Begin vraagt hervatting autonomiebesprekingen Kamer: meer rechten kind PZCfl Smaad van Sowjet-Unie rond aanslag op paus Hongerstaking voor brandschadeclaim Bill Coleman in Frankrijk overleden Meer functies voor vrouwen in Wereldraad van Kerken POSITIEVE START TOP-ALEXANDRIE PZC/binnen-buitenland weer Staatslening vastgesteld op 950 miljoen Enorme krater op maan van Saturnus ontdekt MET STEM TEGEN VAN OOSTERSE KERKEN IN CIVIEL- EN VERMOGENSRECHT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 ALEXANDRIE (RTR/AFP) - Premier Menachem Begin van Israël heeft president Anwar Sadat van Egypte dinsdag gevraagd om onmiddellijke hervatting van de onderhandelingen over auto nomie voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in een strook van Gaza. De reactie van Sadat leek gunstig te zijn, volgens een medewerker van Begin. De medewerker voerde het woord na dat Begin en Sadat waren begonnen aan over twee dagen uitgesmeerde be sprekingen in Alexandrië. Het is hun eerste ontmoeting sinds Begin in juni werd herkozen. Begin zei dat Israël streefde naar over- 27 augustus ZON EN MAAN Vakantielanden eenstemming over hervatting van de autonomie-onderhandelingen. en voeg de hieraan toe: „Ik denk dat we op de goede weg zijn". „De reactie van de heer Sadat kwam ons positief voor. Het was een erg goede vergadering en tot dusver gaat alles uit- De eerste kamer is dinsdag akkoord gegaan met het voorstel van minister Wiegel (binnenlandse zaken) inzake het salaris van de eind dit jaar te benoemen nationale ombudsman Deze zal nu ruim 13.000 gulden bruto per maand gaan verdienen, het ambte lijke maxim um. De tweede kamer zal in oktober of november een nationale om budsman benoemen, zodat deze in ja nuari 1981 met zijn werk kan aanvan gen. stekend", aldus de medewerker na het eerste onderhoud van zestig minuten tussen Sadat en Begin Egypte brak de autonomiebesprekin gen ruim een jaar geleden af uit protest tegen de formele inlijving van oost-Je- ruzalem bij Israël. Bij de autonomie gaat het om een beperkte vorm van zelf bestuur voor de Palestijnen in Cisjorda- nië en Gaza. Toen de twee leiders elkaar dinsdag in Sadats villa ontmoetten, was er geen spoor van de spanning die in betrek- kiongen tussen beide landen heerst sinds Israels bombardement op de reactor in Irak op 7 juni. Beide regeringsleiders omarmden el kaar hartelijk en Sadat zei "Eindelijk zien we elkaar weer". Vooruitzichten van hel KNMI voor donder dag tot en met zondag: Zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Het hogedrukgebied met de kern nabij zuidwest-Engeland ligt vrijwel stil en beheerst het weer bij ons geheel. Langs de noordflank van dit gebied trekken enkele zwakke storingen naar het zuid oosten. Deze beïnvloeden echter uitslui tend het noordoosten van ons land. De aangevoerde lucht is in de onderste laag vrij vochtig. Hierdoor kon zich de afgelopen nacht op vrij uitgebreide schaal mist vormen. Deze mist lost bo ven land in de eerste ochtenduren op. Over water zal het zicht nog geruime tijd slecht blijven. Laaghangende be wolking als gevolg van de opdringende mist zal zich vooral in het westen tot tegen de middag handhaven. Daarna wordt het ook daar zonnig en heiig met een maximum temperatuur van 20 a 21 graden aan de kust; in Westbrabant tot 23 graden Celsius. ■Vooruitzichten voor donderdag: af en toe enkele wolkenvelden, later opnieuw zonnig, droog en iets warmer. In de nacht en vroege ochtend opnieuw mist. Nautisch bericht wind: zwak, in de middag tijdelijk ma tig. overwegend uit zuidwest tol west. 2 tot 3 Beaufort; zicht: mistlater slecht en in de middag matig, uitgezonderd over open water, temperatuur kustwa ter: 18 graden; afwijking waterstan den: geen afwijking van betekenis: ma ximale golfhoogte monding Scheldes: vrijwel geen. Zon op 06.' 13 onder 20.39 Maan op 03.' 