PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA eist nieuwe onderhandelingen Angola dreigt met oorlogsverklaring Bezetting ambassade Iran in Den Haag verijdeld Onderzoek darmklachten toeristen in Roemenië pta gaas NA INVAL ZUIDAFRIKAANSE TROEPEN vandaag Vrienden gymnasium in vereniging Enorme krater op maan van Saturnus Dode bij steekpartij in Tilburg STUDENTEN WORDEN OVER DE GRENS GEZET Droog en zonnig Droog en zonnig weer met middagtem- peraturen van 19 graden op de Wadden tol ongeveer 23 graden in Brabant en Limburg. Matige westelijke unnd. 224e jaargang no. 199 Woensdag 26 augustus 1981 j-.deaéeï. Xgnife Tel. Q11QO 30620 LUBBERS ONDERHANDELAAR VAN AGT MOET PREMIER WORDEN Ruud Lubbers tijdens de persconferentie. Van ome parlementaire redactie i DEN HAAG - Het CDA blijft vasthou den aan de vorige week door onderhan delaar Van Agl uitgesproken eis van nieuwe onderhandelingen over het re geerakkoord. De fractie heeft dinsdag voorts met algemene stemmen de wens uitgesproken dal Van Agt hel beoogde kabinet met PvdA en D'66 zal moeten gaan leiden. Daarnaast heeft het CDA vice-fractievoorzitter Lubbers aange wezen als onderhandelaar, nu Van Agt maandag liet weten deze functie niet langer te willen vervullen. Van Agt zelf had liever gezien dat oud-informa teur en demissionair minister van ont wikkelingssamenwerking De Koning de nieuwe CDA-onderhandelaar werd. De Tweede-Kamerfractie van het CDA kwam dinsdagmiddag na een zes uur durend beraad tot een besluit Naar alle waarschijnlijkheid zal de fractie don derdag. tijdens de volgende vergade ring, Lubbers eveneens aanwijzen als fractievoorzitter Ook deze positie heeft Van Agt maandag opgegeven. Hij ge looft niet langer zinvol en naar behoren te kunnen functioneren, nu een groot deel van de fractie twijfelt aan zijn op treden. Ook droeg de benoeming van De Gaay Fortman tot informateur bij tot Van Agts beslissing Het CDA besloot dinsdag nog steeds te blijven streven naar de vorming van een parlementair kabinet met PvdA en D 66 De fractie eist daarbij wel dat dui delijkheid ontslaat over de sociaal-eco nomische afspraken, en de consequen ties voor het beleid voor 1982 Ook vindt de fractie dat in het nieuwe regeerak koord meer rekening moet worden ge houden met de adviezen op dit gebied van De Nederlandsche Bank. het Cen traal Planbureau en de sociale part ners De nieuwe onderhandelaar. Lubbers, benadrukte gistermiddag dat Van Agts advies aan koningin Beatrix de leidraad bij de nieuwe onderhandelin gen blijft. Ook persoonlijk vindt hij de uitkomst van de onderhandelingen ..te matig". Volgens hem is door hel 'nee' van hel CDA vorige week een nieuwe situatie ontstaan. Lubbers, die andere fracties opriep tot 'open en reële' onderhandelingen, wilde niet bevestigen dat het CDA eigenlijk zwaardere eisen heeft gesteld Maar, zo zei hij. ,.als we nu toch een breuk heb ben. laten we het dan goed doen met elkaar" Nu er een 'echte' breuk is ont staan, kunnen overigens ook de andere partijen nieuwe punten aan de orde stellen. Hij wees er voorts op dat hij in feite ook Van Agts conclusies van vorige week had overgenomen, ondanks zijn stem verklaring tijdens het CDA-overlee. Lubbers liet tijdens dat beraad weten alleen 'nee tegen het regeerakkoord te zeggen, omdat Van Agt had gedreigd op te zullen stappen Hij verklaarde dins dag deze opstelling te hebben gekozen omdat hij van mening is dat het kabinet er snel moet komen Inmiddels heeft informateur De Gaay Fortman het aftreden van Van Agt be treurd. Hij is het overigens niet met de (Slot zie pagina 6 kolom 2i i Van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - Angola heeft Zuid-Afrika gisteren met een oorlogsverklaring gedreigd, wan neer Zuidafrikaanse troepen op Angolees grondgebied blijven opereren. In een telegram aan VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim protesteert de Angolese regering tegen een inval van twee Zuidafrikaanse tankkolonnes. die gisteren zou hebben plaatsgevonden. De Angolese president Dos Santos verklaarde gisteravond dat zijn land algehele mobilisatie heeft aangekondigd als antwoord op de Zuidafrikaanse inval. In het telegram aan de VN wordt ge steld dat de „Zuidafrikaanse provoca- uitstel