PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Turk uit Sint-Jansteen verdacht van neerschieten landgenoten Van Agt treedt terug als leider van CDA la Prinselijk maatkostuum Wereldraad Kerken: stop produktie neutronenbom WEL BESCHIKBAAR VOOR PREMIERSCHAP VETE IN TERHOLE UITGEVOCHTEN Koersen in Wall Street gekelderd vandaag Twintig jaar voor moordenaar Lennon Hypotheekrente FGH nu boven 13 procent Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook zonnige perio den en vrijwel overal droog Middag- temperatuur ongeveer 19 graden Zwakke tot matige westelijke ivind 224e jaargang no. 198 Dinsdag 25 augustus 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 PAGINA 20 abonnee-tv In navolging van het ln de Verenigde Staten al Ingevoerde systeem van 'pay-tv' (abonnee-tv) wil een Amster damse bioscoopbedrijf een proef ne men om via het Amsterdamse kabel net elke dag speelfilms op de televisie brengen De abonnee zou daarvoor ƒ7.50 per maand extra moeten beta len Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 20. Financiën en economie: 21 TERHOLE - De rijkspolitie verdenkt de 25-jarige Turk V. U. uit Sint Jan steen van de aanslag op twee landge noten. zondagavond in Terhole. Bij de schietpartij kwam de 40-jarige Ismael Bulucu om het leven. Zijn zoon Fikri van 16 kreeg een schotwond aan zijn been. Al zondagnacht leidden sporen naar de woning van l'. in de Sleense Puttingstraat. Het huis werd door zocht door een team van de rijkspolitie en staat sindsdien onder bewaking. U, nam zondugavond. kort nadat hij de fatale schoten in de Hoofstraat van Tcrhole had gelost, de vluehl in een oranje-rode Open Kadett met de let ters S.G. in het kenteken. Zijn vrouw en zoontje zijn eveneens spoorloos. De rijkspolitie heeft in de woning van de Turk een aantal persoonlijke be scheiden - onder meer foto's - in beslag genomen. Een zegsman van het district Middelburg zei maandagavond niet uit te sluiten dat U en zijn gezin naar het buitenland - Belgie - zijn uitgeweken De rijkspolitie heeft by de opsporings actie contact opgenomen met collega's elders in Europa Ismael Balucu en de Turk uit Sint-Jan- steen moeten elkaar goed hebben ge kend Tot januari - toen beiden werden ontslagen - werkten ze bij de bekie- dingsindustne ENKEV m Walsoorden Volgens de rijkspolitie bestond tussen de twee mannen al geruime tyd een ve- Het conflict kwam zondagavond om streeks 22 15 uur tot een uitbarsting Toen Bulucu met zijn vrouw en vier van zijn vijf kinderen uit de auto stapte na Slot zie pag. 2 kol. 2i Verstandig besluit r. A. A M. (Driest van Agt Aheeft. politiek gezien, verstandig besluit geno men door af te treden als frac tievoorzitter van het CDA. Hij was de afgelopen weken het grote struikelblok voor de vorming van een centrum-linkse regeringscoali tie. bestaande uit CDA. PvdA en D'66. Door als voorzitter van de CDA-fractie in de tweede kamer af te treden - tege lijkertijd gaat ook de "onderhandelaar' Van Agt weg - heeft de huidige minis ter-president de weg vrij gemaakt voor de vorming van een dergelijk kabinet Hij blijft, naar hij m een brief aan de fractie heeft geschreven, beschikbaar voor het ambt van minister president.. Deze onverwachte manoeuvre van Van Agt kan worden beschouwd als een tak- tische terugtocht De voorwaarden, waaronder hij bereid is een centrum linkse coalitie te leiden, zijn voor hem altijd zo uit te leggen, dat hij vrij ge makkelijk 'neen' zal kunnen zeggen, zonder gezichtsverlies te lijden De niet van enige ijdelheid gespeende premier hecht aan dat soort zaken. De eigen knng - het CDA in al zijn geledingen - heeft de heer Van Agt in elk geval