18 onder 1 9.51 Hoog water IVoensdag 26 augustus uur Vlissingen 12 18 169 00.49 185 Terneuzen 12 42 192 Zierikzee 1322 129 Hansweert 13.13 204 Wemeldinge 01.02 166 13 52 153 Kreekrak 01.00 196 1347 179 Bruinisse 01.29 168 14.19 155 Donderdag 27 augustus uur cm Vllssingen 13.22 183 Terneuzen 01,10 207 13 48 206 Zierikzee 02.08 147 14.29 134 Hansweert 01.53 222 14,23 218 Wemeldinge 02.26 172 15.05 159 Kreekrak 0222 203 14.59 187 Bruinisse 02.53 176 15.34 162 Laag water Woensdag 26 augustus uur cm uur cm Vlissingen 06.14 170 18.53 189 Terneuzen 06.35 182 19.19 199 Zienkzee 06 52 146 19.30 161 Hansweert 07.01 201 19 38 220 Wemeldinge 07.11 163 19 46 178 Kreekrak 07.26 189 2003 207 Bruinisse 07.17 166 19.53 179 Donderdag 27 augustus uur cm cm Vllssingen 07 20 174 19.56 203 Terneuzen 07 48 187 20 27 216 Zienkzee 08 00 145 20 32 170 Hansweert 08 15 207 2051 235 Wemeldinge 08 22 163 20 54 189 Kreekrak 08 38 189 21 12 220 Bruinisse 08.31 163 2100 188 Vooruitzichten voor de vakantielanden mee gedeeld door het KNMI. geldig voor donder dag en vrijdag Skandinaviè. Finland: perioden met bewol king maar vooral in het zuiden zon Voorna melijk in het noorden en westen ook regen Middagtemperaturen van rond 10 graden in het noorden tot 22 graden plaatselijk in het zuiden Denemarken: wolkenvelden maar geen regen van betekems; 18-22 graden Britse Eilanden: in het noorden wolkenvel den maar geen regen van betekenis Elders vrij zonnig. Middagtemperaturen van 18 gra den in het noorden en westen tot 25 graden in het oosten en zuiden. Duitsland, DDR: In het noorden en oosten, wolkenvelden maar geen regen van beteke nis, in het zuiden en westen overwegend zon nig Middagtemperaturen van 20 graden in het noorden en oosten tot 26 graden in het zuidwesten Frankrijk: zonnig Middagtemperaturen van 24 graden in het noordoosten tot 30 graden plaatselijk in hel zuiden Spanje. Portugal Balearcn: zonnig Middag temperaturen aan zee meest tussen 25 en 30 graden, in het binnenland tot 37 graden Italië, Corsica, Sardinië Sicilië: zonnig maar in Zuid-Italie en op Sicilië plaatselijk een on weersbui. Middagtemperaturen merendeels tussen 26 en 31 graden. DEN HAAG - Omdat twee verze keringsmaatschappijen weigeren een uitkering te doen na het af branden van haar boerderij, zit mevrouw Betsy Johanna van der Ven uit Slochtcren sinds maan dagmiddag in Den Haag in honger staking. Met een bord waarop haar grieven staan vermeld, heeft ze zich geposteerd voor het kantoor van De Zeven Provinciën aan het statige Lange Voorhout. Ze is van plan door te gaan tot de verzeke ringsmaatschappijen ingaan op haar eis: uitbetaling van de verze- kerinspenningen. Tot gistermid dag gaven de maatschappijen ech ter niet thuis, omdat de heer Van der Ven ooit wegens diefstal ver oordeeld is. Vorig jaar april brandde de boerde rij van Van der Ven in Helium in de gemeente Slochteren af. De familie was toen op vakantie in Duitsland. Vermoed wordt dat de brand aan gestoken is. Bij afwezigheid van de familie Van der Ven zouden onbe kenden zich toegang hebben ver schaft en binnen werd een ravage aangetroffen. De schade aan de inboedel was voor f 150.000 verzekerd. Mevrouw Van der Ven denkt dat de werkelij ke schade f 190.000 is geweest. De boerderij zelf. die aanvankelijk op één miljoen gulden was geschat, maar na taxatie door experts van de „Holland" uit Utrecht op f810.000 werd verzekerd, is hele maal afgebrand. Ook de Holland weigert - net als "De Zeven Provin ciën" - tot uitkering over te gaan onder het verweer dat Van der Ven zijn veroordeling tegenover de maatschappij heeft verzwegen. Mevrouw Van der Ven wees er gis termiddag op dat haar man die tien jaar geleden een tijdje aan drugs verslaafd was, daarna afkickte en sindsdien een voorbeeldig leven leidt in 1971 is veroordeeld wegens diefstal tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. „Dat heeft natuurlijk niks te maken met brandstichting of oplichten van de verzekering", aldus de honger- st aakster. Als het aan De Zeven Provinciën ligt. kan dat hongerstaken van me vrouw Van der Ven nog heel lang duren. „Het is een nare zaak dat ze daar zit", aldus directeur-publici- teit Copini over de hongerstaak- ster. „We kunnen en willen op deze zaak verder niet ingaan. Wil ze nog wat. dan moet ze maar gaan proce deren". Als commentaar geeft De Zeven Provinciën verder dat de maat schappij zich beroept