsland en Engeland zijn, even als de Verenigde Staten, betrokken bij de onderhandelingen met Zuid-Afrika over de onafhankelijkheid van Nami bië Deze onderhandelingen slepen zich al drie jaar voort. Dit voorjaar troffen Zuid-Afrika en de SWAPO elkaar voor het eerst aan de onderhandelingstafel in Genéve. maar de besprekingen wer den toen door Zuid-Afrika afgebroken Waarnemers in Johannesburg achten het niet uitgesloten dat Zuid-Afrika met de actie probeert een bufferzone in Zuid-Angola te creëren, waardoor het voor de SWAPO-guerrilla's minder eenvoudig zou zijn Namibië binnen te dringen. CASTEL GANDOLFO - Een politieman m een kogelvrij vest en gewapend met een machinepistool houdt de wacht bij het pauselijke builenverblijl Castel Gandolfo. waar paus Johannes Paulus II momenteel verblijft Het balkon waar de bewaker op staat overziet het plein waar gisteren duizen den toeristen bijeengekomen waren om dezegen vande paus in ontvangst te nemen tijdens het middaguur De paus sprak ter ere van de 599-ste verjaar dag van de plaatsing van de Schrijn van de Zwarte Madonna in Czestocho- wa. welke door de eeuwen heen een symbool is geweest van Polens nationale geest en katholicisme. <Zie ook pagina 3) Zuidafrikaans avontuur L UBBERS BIJ DE GAA Y FORTMAN DEN' HAAG - De nieuwe informateur, mr. W. F. de Gaav Fortman hoopt nog deze week het eerste gezamenlijke gesprek te lu-bben met de onderhandelaars van CDA, PvdA en D'^6. Dit overleg zal mogelijk al vanmiddag plaatsvinden, maar kan ook tot vrijdag worden uitgesteld. Woensdag ontving De Gaav Fortman de nieuwe CDA-onderhandelaar Lubbers. Vanmorgen spreekt hij achtereenvolgens met Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'6ti). Het gesprek met Lubbers duurde giste- bouw van de Eerste Kamer binnenging, ren onverwacht lang Pas zo'n 3.5 uur kwam hij weer naar buiten. Daarbij liet nadat de CDA-onderhandelaar het ge- hij wéten bereid te zijn onder leiding van De Gaay Fortman met PvdA en D'66 te overleggen over de vorming van een parlementair kabinet met deze par tijen De Gaay Fortman besprak met Lub bers vooral het vorige week genomen afwijzende besluit van de CDA-fractie Verder besprak Lubbers met de infor mateur het verwerken van de adviezen van De Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau Ook werd ge sproken over de eis van het CDA om de bezuinigingen, die volgend jaar nodig zijn. al vast te leggen. Naar woensdag eerst gebleken is. heeft De Gaay Fortman dinsdagochtend nog een kort en informeel gesprek gehad met de leiders van FNV iKoki en CNV (Van der Meulem De woordvoerder van informateur liet weten dat dit korte gesprek slechts in formatief was. Het VNO (werkgeversi heeft inmiddels fel stelling genomen tegen de opvatting van onder meer CDA-dnderhandelaar Lubbers, dat in het voorlopig regeerak koord al rekening was gehouden met de adviezen van De Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau Deze over eenkomst noemt het VNO-weekblad (Slot zie pag. 3 kol. 5) Premier Begin links i en pi bekendmaakten dat de auto t Sadat tijdens de persconferentie waar lesprekingen opnieuw zullen openen ALEXANDRIE BEIROET (AFP l PI RTR) - Een voor het eerst twijfelende Sadat en een onverminderd schampe re Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) hebben woensdag een snelle suc cesvolle afronding van de onderhande lingen over Palestijnse autonomie vol gens de akkoorden van Camp David wel zeer onwaarschijnlijk gemaakt. President Sadat van Egypte en pre mier Begin van Israël besloten tijdens hun top in Alexandrie wel tot hervat ting. maar hun standpunten lagen nog mijlenver uiteen. Niet alleen inzake de mate van autonomie, maar ook op het punt van het betrekken van de I'alc- stijnen bij het proces. De PLO reageerde via haar woordvoer der Majed Abu Sharar nog 's avonds schamper op hun bekendmaking van de hervatting der onderhandelingen. Egypte en