niet laten vallen, na wat er vonge week woensdag tijdens het fractieberaad ls gebeurd. Niettemin heeft Van Agt het dreigende onweer zien aankomen: een lang weekend in retraite moet hem de overtuiging hebben gegeven, dat hij maar beter afstand kan doen van het fractievoorzitterschap en wellicht straks ook van een i hernieuwd i pre mierschap. De keuze van beëindiging van zijn politieke loopbaan komt dan geheel voor rekening van Van Agt zelf. Wat zou kunnen worden genoemd een eervolle terugtocht. Uit de uitvoerige brief, die Van Agt aan zijn fractiegenoten heeft ge stuurd. valt op te maken, dat de pre mier de grootste moeite heeft met het optreden vorige week woensdag van de plaatsvervangend fractievoorzitter Ruud Lubbers, die in zijn hart ja' zei tegen de voorstellen van de formateurs Kremers-Van Thijn. maar die neen zei - vijftien fractieleden vonden zich in de redenering-Lubbers - omdat hij Van Agt niet wilde zien vertrekken als frac tievoorzitter. De heer Van Agt heeft hier voor zichzelf de conclusie uit ge trokken, dat zijn positie als onderhan delaar met de PvdA en D'66 danig is verzwakt Immers, zo zegt hij. 28 leden van de fractie voelden veel voor een ka binet CDA-PvdA-D'66 - behalve de zes tien waren er twaalf duidelijke ja-stem- mers - en negentien fractieleden brach ten een echte nee-stem uit. Parlementa riërs uit andere politieke partijen doen met de aldus ontstane indruk volop hun voordeel en dat verzwakt mijn po sitie als onderhandelaar, is zo n beetje de filosofie van Van Agt. Een positie, die zijns inziens nog verder wordt ver zwakt. doordat de nieuwe informateur De Gaay Fortman - in dezen geen poli tieke vriend van Van Agt - alleen maar heil ziet in samenwerking tussen CDA. PvdA en D'66. Kortom. Dries van Agt ziet nu zoveel obstakels op zijn weg ge plaatst. dat hij er de voorkeur aan geeft de formatiepoging vanal de zijlijn gade te slaan. Toch spreekt teleurstelling uit zijn brief: teleurstelling met name over die fractiegenoten, die hem. de onna volgbare leider van het CDA. in de steek hebben gelaten. Hoe nu verder'' De fractie van de CDA m de tweede kamer zal van daag - dinsdag - ongetwijfeld de tweede man. Ruud Lubbers, tot fractievoorzit ter benoemen. Hij zal dan tevens voor het CDA de onderhandelingen leiden over de vorming van een kabinet, be staande uit CDA, PvdA en D 66 Meer dan Van Agt is Lubbers een voorstan der van een dergelijk kabinet De infor mateur De Gaay Fortman krijgt nu. voor zover zulks mogelijk is, drie poli tiek op elkaar afgestemde heren rond de onderhandelingstafel. Dat moet zijn overigens niet te onderschatten taak aanzienlijk verlichten. Als het aan De Gaay Fortman ligt komt zo n centrum linkse regering er voor Prinsjesdag Zonder een Van Agt als taaie en vertra gend werkende onderhandelaar moet de informateur zijn kansen na gisteren op meer dan tachtig procent schatten. Tot zover heeft Dnes van Agt voor een belangrijk stuk helderheid gezorgd. Dim NEW YORK (RTR) - Op de Newyorkse effectenbeurs zijn de koersen van aan delen maandag scherp gedaald. Onder beleggers heeft de mening postgevat dat de rentetarieven in de Verenigde Staten nóg verder zullen stijgen. De Dow Jones-index van industriële aan delen verloor alleen al in het eerste uur van de handel twaalf punten. Later op de dag kwam daar nog acht-en-een- half punt bij, zodat de index uitkwam op 900.11, de laagste stand sinds 11 juli 1980. Zo'n 47 miljoen aandelen wissel den van eigenaar. Het zijn vooral de aandelen in energie- concerns die maandag veel terrein moesten prijsgeven Deze aandelen wa ren de afgelopen tijd flink in waarde ge stegen dankzij