Rijkswaterstaat bekijkt of de aanleg van dammen en een spuikanaal in het oostelijk deel van de Oosterschelde moet worden uitgesteld. Dat kan no dig zyn. om in de pas te blijven lopen met het vertraagde tijdschema voor de afbouw van de stormvloedkering in de rechten Een meerderheid van de tweede ka mer is het met minister De Ruiter van Justitie eens dat kinderen vanaf twaalf jaar door de rechter in de gelegenheid moeten worden gesteld om in zaken waarbij zij betrokken zijn zoals echt scheiding en ontzegging uit de ouder lijke macht, hun mening kenbaar te maken. PAGINA 9 stampersplaat Het Zeeuws Coordinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming (ZCOi vindt dat gedepu teerde staten hun besluit om aan het gemeentebestuur van Brouwershaven een 'verklaring van geen bezwaar' te verlenen voor de aanleg van 'recreatie steunpunten' op de Stampersplaat in de Grevelingen 'ongedaan moeten ma ken'. PAGINA 11 kinderbijslag De kinderbijslag voor kinderen van 16 jaar en ouder wordt met ingang van 1 oktober verhoogd. De uitbetaling van deze verhoogde kinderbijslag zal plaatsvinden in januari 1982 Om voor kinderbijslag in aanmerking te komen dient de rechthebbende zijn kind in een bepaalde mate te onder houden PAGINA 13 jan peters Jan Peters heeft zich zaterdagavond via een glanzende prestatie in het Ne derlands elftal gespeeld. Dezelfde voetballer praatte zich dankzij een priemende nababbel weer uit de selec tie voor de oefeninterland tegen Zwit serland. dinsdag in het Alpenland PAGINA 15 toeristmenu Buiten de deur eten tijdens de vakan tie is een tamelijk dure liefhebberij 'n een tijd waarin steeds meer bezuinigd moet worden. Een Tourist Menu is een etentje met drie gangen voor een be drag, waarvan je bijna zou zeggen, kunnen ze het er nog wel voor doen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 13. Radio en televisie: 16 Financiën en economie. 17. Varia: 15. ties" kunnen leiden tot „individuele of collectieve zelfbescherming tegen mili taire aanvallen", zoals voorzien in het VN-handvest. In Zuid-Afrika werd dit direct-uitgelegd als een dreigement om de in Angola gestationeerde Cubaanse troepen (rond 20 000 man) bij het con flict te betrekken De Zuidafrikaanse legerautoriteiten hebben de inval in Angola niet direct toegegeven. Maar in een reactie op het Angolese telegram aan Waldheim werd wel gezegd, dat het om een gebied gaat waar „geregeld militaire operaties te gen de SWAPO worden uitgevoerd. Bij die acties wordt indien nodig de grens met Angola overschreden", aldus een legerwoordvoerder. Een aanwijzing dat Angola terecht bij de VN klaagt is. dat volgens een woord voerder van de in Namibië gelegerde Zuidafrikaanse strijdkrachten gisteren al het burgerluchtverkeer boven het DEN HAAG CANP»- Leden en oud leden van de landelijke ouderraad voor de nog resterende 39 zelfstan dige gymnasia hebben de vereni ging Vrienden van het Gymna sium opgericht. Ze wil voorkomen dat de gymnasiale opleiding in ons land het veld moet ruimen voor andere soorten voortgezet onder wijs, wat een stuk cultuurverlies zou inhouden. Voorzitter van de vereniging is prof. dr. H. Schamhardt uit Utrecht. De vereniging stelt dat er een groeiende behoefte aan gymna siale opleidingsmogelijkheden be staat De gymnasiale opleidingen van scholen (gemeenschappen) ste gen in twaalf jaar tijd met ruim tien procent. Het aantal leerlingen op de zelfstandige gymnasia groeide in dezelfde tijd met bijna 78 pro cent. De zelfstandige gymnasia zijn on danks deze groei betrekkelijk klei ne scholen De vereniging vreest dat steeds meer kleine scholen met andere zullen fuseren. De vereniging wil zich inzetten voor bewustwording en fondsen werving. Ze zal zich over het grote goed van een klassieke opleiding daartoe wenden tot oud gymna siasten en allerlei beroepsbeoefe naren die een hogere of weten schappelijke opleiding hebben en die het waardevolle van de gymna siale opleiding onderkennen aan Angola grenzende Ovambo-gebied in Namibië werd verboden Volgens de Angolese regering zijn aan de Namibisch-Angolese grens ruim 45.000 Zuidafrikaanse soldaten gesta- tionneerd. Maandag zijn twee tankko lonnes. waarvan eén bestond uit 32 tanks en 82 andere legervoertuigen, meer