HULST Koopjesfestijn met kramen en wat activiteiten Kunst en oude ambachten WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 PZC/ braderie '81 Hulst gaat er prat op de meest Vlaamse, Bourgondische stad in Zeeland te zijn. Gezelligheid, wellevendheid, maar meer nog pinten voor en pinten na bepalen het gezicht van Hulst. Daar komt natuurlijk bij dat Hulst nog in het bezit is van schitterende wallen en een aardig stadscen trum waar heel wat oude bouwwerken overeind zijn gebleven. Niemand zal willen ontkennen dat bijvoorbeeld de basiliek in het hart van Hulst een publiekstrekker is. Maar toch. als je aan een van de vele Belgische bezoekers zou vragen waar voor hij nu eigenlijk naar Hulst is geko men, is de kans groot dat hij iets zoil antwoorden als 'awel menier, voor wie- tekes vooral'. Zijn vrouw, misschien iets minder dol op jenever, zal het heb ben over het gezellige winkelen in ple zante boetieks met schone kleren, en de lekkere crème-glace die ze verkopen. Eén ding is tegenwoordig wel zeker Belgen die uit Hulst vertrekken doen dat met een volle benzinetank, en tien tegen één dat in de koffer van de auto een doos margarine te vinden is. Maar ook zonder die benzine blijven Belgen naar Hulst stromen: ze komen er winkelen, winkelen, en nog eens wen- kelen. En dan wil de Hulster winkelier nog wel eens wat sjoemelen met de koers van de frank om het winkelen nog aantrekkelijker te maken De stichting Hulst Promotion, waarin de verschillende middenstandsvereni gingen zijn verenigd, heeft datzelfde doel: winkelen in Hulst nog aantrekke lijker maken. Een van de activiteiten, eigenlijk het hoogtepunt van Hulst Pro motion voor 1981, is de braderie die vrij dag, zaterdag en zondag in Hulst wordt gehouden. Vraag aan Ronnie d'Hondt, de voorzitter van Hulst Promotion: de Belgen, maar ook wel Nederlanders, ko men toch week in week uit weer naar blijkt het antwoord wel al klaar te heb ben: „Het ligt er maar aan hoe je dat 'nut' opvat. Het verschilt wat per bran che. Zakelijk bekeken is het misschien niet zo interessant, maar aan de andere kant, de braderie wordt nu voor de der tiende keer gehouden. Je kunt zo lang zamerhand wel spreken van een tradi tie waar op gerekend wordt. Het is bo vendien een initiatief waar anderen op in kunnen springen, dat is tenminste wel de bedoeling. Ik denk bijvoor beeld aan de wallenloop van de RKHAV. en de rommelmarkt van de koninklijke harmonie. Instellingen, stichtingen en Hulst. Heeft zo'n braderie eigenlijk nog verenigingen kunnen de bradene be- wel enig nut? D'Hondt moet eerst eens aan zyn sigaar trekken voor hii antwoordt, maar hij zakelijk nut, daar geloof ik niet in, wel in de promotie van een stadje als Hulst. Er zijn eigenlijk twee redenen om de braderie te houden: aan de ene kant. je moet. wat doen, je kimt met achterblij ven bij anderen en aan de andere kant. het is de moeite om Hulst te verkopen want het heeft al zo veel mee". Geen thema Diverse bradeneen worden gehouden onder een bepaald motto, of de geza menlijke middenstand kiest een thema. Hulst niet. D'Hondt: „Ik zie links en rechts allerlei braderieën met thema's en zo, het is al een suui t gemeengoed geworden, waar wij als Hulst Promo tion vanaf hebben gezien Het is ook gewoon moeilijk om elk jaar opmeuw een aardig thema te vinden. In 1974 hebben we een Zeeuwse week gehou den, vorig jaar waren er de Poorters feesten Wy hebben afgesproken de bradene moet gewoon de braderie blij ven en we veranderen de formule niet al te veel. Het is voor veel winkeliers in de vakantieperiode gewoon moeilijk om Leden van buurtvereniging De Statie hebben voor de braderie hun eigen activiteit georgani seerd. Dat zal zaterdag en zondag te merken zijn op het parkeerter rein van Torro - ingang aan de Steensedijk - waar een kunst- en ambachtenmarkt zal worden ge houden. Zo'n vijftien deelnemers, ieder in hun eigen branche, hebben ai medewerking toegezegd. Volgens de organisatoren van de 8tatie zal het deze keer niet gaan om een kitscherige antiekmarkt met kwasi oude spullen zoals men die tegenwoordig zo vaak houdt. De bedoeling is veel meer om am bachtslieden die hun vak daadwer kelijk nog uitoefenen voor het voet licht te brengen. Daarnaast moet het kunstaspect ook sterk naar voren komen: zo zal de Middelburgse dichteres Lucy Verbart komen voordragen uit ei gen werk. er wordt zondag muziek gemaakt door de boerenkapel De Bareelen, en er zullen kunstschil ders en sieradenmakers acte de presence geven. Niet iedereen in Hulst bleek even gelukkig met dit initiatief vanuit de Statie. Enkele middenstanders in het centrum van Hulst weiger den bijvoorbeeld de gemaakte affi ches op te hangen, omdat zij vrezen dat de kunst- en ambachtenmarkt publiek uit de binnenstad zal weg trekken. De organisatie wilde over deze tegenwerking verder niet veel meedelen. 