Hogere kinderbijslag voor ouder dan zestienjarigen Financiële problemen bij gezondheidscentra HOGERE PREMIES BIJ INVOEREN BEPERKTE VOLKSVERZEKERING Inkrimping van grote huisartsenpraktijken UITGAANDE VAN ONDERHOUDSBEGINSEL KWF wil kanker meer bespreekbaar maken Solidariteit wil kunnen reageren via de massamedia FAILLISSEMENTEN VERWACHT FNV weigert nachtarbeid vrouwen bij Suiker Unie Ziekenfondsraad: ingrijpende gevolgen Subsidie zuinige cv-ketel WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 PZC/bin nen-bui ten land 11 Van onze redactie economie DEN HAAG - De kinderbijslag voor kinderen van 16 jaar en ouder wordt met ingang van 1 oktober verhoogd. De uitbetaling van deze verhoogde kinderbijslag zal plaatsvinden in januari 1982. Bij de verhoging van de bedragen is uitgegaan van het onderhoudsbeginsel. (thans f52 - per week): enkelvoudige kinderbijslag; grotendeels onderhoud (meer dan 50 percent van de kosten) tweevoudige kinderbijslag, voor uitwonende stude rende of invalide kinderen van 16 en 17 jaar en studerende kinderen van 18 jaar en ouder (zowel uit- als thuiswonen den). alsmede huishoudkinderen van 18 jaar en ouden; Om voor kinderbijslag in aanmerking te komen dient de rechthebbende zijn kind in een bepaalde mate te onderhou den. Voor kinderen .longer dan 16 jaar wordt voor hen. die tot het huishouden van de verzekerde behoren, zonder meer aangenomen dat aan het onder houdsbeginsel wordt voldaan. Grieks schip onttrekt zich aan beslaglegging ITF ROTTERDAM (ANP) - Het Griekse vrachtschip 'Georgios M', waarop door de internationale transportarbeiders federatie (ITF) beslag is gelegd vanwe ge achterstallig salaris voorde beman ningsleden, is het afgelopen weekein de met de Noorderzon vertrokken. De verdwijning van de 'Georgios M' is dinsdag pas ontdekt. Het schip lag even buitengaats voor de Maasvlakte bij Rotterdam. Dit heeft een woordvoerder van de ITF dinsdag meegedeeld Het is niet duide lijk waar het Griekse schip momenteel is. De ITF-woordvoerder gaat ervan uit dat de Griek in de problemen komt zo dra het een haven aandoet. Vijf beman ningsleden van het vrachtschip gingen 17 augustus in de Rotterdamse haven in staking. Zij vonden dat zij aan de hand van de Griekse cao onderbetaald werden en eisten in totaal 90.000 gulden van de eigenaar. Het schip voer echter met beslag en al de haven uit om na interventie van de rivierpolitie net bui tengaats af te meren om zich niet aan het beslag te onttrekken. De agent van het schip ontkende toen ook dat dat in de bedoeling lag. De onderhandelingen tussen de eigenaar van het schip en de Griekse zeeliedenbond hebben niets opgeleverd. De stakende bemanning van de Panamese bulkcarrier 'Sea Vic tory' heeft de eisen voor betere betaling volgens ITF-normen laten vallen Een kort geding dat dinsdag zou dienen voor de president van de Rotterdamse rechtbank is daarom op het laatste mo ment met doorgegaan Man verdacht van miljoenenoplichting AMSTERDAM (ANP) - Wegens oplich ting en valsheid in geschrifte is in Am sterdam de 26-jarige Syriër F. H. P. directeur van het in de hoofdstad ge vestigde bedrijf Hollywood inc., aan gehouden. Hu wordt ervan verdacht met behulp van valse documenten van verschillen de geldschieters geld te hebben los ge kregen. Volgens een politiewoordvoerder gaat het om tenminste 20 miljoen gulden. Tot dusver heeft één Amerikaan mede namens een Duitser en een Zwitsers be drijf aangifte van oplichting gedaan. P. P zou de geldgevers hebben wijs ge maakt dat hij 40 miljoen gulden com missieloon tegoed had voor zijn bemid deling bij een Arabische lening van 20C miljoen dollar aan Mexico. ACTIEGROEP: WINST BIJ SLUITING DODEWAARD NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse ac tiegroep 'Stop kernenergie nou met gi- róblauw' heeft berekend, dat een on middellijke sluiting van de kerncen trale Dodewaard ten opzichte van het doordraaien van deze centrale een winst oplevert van 550 tot 883 miljoen gulden. De actiegroep schrijft dit in een nota, die gezien moet worden als een reactie op de onlangs uitgebrachte nota van de directie van de kerncentrale iGKN), waarin wordt gesteld, dat de sluiting van Dodewaard 660 miljoen zal kosten. De giroblauw-actie heeft haar nota aan geboden aan de ondernemingsraad van de Provinciale Gelderse Elektriciteits maatschappij PGEM. die volgende week haar standpunt bepaalt over het al dan niet sluiten van Dodewaard. De PGEM is een van de elf aandeelhouders van de GKN. De Nijmeegse actiegroep voert al enige tijd een zogenoemde giroblauw-actie om de PGEM er toe te dwingen een standpunt voor sluiting van de kern centrale in te nemen. De actie is erop gericht om de betalingsadministratie van de PGEM in de war te brengen door met meerdere blauwe girokaarten te betalen in plaats van met de accept girokaart of via automatische afschrij ving De tegenstanders van de kerncen trale Dodewaard zijn inmiddels druk doende met hun voorbereidingen voor een nieuwe blokkade in de derde week van september De burgemeester heeft verklaard een blokkade van de kern centrale niet te zullen dulden MINDER DODEN IN VERKEER DEN HAAG (ANP)-In het eerste kwar taal van 1981 zijn minder mensen in het verkeer omgekomen dan in hel eer ste kwartaal van het vorige jaar, i# Volgens dinsdag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Stat Is- tick kwamen in de eerste drie maanden van 1981 405 mensen om het leven bij verkeersongevallen tegen 475 in de eer ste drie maanden van 1980. Het aantal gewonden was 10.850 tegen verleden jaar 12 060 Voor kinderen van 16 jaar en ouder voor wie in beginsel recht op kinderbijslag bstaat (nl. studerende kinderen, invali de kinderen en kinderen die de huis houding verzorgen of mee verzorgen) is aan het onderhoudsbeginsel gestalte gegeven door het stellen van een onder- houseis. Deze eis valt in dne onderdelen uiteen, te weten onderhoud in belangrijke mate MAXIMAAL 3000 ZIEKENFONDSPATIËNTEN AMSTELVEEN - Per 1 september van dit jaar moeten huisartspraktijken met 3000 of meer patiënten worden ingekrompen. Kleinere praktijken mogen geen ziekenfondsverzekerden meer inschrijven wanneer de praktijk tot 3000 verze kerden is uitgegroeid. Grotere praktijken moeten geleidelijk inkrimpen en wor den per 1 juli 1982 „gesloten" totdat het aantal van 3000 ziekenfondsverzekerden is bereikt. De Landelijke Huisartsen Vereniging en de Vereniging Nederlandse Ziekenfonds verzekerden zijn het eens geworden over deze regeling De Ziekenfondsraad wordt gevraagd donderdag dit akkoord, dat al het fiat verwierf van zijn commissie voor de overeenkomsten, goed te keuren. Voor huisartsen die zich na 1 juli 1977 hebben gevestigd geldt een wat afwijkende regeling. In de overeenkomst is sprake van een beperkte afbouw om al te grote verschui vingen op korte termijn te voorkomen. Dat geld! vooral voor huisrartsen die zich na I juli 1977 hebben gevestigd. Zij hebben namelijk in vele'gevallen zeer hoge overnamekosten moeten betalen. Een sterke terugloop van de praktijkomvang in korte tijd zou deze groep financéle problemen kunnen opleveren. geheel of nagenoeg geheel onder houd <90 percent of meer van de kos ten) drievoudige kinderbijslag voor buitenshuis wonende studerende kin deren van 18 jaar en ouder Noodzakelijk In de beschikking van slaatssecertaris De Graaf (sociale zaken) zijn regels ge steld voor wat betreft de onderhouds kosten. In de eerste plaats is bepaald, dat lussen de in aanmerking te nemen door de aanvrager