dan 150 kilometer op Angolees ge bied doorgedrongen. De kolonnes kre gen luchtsteun van Mirage-jagers Na hevige gevechten met het Angolese le ger zou de opmars tot staan zijn ge bracht. Over een terugtrekking werd niets gemeld. Dinsdagavond maakte het Zuidafrikaanse opperbevel in Na mibië bekend dat er m 24 uur in het 'operatiegebied' vier Zuidafrikaanse soldaten waren gesneuveld Zoveel wa ren er in zo een korte penode in de vijf tien jaar van de strijd nooit eerder om gekomen. Eerder al had de Zuidafri kaanse luchtmacht twee steden, op 200 en 300 kilometer van de grens, gebom bardeerd. Daarbij zouden 45 doden zijn gevallen, aldus de Angolese verklaring. Sinds Zuid-Afrika dit voorjaar een eind maakte aan de Geneefse onderhande lingen over de onafhankelijkheid van Namibië (het vroegere Zuidwest-Afri- kaï. zijn de militaire acties tegen de Na- mibische onafhankelijkheidsbeweging SWAPO opgevoerd De SWAPO-guer- nlla's opereren vanaf Angolees grond gebied In de grensstrook tussen Nami bië en Angola verblijven bovendien dui zenden Namibische vluchtelingen, die door Zuid-Afrika als SWAPO-aanhan- gers worden beschouwd Het Centrale Comité van de Wereld raad van Kerken heeft een dringend beroep gedaan op de 1 idkerken, met' na me in het Westen, om bij hun regerin gen aan te dringen een totale boycot van Zuid-Afrika. In een uitvoerige en scherpe verklaring over de gespannen situatie in het door Zuid-Afrika bezet gehouden Namibië, waarschuwt de Werekliaad voor het ontstaan van een tweede Rhodesie De pogingen van Zuid-Afrika om via de de mocratische Turnhalle Alliantie een vinger m de pap te houden in een toe komstig onafhankelijk Namibië, moe ten verijdeld worden PASADENA (AFP) - De Amerikaanse ruimtesonde 'Voyager-2' heeft dinsdag op Thetvs, een van de 17 ma nen van Saturnus. een enorme krater met een diameter van 400 km ontdekt, de grootste van het stelsel van Saturnus. Dr. Ed Stone, een van de leiders van hel 'Yo> ager'-pro- ject verklaarde in Pasadena dat de maan Mimas, w aar- op de "Voyager-1' vorig jaar een grote krater ontdekte, geheel past in de krater die is gefotografeerd op Thetys. De diameter van Mimas is op 390 km vastgesteld en die van Thetys op 1.050 km. De 500 geleerden en technici van het 'Jet Propulsion Laboratory' in Pasadena hebben dinsdag, dankzij de steeds duidelijker wordende foto's die de 'Voyager- 2 naar de aarde zendt, ontdekt dat het ringenstel.se! van Saturnus veel complexer is dan men dacht Schatte men tot nu toe het aantal ringen op ongeveer duizend, verdeeld over zeven lagen, waarschijnlijk moeten we nu gaan praten over verscheidene duizenden ringen aldus dr Stone De 'Voyager-2' heeft dinsdag ook foto's genomen van Titan, de grootste maan van Saturnus die als enige in het zonnestelsel een atmosfeer heeft. Deze bestaat uit stik stof en methaan en is op de beelden mooi gelijkmatig (Slot zie pag. 3 kol. 7) RIJKS GENEESKUNDIGE DIENST: DEN HAAG (ANPl - De Rijks Genees kundige Dienst stelt een onderzoek in naar de aard van de maag- en darmklachten van een veertig Neder landse toeristen in Roemenië, aldus heeft de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag meegedeeld. Dit onder zoek, waarbij ook de Nederlandse am bassade in Boekarest is betrokken, is nog niet voltooid. De klachten, van vakantiegangers aan de Zwarte Zee-kust., hebben geleid tot overigens niet bevestigde geruchten dat het hier om cholera zou gaan De twee reisbureaus die de reizen van 700 a 800 Nederlanders naai- Roemenie heb ben georganiseerd. Holland Internatio nal en Vernu. hebben nadrukkelijk ont kend dat aan de Roemeense Zwarte Zee-kust cholera zou zijn uitgebroken. Zij spreken van buikgriep maar niette min aangeboden de terugreis te organi seren indien hieraan behoefte zou be staan Geen der zieken wilde echter voortijdig naar Nederland terugkeren Noch het ministerie van volksgezond heid in Den Haag. noch de World TILBURG (ANPl - Bij een massale steekpartij in Tilburg is in de nacht van maandag op dinsdag, is de 26-jari- ge taxichauffeur J. Bertcns uit die stad om het leven gekomen. Vijf andere betrokkenen zijn met ver wondingen in het ziekenhuis opgeno men en vier anderen zijn door de politie gearresteerd Volgens de politie, die