'Onbegrijpelijk en kin derachtig' was het enige wat men er over wilde zeggen. By de midden stand - lang niet alle winkeliers zijn tégen het initiatief van de buurt vereniging- viel geen commentaar te halen. groots in te haken op een initiatief, ik zie de collega's in hun weinige vrije tijd nog niet gaan zitten timmeren of schil deren. ik noem maar wat. Daarom laten we het zoals het is: een koopjesfestyn met kramen in de winkelstraten en wat activiteiten er omheen. Het moet dui delijk een attractie zyn voor het winke lend publiek". poortersfeesten Vorig jaar waren er, afgezien van de bra derie, de Poortersfeesten. Toen is er over gesproken om ook van die Poor tersfeesten een jaarlijks terugkerende traditie te maken. Dit jaar worden ze echter al niet gehouden D'Hondt: „We hebben het wel gepro beerd, maar het ging allemaal te moei zaam om het niveau van 1980 te kun nen halen, daarom hebben we het maar laten zitten. Misschien volgend jaar weer wel". „We mikken op een soort spreiding van activiteiten waarbij de braderie en de Poortersfeesten de hoogtepunten moe ten zijn. Voor de rest in het seizoen laten we wat harmonieën en muziekgezel schappen optreden, of bijvoorbeeld een volksdansgroep. Een andere keer weer een touwtrekwedstrijd. Er moet ge woon af en toe iets te zien zijn. De win kels en het décor veranderen niet. maar als er steeds iets te doen is verandert de sfeer in de stad. zodat het ook voor de regelmatige bezoeker aantrekkelijk blijft. De stichting Hulst Promotion moet je vooral zien als de feestcommis sie van de middenstand, wy proberen zoveel mogelijk festiviteiten te organi seren. Eventuele andere problemen van de middenstand trekken wy ons niet aan". Hulst Promotion is nu een paar jaar bezig, en het is, net als in veel andere groeperingen, een kleine groep van een paar mensen die de kar van Hulst Pro motion trekt. Zouden niet eens wat an dere mensen nodig zijn „Misschien wel. maar ook voor nieuwe mensen is het moeilijk om zitting te ne men in een bestaand bestuur. De 'ge vestigde orde' drukt altijd een zwaar stempel op wat verwezenlijkt wordt, men heeft al een visie en is vaak niet zo geneigd om overstag te gaan. Er zou misschien wel eens een heel nieuwe ploeg kunnen komen, waarbij een nieu we gedachtengang wel tot uiting zou kunnen komen. Aan de andere kant, onze ploeg is nog jong genoeg, die hoef je niet zo maar af te schrijven. Maar we zijn afhankelijk van de medewerking die we links en rechts kunnen krijgen, vooral op financieel gebied. Wij kunnen de koers van het schip best wijzigen, maar 't is wel roeien met de riemen die we hebben, en die staan geen koersve randering toe. De middenstand als ge heel moet goed beseffen dat promotie- activiteiten m het algemeen veel geld kosten Aan dat besef schort het nog al eens We zijn wel bezig om verschillende donateurs aan te trekken om de promo tie wat groter aan te kunnen pakken. We denken daarbij aan grotere bedrij ven van buiten Hulst, die toch in Hulst belangen hebben. Dat is overigens nog pas in een beginstadium". Meer bezoekers In Hulst is een enquête gehouden onder winkelende bezoekers. Wat heeft Hulst Promotion daarvan geleerd „Hulst blijkt qua bezoekers nog steeds in de lift te zitten. We hebben een groot aantal mensen gesproken die voor het eerst hier kwamen en het best aardig vonden. Anderen komen zeer regelma tig, vaak zonder vastomlijnde plannen, naar Hulst. Ze zien het als een uitstapje. Nou, je moet mensen stimuleren om dat uitstapje te maken en dat kun je doen door ze regelmatig te tracteren op een evenement, je moet het interessant houden". „We hebben ook geleerd dat het verzor gingsgebied van Hulst bijzonder wijds is. Enerzijds heb je de driehoek Brus sel. Antwerpen en Gent, daaruit ko men veel van onze bezoekers. Maar toch blijken er ook mensen van de Zeeuwse eilanden en West-Brabant verschillende keren per jaar naar Hulst te komen. De Belgen blijven na tuurlijk heel belangrijk. „Mijns inziens kan Hulst zich er wel op beroemen dat de stad het Belgische pu bliek heeft weten vast te houden, on danks dat de grote prijsverschillen van vroeger verdwenen zijn. Dat is te dan ken aan een lange aaneenschakeling van factoren, waarvan bijvoorbeeld Hulst Promotion en de braderie er en kele kleine zijn. Andere zijn bijvoor beeld dat Hulst er aardig uitziet en veel winkels heeft Er zijn voldoende café's, restaurants en terrassen, zaken die heel belangrijk zyn juist voor het recreatief winkelen waar Hulst het van moet heb ben". Kritiek