op artikel 251 van het Wetboek van Koophandel. Daarin staat dat bij verzwegen in formatie de verzekeringsmaat- schappij gerechtigd is om niet uit te betalen. Op de vraag welke infor matie tot dat standpunt leidde, wil de heer Copini geen antwoord ge ven. Ook woordvoerder Rcnger van de Holland-Amev doet geen uit spraak over het verleden van Van der Ven. „De schadeclaim hebben wij afgewezen op grond van art. 251. Dat gaat niet alleen over een eventueel crimineel verleden, maar omvat elke verzwijging. Er is een kort geding tegen ons aange kondigd, maar later ingetrokken". De Israëlische en Egyptische ministe riële delegaties vergaderden dinsdag gedurende anderhalf uur. Het is hier bij volgens een woordvoerder in eerste aanleg gegaan over het proces van nor malisering van de betrekkingen tussen beide landen, 'voornaamste element voor het herstel van de vrede in het gebied'. Vanochtend zullen de besprekingen voortgezet worden. Dinsdagavond zou iedereen aanzitten aan een eten dal door Sadat werd aangeboden. Reumapatiënten voor behandeling naar Hongarije NOORDWIJK (ANP) - Een groep van 52 reumapatiënten mag zich van ziekte kostenverzekeraar het Zilveren Kruis in Noordwijk laten behandelen in Hon garije. Als tegemoetkoming in de reis-, verblijfs- en behandelingskosten heeft het Zilveren Kruis aan de betrokken patiënten een bedrag van 250 gulden gevraagd. Volgens het Zilveren Kruis is het de eer ste keer dat een verzekeraar patiënten de gelegenheid geeft zich te laten be handelen in het buitenland. De groep vertrekt 1 september vanaf Schiphol en wordt daar na drie weken terug verwacht. Het Zilveren Kruis laat weten dat het niet de bedoeling is be handelingen in het buitenland in het verzekeringspakket op te nemen. De 52 verzekerden zullen in Boedapest een speciale behandeling ondergaan die gericht is op verschillende reumati sche aandoeningen Gebruik wordt ge maakt. van de balneotherapie. waarbij bewegingsstoornissen worden bestre den met behulp van bronwater. Hon gaarse specialisten zullen de behande lingen uitvoeren. Voorlopig gaat het de verzekeraar er vooral om ervaringen met deze behandeling op te doen. DEN HAAG (ANP)- Het ministerie van financiën deelt mee dat het bedrag van de 12,5 procent staatslening 1981 met aflossing per 1987/91 waarop de in schrijving volgens het tendersysteem dinsdag openstond, is vastgesteld op 950 miljoen. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100.5. De inschrijvingen op de lening die zjjn gedaan tegen een ho gere koers dan 100.5 worden ten volle toegewezen. Van het bedrag waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 100.5 wordt vijftig procent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 100.5 vindt geen toewijzing Somalië heeft dinsdag zijn diploma tieke betrekkingen met Libië verbro ken. zo bleek uit een bekendmaking va n het Somalische persbureau Sonna Dit vanwege de samenzwering (van kolo nel Ghaddafitegen het Somalische volk. zo werd gezegd. Directe aanlei ding voor de slap werd genoemd de on dertekening woensdag in Aden van een vriendschapsverdrag tussen Ethiopië. Libië en Zuid-Jemen. PARIJS - De Amerikaanse jazztrompettist Bill Coleman is in de nacht van maandag op dinsdag in een ziekenhuis in Toulouse overleden. Hij is 77 jaar geworden. Coleman leed aan een hartkwaal. Bill Coleman. die in Kentucky werd geboren, had trompettist Louis Armstrong als groot voorbeeld. In 1948 verhuisde hij naar Frankrijk. Hij omschreef zich toen als „een van de vele zwarte musici hier. die gevlucht zijn voor de rassenscheiding". Coleman is vooral bekend door zijn interpretaties van klassieke geestelijke neger liederen. zoals 'Down by the riverside'. 