gemaakte onder houdskosten en het levensonderhoud en de studiekosten van een kind een noodzakelijk verband dient te be staan. Aan de hand hiervan kunnen de Raden van Arbeid bepaalde uitgaven die de ouders voor hun kinderen doen, maar die naar de mening van die uit voeringsorganen geen noodzakelijk verband houden met het levensonder houd of de studie van het kind. buiten beschouwing laten bij de beoordeling van de mate waarin aan de onderhoud- seis wordt voldaan. Voorts is voor kinderen die onderwijs of een beroepsopleiding volgen een maxi mum gesteld aan de eventueel in aan merking te nemen onderhoudskosten Deze maxima zijn van 1 oktober 1981 af verhoogd van f 9500 tot f 9900 per jaar voor thuiswonende studerenden en van f 12 500 tot f 13.300 per jaar voor bui tenshuis wonende studerenden. Bij de ze bedragen mogen worden geteld de door de studerende verschuldigde on derwijsbijdrage, schoolgeld en voor thuiswonende kinderen de te maken reiskosten Deze maximering speelt een rol indien sprake is van een studie toelage of een bijbaantje. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dinsdag het nieuwe voorlich tingscentrum van hel Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) officieel in gebruik gesteld. Het centrum, dat gevestigd is in het nieuwe gebouw van het KWF aan de Sophialaan, stelt zich ten doel om patiënten, publiek en ook hulpverleners zoveel mogelijk informatie te verschaffen over kan ker en kankerbestrijding in de ruimste zin des wonrds. Het KWF hoopt met het centrum de vele taboes en misvattingen die aangaande kanker nog op grote schaal voorkomen, uit de weg te ruimen. Datis hard nodig, zo meent het KWF want vrijwel iedereen krijgt in zijn leven direct of zijde lings met de ziekte te maken. Een op de vier Nederlanders krijgt n.l. in de loop van zijn leven kanker, en het aantal sterfgevallen ten ge volge van de ziekte bedraagt in Ne derland 20.000 per jaar. Het ligt in de bedoeling om de ziek te in de eerste plaats 'bespreek baar' te maken, aldus het KWF. Kanker verkeert nog teveel in de taboesfeer, en er wordt fluisterend of helemaal niet over gepraat. Voor de patiënt betekent dit vaak dat hij steeds verder in een isolement be landt Door informatie over de ver schillende typen kanker te geven kunnen misverstanden uit de weg worden geruimd, waardoor de be volking genuanceerder over kan ker kan gaan denken, aldus het KWF Het centrum is gevestigd aan de Sophialaan 8-10, en het telefoon nummer is 644044. Het is dagelijks geopend van 9 tot 5 uur. In Amsterdam is dinsdag het nieuwe voorlichtingscentrum van het Konin gin Wilhelmina Fonds officieel in gebruik gesteld. Ex-patiént Theo Valeze staat hier bij een video-recorder met een voorlich tingsfilm Miljoenenroof in centrum Londen LONDEN (UPI) - Twee gewapende mannen, van wie er een als postbode vermomd was, hebben dinsdag uit een- winkel in het centrum van Londen ju welen gestolen die bij elkaar ruim 3.5 miljoen gulden waard waren. De daders, die spoorloos verdwenen in een gereedstaande auto. belden kort voor openingstijd aan De eigenaar was er al. Toen hij opendeed, duwde een van de rovers hem een pistool in het gezicht. Nadat ze de juwelier hadden vastge bonden. haalden ze de winkel over hoop. Toen daarop de mede-eigenaar arriveerde, namen zij filings de benen/ Ze lieten diverse kostbare dingen val len bij hun vlucht. Omstanders gaven die keurig terug aan de gigenaars van de winkel. GDANSK/WARSCHAU (AFP/RTR/ L'PI- Dc leiding van 'Solidariteit' ver langt. dal de Poolse autoriteiten het vrije vakverbond de mogelijkheid bie den. direct in de massamedia te reage ren op aanvallen. In de stad Radom hebben de bussen een uur niet gereden. De nationale coördinatiecommissie van