dit dinsdag meedeelde, is over de aanlei ding van de steekpartij nog niets be kend Health Organization (WHOi heeft een waarschuwing voor cholera in Roeme nië doen uitgaan. De Nederlanders die maandag met een chartervliegtuig uit Roemenie terugkwamen is. voor zij Schiphol verlieten, met gevraagd hun naam en adres op te geven in verband met eventuele besmetting Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van volksgezondheid hebben de Roemeense autoriteiten met nadruk ontkend dat er in het land cholera is uitgebroken. Zij worden in deze consta tering gesteund door de WHO Twaalf Joegoslaven zijn tot gevange nisstraffen van maximaal negen jaar veroordeeld wegens hun aandeel in de Albanese nationalistische onlusten in de zuidelijke provincie Kosovo in de lente van dit jaar. Dit heeft het persbu reau Tanjoeg dinsdag bekendgemaakt. Rechtbanken in Kosovo hebben nu ruim 120 beklaagden gevangenisstraf fen opgelegd. DEN HAAG - De achttien ongewapen de iraanse studenten die dinsdag een imisluktei poging ondernamen om de Iraanse ambassade in Den Haag te be zetten. worden vandaag (woensdag) over de grens gezet. Op last van de offi cier van justitie werden zij dinsdag middag al overgedragen aan de vreem delingendienst. De Haagse politie ver moedt dat zestien van hen afkomstig zijn uit de Bondsrepubliek en twee uit Frankfrijk. De studenten wilden de ambassade bezetten uit protest tegen wat zij noemen „de Khomeini-dicta- tuur in Iran". Zij zeggen de terugkeer van Hani-Sadar te w illen. Soortgelijke DEN HAAG - Kijkje tn de hal van de Iraanse ambassade aan de Javastraat die korte tijd door Iraanse studenten bezet is geweest. De studenten kwamen niet verder dan deze hal acties vonden maandag en gisteren in Stockholm en BruSsel plaats. De studenten zullen per bus naar de grens met West-Duitsland worden ge bracht en daar aan de grensautoritei- ten worden overgedragen. De twee uit Frankrijk afkomstige Iraniers worden naar de Belgisch-Franse grens ge bracht. Dat gebeurt op grond van „aan tasting van de openbare orde" en daar door illegaal verblijf in Nederland, al dus een politiewoordvoerder gisteren. De actie begon toen circa half tien het groepje de voordeur van het ambassa degebouw binnendrong In de vestibule zagen zij echter geen kans een afgeslo ten tweede deur. die toegang geeft tot de ambassade zelf. te forceren Èen voor het gebouw gestationeerde commando- wagen van de politie waarschuwde het hoofdbureau, waarna de aftocht van de demonstranten werd verhinderd Met verrekijkers was al vastgesteld dat de studenten niet gewapend waren. Wel hadden de demonstranten een groot aantal plakkaten en viltstiften bij zich waarmee zij tijdens hun kortston dige verblijf alle muren van de hoge. drie bij vier meter metende vestibule volschreven met teksten in het Farsi. Nederlands en Duits. De studenten werden in eerte instantie verbaliseerd wegens huisvredebreuk en vernieling. Zij zullen, nu zij over de grens worden gezet, hiervoor echter niet worden vervolgd. De studenten zei den lid te zijn van de vereniging van Iraanse studenten ln het buitenland (Pay kar) Ook in Brussel werd de Iraanse ambas sade gedurende korte tijd door Iraanse studenten bezet. Na ongeveer een uur ontruimden de demonstranten het ge bouw zonder tegenstand te bieden aan de in actie gekomen Belgische politie. De studenten zijn aanhangers van de linkse organisaties 'Fedayien van het volk' en de 'Moedjahedln-e-Chalq Toen vijftien studenten de ambassade bestormden bevonden zich daar geen ambassadefunctionanssen De Iraanse politie heeft honderden ac tieve bestrijders van het regime aange houden bij voortgaande razzia's op schuilplaatsen van linkse verzetsbe wegingen, zo heeft radio Teheran dins dag bekendgemaakt. Volgens de uitzending arresteerden re volutionaire soldaten 179 leden en sym pathisanten van linkse organisaties in de zuidelijke stad Kerman. waar gewa pende mannen maandagavond een groep revolutionaire soldaten in een hinderlaag lokten. In een verklaring van radio Teheran werd gezegd dat in Sifahan meer dan 100 Moedjahedin zijn aangehouden in verband met gewelddadigheden en moorden in de stad in de voorbije twee maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1