speculaties m verband met grote fusies en de OPEC-vergade ring van vorige week. DEN HAAG - Premier Van Agt heeft zich maandag teruggetrokken als politiek leider van het CDA. In een brief aan de fractie heeft hij laten weten niet langer zinvol en naar behoren als onderhandelaar bij de kabinetsformatie te kunnen functioneren. In verband daarmee treedt hij terug als leider van de CDA-fractie. Hij heeft zich wel bereid verklaard onder bepaalde voorwaar den het premierschap op zich te willen nemen in het beoogde kabinet van CDA. PvdA en D'66. de heer De Gaay Fortman als informa- teurs. Daarop lieten nog 15 fractiele- teur en de ongezouten kritiek opdïens den weten dat ook zij terugdeinsden opdracht de CDA-fractie van harte zal voor de consequentie van Van Agts De voorwaarden waaronder Van Agt alsnog het premierschap op zich wil ne men. hebben vooral betrekking op het sociaal-economisch beleid van het nieuwe kabinet. Dat moet ..de rechte weg gaan naar economisch herstel" en daarmee de werkgelegenheid bevorde ren. Daarnaast moet het beleid slechts voor één uitleg vatbaar zijn. De brief van Van Agt sloeg in Den Haag in als een bom Partijvoorzitter Buk man en waarnemend fractievoorzitter Lubbers reisden voor overleg onmid dellijk af naar Nijmegen, waar Van Agt het afgelopen weekeinde ziek te bed lag. De CDA-fractie bespreekt vanoch tend de nu ontstane situatie Voorlopig zal Lubbers Van Agt bij de onderhande lingen vervangen. De tweede-kamerfractie van de PvdA meent dat nu premier Van Agt zich om politieke redenen heeft teruggetrokken als CDA-onderhandelaar moet worden afgewacht welke politieke lijn de CDA- fractie en haar nieuwe onderhandelaar zal gaan volgen. De PvdA hoopt dat de CDA-fractie niettegenstaande de mis plaatste kritiek op de benoeming van meewerken aan de nieuwe formatiepo ging. Het CDA reageerde teleurgesteld op het besluit van Van Agt. Zowel het par tijbestuur als het bestuur van de frac tie lieten weten verheugd te zijn dat Van Agt toch nog premier wil worden. D'66-leider Terlouw zei dat het besluit voor hem niet onverwacht kwam. Hij gelooft dat de kansen op het totstand komen van de beoogde coalitie door Van Agts besluit verder gestegen zijn. Van Agt is tot zijn besluit gekomen om dat, naar zijn zeggen, zijn positie als on- Op basis derhandelaar in de afgelopen weken da nig verzwakt is Dat gebeurde doordat de fractie slechts moeizaam besloot zijn afwijzing van het voorlopig regeerak koord te steunen. Ook de aanwijzing van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman tot informateur, nadat deze zich nadrukke lijk voorstander van een centrum linkse coalitie had verklaard, ziet Van Agt als een afkeuring van zijn optreden Lubbers In zijn brief van zes getikte kantjes legt Van Agt de nadruk op de verdeeldheid binnen hel CDA, die door de andere partijen wordt uitgebuit. Hij wijst er op dat het juist Lubbers was, die ver klaarde eigenlijk 'ja' te hebben willen zeggen op de vraag van de informa- dreigement af te zullen treden. De benoeming van De Gaay Fortman leidde eveneens tot 'een verzwakking van zijn positie. In de brief wijst Van Agt erop dat de opdracht van De Gaay Fortman veel lijkt op die van Ruppert. die in 1973 uiteindelijk leidde tolde vor ming van het kabinet-Den Uyl Daar naast uitte de nieuwe informateur kort voor zijn benoeming ..zware kritiek' op het optreden van de CDA-fractie .en in het bijzonder haar voorzitter.aldus Van Agt. deze twee overwegingen concludeert Van Agt dat hij in deze si tuatie niet meer „zinvol en naar beho ren" als onderhandelaar kan functio neren. Hij blijft overigens bereid voor zitter te worden