Solidariteit, het 44 leden tellende hoogste orgaan van hel vrije vakver bond. wil zendtijd na het laatste televi siejournaal. zo verluidde dinsdag uit vakbondskring in Gdansk, waar de lei ding bijeen is. Ook wil Solidariteit pra ten over de verslaggeving rond het eer ste nationale congres van het vrije vak verbond Dat wordt van 5 tot 7 septem ber in Gdansk gehouden Eerder stelde Solidariteit voor. dit onderwerp door te praten, maar de leiding van radio en televisie is nog niet op de uitnodiging ingegaan Van vakbondszijde verluidt, dat men het inmiddels eens is over een plaats voor het gesprek. Onbekend is overigens nog wanneer het wordt ge houden Zeven Turken, onder wie twee vrou wen, zijn dinsdag de rivier de Evros overgezwommen en hebben in Grieken land politiek asiel gevraagd De tiendaagse boottocht onder het motto Cruise tegen de Cruise en de N-bom' eindigde gisteren in Amsterdam De proleslbotcn varen luer over de Amstel met op de achtergrond de Blauwbrug en de toren van de Zuiderkerk. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben dinsdag middag honderden mensen de vijf boten van het samen werkingsverband 'Stop de neutronenbom - stop de kernwapenwedloop' verwelkomd bij het eindpunt van de anti-rakctcruise voor theater Carre in de Amstel. De boten hebben de afgelopen tien dagen een tocht door Nederland gemaakt onder het motto 'Cruise tegen de cruise en N-bom'. Het samenwerkingsverband wilde hiermee protesteren tegen de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied en de voorgenomen produktie van de neu tronenbom. Gedurende de tocht waaraan ongeveer hon derd mensen deelnamen, werden de schepen in diverse plaatsen in Nederland aan de wal gelegd, waar dan bij eenkomsten georganiseerd werden Volgens een woord voerder van het samenwerkingsverband was de boot tocht tevens het startsein voor de acties die dit najaar tegen de N-bom en kernwapens gehouden worden Het hoogtepunt van die acties is op 21 november met een grote demonstratie In Amsterdam werd dinsdagmid dag voorts een bijeenkomst gehouden in theater Carre dat voor dit doel door de gemeente beschikbaar was gesteld. 's-Avonds was er een demonstratie bij de Dok werker op het Jonas Daniel Meyerplein. AMSTELVEEN - De financiën van ge zondheidscentra (samenwerkingsver banden van artsen en andere hulpver leners) staan er vaak slecht bij. Dit gaat vooral op als er artsen in dienst verband werken. Hier en daar zullen saneringen moeten geschieden en zijn faillissementen te verwachten. Dat blijkt uit een nota met een overzicht van dc problemen, die de Ziekenfonds raad donderdag zal bespreken. Overigens wordt voorlopig wel gecon cludeerd dat het verschijnsel der sa menwerkingsverbanden in ieder geval gepaard gaat met minder verwijzingen inaar specialistische hulp) dan bij solo- praktijken Ook het gedrag ten aanzien 'VOOR WAARDEN ZIJN ONDUIDELIJK' ROTTERDAM Pt'TTERSHOEK (ANP) - De industriebond FNV weigert mede werking aan het voornemen van dc Suiker Unie om bij de komende suikerbieten- campagne bij de vestiging in Putlershoek 's nachts vrouwen te laten werken. Hiermee kan liet plan niet doorgaan, omdat de Rotterdamse arbeidsinspectie de aanvraag voor doorbreking van het verbod op nachtarbeid voor vrouwen niet in behandeling kan nemen zonder goedkeuring van de vakbonden. Bij de Suiker linie in Puttershoek werken 450 mensen. Tijdens de suiker- bietencampagne. die half september van het voorschrijven van medicijnen in de centra lijkt gunstiger Maar in geen van beide gevallen kon oorzake lijk verband met de praktijkvorm wor den aangetoond Er worden twee belangrijke oorzaken genoemd van financiële tekorten In de eerste plaats zijn dergelijke centra bij aanvang dikwijls te ruim opgezet