Israel zullen geen Palestijn bereid vinden om deel te nemen aan de onderhandelingen. Evenmin als in het verleden zullen zij vandaag noch mor gen een Palestijn vinden die bereid is tot een akkoord te komen met de vijan den van zijn land en volk zo zei Abu Sharar Sadat twijfelde of er nog voor het einde van het jaar een akkoord komt Voor het eerst sloot hij de mogelijkheid niet uit. dat dit met lukt Hu zei nog steeds te hopen dat er voor het einde van het jaar een resultaat is Sadat gebruikte op de persconferentie wel de term 'vol ledige autonomie die hij wil. volgens het 'tweede deel van de akkoorden, maar zei in deze fase geen Palestijnen bij het overleg te willen hebben Begin wil aanzienlijk minder ver gaan met Pa lestijnse autonomie en wil de PLO hele maal met bij de onderhandelingen, docht tracht daarvoor gematigde Pale stijnen te vinden. Op de kwestie van de PLO ging Sadat niet in. Maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hu deze organisatie als vertegenwoordigster van de Palestijnen beschouwt, „maar zij is met de enige' Egypte wil een Palestijnse raad met rui me wetgevende, economische en be voegdheden op het gebied van de veilig heid Deze constructie zou volgens de Egyptische visie uiteindelijk moeten kunnen leiden tot het ontstaan van een onafhankelijke Palestijnse staat Maar dit ls een absolute onmogelukheid voor Begin, die een raad met beperkte be voegdheden wil en nooit of te nimmer territoriale autonomie. De onderhandelingen zullen waar schijnlijk op 23 en 24 september wor den hervat, zo zei Begin. Volgens Egyp tische bronnen zal dit waarschijnlijk in New Yrok zijn en wel op het niveau van ministers. Egypte had de onder handelingen veertien maanden gele den opgeschort wegens de Israëlische inlijving van Arabisch oost-Jereuza- lem. Kabinet rondt zonder Van Agt begroting af DEN HAAG - De ministerraad gaat waarschijnlijk in afwezig heid van premier Van Agt, die nog steeds ziek is. vandaag het overleg over de begroting voor volgend jaar afronden. Naar een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst woens dagmiddag meedeelde ligt het in de bedoeling van de ministers van daag in een vergadering van de mi nisterraad de laatste knopen door te hakken. Het is zeker dat premier Van Agt daar door zijn ziekte niet bij zal kunnen zijn en het is waar schijnlijk dat de demissionaire pre mier ook vrijdag nog niet beschik baar is Woensdag hebben vice-premier Wiegel, minister Van der Stee van financiën, minister Van Aardenne van economische zaken en minis ter Albeda van sociale zaken - de zogeheten bestekministers, waar toe normaal gesproken ook pre mier Van Agt behoort - langdurig overlegd over de begroting Hel Ui vooralsnog onduide- Llijk wat Zuid-Afrika denkt te winnen met de groot scheepse militaire actie in ggaaj Angola De last', die het Zuidafrikaanse bezettingsle ger in Namibië van de SWAPO-guerrii- lastrijders ondervindt vormt geen en kele rechtvaardiging voor de door Zuid- Afrika uitgelokte bijna-oorlogssituatie in het zuiden van Angola Weliswaar ontkent Pretoria de inval onder verwij zing dal hooguit sprake kan zijn van achtervolging van guerrillastruders maar de Angolezen denken daar vol strekt anders over Algehele mobilisa tie en de dreiging met een oorlogs verklaring aan Zuid-Afrika vormen de tegenmaatregelen van de kant van de marxistisch gezinde MPLA-regenng van de nu zes jaar onafhankelijke vroe gere Portugese kolonie De bedekte toe speling van het regime m Luanda, dat het wel eens de bijna twintigduizend m Angola aanwezige Cubaanse nulltairen zou kunnen inzetten tegen de Zuidafri kaanse invallers, houdt het gevaar in van een verdere escalering de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten zuilen in dat geval steeds nauwer bij het conflict betrokken raken met alle gevolgen van dien. In de steek gelaten als Zuid-Afrika zich weet door de internationale