op horeca Er zijn wel veel café's in Hulst, maar sommige zijn vaak dicht D'Hondt: De horeca is inderdaad een schakel die het hier en daar af laat we ten. Het is er wel maar het wordt soms niet voldoende geëxploiteerd. Vooral op de Markt zijn een paar café's, die maar drie of vier dagen per week open z"jn, dat schaadt Hulst. De Markt is dui delijk het visitekaartje, als je wil het gezicht van Hulst, en dan is juist daar door-de-weeks de helft gesloten. Dat maakt geen beste indruk op bezoekers, daar kun je wel zeker van zijn" Hoe belangrijk is Hulst Promotion? „Ach, Hulst Promotion is maar een klein schakeltje in het geheel, maar wel een schakeltje dat volgens mij gehand haafd moet blijven als je je best wil doen om het in Hulst aardig te houden en te verbeteren Promotie is natuurlijk heel belangrijk als je de mensen vast wil houden, maar het gaat om het goede ondernemersschap van de winkeliers, dat is de belangrijkste pijler van de pro motie". De braderie Hulst moet een zuiver straatgebeuren worden. Geen grote feesttenten, optredens in zalen, maar een koopjesfestijn langs de kramen van de mid denstand. Daar zit, zoals ook de Hulster middenstand heel goed weet, maar één bezwaar aan: de afhankelijk heid van het weer. Geen hond vindt het nu eenmaal leuk om in de stromende regen 'gezellig' te winkelen of op een terras een broodje worst te eten. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen de braderie steeds vrijdagsavonds begon, wordt de braderie '81 vrij dagmiddag om twee uur al geopend. B en w van Hulst, en zo mogelijk ook de leden van de gemeenteraad zullen dat karwei voor hun rekening nemen. Als Hulst Promotion zijn zin krijgt zal het gemeentebestuur de opening vieren door vrolijk wat rondjes mee te draaien m de kindermo len. Om 18.30 uur begint een prestatieloop voor jong en oud Start en finish zijn op het s Gravenhofplein Een urn- later staat de eerste braderieloop op het programma, dit ter vervanging van de halve marathon die in voorgaande jaren in Hulst werd gehouden De braderieloop. een wed strijd met veel goede en bekende lopers, is vijftien kilo meter lang. Uiteraard gaat ook in Hulst Piet Vonck als favoriet van start. Met hem is afgesproken dat hij deze keer geen concurrenten als eerste over de eindstreep zal duwen, zo hebben de organisatoren van de atletiekver eniging RKHAV laten weten. Om acht uur vrijdagavond maakt het orkest Termenieke een rondgang in de bin nenstad. Omstreeks tien uur wordt op de Vismarkt de film vertoond die de Hulstenaar Miel Zaman heeft ge maakt van het 800-jarig bestaan van de stad Hulst Zaterdag om «en uur begint op hel 's Gravenhofplein de rommelmarkt van de Koninklijke Stedelijke harmonie Hulst, die daarbij ook muziek zal laten horen Op het Torroterrein is er een kunst- en ambachtenmarkt, de stichting Open Jongeren Centrum Nu zal ook een rom melmarkt houden, op het 's Gravenhofplein. Voor de kinderen treedt zaterdagmiddag vanaf twee uur het duo Willie en Judoko op. m de buurt van de basiliek. De tweede-hands-auto-markt die op het 's Gravenhofplein gehouden zou worden gaat wegens een gebrek aan deel nemers niet door De drumband en het majorettenpelo- ton Kloortje uit Kloosterzande verzorgen zaterdag het muzikale gedeelte van het programma De heren mastklimmers kunnen vanaf vijf uur terecht in de Bier kaaistraat, waar ook een standwerkersconcours zal wor den gehouden Op de markt begint om zeven uur 's avonds een grote zeskamp tussen de verschillende Hul ster buurtverenigingen. In de Frans van Waesberghestraat speelt zaterdagmid dag de ritmesecüe van de zuid-Amerikaans gerichte band Paolo Passionato and the pennies from heaven. Zaterdagavond speelt de complete groep, ongeveer vijf tien mensen in totaal, in het open jongeren centrum in het Houtenkwartier. Zondag treedt het muziekgezelschap van Heikant op. In de Bierkaaistraat worden zondagmiddag om vijf uur de dames onder aan de mast verwacht. Maandag zijn er geen speciale programmapunten, maar de deelnemers aan de weekmarkt zullen hun best doen om met zo fraai mogelijk versierde kramen op de markt te komen. Alle vier de dagen staat er op de Vismarkt een draaimo len. In de Bierkaaistraat wordt een antiekmarkt gehou den De Genstestraat zal worden verluchtigd door een draaiorgel, terwijl de OVerdamstraat bezet zal worden door deelnemers aan de ideele markt. Onder meer wor den verwacht de werkgroep kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen. de stichting kinderboerderij Clinge en de stichting OJC nu. De scoutinggroep van 't Jagertje houdt in de Overdamstraat een fancy-fair met kinder spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 27