door dat bijvoorbeeld de ploeg hulpverle ners te groot is ten opzichte van het aantal patiënten. Verder is het beleid van lagere overheden een belangrijke factor. Zij bevorderen in veel gevallen wel de oprichting van gezondheidscen tra. maar willen of kunnen niet de ver dere financiële gevolgen dragen De Ziekenfondsraad zou de principiële vraag moeten beantwoorden of de te korten ten laste mogen komen van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. van start gaat, worden lijdelijk 200 mensen extra ingezet, De Suiker Unie wilde 25 vrouwelijke laboranten inzet ten. Die zouden dan ook s nachts moe ten werken k De FNV heeft grote moeite met de door de werkgevers bepleite opheffing van het verbod op nachtarbeid voor vrou wen in de industrie Hangende deze met name in de sociaal-economische raad (SER) gevoerde discussie heeft minis ter Altaeda deze zomer richtlijnen uit gevaardigd die beperkte opheffing van dit verbod mogelijk maken. Volgens industriebond-districtsbe stuurder Kees Kramer (Dordrecht) is de FNV ook verontwaardigd dat zij niet betrokken is geweest bij het opstellen van deze richtlijnen Daarom wü de FNV slechts aan experimenten deelne men indien aan duidelijke voorwaar den is voldaan. Die voorwaarden moeten voor de vrouw en garanties omvatten over ver voersmogelijkheden van en naar het werk. dc werkomstandigheden en op- vang-mogelijkheden voor kinderen. De bond wil een fiat voor opheffing van het verbod ook koppelen aan een vorm van arbeidstijdverkorting. Drie jaar en tbr voor Enschedese agent ALMELO - De Almelose rechtbank heeft dinsdagochtend de 27-jarige En schedese politieagent Joop R. wegens doodslag op zijn vrouw Gerry veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering. Vorige week had dc officier van justitie tbr en vier jaar geëist. R had op zondagavond 29 maart tij dens de diensturen zijn vrouw van huis gehaald om een twist over een kinderle- dikantje uit te praten Tijdens de auto rit had Gerry hem verwijten gemaakt, waarop Joop bij een braakliggend ter rein haar keel had dichtgeknepen en vervolgens met een mes in haar hals had gesneden. De vrouw Was 30 weken zwanger De rechtbank achtte R. bovendien schuldig aan verduistering van ruim 1200 gulden aan geincasseerde boetes, diefstal van een gasalarmpistool. ver duisteringen van een deel van een por tofoon en van een zend-ontvanger Het waren spullen die Joop bij opsporingd- onderzoeken in beslag had genomen AMSTELVEEN - De eventuele invoe ring van een beperkte volksverzeke ring tegen ziektekosten zal veel en in grijpende gevolgen hebben, zowel fi nancieel als wat de uitvoering betreft. De verzekerden zouden in veie geval len hogere premies moeten opbrengen. Dat blijkt uit een interim-rapport dat een speciale commissie van de Zieken fondsraad heeft uitgebracht en dat een inventariserend karakter heeft. Aanleiding tot het presenteren van dit rapport is met name de ontwikkeling rondom de kabinetsformatie, waarin ook over de ziektekostenverzekering is gesproken Als de Ziekenfondsraad donderdag in zijn voltallige vergade ring akkoord gaat met het stuk zal het worden gezonden aan de staatssecreta ris van volksgezondheid Het rapport bevat een weergave van de mogelijkheden die de commissie heeft onderzocht en de eventuele gevolgen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen aan de ene kant een beperkte volksver zekering. waarbij ue beperking is gele gen in het inkomen van de verzekerden en aan de andere kant een verzekering met een beperkt verstrekkingenpak ket Bij die laatste vorm is gedacht aan de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. die nu ln feite al een soort be perkte volksverzekering is. Het pakket daarvan zou nog kunnen worden uitge