van het beoogde coali tiekabinet, „waaraan in de afgelopen weken is gewerkt". Voorwaarde daarvoor is echter dat de coalitie van start gaat ..op basis van af spraken die een duidelijk zicht bieden op economisch herstel, herleving van de industrie en daardoor behoud van collectieve voorzieningen, en verrui ming van de werkgelegenheidDeze AMSTERDAM - Prins Claus bezocht maandagmiddag de 36ste Heren Mode Beurs in de Amsterdamse RAI In een van de stands liet de Prins zich o.a. voorlichten door couturier Frans Molenaar m i en Rob van Mot/ril \'h De Prins oogstte bij de vakmensen veel bewondering met zijn wet heel speciaal maatkostuum., of het ministerie i an CRM ran deze vorm van 'shirtreclame' op de hoogte is is niet bekend. De krijtstreep op liet kostuum inzet bestond namelijk uit de letters C(laus) Vtoni Aimsbergi startpositie is er „nu" niet schrijft Van Agt. „Om dat alsnog te bewerkstelligen, moet de onderhandelaar ten overstaan van de informateur en jegens de fractie voorzitters van de PvdA en D'66 een stevige onderhandelingspositie heb ben.' aldus de premier In een duidelijke verwijzing naar de op merkingen van sommige fractieleden, ontkent Van Agt dat hij de vorming van een coalitie met PvdA en D'66 nodeloos bemoeilijkt zou hebben .Integendeel, ik ben als onderhandelaar op een conse quente wyze te werk gegaan staat in de brief. Dat geldt ook voor zijn laatste eis, dat het nieuwe kabinet bereid moet zijn minstens f4,5 miljard te bezuinigen. Deze eis was „constructier' en moet gezien worden als een „alarmklok". Van Agt luidde deze nadat gebleken was dat tussen de drie onderhande laars „ernstige meningsverschillen" bestonden over de invulling van de so ciaal-economische en financiële pro gramconclusies. 'Zie ook pagina 4i bouwdok Een fontein van water spoot maandag middag. op een diepte van vijftien me ter -NAP omhoog in het bouwdok. waar op het werkelland Neeltje Jans de eerste negentien-pijlers gereed ztjn voor de stormvloedkering in de Oos- terschelde. In drie weken tijd zal dit bouwdok onder water staan, zo is de bedoeling. PAGINA 3 israël Israel heeft Egypte er maandag aan de vooravond van de top Sadat-Begin in Alexandne van beschuldigd hun vre desverdrag niet na te komen. Dit is volgens Jeruzalem door de betrekkin gen met Israël niet volledig te normali seren Premier Begin zal president Sa- dat vandaag om versnelling van dit proces vragen. PAGINA 9 vissershaven De minister van verkeer en waterstaat ziet geen aanleiding voor een gesprek met het gemeentebestuur van VUssm gen over de zeeweringswerken aan de Koopmans- en Vissershaven B en w willen daarom een bespreking over dit onderdeel van de Deltawerken met dc hoofdingenieur-directeur van de direc tie Zeeland van rijkswaterstaat PAGINA 11 zendschip De Nederlandse overheid is buiten haar boekje gegaan met het in beslag nemen van het zendschip Maria Mag- da (radio Paradise) op 1 augustus dit jaar. die buiten de territoriale wateren lag voor de kust van Nederland PAGINA 13 ti'/c wielrennen Deelnemen aan een wereldkampioen schap wielrennen op de weg en er op voorhand zeker van zijn dat er geen medaille in zit Dat is de situatie waar in de Nederlandse amateurs verkeren die deze week in Praag op de fiets stap- NEW YORK (UPI/DPA) - De 26-jarige Mark David Chapman die op 8 decem ber 1980 dc cx-beatle John Lennon doodschoot, is maandag in New York veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar. Chapman hoorde het vonnis bleekjes maar uiterlijk onverstoorbaar aan. Hij speelde voortdurend met het boek The catcher in the rye'. Toen de rechter na het voorlezen van het vonnis vroeg of hij