ge meenschap vanwege de verwerpelijke apartheidspolitiek van de regering in Pretoria, is dit land steeds meer op ei gen kracht en (blanket macht gaan ver trouwen Nog onlangs is de Zuidafri kaanse defensiebegroting met bijna eenderde verhoogd. Een door de Ver enigde Naties bepleite vreedzame op lossing voor Namibië, het vroegere VN- mandaatgebied Zuid-West-Afrika grenzend aan Angola en Zuid-Afrika. is door de regering-Botha hooghartig van de hand gewezen. Zuid-Afrika blijki met van zins Namibië los te laten Zuid afrikaanse troepen houden overigens niet alleen dit gebied bezet, maar zij achtervolgen bij voortduring de naar onafhankelijkheid strevende guerrilla strijders van de onafhankelijkheidsbe weging SWAPO tot ver in het naburige Namibië Zuid-Afrika beschouwt het zuiden van Angola zo'n beetje als prive- oefenterrein voor zijn militairen. Na tuurlijk is dat in flagrante strijd met de internationale wetten Kennelijk is de Zuidafrikaanse regering de laatste ja ren zo vertrouwd geraakt met militaire acties in het souvereine Angola, dat de grootscheepse militaire operatie van deze week onder het hoofdstuk 'beperk te acties valt. Maar intussen wordt op uiterst gevaarlijke wijze met vuur ge speeld daar moeten de Zuidafrikaanse autoriteiten zich toch terdege van be wust zijn. De presidentswisseling in de VS is mede van invloed op de hardere houding van Zuid-Afrika tegenover de zogenaamde 'frontlïjnstaten Presi dent Ronald Reagan voert in tegenstel ling tot zijn voorganger een. zij het nog voorzichtig. pro-Zuid-Afnka-beleid Dit land is in zijn ogen een bolwerk tegen het opdringende communisme. In het politieke denken van Reagan maakt geheel Afrika deel uit van het conflict tussen Oost en West Deze overtuiging bepaalt mede zijn handelen ten aanzien van dit werelddeel. De aanwezigheid van Cubaanse troepen in Angola - Cu ba vaart al bijna twintig jaar op de koers van Moskou - is volgens Reagan al reden genoeg om uiterst argwanend te staan tegenover het MPLA-regime in Luanda, dat op zijn beurt ook alweer nauwe banden onderhoudt met Mós- kou. Die feiten zijn niet te loochenen. Er moet echter aan worden toegevoegd, dat westerse waarnemers al eerder heb ben vastgesteld, dat de aanwezigheid van de Cubaanse militairen zonder meer een stabiliserende factor is in de binnenlandse politiek van Angola en op techmsch-organisatorisch gebied het door het vertrek van driehonderddui zend Portugezen ontstane gat gedeelte lijk opvult. Zolang Angola zich be dreigd voelt, door Zuid-Afrika blijven de Cubanen waar ze zijn De duur van hun verblijf hangt mede af van de vraag hoe lang Zuidafrikaanse militairen Nami bië bezet houden De sleutel tot de op lossing van de kwestie-Namibie is volle dig in handen van Zuid-Afrika Zolang zij zich echter moreel weet gesteund door de Verenigde Staten is weinig kans op een inschikkelijker houding van de regering in Pretoria. De militaire confrontatie met éen van de frontlïjnstaten staat met op zichzelf Ook in Zuid-Afrika zelf valt een harder optreden van de autoriteiten te signaleren De hoop op matiging vande door vrijwel de gehele wereld veroor deelde apartheidspolitiek, een hoop die werd ingegeven door het eerste optre den van premier Botha, is na de verkie zingen van enkele maanden geleden vervlogen Harder dan ooit tevoren zijn de Zuidafrikaanse autoriteiten de afge lopen weken opgetreden tegen illegale bewoners van een zwarte woonwijk in Kaapstad Het heeft er veel van weg. dat premier Botha de voorstanders van apartheid wil duidelijk maken, dat zij uiteindelijk toch op hem kunnen reke nen. De duizenden zwarten die op deze wijze een normaal gezinsleven wordt ontzegd, tellen gewoon niet mee Intus sen voert de politiek van Pretoria tot een gevaarlijke situatie in Zuidelijk Afrika, die zijn weerslag kan hebben op het hele wereldgebeuren. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1