breid. Vier mogelijkheden Wat de verzekeringsvorm betreft, waarbij de beperking ligt in de inko mensgrens, heeft de commissie een viertal alternatieven bekeken. Uit gangspunt en eerste alternatief was ern wetsontwerp van oud-minister Veldkamp. Volgens dit voorstel zou de verzekering moeten gelden oor ieder een met een inkomen heneden de pre mie-inkomensgrens van dc volksver- zekeringswetten (1981. f 48.750). De be lastingsdienst zou dc premie moeten innen. De tweede mogelijkheid is in beginsel gelijk aan de vorige, met dit verschil dat de positie van de (buitenshuis werkende) getrouwde vrouw zelfstan dig wordt beoordeeld. Hierbij wordt vooruitgelopen op de EG-richllijn in zake de verzelfstandiging van de ge huwde vrouw. Verder werd de mogelijkheid bestu deerd om te volstaan met een samen voeging van de huidige, verplichte, vrijwillige en bejaarden verzekering van de Ziekenfondswet. Het vierde al ternatief is een soort tussenvorm, waarbij de huidige verplichte verzeke ring wordt gehandhaafd en alle niet- verplichtc verzekerden met een inko men beneden een bepaalde grens in dc volksverzekering komen. Verschuivingen De gevolgen van al deze mogelijkhe den zouden ingrijpend zijn. zo consta teerde dc commissie. Bij elk der alter natieven treden in de kring van verze kerden aanzienlijke verschuivingen op. Dit komt onder andere doordat bij enkele varianten het inkomen anders wordt vastgesteld, omdat het niet be perkt blijft tot het overeengekomen vast loon uit een dienstbetrekking. Ook zal het individueel te besteden in komen door verhoging of verlaging van de premielasten vrij sterk worden bein- vloed Ten slotte zijn ook op het stuk van de uitvoering aanzienlijke proble men te verwachten, bijvoorbeeld als het gaat om de manier waarop de pre mieheffing moet geschieden Een heel andere weg sloeg de commis sie in bij haar onderzoek naar dc moge lijkheid van een volksverzekering met een beperkt verstrekkingenpakket waarbij is gedacht aan uitbreiding van de AWBZ Daartoe ZOU een aantal be staande verstrekkingen van de Zieken fondswet kunnen worden overgeheveld naar de AWBZ. Voorbeelden de eerste- lijnsvoorzieningen (huisarts, apotlier en aanverwante hulpi. de tweedelijns voorzieningen «ziekenhuis, specialist) of de totale geestelijke gezondheids zorg. Ook deze vorm heeft financiële gevol gen Overheveling van verstrekkingen is van invloed op de premiehoogte van de huidige verzekeringen izowel zieken fonds als particulier» In dit geval zou ook bezien moeten worden of het huidi ge premiestelsel gehandhaafd kan wor den. waarbij de werkgever in zijn geheel de premie voor loontrekkenden be taalt. Die premie zou immers fors moe ten stijgen. Dc commissie maakte uit alle moge lijkheden geen keuze. Zij heeft de aan de Ziekenfondsraad gepresenteerde alternatieven slechts voorzien van en kele kantlckeingen voor wat betreft de te verwachten gevolgen. Vervolgens kunnen dan de resultaten aan de be windslieden van volksgezondheid en sociale zaken worden voorgelegd. De commissie hoopt over enige tijd haar eindrapport te kunnen uitbrengen. ENSCHEDE - De overheid is van plan subsidies te verstrekken voor de aanschaf van cv-verwarmings- ketels met een hoog rendement-. Nog voor het komende stooksei- zoen hoopt men de zaak rond te hebben De subsidie zal gebaseerd zijn op de meerkosten van de ketel, die aanzienlijk duurder is dan de conventionele installaties, met af trek van de bespaarde energiekos ten gedurende een aantal jaren Nederlandse fabrikanten hebben een ketel ontwikkeld die de ener giekosten gemiddeld 540 tot 580 gulden per Jaar kan terugbrengen. De ketels kosten ongeveer twee keer zoveel als de huidige merken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 11