nog iets te zeggen had. las hij enkele voor hem kennelijk relevanten passa ges van het boek voor. In juni verklaarde Chapman schuldig te zijn aan de moord op Lennon. Hij vertelde het hof dat God hem m zyn cel had bezocht en gezegd had .te beken nen. Eerder maandag werd nog een ge tuige-deskundige door rechter Dennis Edwards gehoord De psychiater dr Daniel Schwartz vertelde het hof dat Chapman volgens hem lijdt aan para noïde schizofrenie. Hij zei dat Chapman zich in gedachten identificeerde met Lennon en besloot de echte John Len non te doden omdat Lennon 'slecht' en 'onecht' was. Er waren strenge veiligheidsmaatre gelen getroffen in de rechtszaal. Chap man zelf droeg een kogelvrij vest. Indianen worden 'massaal afge slacht en onderdrukt' in Bolivia. Gua temala. El Salvador en Chili, zo heeft een Amerikaanse indianenleider. Klat- ter Feather, maandag voor een sub commissie mensenrechten van de Ver enigde Naties in Geneve verklaard. Hij vroeg steun van de VN. Van Agt 'Van onze parlementaire redactie RESOLUTIE STELT TOPCONFERENTIE VOOR AMSTERDAM (ANP) - De FGH Bank heeft maandag haar hypotheektarie ven verhoogd. Hypotheken met ge meentegarantie komen nu op 12,9 pet, basisrente 13,1 pet en tophypotheken op 13,35 pet. DRESDEN (RTR) - De Wereldraad van Kerken heeft maandag op zijn verga dering in Dresden in de DDR gevraagd om onmiddellijke beëindiging van de produktie van neutronenwapens, die het omschreef als 'een monsterachtige bedreiging'. Een woordvoerder van het centraal co mité van de raad, dat voor het eerst m 25 jaar vergadert in een Oosteuropees communistisch land. deelde mee dat de oproep met slechts éen onthouding werd afgenomen In de resolutie van de Wereldraad wordt voorts een topconferentie voor gesteld van NAVO en PACT van War schau 'voor het begin van serieuze ont wapeningsonderhandelingen zowel wat atoom- als conventionele wapens betreft' Volgens de Wereldraad doen neutro nengranaten de kans toenemen dat in toekomstige oorlogen kernwapens wor den gebruikt. Hun produktie zal de be wapeningswedloop versnellen, meent de raad. en zal ontwapeningsonderhan delingen moeilijker maken. In de resolutie van de Wereldraad wordt gepleit voor 'dringende maatre gelen ter voorkoming van kernoorlog en het terugdraaien van de escalatie van regionale conflicten'. Ook roept zij op tot inrichting van kern- vrye zones die door de kernmogendhe- den gegarandeerd zouden kunnen wor den in toezeggingen aan de veiligheids raad van de Verenigde Naties. Aan de kerken wordt gevraagd hun ver knochtheid aan de vrede te belijden en op het geweten van hun lidmaten te werken ten aanzien van wat genoemd wordt de bedreiging van de vrede Het Oostduitse staatspersbureau ADN liet doorschemeren dat het Oostduitse regime met de tekst van de resolutie van de Wereldraad instemde door een en ander uitvoerig uit te citeren. De Oostduitse leider Honecker prees vorige week de 'vastberaden pogingen om echte vooruitgang te bereiken bij het oplossen van de brandende kwes ties van hedentendage' van de Wereld raad. De Sowjet-Unie is grote voorstander van kernvrije zones in Scandinavié. met omsluiting van Finland. Zweden. Noorwegen en Denemarken President Brezjnjev heeft gezegd dat hij bereid is ontwapeningsmaatregelen in overwe ging te nemen voor Russisch grondge bied grenzende aan zulke zones Hij heeft ook gepleit voor een topconferen tie met president Reagan, maar deze wil daar zonder ingrijpende voorberei ding niet aan. Amerika wil het neutronenwapen in voeren als tegenwicht tegen het enor me tanklager van het Pact van War schau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1