'Jericho' en 'When the saints go marching in'. Hij gaf talrijke concerten met Sydney Bechet. Billie Holliday. Coleman Haw kins en Django Reinhardt (Slot van pag. 1) oranje gekleurd. „Titan is een oranje bal waar wij niet erg verrukt van kun nen zijn", zei dr Brad Smith, leider van de groep die de foto's van deVoyager-2' onderzocht. Het enige detail dat men op Titan kan onderscheiden is een don kere band over een van de polen van de satelliet. De Amerikaanse ruimtesonde heeft ook de hoge lagen in de atmosfeer van Saturnus in detail gefotografeerd, die voornamelijk uit waterstof bestaan. De atmosfeer wordt heen en weer bewogen door winden die een snelheid kunnen hebben van 1800 km per uur. Men kon formaties wervelwinden, cyclonen en anti-cyclonen onderscheiden, „die veel lijken op de aardse meteorologie", al dus dr. Smith. Een van de onderzoekers in Pasadena, dr Fred Scarfe, heeft een opname ge maakt van de 'ruimtegeluiden' die door de 'Voyager-2' bij de nadering van Sa turnus zjjn opgevangen. Deze geluiden, die doen denken aan ververwijderde klokken op een achtergrond van orgel muziek, zijn in werkelijkheid de eento nige weergave van elektrische schok golven die worden geproduceerd door de botsing van het magnetisme van Ju piter en elektrische deeltjes die aan de zon ontsnappen. Maandag werd al bekend dat Hype rion, een van de satellieten van de pla neet Saturnus niet lijkt op een pinda zoals eerst werd aangenomen, maar meer weg heeft van een 'afgeplatte hamburger'. Dit verklaart echter nog steeds niet zijn bizarre gedragingen, zo deelden wetenschappers mee. De eerste foto's die de ruimtesonde maandag naar de aarde zond. deden de wetenschappers geloven dat Hyperion gelijkenis vertoonde met een pinda. Fo to's die later vanuit een andere hoek zijn genomen onthullen evenwel de wa re vorm van de satelliet, namelijk die van een platgeslagen hamburger, vol gens dr. Smith. Door de laatste informatie omtrent Hy perion. die tot dusverre beschouwd werd als de minst interessante van Sa turnus' satellieten, zijn de betrokken wetenschappers van oordeel veranderd en menen zij dat verdere studie naar de satelliet geboden is, in het bijzonder met betrekking tot zijn 'positie' ten op zichte van Saturnus. Hyperion blijkt 402 km en 240 km breed te zijn. (Van onze correspondent) DRESDEN - Na een langdurig, van tijd tot tijd verwarrend en soms zeer verhit debat, heeft het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken besloten vanaf de zesde assemblee in 1983 te streven naar een gelijke vertegen woordiging van mannen en vrouwen in alle besluitvormende en adviseren de organen. De vertegenwoordigers van de oosters- orthodoxe kerken, die zich tot het laatst heftig tegen dit besluit hebben verzet, weigerden een stem uit te bren gen. Zij vinden dat deze kwestie theolo gische aspecten heeft die strijdig zijn met de Schrift en traditie, die in de or thodoxie bindend gezag hebben. De uitslag van het debat wordt door de vrouwen die in de Wereldraad van Ker ken actief zijn en door talloze vrouwen in de lid-kerken gezien als een belang rijke doorbraak. De Amerikaanse methodiste Janice Lo ve kwam dinsdag met het compromis de gelijke afvaardiging als principiële doelstelling te aanvaarden. Daarmee kwam zij tegemoet aan het bezwaar van velen dat het uiteindelijk de lid-kerken zelf zijn die over afvaardiging naar de Wereldraad besluiten. Politie en brandweer hebben dins dag 150 vakantiegangers en dorpelin gen via zee gered van het schiereiland Monte Argentario. 150 km ten noord westen van Rome. waar bosbranden woeden. Dit heeft de politie meege deeld Ruim 500 mensen, geholpen door helikopters van de Italiaanse lucht macht. bestrijden het vuur dat zich snel verspreid en wordt aangewakkerd door harde wind. Er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Secretaris-generaal Philip Polter zei dat het centrale comité voor de keuze stond tussen de loyaliteit aan een deel van de lid-kerken en de loyaliteit aan veel vrouwen en mannen die de gelijk waardigheid tot uitdrukking willen brengen in het werk van de Wereld raad. BESCHULDIGING VS: ROME (UPI) - De persoonlijke afgezant van de Amerikaan se president bij het Vaticaan heeft de Sowjet-Unie dinsdag beschuldigd van smaad en het maken van ernstige inbreuk op het diplomatieke gebruik door te impliceren dat de Ver enigde Staten zouden staan achter de aanslag op het leven van paus Johannes Paulus II. De Amerikaanse ambassade deelde mee dat de beschuldi ging van bijzonder ambassadeur William Wilson - die on langs door president Reagan tot zijn persoonlijk vertegen woordiger bij de paus werd aangesteld - was ingegeven door een artikel in het juninummer van het tijdschrift USSR-Oggi (de Sowjet-Unie-Nu), dat wordt uitgegeven door de Sowjet- ambassade in Rome Volgens de ambassade gaat het Russische artikel de omstan digheden rond de aanslag op de paus na en impliceert ter sluiks dat de Amerikaanse regering en haar gezant Wilson erbij betrokken waren Volgens de auteur van het artikel. Wladimir Katin van het Russisch persbureau Novosti, trad de tot levenslang veroor deelde dader van de aanslag, de Turk Mehmet Ali Agca. niet als 'fanatieke eenling' op. maar voerde hij de samenzwering van 'uiterst rechtse neo-fascistische organisaties' uit. Katin schreef dat twee maanden voor de aanslag op de paus Wilson door hem was ontvangen en Johannes Paulus II toen de Amerikaanse politiek ten aanzien van de bewapening, El Salvador en het Midden-Oosten had aangevochten. Een reeks gebeurtenissen, aldus Katin. had aangetoond dat heilige stoel en Verenigde Staten over belangrijke interna tionale kwesties met elkaar van mening verschilden. „Dit alles te zamen verschaft zeer duidelijk de politieke achtergrond waartegen zich de episode van de poging tot moord op het hoofd van de katholieke kerk afspeelde", al dus Katin. DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de tweede kamer is het met minis ter De Ruiter van justitie eens dat kin deren vanaf twaalf jaar door de rech ter in de gelegenheid moeten worden gesteld om in burgerrechtelijke zaken waarbij zij betrokken zijn, zoals onder meer echtscheiding en ontzegging uit de ouderlijke macht hun mening ken baar te maken. De VVD, de PvdA en D 66 willen nog verdergaan De hoorregel moet volgens deze fracties ook worden ingevoerd voor vermogensrechtelijke zaken Tij dens het debat dat hierover dinsdag in de tweede kamer werd gevoerd werd door PvdA-woordvoerster mevrouw Haas-Berger betoogd dat kinderen van af twaalf jaar over het algemeen een verstandig oordeel kunnen vellen over bijvoorbeeld erfeniskwesties CDA-woordvoerster mevrouw Come- lissen wil de hoorplicht in civielrechte lijke zaken invoeren vanaf zestien jaar Kritiek van vrijwel de gehele kamer was er op de uitzondering die in het wetsontwerp wordt gemaakt op de hoorregel voor gehandicapte kinderen Eventueel met behulp van een vertrou wenspersoon. bijvoorbeeld iemand van de kinderbescherming, moet ook daar een mouw aan worden gepast, zo me nen de grote partijen in de kamer An dree van Es iPSPi wil dat kinderen zelf kunnen bepalen of zij behoefte hebben aan een vertrouwenspersoon. Minister De Ruiter wil die beslissing overlaten aan de rechter WD en D'66 willen dat de rechter in geval van twijfel over de mogelijkheid een gehandicapt kind te horen ver plicht wordt hel kind thuis te bezoeken Daartegen koesterde de minister geen bezwaar en hij zegde toe deze suggestie in zijn voorstellen te zullen opnemen In eerste instantie stelde minister De Ruiter aan de kamer voor zich op de leeftijdsgrens van zestien jaar in vermo- gensrechterlijke zaken vast te leggen Dit in verband met het grote aantal echtscheidingen, waardoor het aantal gevallen waarin de rechter bereid moet zijn minderjarigen te horen al op enkele tienduizenden per jaar moet worden ge raamd. aldus de minister Later echter stelde de minister voor dat de plicht die de rechter wordt op gelegd om kinderen vanaf twaalf jaar te horen ook moet gelden voor vermo- gensrcchterlijke zaken als daarmee een belangrijk financieel belang is ge moeid. Diractie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vllssingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatseli|ke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling(01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 53.40; franco per post f 63.50: per maand f 18,25. losse nummers 0,75 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, l.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 16,20; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Aiie advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 21